Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 63 prej 63
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  62
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________Shqiptart e Kanadas shkelmojn me neveri perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit

  Vetm pak koh pas dorzimit t tij n prift, Fatmir Fotaq Cici u kthye n hero barsoletash gazmore edhe n Kanada. Shqiptart e atjeshm argaliseshin me mnyrn se si ky cicmic rrekej t shmbllente n pamje e n t folur si Fan Noli. Pjesa drmuese e tyre sapo kishte ardhur n Kanada dhe ndodhej n proces legalizimi pr leje qndrimi. Disa prej tyre ishin madje edhe nga zona e Sarands dhe e njihnin nga afr kt cicmic. N postimet e forumeve t kohs, kta t fundit shprehen me mjaft ironi pr t gjith ata, q mendonin vrtet se ky prift bubariot me nivel kopshti pa drek, analfabet n dije e i pagdhendur n sjellje, mund t krahasohej n ndonj aspekt me Fan Nolin e madh. Besoj se kta djem kishin shum t drejt pr komentet e tyre ironike, por nuk kishin aspak t drejt kur mendonin se kishte ne t vrtet zra, q pohonin nj t till. N fakt, si u vrtetua m von, ishte vet Fatmir Fotaq Cici ai q shkruante n mediet elektronike t kohs me emra t ndryshm, duke mburrur e lavdruar vetveten si ato grat llafazane, q prisnin radhn t mbushnin gjymat n burimin e fshatit.

  ’sht e vrteta, prifti i mparshm shqiptar, Nikolla Kavaja, gzonte nj far respekti tek shqiptart ortodoks, nj pjes t t cilve kishte arritur t’i sillte n kishn ku meshonte. Sipas Fatmir Fotaq Cicit, nse do t bhej ky vet prift, brenda nj kohe t shkurtr kisha jo vetm q do t mbushej, por me t ardhurat e shumta, do t mund t blihej nj kish e re pr kt komunitet. Kt gj ia fryu n vesh edhe Serafimit t Kanadas, i cili fillimisht i zuri bes fjalve t tij. Kjo ishte arsyeja q vendosi t largonte priftin ekzistues, Nikolla Kavajn, dhe ta zvendsonte me kt mashtrues t rndomt e kriminel ordiner, i cili hiqej si figur e shquar dhe erudit i madh.

  Nuk kaloi shum koh dhe Episkopi Serafim e kuptoi gabimin q kishte br, duke br prift kt pjell analfabetike, kt dshtak t paaft e t padenj pr t’i shrbyer ortodoksis. Jo vetm q kuptoi gabimin, por edhe u pendua kur pa q edhe ata besimtar q kishte mbledhur Nikolla Kavaja, u larguan prgjithmon npr kisha t tjera, kryesisht n kishat greke t Torontos dhe Montrealit.

  Nuk kishin kaluar as dy muaj nga momenti kur Fatmir Fotaq Cici kishte marr prsipr grumbullimin e ortodoksve shqiptar n nj kish ku t meshohej n gjuhn e tyre, kur Episkopi Serafim, duke par nga afr gjendjen e vajtueshme q ishte krijuar pas largimit t Nikolla Kavajs, u detyrua t ndrhynte personalisht pr t kontaktuar me t larguarit e pr t’i bindur t ktheheshin n kishn, q drejtonte prifti i ri, me emrin Fatmir Fotaq Cici. Sigurisht q prpjekjet e Serafimit nuk mund t sillnin asnj fryt. Zhgnjimi i shqiptarve pr shkak t ktij prifti dordolec, q ai vet e kishte hirotonisur, ishte kaq i madh, saq nuk bhej fjal pr rikthim.

  N kto kushte, pasi i kujtoi premtimet pompoze q i kishte br para se ta hirotoniste, Serafimi i tha priftit nga Nivic-Bubari se n vazhdim do t meshonte vetm nj her n muaj, ngaq kisha ku meshonte jo vetm q nuk kishte pothuajse fare besimtar, por edhe se kishte krijuar nj imazh shum t keq n syt e t krishterve t tjer, por edhe t autoriteteve kanadeze. N fakt, prifti i padenj Fatmir Fotaq Cici, i biri i Gligorit dhe i Aleksandrs, i dnuar me burgim n Shqipri pr vrasje t mbetur n tentativ, nuk mund t mos kujtonte zanatin e tij t vjetr, at t keqbrsit. Duke e ditur se po i vinte fundi, filloi t jepte kundrejt nj pagese t majme dshmi t rreme pr t gjith ata shqiptar, q krkonin t legalizoheshin n Kanada. Po ashtu, edhe pisllqe me certifikata martesash dhe zgjidhjesh t tyre. N rastet kur personi i interesuar pr t pasur nj vrtetim nga nj kish ortodokse guxonte ta krkonte at tek prifti Miri Cici, me ndrmjetsimin e nj personi t tret, mjer ai! Anatemat, sharjet dhe mallkimet n dialektin bubariot binin si rrufe mbi t.

  “Shn Asti i Kanadas”, ashtu si edhe ai i Athins, ishte nj biznes, q duhej t sillte fitime. Kushdo q krkonte qoft edhe shrbimin m t vogl duhej t paguante. Kishte disa shqiptar fukarenj, q nuk kishin buk t hanin (sepse nuk ishin rregulluar ende me pun e shtpi) q krkonin ndonj dshmi pr pun vullnetare n kish, me qllim q t plotsonin dokumentacionin pr leje qndrimi n Kanada. Kur shkonin dhe i qanin hallin ktij pseudoprifti zemrgur, ai u krkonte hapur para t thata, si gjoja kuot vjetore pr antarsim n kishn e Shn Astit. Kur ata i luteshin me lot n sy se nuk mund t paguanin nj kuot vjetore, por vetm mujore, sepse nuk kishin asnj t ardhur, ky maskara pervers i dbonte me nj pusull ku shkruhej: Antarsia n Kishn e Shn Astit sht vjetore, paguhet me ek dhe drgohet n adresn postare t Kishs, e cila shkruhet n krye t letrs. Emri n ek duhet shkruar vetm shqip: Kisha Ortodokse Shqiptare e Shn Astit.

  Prball perversiteteve t shmtuara t ktij pseudoprifti pervers, shqiptart e ndershm t Montrealit (prej t cilve kam nderin t jem pinjoll) dhe Torontos reaguan ashpr. I vun hun menjher dhe e degdisn shum larg, n shoqrin e saskuave. Atje pati aventura t tjera, shum m zbavitse se kto t msiprmet. Emri i tij prmendet edhe sot si “papa Foti i famshm”. Apo jo, mo Miri?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 19-07-2019 m 12:29

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  62
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ___________________ Perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit n komunitetin grek t Surrey-t n British Columbia

  Pas dshtimit t plot t priftit jallanxhi (pseudopriftit) Fatmir Fotaq Cicit t rikthente n kish t gjith ata ortodoks shqiptar, t cilt me shum mund i kishte afruar prifti i mparshm, Nikolla Kavaja, pozita e tij kundrejt Episkopit Serafim ishte vshtirsuar mjaft. Sigurisht q problemi kryesor pr t vazhdonte t mbetej mbijetesa, sepse n SHBA dhe Kanada nuk t paguan as shteti, as Kisha. Nse nuk je i aft t grumbullosh besimtar rreth vetes, t fitosh besimin dhe respektin e tyre, do t thot se nuk je i aft pr t qen prift. Pr personin n fjal, epiteti “i paaft” sht m e pakta q mund t thuhet, sepse m shum se i paaft, ai sht dhe mbetet i padenj pr t qen prift i Kishs Orthodhokse. Kjo sht nj shtje, q un e di shum mir, ashtu si edhe ai vet e di q un e di. Prej meje nuk ka mundur t fshihet kurr, sepse un kam qen, jam dhe do t jem pr t si shpata e Damokleut, si shkopi q bn sus ata qent tinzar, q zabrahanisin npr rrug e q gjuajn rastin pr kafshuar kalimtart.

  Kur Miri Cici e kuptoi se po i sosej uji i gamiles, mbi t ciln kishte hipur, kontaktoi menjher me mitropolitin e Kishs Greke t Torontos, Sotirios, i cili kishte qen mik me Mitropolitin e Konics, Sebastianosin. Iu prezantua si djal shpirtror i ktij t fundit, prandaj dhe Sotiriosi u prek dhe vendosi ta ndihmonte menjher. E caktoi si prift t prhershm n kishn e shenjt t Konstandinit dhe Elens n Surrey, qytet n British Columbia. Atje do t kishte t sigurt nj rrog t mir dhe nj mjedis shum miqsor, aq m tepr kur ky u prezantua si nj grek nga Vorio Epiri, q e kishin shtypur shqiptart mysliman pr shkak t origjins s tij t kulluar greke.

  Nga ana tjetr, duhej t ruante edhe marrdhnie korrekte me Episkopin Serafim, t OCA, sepse organikisht i prkiste asaj Kishe dhe, nse do t shkputej prej saj me ndonj veprim jokanonik, nuk do t mundte t shrbente as n Kishn Greke. N takimin q pati me me Serafimin, e siguroi at se po shkonte n Kishn Greke prkohsisht, me qllim q t sillte pran OCA t gjith shqiptart , q frekuentonin kishat greke t Vankuverit. Kam prshtypjen se Serafimi u mashtrua edhe nj her tjetr prej ktij sharlatani pervers. Por mund ta kem edhe gabim, sepse mund ta ket par si nj rast t mir pr ta hequr qafe kt prift jallanxhi, kryedembel e t paaft pr t trhequr rreth vetes besimtart nga Shqipria, n nj koh q priftrinj t tjer t OCA, q shrbenin n t njjtn zon, kishin arritur jo vetm q t sillnin n kish bashkkombsit e tyre, por edhe t pagzonin mysliman dhe ifut, t ardhur nga Irani! Nga ana tjetr, shptonte edhe shpenzimet e teprta, ai ato q ishin br pr t mbshtetur gjoja iniciativat e ktij teologu t shquar, q i kishin kushtuar si frngu puln.

  Kuptohet q grekt e Surrey-t nuk ishin indigjen t rndomt, q mund t’u shisje rruaza plastike me flori, apo t hanin sapunin pr djath. Shum shpejt ata e kuptuan se sa i vlente lkura ktij lopari nga Nivic-Bubari, i cili pretendonte t’u msonte ortodoksin antarve t nj komuniteti, jeta dhe identiteti i t cilve vrtitej pa pushim rreth besimit t t parve. Koktrashsia e tij fillimisht u trajtua me mirkuptim dhe zemrgjersi, sepse gjithmon e n do koh, njerzit e zgjuar tregohen zemrgjer me koktrasht. N fund t fundit, koktrashsia nuk sht zgjedhje, por identitet. Koktrashsia sht e lindur, jo e kultivuar. Koktrashsia sht pengesa m e madhe n rrugn e dijes, sepse nuk e lejon vullnetin e lir t fuqizoj trurin dhe t gdhend mendjen. Koktrashsia sht pjes e subkoshiencs, t ciln ndrgjegjja nuk arrin as ta lexoj, aq m tepr ta kontrolloj e ta nnshtroj. N kt pik dua t them dika pozitive dhe ngushlluese pr Fatmir Fotaq Cicin, madje me sinqeritetin m t madh. Dshmoj me dorn n Ungjill se ky njeri ka br prpjekje kolosale pr t kaluar provimet, kudo ku ka qen. Pr nj provim fare t thjesht mund t lexonte edhe pesmbdhjet or n dit pr nj muaj t tr, n kohn q shokt e tij mjaftoheshin n nj studim prej pak orsh dy dyt para t njjtit provim. Pra, un nuk e akuzoj Fatmir Fotaq Cicin se sht koktrash me dashje, as se nuk ka br prpjekje pr t’u liruar prej saj. Prkundrazi, e mirkuptoj dhe i shpreh solidaritetin tim pr gjendjen n t ciln ndodhet. Un e kam akuzuar dhe vazhdoj ta akuzoj vetm pr flliqsirat, q rrjedhin prej shpirtit t tij, pr t cilat nuk ka br as prpjekjen m t vogl pr t’u liruar. Prkundrazi, i ka prdorur si kundrpesh, pr t balancuar koktrashsin e tij legjendare kundrejt t gjith atyre, q kan ecur n jet me aftsit e tyre, pa shkelur mbi kufomat e t tjerve.

  Konflikti i Fatmir Fotaq Cicit me antart e komunitetit grek t Surrey-t filloi pr shkak t ndrtess t marr me qira, n t ciln strehohej kisha e Shn Konstandinit dhe Helens. N fakt ishte nj sall, e cila, kur u mor me qira, u tha se do t prdorej pr veprimtarit kulturore t komunitetit, dhe t dielave do t kthehej n kish. Ditt e tjera, ikonat do t mbuloheshin me takt, n mnyr q veprimtarit e radhs t mos prbnin fyerje pr besimin ortodoks t vet antarve t ktij komuniteti. Madje, n kontratn e qiras, prmendej fjala “HALL – sall” dhe jo “kish”. Prdorimi i ksaj salle pr veprimtari t ndryshme ishte edhe burimi i t ardhurave pr mbajtjen edhe t kishs.

  Me kalimin e kohs, situata u acarua s teprmi. Pr shkaqe q un nuk arrij dot t’i kuptoj, burrat iu shmangn konfliktimit t drejtprdrejt me “Papa Fotin e famshm”, si e quanin antart e ktij komuniteti. Kryesisht, iniciativa mbeti n duart e grave, t cilat krkuan ta dbonin me shkelma, madje tentuan ta vinin n jet kt ide t tyre, por u penguan nga m gjakftohtt. U njoftua Mitropoliti Sotirios, i cili erdhi n Surrey, por duke marr fillimisht ann e “papa Fotit t famshm”. Pas pak kohsh, komuniteti falimentoi financiarisht. Sotoriosi u detyrua ta largonte nga Kisha Greke e Kanadas, me justifikimin se ky prift ishte thjesht i huazuar nga OCA dhe jo pjes organike e Kishs Greke t Kanadas. Mbi t gjitha, ai e kuptoi se papa Foti i famshm, prvese koktrash e analfabet, ishte edhe kusar. Ai kishte grabitur me marifet t gjitha mjetet financiare q zotronte komuniteti. N postimin e radhs do t paraqes dshmi t shkruara t asaj kohe, t cilat do t’i prkthej n shqip pr lexuesit e ksaj teme.
  Papa Foti i famshm me Mitropolitin Grek t Torontos ________________________ Papa Foti i famshn duke lpir kazant e grekve

  Emri: Sotirios.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 21.6 KB ______________________-- Emri: Sotirios 1.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 34.2 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-07-2019 m 14:24

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  62
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ______________________Zuzart nuk kan as fe e as atdhe

  do dit q kalon vrteton gjithnj e m tepr se flliqsia e vllezrve Cicaj nuk ka fund. T merresh pr ta sht me t vrtet dika shum e vshtir sepse kutrbimi i mkateve t tyre nuk prballohet as me mask kundrgazi. Fillimisht, si e kam prmendur n postime t mparshme, kisha prshtypjen e gabuar se n gjirin e familjes s Cicajve t Nivic-Bubarit nuk mund t kishte nj ekzemplar kaq t ngjashm me Fatmir Fotaq Foti Cicin. Me kalimin e viteve, u binda se edhe vllai i tij, Artan Artem Artemi Artemis Cici-Tsitsis sht po kaq zvarranik e po kaq i prmuar sa edhe ky.

  N postimet #22, #27, #28, #39, #41, #42, #44 dhe #45 kam sjell mjaft t dhna pr kt prift jallanxhi t Selanikut, i cili, pasi mbaroi shkolln e mesme bujqsore n fshatin e vet, e nisi karriern e tij t shndritshme si refugjat n Greqi. N vazhdim, pas nj vizite n Tiran me vllan e vet, u takua me Kryepiskopin Anastas, t cilit i krkoi me ngulm t ndihmohej pr t studiuar pr teologji, sepse digjej nga dshira q kishte n “kraharuar” pr t’u blatuar n altarin e ortodoksis shqiptare. Pas nj periudhe t shkurtr n Akademin Teologjike t Shn Vlashit, u drgua me burs t Ministris s Jashtme t Greqis n Selanik, me premtimin solemn se do t kthehej n atdhe, pr t’i shrbyer Kishs mm.

  Kur po afrohej dita q t mbante premtimin q kishte dhn, ky, vllai i vet dhe disa bukshkal t tjer, menduan nj mnyr krejt origjinale pr t’i shrbyer sa m mir Shqipris dhe Kishs s saj Ortodokse: t mos ktheheshin kurr m atje.! Sigurisht q gjrat nuk jan kaq t thjeshta, prandaj dhe, pavarsisht toneve humoristike, t gjitha kto ngjarje, krejtsisht mkatare, i kam shtjelluar me hollsi n kt tem t forumit, ndrsa n veanti pr Artan Artem -etj. etj.- Cicin, kam shkruar n postimet e siprprmendura.

  Padyshim q pika kulmore e poshtrsis s ktij t fundit sht letra q i drgoi kryepiskopit Anastas dhe mitropolitve t kohs, me an t s cils shprehte shqetsimet e tij prej “jerondi” pr padrejtsit q po i bnte Kisha jon ksaj figure t ndritur (02.02.2005). Por ajo ka ishte m mbreslnse, ishte fakti se ky atdhetar i kulluar nnshkruante me dorn e vet n emrin “Artem Cici” n gjuhn shqipe, me ato shkronja t bukura, q vetm Dhaskal Todhri mund t’i shkruante (lidhur me kt, mund t shikoni postimin # 41). E vrteta sht se un e admirova asokohe, sepse nuk isha n dijeni t disa veprimeve t tij t mparshme dhe rolin e flliqur q kishte luajtur n biznesin e dshtuar t gjoja Lidhjes Ortodokse t Shn Astit (loj e pastr e ish- Sigurimit t Shtetit dhe islamistve t Gazides). Pr mua nuk ka rndsi se far kombi prket dikush. Rndsi ka far vlerash morale ka dhe sa i prkushtuar sht ndaj parimeve dhe vlerave morale kristiane dhe atyre q pranohen botrisht nga t gjitha fet dhe t gjitha kulturat, kryesisht nga bota perndimore. P.sh, kam njohur shum shqiptar q jan m t mir se shum grek, ashtu si kam njohur edhe shum grek q jan m t mir se shum amerikan.

  Fytyra e tij e vrtet u zbulua fillimisht me krijimin artificialisht t nj klime, e cila gjoja nuk e lejonte t kthehej n Shqipri. Q t mos zgjatem shum, sepse kto fakte i kam prmendur n postime t mparshme, surrati i i tij i vrtet u zbulua plotsisht kur n shkurt t vitit 2013, me vendim t posam t Bashkis s Selanikut, shqiptari kulluar Artan – Artem Cici krkoi me ligj vendosjen e mbaresave greke emrit dhe mbiemrit t tij, “bazuar n dokumente mbshtetse”, duke e shndrruar n Αρτέμιος Τσίτσης (Artemios Tsitsis). Vrtet, a ka mundsi q ky njeri t na tregoj prmbajtjen e ktyre dokumenteve mbshtetse si dhe arsyetimin mbi t cilin e bazoi kt krkes? Sigurisht q jo, sepse kjo far nuk guxon kurr t prballet me dritn dhe t vrtetn e Perndis. Pak dit m pas, Gazeta Qeveritare e Shtetit Grek publikonte nj ligj t posam, me an t t cilit e prfshinte n listn e npunsve publik me nj rrog t majme mujore!!!

  T kalojm tani tek lajmi i fundit pr t. Para pak kohsh, n datn 6 tetor 2019, Vatra Epirotase e Selanikut (e themeluar n vitin 1940 nga nj profesor i Universitetit t Selanikut, q ishte nga Hllomoja e Pogonit t Gjirokastrs) organizoi nj prkujtimore pr shpirtrat e t afrmve t epirotve q jetojn n Selanik. Si thuhet edhe n lajmin prkats, ceremonin prkatse e drejtoi “bashkatdhetari i fortprndershm Artemios Tsitsis” (https://www.facebook.com/athina.toto...26429894398581). udi e madhe me kta njerz! Kur na doli epirot ky bubariot? Shqiptar nuk e deklaronte veten? Pr Shqiprin nuk luftoi bashk me vllan e vet npr shtigjet e Greqis, SHBA-s, Kanadas, Anglis, Australis...?

  O Miri, ke ndonj llaf pr t thn pr vllan tnd, para se t prgojosh t tjert? Mir bri q u kthye n epirot? Po pr cilsin e predikimit t vllait (https://www.facebook.com/athina.toto...type=3&theater) ke ndonj kshill pr t dhn, se ti je specialist pr kto. Ti i luan predikimet n maj t gishtave. Un pr vete shkrimet e tua lexoj q t arsimohem n besimin ortodoks (aq sa mundem sigurisht). Nuk mund t bhemi t gjith t shumditur si jeni ju, dy vllezrit e shquar!!!
  _____________________________________________

  Pater Artemios Tsitsis me bashkatdhetart e tij epirot

  Emri: artemios 2.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 35.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-01-2020 m 10:42

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •