Studiuesi i njohur, profesor Aurel Plasari ka hedhur nj ide t re, t padgjuar m par n politiken shqiptare. Duke iu referuar situats aktuale, ai tha n emisionin A show n News24 se mandati i maxhorancs q fiton zgjedhjet nuk duhet t jet pr 4 vjet, por t nnshkruhet nj kontrat tek Presidenti dhe nse nuk mban premtimet e bra n fushat duhet t ik.

Un mendoj se ajo e 4 vjetve duhet t ndryshoj, me korrigjimin e legjislacionit t zgjedhjeve duke krkuar q gjithka q premtohet n propagandn elektorale t jet kontrat dhe t nnshkruhet diku.

T nnshkruhet aty ku merren portofolet, tek Presidenti. do gj q e justifikojn me propagand elektorale, por q jan premtime pr t cilat elektorati iu jep votn duhet t jet e sanksionuar n nj kontrat. T jet nj kontrat e nnshkruar.

E kam krkuar votn 1-2-3-4-5 premtime, afatet pr to, marzhin e afateve por q kan nj kriter deri ku shkon. Zotri ti ke shkelur kt kontrat, ja ku jan argumentet e nuk presim 4 vjet. Ku ka m supermetod q t premtosh e t mos i bsh. Kjo sht akademike, ky lloj abuzimi me marrjen e votave.

T marrsh votat me dika q nuk e bn. Nuk ka vjedhje m t sofistikuar dhe m t hapur se kjo. Le ti hapin gazetart, ka thn q do ti bj rrugt me pages, jo nuk ka thn, tha Plasari q shprehu bindje se n 30 qershor do t ket zgjedhje.

Kryeshrbtori mund t shkoj drejt asaj aventure sepse aventurat pr t br dika q nuk sht br t japin nj lloj knaqsie. T futem n histori se bra nj pal zgjedhje pa opozitn Ka shum gjas q edhe t bhen. Kjo e thellon procesin e konfliktit social e politik. Se deri kur mund t shkoj ky konflikt, rndsi ka q kjo ngjarje do zgjidhet tha Plasari. LAPSI.al