Kt fundjav u bm dshmitar t shfaqjeve t dy kundrshtarve kryesor politik n Shqipri. T shtunn, kreu i Partis Demokratike Lulzim Basha udhhoqi nj protest t opozits, e cila u njollos nga hedhja e shashkave e bombave Molotov dhe dhuna ndaj policve, pa ofruar asnj propozim t vetm politik, ndrsa nj dit m pas Kryeministri Edi Rama prdori edhe njher kontratn e tij me njerzit q ai nuk mund ta thyej duke dhn dorheqjen.

Secili ka zn qoshen e vet, por vetm njri, Basha, prballet m nj problem jetik.

Kryeministri Rama vazhdon t ket mbshtetjen jo shum entuziaste t bashksis ndrkombtare, e cila nuk dshiron t shkaktoj paqndrueshmri n Ballkan. Duket gjithashtu se ai nuk po merr ndonj reagim shum negativ pr parlamentin e zbrazt (jokushtetues), ku po instalon ngadal nj opozit hije e cila mund ti siguroj atij mjaftueshm vota pr t miratuar do ligj q ka nevoj pr shumic t cilsuar. T paktn kshtu mendon ambasadori i BE-s Luigi Soreca kur shprehet pr arritjen dhe zbatimin e shpejt t nj reforme zgjedhore.

N t njjtn koh, Partia Socialiste ka nisur prgatitjet pr zgjedhjet vendore, t bojkotuara deri tani nga opozita, sikur t mos ket ndodhur asgj, ndrsa ambasadori i OSBE-s Bernd Borchardt nuk ka mohuar mundsin q OSBE do ti njoh zgjedhjet edhe nse opozita nuk do t marr pjes n to.

Me pak fjal, deri tani veprimet dhe protestat e opozits nuk e kan dobsuar bazn e pushtetit t Rams, dhe as perspektivn e tij pr t fituar nj shumic t madhe n qershor.

Rreziqet pr opozitn, dhe n veanti pr udhheqsin e PD-s, jan shum m t larta. As Basha dhe as ish-deputett e tij nuk kan m vend n asnj nga tavolinat ku merren vendimet, dhe vizitat e diplomatve t huaj tek ta jan kthyer n vizita pr mirsjellje.

E gjith ideja e braktisjes s Parlamentit ishte q Basha ti kthehej popullit dhe t ofronte nj vizion t ri pr Shqiprin, por pr fat t keq, shum pak nga ky vizion i ri ka marr form. Parrulla t tilla si E duam Shqiprin si gjith Europa dhe Rama ik jan rikthim tek protestat e mparshme kundr qeveris n vitet 1990-t dhe n fillim t viteve 2000, e nuk ofrojn asgj t re. Pr m tepr, e vetmja krkes kmbngulse e opozits ka qen largimi i Rams dhe formimi i nj qeverie tranzitore, pa asnj ide tjetr se si do t arrihej dhe funksiononte kjo gj ligjrisht apo praktikisht.

Kuadri ligjor shqiptar nuk ofron asnj mundsi pr t negociuar nj qeveri kalimtare me nj opozit jashtparlamentare, edhe nse Rama pranon t jap dorheqjen. Nj qeveri e till kalimtare duhet t prcaktohet nga nj konsensus parlamentar.

Nse opozita imagjinon t riprsris marrveshjen McAllister + t vitit 2017, bn mir t kujtoj se OSBE-ODIHR e kritikoi ashpr marrveshjen, e cila shkeli n mas Kodin Zgjedhor. Nj marrveshje tjetr e negociuar midis Rams dhe Bashs do t shkatrronte edhe m shum sundimin e ligjit n Shqipri dhe do t konsolidonte precedentin e rrezikshm t marrveshjes McAllister +; pra se politika qndron mbi sundimin e ligjit.

Pastaj, mbetet edhe shtja praktike e dorheqjes s Rams. Edhe nse do t jap dorheqjen si kryeministr, ai do t mbetet kreu i Partis Socialiste dhe, si rezultat, do t jet negociatori kryesor n do bisedim pr qeveri kalitare. Ai do t mbetet personi me t cilin do t ndiheshin personalisht t lidhur dhe besnik shumica e politikanve dhe mbshtetsve t PS-s dhe, nuk ka gjasa, q Basha t siguroj nj mbshtetje kaq t madhe popullore sa disa prej tyre t ndrronin an.

