Emri:  hashim-thaci-2.jpg

Shikime: 323

Madhsia:  25.2 KB

Presidenti i Kosovs, Hashim Thai, insiston se ndrra historike e shqiptarve pr bashkim kombtar ska qen kurr m afr se sot t realizohet. N 20 vjetorin e shnimit t operacionit Shigjeta, Thai ka thn se lufta e UK-s ishte luft pr bashkim kombtar. Ai ka prshndetur prezencn e ambasadorit t Shqipris dhe atij t Malit t Zi n akademin e sotme pr Betejn e Pashtrikut.
Vet kjo prezenc e spektrit politik e institucional t shqiptarve kudo q jetojn, n Kosov, Shqipri, Lugina e Preshevs, mali i zi, diaspora, Maqedoni, dshmon se lufta e UK ka qen luft pr liri, pr shtet t Kosovs. Luft pr bashkim kombtar. ndrra historike e shqiptarve kurr ska qen m afr t realizohet se sot, pra bashkimi kombtar, ka thn Thai n kt Akademi.

Tutje ai shtoi se Operacioni Shigjeta theu kufirin Kosov Shqipri dhe hoqi pengesat mes dy vendeve, mundsoi furnizimin e UK-s dhe strehimin e qytetarve t Kosovs.

Rndsia historike e operacionit shigjeta, apo e fronit t Pashtrikut pr historin kombtare sht jetike, e rndsishme dhe e vulosur me gjak t lufttarve q morn pjes n kt betej, e n kt front t gjer prball ushtris e policis s Serbis. Operacioni shigjeta ishte operacioni prfundimtar i prmbysjes s rezistencs t ushtris serbe. Prve rndsis kombtare, ky aksion ka edhe rndsi ndrkombtare. Ky aksion ka rndsi shumdimensionale. Kjo ka rndsi t madhe pr shqiptart. Pavarsisht se ku jetuan, ata u prgjigjen ftess dhe thirrjes s ushtris pr tu mobilizuar nga radht e UK-s e Ushtris s Kosovs.

Aty u bashkangjit edhe batalioni Atlantiku, e kjo rriti mbshtetjen ndrkombtare. Aty luftuan shqiptart, nga t gjitha ant. T gjith shqiptart i bashkonte ideali i lir, i lirimit t Kosovs. T gjith besonin se lufta mund t fitohej dhe se ishte mnyra e vetme pr ti br ball gjenocidit serb, deri n prdhunimin e 20 mij grave shqiptare. Krkojm nga bashksia ndrkombtare t mos hesht ndaj gjenocidit. 20 vite ishin UNMIK e EULEX n Kosov, ka ndodhur drejtsi selektive, andaj institucionet e vendit sot e kan sensibilizuar kt shtje n Parlament me rezolut. Mirnjohje pr mikun ton, Eliot Engel q mundsoi t dshmohet n Kongres Amerikan pr gjenocidin serb, ka thn Thai.

Ai ka thn se ndr shqiptar, ata q jetojn n Lugin t Preshevs jan n gjendjen m t rnd nga t gjith, andaj sduhet ln anash.

E kemi obligim t jemi gardian t mbrojtjes s drejtave t shqiptarve t Lugins s Preshevs dhe do t jemi pa dyshim. Nj gj po vrtetohet. Atje shqiptart po largohen nga trevat e veta, po dbohen, po ndiqen e po burgosen. Pas 10 e 20 viteve do t kemi dilema a jetojn shqiptart atje a jo. Do t bashkohemi, por sdo t lejojm t cenohet asnj centimetr e territorit t Kosovs. BE sa m shum q po vonohet n politikat poshtruese, spo bhen vizat, ather ne duhet t shikojm pr opsione q na bashkojn t gjith shqiptart. Dikush thot se sht von, na kan thn kshtu edhe pr UKn, po ssht von. Duhet vullnet i dy qeverive q ta arrijm kt t drejt, shtoi Thai.