Main menu

☰ Menu

Postuar: 02/03/2019 - 07:14

Rndsia e Kuvendit t Lezhs t mbajtur me 2 mars 1444, 575 vite m par, sht e padiskutueshme prsa i prket dshirs pr tu bashkuar pr t luftuar armikun e prbashkt osmant, por edhe n ditt e sotme do t ishte nj nga shembujt e shklqyer, por t rrall se si shqiptart lan grindjet dhe cic-micet ndrmjet tyre dhe u bashkuan pr t mbrojtur tokat e tyre dhe popullin e tyre, si dhe pr t ruajtur identitetin e tyre kulturor, fetar, dhe dshirn pr t qndruar me kombet e krishtera.

Kjo pr fat t keq kjo ngjarje e para 575 vitesh, prbn nj kontrast t madh n ditt e sotme kur shikon se si `princrit` e sotm t politiks shqiptare vazhdojn me kokfortsi t grinden, dhe nuk prpiqen fare pr tu bashkuar dhe pr tu integruar sa m par n BE.

Sipas Historis Beslidhja e Lezhs, e organizuar nga Heroi Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu me prkrahjen e plot t Princit fitimtar Gjegj Arianit Komneni dhe me pjesmarrjen e shum princrve orthodoks t Arbris dhe Epirit, q quhet rndom nga historiant edhe si Kuvendi i Par i Lezhs, u mbajt si sot 575 vite m par n Katedralen e Shn Kollit (Shn Nikolla) Lezh, nj kish e cila duhet t ket qen brenda murit rrethues t Kshtjells (Kalas) s Lezhs dhe jo jasht saj.

Qllimi kryesor i ksaj Beslidhjeje ishte mbrojtja e tokave dhe popullats s Arbris dhe Epirit nga Perandoria e fuqishme osmane si dhe bashkimi i sa m shum fisnikve e principatave nga tokat q m par n bot krishtere ishin t njohura si toka t Perandoris s Bizantit si dhe rimkmbja e Mbretris s Arbrit. Ky kuvend mbshtetej edhe nga Papa pasi me kt do t ndalohej apo s paku do t ngadalsohej deprtimi i Perandoris Osmane n Ballkan e q n vete sillte edhe fen islame.

Objektivat kryesore t cilat u shtjelluan dhe u miratuan nga t gjith princrit e asaj kohe t Arbris dhe Epirit ishin:

1. Krijimi i nj Beslidhje Arbrore n krye me Sknderbeun.

2. Formimi i nj ushtrie t prbashkt t komanduar nga Sknderbeu si kapiten i prgjithshm.

3. Krijimi i nj arke t prbashkt pr t prballuar shpenzimet e lufts.

Lidhja e Lezhs ishte aleanc politiko-ushtarake e princrve arbror dhe njherit ata ruanin dhe autonomin e lufts https://www.ikvi.at/?p=7679.

Pjesmarrsit n kt Kuvend madhshtor ishin princrit e tokave t Arbris dhe t Epirit: Gjergj Arianiti- Komneni, princ i lavdishm i cili pr her t par mundi osmant rreth vitit 1436, dhe e kishte kshtjelln n Kanin t Vlors (nga ky fis rrjedh dhe Ismail Qemal bej Vlora por si familje e islamizuar). M von Princi Gjergj Arianit-Komneni (me gjak blu, sepse rridhte nga Komnent e Epirit Perandor t Bizantit), u b vjehrri i Gjergj Kastriot Sknderbut sepse i dha Donika Arianitin pr nuse, por ishte edhe babai i Angjelina Arianiti, shnjtore e Serbis (dhe oshnare e Shqipris) si quhet sot Shn Angjelina disa e t cils sht n kalendarin orthodox me 31 korrik.

Andrea Topia (Thopia), Strnip i Karl Thopis (Karl Topia futi pr her t par osmant n Arbrin e asaj kohe m1862, duke i ftuar q t luftonin Balshajt), princi i krahins midis Krujs dhe Durrsit, i shoqruar nga dy djemt e tij Kominin e Muzakn dhe nga i nipi Tanush Topia.

Teodor Korona Muzaka, princ i Beratit dhe disa princr t tjer t Myzeqes.

Gjergj Stres Balsha, princ i krahins midis Krujs dhe Lezhs.

Pal dhe Nikoll Dukagjini, principata e t cilve zgjatej nga Drini n Kosov (Dukagjin-Metohi) gjer n kufi t Serbis.

Lek Zaharia Altisferi, princ i Danjs.

Zaharia Gropa, Princi i zonave prreth liqenit t Pogradecit.

Pjetr Spani, princ i Malsive t Shals e t Shoshit i shoqruar nga t katr djemt e tij: Aleksin, Bozhidarin, Vruon dhe Mirkon.

Lek Dushmani, princ i Zadrims.

Stefan ernovii (Gjurashi), princ i Malit t Zi se bashku me djemt Gjergj dhe Gjon.

Moisi Golemi Dibrani- ushtarak dhe drejtues i dibranve, kushri i Kastriotve.

Hamza (Dhanil) Kastrioti nipi i Gjegj Kastriotit, djali i Stanisha Kastrioti (konvertuar n islam, jetonte pas pushtimit n Kostandinopoj).

Prfaqsues t Venedikut, meqense Lezha ishte pushtuar nga Venediku duke kthyer edhe kishat i kishat orthodokse n katolike megjithse popullata fshatare ishte orthodokse dhe ajo qytetare ishte e przier.

Vendimet e kuvendit ashtu si u tha m lart ishinrijimi i nj Beslidhje Arbrore n krye me Sknderbeun,formimi i nj ushtrie t prbashkt t komanduar nga Sknderbeu si kapiten i prgjithshm dhe krijimi i nj arke t prbashkt pr t prballuar shpenzimet e lufts. Ushtria e beslidhjes u krijua e prbr nga repartet e bujarve shqiptar dhe garda personale e Sknderbeut. T gjith princrit u zotuan t prkrahnin me ushtri, me ushqime dhe para kundr Sulltan Muratit i I. T ardhurat e ushtris s Beslidhjes, n vit, vinin nga pagesat e princrve t Beslidhjes, nga t ardhurat e principats s Kastriotve dhe nga shllinat (minat e krips) e Kampopeshkupit, afr Shn Kollit, n veri t Durrsit. Vlern e nj ushtrie t gatshme pr luft n do minut Sknderbeu e kishte par tek shrbimet e Jenierve. Fitimet e Turqis i detyroheshin ktij trupi ushtarak i cili ishte themeluar nga Sulltan Orhani (https://.shqiperia.com/Kuvendi-i-...rs-1444).156/).

Pas Kuvendit t Arbrit Sknderbeu organizoi nj ushtri prej 8000 kalorsish dhe 7000 kmbsoresh, ku nj t tretn e prbnte garda e tij. Rreth 3000 veta formonin ushtrin e rajoneve kufitare nn komandn Moisi Golemit. N rast mobilizimi, do t krijoheshin reparte vullnetare. U organizua rrjeti i informacionit pr lvizjen e armikut. https://sq.wikipedia.org/wiki/Bes%C3..._e_Lezh%C3%ABs

Sikurse na njofton Barleci, sapo shpalosi n Kalan e Krujs flamurin e kuq me shkabn e zez dykrenare, Skenderbeu shkoi prej nj vend n vend tjetr pr ta ftuar popullatn n luft lirimtare kundr zgjedhjes s huaj. Krahas ksaj ai shikonte si nj hap prpara e t domosdoshme, thirrjen e nj kuvendi t prgjithshm n t cilin do t prfaqsoheshin sundimtart e Arbris dhe t Epirit (t cilt i prmendm m lart) https://ina-online.net/kuvendi-besel...s-2-mars-1444/.

Kjo ngjarje prbn hapin e par pr bashkim t t gjith trojeve t Arbris dhe t Epirit prfshi dhe Kosovn. Hapi tjetr i dyt pr formimin e shtetit shqiptar tashme, mbetet28 Nntori i vitit 1912, ku prsri Ismail Bej Qemal Vlora, nj pinjoll i Princit t famshm vlonjat Gjergj Arianit- Komnenit me gjak blu.

Beslidhja e Par e Lezhs s 2 MARS 1444, mbetet nj shembull se si fisnikt shqiptar i lan mosmarrveshjet midis tyre dhe u bashkuan pr nj qllim t prbashkt-luftn kundr perandoris m t fuqishme t asaj kohe-Perandoris osmane, duke mbrojtur gjithashtu dhe vlerat fetare kristiane t popullit dhe t Europs. Le t shrbej kjo dat prkujtimore edhe pr drejtuesit e sotm politik t Shqipris pr t ln mnjan grindjet dhe pr tu bashkuar, pr t hyr n BE.