Ktu qndron problemi kryesor i Bashs: ai krkon dorheqjen e Rams nga pozita t dobta. Disa nga mbshtetsit e tij mund t hedhin bomba molotov, por nuk do t jen n gjendje ta rrzojn qeverin, nse ai nuk u jep prkrahsve t tij dhe qytetarve shqiptar dika pr t ciln ja vlen t luftohet. Dhe kjo do t thot, fare thjesht, propozime politike q do t prmirsojn ndjeshm jetn e shqiptarve nse ato vihen n zbatim.

Deri m tani, pjesa m e madhe e planeve t paraqitura nga PD nuk jan gj tjetr vecse hapja e kulets s shtetit pr t shprndar para me an t subvencioneve dhe uljes s taksave. Por teza do ju jap para nuk sht argument binds, aq m tepr nse sht i vetmi argument q bhet.

Ajo q ka nevoj Shqipria sht nj vizion pr ta shndrruar ekonomin nga nj sistem oligarkik t ngritur mbi paran kriminale q pastrohet me an t pasurive t patundshme n nj ekonomi t ngritur vrtet mbi pasurit dhe mundsit njerzore dhe natyrore q afron Shqipria, vecanrisht n turizm, bujqsi dhe minerale.

Duke krcnuar se do t zhbj t gjitha kontratat e koncesioneve jo vetm q rrezikon prballjen e Shqipris me kosto gjigande n arbitrazh ndrkombtar; por, mbi t gjitha, nuk zgjidh asnj nga problemet themelore: krijimin e vendeve t puns, shndetsin dhe arsimin, menaxhimim e mbetjeve.

Pr reformat e tjera t mdha nuk kemi dgjuar asgj nga opozita n asnj nga protestat e saj. Ku sht mbrojtja pr sundimin e ligjit, e krcnuar seriozisht nga reforma n drejtsi e dal nga binart?

Ku jan propozimet pr nj reform zgjedhore, q prmban vrtet vizionin pr tu dhn fuqi votuesve shqiptar t zgjedhin prfaqsuesit e tyre dhe pr t kufizuar ndikimin e paras kriminale? Ku jan propozimet pr infrastrukturn, pr teknologjin, pr emigracionin, pr politikn e jashtme?

Kabineti i Rams sht i mbushur me injorant dhe amator, por nse opozita nuk promovon asnj alternativ tjetr, de facto ata do prcaktojn debatin.

Kaq e vshtir qenka t gjesh dik m vizionar pr politikn e jashtme se sa Gent Cakaj?

A nuk mund t gjejn, ata, nj njeri t aft t hartoj nj masterplan pr arsimin m t mir se Besa Shahini? Po pr financat dhe ekonomin kaq e vshtir sht t gjesh dik m pak t padukshme se Anila Denaj?

Vetm me nj diskurs q ngjall shpres dhe besim tek ata q nuk jan militant apo mbshtets t PD-s, vetm me plane t cilat do t mund t trheqin votuesit nga rradht e PS-s, prpjekja e Lulzim Bashs pr t ndryshuar politikn shqiptare mund t jet e suksesshme.

Shembulli i fundit i Turqis tregoi se as kontrolli total mbi procesin zgjedhor nuk arriti ta shmang humbjen e Erdoganit n Turqi.

Edhe pse u arrestuan dhe u burgosn, edhe pse do gazet opozitare u mbyll, edhe pse partia e Erdoganit kontrolloi t gjith procesin politik, srish opozita e bashkuar arriti t bhet nj grusht i fuqishm dhe t fitonte t gjitha bashkit kryesore t Turqis.

Ata nuk fituan pr shkak t protestave t prditshme me molotov dhe me parrulln e prsritur papushim Erdogan Ik.

Nj fitore e till zgjedhore e cila pas t gjithave, sht e vetmja fitore e cila duhet t ket rndsi krkon aleanca t zgjuara, nj program politik dhe nj vizion t vrtet.

Shqipria sht e lodhur me Ramn, dhe pr kt nuk ka asnj dyshim. Por, nse opozita nuk krkon q t bj nj ndryshim t vrtet dhe nuk heq dor nga prsritja e lodhshme e qasjeve t vjetra, qeveria nuk do t ndryshoj dhe as Rama nuk do t ik. /exit.al/