Mos kontrolli i kufijve nga Shqipria dhe eksportimi i kriminalitetit prej saj jan shndrruar n nj barr pr Kosovn. Ky sht s paku argumenti i prdorur nga presidenti francez Makron gjat samitit t Berlinit pr t mos i hapur dritn jeshile liberalizimit t vizave m Kosovn. Sipas burimeve t radios publike gjermane Deutsche elle nga bisedimet me dyer t mbyllura shefi francez i shtetit ka argumentuar mosmiratimin e heqjes s regjimit t vizave me prvojn e keqe t Francs pas liberalizimit t vizave me Shqiprin (dhe Gjeorgjin), ku u shtua si numri i migrantve t parregullt ashtu edhe i kriminalitetit nga kto vende.


Pak a shum nj qndrim t njjt mbajti pak dit m par edhe parlamenti holandez q me nj votim gati plebishitar i krkoi qeveris s tij heqjen e rregjimit t vizave me vendin ton. n vend q t pritje si nj sinjal shqetsues, ky votim u karikaturizua nga qeveria e rilindjes si nj akt i ndrmrr nga ekstremistt ksenofob q donin t zgjidhnin prmes shqiptarve llogarit e tyre t brendshme politike.

Por fakti q e njjta tez sht rimar edhe nga Emmanuel Macron nj politikan i njohur pr luftn q i bn ekstremit t djatht dhe fryms ksnenofobe n Europ, tregon se propaganda e Tirans sht sa dritshkurtr po aq edhe mendjeleht.

E vrteta sht se ka nj problem me kriminalitetin shqiptar dhe lidhjet e tij me sferat m t larta t pushtetit, q ka shqetsuar kancelarit europiane. Madje mnyra amatoreske se si veproi qeveri shqiptare duke mos marr prgjegjsit q i takojn por duke manipuluar realitetin shkoi deri n at pik sa ky shqetsim t prdoret qoft si e vrtet, apo qoft edhe si justifikim, pr t penguar liberalizimin e vizave pr pjesn tjetr t kombit.

Me sa duket ky krcnim sht pr BE tejet m i fort, sesa shantazhet meskine t politikanve shqiptar, t tipit nje pilot nje komb (udhetimi me avionin e Behgjet Pacollit te dy delegacioneve t Shqiperis e Kosoves), sesa krcenimi pr heqjen e kufirit t dy shteteve n Morin, apo propozimet pr nj president t vetm t kombit.

E kshtu fakti se Shqipria eksporton kriminalitet pr fat t keq po penalizon qytetart kosovar.

Lapsi.al