Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Faktet/ Gjasht pikat m kompromentuese t prgjimeve t Bild

  Pas publikimit t 16 prgjimeve t tabloidit gjerman BILD (lexoni t plot n linkun m posht) q tregojn nj organizim paramilitar pr manipulimin e zgjedhjeve t pjesshme lokale t shtatorit 2016, q krijuan nj diferenc me m shum se 4 mij vota me garn paraardhse, Lapsi.al sht munduar t identifikoj pikat m nevralgjike t ktij skanimi rrnqeths.

  1/ Implikimi i Rams
  Mnyra se si Edi Rama shfaqet n prgjimet e transmetuara nga BILD ka pr t, prpos konsekuencave morale, edhe pasoja ligjore. S pari ato tregojn se ai sht kreu i nj organizmi paralel q blen vota, intimidon zgjedhsit e opozits dhe ushtron dhun n zgjedhje.

  Jo m kot ai pyet Arben Keshin pr realizimin e objektivave, jo m kot ai i ka thn deputetit Artan Gai se Keshi i ka kopsit gjonat dhe jo m kot pas ktyre zgjedhjeve ai e caktoi Keshin si drejtues t nj prej komisariateve m t ndrruar pr polict, (jan minierat) atij t Bulqizs.

  Por prpos ktyre fakteve q prbjn dyshim pr krim, kryeministri sht kapur edhe n shkelje t drejtprdrejt ligjore. Biseda e tij e prgjuar me Drejtorin e Qendrs s Mbyllur pr t Huajt e Jashtligjshm n Ministrin e Brendshme n Shqipri, Arben Keshi, pra me nj punonjs t administrats q nuk lejohet t przihet me zgjedhjet, esht nj shkelje q dnohet me burg.

  2/Friksimi i msuesve
  Drejtori i Qendrs s Mbyllur pr t Huajt e Jashtligjshm, Arben Keshi, i krkon drejtorit t arsimit t Dibrs, Drini Gjeci, t telefonoj drejtort e shkollave dhe tu kujtoj atyre q t votojn Partin Socialiste, ndryshe nj dit pas zgjedhjeve T GJITH DO T PUSHOHEN NGA PUNA.

  Drejtori i drejtois arsimore n Dibr i garanton atij se do ti telefonoj. Por kjo sht nj shkelje e hapur e kodit zgjedhor por dhe e Kushtetuts s Shqipris q thot shprehimisht: Vota sht vetjake, e barabart, e lir dhe e fsheht.

  3/Prdorimi i Policis
  N dy prgjime t transmetuara nga BILD duket qart se si policia prdoret pr t penguar votuesit dhe militantt e opozits q do t organizoheshin nga PD pr t shkuar n Dibr.

  Prgjimet ekspozojn Arben Keshin q i jep urdhra Sali Skurs, Shef Policie n satcionin nr.5, Kamz. Shefi i Policis s Kamzs pasi i dha informacione mbi numrin e supozuar t votuesve t PD-s q do t shkonin t votonin, e v n dijeni Keshin se po prpiqet t pengoj votuesit q t shkojn t votojn.

  Shefi i Policis i thot Keshit se ka vn disa postoblloqe me polic pr t ndaluar votuesit e PD-s dhe se ai ndjek gjat gjith kohs lvizjet e banorve t Kamzs.

  4/ Gjiknuri i implikuar n lidhje me t fortt
  Ashtu si n zgjedhjet e Durrsit edhe n Dibr nuk mund t ishin pa rol banditt. Ktu del se ata kan lidhje t drejtprdrejt me ish ministrin e energjitiks Damian Gjiknuri. Ai e lajmron Arben Keshin se po i nis pr ndihm nj furgon me t fort.

  Gjiknuri kujdeset t thot n prgjime se ata nuk duhet t bien shum n sy se jan djem problematik. Damian Gjiknuri rezulton t jet prgjuar edhe n nj bised t koduar ku flitet pr transportin e dikaje t fsheht dhe q Bild supozon se sht lvizje parash t pista pr blerjen e votuesve.

  5/ Blerja e vots me lek n dor
  N prgjime ka rn edhe nj biznesmen mermeri, Bekim Krashi, i afrt si duket nga bisedat me ish ministrin Damaian Gjiknuri, i cili drgon njerz pr t bler me para n dor votuesit. Personi i panjohur e informon biznesmenin se mimi sht 4 mij lek pr vot personale.

  N nj bised tjetr t prgjuar konfirmohet se parat jan marr pasi personi i paguar pyet se far shenje duhet t bj n fletn e votimit pr tu kuptuar se e ka kryer detyrimin.

  6/ Pjerin Ndreu, tmerri i arsimtarve

  Ish deputeti socialist, aktualisht kandidat pr bashkin e Lezhs, ka dal n prgjimet e Bild se i krkon shefit t arsimit n Dibr, Drini Gjei q drejtori i shkolls se Reit, Reshat Elezi ose t shpall publikisht votn bashk me familjen, ose pas zgjedhjeve ai fluturon nga puna. Gjei e ka kryer kt duke e krcnuar Elezin.

  M pas, Ndreu sht mbrojtur publikisht se ai i sht drejtuar si socialist dhe si kryetar i partis s Reit dhe jo si punonjs publik dhe drejtor shkolle. Por kjo gj sht prgnjeshtruar dhe Ndreu duhet t hetohet pr intimidim t zgjedhsve.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Pr: Faktet/ Gjasht pikat m kompromentuese t prgjimeve t Bild

  Prisni prisni se nuk keni pare asgje se fare do te publikoje gazeta gjermane ne vijim!
  Edi Rama duhet te kerkoje azil ne Rusi ose ne ndonje shtet afrikan!
  Po te kishte te pakten 10% ADN njerezore, neser heret duhet te jape doreheqjen dhe t'ju kerkoje falje shqiptareve dhe veanerisht anetaresise socialiste.
  Drejtesia duhet te merret me te dhe banden e tij!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 19-06-2019 m 18:11

 3. #3
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,298
  Faleminderit
  175
  120 falenderime n 105 postime

  Pr: Faktet/ Gjasht pikat m kompromentuese t prgjimeve t Bild

  “do akt dhune nga sot deri n 1 Korrik i br apo nxitur nga ju do ta detyroj Departamentin e Shtetit t’ju klasifikoj si organizata t dhunshme!,”-msohet se ka thn Koski.

  Ligji amerikan pr organizatat e dhunshme, t cilat radhiten nj shkall m posht se organizatat terroriste, sht shum i ashpr.

  Ai prek t gjith drejtuesit dhe antart e organizats, t cilve u konfiskohen asetet, u bllokohen kontot bankare, u sekuestrohet do transaksion i mundshm n dollar apo pasuri t patundshme.

  Por jo vetm kaq. U kufizohet edhe lvizja n vendet me t cilat SHBA kan marrveshje pr luftn kundr ekstremizmit t dhunshm.

  Ky ligj amerikan sht veanrisht specifik pr t gjith antart e ktyre organizatave q kan pasur poste publike apo kan aktivitet biznesi.

  Ky mesazh i Washingtonit prcjell si nj telegram urgjent, Bashs dhe Kryemadhit nga Daniel Koski, nuk u pohua apo mohua nga prfaqsia diplomatike amerikane n rrugn e Elbasanit.

  Efekti ktij paralajmrimi u reflektua menjher, n protestn e t premtes ku nuk u hodh as edhe nj kapsoll e vetme.
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •