Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Haradinaj: Ja si Thai e Rama m bnin m shum presion se Vuii pr taksn

  Kryeministri i Republiks s Kosovs, Ramush Haradinaj, ka treguar se si presidenti Hashim Thai, dhe kryeministri i Shqipris, Edi Rama, i kan br presion m shum se Vuii n sy t t gjithve n Berlin pr ta hequr taksn.

  Ai thot se ata madje kan folur n gjuhn angleze dhe gjuh tjera me qllim q t kuptoj edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francs, Emanuel Macron, si pritesit e Samitit t Berlinit.

  Edhe dje u prsrit ajo q m ka ndodhur edhe n t kaluarn. Isha krejtsisht i vetm n nj qndrim. Shume e veshtire ishte. Edhe presidenti, edhe Edi Rama m shum bnin presion ata dy me e heq taksn, sesa shtetet tjera. T gjith insistonin pr te respektuar qndrimin e kancelares dhe Makronit, q ky sht nj shans i mir pr Kosovn e q nuk duhet humbur. Nj insistim direkt i pandalshm. N nj gjuh q ishte n anglisht, qe e merrnin vesh, edhe kancelarja edhe presidenti Makron, ka thn Haradinaj n nj intervist ekskluzive pr T7 nga Berlini.

  Megjithat Haradinaj thot se edhe prkundr faktit q ishte i mbshtetur pas muri, ka insistuar t tregoj q vendimin pr taksn e ka marr nga halli, pasi Serbia e ka luftuar Kosovn n fardo forme.

  Un u kam thn q ai vendim sht marr nga halli. Serbia ka marr vendime agresive ndaj nesh, q kan rrezikuar sigurin nacionale. Ky vendim hiqet n rast t nj marrveshje pr njohje. Nse prgatitet nj marrveshje pr njohje, dhe nnshkruhet mund ta suspendojm. Por jo pr nj proces t dialogut q mund t devijoj.

  Kryeminsitri ka thn q Thai dhe Edi Rama duhej t kishin nj qndrim t prafrt, pasi me deklarimet dhe presionin e tyre e kishin vendosur n nj pozit t keqe para t gjithve n Berlin.

  Megjithat ai mbetet i palkundur duke thn se vetm me njohjen e pavarsis s Kosovs nga Serbia, do t hiqet taksa.

  Edhe dje kam dal keq. Me mir ka qen q Edi edhe Hashimi te thonin q mos parashtro kushte n dialog. Por tani kur t thot presidenti yt, dhe kryeministri i vendit tjetr, i bie q ve ti po e pengon kt proces. Kjo nuk sht n rregull. Ne skemi ku te shkojme pa pasur qndrime t njjta. Nuk besoj q dikush ka dilema, q njohja sht formula. Por si me ardhe deri te njohja, nuk duhet te dobsojme pozicionin e Kosovs tek taksa. Heqja e takss n start t dobson, ka thn Haradinaj.

  Ai ka treguar se kto sulme t Thait dhe Rams ndaj tij, kan ardhur n pjesn informale t takimit ku sht diskutuar pr taksn.

  N pjesn e par zyrtare, fjaln e ka pas shum prmbajtesore. Ka pas elemente t mira. Kur e ka shpjeguar pozicionin e Kosovs. N kt pjesn informale t heqjes se takss, un jam ndodh n nj pozit t keqe. N vend se dike qe te mbron, ishin vendosur ne pozicionin e sulmeve para miqve, ajo ka qen e rnd. Pastaj n pjesn e dyt ka thn q sht keqkuptuar ideja e demarkimit, dhe q nuk sht menduar ndarje n vija etnike, gj tjetr pr kufirin ska thn ka thn Haradianj./GazetaExpress/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Haradinaj: Ja si Thai e Rama m bnin m shum presion se Vuii pr taksn

  Taksa e ka bere Haradinaj nje politikan me besueshmeri shume te larte keshtu qe nuk eshte udi qe si Thait edhe Rames ti vije "plasja" dhe per kete kerkojne me force heqjen e takses.Sidomos persa i perket imazhit edhe Rames ky qendrim i patundur i Haradinajt i ka prishur pune,e ka nxjerre bllof.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Haradinaj: Ja si Thai e Rama m bnin m shum presion se Vuii pr taksn

  Drama n Berlin, kush far i tha kujt (dhe Baton Haxhiu ber alles)

  Nga Berat Buzhala

  Kosova i ka dy realitete, nj n t cilin jetojm ne, dhe nj tjetr ku bn pjes vetm Batoni. Ktu nuk bjn prjashtim as ngjarjet n Berlin.

  Me avionin privat t Lordit te Marecit t gjith personat e rndsishm t politiks shqiptare ishin nisur pr n kryeqytetin e Gjermanis, pr t marr pjes n nj ngjarje t rndsishme pr t gjith Ballkanin. Pasagjer ishin Presidenti Thai, Kryeministrat Rama dhe Haradinaj, Lordi vet, si dhe gazetari zyrtar i shtetit t Kosovs, zoti Baton Haxhiu.

  Gjat gjith udhtimit, thuhet q, vetm piloti kishte qndruar neutral karshi takss ndaj mallrave serbe, t ciln qeveria e Kosovs e ka vendosur muaj m par. T tjert, secili duke prdorur taktikat m t mira personale pr mashtrim, kishin provuar – pr t disatn her – ta bindnin kryeministrin Haradinaj se taksa e kishte dhn efektin e vet. Refreni q taksa e ka dhn efektin e vet ka filluar t prsritet ditn e nesrme t vendosjes s saj. Sot e ksaj dite askush nuk e di se me cka sht konstatuar dhnia e efektit t takss!?

  Nuk kishte vazhduar pr shum koh prpjekja pr ta bindur Haradinajn. Diku mbi qiellin e Bosnjs kishin hequr dor. N pamundsi pr ta thyer Kryeministrin Haradinaj pasagjert kishin filluar q t flasin, si do t thoshte Batoni, pr “gjra t bukura”. Se far mendon Haxhiu me “gjrat e bukura” kjo sht nj enigm e madhe, por sht e rndsishme q t thuhet se palt kishin zbritur nga avioni i Lordit pa ndonj marrveshje se far do t flasin ose far nuk do t flasin n takimin pr ku ishin nisur.

  Rrugs pr n hotel dy delegacionet ishin ndar, ai i Shqipris pr n Regent Hotel, kta t Kosovs pr n Hilton. Batoni n udhkryq, pr t qndruar sa m afr t dyja ekipeve. Paradite t Thai, pasdite te Rama. T hidhruar q nuk e kishin bindur Ramushin q t subordinonte veprimet e tij me ato t Rams dhe Thait, kta t dyt, bashk me Batonin e kishin marr pr dore edhe t diturin Gent Caka dhe kishin ngrn drek s bashku. Se far kan biseduar gjat dreks sht e vshtir t dihet. Ndoshta edhe aty Batoni ka vazhduar q t flas pr gjrat e bukura, si bie fjala piktur, art, muzik klasike, kinematografi t viteve t 50’ta dhe 60’ta. Tek e fundit Thai shquhet pr shije t holla kulturore. Ka mundsi q pjesn m t madhe t kohs s tij n udhtime ai e kalon npr galeri t ndryshme, jasht syve t opinionit.

  Pasi q e kishin ngrn drekn, delegacioni nga Kosova ishin nisur pr ta takuar ambasadorin amerikan n Berlin, Richard Grenell, njra prej figurave m kontradiktore t administrats s Presidentit Trump. Prej kur ka zbarkuar n Gjermani, ky ambasador ka provuar q ta sabotoj kancelaren Merkel, qoft prmes intervistave n media t ndryshme, qoft duke i takuar me nj pompozitet lidert e Alternativs Pr Gjermanin, grup i ekstremit t djatht, t lidhur n nj form me liderin rus Vladimir Putin. Meq nuk jemi n pozit pr t zgjedhur, e as pr t’ia prcaktuar Presidentit Trump ambasadort, ather nuk na mbetet tjetr pr t thn, prvese shum mir q e takuan at.

  Gazetari zyrtar i shtetit, Batoni, nuk ka qen n kt takim, anipse ka mundsi q paraprakisht e ka ditur deri n detaje se far do t flitet aty brenda. I ka treguar dikush atij. I ka Batoni disa kontakte misterioze n nivele t larta botrore q e njoftojn paraprakisht se far do t ndodh me ne, por edhe me rajonin, n disa dekadat e ardhshme. Se n far gjuhe komunikon ky me ta, kjo sht gjithashtu shum misterioze. Nse nj gj e till bhet n gjuhn angleze, ather friksohem shum q mesazhet do t lexohen gabimisht. Bashk, Thai dhe Batoni nuk arrijn ta flasin dot nj anglishte t nevojshme pr t mbijetuar pr buk dhe pr uj.

  Sido q t jet, pas takimit me amerikanin, Thai, i shoqruar nga Bekim Collaku, Haradinaj, i shoqruar nga Lordi, ishin nisur pr n zyrat e kancelares Merkel, ku do t vinte Presidenti Makron dhe pjesa tjetr e delegacionit nga rajoni i Ballkanit Perndimor. Gazetari i shtetit, n ann tjetr, ishte nisur pr n sheshin afr ports s Brandeburgut, prej ku do t raportonte n koh reale pr n Kosov, se far po ndodhte atje brenda. Pa filluar mir takimi, kur palt ende nuk i kishin zn ulset, Batoni i armatosur me fuqi paranormale, po tregonte se atje brenda punt ishin llug. Po, po, llug. Dukej q nuk po flitej pr gjra t bukura. Gjithsesi nuk dshironte t lshohej shum n detaje, sepse far kuptimi do t kishte pastaj i gjith takimi, q supozohej t ishte me dyer t mbyllura. Mirpo pr Batonin nuk ka dyer t mbyllura. Fuqia e tij i thyen ligjet e fiziks. Ai ka mundsi q t jet fizikisht n t njjtn koh n, s paku, dy vende. Vuan gjithashtu edhe nga smundja e leximit t mendimeve t t tjerve, n nj perimetr prej disa kilometrave.

  N ndrkoh kur gazetari shtetror po fliste n disa media, n t njjtn koh, brenda zyrs s kancelares Merkel po vazhdonte takimi. Thaci t tjera fjal i kishte folur n ambasadn amerikane n Berlin, e t tjera fjal po i fliste n kt takim. Amerikanve u kishte thn se pa ju nuk bhet dot gj, tash t njjtn po ua thoshte zonjs Merkel dhe zotit Makron. Ata q kishin qen pjesmarrs n takim kan treguar q pjesa kryesore e tij ishte zhvilluar n nj sall, ku pjesmarrsit po qndronin n kmb dhe n grupe. Vmendja ishte e prqendruar te kryeministri Haradinaj. Dy udhheqsit m t fuqishm t Bashkimit Evropian, Merkel dhe Makron, kishin filluar t ushtronin trysni te Haradinaj pr shtjen e takss. I kishin krkuar atij q ta suspendonte at pr katr ose gjasht muaj. N nj moment t caktuar Merkel dhe Makron e kishin nxjerr Haradinajn n tarracn e ndrtess ku po zhvillohej e gjith ngjarja. I mbshtetur pr muri Haradinaj u kishte thn atyre “a t krcej nga ndrtesa?”

  Vucic, n ann tjetr, duke e par kt situat, duke e par q Haradinaj nuk po thyhej i kishte thn zonjs Merkel, me z t lart “kot po flisni me t, sepse atij dikush nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks i ka thn q t mos e heq taksn”.

  N vend q ta ndihmonte, Kryeministri i Shqipris Edi Rama kishte vendosur q ta godiste kolegun e tij nga Kosova, edhe n gjuhn angleze q ta kuptonin t gjith, por edhe n gjuhn shqipe. Rama ishte kujdesur q sa her i kishte thn Haradinajt q ta hiqte taksn, at ta dgjonin edhe Merkel edhe Makron. Pastaj, n gjith kt situat Haradinaj e kishte humbur paksa toruan. Kur Rama i kishte thn, tash n gjuhn shqipe, q ta hiqte taksn, Haradinaj i ishte kthyer Rams sikur vllai-vllait, duke ia ofruar pr desert nj organ trupor. Mirpo termin q Haradinaj e kishte prdorur pr organin nuk ka qen shum brutal, m shum sht nj trajt q nnat e prdorin pr fmijt e tyre t vegjl. Duke e par se sa sht sahati, Rama kishte vendosur q t spostohej, bashk me Thain, n nj kauq q ndodhej diku n sallon. Kishin mbetur krejtsisht t paangazhuar dhe irrelevant. N nj fotografi q arrita ta shoh, Thai dhe Rama t ulur n at kauq, dukeshin m shum si dy burra t mrzitur n nj pasdite vere, se sa si dy burrshtetas q ishin pjes e nj takimi t rndsishm rajonal. Ajo far Haradinaj i kishte thn, Rams i kishte mbetur pik n kok. Diku kah fundi i takimit i kishte thn kryeministrit t Kosovs “prse me ofendove?” Haradinaj i sht ankuar Rams se po i bn shum presion.

  Thai, prej ans s tij, kishte vazhduar q t lobonte q t hiqej taksa e “Hoxhajt dhe Veselit”, por nuk ishte angazhuar q t komunikonte me Haradinajn n biseda private. Presidenti i Kosovs kishte folur pr audiencn ndrkombtare. Mirpo, secili hallet e veta n kt kt takim, edhe Thaci i kishte pasur t tijat. Ai ishte preokupuar tej mase q t mos konsiderohej heretike, dhe e tejkakuar, ideja pr korrigjimin e kufijve n mes t Kosovs dhe Serbis, pr t ciln ai dhe Vucic kan shpenzuar shum energji, e ndoshta edhe pare. Mirpo prfaqsuesi mysliman i Bosnjs dhe Hercegovins ishte kujdesur q kjo tem t hapej, n mnyrn m t keqe pr Thain. Ai, n nj fjalim t gjat, kishte thn q nse prekn kufijt, kudo n Ballkan, ather tragjedit jan t pashmangshme. Ai kishte thn q rajoni do t zhytet n luft dhe masakra, nse kjo ide gjen zbatim praktik. N kt moment Thai ishte shqetsuar, ndoshta jo aq prse po fliste nj politikan nga Bosnja, por q kto po i dgjonte nj politikane nga Gjermania. Shumica drrmuese e t pranishmve n takim ishin pajtuar me politikanin boshnjak. Fjalimi i tij pr rrezikun e prekjes s kufijve konsiderohet q ishte gozhda e fundit n arkivolin e ksaj ideje.

  Ka q thon se takimi n Berlin kishte qen nj dshtim. Ka mundsi q ka qen i till, mirpo vetm pr disa ishte i till. N Berlin thjesht ka dshtuar plani pr ndarje t Kosovs. Fare n fund t tij t gjith pjesmarrsit jan ulur prap rreth nj tryeze t prbashkt. Makron dhe Merkel jan dukur t relaksuar. Ata i kan ftuar palt q t shkonin n Paris me 1 korrik pr t vazhduar prpjekjet pr t gjetur nj zgjidhje n mes t Kosovs dhe Serbis. Deri ather ata do t drgojn n rajon prfaqsuesit e tyre pr t diskutuar pr modalitetet.

  Kryeministrja e Gjermanis dhe Presidenti i Francs jan t bindur q Bashkimi Evropian ka kapacitet, por edhe detyrim, pr t’i mbyllur znkat n rajon.

  Ka mundsi q personaliteti i vetm n Ballkan q edhe m tutje nuk sht i bindur n fuqin gjermane sht gazetari zyrtar shtetror, i cili ka disa muaj q n udhtime zyrtare t Presidentit Thai po e shoqron at, duke e zvendsuar kshtu Ngadhnjim Kastratin, i sapozgjedhur drejtor i RTK’s.

  Me fjal t tjera kjo ishte historia e takimit n Berlin. Mirpo kjo sht historia sipas meje, q do t thot sht histori relative. Ju t dashur lexues, q erdht deri n fund t ktij shkrimi, historin e vrtet, at absoluten, at q e mban vuln e Thait dhe t Rams, krkojeni te Batoni.

  Gazeta Express
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •