SHBA, Shqipria dhe Izraeli jan popuj q bashkohen nga vlerat, ndrsa shembull i dialogut ndrfetar dhe harmonis fetare n Shqipri, q shnjon edhe Aleancn mes SHBA dhe Shqipris sht vlersuar t jet Kryegjyshi i Bektashinjve, Haxhi Baba Edmond Brahimaj.

Ai sht nderuar sot n Tiran me nj mim mirnjohje nga Zevendes President i Kongresit Hebraik Amerikan, Munr Kazmir, pr kontributin e shquar n prhapjen e fjals s Zotit dhe vlerave m t larta mes njerzve.

Gjat fjals s tij, Munr Kazmir u ndal tek vlerat e prbashkta q prqafojn si Izraeli ashtu edhe Shqipria. Duke u kthyer tek e kaluara, ai vlersoi ndihmn q shqiptart i kan dhn hebrenjve, duke mos i dorzuar tek nazistt. Nj e mir kjo, q sipas tij nuk do t harrohet kurr.

sht nder pr mua t jem sot ktu. Misioni yn sht promovimi i vlerave t prbashkta, po punojm sot dhe kemi bindjen se jemi m t fort se kurr pr t thelluar besimin mes popujve. Kto marrdhnie m kan afruar m shum edhe me ju. Dua ta shfrytzoj kt mundsi e t shprehem n kt tok t mrekullueshme. Jam i sigurt pr tju ofruar vlersimin q meritoni. Kemi bashkpunuar n nj sr aktivitetesh, n ndrtimin e shkollave, fondacioneve t ndryshme dhe dua t shpreh vijimin e ktij bashkpunimi. Izraeli dhe Shqipria jan krenar pr lidhjet e tyre. T dy vendet e kuptojn do t thot t ruash kulturn dhe t drejtat e njeriut edhe nn hijen e fuqive jo miqsore. Ktu ka nj shprehje t bukur: Liria nuk shitet e nuk nxirret n pazar. Gjat ditve t errta t nazizmit dihet si u trajtua populli yn n gjith Europn, por populli shqiptar i dha popullit izrealit streh, miqsi, Ata nuk i dorzuan hebrenjt, nuk e ktheyn shpinn ndaj popullit ton. Kjo sht dika q ne nuk do lejojm t harrohet. Parimi i shqiptarve: besa ka shptuar shum jet. Shqipria i ka dhn fjaln popullit hebre. Ju keni edhe nj shprehje tjetr: Q kur pi uj, kujtoni burimin! Populli hebre nuk do ta harroj kt t mir, njerzit dhe ata q n koh t errta gjat LDB na mbshtetn. Sot Shqipria ka miqsin e Izraelit, do ta thellojm n t mir t kombeve tona. Njkohsisht Shqipria sht ndr kombet m proamerikane. Populli liridashs i SHBA dhe Shqipria jan t angazhuar pr miqsi. Liria dhe pavarsia e mediave duhet mbrojtur, po ashtu zgjedhjet e lira dhe t ndershme. Besa e ka forcuar Shqiprin dhe t gjith ne ktu duhet t dim dhe t kemi besim tek SHBA, Shqipria ka nj mik t vrtet n SHBA. Izreali dhe Shqipra kan pasur marrdhnie, shpresa ime sht t bashkohemi nga vlerat q ne ndajm,- tha ai.

Duke krkuar promovimin e vlerave fetare, Dr. Kazmir vlersoi tolerancn e besimit bektashi dhe marrdhniet e shkqyera mes tyre e popullit hebre. Ai i dorzoi Baba Mondit nj mim q simbolizon pikrisht vazhdimsin e miqsis me hebrenjt.

Shembuj si toleranca, miqsia dhe paqja dallohen edhe tek Komunitet Bektashi. N nj bot armiqsore kto vlera nuk ndahen. Ka miliona bektashinj q prballen me sfida, por ata me kurajo kan ditur t mbrojn dinjitetin e tyre. Kjo sht edhe nj dhunti e Baba Mondit. Kam pasur privilegj ta takoj kt njeri t jashtzakoshm me besim, i angazhuar pr t promovuar tolerancn dhe besimin. Njeri i respektuar, i vlersuar nga t gjith njerzit n Shqipri dhe bot. Ka punuar shum pr tu angazhuar me njerzit n t mir t tolerancs fetare n Shqipri, pr t ndrtuar ura komunikimi me njrzit prfshi ktu edhe hebrenjt. Ai ka kultivuar marrdhnie me lidert hebrenj, komunitetin hebraik dhe ka shprehur mbshtetje pr shtetin e Izraelit. Faleminderit Baba Mondi! Ai ka dnuar veprimet e armiqve. Baba Mondi ka thn: Nuk ka hapsir pr dhun n fe, feja duhet t jet e pastr! Besimi yn na mson t bjm mir q njerzit t angazhohen pr t marr prgjegjsi, t krijojn harmoni pr njeri-tjetrin. Ai ka punuar shum pr t bashkuar komunitetet s bashku, n emr t liris si nj hebraik i lindur n Pakistan i them se sbashku do vazhdojm t zgjerojm lirit e besimit pr t ardhmen e fmijve tan. Ju keni promovuar paqen, vllazrin dialogun pr ta br kt bot m t mir! N emr t kongresit sht knaqsi q ju dorzoj kt mim q simbolizon miqsin e vazhdueshme me popullin hebre,- shtoi Kazmir.


BalkanWeb