Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Amarildo pregapuca

  Mė duhet njė dashuri...
  Jo si tė tjerat...
  Njė dashuri imja, ndryshe...
  Njė dashuri e ēmendur shqisash dhe ndjesish...
  Ooo...
  Jo e butė, e brishtė, rrethuar me petale a drita qirinjsh...
  Jo, jo...
  As e rrethuar vargje poemash, premtime plot...
  Mė duhet njė dashuri e pisėt, si unė...
  Tė ketė aty duar dhe fytyra tė palara...
  Tė kete epshe tė pashfryra..
  Tė ketė dhimbje, zhgėnjime ėndrrash tė thyera nė qindra mijėra copa... Tė ketė sy fėmijėsh qė shikojnė trishtueshėm...dhe kėrkojnė...nga ti... Tė ketė...hi tė mbetur dashurish tė djegura...
  Tė ketė ofshama, britma dėshpėrimi njeėzish tė mundur...nga fati... Tė ketė gjithēka...tė ketė.
  Dhe zėrin e njė foshnjeje apo nėne...
  Tingullin e qeshjes sė tyre...kėtė simfoni tė mrekullueshme njerėzore...tė ketė. Tė ketė...
  Adrenalinėn e triumfit tė sė drejtės...
  E jetės mbi vdekjen...
  E tė mirės ndaj tė keqes...
  E pėrgjegjėsisė qe ka tė qenurit njeri...
  Mė duhet njė dashuri..
  Jo si tė tjerat..
  Njė dashuri imja, ndryshe..
  Qė s'mė lejon tė vdes.

  Amarildo Pregapuca

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Sonte jam i pire..
  Apo s'jam..? Se di..
  Por sonte ndjehem i lire..
  Te kerkoj cfar dua..

  Dhe dua buzqeshje..
  Cudi..!
  Buzqeshje gruaje dua..

  Si dikush goten..
  Nje tjeter shenjtoret..
  E ca te tjere as vet se dine cfar duan..
  Une dua buzqeshjen..
  Qe ndryshon boten..
  Buzqeshjen e nje gruaje dua..

  Sonte jam i pire..
  Apo sjam ?..Se di..
  Por sonte ne buzqeshje te dehem dua..
  Dhe pastaj te deh vargun tim te lire..
  Qe ai ne buzeqeshje, te dehe nje grua..

  Amarildo Pregapuca

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Ka dite qe shkermoqem..
  E copat, nuk mundem me i mbledhe..
  Nuk mundem a nuk du..
  Ket kurre se mora vesh..
  Por ka dite..
  Qe ndjehem mire, ne copen me te thjeshte te coptimit tim..
  Dhe ka dit..
  Qe te gjitha copat bashke..
  Me bajn me u ndje pergjysem..
  E inati m'kap..
  Dhe du me shkerdhy cdo cope timen..

  Lodhem e ndjehem i vogel
  Shume i vogel..
  Dhe dua nje perqafim, t'me rrise.

  Amarildo Pregapuca

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Se di si ke jetuar me mua.
  Si me ke dashur.
  Kur ne momente dhe vetja-veten
  E ka pare me percmim?!
  Por fundja fundit, jam vec nje mashkull
  Dhe sdi se si funksionon nje grua.

  Kur jemi zene.
  Me mendje, te kam vrare 1-mije here..
  100-pjata kam thyer si rrjedhoje
  Dhe mjafton dicka te te dhembe.
  Dhe ndjehem, aq keq.
  Se di c'ndodh me mua.
  Por fundja fundit, jam vec nje mashkull
  Dhe sdi se si funksionon nje grua.

  Pra nuk e kuptoj, kete transformim ne vete.
  Kete pushtet tendin, se kuptoj.
  Inat mar veten kur behet cfare ti thua..
  Dhe me tere boten jam gati te luftoj, ta bej.
  Nuk e kuptoj kete magjine tende..po thoja.
  Se si nje ndertese e kthen ne nje shtepi..
  Por fundja fundit, jam vec nje mashkull
  Dhe sdi se si funksionon nje grua.

  Po ka gjera qe ne jete, qe ndoshta s'duhen kuptuar.


  Amarildo Pregapuca

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Ora 4.15 am..
  Sipari po bie..
  Gota e fundit per mua..
  Vallzimi i fundit, shanci i fundit..
  i mbremjes..per ty.

  Sa e bukur dukesh,o Zot.
  C'bukuri e trishte..
  Gjysme e dehur, gjysme e qeshur..
  Gjysme grua, gjysme femi.

  Moshen e babait tend..duhet te kem.
  Ti moshen e sime bije,ndoshta..
  Se di..

  Ora 4.17 am..
  Gota e fundit per mua..
  Pas kesaj, ne shtepi.
  Me presin.
  Drita e koridorit eshte ndezur..
  Mbi tavoline..
  Qendron kafja ime e heshtur..
  Nga dyert e hapura te dhomave, vjen ngrohtesi.
  Ato flene..
  E neper gjume dicka mermerisin duke buzqeshur..

  Ora 4.18 am..
  Jashte ben ftohte..
  Ndersa..
  Po luhet vallezimi i fundit..
  Shanci i fundit
  I mbremjes per ty..
  Shko..
  Shko vajze..mos ngurro..
  Ledhatohu me nota, akorde..
  Si nje femer di..
  Jepu jete..
  Si nje femer di..aq mire.
  Dikush ka nevoje..
  Dikush ndjen ftohte si ti..

  Te lutem shko..
  Shko dhe behuni dy.

  Amarildo Pregapuca

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Do ta gjej..
  Numrin e telefonit tend..
  Neser.
  Dhe nga dreka..apo ndoshta,darka
  Do te telefonoj..
  E kam vendosur, qe dje..

  Duhet..
  Eshte e nevojshme mendoj..

  Njeriu ne heshtje,
  Krijon figura te cuditshme..
  Egzagjeron caste,momente..
  Me kupton.?
  Po thoja qe i zbukuron ato,
  Aq sa nganjehere i marin frymen..

  Ndaj neser,
  Nga dreka apo..darka..
  Do te telefonoj..me patjeter..

  E kam te ndertuar dhe biseden..
  Te thjeshte, natyrisht..
  Pra te zakonshmet..
  "Si je, si ke kaluar, te gjithe mire ? Ndonje te re ?"
  Biles dhe pergjigjet..te thjeshta dhe ato..
  "Mire, mire te gjithe faleminderit..ti ?"
  Ne ate zerin shoqeror, te akullt..
  Qe flasin dy njerez, qe jane njohur dikur aq mire..

  Keshtu dramat bien..
  Dhe s'ka me vend per poezi patetike..

  Pra..
  Do ta gjej..
  Numrin e telefonit tend..
  Neser.
  Po po neser..
  Neser, se di se kur..neser..
  Se ndoshta..
  Ndoshta nuk je mire..
  Dhe kjo do te conte ne dreq qellimin..
  Per te cilin vendosa dje..nuk e di se kur..
  Dje..

  Per neser..
  Nje neser..dikur..

  Amarildo Pregapuca

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Per hire te zotit, mos mu pergjigj,
  Kur te therras emrin tend.
  Qofte dhe qindra..apo mijra here.
  Ti e di, se une jam nje egoist..

  Dhe nese te lutem , te pergjerohem..
  Apo ne ngjyra vjeshte ..
  Portretin tend, ne vargje do te gjesh..
  Per hire te zotit, mos mu pergjigj..
  Ti e di, se une jam nje egoist..

  Dhe nese nje dite..
  Pra dhe nese nje dite..
  Do te ndjesh qe per ty vertet kam nevoje.
  Mos trokit..
  Per hire te zotit , mos...
  Deren,nuk mundem te te hap..
  Se ti e di, une jam nje egoist.

  Dhe egoizmi..
  Eshte nje guacke..ku mbyllen sy e veshe..
  Per te mos te degjuar..
  Dhe me pas, ndier
  Kercitjen, qe jep dhimbja e pamundesise..

  Per te qene njeri..

  E bukura zonje, une jam nje egoist.
  Ndaj per hire te zotit, mos.

  Amarildo Pregapuca

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Mbreme takova nje grua te dehur..
  Me qeshje te dehur..
  Veshtrim te dehur..
  Hapa te dehur..
  Dhe nje trup teresisht..te dehur..
  ........
  Mbreme takova nje grua te dehur..
  Ne c'do qelize..
  Pervec shpirtit..

  Nje grua te bukur..si c'do grua..
  Dhe qe si c'do grua..
  Ka qene edhe ajo..
  Nje aresyje dehje, e shume shpirtrash meshkujsh..
  Nje aresye dehje..e shume epsheve..

  Dhe ndoshta..perseri eshte..
  Nje aresye dehje epshesh..njerzish konfuze..
  Si vet shpirti asaj gruaje..
  E ndoshta..dikush, diku..thelle ne shpirt..
  E ruan perseri..si dehjen me te bukur..te tij..
  Kete grua..

  Mbreme..
  Takova nje qenie te dehur,
  Me figure gruaje..
  Nje panorame perfekte..ulerime shpirti qe po vdes.

  Amarildo Pregapuca

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Qytet i huaj
  Mė kot pėrpiqem tė gjej diēka nga vetja te ti
  Asgjė...
  Pėrveē njė ftohtėsie tė pranueshme
  Pėr dy tė huaj qė nuk bashkohen dot askund, asnjėherė
  Nė asnjė jetė
  Ose ndoshta takohen,
  Por si dy njerėz
  Qė i kanė dhėnė njėri-tjetrit distancėn e nevojshme
  Pėr tė mos ndjerė kurrė mall.
  Njė lloj dashurie konceptuale kjo
  Mes qenieve racionale
  Pėr tė lėnė tė paktėn respektin.


  Amarildo Pregapuca

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Nė sy tė fėmijėve, gruan godite,
  Tė fėmijėve tė tu.
  Tė pėrlotur i le, dhe ike.
  As ti, se di pėr ku.
  Se nė gjellė, ish hedhur pak kripė mė shumė.

  Kėshtu u tha...
  Dhe e besova edhe unė..

  Por tani..
  Tani, sqaruar nga ti nė kėtė letėr..
  Po lexoj dhe shoh njė botė tjetėr
  Botė qė s'ta njoha mė parė,
  Miku im.

  E di?! – shkruaje.
  - E di si krijohet nga njeriu, gjysmė burri?
  Ai...
  Ai qė shpesh njerėzia tallen, piketojnė, ironizojnė
  E pastaj qeshin?!

  Krijohet ngadalė

  Me xhepa tė zbrazur.
  Qė ndeshen me sy qė presin.
  Ndėrsa derėn e shtėpisė, kokulur hap.

  Ngadalė.. krijohet,
  Shumė ngadalė.

  Kur tė vjen tė qash, por duhet tė qeshėsh.
  Tė ulėritet, por duhet tė heshtėsh,
  Kur tė dhemb, tė ther
  Si asnjėherė..
  Dhe dot s'tregon, dhe s’ke se ku.
  Metamorfoza ndodh.

  Dhe humb gjysmėveten.
  Dhe gjithkush tjetėr, gjysmėn tėnde humb

  Gruaja humb buzėqeshjen.
  Shpresa e respekti humb..

  Gjysmėburrė a gjysmėhije?!

  Pastaj..
  Vjen njė moment, ndoshta,
  Thjesht ndoshta, miku im
  Dhe ja...
  Ja ku ėshtė e kthyer vonė
  Natyrisht e bukur, si gjithmonė.
  Si njė perri.
  Veshur me njė fustan tė ri
  Qė ti premtuar ia kishe
  Kohė mė parė.
  E heshtur dhe me sy tė ftohte shikon
  Siē veē njė femėr qe tė ka dashur dikur, mund ta bėjė.

  Afrohesh, e puth.
  Dhe aromėn ia ndien, ndryshe.

  Nuk flet.
  Gjysmėburri nuk flet, se gjysmėburri s'punon
  Gjysmėburri, nuk premton..
  Gjysmėburri fjalėt kafshon, mėrmėrit,
  Lufton me gjysmėn tjetėr
  Gjysmėburri nuk shpreh ēfarė mendon.

  E njė ēast, gruan qėllon, pėr pak kripe me tepėr.

  E nėse ndonjėherė, fiton mbi gjysmėhijen e re gjysmėvetja e mbetur

  Vendos
  Dhe e mbyll tė fundit letėr me
  "Me falni! Duajeni tė bukurėn nėnėn tuaj fėmijė!"

  Dhe shkon.


  Amarildo Pregapuca

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Zot qe nuk uleras dot..
  E zhurmat te ndaloj nje cast..
  Vec nje cast..
  E te flas..me njerez..
  Qe s'di se ku jane..me.

  Amarildo Pregapuca

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Ku je ?
  C'po ben tani shoku im..?
  Sonte kam nevoj, te te degjoj,
  E di..?
  Sonte kam nevoje ..
  Te ndjehem pak njeri.
  Me kupton ?

  Me jep nje ritem te lutem..
  Disa akorde ne kitare..
  Dhe te ndertoj ne poezi, ter jeten tone..
  Ter dashurite, ter zhgenjimet..
  Ter ndarjet, ri-bashkimet.
  Ter endrrat..

  Me jep nje ritem te lutem.
  Disa akorde ne kitare, po te kerkoj..
  Dhe diku, do ndizet nje drite..
  Nje perde do levize..
  Nje dritare do hapet..
  Per te thene
  "Naten e mire"..
  Si atehere..

  Ku je ?
  C'po ben tani shoku im..?
  Sonte kam nevoj, te te degjoj,
  E di..?
  Sonte kam nevoje ..
  Te ndjehem pak njeri.
  Me kupton ?

  Amarildo Pregapuca

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Me zgjuan sot psheretimat, peshperimat, afshet
  E pa cipa te vjeshtes.
  Dhe dritaren hapa..
  Une i pa cipi njeri.

  Ti degjoja me prane.
  E te shikoja me mire.

  Pemet moren emra kujtimesh
  Per dreq.
  Emra vendesh, moren kujtimet.
  E u peshtjelluan ndjesite.
  Forma dhe levizje gjymtyresh, moren deget.
  Preken token gjethet, ne padurim.

  Ndoshta me vone do bjere shi.
  Shi, per te lare mekatet e pafajshme.
  Te ketij mengjesi vjeshte.

  Amarildo Pregapuca

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Filloj keshtu, diku dhjetra vite me pare.
  Ai fliste ne televizion, ne pertypnim ushqimin ngeshem,
  qeshnim dhe thonim.
  -Varja, c'meremi me nje te marre.

  U bene dy, u bene tre
  Dhe ne perseri..pertypeshim, qeshnim.
  dhe thonim.
  -Varja, c'te meremi me keta te marre.

  U bene me shume, perdite me shume.. qe flisnin njesoj ne televizion..
  Ne me pak,
  Gjithmone e me pak..
  Rreth tryezes ku mblidheshim dikur..
  Pertypeshim dhe heshtnim.

  Tani
  Pertypem i vetem.
  Pertyp mendime, copa dhimbjesh
  dhe dilemen..
  Ndoshta i marri jam une..

  Ishim te marre..
  Ishim te marre shoke, vellezer, njerez.
  O zot sa te marre..

  Ata nuk flisnin me ne, per ne..
  Ata nuk flisnin..
  Ata helmonin buken ku ushqehej e ardhmja.

  Do pertyp deri ne vdekje, shijen e athet te zhgenjim-triumfit, duke buzeqeshur
  Dhe duke te meshiruar ty, qe mbllacit triumf-disfaten.

  Ja kam borxh jetes.

  Amarildo Pregapuca

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Erdha te pi vetem ketu, banakier ..
  Ketu, ku as gjuhen, as dhimbjen asnje s'ma di.
  Eee
  Njeriu paska nevoje ndonjehere..
  Keshtu te pi..

  Njeriu ka nevoje ndonjehere.
  Te sjell para tij, tere brengat, tere fajet..
  E te kuptoje se ne thelb..
  Shumecka mund te fashitet por asgje nuk falet..

  Pra njeriu ka nevoje, banakier..
  Te jete ndonjehere i drejte me veten..
  E ta shoh sic eshte ne te vertet..
  Dhe jo si deshire ka, ta shohin te tjeret..

  Tė pranoj..
  Se i trembur shume here ka qene..
  Dhe luftes se jetes, i ka ikur.
  Apo para dhimbjes se shokeve e miqve, ka mbyllur syte. .
  Egon te ruaj , e te mos vritet..

  Ka nevoje..
  Ka nevoje njeriu banakier..
  Te pranoj se ka qene dhe do jete edhe preh e tundimit..
  Ne fund te fundit, cdo ishim pa te..?
  Pa te poezia dhe as arti ndoshta , s'do kish lindur.

  Tė pranoj
  Te pranoj banakier..
  Se nje falje a nje te dua, ka lene pa thene..
  A ka shkelur diku nje premtim..
  Apo ambicja si ngerc fjalet ne gryke i ka ngrire.
  Per t'mos dhene nje urim..

  Me kupton banakier?
  Nejse, rimbushma goten..

  Pra..
  Ndaj erdha te pi vetem ketu, banakier.
  Ketu ku as gjuhen as dhimbjen asnje sma di..
  Njeriu ka nevoje ndonjehere..
  Te shoh veten ne sy..

  Keshtu, vetem keshtu
  Mund te mos gjykojme por te kuptojme te tjeret.

  Edhe nje tjeter banakier dhe me fal per heshtjen.


  Amarildo Pregapuca

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Te kam thene ?
  Ti je..
  Dhe nje muzike e embel..
  Je dhe qetesi, meditim..

  Je...
  Dhe nje panorame perfekte
  me ter ngjyrat dhe format..
  qe natyra mundi te krijoje..
  Qe une, nuk ngopem te sodis.
  Si asgje ne bote.., me te plote.
  A te kam thene ?!
  Se di..

  Por qindra here, te kam thene besoj..
  Se je dhe nje carje *****..
  Si dhe une..

  Amarildo Pregapuca

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-04-2019
  Postime
  25

  Pėr: Amarildo pregapuca

  Unė vij nga njė vend i vogėl, zonjė
  me njerėz tė thjeshtė si unė
  ku nė dimėr ēel mimoza
  dhe emėr vajze, ka njė lumė.

  Unė vij nga njė vend i vogėl, zonjė
  mė tradita tė thjeshta njeriu
  ku nė mėngjes mė shokė mund tė ulesh pėr njė kafe
  e tė dehur, nga rakia a kėnga, tė pret muzgu.

  Unė vij nga njė vend i vogėl, zonjė
  ku dhe bisedėn mė tė thjeshtė, ndez pasioni
  ooo,e vajzat dinė tė qeshin aq bukur
  e labēe ia merr Joni.

  Unė vij nga njė vend i vogėl, zonjė
  ku ndryshe flet perėndia
  flet, mė sytė dhe zėrin e njė nėnė, zonjė
  fjalė dashurie.

  Unė vi nga njė vend i vogėl zonjė
  mė njerėz tė thjeshtė si unė
  qė urrejnė mė pasionin e njė tė ēmenduri
  dhe mė pasionin e njė tė ēmenduri, duan.

  Ndaj mė duhet patjetėr tė vete
  dhe tė shėrohem nga e komplikuara,
  unė jam njė njeri i thjeshtė, zonjė.

  Amarildo Pregapuca

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •