Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 47 prej 47
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ___________________Edhe nj her pr fenomenin Artem Cici (sot Αρτέμιος Τσίτσης)


  Sot, nxora edhe njher dosjen Cici nga arkivi im personal, pr t krkuar nj dokument, t cilin e kisha harruar jo pr sa i prket ekzistencs s tij, por pr sa i prket dobis q mund ti sjell tems q kam sjell ktu, n Forumin Shqiptar. Dokumenti sht i dats 14 shkurt 2005 dhe sht nnshkruar me emrin Artem Cici.

  N fakt, ky dokument sht nj faks, q mu drgua edhe me mua me faks para plot katrmbdhjet vitesh e dy muajsh, d.m.th. t njjtn dit q Artem Cici e drgoi nga Selaniku n faksin e Kryepiskopats Orthodhokse n Tiran. Asokohe (atbot - si thot gjuhtari i famshm Fatmir Fotaq Foti Cici), nuk i kushtova as vmendjen m t vogl pr arsyet q do t prmend n vijim.

  Sapo nxora nga dosja dokumentin n fjal, m ngriu gjaku. Pash vetm nj flet t bardh, ku e vetmja njoll e zez ishte firma me shkrim dore e Artemit. Pjesa tjetr, e shkruar n pc, ishte zhdukur, ose m sakt, n pamje t par dukej se ishte zhdukur. Kur e vura posht drits s nj abazhuri, pash se teksti lexohej pr bukuri. N fakt nuk sht nj tekst, por dy. I pari, ai q mban edhe emrin Artem Cici, sht shkruar n greqisht, madje n sistemin politonik (ναναι καλά το Πολυτονικό της Ματζέντα). I dyti sht nj prkthim i t parit n shqip. Kuptohet q, prkthimi sht i Cicajve, sepse vetm Cicajt mund t vn apostrof pr t ndar foljen regjistroj n dy pjes (regjistrohen).

  Me an t ksaj letre, Artem Cici i athershm ankohej tek Kryepiskopi dhe Mitropolitt e Kishs son se, n nj artikull n shtypin shqiptar q klerik dhe teolog zbulonin surratin e vrtet t Fatmir Fotaq Foti Cicit, atbot prift i OCA n Kanada (me sahanlpirje edhe tek dioqeza greke e Vankuverit), ishte prmendur edhe emri i tij, pr shkak t braktisjes s Kishs, e cila e kishte drguar pr studime n Selanik, me premtimin se do t kthehej prsri pran saj pr ti ofruar shrbimet e veta.

  Pr t qen i sinqert, kam qen ndoshta i vetmi q prmendja e emrit t Artemit n kt artikull nuk mu duk me vend. Si njeri q urrej biografit (kush m njeh nga afr e di mir se un nuk bj kurr biografi, d.m.th. nuk fajsoj asknd pr shkak t lidhjes s gjakut q mund t ket me nj kriminel, me nj keqbrs, me nj mashtrues etj.) nuk e prita mir kt pjes t artikullit. Sot, pas kaq e kaq vitesh, e pranoj se kam gabuar. Gabimi im ishte se un e shihja Artemin jo si nj protagonist n luftn q i bhej Kishs son nga sigurimsat, nga shikasit e Gazidedes, ateistt dhe islamistt, por si vllan e protagonistit t ksaj lufte, Fatmir Fotaq Foti Cici. Gabimi tjetr i imi ishte se, duke i njohur t dy vllezrit nga afr, isha i mendimit se Artemi ishte shum m pozitiv si njeri n krahasim me vllan e vet.

  Pas nj periudhe gati pesmbdhjetvjeare, pasi studiova me imtsi do t dhn, do detaj, prej do burimi t mundshm, arrita n konkluzionin se Artem Cici (sot patir Artemios Tsitsis) sht po aq i implikuar dhe po aq fajtor sa edhe vllai i vet (gjyshja ime thoshte n kto raste tale e quale, ndrsa gjyshi t gjith derrat nj turi kan).

  Kjo bindje mu prforcua akoma m shum sot, kur lexova letrn e lartprmendur, pjes t s cils riprodhoj m posht me besnikri absolute, n shqip e n greqisht (me prjashtim t sistemit politonik, t cilin nuk jam n gjendje ta riprodhoj, sepse nuk i kam njohurit e duhura).

  Greqisht:
  Το ότι πήρα Ελληνίδα σύζυγο, σπούδασα θεολογία και ότι είμαι κάτοχος της ψαλτικής τέχνης πιστεύω ότι με τη βοήθεια του Θεού είναι προσόντα για μια πιο ουσιαστική διακονία στην Εκκλησία.

  Πάντοτε με προσευχή αγωνίστηκα να είμαι προσεκτικός προς όλα τα εκκλησιαστικά πρόσωπα και αυτό φαίνεται να μην γίνεται σεβαστό από τους συντάκτες του κειμένου.

  Παρακαλώ πολύ να μην με οδηγείται σε πειρασμό παραβαίνοντας την εντολή του Χριστού. Οι Πατέρες με έμφαση τονίζουν ότι οι ποιμένες οφείλουν να αγκαλιάζουν όλους τους ανθρώπους.

  Με πολύ σεβασμό και βαθύτατη εκτίμηση
  Artem Cici  Shqip:
  N qoft se u martova me bashkshorte greke, nse studiova teologji dhe nse jam njohs i artit t muziks kishtare, besoj se me ndihmn e Perndis, t gjitha kto jan cilsi pr nj shrbes m thelbsore n Kish.

  Gjithmon u prpoqa me lutje t jem i kujdesshm ndaj gjith personave kishtar, por shoh se kjo nuk respektohet nga autort e tekstit.

  Ju lutem shum mos m shtyni n ngasje duke shkelur porosin e Krishtit. Etrit theksojn me forc se barinjt duhet t prqafojn t gjith njerzit.


  (Theksoj edhe nj her se, gabimet drejtshkrimore n t dyja tekstet jan t vet personit dhe jo t miat)

  Tani q, pas kaq vitesh, rilexoj kt letr, nuk mund tia fal vetes qndrimin tim kaq t but ndaj ktij njeriu, i cili jo vetm fyen hierarkin e Kishs son, jo vetm q shet dngla duke dhn leksione shenjtrie, por mbi t gjitha, nuk distancohet nga flliqsirat e vllait t vet. Un i jap sot fjaln se do t m gjej prball gjithnj e m shum. Nuk e di se far parashikon ligji n Greqi pr kt rast, por do t bj sht e mundur q diploma e teologjis q ka marr n mnyr t padrejt, pr shkak t diploms s shkolls s mesme, q nuk i jepte t drejtn t studionte n shkolla t larta t ktij profili, ti hiqet sa m shpejt. Do t bj do gj q kalon nga dora ime. Kjo sht e sigurt!

  M posht po publikoj dy fotografi nga shkrimi i lartprmendur, n t cilin duket qart firma e Artem Cicit, i cili n nj tekst greqisht, madje n sistemin politonik, emrin e tij e shkruan shqip. Jo se ka ndonj gj t keqe, por nse e krahasojm me mnyrn se si e ka shndrruar sot (Αρτέμιος Τσίτσης), do t na ndihmoj t gjithve pr t kuptuar karakterin e vrtet t vllezrve Cici. Posht faksit kam vn nj sfond t verdh, n mnyr q t ndrioj m shum tekstin e zbehur t faksit n fjal. Fotografit jan nxjerr me dy aparat celularsh t ndryshm. E dyta ka nj prpunim t vogl, ku me nj program t posam, i sht dhn kontrast fjalve t zbehta, pr t kuptuar se teksti mund t sillet n gjendjen e mparshme pa asnj problem (edhe pse lexohet pr bukuri edhe n gjendjen q sht).

  Emri: ARTEMI 1.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 23.9 KB


  Emri: ARTEMI 2.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 39.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 11-04-2019 m 07:45

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Harrova t shkruaj se, n fotografit e msiprme, ajo q duket posht sfondit t verdh (mbi t cilin sht faksi i Artem Cicit drejtuar hierarkis s Kishs son), sht dosja e z. Fatmir Foti Cici, e cila prmban lloj-lloj dokumentesh e t dhna t tjera shum t vlefshme, t cilat, deri tani, nuk e kan par ende dritn e publicitetit. Ngjyra q kam zgjedhur pr kt dosje nuk sht e rastsishme. Nuk e di se far u sjell ndrmend t tjerve kjo ngjyr, por un personalisht e zgjodha ndr shum t tjera, sepse m kujton ngjyrn e letrs s ambalazhit t makaronave t kohs s Enverit, pr pasoj, edhe sigurimsat dhe spiunt vullnetar t sistemit t tij t flliqur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 11-04-2019 m 10:35

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _________________Bma gjuhsore t kooperativistit Fatmir Fotaq Foti Cici

  'sht e vrteta, t dielat ia kam kushtuar gjithmon Zotit, familjes sime dhe mendimeve dhe gjrave pozitive. Kjo sht arsyeja q, kt dit, kujdesem q edhe plehrat e shtpis t'i kem hedhur n kazant e Bashkis nj dit prpara, ose t'i l pr t hnn. Sot po bj nj prjashtim, i nxitur nga dshira e mir pr t vn n dukje nj gabim trashanik t “gjuhtarit” dhe “albanologut” t famshm Fatmir Fotaq Foti Cici. Nuk kisha ndrmend ta korrigjoja, por shoh se, pr fat t keq, ka edhe ndonj tjetr q bie pre e mendjes s sakatosur t ktij analfabeti klasik.

  N tekstet me prmbajtje fetare q poston (pr fat t mir jan prkthime dhe jo pjell e padijes s tij) bn gafa shum serioze, me t cilat nuk mund t merrem n trsin e tyre, sepse jan kaq t shumta, saq edhe me google translate t’i prkthente, m t pakta do t ishin. Ajo q m shqetsoi ksaj here sht prmendja e oshnares Maria Egjiptianes si “Shn Maria e Egjiptit”. Nuk arrij dot ta kuptoj se prse ky njeri, prderisa nuk e ka iden e ktyre punve, nuk hap kalendarin ortodoks t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe t kopjoj prej andej formn e sakt t ktyre emrave.

  Sinqerisht, e kam shum t vshtir t’i jap t kuptoj ktij njeriu koncepte gjuhsore, t cilat mund t jen t thjeshta edhe pr nxnsit e shkollave fillore, por jo pr kt injorant absolut, me nj shkall kaq t ult intelekti. Madje, kam prshtypjen se m kollaj mund t kuptoj shqipen nj indigjen i sapozbuluar n thellsi t Amazons, se sa ky indigjen nga Nivic-Bubari i Sarands. Gjithsesi, po e bj nj prpjekje. Nse e korrigjon, do t thot q dika ka kuptuar. Nse jo, do t thot q kaq e ka, nuk ha m pyk (d.m.th. ka djegur guarnicionin).

  N sinaksart e dy vendeve t sotme me traditn m t lasht t krishter (Greqia dhe Italia), por mbi t gjitha, n gjuht e vjetra t ktyre dy vendeve dhe n gjuht e sotme t tyre (greqishte e vjetr – latinisht, greqishte moderne – italisht), emri i ksaj shenjtoreje – oshnareje prmendet prkatsisht n formn Οσία Μαρία η Αιγυπτία dhe Santa Maria Egiziaca (Egjiptike). N shqip, nse do t ishim besnik dhe fanatik t trajtave gjuhsore t emrave t prvem, sidomos t ndajshtimeve dhe prcaktorve t tyre, forma m e drejt do t ishte: Shn Mari Egjiptiania dhe jo Shn Maria Egjiptiane. Devijimet q vrehen n kto forma nuk jan pa rndsi, por t paktn nuk jan t forms analfabetike, q prdor z. Cici. E keqja sht se emri Maria ka disa forma n trajtn e pashquar (Mari, Marie, Maria) dhe nuk ka nj standard t vetm, prve rastit kur i referohemi shn Maris (Mris), nns s Zotit. Kjo shumllojshmri formash kalon her pas here edhe tek emrat e shenjtoreve n shkrime t ndryshme dhe autor t ndryshm.

  N rastin n fjal, prcaktori Egjiptiane tregon thjesht origjinn kombtare dhe vendore t shenjtores. Q ta kuptoj z. Cici, po i sjell nj shembull me emrin e vet, n t tre format e mundshme:

  1) Fatmir Cici Shqiptari
  2) Shqiptari Fatmir Cici
  3) Fatmir Cici nga Shqipria

  Prve ktyre formave, nuk mund t ekzistoj asnj form tjetr, q t doj t tregoj origjin kombtare apo vendore. Do t ishte qesharake, p.sh. t shtonim si variant t katrt “Fatmir Cici i Shqipris”. Do t qeshnin edhe pulat. Kjo pr sa i prket gjuhs shqipe, por edhe t gjitha gjuhve t tjera. Esht e vrtet se n anglisht prdoret edhe trajta “Saint Mary of Egypt”, por jo si form e gjuhs s drejt kishtare, e cila sht “Maria Aegyptiaca”. N kt trajt sht edhe n alamy.com, andej nga rrmben ikonat z. Cici n mnyrn dhe formatin q kam prmendur pak m lart (n postimin # 40).

  N t njjtin shkrim, pas nj shikimi t shpejt, tek fraza “dhe bri q pr ne t lindin frutet e pendimit”, m ra n sy fjala “frutet”. Un di q n gjuhn shqipe, kjo fjal ka dy variante: frut (shumsi: frutat) dhe fryt (shumsi: frytet). Ka edhe nj sinonim t tyre, q sht “pem”. Varianti q prdor z. Cici nuk ekziston. Ndoshta kujton kohn kur punonte n kooperativ e merrej me shartime, se nuk ka shpjegim tjetr. D.m.th. mori frutat, i shartoi me frytet dhe nxori varietetin q e quajti “frute”!!! Habitem vrtet se si ky njeri nuk arriti t msonte as nga Shukrija dhe Drania qoft edhe nj shqipe elementare! Habitem!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 14-04-2019 m 09:52

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ______Cicaj! Po vjen dita t korrni ato ka mbollt dhe t hani ato ka vollt!

  Si kam paralajmruar n kt forum, shtjes s vllezrve Cicaj do t'i shkohet deri n fund. Nuk ka kthim pas, nuk ka kompromis, nuk ka armpushim. Deri n kt ast, pas nj muaji e gjysm nga dita e hapjes s ksaj teme, pas 43 postimesh e gati 3.250 leximesh, t gjith e din se gjith sa jan shkruar e do t shkruhen ktu, nuk jan vese e vrteta dhe vetm e vrteta. Kjo dshmohet edhe nga mungesa e kurajs s dy t akuzuarve pr t hedhur posht qoft edhe nj presje t vetme nga kto postime. I vetmi reagim i hapur sht ai i vllait t madh, z. Fatmir Fotaq Foti Cici, i cili, n pamundsi pr t dhn qoft edhe nj prgjigje t vetme pr pyetjet q i kemi drejtuar ktu publikisht, shkruan, si akt hakmarrjeje, shpifje t ndryshme, por q nuk kan asnj baz e q kan marr prgjigjen e duhur, n kohn e duhur e me mnyrn e duhur.

  Fillimisht, kur nisa t shkruaj kt tem, kam qen mjaft i prmbajtur dhe n mdyshje t madhe pr sa i prket bindjes sime pr prfshirjen e vllait t vogl, Artemit, n pisllqet morale dhe shkarjet mendore t Fatmir Fotaq Foti Cicit. Tashm, nuk kam as dyshimin m t vogl. At Artem Cici (π. Αρτέμιος Τσίτσης) sht po aq i implikuar n kt mesele, sa edhe i vllai i vet, madje edhe m shum. Si e kam thn edhe ktu, duke i njohur t dy vllezrit nga afr, i madhi nuk nxitet n veprimet e tij vetm nga ligsia dhe smira q e ka pushtuar, por edhe nga marrzia. Prkundrazi, veprimet e at Artemit jan t kontrolluara prej tij, pra, jan t ndrgjegjshme.

  Prova vendimtare, q i vuri kapakun bashkfajsis s ktij t fundit n pisllqet e z. Fatmir Fotaq Foti Cici ishte ndrhyrja tek vllai i vet pr t hequr nga shkrimet e tij emrin e priftit grek patir Eleftherios, n nj koh q kishte deklaruar shum her m par se nuk mbante asnj lloj kontakti me t vllain. Sigurisht q kjo ndrhyrje nuk u b pr t shfajsuar nga shpifjet patir Eleftherios Karakitsios, por pr t ruajtur at rrogn e majme n Greqi dhe... dhe... dhe... e di vet ai ' tjetr. I kam shkruar para disa kohsh pr kardasht e Selanikut. Ata nuk tallen me kto gjra.

  Pas informacioneve t fundit q sapo mora, vendosa q t'i prmbahesha menjher premtimit q kisha br ktu publikisht, duke filluar menjher nj val shkrimesh n mediet e Selanikut. Pr sot, bra sefte me nj postim t par n faqen e facebook-ut t Mitropolis s Selanikut, me titull: Η αληθινή ιστορία του ιερέα σας, π. Αρτεμίου Τσίτση (Historia e vrtet e priftit tuaj, at Artemios Tsitsis). Por mos kujtoni se sht ndonj gj e madhe. Kambanat jo vetm q nuk kan filluar t bien, por kandillonafti ende nuk sht uar nga krevati q t'u bjer. Kjo nuk sht asgj prpara asaj q po vjen. Ky sht edhe linku i postimit tim n faqen e facebook-ut t Mitropolis s Selanikut:

  https://www.facebook.com/imthessalon...17563528265655

  At Artemi, prgatitu mir pr furtunn q po vjen. Shko tek ati yt shpirtror dhe i thuaj se kto q shkruajm jan ndrhyrje t qoftlargut, q t shtie n ngasje kto dit t shenjta. Kto thot edhe vllai yt. Por mos harro! Ne jemi ndeshur gjith kto vite jo vetm me Djallin e vrtet, at t smirs s smur e t shpifjes, por edhe me rrezikun pr jetn ton e t familjeve tona nga shpifjet tuaja.

  Duke prfunduar (pr momentin), po jap edhe linkun e letrs q patir Eleftherios Karakitsios i drgon vllait tnd, letr e cila, s bashku me krkesn tnde kmbngulse, oi n heqjen e shkrimeve kundr ktij prifti (http://www.pelasgoskoritsas.gr/2019/...-facebook.html). Kt e bt vetm nga frika, sepse edhe ti, edhe ai vllai yt, njihni vetm nj gjuh. E di q shpresoni shum t'u shptoni paq pasojave t pisllqeve tuaja. Edhe pse ty ta uroj me gjith zemr, nuk do ta kesh t leht t'u shmangesh. Nuk kam ndrmend t zvendsoj drejtsin e Perndis, por nuk kam as t drejtn ta injoroj at.

  (P.S.: Pr arsye teknike, me letrn e patir Eleftherios drejtuar z. Fatmir Fotaq Foti Cici do t merrem n postimin e radhs)
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 15-04-2019 m 11:09

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____________________Vllezrit Cicaj – “Trimat” e Nivic Bubarit!!!


  sht vrtet dora e Zotit q do dit e m tepr, diskrediton plotsisht vllezrit Cicaj prpara opinionit shqiptar dhe grek, me fakte dhe jo me shpifje, me z e figur dhe jo me halucinacione mkatare, si po bjn ata pr gati erek shekulli.

  Shikojini t gjith kta patriot t mdhenj, themeluesit e Lidhjes s Shqiptarve Ortodoks n Greqi “Shn Asti”, q nuk po ln sahan pa lpir, pa dashur t’ia din se kujt i prkasin. Puthador t paskrupullt, zvarranik mes shqiptarsis e greksis, t pabes n do rast, gati pr t’i nguluar thikn pas shpine atij q paguan m pak pr llogari t atij q paguan m shum.

  Loja e tyre mes shqiptarsis e greksis m kujton ca familje fshatare komuniste n fillim t viteve ’90, kur antart e saj mblidheshin prreth vatrs tradicionale dhe babai, me mash n dor, duke trazuar zjarrin n oxhak, ndante rolet pr do pjestar t familjes. Djalin e madh e urdhronte t shtrngonte fort tesern e Partis s Puns. Djalin e dyt e kshillonte t antarsohej me Partin Demokratike, kurse djalin e vogl e ruante pr Partin Republikane. T njjtn gj bnte edhe me dhndurt. N kt mnyr, sofra mbetej dhe vazhdon t mbetet gjithmon plot.

  Vllezrit Cici jan mishrimi m i mir i ksaj taktike, t ciln e prsosn edhe m tej. Jo vetm q morn role t ndryshme, por edhe i alternuan mes tyre, duke e kthyer mashtrimin n art t vrtet.

  I pari, Fatmiri, pasi ndrroi emrin n Fotaq, e nisi karriern si vorioepirot, dhe po e mbyll at si shqiptaromadh. I dyti, Artani, e Nisi karriern si shqiptaromadh dhe po e prfundon si grekomadh.

  I pari e nisi me emrin Fatmir, e vazhdoi me Fotaq, e kulmoi me Φώτιος dhe po e prfundon edhe nj her si Fatmir. I dyti e nisi me Artan, e ktheu n Artem, e lartsoi n Αρτέμη dhe e kulmoi n Αρτέμιος.

  Koha e vrtetoi m s miri se kta dy vllezr me gavet n dor e garuzhde n brez, nuk jan patriot. Prkundrazi, jan apolid. Nuk kan asnj fije burrrie. Prkundrazi, jan burracak. Glltitja prej tyre e t vjellave q kishin lshuar kundr priftit grek patir Eleftherios sht prova m e kapshme e akuzave q po u drejtoj. Si ka mundsi q “patrioti” i madh Fatmir Fotaq Foti Cici, i cili ka akuzuar publikisht n dy shkrime n facebook kt prift grek pr helenizim t Jugut, e zhduk fare njrin prej shkrimeve, ndrsa tjetrin e ndryshon, duke hequr emrin e tij prej andej. Madje, prova m e madhe e burracakris s tij sht jo vetm heqja e emrit nga shkrimi i dyt, por edhe vendosja e ktij shkrimi n krye t postimeve (pinned), pr t treguar se sa klysh i bindur sht ndaj atij q i tregon shkopin.

  Parashtroj n vazhdim prkthimin e letrs q patir Eleftherios Karakitsios i drgon z. Fatmir Cici, me t cilin e detyron t glltit si sheqerka t shijshme fyerjet n adres t tij (ndrsa origjinalin n greqisht mund ta shikoni ktu: http://www.pelasgoskoritsas.gr/2019/...acebook.html):


  Republika Greke
  Shoqata Jofitimprurse “Miqt e Kulturs”
  Nr. 1687 Prot.

  Selanik, 10-04-2019
  Foti Grigor Cicit, Kanada – Amerik
  _________________________________
  Tema: Prgjigje artikullit denigrues, n faqen e tij t facebook-ut, kundr p. Eleftherios Karakitsios.

  I dashur vlla m Krishtin. Me hidhrim t madh u informuam pr publikimin tuaj t lartprmendur. Do t ishte gj e leht pr ne rrzimi nj pr nj i pavrtetsive q prmendni dhe q gjoja kan lidhje me ne. Themi se sht e leht, sepse disponojm t gjitha provat, q i shndrrojn argumentet tuaja t paktn n shpifje, duke nnkuptuar ktu t edhe t gjitha pasojat e mundshme.

  Aktualisht nuk jemi duke e br kt, por prpara ditve t Shenjta t Pashks, ju ftojm n pajtim, duke ju dhn mundsin t pendoheni e t korrigjoheni.

  Pranimi i gabimeve nga ana juaj dhe publikimi i ksaj prgjigjeje son n t njjtat pika referimi t internetit, do t ndikonte pozitivisht n kt drejtim.

  Shpresojm dhe lutemi q reagimi i drejt i yni, njkohsisht edhe i but, t mos konsiderohet si shenj dobsie. Mosaprovimi juaj pr sa m sipr do t shkaktoj vetvetiu edhe shkallzimin e reagimeve tona.

  Ngjallje t gzuar!


  ___________________________Pr Kshillin drejtues
  _______Kryetari_____________________________________Sekretari
  p. Eleftherios Karakitsios___________________________ Haralambos Kamplies
  Protopresviter-profesor, Dr. i Teol. __________________Ekonomist – Universiteti i Maqedonis

  Dikush q nuk di m shum hollsi se kaq, mund t habitet se si ka mundsi q trimi me emrin Fatmir Fotaq Foti Cici, e vuri bishtin n shal sapo mori nj letr, madje t shkruar n nj ton shum t moderuar e t kulturuar, glltiti me nj frym e pa asnj pik uj akuzat q vet kishte formuluar?

  Prgjigjja sht e thjesht: nuk ka njerz m BURRACAK se kta pinjoll t Cicajve!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 17-04-2019 m 13:46

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  46
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _______________Ignorantus, ignoranta, ignorantum (Molier, "I smuri pr mend")

  Fatmir Fotaq Foti cici, ky ekzemplar i rrall i padituris proverbiale, me kultur banale e intelekt fshataresk, pasi studioi me kujdes faqen e facebook-ut t Mitropolis s Kors, doli n konkluzionin se, prderisa emri i murgut Vasil Skordileva prmendej si "at Vasili", sipas tij ky na qenka prift!!!

  Ashtu si disa her t tjera n t kaluarn e afrt, edhe ksaj her jam i detyruar t'i shpjegoj ksaj qenieje pakqelizore t paditur, q pretendon se, ndr t tjera, sht edhe teolog, disa gjra elementare pr besimin ton, t cilat i prkasin m shum aspektit praktik t jets kishtare se sa atij teologjik. Problemi nuk sht se m duhet t shpjegoj, por kujt po i shpjegoj dhe se n ' mnyr t'ia shpjegoj q ta kuptoj.

  N praktikn ortodokse, emri "at", i vetm ose si prcaktor i nj emri t prvem, nuk tregon n asnj mnyr nj rang t caktuar n hierarkin kishtare dhe nuk presupozon n asnj mnyr dorzim paraprak n asnj shkall priftrore. "Etr" jan quajtur n t gjitha koht t gjith murgjit pa prjashtim. Pjesa drmuese e t ashtuquajturve "Etr t Shkrettirs", t cilt madje nuk kishin ndonj veshje t veant, apo t ndryshme nga laikt, nuk ishin dorzuar n asnj shkall priftrie. N qoft se kta murgj t thjesht nuk quhen "etr", si u drejtohemi atyre? Nse z. Fatmir Fotaq Cici sheh nj grup murgjish t till, si do t'u drejtohet? "Mir se rrini, burra"? Apo mos ndoshta "Tungjatjeta, zotrinj"? Nuk sht pr t'u habitur, por nga nj injorant i till do gj mund t pritet.

  Duke e njohur mir intelektin e ktij njeriu, nuk jam i bindur nse shpjegimet e msiprme, jan t mjaftueshme pr t kuptuar kto q po i them. Kjo sht tragjedia e t gjith atyre, q jan prpjekur pr vite me radh pr t ngritur kt njeri n shkalln m t lart intelektuale t lejuar prej kapacitetit t tij, d.m.th. tre hallka m posht se Homo Sapiens. Pra, po i sjell disa shembuj t tjer, me shpresn se mund t prekin qoft edhe nj fije zonn intelektuale, ku teorikisht veprojn reflekset e kushtzuara.

  Fakti q emri "at", n jetn kishtare, prdoret edhe pr murgjit e thjesht, q nuk jan dorzuar n asnj shkall priftrie, vrtetohet edhe nga nj argument tjetr. Dihet se n Kishn Orthodhokse, ashtu si edhe n at Katolike, grat murgesha e kan t ndaluar t dorzohen n fardo shkall priftrie. E megjithat, ato thirren "nna", ashtu si murgjit e po t njjts shkall thirren "etr". Kemi edhe libr (si sht "Jerondikoni" pr etrit e gjinis mashkullore), q quhet "Miterikoni", pr murgeshat, q thirren "nna" (rrnja e fjals "miterikon" sht "mitera" = nn). Nn Tereza sht nj shembull i ksaj q po them. Pra, kuptohet leht prej kujtdo, prve z. Cici, niveli intelektual i t cilit sht posht nivelit t detit, se at Vasil Skordileva nuk sht prift, por si murg, ka t drejtn t quhet "at", ashtu si edhe ne t tjert kemi detyrimin ta quajm "at".

  Meq ra fjala pr at Vasil Skordilevn, cilatdo qofshin shkaqet e kalimit t tij nga priftria n monakizm t thjesht, po i them sahanlpirsit Fatmir Cici se respektoj njmij her m shum nj prift q pranon n heshtje e me prulsi barrn e prgjegjsis morale t veprimeve t tij dhe vendimin e Mitropolitit pr t, se sa psikoptallqet, spiunllqet dhe zvarritjet e ktij pseudokleriku, q sht dbuar t paktn dy her me shkelma nga dy Kisha Ortodokse t ndryshme, ndrsa tani prezantohet si prift, por pa thn asnj fjal se ku shrben.

  O Miri, pse nuk bn ndonj xhiro andej nga Kora, meqense po interesohesh kaq shum pr hallet e ksaj Mitropolie (me sa duket, Mitropolive t tjera ua paske zgjidhur hallet n heshtje). Mbase t merr Perndia edhe ato pak qeliza t trurit q t kan mbetur, q t marrsh edhe prgjigjen e besimtarve t saj nga afr. Po erdhe, merr edhe ca bebelina me vete, se do t t duhen. Ata t presin!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 18-04-2019 m 18:26

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Zerva
  Antarsuar
  20-09-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  dsfgdsfghdsf[/b]
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zerva : 23-04-2019 m 03:17
  Gramozi

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •