Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 61 prej 61
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  60
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________Shqiptart e Kanadas shkelmojn me neveri perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit

  Vetm pak koh pas dorzimit t tij n prift, Fatmir Fotaq Cici u kthye n hero barsoletash gazmore edhe n Kanada. Shqiptart e atjeshm argaliseshin me mnyrn se si ky cicmic rrekej t shmbllente n pamje e n t folur si Fan Noli. Pjesa drmuese e tyre sapo kishte ardhur n Kanada dhe ndodhej n proces legalizimi pr leje qndrimi. Disa prej tyre ishin madje edhe nga zona e Sarands dhe e njihnin nga afr kt cicmic. N postimet e forumeve t kohs, kta t fundit shprehen me mjaft ironi pr t gjith ata, q mendonin vrtet se ky prift bubariot me nivel kopshti pa drek, analfabet n dije e i pagdhendur n sjellje, mund t krahasohej n ndonj aspekt me Fan Nolin e madh. Besoj se kta djem kishin shum t drejt pr komentet e tyre ironike, por nuk kishin aspak t drejt kur mendonin se kishte ne t vrtet zra, q pohonin nj t till. N fakt, si u vrtetua m von, ishte vet Fatmir Fotaq Cici ai q shkruante n mediet elektronike t kohs me emra t ndryshm, duke mburrur e lavdruar vetveten si ato grat llafazane, q prisnin radhn t mbushnin gjymat n burimin e fshatit.

  ’sht e vrteta, prifti i mparshm shqiptar, Nikolla Kavaja, gzonte nj far respekti tek shqiptart ortodoks, nj pjes t t cilve kishte arritur t’i sillte n kishn ku meshonte. Sipas Fatmir Fotaq Cicit, nse do t bhej ky vet prift, brenda nj kohe t shkurtr kisha jo vetm q do t mbushej, por me t ardhurat e shumta, do t mund t blihej nj kish e re pr kt komunitet. Kt gj ia fryu n vesh edhe Serafimit t Kanadas, i cili fillimisht i zuri bes fjalve t tij. Kjo ishte arsyeja q vendosi t largonte priftin ekzistues, Nikolla Kavajn, dhe ta zvendsonte me kt mashtrues t rndomt e kriminel ordiner, i cili hiqej si figur e shquar dhe erudit i madh.

  Nuk kaloi shum koh dhe Episkopi Serafim e kuptoi gabimin q kishte br, duke br prift kt pjell analfabetike, kt dshtak t paaft e t padenj pr t’i shrbyer ortodoksis. Jo vetm q kuptoi gabimin, por edhe u pendua kur pa q edhe ata besimtar q kishte mbledhur Nikolla Kavaja, u larguan prgjithmon npr kisha t tjera, kryesisht n kishat greke t Torontos dhe Montrealit.

  Nuk kishin kaluar as dy muaj nga momenti kur Fatmir Fotaq Cici kishte marr prsipr grumbullimin e ortodoksve shqiptar n nj kish ku t meshohej n gjuhn e tyre, kur Episkopi Serafim, duke par nga afr gjendjen e vajtueshme q ishte krijuar pas largimit t Nikolla Kavajs, u detyrua t ndrhynte personalisht pr t kontaktuar me t larguarit e pr t’i bindur t ktheheshin n kishn, q drejtonte prifti i ri, me emrin Fatmir Fotaq Cici. Sigurisht q prpjekjet e Serafimit nuk mund t sillnin asnj fryt. Zhgnjimi i shqiptarve pr shkak t ktij prifti dordolec, q ai vet e kishte hirotonisur, ishte kaq i madh, saq nuk bhej fjal pr rikthim.

  N kto kushte, pasi i kujtoi premtimet pompoze q i kishte br para se ta hirotoniste, Serafimi i tha priftit nga Nivic-Bubari se n vazhdim do t meshonte vetm nj her n muaj, ngaq kisha ku meshonte jo vetm q nuk kishte pothuajse fare besimtar, por edhe se kishte krijuar nj imazh shum t keq n syt e t krishterve t tjer, por edhe t autoriteteve kanadeze. N fakt, prifti i padenj Fatmir Fotaq Cici, i biri i Gligorit dhe i Aleksandrs, i dnuar me burgim n Shqipri pr vrasje t mbetur n tentativ, nuk mund t mos kujtonte zanatin e tij t vjetr, at t keqbrsit. Duke e ditur se po i vinte fundi, filloi t jepte kundrejt nj pagese t majme dshmi t rreme pr t gjith ata shqiptar, q krkonin t legalizoheshin n Kanada. Po ashtu, edhe pisllqe me certifikata martesash dhe zgjidhjesh t tyre. N rastet kur personi i interesuar pr t pasur nj vrtetim nga nj kish ortodokse guxonte ta krkonte at tek prifti Miri Cici, me ndrmjetsimin e nj personi t tret, mjer ai! Anatemat, sharjet dhe mallkimet n dialektin bubariot binin si rrufe mbi t.

  “Shn Asti i Kanadas”, ashtu si edhe ai i Athins, ishte nj biznes, q duhej t sillte fitime. Kushdo q krkonte qoft edhe shrbimin m t vogl duhej t paguante. Kishte disa shqiptar fukarenj, q nuk kishin buk t hanin (sepse nuk ishin rregulluar ende me pun e shtpi) q krkonin ndonj dshmi pr pun vullnetare n kish, me qllim q t plotsonin dokumentacionin pr leje qndrimi n Kanada. Kur shkonin dhe i qanin hallin ktij pseudoprifti zemrgur, ai u krkonte hapur para t thata, si gjoja kuot vjetore pr antarsim n kishn e Shn Astit. Kur ata i luteshin me lot n sy se nuk mund t paguanin nj kuot vjetore, por vetm mujore, sepse nuk kishin asnj t ardhur, ky maskara pervers i dbonte me nj pusull ku shkruhej: Antarsia n Kishn e Shn Astit sht vjetore, paguhet me ek dhe drgohet n adresn postare t Kishs, e cila shkruhet n krye t letrs. Emri n ek duhet shkruar vetm shqip: Kisha Ortodokse Shqiptare e Shn Astit.

  Prball perversiteteve t shmtuara t ktij pseudoprifti pervers, shqiptart e ndershm t Montrealit (prej t cilve kam nderin t jem pinjoll) dhe Torontos reaguan ashpr. I vun hun menjher dhe e degdisn shum larg, n shoqrin e saskuave. Atje pati aventura t tjera, shum m zbavitse se kto t msiprmet. Emri i tij prmendet edhe sot si “papa Foti i famshm”. Apo jo, mo Miri?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 19-07-2019 m 11:29

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •