Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2019
  Postime
  1

  Ritalin ne Kosove apo Shqiperi

  A mund te gjeje Ritalin ne Kosove apo Shqiperi? Dhe nese po atehere ku?
  Jetoj jasht vendit dhe dua te vi per pushime me nje shok gjerman ne Kosove ndoshta edhe ne Shqiperi per disa dite, i cili merr keto tableta. Dhe desha vetem te sigurohem qe ne rast se ato i humbin apo mbarojne do te mund te blinim edhe atje.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2019
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  1

  Pėr: Ritalin ne Kosove apo Shqiperi

  a gjete r....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga avnibrestovci : 17-08-2019 mė 09:40

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pėr: Ritalin ne Kosove apo Shqiperi

  Dita e Shėn Gjergjit

  Dita e Shėn Gjergjit festohet pėr t'a pėrjetuar ndaljen e dimrit dhe ardhjen e stinės sė verės.
  Fillon me 5 maj mvarėsisht prej krahinės shqiptare vazhdon deri me 15 maj. Karakterizohet me lojėra tė shumta, me fluks tė madh tė shqiptarėve nė fusha tė gjėra, pranė tyrbeve, apo ndonjė vendbanimi tė lashtė.

  Gjurmėt shkojnė larg nė lashtėsinė ilire atėherė kur ata besonin nė shumė perėndi. Megjithatė, qe disa qarqe mundohen ta mitizojnė kėtė dite, kjo ėshtė shfaqur diku pas ardhjes se krishterimit ne trevat e Ballkanit dhe Azisė se Vogėl.  Bazuar ne kalendarėt kanonike ortodokse, dita e Shėn Gjergjit ėshtė 23 prilli. Meqė ka lindur brenda kėsaj periudhe emri Gjergj ju vendos heroit tone kombėtar. Gjergj Kastrioti Skėnderbeu lindi me 6 maj 1405, pėr kėtė arsye dita e Shėn Gjergjit nga popullata myslimane madje edhe ajo e krishtere, kremtohet me 5 maj ndryshe nga kalendari zyrtar ortodoks.

  Kjo feste duket se ka me shume karakter kombėtar dhe kulturor, me shume sesa fetar, pasi populli shqiptar e lidh kėtė dite me Gjergjin e Madh te Kastrioteve, "mbretin e madh" sipas gojėdhėnave.

  Ardhja e krishterimit si duket nuk e shkuli nga rrėnja kėtė traditė tė tyre dhe pėr t'i duruar (ndoshta edhe nga transmutacioni i feve, adoptimi i zakoneve tė vjetra nėn petkun e fesė sė re) ia vunė emrin Shėn Gjergj. Me ardhjen e Perandorisė Osmane nė trevat shqiptare filluan tė ndėrtohen tyrbe apo mauzole tė ndryshme tė cilat ndėrtoheshin pėr evliatė, hoxhallarėt, shehlerėt apo dervishėt e devotshėm. Shqiptarėt pėr t'i qėndruar besnik traditės ģa pėrshtatėn tani, edhe fesė islame kėtė festė tradicionale. Festa nė Kosovė p.sh. nė Rrafsh tė Dukagjinit organizohet pranė tyrbeve tė shenjta, nė prani tė tė cilave prehet apo theret qengji, duke kėrkuar nga Zoti mirėsi nė kėmbim tė flijimit.

  Mirėpo fakti se "ajo ėshtė festė e romėve dhe ashkalinjėve" nuk qėndron sepse ata janė pakicė nė kėtė vend dhe kanė ardhur gjatė mesjetės sė zhvilluar pėrkatėsisht gjatė shek. XIII-XV me ērast i pėrshtaten vendit dhe vendasve. Nė qytetin e Prizrenit p.sh. festohet me 5 maj qė ndryshe qytetarėt e Prizrenit i thonė "Karabash" (Kryezi) pranė tyrbes sė Karabashit sepse aty nė atė fushė gjenden varrezat e vjetra tė qytetit, por njerėzit ulen aty dhe s'e kanė pasur kurrė bezdi, sepse ka vetėm rrasa tė vjetra. Aty hynin banorėt e qytetit dhe tė rrethit dhe kėrkonin shpėtim duke lėnė ndonjė lek apo duke pirė ujin e tyrbes.

  Dihet qė kjo festė deri nė vitet e vona (1980-1985 nė Gjakovė) ėshtė mbajtur.
  Ja si pėrshkruhet njė ditė e Shėn Gjergjit

  Ditėn e Shėn Gjergjit duhet zgjuar herėt nė mėngjes, tė laheshe pastaj varej kungulli i egėr nė qafe qė e pėrgatisin nėnat zakonisht (bėhet nga njė lloj bime qė ėshtė si patate, grihet nė copa tė vogla dhe bėhet qafore me pe tė kuq dhe tė bardhė) ; pastaj shkohej rreth lumit pėr tė marrė degė tė gjelbėruara shelgu, pastaj shkohet tek mulliri dhe tek lugu i mullirit i lanim degėt e shelgut, lanim fytyrėn, dhe sillnim degėt nė shtėpi por duhej pasur kujdes se mos tė prekej toka, pastaj kėto degė vareshin nė portė tė shtėpisė (mė kujtohet ēdo portė ishte e stolisur me degė shelgu).
  Pastaj bėhej edhe njė ritual tjetėr ku dilnin fėmijėt nė kodrėn e afėrt groponin rreth ndonjė druri deri sa zbulonin ndonjė rrėnje, hiqnin dheun dhe bėnin njė si kanal qė tė pėrbihen nėn rrėnjė tė drurit.

  Shėn Gjergji ėshtė festė me shume rite : gjelbėrim, ndezje e zjarreve rituale nė vende publike, mbledhje lulesh e thurrje kurorash nga fėmijėt, lagia e njerėzve tė shtėpisė me "ujė pa fol", shilarthi (salanxhaku) i fėmijėve nė pemė (apo dyer tė oborrit), rite nė ara e ndėr bagėti pėr mbarėsi.Wikipendia
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 06-01-2020 mė 13:14

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2006
  Vendndodhja
  El Paso TX
  Postime
  17

  Pėr: Ritalin ne Kosove apo Shqiperi

  Nė Kosovė ka pasur Ritalin pėrpara, por vjet nė 2019 unė nuk jom pas mundėsinė me gjet nė KS. Kam kontaktu edhe farmaci nė Tiranė, por pa sukses.

  Me sa mė doket, nė KS e ka ndalu qeveria pa bo zo!

  Pėr momentin nuk ka vende tė lira pėr vullnetarė, dhe nuk munesh me e pa informacionin, por kur ka vende tė lira pėr vullnetarė nė Peace Corps, aty tregon se ata qė dojnė me punu nė KS nuk kan qasje nė Ritalin apo Adderall me KS. Kjo osht e vetmja faqe zyrtare qė ka informacion pėr ata "pacientė qė kanė nevojė pėr Ritalin apo Adderall.

  Nėse hin faqen e internetit tė peacecorps.gov dhe zgjedh shtetin nė "Explore Where We Go" she zgjedh "Kosovo" e prej aty e zgjedh "Volunteer Openings in Kosovo" kur ka vende tė lira dhe e sheh informacionin.

  Pėr ndryshe, nė KS ka shumė analfabeta nėpėr vende kyqe tė shėndetėsisė, qė kan hi nėpėrmjet anfabetave tė partive, qė e morėn nė qafė njė popull dele!


  Rrespekt

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •