Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-02-2019
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Per te mos Harruar - Promemorien e Intelektualeve te Tiranes

  Promemorie per vleresimin e Klerikeve dhe Patrioteve Orthodokse

  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE 

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė 
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė 
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė. 
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e 
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe 
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė 
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar


  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR - 
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i 
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI- 
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar


  - KRYEPESHKOPI DAMIAN - 
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranėsdhe tė L.I.O.SH.

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Per te mos Harruar - Promemorien e Intelektualeve te Tiranes

  Citim Postuar mė parė nga pirro2019 Lexo Postimin
  Promemorie per vleresimin e Klerikeve dhe Patrioteve Orthodokse

  Tiranė, 25/10/2018
  DREJTUAR KRYESISĖ

  KISHĖS AUTOQFALE ORTHODOKSE TĖ SHQIPĖRISĖ
  K.O.A.SH.

  PROMEMORIE 

  Intelektualėt Orthodoksė tė Tiranės, dhe disa anetarė tė LIOSH, i propozojnė 
  Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision tė Posacėm pėr tė 
  vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipėrisė, si dhe pėr tė siguruar fonde tė veēanta pėr tė mbėshtetur dhe forcuar Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė. 
  Pėr kėtė qėllim, i propozojmė Komisionit tė veēantė qė do tė ngrihet nga K.O.A.SH.:
  1 Vlerėsimin e Figurave qė kanė dhėnė kontribut tė jashtzakonshėm nė mbrojtjen e 
  Krishtėrimit dhe nė Krijimin dhe ruajtjen e Kishės Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė dhe 
  vendosjen e tyre nė Kalendarin Orhtodoks.:

  - GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtėrimit` i Kishės
  Autoqefale Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendoset nė
  kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

  -ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbėrisė 
  dhe Epirit, brėnda datės qė ėshtė nė
  Kalendarin Orthodoks

  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (21/11/1923-1924) i cili e bėri Krishtin tė flaės shqip,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar


  -VISSARION JOAN XHUVANI - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  -KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR - 
  (KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretė i 
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1937-1948), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė.
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  - KRYEPSHKOP PAISI- 
  (PASHKO (?) VODICA) - `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katėrt i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1949-1966), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar


  - KRYEPESHKOPI DAMIAN - 
  (DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dėshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestė i
  Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė
  (1966-1967), i cili Ruajti me vendosmėri Autoqefalinė,
  dhe tė vendoset nė kalendarin orthodox nė njė datė
  tė caktuar

  B. Klerikėve orthodoksė dhe Patriotėve Orthodoksė, qė dhanė kontribut nė forcimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodokse tė Shqipėrisė, dhe tė vendosen nė kalendarin orthodox nė njė datė tė caktuar.

  -KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dėshmor i KOASH
  -PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

  Jemi tė hapur edhe pėr vlerėsime tė tjera nga K.O.A.SH., dhe pėr pėrmirėsimin e teknikaliteteve sipas kėrkesave tė Orthodoksisė.

  2. I Propozojmė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė krijimin e njė Fondi tė Vecantė pėr ngritjen dhe Mirėmbajtjen e:

  - Njė Muzeu tė "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

  - Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

  -per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbėr dhe Epirotė.

  Me Respekt
  Grupi i Intelektualeve Orthodokse tė Tiranėsdhe tė L.I.O.SH.
  Si grup oponent i organizates se ligjshme LIOSH (hequr nje "h"), me kete propozim qe beni duke kerkuar "vendosje ne kalendarin orthodhoks", faktikisht kerkoni shenjterimin e ketyre figurave, qe s`jane pak por 11 figura. A e dini c`po kerkoni? Po cilat jane meritat per shenjterim p.sh. te 4 figurave qe keni renditur ne fund????? Kur na qenkan bere keto deshmore te KOASH-t. Apo te Visarion Xhuvanit qe veproi anti-kanonikisht nga viti 1922-1937, megjithese ne fund kerkoi falje?? Apo dhe disa te tjereve..., Perveē Gjergj Kastriotit dhe Angjelina Komnenit si dhe Kristofor Kissit qe ka qene me te vertete deshmor, te tjeret s`e kuptoj pse jane vene. Kjo me duket me shume nje promemorje nacionaliste qe s`ka te beje me Kishen, sepse disa emra nga fundi e nxijne listen.
  -stath melani- deshmor i atdheut ndoshta, por jo deshmor i Kishes. Priftit nuk i lejohet te rroke armen.
  -mihal grameno-me cerciz topullin deshmor i atdheut jo i Kishes.
  -fan noli, peshkop i cveshur, politikan, etj., shkelje e kanoneve, promotor i veprimeve antikanonike te periudhes 1922-1937, megjithe meritat ne perkthim dhe muzike te teksteve liturgjike.
  ...etj. etj....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 12-03-2019 mė 05:13
  Duaje te afermin tend si veten

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ilia spiro pėr postimin:

  GJIKSANA (12-03-2019)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-03-2019
  Postime
  75
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Per te mos Harruar - Promemorien e Intelektualeve te Tiranes

  Kėto janė grahmat e fundit tė njė brezi pseudointelektualėsh ateistė, tė cilėt po lėpijnė kockėn qė u ka hedhur Erdogani si "kompensim" pensioni.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar GJIKSANA pėr postimin:

  ilia spiro (12-03-2019)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •