Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,300
  Faleminderit
  175
  121 falenderime n 106 postime

  Rama-Basha pakt pr mbylljen e reformave ??

  Rama-Basha pakt pr mbylljen e reformave
  T besuarit e liderit t PD pranojn mandatet, SHBA-BE ln n balt Berishn, Metn e Kryemadhin
  Kliti Topalli

  Strategjia e ndjekur nga opozita ditt e fundit, ka rritur dyshimet dhe hamendsimet n qarqet politike e mediatike. M 16 shkurt u dhan sinjale se vendi do shkoj te mosbindja civile, por situata ka ndryshuar. Kreu demokrat Lulzim Basha sht trhequr nga skenart e dhuns, pavarsisht deklaratave t lshuara nga Sali Berisha e Monika Kryemadhi. Kta t fundit tentuan disa her t shkonin te mosbindja civile, por nuk ja arritn.

  Megjithat, sinjalet jan se kemi nj pakt disi t fsheht mes Rams dhe Bashs pr t mbyllur reformat e mbetura pezull. Gjat kohs q ishte n Parlament, Bashn nuk e lejonte Berisha e LSI q t miratonte reformn zgjedhore. N Parlament ndodhet nj draft i dakordsuar mes PS dhe PD, por ai u bllokua krejt papritur. Po ashtu prej m shum se nj viti u bllokuan disa ligje t mbetura t reforms n drejtsi dhe ndryshimi i neneve q rrzoi Gjykata Kushtetuese. Por me djegien e mandateve u hap rruga e miratimit t tyre. Nga LSI shum emra po pranojn mandatet duke mos dgjuar Kryemadhin, ndrsa nga PD po futen personazhe pran Bashs. Emra si Alban Zeneli e Adriatik Alimadhi kan qen gjithmon pran kreut t PD. Por dje ka pranuar mandatin nj tjetr kandidat. Bhet fjal pr Korab Litn, zvendskryetar i Bashkis s Kamzs. Vet Basha pak dit m par rikonfirmoi Xhelal Mziun si kandidat duke treguar se kan mbshtetjen e njri-tjetrit.

  Fakti q pas Zenelit e Alimadhit, pranon mandatin dhe krahu i djatht i Mziut, ka ngjallur mjaft dyshime. Dyshimet jan se Basha po fut disa nga njerzit e tij q t miratohen reformat e mbetura. Fal vots s tyre, do t miratohet reforma zgjedhore dhe po ashtu gjith shtjet e mbetura pezull t reforms n drejtsi.

  Roli i ndrkombtarve

  Futja e deputetve t rinj duket se po mbshtetet shum dhe nga ndrkombtart. SHBA e BE e dinin se me Berishn e Kryemadhin n Parlament mbyllja e reformave do ishte e vshtir dhe sinjalet jan se dhe ata kan iniciuar t shkohet te djegia e mandateve. Por kush e tregon kt? Deri m sot nuk ka dal asnj zyrtar i lart ndrkombtar dhe institucion q t mbshtes djegien e mandateve. Po ashtu, n historin e demokracis sa her ka pasur prplasje kan hyr ndrkombtart dhe kan ulur palt n tavolin. Kshtu ka ndodhur me Nanon e Berishn, me Berishn e Ramn, por dhe me Ramn e Bashn gjat adrs. Madje, n Tiran n kt koh erdhn dhe figura t rndsishme si McAllister apo Hot Brian Yee. Po ashtu ndodhi n krizn e 2016, ku ndrhyn amerikant q t gjendej konsensusi pr reformn n drejtsi. Ishte Viktoria Nuland ajo q telefonoi palt.

  Por kt her kemi nj situat shum ndryshe. T gjith ndrkombtart dalin kundr opozits dhe askush nuk ka ardhur deri m sot t negocioj. Edhe ata 7 eurodeputet q ishin para disa javsh, erdhn pr reformat dhe jo pr krizn politike. Pra ndrkombtart n nj far mnyre pranojn n heshtje largimin e PD dhe LSI nga Parlamenti duke u hapur dern emrave t rinj. Kjo ka rritur dyshimet se mund t kemi dhe nj plan ndrkombtar q Berisha, Meta e Kryemadhi t dalin jasht loje. Shpresat e ktyre t fundit ishin se pas djegies s mandateve do hynin ndrkombtart dhe do negocionin. Askush nuk e ka br deri m sot duke i ln t gjith n balt.

  /Agjensia e Lajmeve Sot News/
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Rama-Basha pakt pr mbylljen e reformave ??

  Basha pa miratimin e Berishes nuk hap as deren e zyres se tije. Do te mjaftonte vetem nje "xhest" i Berishes dhe Bashen e nxjerrin nga Shqupi me shkelma bythesh.

  Nuk ka pakt Rama-Basha pa e aprovuar Berisha dhe pa dijeni te Metes.

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Rama-Basha pakt pr mbylljen e reformave ??

  Protestat duhen por s`kane kuptim me, duhet rivendosja e procedurave demokratike dhe per kete nese palet s`bien dakord e vetmja shprese jane nderkombetaret. Dhe reformat do behen sepse i duan BE+USA. Por mund te vazhdoje keshtu deri ne 2021, nese keta nuk nderhyjne.
  Duaje te afermin tend si veten

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •