Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Shqiperia u be pothuajse 30 vjet qe nuk po qeveriset ne nje minimum llogjike te pranueshme. U bene 30 vite qe Shqiperia prodhon vetem kriza politike,ku perveē krimit dhe varferise akoma nuk mundemi as te prodhojme dhe as te garantojme nje pal zgjedhje normale,pra jo vetem qe nuk prodhojme dot nje klase politike qe te dale me ane te zgjedhjeve por nuk garantojme dot as edhe nje vote te ndershme. Duke lene menjane edhe problemet e tjera si korrupsionin,ekonomine,shendetin,varferine,ikjen masive te popullsise etj etj mbase ka ardhur momenti i kerkimit te nje sistemi tjeter politik,qe mbase duhet te jete ai monarkik ose diēka e tille.
  Monarkia natyrisht qe nuk do te zgjidhi te gjitha problemet,e mbase mundet te krijoje edhe te tjera per demokracine,por nuk do kemi me nje tranzicion te pafund,nuk do kemi me politikan qe perdorin krizat per te qendruar ne pushtet dhe natyrisht nuk do zgjidhnim nje president ne krye te Shtetit te akuzuar nga te gjithe per vjedhje dhe grabitjen e floririt te po atij shteti.Me ane te monarkise nuk duhet dhe nuk do kishim nje klase politike si kjo e sotmja;qe piratin e ben pape.

  Shqiperia ka aritur ne nje pike ku vendi eshte i bere i paqeveritshem,ku vota vidhet dhe populli eshte bere pjesmares ne kete vjedhje gjigante,ku nuk behet me politike por vetem kerkohet qe te vjedhim njeri tjetrin dhe ku as populli dhe as vota nuk kane mundesi te ndryshojne kete sistem klintelimi;qe pa vjedhjen,korrupsinonin dhe krimin e ben te pamundur qe asgje te qendroje ne kembe. Kjo menyre jetese qe ka sjellur ky sistem duhet nderruar nga baza,eshte ky sistem-menyre qe ka mesuar nje popull te tere per 30 vjet qe te mbijetoje dhe ti pershtatet ketij sistemi.Ky sistem mundet te ndryshoje vetem duke pranuar "nje diktature minore" edhe si mendjesi kolektive,ku duhet hequr diēka nga liria individuale per te miren kolektive a shteterore.Monarkia ne kete rast mbase do ishte edhe nje zgjidhje "retro" e vjeter,por me duket si nje zgjidhje e detyruar dhe e vetme ne gjendjen ku ndodhet e ardhmja e shtetit dhe e popullit.
  Duhet kerkuar nje gje te re,qe te ndryshoje vertet jo vetem sistemin por edhe mendjesine e individit,nje shock qe ti japi shprese atij vendi se edhe shqiptaret jane nje vend qe mundet te vet-qeveriset,nje monarki te perkohshme apo mbase edhe nje sistem presidencial amerikan,diēka qe mundet te krijore jo vetem nje sistem politik per te ardhme por edhe per te prere njehere e pergjithmon kete "kordon ombelikal" qe edhe mbas 30 vjetesh na mban lidhur me te kaluaren.

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,094
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Sa sisteme jane provuar ne bote. Edhe shqiperia i ka provuar te gjitha, pushtimin 500 vjecar turk, anarshine, protektoratin, mbreterine, komunizmin, parlamentarizmin,...tek te gjitha kemi deshtuar, sepse ka deshtuar vete populli. S`ka te beje sistemi. Ky i sotmi eshte me i miri i provuar boterisht dhe s`ka me te mire edhe pse as ky nuk eshte i mire. Po s`ndryshoi mentaliteti i popullit, keq e me keq do veje puna.
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Sa sisteme jane provuar ne bote. Edhe shqiperia i ka provuar te gjitha, pushtimin 500 vjecar turk, anarshine, protektoratin, mbreterine, komunizmin, parlamentarizmin,...tek te gjitha kemi deshtuar, sepse ka deshtuar vete populli. S`ka te beje sistemi. Ky i sotmi eshte me i miri i provuar boterisht dhe s`ka me te mire edhe pse as ky nuk eshte i mire. Po s`ndryshoi mentaliteti i popullit, keq e me keq do veje puna.
  Mbase edhe ke te drejte qe nuk eshte faji i sistemit por te pakten te dime se ēfar sistem kemi. Sot kemi parlamentarizem apo kemi sulltanatin e kryeministrit ? Sistem republike parlamentare te duken partite si PS,PD,per te mos folur per LSI qe ka sistem tribal-familjar.

  Nuk eshte e vertete qe mbreteria e Zogut ne Shqiperi deshtoi,per sa kohe qendroj solli edhe stabilitet per aq sa ishte e mundur,dhe solli sidomos zhvillim ekonomik dhe politik-kulturor.

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,094
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mbase edhe ke te drejte qe nuk eshte faji i sistemit por te pakten te dime se ēfar sistem kemi. Sot kemi parlamentarizem apo kemi sulltanatin e kryeministrit ? Sistem republike parlamentare te duken partite si PS,PD,per te mos folur per LSI qe ka sistem tribal-familjar.

  Nuk eshte e vertete qe mbreteria e Zogut ne Shqiperi deshtoi,per sa kohe qendroj solli edhe stabilitet per aq sa ishte e mundur,dhe solli sidomos zhvillim ekonomik dhe politik-kulturor.
  Solli dicka se filloi nga niveli zero, ashtu si edhe komunizmi, por edhe ne ate kohe (zogut) po ky nivel korrupsioni ka qene, mos edhe me shume, vetem se s`kishte kanabis ne ate kohe. Zogu kur iku mori thesarin e shtetit (dmth: vodhi)/ E njejta histori perseritet.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Solli dicka se filloi nga niveli zero, ashtu si edhe komunizmi, por edhe ne ate kohe (zogut) po ky nivel korrupsioni ka qene, mos edhe me shume, vetem se s`kishte kanabis ne ate kohe. Zogu kur iku mori thesarin e shtetit (dmth: vodhi)/ E njejta histori perseritet.
  Keshtu thuhet ne tekstet e historise komuniste por nuk eshte e vertete,Zogu krijoj nje shtet dhe la nje shtet,ndersa komunizmi krijoi nje diktature ku ne fund te gjithe njerezit donin te largoheshin nga Shqiperia.

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,094
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Keshtu thuhet ne tekstet e historise komuniste por nuk eshte e vertete,Zogu krijoj nje shtet dhe la nje shtet,ndersa komunizmi krijoi nje diktature ku ne fund te gjithe njerezit donin te largoheshin nga Shqiperia.
  Zogu krijoi te pakten nje shtet me ligje. Komunizmi s`kishte ligje ne kontekstin e zbatimit te tyre. Per historine ne ate njohim, s`ka alternative zyrtare tjeter. Sot nuk ja vlen te diskutojme per monarkine, se i ka kaluar koha. Dhe ne kete kohe ka njerez qe abuzojne duke propaganduar keto sisteme qe jane rrezuar pre 200 vjetesh.
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Zogu krijoi te pakten nje shtet me ligje. Komunizmi s`kishte ligje ne kontekstin e zbatimit te tyre. Per historine ne ate njohim, s`ka alternative zyrtare tjeter. Sot nuk ja vlen te diskutojme per monarkine, se i ka kaluar koha. Dhe ne kete kohe ka njerez qe abuzojne duke propaganduar keto sisteme qe jane rrezuar pre 200 vjetesh.
  Qe ti japesh shprese popullit,qe ta vesh nen presion sistemin e sotem politik duhet te diskutosh per diēka jashte sistemit,"diēka te re" si concept qeverisje... Duhet diēka qe te shkundi popull e politike bashke, qofte edhe monarkia si nje mundesi,se perndryshe do vazhdojme te diskutojme kot me dekriminalizime dhe reforma ne drejtesi..

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,094
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Veri cfare sistem te duash po ky avaz do vazhdoje, sa kohe qe vazhdon mentaliteti hajdut ne popull dhe rrjedhimisht edhe ne politike. Te mos harrojme fjalet e nje politikani perendimor qe s`me kujtohet emri. "Nje popull qe voton vazhdimisht, hajdutet, kriminelet, perdhunuesit, nuk eshte viktime eshte BASHKEPUNETOR". Kaq dhe pike.
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Karl Poper thote afersisht nje gje lidhur me demokracine qe; qellimi i saj kryesor(final) eshte qe te pengoje qeverisjen e nje vendi nga hajdutet dhe budallenjve.
  Pra dhe qellimi i vetem i kesaj teme eshte kerkimi i nje sistemi (menyre) qe vendi,te pakten,mos qeveriset gjithmone si keto 30 vjet,me shume nga budallenjte se sa nga hajdutet ordiner. Natyrisht pastaj qe per te ndryshuar gjithēka,duhet filluar nga kultura,mentaliteti e me radhe,por problemi qendron sepse duket sikur asnje nuk kerkon te ndryshoje diēka...Dhe nje reforme drejtesie presim ta bejne ata qe shkaterruan drejtesine,dhe nje reforme zgjedhore presim ta bejne ata qe kan vjedhur gjithmone zgjedhjet etj etj,keshtu edhe per presidentin,nuk po them te zgjidhnin shqiptarin me te ndershem por te pakten mos zgjidhin hajdutin me te madh e ta benin president te Shqiperise dhe shqiptareve.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Ndryshimi i sistemit eshte domosdoshmeri. Por eshte edhe nje proēes qe kerkon kohe.
  Dhe ketu druaj pak, se ne shqiptaret raportin me kohen e kemi pak te veēante.
  Ishim ne qe e kerkuam me ngulm pavaresine dhe mbas 3 dekadash vajtem e luftuam per demagogjine komuniste, qe nuk ishte e jona.
  Ishim ne qe donim rrezimin e komunizmit, per t’i hapur vend nje sistemi totalitarist te ngjashem me sistemin paraardhes.
  Ishim ne qe luftuam per pavaresine e Kosoves, nderkohe sot shkojme e lobojme me serbet per ndarjen e asaj qe u fitua me gjak.
  Jane kaq shume ngjarje te renda qe na kane kaluar e po na kalojne para syve per mungese mosreagimi..

  Ndaj mendoj qe edhe mbasi nje ndryshimi hipotetik aktual, ne nuk duhet se rreshturi per kerkuar te drejtat tona. Per te kerkuar lirite tona, per te luftuar per mireqenien tone, ndaj cilit do qofte..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Ore, edhe sikur te pakten nje sistem qe "te qarkullojne",te levizin pak keto politikanet,qe te lejojne te vi dhe mbase nje fryme e re a brez i ri...Se me vjetersine si kohen e tyre ne politike kane bllokuar ēdo gje...si ne Shqiperi e si ne Kosove.

 12. #12
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,094
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ore, edhe sikur te pakten nje sistem qe "te qarkullojne",te levizin pak keto politikanet,qe te lejojne te vi dhe mbase nje fryme e re a brez i ri...Se me vjetersine si kohen e tyre ne politike kane bllokuar ēdo gje...si ne Shqiperi e si ne Kosove.
  Po diskutohet per nje koalicion antiestablishment, koaliconi qytetar, qe do paraqes edhe kandidate, qe ka premtuar shume, .......................por...... edhe berisha me 92 premtoi..
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  956
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  sistemet ne shqiperi nuk pijne uje. cdo sistem ne historine e shqiperise ka dhene, lehte, politikane te nivelit te esat pashes. politikane te tjere nuk ka patur shqiperia. greqia nuk e ndihmoi kurre shqiperine, vertet. turqia po siujdhesat gjermane e shtypne vetem kisha katolike e ndihmoi me Ismail Qemale po per qellime tinzare apo ambigue(shume zhurme per flamure)!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-04-2019
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  Nacional Socializmi e shpeton Shqiperine

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,716
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Domosdoshmeria e nje sistemi te ri per Shqiperine

  lexova programin dhe mu duk interesant, megjithate aty ne program kishte vend edhe per shume detaje te tjera qe mungonin si platforma,por ne facebook doli njeri nga organizatoret dhe nepermjet video post kerkonte qe te kontribonin me para,etj, i vura vizen, neve ketej nga jashte qe na thyhet kurrizi nga mengjesi ne darke sepse ketej kapitalizmi eshte kthyer ne neoliberizem dmth tani tregon fytyren e tij te vertete nuk te fal asgje,ai organizatori na kerkonte para,varja.

  nisma thurrje kerkon te ndryshoje sistemin , ok dakort po ku do ti gjeje parate , shqiptaret jane te varfer dhe nuk kane para ,ne ketej jashte jemi ne pune nga mengjesi ne darke dhe skemi kohe as te shikojme tv , sistemi ne shqiperi eshte nje oligarki e perqendruar ne pak duar eshte i kapur pothuajse 100% , sot nipi i spiro kolekes edrama i dha medias miliona euro ,keto euro media do tja njohi si merite dhe do ta ndihmoje ne zgjedhjet e rradhes,kjo eshte dobesia ne demokraci se i lejon oligarkise te bleje zgjedhjet dhe median me ane te parave

  te ndryshosh sistemi jam dakort por duhet te shkosh pertej se majtesh dhe se djathtes, shqip pertej komunizmit dhe kapitalizmit , te besh nje gje te tille duhet kurajo e madhe sepse te marresh pergjegjesi per ti sherbyer shoqerise duhet vizion i qarte dhe mbi te gjitha te kesh dashuri pa interes per shoqerine dhe per njerzit qe e perbejne ate shoqeri
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 24-04-2019 mė 14:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •