Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Sa kushton t blesh 4 vite pushtet n Shqipri?

  Nga Klodian Tomorri

  (Nj prpjekje pr kuantifikimin monetar t tregut t votave)

  Q kur Shqipria u prfshi nga fenomeni i blerjes masive t votave, nj nga sfidat q ka ngacmuar jo pak kurreshtjen e ekonomistve sht vlersimi sasior i tregut t votave n terma monetar. Pr ta thn m thjesht sa sht vlera e parave q shpenzohen pr t bler zgjedhjet? Statistikisht kjo sht nj sfid e vshtir pr nj sr arsyesh.

  S pari, transaksionet e blerjes s votave jan informale dhe t jashtligjshme, ndaj regjistrimi i drejtprdrejt i tyre sht i pamundur.

  S dyti, edhe metodat indirekte t vlersimit prmes sondazheve jan po ashtu t dyshimta pr shkak t ashtuquajturit efekti i dshirueshmris sociale. Pra tendenca e t pyeturve q t mos pranojn se e kan shitur votn, por t prgjigjen n mnyrn q shihet si m e moralshmja nga shoqria.

  Megjithat, prgjimet e Dibrs ofrojn dy t dhna shum t dobishme.

  S pari mimin mesatar t blerjes s vots dhe s dyti, potencialisht edhe sasin dysheme t votave t blera, gjithmon nn disa supozime t forta.

  Sipas prgjimeve t bra publike nga gazeta Bild, nj vot n zgjedhjet vendore pr Bashkin e Dibrs sht shitur me nj mim mesatar prej 4 mij lek, pra nga 3 deri n 5 mij lek. Nga ana tjetr, krahasimi i rezultateve pr dy zgjedhje t mbajtura n harkun kohor t nj viti, potencialisht sinjalizon edhe sasin minimale t votave q Partia Socialiste ka bler n zgjedhjet e Dibrs.

  N vitin 2015 Shukri Xhelili i Partis Socialiste u zgjodh kryetar i Bashkis s Dibrs me 15 mij vota. Fiks nj vit m von, Muharrem Rama po i Partis Socialiste u zgjodh kryebashkiak me 18 mij e 600 vota, pra 3600 vota me shume. Por edhe shifra prej 3600 mund t jet vetm nivele dysheme i votave t blera dhe vetem nga nje parti.

  Duke par imazhin e prkeqsuar t Partis Socialiste n Dibr pas skandalit seksual t Shukri Xhelilit, dhe votat qe mund te jene blere nga partite e tjera, atehere sasia reale e votave t blera n kt bashki mund t varioj nga 6 mij deri n 7 mij vota.

  N total Bashkia e Dibrs ka 30 mij votues, ka do t thot se votat e blera zn 25 pr qind t totalit t votave.

  Niveli prej 25 pr qind i votave t blera mbshtetet edhe nga dy argumente llogjike.

  S pari ai sht afr mass s t ashtuquajturve votuesit gri, ata q jan t lkundur pr votn e tyre dhe q jan prcaktues n rezultatin prfundimtar t zgjedhjeve.

  S dyti, ky nivel sht konsistent edhe me gjetjet e studimeve m t njohura empirike n kt fush t kryera n vendet e ngjashme si Shqipria. (shiko Vote Buying and Social Desirability Bias: Experimental Evidence from Nicaragua, Gonzalez-Ocantos et al 2010).

  Kto dy tregues shum t rndsishm q zbulojn zgjedhjet pr Bashkin e Dibrs mund t prdoren n nivel kombtar pr t vlersuar sasin e prafrt t parave q shpenzohen n Shqipri pr blerjen e votave. Sipas tabels zyrtare nga KQZ, n zgjedhjet e vitit 2017 numri total i votave t vlefshme ishte 1 milion e 580 mij. Nse zbatohen treguesit e Dibrs, ather rezulton se n vitin 2017 jan bler rreth 350-400 mij vota.

  mimi i votave n zgjedhjet e prgjithshme tenton t jet m i lart pr shkak se edhe plaka e fitores sht shum her m e madhe. Madje n disa raste, n zgjedhjet e prgjithshme mimi i vots arrin deri n 100 euro e ndoshta edhe m shum. Duke marr parasysh kt, ather n shkall kombtare tregu i blerjes s votave varion nga 20 deri n 40 milion euro.

  Megjithat shuma totale e shpenzuar mund t jet edhe m e madhe pr shkak se nj pjes jo e vogl mund t prvetsohet nga seksert q partit prdorin pr blerjen e votave, si dshmon edhe rasti i Dibrs.

  E gjitha kjo sht nj llogari e mbshtetur n supozime shum t forta. Megjithat ka edhe nj mnyr tjetr indirekte, q e konfirmon. Kur blerja e votave ndodh n masivisht si sht rasti i Shqipris, ather ajo shkakton pasoja n shlall makroekonomike duke ndryshuar agregatt monetar.

  Pr ta thn m thjesht, blerja e votave rrit krkesn pr likuiditet. Rrjedhimisht parat dalin nga bankat dhe shkojn n treg duke rritur sasin e parave n qarkullim dhe agregatin monetar M1. Kjo sht nj metod q prdoret gjersisht nga ekonomistt pr t identifikuar blerjen e votave n vendet e ngjashme si Shqipria. (shiko Detecting vote buying in monetary aggregates: New evidence on monetary political cycles, Aidt et al 2015).

  N maj-qershor t vitit 2017, paraja n qarkullim u rrit me 7 miliard lek ose 60 milion euro, q do t thot se 60 milion euro doln nga bankat pr tu hedhur n qarkullim. Pjesa m e madhe e tyre mund t ken shkuar pikrisht pr t financuar blerjen e zgjedhjeve.

  Kjo do t thot se n Shqipri 4 vite pushtet blihen me vetm 40 milion euro.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Sa kushton t blesh 4 vite pushtet n Shqipri?

  Menyra e percaktimit e numrit te votave te shitura eshte krejt e pa vlefshme. Bazohet vetem ne hipoteza edhe pergjithson shifrat pa patur mbeshtetje faktesh konkrete. Flet vetem me parashikime. Po megjithate.
  Menyra qe ky artikull zmadhon fenomenin e shitblerjes ne menyr fantastike me shqecon me pak se sa ekzistenca pergjithsisht i keti fenomeni ne shoqerin Shqipetare.
  Dua te them qe shitblerja e votave ne Shqiperi nuk eshte dicka qe e lindi partia Socialiste. Eshte dicka qe ka funksjonuar ne Shqiperi qe nga kujtesat e mia. Personalisht me ka ofruar partia demokratike shitblerje votash edhe njo dhe njerez nga rrethi im qe e kan aprovuar.
  Problemi eshte si fillim perse kultura shqipetare e ka si regull shitblerjen kudo ne shoqeri. Qe te marres mesimet ne shkoll edhe ne universitet duhet te paguash, nje institucjon qe te bej punen me shpejt duhet te paguash, nje doktorr qe te ket vemendjen problemit tende shendetsore duhet ta paguet, policat qe te mos te vejn gjoben duhet te paguen, edhe te tjera. Gjith ky sistemi i koruptuar i duket Europes shum i rrezikshem tani qe ne kerkojm te antarsohemi. Po nga ana tjeter me duker apsurde te tregojm se jemi ne befasi pasi degjojm per lajme shitblerjesh votash. Sikur rrojn mediat ne nje shtet tjeter.
  Me gjith zemer do doja te ndalonte kudo ne Shqiperi ky fenomen se ndryshje skemi kurr te ardhme ne familjen europjane.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Pr: Sa kushton t blesh 4 vite pushtet n Shqipri?

  Citim Postuar m par nga Drini_Mene Lexo Postimin
  Menyra e percaktimit e numrit te votave te shitura eshte krejt e pa vlefshme. Bazohet vetem ne hipoteza edhe pergjithson shifrat pa patur mbeshtetje faktesh konkrete. Flet vetem me parashikime. Po megjithate.
  Menyra qe ky artikull zmadhon fenomenin e shitblerjes ne menyr fantastike me shqecon me pak se sa ekzistenca pergjithsisht i keti fenomeni ne shoqerin Shqipetare.
  Dua te them qe shitblerja e votave ne Shqiperi nuk eshte dicka qe e lindi partia Socialiste. Eshte dicka qe ka funksjonuar ne Shqiperi qe nga kujtesat e mia. Personalisht me ka ofruar partia demokratike shitblerje votash edhe njo dhe njerez nga rrethi im qe e kan aprovuar.
  Problemi eshte si fillim perse kultura shqipetare e ka si regull shitblerjen kudo ne shoqeri. Qe te marres mesimet ne shkoll edhe ne universitet duhet te paguash, nje institucjon qe te bej punen me shpejt duhet te paguash, nje doktorr qe te ket vemendjen problemit tende shendetsore duhet ta paguet, policat qe te mos te vejn gjoben duhet te paguen, edhe te tjera. Gjith ky sistemi i koruptuar i duket Europes shum i rrezikshem tani qe ne kerkojm te antarsohemi. Po nga ana tjeter me duker apsurde te tregojm se jemi ne befasi pasi degjojm per lajme shitblerjesh votash. Sikur rrojn mediat ne nje shtet tjeter.
  Me gjith zemer do doja te ndalonte kudo ne Shqiperi ky fenomen se ndryshje skemi kurr te ardhme ne familjen europjane.
  Fenomeni sigurisht qe nuk lindi sot, por u perfeksionua deri ne ate pike saqe vendos krimineli dhe jo qytetaret se cili duhet te jete deputeti ligjvenes!!!
  Nese do ndodhte ky fenomen ne fillim vitet 90-te edhe mund te pranohej mbas 50 viteve komunizem, por qe te vendosi krimineli ne 2019-en se cili do jete kryetari bashkise eshte e rende..
  Ndaj duhet shembur sa me pare ky regjim, duke lene menjane relativizimet qe ne thelb krijojne kushte per nje regjim tjeter.

  Kush vjedh, kush nuk mban premtimet duhet zbythur pa mbaruar mandatin... PIKE
  Pak rendesi ka se cilen parti perfaqeson..

  Ishim 3-4 milion ne 1990-en, jemi me pak se 2 milion ne 2019-en, ndaj s’duhet t’i lejojme keta te paskrupuj te na poshterojne pambarimisht..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •