Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Rama mbyll kapitullin e 21 Janarit: ish-drejtuesi i grupit t zjarrit t Gards tani kandidat i tij

  Kryeministri Rama mbrojti sot zgjedhjen e tij pr kandidimin e Agron Malajt, ish-shefit t t ashtuaquajturit grup zjarri t Gards s Republiks, i cili qlloi mbi protestuesit m 21 janar 2011. Rama e shpalli dje kandidatura e Malajt pr kryebashkiak t Matit, duke ngjallur debat dhe kritika.

  Sot, gjate nje bashkbisedimi pr mediat, Rama e quajti Malajn t pafajshm:

  sht e provuar katrciprisht q nuk ka marr pjes n asnj moment, n asnj shkelje t ligjit. Juve q merreni me informacionin keni t gjith t drejtn por edhe detyrn, q para se ti vendosni njerzit n nj korniz shabllon, un i kam br verifikimet e mia. Un kam br investigimet e mia pr kt shtje dhe nuk m rezultoi se ka prgjegjsi.

  N ciln sfer t imagjinats mund t shkoja un q t pranoja n lidershipin ton lokal, nj person q do t ishte fajtor qoft edhe moralisht pr 21 Janarin. Ai ka informuar imtsisht pr at q ka ndodhur.

  Kt pohim t tij Edi Rama e mbshtet, natyrisht, n prfundimin e gjyqit kundr gardistve ku malaj dhe shum t tjer u shpalln t pafajshm. Por pranimi publik i pafajsis se gardistve sht ndryshim rrnjsor i Edi Rams ndaj drejtsis pr nj nga ngjarjet m t rnda t tre dekave t fundit.

  Deri m sot Rama kishte mbajtur qndrimin se procesi gjyqsor pr vrasjet e 21 janarit kishte qn i ndikuar politikisht dhe drejtsia pr viktimat dhe familjet e tyre nuk sht br. Madje nj nga rastet kryesore pr t mbshtetur nevojn pr reform n drejtsi Rama ka qn prher drejtsia pr 21 janarin.

  N shkurt t 2013, ather n opozit, Edi Rama nuk e njohu vendimin e gjykats pr pafajsin e t akuzuarve pr 21 Janarin, ndr t cilt edhe Agron Malaj. Ather, ai e cilsoi vendimin si m barbarin e drejtsis s post-diktaturs dhe i premtoi familjarve t viktimave se drejtsia do t vendosej kur ai t vinte n pushtet:

  Nuk jam i befasuar pr vendimin. Koht e fundit pyetjes s partnerve ndrkombtar pr 21 Janarin i kam dhn t njjtn prgjigje, s shpejti vrassit do shpallen t pafajshm, se pafajsia i duhet m shum se vet atyre, urdhruesit t vrassve, q i ka kthyer gjykatat n ekzekutim pr drejtsin.

  Sot nuk pati gjykim, por prqafim mes vrassve t drejtsis dhe atyre t 4 protestuesve q donin atdhe t drejt. Nse vrasjet e 21 janarit ishin krimi m barbar shtetror, vendimi i sotm sht vrasja m barbar e drejtsis n vend pas rnies s diktaturs.

  dy vjet m pas, n janar 2015 , tashm Kryeministr, Rama u shpreh se do t rihapte hetimin e dosje s 21 Janarit:

  Hapi tjetr q i takon shtetit sht rihapja e plot e shtjes, pasi asgj tjetr ve drejtsis nuk e shron dot plagn e 21 Janarit.

  Dy vjet m von, n janar 2017, gjat nj takimi me familjart e viktimave t 21 Janarit, Rama premtoi se hetimi i shtjes pr her t dyt, nuk do t prfundoj si hern e par:

  Drejtsia pr 21 janarin mund t vonoj, por nuk do t harrohet dhe qeveria jon do t vazhdoj t bj t mundet duke njohur prgjegjsin pr krimin e shtetit. E kemi njohur de fakto dhe jemi t vendosur ta njohim de jure edhe n nivelin e Gjykats s t Drejtave t Njeriut n Strasburg pr ti dhn mundsi hapjes s hetimeve. Dhe rihapja nuk mund t prfundoj si hern e par.

  Dy vjet e ca m pas, Rama pa pritur drejtsin q do t bnte drejtsi, e shpalli vet t pafajshm Agron Malajn dhe e bri kandidat pr kryebashkiak.

  Deri m sot Rama kishte mbajtur qndrimin se procesi gjyqsor pr vrasjet e 21 janarit kishte qn i ndikuar politikisht dhe drejtsia pr viktimat dhe familjet e tyre nuk sht br. Madje nj nga rastet kryesore pr t mbshtetur nevojn pr reform n drejtsi Rama ka qn prher drejtsia pr 21 janarin.

  Pa asnj paragjykim pr pafajsin e Agron Malajt, kandidimi i tij nga Edi Rama sht t paktn moralisht shprfillje dhe munges ndjeshmrie ndaj familjeve t viktimave.

  Ndrsa sht e vshtir t kuptosh se cila ishte ajo arsye e madhe q Edi Rama bri nj njeri me t shkuar t till kandidat pr kryebashkiak, edhe pse ai nuk ka asnj prvoj politik apo qeveriss, ajop sht br duk shkelur mbi do standandard moral e njerzor.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Rama mbyll kapitullin e 21 Janarit: ish-drejtuesi i grupit t zjarrit t Gards tani kandidat i

  Nuk kishim dyshim qe edhe shoku Rama do hynte ne rrjedhen historike te ketyre gati 30 viteteve nga ku asnje ngjarje nuk eshte zbardhur. Ne edhe sot kemi nje 1997 te pa zbardhur dhe pa asnje fajtor,per te mos thene pastaj per 45 vitet e komunizmit. Si edhe ne shume aspekte te tjera edhe ne kete rast Rama nuk ka, dhe nuk ka per te patur asnje ndryshim nga binjaku i tije shoku Berisha.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Rama mbyll kapitullin e 21 Janarit: ish-drejtuesi i grupit t zjarrit t Gards tani kandidat i

  Te kam thene, kopja eshte me e shumtut se origjinali..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pr: Rama mbyll kapitullin e 21 Janarit: ish-drejtuesi i grupit t zjarrit t Gards tani kandidat i

  21 Janari,,,,tre fakte

  - para se te filloi demostrata ,,,,,,,,flitej se do te kete te vrare

  - fshehja (largimi nga turma) e te gjithe KREREVE te PS ne nje ore te caktuar,,,,,,perpara gjuajtjes me arme drejt turmes

  - gjuajtja me arme drejt turmes ne kohen e qetesimit te situates ( e pakuptimte)


  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,perfundimi,,ajo qe nuk u arrit me GJAKUN e Gerdecit ( qe i futen fitilin e barutit) u arrit me 4 te vraret e bulevardit
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 26-05-2019 m 16:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •