Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  21 Marsi - Dita Botrore e Poezis

  21 Marsi, Dita Botrore e Poezis

  Q nga viti 1999, 21 marsi sht shpallur nga UNESCO dita botrore e poezis. Vendimi i marr n kongresin e 30-t t ksaj agjencie, zhvilluar n Paris, ka si objektiv kryesor mbshtetjen e diversitetit linguistik prmes shprehjes poetike.

  N t njjtn koh, caktimi i nj dite ndrkombtare pr poezin bhet edhe me qllimin pr ti kthyer ksaj gjinie t letrsis funksionin e saj t par, traditn gojore.

  Ndrsa n koht antike, n Greqin e lashta poemat e Homerit msoheshin prmendsh nga aedt dhe recitoheshin kryesisht n ambiente publike tashm duket se poezis i ka humbur ky tipar i vet kryesor.


  https://www.kultplus.com/libri/21-ma...ore-e-poezise/

 2. #2

  Pr: 21 Marsi - Dita Botrore e Poezis


 3. #3

  Pr: 21 Marsi - Dita Botrore e Poezis


 4. #4

  Pr: 21 Marsi - Dita Botrore e Poezis


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •