Nga Armand Shkullaku

Karikatura e zgjedhjeve lokale, t cils Rilindja po prpiqet ti jap dorn e fundit, shrbeu ndr t tjera pr t na treguar edhe njher se shum prej rrshqitjeve fatale t ktij vendi nuk kan qen rastsi. Kjo karikatur e demokracis shqiptare sht n t njjtn koh edhe dshmi e deformimit t adn-s ton, q edhe prpara t keqes m t dukshme, arbitraritetit m t madh, abuzimit m skandaloz, jemi t gatshm t mbyllim syt her t shtyr nga interesi i ngusht e her t yshtur nga emocionet primitive t ndasive partiake.

Marshimi absurd, madje me flamuj, bori e mitingje, drejt nj procesi elektoral pa konkurrenc politike, na rishfaqi edhe njher skenat e harruara t intelektualve q n emr t ligjit e t rendit rreshtohen me zell n krah t pushtetit, ndrkoh q nuk bzajn sa her pushteti prdhos ligjin dhe rendin.

Karikatura demokratike e Rilindjes, na kujtoi hipokrizin e atyre q flasin pr demokracin si procedur, por q gjith kto jav nuk kan thn ende asnj fjal pr prdhunimin e thelbit t saj, q jan zgjedhjet e lira e t barabarta. Nse demokracia sht nj tavolin ku 5- 6 njerz nn avujt e alkoolit vendosin si do ndahen votat, postet e vendet e puns, pasi i kan br zgjedhjet si kan dashur vet dhe qindra mijra t tjer duhet ti nnshtrohen ktij vullneti, ather vrtet q procedura e 30 qershorit qnka m e rndsishme se reagimi pr tu liruar nga nj band q kontrollon gjithka. Nse kryeministri, ministrat, drejtuesit m t lart t parlamentit, nuk e rruajn pr pasojat q prodhojn tek miliona shqiptar, ather l ti respektojm deri n fund duke u dhn edhe t drejtn t vetzgjidhen.

N emr t procedurs e t kushtetuts, t gjith e pan se si ata q jan t gatshm ti nnshtrohen pushtetit apo t bjn kompromise me t, nuk u ndjen pr asnj ast t vetm pr prgjimet skandaloze q do t rrzonin do qeveri n do vend t bots ku demokracia nuk sht thjesht nj dat takimi nj her n katr vjet, por nj krkes llogarie e vazhdueshme ndaj s cils duhet marr prgjegjsi do dit. Madje nuk guxuan as t thon q t paktn personat e prfshir n kto skandale, moralisht nuk mund t jen pjes e establishmentit q qeveris vendin. Ashtu si Saimir Tahiri, edhe ata e kaluan gjith kt turp kombtar me nj mos e rruaj. T njjtt nuk foln edhe kur droga mbuloi vendin, edhe kur qeveria u kap me presh n duar n afera korruptive, edhe kur kriminelt hyn n parlament e bashki, edhe kur banditt emronin deputet e drejtor. Si mundsi t vetme pr t mbuluar nnshtrimin apo shrbimin e tyre, kan sulmin ndaj opozits dhe krahasimin me t shkuarn.

Mirpo kriza e 30 qershorit nuk sht shkaku q po na krcnon demokracin ton, por pasoja e prdhunimit sistematik t saj, prpara syve t t gjithve. Justikimi i ktij prdhunimi mund t manipuloj emocionet e militantve me fabuln e shpifur t armikut t brendshm e t jashtm, me frontin e t keqes q e ka hal n sy Shqiprin rilindase e brokulla t tjera, por nnshtrimi ndaj tij po bhet nj realitet q mund ta oj vendin drejt nj rruge t panjohur.

Ktij vendi, pr fat t keq, nuk i kan munguar asnjher skuadronet e gatshme q brohorasin pushtetin edhe kur ai marshon qorrazi drejt humners. Q flasin pr pushtetin e popullit, pr mbrojten e ligjit e t rendit, ndrkoh q ata q jan n maj t tij i prdorin ato si llastikun e brekve q zgjerohet bashk me diametrin e barkut q trashet. Kshtu u borhorit dhe u justifikua nj regjim barbar si ai i Hoxhs, kshtu u fol pr ligj e procedura kur pushteti i Berishs arrestonte liderin e opozits, burgoste gazetar dhe shkonte kokfort drejt procedurs kushtetuese pr tu rizgjedhur president. Kshtu po flitet edhe tani, kur nj kupol ka marr n duar krejt pushtetet dhe ndan votat e qytetarve me polic, trafikant e qeveritar, e q u dashka respektuar deri n fund pr hir t proceduarve demokratike.

E n t gjitha kto raste, adn-ja jon e deformuar nuk na ka drejtuar drejt prballjes me t keqen, por drejt justifikimit t saj, pranimit e m pas nnshtrimit. Nga kto cikle t errta t udhtimit ton duket qart se shum pak kemi nxn. Ata q mendojn ose bjn sikur besojn se n 30 qershor duhet votuar pr t mbrojtur demokracin shqiptare, jan shembulli m i mir pr kt. Fytyrat e tyre n ditn e votimit jan mozaiku i karikaturs ton demokratike. lapsi.al