Nga Edmond Tupja

Po, mjerisht jam i detyruar ta quaj kshtu, pra, t gjor, fatkeqe e t mjer t shkretn Dit t Vers! Prse kshtu? Sepse, pr her t par n historin e shkruar e t pashkruar t popullit shqiptar ndr shekuj, Dita e Vers, me urdhr t prer t Lali Ers, m falni, t Lali Erit, q n kt rast ia kaloi Hoxh Enverit, pati vrtet qimen e derrit duke e par veten t przn nga data 14 mars tri dit m pas, pra, sot m 17 mars!

Preteksti qe koha e keqe me musteqe dhe qielli i zymt si teneqe q do t mbizotronin n Tiran pikrisht m 14 mars. Kjo zhvendosje arbitrare e Dits s Vers n koh, m kujtoi menjher zhvendosjen e saj po aq arbitrare nga Elbasani n gjith krahinat e tjera t atdheut me urdhr t Kryeministrit Nano dikur, para shum vitesh. Rrjedhimisht, ballakumja legjendare, nisi, qysh ather, t prodhohej rregullisht e marrzisht nga veriu n jug dhe nga perndimi n lindje, duke humbur kshtu shijen e saj zanafillore ose zanafilln e saj t shijshme.

T dyja kto zhvendosje, t paktn n syt e mi si bir i nj elbasanasi nga lagjja Kala, t diplomuar n Shkolln Normale t vendlindjes s tij, m trishtojn pa fund, madje m trembin! Po, po, m trembin, sepse kam parandjenjn drithruese se Dita e Vers me ballakumen e vet t paprsritshme do t humb thuajse fare karakterin e saj tradicional, duke rn kshtu viktim e nj mrgimi tregtarist e propagandistik t pamshirshm. Prse kshtu? Oh, sepse, tani q pasardhsi i ish-Kryeministrit Nano, pra, zoti Edi Rama, disponon jo vetm shumicn drrmuese n Kuvend (pa r para shkronjs v, sigurisht!), por edhe nj opozit legenisht butaforike, nj ligj i ri mund t miratohet, sipas t cilit do fest tradicionale karakteristike e nj krahine mund t shtyhet n do ast pr nj dat tjetr nga kryetart e bashkive dhe t festohet n gjith krahinat e tjera t Shqipris.

Si pasoj, Festa e Birrs, pr shembull, e cila, normalisht e historikisht, do t ishte e udhs t kremtohej vetm n Kor (sepse birra e par shqiptare sht prodhuar pikrisht n kt qytet qysh n vitin 1928), pra, Festa e Birrs, me ligj ose me VKM apo me nismn e filan kryetar bashkie, mund t kremtohet kudo n Shqipri, bie fjala edhe n nj qytet gati anonim ku, n nj bodrum shtpie, dikush prodhon n mnyr artizanale birr m t mir se birrat gjermane, belge e angleze! Ose, n t njjtin kuadr, kjo fest mund e duhet festuar me prparsi n Tiran, ku n kohn e Hoxhs Enver u ndrtua nj fabrik birre, sot e modernizuar, q asokohe mbante emrin e Kelmendit Ali, pra, e t drguarit t Kominternit stalinist n Shqipri, kurse e para fabrik e birrs, ajo e Kors, ishte ndrtuar n kohn e Zogut Ahmet.

N kt mnyr, e majta shqiptare do t mund t mburrej duke shpalosur sloganin M mir birrn e Partis, sesa at t Naltmadhnis! ose, m t aktualizuar, M mir birrn e Edit, sesa at t Mbretit!. S fundi, o lexueset e lexuesit e mi kureshtar, le t kthehemi te gjenialiteti i Lali Erit q shklqen si diell n mes t territ dhe ti bjm atij nj pyetje pa asnj prapamendim: Po sikur, zoti kryebashkiak i sotm i Tirans dhe, me njfar gjase, Kryeministr i ardhshm i Shqipris, po sikur, pra, shrbimet meteorologjike m t sofistikuara t rruzullit toksor t parashikonin me 100 pr qind siguri nj dhjetor dhe nj janar me vap sahariane, a to t jepnit ju urdhrin e prer pr ta shtyr, natyrisht n Tiran, festn e Vitit t Ri pr n muajin shkurt?

Apo, duke par zhvillimin e jashtzakonshm t atdheut ton t dashur kapitalist dhe pasurimin e pandalshm t popullit shqiptar, do t angazhonit fondet e papara t bashkis suaj t pasur e babaxhane (si dikur Liza e qymyrit me nallane) pr ti uar gjith banort e Tirans t kremtojn Vitin e Ri n Zvicr mes bors s prjetshme t Alpeve? Jam i sigurt q kjo pyetje do t mbetet pa prgjigje qoft edhe t trthort, sepse qarkullojn zra, sipas t cilve, dje, n protestn gjigante t opozits, para nj Kryeministrie t dezertuar nga titullari i saj prkohsisht i mrguar n Berat apo Polian, paska marr pjes edhe ballakumja kryelart e kryengritse, e cila sot n Tiran po shitet, fal Lali Ers, n t gjorn dit t rreme t Vers!/Panorama