Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Super Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  1,386
  Faleminderit
  202
  138 falenderime n 120 postime

  Elez Biberaj i ashpr me Ramn: Autoritar dhe m i korruptuar

  Elez Biberaj, drejtor pr Euroazin n Zrin e Ameriks, n fjalimin e mbajtur n ceremonin e 110 vjetorit t gazets Dielli, ka kritikuar ashpr kryeministrin e Shqipris, Edi Rama. N fjaln e tij, Biberaj e cilson Ramn nj qeveriss s pasfiduar, sundimi i t cilit dmtohet nga qeverisja e dobt.  Pas fitores me nj shumic drmuese n zgjedhjet e vitit 2017, Kryeministri Edi Rama qeveris i pasfiduar. Por sundimi i tij sht dmtuar nga qeverisja e dobt, korrupsioni i prhapur thell, keqadministrimi ekonomik, dhe stili i tij i udhheqjes ka krijuar shum kundrshtar.

  Si ka ndodhur edhe me disa udhheqes t tjr europiano-lindor, Rama sht br dukshm m autoritar, m i korruptuar, m arrogant dhe m pak transparent. Ai sht prpjekur ta forcoj pushtetin e tij n maksimum, duke ngushtuar hapsirn publike, duke minuar institucionet e pavarura, duke e mbushur gjyqsorin me besnik, nn maskn e reformave dhe duke margjinalizuar opozitn. Rama ka krijuar nj model qeverisjeje q bazohet tek kleptokracia, duke dhn pa tendera, kontrata me vler qindra milion dollarshe pr kompanit pran qeveris. Marrdhniet klienteliste mes zyrtarve qeveritar dhe biznesmenve t njohur kan deformuar procesin vendimmarrs t qeveris, duke shkelur rregullat baz t lojs, duke prishur konkurrencn n treg dhe duke u hequr qytetarve t zakonshm do mjet prmes s cilit ata do t mund t ndikonin n sjelljen e ndryshimeve.

  Shtypi sht br m pak i lir dhe i pavarur. Kryeministri ka sfiduar n mnyr t vazhdueshme vet parimin e nj shtypi t pavarur, duke krijuar median e tij televizive n internet, ERTV. Ai i ka goditur n mnyr t vazhdueshme mediat, duke prdorur nj retorik gjithnj e m agresive dhe krcnuese dhe duke i karakterizuar ato si kazan. Sulmet e tij t fundit ndaj Zrit t Ameriks pas transmetimit t nj raporti mbi bashkpunimin mes zyrtarve t Partis Socialiste dhe grupeve t krimit t organizuar gjat zgjedhjeve t vitit 2017, ishin jashtzakonisht befasuese n ashprsin e tyre.

  Shum gazetar, t pambrojtur ndaj trysnis politike dhe ekonomike, praktikojn auto-censurn dhe shmangin mbulimin e temave tabu. sht shqetsuese q n vitin 2019, shqiptart duhet t mbshteten tek mediat ndrkombtare, prfshir Zrin e Ameriks, pr mbulimin e shtjeve t ndjeshme.

  Rama ka refuzuar t dnoj rastet e shumta skandaloze pr korrupsionin, prfshir publikimin e prgjimeve q tregojn lidhjet e zyrtarve t lart socialist me grupe t krimit t organizuar n blerjen e votave gjat zgjedhjeve t vitit 2017. Pa as m t voglin shqetsim, ai u ka ofruar pandshkueshmri zyrtarve t lart edhe prkundr t dhnave t qarta pr korrupsion dhe bashkpunim me grupet t krimit t organizuar dhe trafikant t drogave.- shprehet ai.

  Biberaj ndalet edhe raporti i DASH, ku vendi yn renditet si nj nj nga vendet tranzi dhe ky, pr shprndarjen e lndve narkotike dhe krimit t organizuar.

  Raporti i Departamentit t Shtetit pr Strategjin e Kontrollit Ndrkombtar t Narkotikve pr vitin 2019, botuar n mars, e identifikon Shqiprin si nj vend tranzit ky pr shprndarjen e narkotikve dhe nj baz operacionesh pr organizatat e krimit t organizuar q veprojn n Shtetet e Bashkuara, Evrop, Lindjen e Mesme dhe Amerikn e Jugut. Raporti e rendit Shqiprin si nj vend ku kryhet pastrim i madh parash duke shtuar se korrupsioni zyrtar sht i prhapur dhe ushqen nj mjedis n t cilin trafikantt e drogs prgjithsisht jan n gjendje t veprojn pa u ndshkuar. Raporti i Departamentit t Shtetit v n dukje se reformat e drejtsis jan dmtuar nga korrupsioni i prhapur.

  N kt kontekst, opozita e drejtuar nga Partia Demokratike vendosi n muajin shkurt (2019) t largohej nga parlamenti. Ky hap i paprecedent e futi Shqiprin n nj gjendje tensionesh t shtuara, q rrezikon shprthimin e dhuns, shkatrrimin e qeverisjes dhe shtyrjen e integrimit n BE. Rama nuk i ka pranuar krkesat e udhheqsit t Partis Demokratike Lulzim Basha pr t dhn dorheqjen dhe pr t krijuar nj qeveri teknike, duke i cilsuar ato si thjesht prpjekje pr t marr pushtetin n tavolin. Megjith urgjencn e situats, Kryeministri nuk ka br prpjekje serioze pr t hyr n dialog me opozitn.-thekson Biberaj./balkanweb
  Silence is golden.

 2. #2
  Super Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  1,386
  Faleminderit
  202
  138 falenderime n 120 postime

  Pr: Elez Biberaj i ashpr me Ramn: Autoritar dhe m i korruptuar

  NJ PRGJIGJE PR ELEZ BIBERAJN

  I dashur Elez,

  e kam lexuar jo pa keqardhje, fjaln Tuaj n ceremonin e prvjetorit t 110-t t gazets "Dielli". Konsiderata personale pr Ju, e lidhur me historin e nj marrdhnieje t posame n distanc, krijuar tash e thuajse 30 vjet m par, n momentet e lavdishme t Zrit shqiptar t Ameriks, ma imponon q t'Ju drejtohem publikisht.

  E gjej pr t ardhur keq gjuhn e prdorur prej Jush lidhur me qeverisjen time. Aspak jo pse Ju jeni kritik pr t. Por sepse, n shtjelln Tuaj ka m shum etiketime fyese e t pavrteta t vrazhda, se sa argumenta e fakte burimore.

  Duke i'u referuar shembullit "t disa udhheqsve t tjer europiano-lindore", Ju thoni ndr t tjera se, "Rama sht br dukshm m i korruptuar"! Nuk po merrem ktu me etiketimet e tjera. Fundja ato jan opinione dhe sht e drejta Juaj t mendoni, se un qenkam br "m autoritar, m arrogant dhe m jo transparent".

  Por desha t'Ju pyes zoti Elez, a e dini Ju se "i korruptuar" sht akuz ligjrisht e rnd e jo opinion dhe a keni Ju ndonj prov pr ta mbshtetur kt akuz?!

  Natyrisht kjo sht nj pyetje retorike. Sepse deri m sot, askush nuk ka sjell dot asnj prov, pr ta mbshtetur etiketimin e rnd "i korruptuar", lshuar rndom n adresn time nga pal e individ t angazhuar publikisht, n fushata a n maskarada t shumta kundr meje. Por personi im ka lidhje me kt etiket, aq sa 'ka lidhje kjo lloj gjuhe me gazetarin e vrtet!

  M tej, sipas Jush, un paskam "ngushtuar hapsirn publike, minuar institucionet e pavarura, mbushur gjyqsorin me besnik nn maskn e reformave"! Ama pr udin m t madhe, tr kto thagma i paska zbuluar vetm opozita, disa media online pran saj dhe disa t vetdeklaruar analist - t cilve Ju i bashkoheni, duke prsritur akuzat e tyre nj pr nj dhe me t njjtn vrazhdsi.

  Un n fakt zoti Elez, e pranoj dhe e pranoj me krenari, se kam minuar nj sistem t tr t kalbur e t korruptuar drejtsie! E kam br hapur dhe vendosmrisht, duke marr prsipr do risk e kosto t mundshme politike dhe jo nn maskn e nj reforme, po prmes pikrisht Reforms n Drejtsi. E cila sht mbshtetur dhe vazhdon t mbshtetet pa asnj ekuivok, qysh prej dits s par, nga do partner ndrkombtar i Shqipris. Madje konsiderohet prej tyre nj model pr t'u shtrir n t gjith rajonin ton.

  A e dini Ju se partnert tan amerikan dhe europian e mbikqyrin kt reform n do hap edhe prmes nj Operacioni Ndrkombtar t Monitorimit?!

  Padyshim edhe kjo sht nj pyetje retorike. Sepse s'ka se si Ju t mos e dini se deri m sot, ata nuk kan konstatuar asnj minim apo cnim institucionesh t pavarura dhe asnj ndrhyrje nga ekzekutivi pr t futur besnik n gjyqsor. Prkundrazi, ata e konsiderojn procesin e pastrimit t gjyqsorit jo vetm t suksesshm deri ktu, po nj garanci pr pavarsin e pr besueshmrin e institucioneve q po ndrtojm nga themelet, pas dekadash kalbzimi e rrnimi t tyre.

  Esht befasuese q Ju t flisni pr gjyqsor t mbushur me besnik, sepse e vrteta sht q kaq larg s'ka shkuar askush, as brenda vet oborrit opozitar, prve Dr.Berishs! Dhe jo se sht ndonj mkat i paamnistueshm, q dikush t prsris fjalt e zotit Sali pr t shprehur nj opinion t ngjashm, po un besoj se sht e pajustifikueshme pr nj gazetar apo nj drejtues tribune mediatike, q nj akuz kaq shembullore n pavrtetsin e saj, t'ia prcjell audiencs si fakt mbi qeverisjen e ktij vendi.

  Ju thoni se un paskam "refuzuar t dnoj rastet e shumta skandaloze pr korrupsionin, prfshir publikimin e prgjimeve" pr blerje votash! Madje u paskam "ofruar pandshkueshmri zyrtarve t lart edhe prkundr t dhnave t qarta pr korrupsion dhe bashkpunim me grupe t krimit t organizuar dhe trafikve t drogave".

  Pyetja retorike n kt rast mund t keqkuptohej, prandaj edhe s'po e bj! Por dua t'Ju kujtoj, se si Ju nuk jeni as prokuror e as gjykats, edhe pse n kt rast keni marr prsipr ta luani kt rol, as un nuk jam prokuror apo gjykats dhe s'kam ndrmend ta marr prsipr nj rol t till. Kshtu q s'kam as se si dnoj njerz pr fardoqoft, as se si refuzoj t dnoj knd. Kt detyr e ka drejtsia dhe duhet ta bj vetm ajo. Prandaj edhe Ju s'mund t tregoni dot nj rast t vetm, kur un apo qeveria ime t kemi ofruar qoft edhe mbrojtje verbale nga drejtsia pr kdoqoft, se pandshkueshmri si bnte rregullisht paraardhsi im dhe qeveria e tij, jo e jo.

  Nga ana tjetr, e keni prmendur edhe Zrin e Ameriks, duke thn se qenka sulmuar n mnyr befasuese nga un. Ju siguroj se ato ka Ju quani sulme befasuese, kan qen thjesht shprehjet e sinqerta t befasis sime, pr faktin e pazakonshm se nj tribun e respektuar, me standarde t mira profesionale si VOA, ra nn nivelin e standardeve t veta n dy raste konkrete.

  VOA nuk respektoi pr fat t keq, asnj parim profesional n rastin e transmetimit t nj prgjimi t nxjerr nga nj dosje hetimore, me nj koment t vetin kriminalizues pa asnj baz faktike m shum se sa vet prgjimi (i cili si e dini, nuk prbn prov n vetvete, n asnj gjykat t bots). Ndrsa n rastin tjetr VOA dizinformoi, duke br nj mishmash e duke prfshir persona pa lidhje n "aktakuzn" e vet dhe ende m keq, duke refuzuar publikimin e sqarimit t ministres s drejtsis, e cila me fakte lehtsisht t verifikueshme mbi punsimet n sistemin ton penitenciar, e hodhi posht "aktakuzn". Si nj gazetar e drejtues me shum prvoj n botn e medias, Ju duhet ta dini se gjysm t vrtetat e servirura si zbulime, jan edhe gnjeshtrat m t mdha publike.

  Ju gaboni krejt kur thoni se sot shqiptart "duhet t mbshteten tek mediat ndrkombtare, prfshir Zrin e Ameriks, pr mbulimin e shtjeve t ndjeshme". E vrteta sht se n asnj rast kto vitet e fundit, shqiptart s'e kan msuar nj shtje t ndjeshme nga mediat ndrkombtare apo nga Zri i Ameriks, prpara se sa ta ken lexuar e dgjuar t komentohet gjersisht n mediat e vendit.

  Ju i quani krcnuese reagimet e mia ndaj "kazanit" (s'kam gjetur dot nj fjal m t prshtatshme n shqip, pr t karakterizuar mallin fake news) edhe pse ato jan "mesazhe dashurie", krahasuar me sharjet brutale e shantazhet nominale t gazetarve jo shum vite m par - ather kur kryeministri i Shqipris e quante bash gazetn New York Times "nj letr higjenike"! Asnjher si apo sa sot, nuk sht shar e baltosur n liri t plot qeveria e personalisht kryeministri, pa i hyr gjemb n kmb askujt, as si person e as si organ mediatik i fardo lloji. Kshtu q pa asnj merak pr lirin e shtypit n kt vend zoti Elez, sepse krcnuesit e vrtet t saj nuk jan m n pushtet. Me mua, kadrinjve mund t'u has sharra n gozhd kur replikoj, po kurr s'u has mishi n shkop a veshi n balt kur konsumojn shpifje e sharje n mexhelisin mediatik, sikur t konsumonin raki e djath n pijetoren e fshatit.

  Sa pr sfidn e vazhdueshme q un i paskam br "vet parimit t shtypit t pavarur" duke krijuar median time televizive n internet ERTV, m duhet t'ju them se ishte nj pasazh q m bri pr t qeshur.

  Me shpresn se gjith sa m lart do t'i prisni si gjithnj i buzqeshur, Ju lutem i nderuari mik t pranoni bashk me konsideratn time t patrazuar, edhe urimet e mia m t sinqerta pr shndet e pun t mbar.

  Edi
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,092
  Faleminderit
  432
  525 falenderime n 442 postime

  Pr: Elez Biberaj i ashpr me Ramn: Autoritar dhe m i korruptuar

  Kadriu kendej e Kadriu andej pastaj kur ja qendis Kadriu... Sulltani e fillon pergjigjen me "I dashur Elez "... Na doli nje Kadri me pak per Halldupin !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •