Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Edhe pse kemi thn disa gjra n lidhje me biznesin e Cicajve, me emrtimin tregtar “Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi ‘Shn Asti’”, prmendja e disa detajeve t tjera ndoshta do t nxirrte m shum n pah natyrn mashtrimtare t “themeluesit” t ksaj Lidhjeje. N t gjitha letrat q z. Cici, n cilsin e kryetarit t saj, u drgon personaliteteve kishtare n Greqi, Shqipri dhe SHBA (konkretisht Kryepiskopit t Greqis Kristodhulos, Kryepiskopit t Shqipris Anastas dhe kancelarit t dioqezs shqiptare n SHBA, at Artur Liolinit) thekson dy gjra: rrezikun e proselitizimit t shqiptarve nga Dshmitart e Jehovait dhe nevojn pr pagzimin e shqiptarve joortodoks n ortodoks. Me kto dy argumente shantazhonte kryesisht Kryepiskopin e Greqis, t cilin e nxiste t anashkalonte kundrshtimet e Kryepiskopit Anastas pr t dhn miratimin pr nj shoqat, q nuk kishte asnj lidhje me Kishn Mm, sepse nuk u pyet kur “u themelua”. Njoftimi q iu b asaj vetm kur ishte br fakt i kryer nuk kishte asnj vler, sepse u b vetm e vetm pr t prmbushur kushtin q i vuri Kisha e Greqis, d.m.th. miratimin e ksaj iniciative prej Kishs Mm, kusht ky q sht i detyrueshm n praktikat e bashkpunimit t Kishave Ortodokse n t gjith botn.

  Trysnia q Lidhja e Cicajve i ushtronte kryesisht Kryepiskopit Kristodhulos kishte si strumbullar dorzimin e t paktn nj antari t ksaj Lidhjeje n prift. Arsyeja e vrtet nuk mund t thuhej kurr hapur, por n fakt sht shum e thjesht pr t’u kuptuar. Antari i Lidhjes q do t bhej prift kalonte automatikisht n borderon e administrats publike, duke u hapur rrugn edhe kandidatve t tjer, q t emroheshin shum shpejt n kt administrat me detyra t ndryshme. Prifti i par do t kishte detyrimisht edhe nj kish t vetn, qoft edhe n or t caktuara, por me nj ark t vetn, ku shqiptart ortodoks do t derdhnin pa kursim parat e tyre n llogarin e Lidhjes. Por jo vetm kaq. Prifti do t dilte me nj ikon n dor rrugt e Athins e t gjith Greqis, ku do t ftonte t gjith vllezrit ortodoks, sidomos ata grek, q t derdhnin ca para pr ndrtimin e nj kishe t re pr vllezrit shqiptar ortodoks. Pastaj Lidhja do t’i drejtohej Shtetit Grek, Bashkis s Athins, Komunitetit Evropian, diaspors shqiptare npr bot, q t vinin n dispozicion t tyre fonde dhe t postonin eqe me shum zero nga pas n llogarit bankare q t Lidhjes. T gjitha kto do t ngeleshin plane n letr, nse nuk do t gjendej nj prift shqiptar, q t emrohej zyrtarisht nga Kisha e Greqis pr kt qllim.

  Nse ky mashtrues donte me t vrtet t dgjohej gjuha shqipe n nj kish t Athins, ishte shum e thjesht, sepse nuk ishte fare nevoja t merrej miratimi i Kryepiskopit Anastas. Mund t caktohej nj or t caktuar pr shrbes n gjuhn shqipe n nj nga kishat n qendr t Athins, t merrnin qoft edhe nj prift grek, por psaltt t kndonin gjat gjith kohs shqip. N fund t fundit, ato q thuhen e kndohen nga psaltt jan shum m tepr nga ato q thot prifti n nj liturgji hyjnore. E njjta gj mund t bhej p.sh. edhe pr misteret e pagzimit dhe martess, por edhe pr shrbesa t tjera. A nuk ishin bashkthemeluesit e ksaj Lidhjeje, sidomos vllezrit Cici, psalt shum t mir e me diploma n muzikn bizantine? Ky mund t ishte nj hap i par me t vrtet i dobishm, por q nuk mund t sillte para n xhepat e tyre.

  Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se mashtruesit n fjal as q i bhej von nse shqiptart do t dgjonin apo jo gjuhn shqipe n adhurim. I interesonte biznesi fitimprurs q kishte projektuar n mendjen e tij t smur, i cili nuk mund t fillonte t funksiononte pa nj prift q t njihte gjuhn shqipe, por mbi t gjitha, nuk mund t kontrollohej prej tyre. Kur e pan se ishte e pamundur q dikush prej tyre t dorzohej prift n Kishn e Greqis, i propozuan Kryepiskopit t Greqis Kristodhulos emrin e nj arkimandriti arvanitas, i cili kishte shrbyer pr katr vite n Kishn e Shqipris dhe e njihte mir gjuhn shqipe. Quhej Markos Meletis, dhe n at periudh shrbente si prift ushtarak n ishullin e Samosit. Z. Cici komunikoi menjher me t dhe ai u tregua i gatshm pr t ndrmarr nj mision t till. sht pr t’u habitur se si ka mundsi q, nj njeri si z. Cici, i cili ka pr borxh t bj biografit e gjith banorve t globit brenda dhjet minutash, nuk solli asnj kundrshtim pr kt kandidature (n fakt ishte e vetmja kandidatur). E them kt sepse ky arkimandrit, i cili kishte ardhur vullnetarisht n Shqipri, u largua me takt dhe pa buj prej kndej pr arsye t caktuara, arsye pr t cilat nuk mund t mos kishte dijeni z. Cici, aq m tepr kur informatori i tij kryesor nga Shqipria (deri edhe tani q po flasim) sht nga ata q prgjojn nga vrima e elsit do lvizje q kryhet jo vetm n ambientet kishtare t Shqipris, por edhe n ambientet personale t punonjsve t saj. Madje, pr t njjtat arsye q u largua me takt nga Kisha e Shqipris, me sa kam dijeni, sht larguar edhe nga radht e klerit n Greqi. Pavarsisht ktyre, arkimandriti Markos Meletis pranoi fillimisht, por m pas nuk u b i gjall.

  Lidhja e Cicajve dshtoi n mnyr t turpshme sepse interesat q fshiheshin pas saj ishin po aq t turpshme. Z. Cici vazhdon t ngul kmb deri sot se Lidhja e tij ishte e rndsishme ngaq ishte njohur me ligj nga Shteti Grek. Nuk mund t them se e thot vetm pr demagogji, por edhe se kaq i pret, sepse ai as q e ka iden se n Greqi ka m shum shoqata dhe organizata nga ’ka banor. N koht e arta q z. Cici bnte kokrrn e qejfit n Athin, nj qytetar grek mund t ishte antar i dhjet ose m shum shoqatave t ndryshme, sepse kjo ishte nj mnyr pr t mbushur xhepat me fondet e shtetit dhe t BE-s, q financonin pa asnj transparenc marrzi t tilla. N radh t par sht shum e leht t krijosh nj t till dhe akoma m e leht t njihet nga shteti si e till. Merr nj model statuti nga mijra statute q qarkullojn n internet, ose npr dosjet e zyrave t avokatis, shkruan mbi t emrin e shoqats q krkon t krijosh, e on tek nj avokat dhe ai i bn t gjitha vet. Brenda pak ditsh t l mbi tavolin dokumentin e njohjes, bashk me llogarin e shpenzimeve q ka br. Z. Cici nuk kishte nevoj t paguante. Kishte avokatin Aristidh Kola (ose Kolja sipas ktij analfabeti), por edhe mbshtetjen e nj organizate e t majts ekstreme (e dyshuar pr lidhje me terrorizmin ultramajtist), q quhet “Dhiktio” (Δίκτυο).

  Vet fakti q lvizjet, veprimet dhe iniciativat e asaj kohe t Z. Cici diktoheshin nga nj ateist si Aristidh Kola dhe prkraheshin nga nj organizat ultramajtiste si “Dhiktio”, prbn dshmin m t qart dhe provn m t patundshme se objektivi kryesor i ksaj Lidhjeje ishte nnshtrimi i besimit ortodoks ndaj politiks dhe jo mbarvajtja e besimit ortodoks n gjirin e emigrantve shqiptar n Greqi. Feja do t ishte thjesht ferexheja e ksaj loje t flliqur politike, e inskenuar nga qarqe dhe interesa, q ky buratin e kishte pr nder t’u shrbente, mjafton q t lpinte ndonj kock e t kishte ndonj ofiq q t krekosej. Lidhja e tij nuk ishte gj tjetr vese nj provokacion ndaj Kishs son dhe nj prpjekje pr t larguar shqiptart ortodoks q jetonin n Greqi nga feja e t parve. Ky objektiv u shkonte prshtat ish sigurimsave q jetonin e vepronin n Athin, propagands s Ministris s Jashtme t Turqis n Greqi dhe terrorizmit islamik n prgjithsi.

  Nse z. Cici i interesonte me t vrtet besimi ortodoks, ather duhej t bnte gjn m t thjesht: t shkonte n ndonj manastir pr nj far kohe, t bhej fillimisht murg i thjesht, t fitonte prvojn dhe cilsit e duhura pr nj jet t till, pastaj t bhej ieromonak dhe, n vazhdim, mund t vepronte si misionar n shrbim t shqiptarve ortodoks sa t’i donte qejfi. Askush nuk kishte pr ta penguar, aq m tepr Kryepiskopi Anastas. Por nuk ishte ky qllimi i tij, sepse n radh t par nuk sht besimtar. Edhe n kohn q veshi raso, gjuha q prdorte dhe veprat q kryente ishin ato t nj rrugai e jo e nj besimtari t vrtet dhe e t nj kleriku t urt, q vihet n shrbim t komunitetit e ndjek me prulsi e prkushtim rrugn e vshtir t Ungjillit t Krishtit.

  Gjithsesi, ky njeri nuk sht vetm mashtrues, por edhe i pabes, madje edhe ndaj miqve t tij, t cilt i trhoqi mjaft her n monopate shum t rrezikshme, edhe n buz t gremins do t thosha. Do ta ilustroj kt ide q kam pr t n vijim. N datn 7 mars 2000, plot nj muaj pas dshtimit t “themelimit” t Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti”, kryetari i famshm i saj, me vizn amerikane n pasaport e me biletn e paguar nga t tjer pr t udhtuar pas disa ditsh drejt SHBA-s, ku e priste i ndjeri Sejfi Protopapa pas letrs q i kishte drguar Aristidh Kola, u drgon antarve t Kshillit Drejtues t ksaj Lidhjeje kt letr:

  T dashur vllezr m Krishtin,

  Jam i detyruar t jap dorheqjen nga detyra e kryetarit t Lidhjes, duke ju falnderuar m par pr besimin, votn dhe bashkpunimin e sinqert n dobi t bashatdhetarve tan, me bindjen se ju do t vazhdoni prpjekjet pr organizimin e shqiptarve ortodoks n Greqi.

  Pr fat t keq, mbas lufts s egr dhe t shumanshme q i bhet Lidhjes, dhe sidomos personit tim, zyrtarisht dhe prapa krahve, nga Kryepeshkopi i Tirans dhe gjith Shqipris, zoti Anastas, qesh i mendimit q t filloj nj dialog publik pr t drejtat fetare t emigrantve shqiptar n Greqi, duke dhn n shtypin e t dy vendeve letrkmbimin e Lidhjes me Krypeshkopin e Greqis dhe Kryepeshkopin e Shqipris, prderisa jemi antar t nj shoqate t ligjsuar dhe do gj ka vijuar sipas ligjeve civile dhe kishtare, gj q nuk u pranua nga shumica prej jush, pr shkak t friks suaj dhe t familjeve tuaja ktu..

  N kto kushte un nuk kam asnj mnyr pr t sendrtuar programin ton, prandaj dhe trhiqem. M vjen keq q nuk mund t jem as antar i thjesht i Lidhjes, sepse m duhet t’i prkushtohem studimit pr temn e disertacionit. M 25 mars, dat e caktuar nga mbikqyrsi i Lidhjes, zoti Dhimitr Lalushi, si afati i fundit i shrbimit im, do t largohem nga Greqia. Po i jap, pra, shtjes s hapjes s nj kishe shqiptare n Athin, me trheqjen time, nj alternativ tjetr. Pun t mbar!

  Me respekt,
  Foti Cici


  Kuptohet q ky njeri jo vetm po i braktiste kta njerz, q i kishin besuar fjalve t tij, por edhe i kishte marr n qaf pr nj koh t gjat, i kishte helmuar me shpifjet e tij, i kishte keqorientuar me paaftsin e tij, e tani s fundmi, po i shiste pr tridhjet aspra me tradhtin e tij. Ai po i akuzonte ata se nuk po prkrahnin n vendimin e tij pr t hapur nj luft publike kundr Kryepiskopit Anastas, ku ndr t tjera, ky surrat e akuzonte kt personalitet t nderuar botrisht se krkonte ta zhdukte fizikisht! Kuptohet q, sado t ligj e mkatar t ishin kta njerz, nuk do t guxonin kurr t binin dakord me nj akuz t till. Jam i sigurt se jo nga frika, por nga pastrtia e ndrgjegjes s tyre. Qllimi i z. Cici ishte t hidhte n opinion akuza t tilla, dhe t’ia mbathte menjher pr n Amerik, ku do t shfaqej si hero n gjirin e kundrshtarve t Kryepiskopit Anastas. Sigurisht q organet e drejtsis n Greqi do t ndrhynin menjher, jo me domosdo pr t mbrojtur Kryepiskopin Anastas, por edhe jetn e z. Cici, me kusht q ky t paraqiste prova bindse pr kt akuz. N kohn q ky dezertor do t’ia kishte mbathur pr n Amerik, antart e Lidhjes q kishin mbetur n Greqi do t prballeshin me situata aspak t kndshme pr ta e pr familjet e tyre, prandaj dhe reaguan me forc, duke shkaktuar zemrimin e kryetarit t tyre n arrati.

  Ky sht Fotaq (Fatmir – Foti) Cici! Kshilloj do njeri q sht pran tij t ket parasysh dy gjra: t ruaj mir portofolin dhe t mos i kthej kurr shpinn. M e mira fare sht t mos i qndroj pran, por nse nuk ka rrug tjetr, kto dy kshilla do t jen mjaft t dobishme pr t nse i zbaton me rigorozitet.

  Duke prfunduar, dua t theksoj edhe nj her, madje me forc, se Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti” ishte nj mashtrim, nj firm piramidale, e cila, me efektet e saj ansore, prmbushte shum qllime t tjera mkatare, t cilat i prmenda edhe m lart, por q kryesisht, u sajua pr t pasuruar Cicajt e Nivic - Bubarit. Shkrimeve t mia n kt tem, pr shkak t natyrs s tyre spontane, nuk u vendos kurr titull. Ksaj here mendoj t vendos, edhe pse jo n krye t tyre, si e krkon zakoni, por n fund:

  ___________________________________BIZNESI I DSHTUAR I CICAJVE
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-03-2019 m 11:47

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ky sht vendimi i Qeveris Greke, me an t cilit nj ndr "themeluesit" kryesor t Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", n t njjtn koh edhe vllai i kryetarit t saj, z. Fotaq (Fatmir - Foti) Cici, emrohet n Kishn e Greqis dhe n administratn civile t Shtetit Grek me nj rrog t majme:

  Emri: ARTEMI-GIF.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 51.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-03-2019 m 13:51

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Psalti kryesor q shfaqet n kt video (me titull "ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟΝ ΑΡΓΟΝ του ΙΑΚΩΒΟΥ - ΤΣΙΤΣΗΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ") sht nj nga "bashkthemeluesit" e Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", n t njjtn koh edhe vllai i z. Fotaq (Fatmir-Foti) Cici. Videoja sht e vitit 2010, para se t dorzohej prift n Mitropolin e Shenjt t Selanikut. sht pr t'u habitur se si njerz si puna e ktij, q irreshin e ngjireshin pr prdorim t gjuhs shqipe n Kish pr emigrantt shqiptar n Greqi, kur vjen puna pr veten e tyre, tunden e shkunden n psaltir pa knduar asnj fjal shqip. Por jo vetm kaq. Edhe emrat e tyre i kalojn npr ca labirinte gramatikore, dika si purgator ose si purifikator, q futesh nga njra si shqiptar me emrin "Artan", n stadin tjetr kthehesh n " Artem", pastaj "Αρτέμης", dhe n stadin prfundimtar shndrrohesh n "Αρτέμιος". Forma t tilla emrash t prvem n greqisht, jan forma kaq konservatore, saq pothuajse t gjith grekt u shmangen n prdorimin e prditshm (Kto forma arkaike emrash prdoren kryesisht nga klerikt e lart). Nuk do gjesh grek sot q t thot p.sh. se quhet "Νικόλαος", por "Νικόλας". Vetm ca grek t zellshm, si puna e ktyre "shqiptarve" t flakt, mund t prdorin kto forma kaq "grekomane" emrash t prvem, si sht emri i vllait t z. Cici, q prdor jo vetm n kt video, por edhe n do rast tjetr, pa asnj prjashtim.


  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 22-03-2019 m 06:50

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Edhe pak fjal pr biznesin e Cicajve n kurriz t shqiptarve ortodoks n Greqi

  Si kemi prmendur me fakte, dokumente dhe detaje t shumta n postimet e msiprme, argumentet e z. Cici pr nevojn e njohjes s Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi "Shn Asti", t cilat i paraqiste me shum ngulm, madje deri n shantazhim, prpara Kryepiskopit t Greqis, i cili edhe do t'i shndrronte krert e saj n npuns t administrats civile t Shtetit Grek, ishin dy:

  1) Kthimi i emigrantve mysliman shqiptar n ortodoks (n fen e Shn Astit, si shkruante n kto letra).

  2) Shptimi i shqiptarve ortodoks nga kthetrat e dshmitarve t Jehovait dhe herezive t tjera, t cilat shprndanin literatur fetare n gjuhn shqipe.

  Nuk mund t them se kto brokulla, t cilat i paraqiste si argumente bindse, e kishin origjinn m shum tek shkalla e ult e intelektit t tij, sesa tek instinkti i tij i mashtrimit pr qllime prfitimi. Ishte nj kombinim i t dyjave, por interesi vetjak ishte ai q dominonte gjithmon (dhe vazhdon t dominoj) n kto prplasje t tij me intelektin.

  N vitin 2000, shqiptart n Greqi ishin konsoliduar plotsisht. Dy nga valt m t mdha t emigrimit t tyre masiv n Greqi ishin n vitet 1991-1993 dhe 1997-1998. Vala e dyt e emigrimit ishte n nj mas t madhe riemigrim (sepse shum shqiptar ishin kthyer nga Greqia pr t investuar parat e tyre n biznese t vogla dhe t mesme), pr shkak t humbjes s parave t tyre n firmat piramidale dhe lufts civile t viti 1997, q shkaktoi mjaft gjakderdhje n Jug t vendit. Pra, un nuk e kuptoj se si mund t shptonte shqiptart ortodoks z. Cici bashk me Cicin tjetr, kur propaganda antiortodokse e atyre viteve anatematizonte grekt se po pagzonte n mas shqiptart q jetonin n Greqi!

  Sinqerisht, un nuk njoh ndonj familje shqiptare q t mos ket pagzuar fmijt atje, ashtu si jam i sigurt se shqiptart e Greqis nuk kan krkuar ndonjher t ndrtojn as kish dhe as xhami. Ky sht nj fakt q flet vet. Pr sa i prket veprimtaris s Dshmitarve t Jehovait, ata nuk vepronin vetm n Greqi, ku shqiptart, sipas z. Cici, binin pre e tyre, ngaq ky teolog i shquar nuk kishte botuar akoma n shqip librat q kishte prkthyer. Dshmitart e Jehovait veprojn edhe n Shqipri, ku kishat ortodokse, katolike, por edhe xhamit, prdorin gjuhn shqipe, q do t thot se argumenti i z. Cici ishte t paktn qesharak nse nuk do t ishte nj mjet dinakror shantazhimi.

  Pavarsisht se far mund t thuhet apo t shkruhet n lidhje me kto argumente, vet jeta dhe koha kan vrtetuar se, numri i shqiptarve ortodoks q jan larguar n Greqi sht shum m i vogl se numri i atyre q kthehen disa her n vit pr periudhat e pushimeve dimrore e verore, pr festat e ndryshme etj. Kjo gj vrtetohet leht nga shtimi i pazakont i numrit t besimtarve, q vrshojn n kto dit t vitit npr kishat tona, duke i mbushur plot e prplot, aq sa nuk ke ku t hedhsh molln. Pra, nuk ka asnj dyshim se n Greqi:

  1) ortodokst shqiptar nuk e humbn fen e t parve,

  2) ortodokst shqiptar ua trashguan me shum sukses kt besim fmijve t tyre,

  3) radht e ortodoksve shqiptar atje u mbushn edhe me ortodoks, me prejardhje nga besime t tjera.

  T gjith ortodokst shqiptar din shqip. Jo vetm ata q u larguan t rritur nga Shqipria, por edhe ata q kan lindur n Greqi, sepse n pushimet e tyre shkollore, sidomos n muajt e vers, rriten n oborret e gjyshrve e gjysheve n Shqipri, luajn me fmij t tjer e flasin dhe kndojn n gjuhn shqipe.

  I vetmi ortodoks (n emr), q irret e ngjiret pr ortodoksin shqiptare, por q nuk i ka shkelur kurr kmba n Shqipri sht vetm z. Fotaq (Fatmir - Foti) Cici. Ka ardhur dy her n Greqi me pasaport kanadeze (si e pohon vet n faqen e tij t facebook-ut), por kurr n Shqipri. Ky sht njeriu, q krkonte t shptonte shqiptart ortodoks q jetonin n Greqi nga thonjt e heretikve, por q pr veten e tij jo vetm q nuk ka asnj lidhje me ortodoksin, por edhe e lufton at me trbim e shkumzim.

  Pra, nuk ka asnj dyshim se Lidhja q u prpoq t krijonte n Greqi ishte thjesht nj siprmarrje e karakterit ekonomik, nj biznes personal i Cicajve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 22-03-2019 m 09:53

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kjo sht fotoja zyrtare nga dita e inaugurimit t Biznesit t Cicajve. Pronari i madh bie n sy menjher, i kollarisur, me lugn n brez, gati pr t ngrn nga sahani q pret t'i jap Kryepiskopi i Greqis, por mbi t gjitha, me at shprehjen ironike n fytyr dhe buzqeshjen e tij t paimitueshme. Ia kam zmadhuar qllimisht fytyrn, q kushdo q e sheh, t mund t pyes veten se si mund t'i zsh bes ktij njeriu, n nj koh q mashtrimin e ka t pikturuar n ball, n mnyr t qart e t dukshme.

  Emri: 1-Cicmici.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 36.2 KB

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  26
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fotografia e bashkngjitur ktij shkrimi sht marr nga gazeta greke “Αγγελιοφόρος” (Lajmtari) e dats 17 shkurt 2013, fq. 50, m konkretisht nga rubrika e saj SOCIALE, t ciln mund ta shikoni edhe online n linkun https://ageliesagelioforos.files.wor...a_diselido.pdf. Kjo gazet shumfletshe prmban vetm lajmrime dhe njoftime.

  Njoftimi q sht n fotografi (kolona majtas) i sht drguar ksaj gazete nga Bashkia e Selanikut, me urdhr t veant t Kryetarit t ksaj Bashkie, me firmn e Drejtorit t Drejtoris s Gjendjes Civile, I. Mavromatis. Po prpiqem ta prkthej me sa m shum besnikri, me shnimin se nuk jam i aft n kt fush, si sht p.sh. z. Fotaq (Fatmir – Foti) Cici, prandaj dhe jam gati t pranoj do lloj korrigjimi nga ana e tij, si dhe t krkoj ndjes pr ndonj gabim t mundshm.

  N Drejtorin e Gjendjes Bashkiake t Bashkis s Selanikut u depozituan nga Artemi Cici, i Grigorit dhe i Aleksandrs, banor i Selanikut, Rruga ………………, dokumente mbshtetse pr ndrrimin e emrit dhe t mbiemrit nga “Artemi Cici” n “Artemios Cicis” n Regjistrin Themeltar t Meshkujve dhe n Zyrn e Regjistrit t Qytetarve t Bashkis s Selanikut me numr rendor…………………. dhe vit lindjeje 1971 dhe ...................

  Kushdo q ka dijeni se krkesa pr ndryshim emri dhe mbiemri dmton interesat e nj pale t tret, ose sht kundr ksaj krkese, sht i lutur q, brenda pesmbdhjet (15) ditve t paraqes n Drejtorin e Gjendjes Bashkiake t Bashkis s Selanikut (Seksioni i Zyrs s Regjistrit t Qytetarve t Bashkis s Selanikut, Rruga Vas. Georg. I ’ 1, Ndrtesa C , Zyra 122C), objeksionet q mund t ket.


  Emri: Aggelioforos.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 51.6 KB

  Vlen t prmendim se kjo krkes pr ndryshim emri dhe mbiemri, d.m.th. pr nj greqizim akut, apo tepr ekstrem t emrit dhe mbiemrit t personit q “atbot” quhej Artem (Artan) Cici, sht depozituar pak dit prpara se Qeveria Greke t sanksiononte me ligj prfshirjen e tij n borderon e npunsit t administrats civile t Shtetit Grek, t shoqruar me nj rrog t majme. Meqense ra fjala, do doja t dija se cilat jan ato "dokumente mbshtetse", q justifikojn ndrrimin e emrit dhe mbiemrit nga gjysm-shqiptar n grek prej njmij karatsh?

  Gjithsesi, loja me emrin dhe mbiemrin e ktij njeriu kishte filluar shum koh m par, madje edhe n kohn q hiqej si patriot i kulluar, kur “digjej” nga malli pr vendin e tij dhe gjuhn shqipe dhe kur, bashk me vllan e vet, themelonin “Lidhjen e shqiptarve t krishter ortodoks SHN ASTI n Greqi”, por q emrin dhe mbiemrin e tij e shkruante n formn m t uditshme t mundshme: ”Αρτέμη Τσίτση”. Nuk e di nse e shkruante kshtu nga padija, apo dinakria, por nuk besoj se ky njeri nuk e dinte q emri “Artem Cici”, nse dshironte ta ruante n formn e tij shqiptare, n greqisht duhej t shkruhej “Αρτέμ Τσίτσι” dhe jo ”Αρτέμη Τσίτση”. Pr ata q nuk e njohin greqishten, po sqaroj se prdorimi i shkronjs “η” n emra dhe mbiemra, por sidomos n fund t tyre, sht nj greqizim i kamufluar i tyre. Vrtet q mungon “s”-ja fundore, karakteristike n kto raste pr emrat dhe mbiemrat e gjinis mashkullore, por edhe prdorimi i shkronjs “η” n fund t tyre nuk sht aspak “i pafajshm”. Me fjal t tjera, nse do ta vinim kt form emri e mbiemri n peshoren e shqiptarsis dhe greksis, sigurisht q do t anonte nga ana e greksis.

  Pas ktyre q tham, do doja ta pyesja kt at t nderuar, q meriton t gjith respektin q duhet t gzojn priftrinjt kanonik t Kishs Ortodokse Lindore, si e ndien veten tani, pas gjith atyre viteve shpifjesh e trillimesh q volln kundr nesh, vllai i tij dhe ai vet, kundr punonjsve dhe antarve t Kishs s Shqipris, duke filluar nga Kryepiskopi i saj e deri tek besimtari m i thjesht e m i prulur? Si e ndien veten kur jo vetm prmes shpifjeve dhe trillimeve, por edhe prmes spiunllqeve t tyre (direkte dhe indirekte) tek islamistt e Gazidedes, ishin shkaktart kryesor q na prgjonin telefonat, q na shanin e na fyenin n do hap, q na ndiqnin kudo ku shkonim, q na prgjonin nga dritaret e q krcnonin njerzit tan, akoma edhe foshnjat q po rrisnim me kaq ankth?

  S shpejti, mendimet, dshmit dhe t dhnat q kam n dispozicion do t’i publikoj edhe n mediet sociale t Selanikut. Jam shum kureshtar t shoh se si do prballet ky at i nderuar me t vrtetn dhe vetm t vrtetn, jo me shpifjet dhe mashtrimet, q u prballm ne, aq m tepr me akuzat pr agjentur e tradhti ndaj atdheut.

  Nuk dua t shtoj dika m shum, sepse nuk sht momenti, pavarsisht se ky nuk sht as fundi. Thjesht, dua t’u them ktyre keqbrsve vetm nj fjali t vogl:

  _______________________________CICAJ! PAI FAQEN E ZEZ!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 24-03-2019 m 09:35

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •