Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  N pritje t nj oferte pr ndrrim sistemi

  Dje, pyetjes s nj gazetari t huaj far pret nga opozita, iu prgjigja pa u menduar gjat, instiktivisht, por n t njjtn koh thell nga subkoshienca: pres nj ofert pr ndrrim sistemi.

  Them thell nga subkoshienca, pasi n nj moment m parakaluan para syve kto 30 vjet karikatur e t ashtqujturit kapitalizm shqiptar, q nga ort e strgjata t pritjes s nj rezultati zgjedhjesh do dy vjet, ndryshe dhe nga vendet q jan afrsisht n nj stad ekonomik me ne n rajon e ku rezultati zgjedhjeve shpallet pa kontenstime brenda 24 orve; q nga statistikat e vrasjeve ku mbi 70 % t tyre jan br pr shtje pronash; q nga nga shkatrrimi dhe keqadministrimi i pasurive natyrore; q nga punonjs ish-koleg t mi, operator apo shofera q kan mbetur ekzaktsisht me t njjtn rrog si 15 vjet m par e pr t'u kthyer mbrapsht m erdhi ndrmend edhe ai skei i estrads q t gjithve i ka ngelur n mendje tanku i par q do vij n ndrmarrje ti do e marrsh, koh gjat privatizimeve t famshme n vitet '90 kur po te qlloje t ishe shitse merrje nj pjes t dyqanit, ndrsa nqoftse qlloje t ishe profesor apo mjek nuk merrje dot n shtpi as stilolapsin dhe as uniformn e puns.

  Tashm aspak irracionalisht:

  PO, nga opozita pres nj ofert pr ndrrim sistemi. Shqiptart e thjesht, qofshin puntor, shtres e mesme apo intelektual, nuk mund t ngrohen m thjesht dhe vetm me protesta prbri, prball dhe/apo anash Kryeministris apo anash/prball Parlamentit.

  Nuk zgjidh gj n Shekullin e 21 as hyrja me forc n Kryeministri apo n Parlament pr nj dit apo qoft dhe nj muaj. Ka ardhur koha q tabela Rama IK nuk ka kuptim nqofse mbrapa nuk ka nj kundrofert t qart me pika t sakta pr ndrrim sistemi.

  Djegia e mandateve, ky akt unikal i paprecedent, q n fakt e nxjerr nj pjes t madhe t klass politike jasht sistemit (po t'i referohemi sondazheve t fundit ata mund t konsiderohen dhe shumic), ka kuptim si i till, jo thjesht si nj akt i fort mosbindjeje civile apo prplasje civile, quajeni si t doni....asgj nga kto nuk do kishte kuptim, si nuk po ka, n fakt pa nj broshur jo vetm n xhep dhe n mndje, por mbi t gjitha n zemr, me pika dhe pakte t prcaktuara qart pr ndrrimin e nj sistemi q sht prudnuar ndoshta m keq se do her tjetr kt mandat e gjysm t Rilindjes, por q, pr hir t s vrtets nuk ka funksionuar n dobi t shumics s shqiptarve n kto 30 vjet.

  Opozita shqiptare ka hedhur nj hap m t madh se vetvetja dhe nuk ka asnj akt tjetr, protest a jo protest, q ta ngrej n lartsin e ktij akti dhe n fakt t'i jap kuptim ktij akti si nj akt jovetvrass prve nj oferte pr ndrrim sistemi.

  Nga ana tjetr do t ishte fatkeqsi e radhs pr kt popull t rraskapitur nga komunizmi dhe demokratura q t kishim thjesht nj dat zgjedhjesh t parakohshme dhe t kishim fitues qoft nj rilindas Rilindas apo nj rilindas Demokrat, pa ndrruar gj nga ky sistem q n fund t fundit prodhoi vetm eksod.

  Dgjova dje rastsisht gjat nj ndrhyrje telefonike n emisonin T Paekspozuarit, t Ylli Rakipit, liderin e Partis Demokratike q sikur i ka ca pika dhe ia ka prezantuar dhe t huajve q ka takuar.

  Un nuk e di far jan kto pika, por kjo nuk sht serioze, sepse t hartosh nj ofert pr ndrrim sistemi krahas protestave, duhet t ulesh me njerzit me do kategori dhe prpara se t'u thuash t pres t shtunn n protest duhet t'i kesh pyetur m par far duhet t ndrrojn nga ky sistem dhe kur t'u thuash t pres n protest kt fundjav, t'u kesh ln n dor dhe Manifestin pr Ndrrimin e Sistemit e ndrkoh t kesh krkuar falje dhe pr pjesn tnde t mkatit n gjith kto vite tranzicion.

  sht koha, madje sht pak von q opozita t artikuloj qart madje dhe si e sheh t ashtquajturn qeveri t tranzicionit, sa gjat duhet t rrij ajo dhe far duhet t marr prsipr. A duhet t jet nj qeveri e prbr nga eksponent politik apo jo?

  Partiak - ekspert t fushave t ndryshme? A duhet t rrij 6, 8 muaj apo nj vit apo qoft dhe m shum pr t prgatitur ofertn pr ndrrimin e sistemit.

  Fjala vjen, pas 30 viteve demokratur un nuk mund ta imagjinoj m Shqiprin me nj sistem zgjedhor ku votat i numrojn militantt e partive politike dhe jo prshembull mjeket apo pedagogt.

  Fjala vjen, un nuk e kuptoj m dot Shqiprin pas ktyre 30 viteve pa nj Pakt t Madh pr Eksodin, ka prkthehet n vetvete n nj pakt t madh n luftn ndaj varfris dhe n fund t fundit n nj Pakt t Madh t Administrimit t Burimeve dhe Pasurive Natyrore pr t shkuar m tej, pse jo, dhe n nj pakt t hapur kundra Oligarkis.

  Fakti q, me kto burime dhe pasuri natyrore jemi vendi i tret nga fundi m i varfr n Europ duke ln pas vetm Kosovn dhe Moldavin flet shum. Fjala vjen, prshembull pas 30 viteve mosfunksionimi un nuk e imagjinoj dot q Kontrollin e Pasuris si organ ta zgjedhin vet politikant, por mund t jet nj organ i zgjedhur nga populli.

  Fjala vjen etj, etj.....

  Kjo kriz e paprecedent dhe unikale n llojin e vet, na ka hapur n fakt nj horizont t madh mundsish pr t ndrruar nj sistem demokrature q nuk funksionoi kto 30 vjet, ndrkoh, pse jo, mund t na vr pr mir edhe pse jemi nj vend i vogl n qendr t nj debati t madh botror, q ka koh q ka filluar pr gjetjen e nj rendi t ri botror.

  A e bjm dot, a kemi kapacitetet e duhura ta bjm? Nuk e di, por fillimisht le ta ndrrojm dhe t'i shkojm pas atij q do tentoj ta realizoj.

  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: N pritje t nj oferte pr ndrrim sistemi

  Shkrim "i bukur",i vertete,realist.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •