Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 95 prej 95
 1. #81

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Shpirtligsia, smira dhe koktrashsia – kombinacioni q hap dyert e ferrit

  Prpara se t vazhdoj me ato q kam ndrmend t shkruaj n postimin e sotm pr Miri Cicin, dua t theksoj edhe nj her se analfabetizmi, padituria dhe injoranca nuk jan mkate. Nuk jan as probleme mendore. Mund t luftohen pjesrisht, ose edhe plotsisht (deri atje ku mbaron kufiri i aftsive njerzore), por edhe n rast se nuk ekzistojn mundsit, nuk bhet hataja. Gjyshrit dhe strgjyshrit tan nuk ishin t shkolluar, por kishin nj urtsi dhe menuri popullore, q kompensonte mungesn e dijeve shkollore dhe u jepte atyre mundsin q t prballonin me sukses sfidat e kohs. Sipas doktrinave t t gjitha feve t bots, monoteiste apo politeiste, sipas t gjitha sistemeve filozofike antropocentrike t t gjitha kohve, premis pr kt “urtsi popullore” mbetet pastrimi i shpirtit nga mkatet, kryesisht nga ligsia, pika kulmore e s cils mbetet binomi zili + smir. Esht pikrisht ky i fundit, pr t ciln un akuzoj Miri Cicin, e cili sht strumbullari i qenies s tij t pavler, ndrsa prpjekjet e tij pr t’u hequr i ditur e i shkolluar, jan leckat q prpiqen ta mbulojn at, edhe pse pa sukses. N postimin 62 t ksaj teme (paragrafi 2) kam shkruar pikrisht kto fjal, t cilat prshkruajn me saktsi dhe objektivitet absolut kt q po them edhe tani:

  ...Koktrashsia nuk sht zgjedhje, por identitet. Koktrashsia sht e lindur, jo e kultivuar. Koktrashsia sht pengesa m e madhe n rrugn e dijes, sepse nuk e lejon vullnetin e lir t fuqizoj trurin dhe t gdhend mendjen. Koktrashsia sht pjes e subkoshiencs, t ciln ndrgjegjja nuk arrin as ta lexoj, aq m tepr ta kontrolloj e ta nnshtroj. N kt pik dua t them dika pozitive dhe ngushlluese pr Fatmir Fotaq Cicin, madje me sinqeritetin m t madh. Dshmoj me dorn n Ungjill se ky njeri ka br prpjekje kolosale pr t kaluar provimet, kudo ku ka qen. Pr nj provim fare t thjesht mund t lexonte edhe pesmbdhjet or n dit pr nj muaj t tr, n kohn q shokt e tij mjaftoheshin n nj studim prej pak orsh dy dyt para t njjtit provim. Pra, un nuk e akuzoj Fatmir Fotaq Cicin se sht koktrash me dashje, as se nuk ka br prpjekje pr t’u liruar prej saj. Prkundrazi, e mirkuptoj dhe i shpreh solidaritetin tim pr gjendjen n t ciln ndodhet. Un e kam akuzuar dhe vazhdoj ta akuzoj vetm pr flliqsirat, q rrjedhin prej shpirtit t tij, pr t cilat nuk ka br as prpjekjen m t vogl pr t’u liruar. Prkundrazi, i ka prdorur si kundrpesh, pr t balancuar koktrashsin e tij legjendare kundrejt t gjith atyre, q kan ecur n jet me aftsit e tyre, pa shkelur mbi kufomat e t tjerve.

  Prpjekjet e Miri Cicit pr t’u shfaqur prpara opinionit shqiptar si mendimtar i madh, si teolog i shquar dhe albanolog me fam, m kujtojn nj poezi t Andon Zako ajupit (Bretkosa q do t trashet sa nj ka), i cili e ka shkruar posarisht pr njerz si Miri Cici, sepse cicmicr si ky ka pasur kurdoher n shoqrin njerzore, edhe pse jo me kaq bollk sa n shoqrin shqiptare.


  Bretkosa sa nj ve,
  pa nj ka sa nj deve
  dhe nakari nuk' e la,
  desh t trashet sa nj ka.
  Kur vu kt gj ndr mnd,
  vate u shtri nd nj vnd
  duke ngrn e duke pir,
  q t fryhet sa m mir.
  — Shihni, shihni, sa u rrita, —
  thrrit e thoshte prdita.
  — Mos u mburr' e mos u mbaj, -
  i thoshn shoqet e saj.
  — Shihni, nuk jam sa demi?
  — Jo! — Shikoni. — Jo, t themi.
  — Pa shikoni kt bark
  si t kaut. — Jo, je lark! —
  Bretkosa, nga marasi,
  u fry, u fry gjersa plasi.
  Shum njerz nd kt bot
  thon se jan t zot;
  si bretkosa mendohen
  mburren e lvdohen.


  Le t vazhdojm tani me aftsit intelektuale t Miri Cicit dhe me testimin e tyre n bankprov (si thon mekanikt), d.m.th. n jet, n praktik, pa ekzagjerimin m t vogl. Dy postime m lart prshkrova mnyrn se si Miri Cici u prball me tre provime t caktuara n Fakultetin Teologjik t Athins. Nuk prmenda shum t tjera, n t cilat gishti tregues i mjaft profesorve i tregonte portn ktij analfabeti, por edhe nuk jam n gjendje t prmend raste t tjera, pr t cilat nuk kam dijeni, por q mund t jen shum m skandaloze se kto q un kam prshkruar. Un nuk kam pasur ndonj kamer t fsheht q t prgjoja Miri Cicin, as koh t teprt q t merresha ekskluzivisht me pisllqet e tij. Koha ime sht shum e shtrenjt pr ta shpenzuar sipas mnyrs s tij dhe un nuk kam preferuar ta disponoj n nj mnyr tjetr, diametralisht t kundrt. Kur jam marr me t (si po bj tani), e kam br jo pr hobi, as se nuk kam pun tjetr, por pr t mbrojtur Kishn dhe besimin ton nga sharlatan e renegat si ky dhe nga frymzuesit e tij.

  Bankprova e par pr intelektin e Miri Cicit ishte Konica, atje ku kishte mbrritur nga Kampi i Refugjatve t Kallpaqit, ku strehoheshin vetm ata q, n hotpost-in e Filatit, deklaroheshin vorioepirot, d.m.th. me origjin etnike greke. Si sht thn e strthn, Miri kishte takuar n Kallpaq nj grup vullnetarsh t Kryqit t Kuq Grek, njri prej t cilve quhej Siklimiris, tregtar i njohur mobilesh n Janin dhe antar i PASIVA (Shoqata Panhelenike e Vorio Epirit), t cilit i tha se sapo kishte dal nga burgu, ku e kishin mbyllur komunistt pr shkak se kishte shprehur dshirn pr t studiuar pr teologji. Q t mos zgjatem, Miri kujtonte se, sapo t mbrrinte n Konic, do t vinte nj helikopter, q do ta merrte me nderime t mdha e do ta zbriste n oborrin e Fakultetit Teologjik t Athins, ku stafi akademik do ta priste me lule, pankarta e brohoritje. N fakt, gjrat nuk ishin aspak ashtu, pr shum arsye. N radh t par, dy fakultetet teologjike t Greqis (Athin dhe Selanik) nuk ishin institucione kishtare, por institucione universitare shtetrore, pa asnj lidhje institucionale me Kishn e Greqis. E dyta, legjislacioni i athershm nuk parashikonte pranimin e studentve me origjin greke nga Shqipria n universitetet greke me procedura t ndryshme nga at t grekve nga shtetet e tjera perndimore, t cilat presupozonin provime mjaft t vshtira pranimi, pothuajse njsoj si pr grekt e Greqis. D.m.th., q t pranohej Miri pr studime teologjike duhej t jepte: 1) ese n gjuhn greke, 2) historin e tre viteve t shkollave t mesme greke, 3) latinisht, 4) gjuhn e vjetr greke.

  Provimet e msiprme konsideroheshin bomba edhe pr studentt m t shklqyer t Greqis, sepse ishin pikrisht ato q hapnin dyert pr n shkollat m t krkuara, si juridik, diplomaci etj. Prpara nj perspektive t till, e cila pr rastet konkrete ishte edhe e padrejt, sepse grekt q vinin nga shtete t tjera perndimore, kishin ndjekur n vendet e tyre shkolla me program shkollor t njjt me ato t Greqis, e vetmja rrug ishte prvetsimi brenda nj kohe prej shtat muajsh i ktij programi voluminoz. Nj grup filologesh nga Shkolla e Mesme Shtetrore e Konics vendosn t ofronin ndihmn e tyre pr t interesuarit, ndr t cilt edhe Miri Cici. Objektivi ishte mjaft i vshtir, por jo m i vshtir se jeta n regjimin komunist. Nse e shikoje n kt prizm, edhe mund t arrihej. Por edhe sikur t mos arrihej, ia vlente barra qiran pr shum arsye.

  Kurset pr prgatitjen e t interesuarve ishin mjaft intensive. Ditn e katrt, Miri Cici e humbi durimin. Duke mos qen n gjendje t absorbonte as konceptet m elementare t atyre q thuheshin, u ua n kmb duke br nj deklarat pompoze: Nuk mund t vazhdoj m! Nuk kuptoj asgj! Nse regjistrimi im pr teologji kalon nga kto provime, jap dorheqjen time q tani. Nse mund t m ndihmoni t regjistrohem pa provime, m njoftoni t vij. N Korfuz do jem.

  Dhe kshtu ndodhi me t vrtet. Miri e kishte rregulluar pjesn me nj prift pensionist nga Korfuzi, i cili i pagoi biletn dhe e mbajti n shtpin e tij pr shum koh (m pas ky prift e akuzoi Mirin se i kishte vjedhur rrobat e meshs). U kthye prsri n Konic kur u njoftua se mund t regjistrohej pa provime, por gjithsesi, “fama” e tij si intelektual i shquar ishte br cop e thrrime. T gjith e kishin kuptuar tashm se me k kishin t bnin e sa i vlente lkura ksaj bretkose, q i dukej vetja i madh sa nj ka.

  Ato prpjekje, prpara t cilave Miri Cici mbushi poturet nga frika dhe paaftsia, i bri, ndr t tjer, edhe nj djal nga nj fshat i minoritetit, pran Gjirokastrs. Donte t studionte pr mjeksi. Pasi mbaronte kurset, hidhte nj tavolin n kurriz dhe shkonte n nj vend t qet, n kishzn e Shn Varvars, ku lexonte deri sa errej. Kishte shum vullnet, por edhe shum mangsi. Si prfundim, u paraqit n provime, por pa arritur t’i kalonte. Pas shum prpjekjesh, diku n mesin e dhjetorit t vitit 1991, u b gati t kthehej n fshat. Fati e solli q at dit i ndodhi dika e jashtzakonshme, shum e mir. Pak dit m pas, n janar t vitit t ri, u pranua n Fakultetin e Mjeksis n Janin. Pr fat t keq, vite m pas, pati nj fund shum tragjik, q pa dyshimin m t vogl, nuk e meritonte. Gjithsesi, aq sa jetoi, i rritur n nj familje t shkelur me kmb nga regjimi komunist e t vuajtur si rrallkush, jetoi me dinjitet, duke luftuar, ndryshe nga zvarraniku Fatmir Cici.

  N shkrimin e radhs do t bj fjal pr mnyrn se si Miri Cici u prezantua n Konviktin “Megas Vasilios” n Athin dhe si u largua prej andej me bisht n shal.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 16-09-2020 m 08:20

 2. #82

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Analfabetizmi edhe mund t luftohet, koktrashsia kurr!

  N mesin e tetorit t vitit 1991 Miri Cici mbrriti me taksi n Rrugn Kartali 7, ball pr ball me Sheshin Mavili, i cili ndodhet prbri Ambasads Amerikane, n nj nga zonat m t mira t Athins. N kt rrug t vogl e t ngusht, por shum t bukur e me shum pem, mbi t gjitha shum t qet, edhe pse lidhej drejtprdrejt me bulevardin e zhurmshm Vasilisis Sofia (Mbretresha Sofia) ishte konvikti “Megas Vasilios” (Vasili i Madh), ku e kishin rekomanduar t qndronte gjat kohs q do t studionte n Fakultetin Teologjik. Konvikti n fjal ishte pron e nj vllazrie ortodokse, q quhej “O SOTIR” (Shptimtari), vllazri e cila njihej n gjith Greqin pr veprn e saj misionare. Kishte shtypshkronj t vetm, librari n t gjith Greqin dhe libra me autor antart e saj. Njri prej tyre p.sh., ishte teologu m i madh grek i shek, XX dhe shkrimtar i nj numri t pafund librash, Panagiotis Trempelas. Pas vdekjes s tij, t drejtat e autorit i mbetn ksaj vllazrie, t cilat i solln padyshim mjaft t ardhura. Burimi i dyt i t ardhurave ishin pasurit personale t vet antarve, t cilat administroheshin n trsin e tyre si pron e prbashkt.

  Parimi kryesor i ksaj vllazrie ishte fuqizimi i besimit ortodoks t popullit grek nprmjet nj prpjekjeje intensive e t vazhdueshme misionare nga njerz mjaft t shkolluar, por edhe me nj moral t kristalt. Parimi i dyt i saj ishte qndrimi larg ndikimit politik. Madje ishte ky parim q i detyroi antaret e saj t shkputeshin nga vllazria e mparshme dhe t krijonin nj t re. Megjithat, n nivel personal, ata ishin t gjith antikomunist dhe votonin padyshim Demokracin e Re. Jo vetm kjo, por edhe t gjitha vllazrit e tjera si kjo, n gjith Greqin, nuk kishin lidhje me Kishn zyrtare Greke, gj q, gjithsesi, nuk i bnte m pak ortodoks, megjithse kishte zra, q i akuzonin ata pr frym protestante. Antart ishin t gjith t pamartuar, por jo me raso, prve t parit t tyre, i cili duhej t ishte klerik i rregullt i Kishs Orthodhokse Greke. Burrat ishin me kostum e kravat, t qethur sipas mods s viteve ’50 t shekullit t kaluar, me nj mustaqe t holl, ndrsa grat ishin edhe ato t veshura me kostum e me flokt t mbledhur topuz.

  N fillimet e viteve ’90, konvikti “Megas Vasilios” ruante traditat m t mira t viteve t para t funksionimit t tij. Konviktort q pranoheshin n t, vinin me letr rekomandimi nga njerz q gzonin t drejtn dhe autoritetin pr t br nj gj t till. Pr shkak t prejardhjes s tyre familjare, d.m.th. me prejardhje nga familje aktive ortodokse e me prkushtim ndaj t ashtuquajturit arsimim klasik, konviktort ishin t gjith student t shklqyer, me nivel t lart n t gjitha drejtimet, ku m e pakta ishte njohja e gjuhve t huaja. Nj pjes e tyre studionin pr teologji, t tjer pr inxhinieri, mjeksi, fizik, fizkultur... Shumica ishin grek, t tjer nga Qiproja, Zaireja (Kongoja e sotme), Koreja e Jugut, Palestina, Egjipti, Belgjika... Tre - katr vet t tjer nuk ishin student. Ishin m t mdhenj n mosh dhe n marrdhnie pune. Njri prej tyre ishte mekanik tek Prfaqsia e Toyota-s n Athin. N baz t klasifikimit vjetor me baz konkursi, ishte mekaniku i tret m i mir n bot, ndrsa dy vite m von doli i pari. Nj tjetr person nga kjo kategori “konviktorsh” ishte nj msues. M interesanti prej tyre ishte, padyshim, nj npuns banke, i verbr plotsisht, pr t cilin do t flas n vijim. T shtunave dhe t dielave, n konvikt vinin edhe disa student nga Shkolla e Oficerve dhe ajo e Aviacionit. Mund t shkonin pr bukuri npr shtpit e tyre, por fuqia trheqse dhe joshja e Konviktit Studentor “Megas Vasilios” ishte e till, q vshtir se mund t’i bje ball, ve rasteve kur bhet fjal pr injorant e koktrash. Theksoj se ky konvikt ishte privat, pra edhe me nj pages mujore, e cila ishte e konsiderueshme pr ata q nuk kishin para t teprta. Nga ana tjetr, Greqia e athershme e bollkut dhe e jets plot komforte e qejfe, ofronte shum mundsi pr studentt, t cilt kishin t drejtn t merrnin dhom personale n hotele n qendr t Athins pa asnj pages, por edhe kart ushqimi pr mensa studentore (t cilat kishin pothuajse t njjtn cilsi me restorantet e qytetit), edhe kjo pa asnj pages. E megjithat, konviktort e Vasilit t Madh preferonin m mir t paguanin, sesa t humbnin at q ky konvikt ofronte me aq bujari, e q nuk kishte t paguar.

  Vrtet, cila ishte e veanta e ktij konvikti, q i trhiqte kaq shum kta njerz t etur pr shkollim? Po prshkruaj fillimisht drejtorin dhe nndrejtorin e tij. Drejtori ishte nj burr pak mbi t pesdhjetat. Ishte me origjin nga Konstandinopoja, por lindur e rritur n Selanik. N rinin e tij kishte qen nj boksier i mir, por rruga q zgjodhi m pas e bri t prkushtohej njher e prgjithmon n besimin e Krishtit. Ishte nj teolog i shklqyer. Komentart e Dhiats s Vjetr, q ka botuar vllazria “O SOTIR”, jan shkruar prej tij (pun shumvjeare e aspak e leht). Nndrejtori ishte edhe ai nga Selaniku. Fizikan i zoti dhe teolog po kaq i zoti, orator i pashoq dhe mendimtar i rrall, vllai i Mitropolitit t sotm t Mesogjes s Athins, Nikolaos Hatzinikolaou, i nj gjeniu t vrtet. Nse lexoni CV-n e ktij t fundit, do t’ju bjer t fikt (Fillimisht studioi fizik n Selanik, pastaj n Universitetin e Harvard-it dhe MIT n SHBA, me studime pasuniversitare dhe doktoratura t njpasnjshme. Ka punuar pr nj koh n New England Deaconess Hospital dhe bashkpuntor shkencor njkohsisht n NASA dhe n kompanin Arthur D. Little. Pastaj studioi teologji n Holy Cross dhe mori doktoratur pr teologji n Universitetin e Selanikut). Personi i tret ishte nj mjek i moshuar, antar i Akademis s Shkencave t Greqis, me shpirt t madh e besimtar i vrtet. T gjitha t ardhurat q fitonte nga profesioni i linte n konvikt. I mjaftonte nj pjat gjell e ngrohte e nj krevat, sikur t ishte nj konviktor i thjesht. T tre kta persona, n salln e ngrnies, q ishte nn nivelin e toks, qndronin n t njjtn tavolin, mbi nj katedr prej druri. Tavolinat e konviktorve, pavarsisht pozicionit, shikonin t gjitha tek kjo katedr.

  Programi i konviktorve, ashtu si edhe oraret e tyre, nuk ishin t njjta. Detyrimisht, e vetmja or q mblidheshin t tr bashk, ishte darka. Nuk kishte asnj prjashtim. T gjith hanin s bashku, n nj atmosfer me t vrtet vllazrore. Drejtori, kur shikonte se edhe konviktori i fundit kishte mbaruar s ngrni, godiste leht gotn e ujit me thik. Ishte sinjali, q tregonte se po fillonte ajo q mezi prisnin t gjith: temn e biseds s radhs, e cila nuk ishte kurr thjesht nj bised, por nj forum intensiv, ku diskutohej, debatohej e dialogohej pr shtje shpirtrore, teologjike e filozofike, por n nj nivel t lart, sepse iniciatort e ktyre debateve, si ishin personat q prmenda m lart, i prkisnin nj klase intelektualsh me kultur t lart, q i kishin vn qllim vetes t ndihmonin konviktort e tyre n rrugn e dijes. Mund t them se atmosfera q krijohej ishte nj lloj mikrografie e Athins s filozofve t lasht, ku mendimet shfaqeshin hapur, me cilsi argumentesh e etik replikash. N vazhdim, kur debatet arrinin kulmin, fjala i jepej Janit, npunsit t verbr, t cilin e dgjonin t gjith me goj hapur, sepse dituria e tij, sidomos kur arrihet n kushtet e nj verbrie t plot, ishte e mahnitshme. Pasi flisnin ata q duhej t flisnin, sepse dinin ’flisnin, drejtori krkonte gjithmon t’u jepte fjaln atyre q kishin m shum nevoj t msonin t shprehnin mendimet e tyre pr shtje m t ndrlikuara nga ato t problemeve t prditshme. I pari prej tyre nuk mund t mos ishte Miri Cici, dhe me t drejt, prderisa ky do t kthehej nj dit n Shqipri pr t ndihmuar Kishn Mm si msimdhns, predikues, prkthyes etj. Por ja q Miri Cici ishte zhgnjimi m i madh n historin e ktij konvikti. Nuk e hapi gojn kurr! Asnjher t vetme! Thjesht pshpriste se nuk ishte n gjendje t fliste dhe kaq. Ulte kokn dhe bnte sikur merrej me dika tjetr. Ishte me t vrtet pr t ardhur keq. Ky konvikt ofronte dije pothuajse m shum nga ’ofronte fakulteti, por Miri Cici jetonte n nj bot tjetr, at t territ t plot t injorancs, kur njeriu nuk e di as nga vjen e as ku shkon.

  N kto biseda, q “teologu i famshm” Miri Cici nuk guxoi t shprehte kurr asnj mendim, guxonte t futej edhe konviktori m pak i ditur i asaj kohe. Them m pak i ditur, sepse nuk i prkiste profilit teorik. Ishte n nj shkoll t lart profesionale, pa ndonj kultur t veant. N prgjithsi, fliste shum pak, ose aspak, por kur e pyesnin nuk ngurronte t prgjigjej. Pothuajse askush nuk ia dinte emrin e vrtet. T gjith e thrrisnin me nofkn q i kishin ngjitur: “Shqiptari” (o Alvanos). N fakt, nuk ishte aspak shqiptar dhe nuk kishte asnj lidhje me Shqiprin. Ishte grek i kulluar nga zon ende jo shum t modernizuar t Greqis. Sa e shihje, e kuptoje menjher, sepse veshja e tij dhe flokt jo shum t gjata, por gjithmon t paqethura, t kujtonin shqiptart e fillimit t viteve ’90, q vinin n Greqi t veshur si n kohn e Enverit e t paqethur, sy ky grek, pr t cilin po flas. Megjithat, konviktort nuk ia ngjitn nofkn “shqiptari” pr shkak t pamjes s tij t jashtme, por pr shkak t nj incidenti, q kur u mor vesh n konvikt, shkaktoi ilaritet t papar. Nj dit t bukur, koh dreke, ky djalosh ishte duke u kthyer nga shkolla. Sapo kishte zbritur nga tramvaji dhe kalonte i shkujdesur prpara Ambasads Amerikane, pr t hedhur n krahun tjetr, n Rrugn Kartali, ku ishte edhe konvikti. Ishte ora q konviktort ktheheshin “n baz” pr t ngrn nj drek t kndshme pas lodhjes s prditshme npr auditort e fakulteteve t Athins. Pr fatin e tij t keq, at dit, prpara Ambasads ndodheshin forca t shumta policore dhe nj autobus i posam policor, nga ata q transportojn t burgosurit (Black Maria), n t cilin fusnin t gjitha ata shqiptar q u dilnin prpara pa dokumente t rregullta dhe i onin menjher n Kakavije, duke i shoqruar n vazhdim deri n tokn shqiptare. Kur e pan kt konviktor t ngrat, q dukej njsoj si shqiptart e athershm, e futn pa nj pa dy n autobus, bashk me shqiptart e tjer. Ky filloi t brtiste e t ulrinte se ishte grek, por askush nuk ia vinte veshin. Madje, pas ksaj, autobusi mori urdhr t nisej menjher pr n kufi me Shqiprin. Rastsisht, pak metra pas tij, ishin dy konviktor t tjer, t cilt e pan kt sken. Rendn menjher tek polict dhe, me kartat e identitetit n dor, u shpjeguan atyre se personi n fjal nuk ishte shqiptar, por grek, dhe se e njihnin mir, pasi jetonin n t njjtin konvikt aty pran. Polict e lan t lir, por gjithmon me mdyshje, sepse ai djal ngjante kaq shum me shqiptart e athershm, saq vshtir t besohej se ishte grek. Q nga ajo dit, i ngeli nofka “shqiptari”, e cila e shoqroi deri sa u largua nga konvikti. Kt konviktor jo edhe shum t ditur, Miri Cici nuk e arrinte as n thembr t kmbs.

  Prve darkave, ku ndodhte ajo q prshkrova m lart, mngjeset n Konviktin Studentor “Megas Vasilios”, edhe pse koha ishte mjaft e kufizuar (sepse studentt duhej t merrnin urban, tramvaje dhe trena q t arrinin n orar n fakultetet e tyre), parashikonte dika t vogl, por shum t rndsishme. Pas nj lutje t shkurtr pesminutshe n kishn e konviktit, nj dhomz e vogl n katin e fundit, konviktort hynin n salln e studimit, q ishte dhe bibliotek, ndrsa drejtori lexonte vetm nj varg nga nj nga letrat e apostull Pavlit. Pastaj u drejtohej pak konviktorve pr t thn sa m shum mendimin e tyre n lidhje me vargun ungjillor t sapolexuar. Kjo ishte nj lloj gjimnastike truri, sepse i pyeturi duhej t fliste sa m shkurt, sa m shpejt, e t thoshte dika esenciale, pa prsritur asgj nga ato q mund t kishte thn pararendsi. Pr muaj t tr, do mngjes, pyetej edhe Miri Cici, por pa e hapur kurr gojn, deri sa nj dit iu lut drejtorit t mos e pyeste m, sepse nuk ishte n gjendje t fliste, dhe kjo e vinte n pozit t vshtir prpara t tjerve. Drejtori i tha se kt e bnte q ta ndihmonte dhe jo ta vinte n pozit t vshtir. Megjithat ai e respektoi dshirn e Mirit dhe nuk i drejtoi kurr m asnj pyetje.

  E vetmja dit e bukur pr Miri Cicin n kt konvikt ishte ajo, kur i kishte ardhur i vllai, Artemi, nga Shqipria. Nse nuk gaboj, Artemi duhet t ishte ende n Akademin Teologjike n Durrs, ose n hapat e para t regjistrimit t tij n Teologjin e Selanikut. Ishin ulur t dy, n rreshtin e dyt t tavolinave n krah t majt t drejtorit. Psaln q t dy “Krishti u Ngjall” n shqip. Ishte nj moment i bukur pr ta, por jo aq sa t mbulonte lakuriqsin e analfabetizmit t Miri Cicit, aq m tepr flliqsin e shpirtit dhe, si e tregoi koha, as ato t vllait t vet, Artemios Tsitsis.


  Me kalimin e kohs, u kuptua se Miri Cici nuk mund t vazhdonte t jetonte m gjat n kt konvikt. Dalngadal, ra n sy edhe karakteri i tij i lig e shpifarak. Shokt filluan t mos ia varnin m dhe kjo jo vetm pr shkak t paaftsis s tij t plot pr t’iu prgjigjur me sukses sfidave q kishte marr prsipr, e para prej t cilave ishte diplomimi i tij n teologji. Nj dit t bukur, pas gati dy vitesh, vendosi t largohej prgjithmon prej andej. Ishte nj vendim i drejt, sepse ky konvikt ishte njsoj si nj fakultet. T nxirrte bojn nse nuk ishe n gjendje t kaloje “provimet” e tij. Ishte koha kur sapo kishin ardhur n Athin studentt e par q kishte drguar Kryepiskopi pr t’u br teolog. Miri u bashkua me ta menjher. Ishte nj rast i mir pr t’u hequr si i ditur prpara tyre, por edhe t’i shfrytzonte ata pr qllimet e veta.

  Miri Cici u rishfaq pr her t fundit n konviktin “Megas Vasilios” t Enjten e Madhe t vitit 1994. E kishte lajmruar drejtori pr nj rast shum t veant, t cilin ai vet dhe vllezrit konviktor e prisnin me lot n sy. Ishte dita kur n Kish lexohej Ungjilli pr puthjen q i dha Zotit Jud tradhtari. At bri edhe Miri. Dha puthjen e Juds n faqe dhe u largua. Q nga ajo dit s’ia pa m kush surratin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 18-09-2020 m 15:18

 3. #83

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  I diplomuari n Universitetin m t madh t Greqis, q nuk msoi kurr greqisht!

  Diploma e Miri Cicit q mori n Fakultetin Teologjik t Athins nuk sht e pavlefshme vetm ngaq diploma e shkolls s mesme e Shqipris nuk lejonte t studionte n nj profil t till, as ngaq provimet i kaloi me metoda mafioze, si ato q kam prshkruar m lart. Jo! Esht e pavlefshme edhe pr faktin se Miri Cici nuk arriti t msonte kurr gjuhn q prdorej n kt fakultet, d.m.th. greqishten. Esht edhe kjo njra nga arsyet, q shpjegon se prse doli prej andej po kaq dhog sa ’hyri.

  Jam i sigurt se mund t ket ndonj lexues t ksaj teme, i cili mund t dshmoj se e ka par me syt e veta Miri Cicin duke bler ndonj sandvi apo ndonj pite npr byrektoret e Athins pa ndihmn e ndonj prkthyesi. Nuk kam ndrmend t prgnjeshtroj nj fakt t till. Prkundrazi, dshiroj ta konfirmoj e ta prforcoj akoma m shum, por jo kaq shum sa t shtrembroj nj t vrtet t pamohueshme, e cila sht shum kokfort dhe vazhdon t ngul kmb se Miri Cici, sa her q u prball me vshtirsit e greqishtes s vrtet, niveli m i ult i s cils ishte pak m i lart se ai q prdorej npr byrektore, vuri bishtin n shal. Prmenda n postimin e msiprm se iu shmang kurseve n Konic, ku mund t msonte mjaft gjra. Iu shmang jo se nuk donte t msonte, por se intelekti i tij nuk ishte n gjendje t’i prgjigjej as krkess m elementare pr pranimin n Universitet, si sht njohja e gjuhs s msimdhnies, e cila do ta lejonte n vazhdim t kalonte n prvetsimin e dijeve universitare. Regjistrimi i tij n Fakultetin Teologjik t Athins u b pa kaluar n asnj prej procedurave ligjore, t cilat parashikonin n do rast certifikimin e gjuhs greke pr shtetasit e huaj t t dy kategorive, d.m.th. pr ata me origjin greke dhe jogreke. Miri Cici u paraqit n fakultet si vorioepirot, me emrin Fotios Tsitsis dhe u pranua aty pa asnj provim pr shkak t vakumit ligjor q asokohe ekzistonte pr rastet e shtetasve shqiptar me origjin greke, q kishin ardhur n Greqi si refugjat dhe q krkonin t studionin n universitetet e saj.

  Prsri, n kt rast, dikush mund t thot se, edhe duke mos e njohur fillimisht greqishten, Miri Cici mund ta msonte at vitin e par t studimeve, ndoshta pa shum sukses n provime, por vitin e dyt e n vazhdim mund t studionte normalisht, pa ndonj vshtirsi tjetr. Dikush tjetr mund t thot se nj student, cilido qoft ai, q studion n nj universitet t huaj, nuk sht e thn q t msoj shklqyeshm gjuhn e studimeve. T dyja kto argumente mund t qndrojn n shum raste, por jo n rastin n fjal, pr arsyet q do shtjelloj m posht.

  Nse Miri Cici do t studionte p.sh. pr fizik, gjuha greke do t ishte thjesht mjeti pr t arritur qllimin, d.m.th. t thellonte dijet n kt shkenc. Nse do t studionte pr matematik, do t mund t shprehej pr bukuri me gjuhn e formulave de ekuacioneve, pa qen nevoja t prdorte ndonj art t veant gjuhsor. N kto raste, askush nuk t vlerson sa mir e njeh gjuhn e leksioneve, por sa mir ke prvetsuar dijet e shkencave n fjal. Mirpo edhe pse n shkenca, si kto t msiprmet qllimi dhe mjeti jan t ndryshm nga njri-tjetri, ka shkenca t tjera, ku kta prputhen plotsisht mes tyre. P.sh., nuk mund t studiosh n Greqi pr filologji greke (gjuhsi) dhe t mos dish shum mir greqisht, sepse objekti i dijes sht edhe mjeti, d.m.th. vet gjuha greke. N nj mas shum t madhe, e njjta gj vlen edhe pr teologjin. Madje, pr kohn q Miri Cici ishte student, kjo gj vlente akoma m shum.

  Si kam shkruar n postime t msiprme, fakultetet teologjike universitare jan qendra krkimore shkencore dhe jo shkolla fetare. N Greqi p.sh., ka mjaft teolog, q nuk besojn, madje mund t jen edhe ateist apo majtist ekstrem. P.sh., nj vit para se t shkonte Miri n fakultet, nj student i ekstremit t majt kishte djegur ikonn e Krishtit n nj nga amfiteatrot dhe ishte n ndjekje t lir nga drejtsia greke pr fyerje t simboleve shtetrore (sepse ikona e Krishtit, sipas Kushtetuts, ndodhej n t gjitha institucionet shtetrore). Si qendr krkimore shkencore, fakulteti teologjik i kushtonte rndsi t madhe kriticizmit tekstual, n fokusin e t cilit ishin tekstet biblike n origjinal, d.m.th. n greqishten e vjetr (Origjinal konsiderohet edhe Dhiata e Vjetr, e cila u prkthye n greqishten e vjetr nga hebrenjt e Aleksandris n shek. e 3-t para Krishtit).

  Kriticizmi tekstual krkonte njohuri serioze, pr t mos thn t thella, t greqishtes s vjetr, sidomos t koines, greqishtes q u lvrua gjat periudhs helenistike (q fillon me pushtimet e Aleksandrit t Madh) dhe q u b gjuha e t gjith bots s njohur t athershme. Por nuk mjaftonte vetm kaq. Koineja nuk ishte nj gjuh e prer njsoj pr t gjith, por nj gjuh q i prgjigjej nivelit arsimor t do autori n veanti. P.sh., n Dhiatn e Re, tjetr sht gjuha e Markut dhe Mattheut, tjetr gjuha e Lukait, i cili ishte grek, tjetr gjuha e Joanit, tjetr gjuha e Pjetrit, Jakovit dhe Juds dhe tjetr gjuha e Pavlit, i cili ishte shkolluar n Tarso t Cilicis s Azis s Vogl, shkolla filologjike dhe filozofike e t cils mund t krahasohej me at t Athins dhe Aleksandris s Egjiptit.

  Sikur t mos mjaftonte vetm kjo, njohurit n greqishten e vjetr bheshin akoma m t vshtira kur kalohej tek tekstet e Etrve dhe autorve t hershm t krishterimit. Deri n shek, e 3-t pas Krishtit, si Etrit e Lindjes, ashtu edhe ata t Perndimit, shkruanin n greqishten e vjetr, por jo n at q quajm “koine”, por n nj version tjetr t saj, e cila i prafrohej asaj arkaike, q kishin prdorur edhe filozoft e mdhenj t antikitetit. ’mund t bnte Miri i shkret prpara ktyre sfidave t tmerrshme gjuhsore? Logjika e thjesht thot se nj njeri, q nuk di as gjuhn e tij, nuk mund t msoj nj gjuh tjetr, aq m tepr greqisht dhe shum m tepr greqishten q i krkohej n Degn e Teologjis t Fakultetit Teologjik. Kt bri edhe Miri. Nuk msoi absolutisht asgj, pavarsisht se gjeti mnyrn t merrte nj diplom q nuk e meritonte n asnj mnyr, dhe pikrisht pr kt shkak, nuk i hyri asnjher n pun.

  Do t ishte gjysma e t keqes pr Miri Cicin nse problemet me vshtirsit n gjuhn greke do t mbaronin ktu. Madje do t thosha se m shum se gjysma e t keqes ishin tekstet universitare, t cilat n Greqi jepen gjithmon falas. Kur hapi t parin prej tyre, frkoi syt. Kujtoi se ishte n ndrr. Nuk po kuptonte asnj fjal nga ato q lexonte. Le q as t’i lexonte nuk ishte n gjendje. Kujtoi se ia kishin fajin syzet. M pas, shokt i shpjeguan se gjuha e teksteve quhej “katharevusa” dhe se shumica drmuese e librave q do t prdorte n provime do t ishin n kt gjuh. Mirit sa nuk i ra t fikt. E kuptoi se, si dukeshin batht, nuk do t ishte n gjendje t kalonte asnj provim, sepse, sado q t lexonte, nuk kishte asnj shans t kuptonte ndonj fjali nga nj literatur m voluminoze edhe se Mali i Nivic-Bubarit, n shpatin e t cilit u rrit e “u burrrua”.

  Varianti i greqishtes, q quhet katharevusa, dhe q pothuajse t gjitha librat e teologjis pr periudhn 1991-1995 ishin n kt gjuh, ishte gjuha zyrtare e shtetit grek deri n vitin 1976, kur ministri i athershm i Arsimit, Georgios Ralis (i Qeveris s Demokracis s Re) e suprimoi, duke e zvendsuar me t ashtuquajturn “dimotiki” (greqishtja popullore). N fakt, kjo ishte m shum nj krkes e elektoratit t majt grek, i cili ka qen dhe vazhdon t mbetet tradicionalisht kundr kulturs s vjetr n prgjithsi, kundr arsimit klasik, por sidomos kundr greqishtes s vjetr dhe pasueses s saj, katharevuss, pr shkaqe q nuk kam koh t’i prmend, prve njrit prej tyre. Arsimi klasik, me qendr greqishten e vjetr dhe katharevusn, krkon pun, mund dhe tradit familjare, tradit t ciln e ndiqnin kryesisht familjet aristokrate dhe ato t kamura. Majtistt n Greqi (prfshir ktu edhe nj pjes t madhe t elektoratit t dikurshm t PASOK-ut) kan qen dhe mbeten dembel, zabrahan, drogaxhinj dhe imoral, vese t cilat nuk u kan ln kurr koh t merren me shkollimin e vrtet.

  Vendimi i ministrit Rali pr suprimimin e katharevuss shkaktoi mjaft reagime n qarqet intelektuale, sidomos t atyre q u prkisnin shkencave sociale, dhe jo m kot. Veprat e tyre monumentale, t cilat ishin n shum raste edhe tekste universitare, ishin shkruar n katharevusa dhe pr ta ishte e papranueshme q t’i prkthenin n greqishten popullore. Madje ishte sakrilegj, sepse gjuha me t ciln ata shprehnin idet e tyre ishte gjuha ideale. Pa t, vepra e tyre nuk do t varfrohej vetm n form, por edhe n prmbajtje. N vitet e pastajme u vu re nj lloj rezistence ndaj vendimit pr suprimimin e katharevuss, e cila konsistonte n kmbnguljen e t gjith atyre profesorve t universiteteve t Greqis pr t mos hequr nga qarkullimi veprat e tyre nga prdorimi si tekste universitare. Dy nga fakultetet q rezistuan m shum ishin Fakulteti i Teologjis dhe ai i Fiilozofis t Universitetit Kapodistrik t Athins. Periudha 1991-1995, gjat s cils Miri Cici duhej t diplomohej, ishte periudha e fundit e ksaj rezistence. N vazhdim, tekstet q deri at koh ishin n katharevusa, u prkthyen t gjitha n gjuhn popullore prej vet autorve t tyre.

  Edhe pse nuk kam dshir t zgjatem shum, n kt pik jam i detyruar t shpjegoj disa gjra mbi versionin e gjuhs greke, q u quajt katharevusa. Rrnja e ksaj fjale vjen nga mbiemri “katharos” (i pastr) dhe i referohet lvizjes gjuhsore, e cila n fund t shek. t 18-t propozoi pastrimin e greqishtes nga fjalt e huaja (kryesisht turqizmat) q kishin deprtuar n t gjat Pushtimit Turk, si dhe luftimin e vulgarizimit t saj, q daton nga periudha e fundit e Perandoris Bizantine. Trungu i saj do t mbetej greqishtja e vjetr (arkaike). N shekujt 19-t dhe 20-t kjo gjuh u lvrua gjersisht, duke qen n t njjtn koh edhe gjuha zyrtare e shtetit. Kam prshtypjen se duhet t jet ndikuar padyshim nga lvizja gjuhsore e gjysms s par t shek. t 18-t n Itali, q u quajt “purizm” (rrnja e saj sht prsri mbiemri “i pastr”), e cila synonte edhe kjo nga pastrimi i italishtes nga huazimet (kryesisht nga frngjishtja), rreziku i t cilave u quajt shkombtarizim. Pika e referimit pr nj italishte t pastr u konsiderua gjuha e Dantes, Bokaios dhe Petrarks t shek. t 14-t, q italiant e quajn “Trecento”.

  N nj artikull q kam lexuar dikur n nj gazet shqiptare, autori i tij e quante katharevusn “gjuh artificiale”, q e kan shpikur dijetart dhe e prdorin vetm ata. Sigurisht q nuk sht gjuh artificiale, si sht p.sh. esperanto. sht nj gjuh q bazohet mbi greqishten e vjetr, por e kombinuar deri n nj far mase me thjeshtsin e gjuhs popullore. Element artificial ka do gjuh, edhe shqipja. Zvendsimi i nj fjal t huaj me nj tjetr, q nuk ekziston, por q krijohet pr kt qllim, sht ndrhyrje artificiale. Gjithsesi, baza e morfologjis s katharevuss ishte pak a shum ajo e greqishtes s vjetr. Sintaksa po ashtu. Fjalori po ashtu. Nuk bhet fjal pr gjuh artificiale, edhe pse e gjith kjo krijonte nj hendek t madh mes ksaj gjuhe dhe asaj popullore. E para nuk mund t prvetsohej pa shkollim, e dyta msohej edhe n rrug. Esht kjo arsyeja q katharevusa konsiderohet edhe sot si gjuha e dijetarve.

  Vet katharevusa nuk sht nj gjuh me kufij t prcaktuar qart. Ka shum lloje t saj, t cilat sa m shum thjeshtohen, aq m shum i ngjasojn gjuhs popullore. Pr mendimin tim, katharevusa e vrtet mbaron atje ku mbaron edhe prdorimi i dhanores. Duket si e pabesueshme, por greqishtja e sotme (popullore) nuk ka dhanore. Kuptimi i saj prftohet duke prdorur parafjaln “n” + kallzore, ose duke prdorur gjinoren, nyja e s cils konceptohet n t njjtn koh edhe si trajt e shkurtr e dhanores. Mungesa e dhanores n greqishten e sotme sht edhe dshmia m e fort e dekantimit t saj. Ndryshimi mes nj varianti t katharevuss me prdorim t gjer t dhanores me t nj varianti pa dhanore, sht njsoj si ai q ndan ditn me natn. Ndryshimi tjetr sht sintaksa. Ndryshe nga varianti i dyt, n nj tekst t variantit t par, mund t gjesh nj fjali kaq t gjat, saq mund t arrij edhe nj faqe e gjysm, ndoshta edhe m shum. Fillon p.sh. me nj mbiemr, dhe n fund t saj sht emri q cilsohet nga ky mbiemr. Mes tyre mund t ket nj mori t tr fjalish t ndrvarura, t cilat krijojn nj labirint t vrtet mendimesh e konceptesh, t cilat nuk mund t kuptohen pa njohuri t thella sintaksore t ksaj gjuhe. Shumica e teksteve t Fakultetit t Teologjis ishin n kt gjuh t vshtir, ndrsa burimet historike q shoqronin do lnd, ishin padyshim n versionin m t vshtir t saj.

  Prpara ktyre vshtirsive nuk u gjend vetm Miri Cici. Qindra student nga e gjith bota pranoheshin do vit edhe pr studiuar filologji greke, edhe teologji, dy deg kto q krkonin njohje t thell t greqishtes. Boshllqet e tyre i mbulonin duke studiuar e jo duke u endur si leckaman rrugve t qyteteve t Greqis. P.sh. Universiteti Kapodistrik zhvillonte kurse t veanta falas n nj ndrtes neoklasike, pron e tij, e cila ndodhet n pikn ku bashkohet Bulevardi Panepistimiu me Rrugn Sokratus, pran Akademis, n zemr t Athins. Filologt m t mir t tij ofronin msime intensive pr t gjith ata, q kishin nevoj t msonin greqishten e vjetr. Nuk ekzistonte tjetr rrug, ve studimit t thell, pr t mbushur boshllqe t tilla. Por ja q Miri Cici nuk u qas n kurr n kto ambiente, prandaj dhe nuk msoi kurr greqisht. Nuk kishte as aftsit dhe kurajn t prballej me situata t tilla. Mbeti i mbyllur n gjirizin e tij t padijes, me shpresn se marifetet e tij anadollake mund t’i prdorte si kundrpesh pr t marr diplomn e ndrruar.

  Pr t qen i sinqert, un e pranoj se, n kt pik, Miri Cici nuk u gabua. Sipas llogarive t tij, t cilat u duk se i kishte br mir, arriti t diplomohej. At q nuk llogariti mir Miri Cici sht fakti se nj diplom e pamerituar nuk t hyn kurr n pun n asnj vend t bots (prve Shqipris). Mbetet thjesht nj leck, nj zhele. Dihet se dy jan rreckat n jetn e Miri Cicit: diploma e teologjis dhe rasoja q pretendon se e mban t veshur, t dyja pa asnj vler. Edhe sikur t mbulohet kok e kmb me to, ato nuk e bjn asgj m shum se nj dordolec, nga ata q nuk ia kan frikn as pulat. Prkundrazi, shkojn dhe e ndotin n maj t koks.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 02-10-2020 m 08:30

 4. #84

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Nga inferioriteti rural pasiv n superioritetin intelektual agresiv

  T shpjegosh fenomenin Fatmir Fotaq Cici nuk sht pun e leht, ashtu si nuk ishte e leht puna e atyre shkenctarve t mdhenj, t cilt nuk arrinin dot t shpjegonin se pr ’arsye nj i ln nga mendja hodhi nj gur n pellgun me uj. Esht e leht t shpjegosh e t marrsh me mend arsyet pse nj njeri normal kryen nj veprim normal, por sht shum e vshtir t shpjegosh se pse nj anormal kryen nj veprim jonormal. N shumicn e rasteve, kmisha e forcs mbetet prgjigjja m e mir ndaj veprimeve t tyre. N t kundrt, shoqria sht e detyruar t paguaj koston e nj morie shprthimesh t pakontrolluara histerike, dmi i t cilave shumfishohet nse kto t fundit nxiten dhe shfrytzohen nga individ dhe grupime me qllime t mbrapshta. Nuk jan t rralla rastet, q tregojn se pas do t marri, fshihet gjithmon nj i menur. Populli thot se “nj i menur ha buk ndr t marr”, dhe nuk e thot kot. Rasti i Miri Cicit sht ai m klasiku, q e ilustron m s miri kt thnie t urt popullore. Pr t qen sa m korrekt me faktet, nuk jam shum i sigurt nse ata q prdorin Miri Cicin si mish pr top jan me t vrtet t menur. Mund t jen m t menur se Miri, por nuk besoj se jan t menur n kuptimin e plot t fjals, prndryshe nuk do t’i linin gjurmt kaq t dukshme, saq t tregohen me gisht si dele t zeza prej nj pjese jo t vogl t grigjs prej delesh t bardha.

  N vitet ’70 dhe fillimet e viteve ’80 t shekullit t kaluar, simptomat e marrzis s Miri Cicit ishin latente, prandaj dhe nuk dukeshin shum shqetsuese pr t dhe familjen e vet, as shum t dmshme pr komunitetin e vogl t Nivic – Bubarit t Rrethit t Sarands. Pas nj akumulimi disavjear t pasojave t ktyre simptomave, marrzia e tij shprtheu krejt papritur, madje n nj mosh shum t re, n formn m ekstreme t mundshme, at t instinktit vllavrass, veprim q e udhhoqi n dyert e burgjeve ordinere.

  E kam thn diku n postimet e mia t mparshme se akti kriminal i Miri Cicit nuk prputhet n asnj mnyr me mundsit fizike q krkon natyra e ktyre llojeve krimesh. T gjith ata q e njohin nga afr, e din se bhet fjal pr nj “ngordhsir”, q n jetn e tij nuk sht marr kurr me ndonj sport apo me ndonj aktivitet tjetr fizik. Krimi i Miri Cicit, pr t cilin edhe u burgos, u krye prapa shpine, me lopat, jo ball pr ball, si ndodh rndom. Natyra kriminale e tij sht n antitez t plot me fizikun q disponon. N aspektin psikologjik, pafuqia e dukshme e ambicies s smur pr t’u imponuar ndaj t tjerve ndikon n kultivimin e ndjenjs s inferioritetit.

  Pr sa koh Miri Cici prjetonte n gjith thellsin e qenies s tij ndjenjn e inferioritetit ndaj t tjerve, mund t them se ishte mjaft realist. Jo se t ndihesh inferior sht gj e mir, por sht m mir t ndihesh inferior, se sa t prpiqesh t ulsh “superiort” n nivelin tnd me shpifje e trillime t flliqura. Askush nuk e ka filluar jetn nga pozita e superiorit, por me pak talent, sidomos me shum pun e me shum prpjekje, mund t ngjitesh shum lart n shkalln e vlerave. Aty ka vend pr t gjith. Nuk sht nevoja t ulsh dik tjetr pr t lartsuar veten.

  Ndjenjs s inferioritetit q ka prjetuar e vazhdon t prjetoj ende sot Miri Cici, ndjenj e cila ka ndikuar n fuqizimin e instinkteve t tij kriminale (krimi nuk sht vetm i natyrs fizike), i njoh vetm nj rrethan lehtsuese, t ciln dua ta shtjelloj me kujdes, me realizm e paanshmri.

  Miri Cici, ashtu si 70% e popullsis n kohn e diktaturs komuniste, jetonte n fshat. Enveri nuk u soll mir me fshatart. Mund t them se i urrente ata, dhe kjo rezulton qart nga nj sr faktesh. N radh t par, i mashtroi me reformn agrare. Pa arritur ende ta prfundonte mir – mir, kur ua rrmbeu prsri tokat q sapo u kishte dhn, duke krijuar kooperativat e famshme. E keqja nuk ishte tek kooperativat, sepse kooperativa ka edhe n kapitalizm, por tek mnyra se si ato funksiononin. Fshatart nuk u bn kurr bashkpronar t tokave q ato shfrytzonin, por bujkrobr me t ardhura minimale. Kishte kooperativa q ndanin nga 20 lek t vjetra n dit, d.m.th. gjysm buke.

  Ideologjikisht, edhe pse jetonin n varfri t skajshme, fshatart e shkret nuk u trajtuan kurr si puntor, por si ifligar t vegjl. Sipas vet Enverit, fshatarsia punonjse ishte aleate e klass puntore, por jo klas puntore. Fshatart hanin buk misri, nj buk q nuk e shponte as plumbi e q nuk e hanin as qent. Rrugt e tyre gropa – gropa e t paasfaltuara ndonjher, shkeleshin vetm nga traktort dhe “zetort”, ose edhe nga ndonj “Zis” kooperative me karroceri. Diskriminimi m i madh q Enveri tregoi ndaj tyre ishte legjislacioni i kohs, me ligjin mbi pasaportizimet, i cili drejtohej kryesisht kundr fshatarve, duke mos u dhn atyre as mundsin m t vogl pr t’u larguar nga fshati e pr t’u vendosur n qytet. Vetm pak fshatra n gjith Shqiprin kishin fatin t shndrroheshin n ferma shtetrore, duke fituar kshtu statusin e antarit t klass puntore, nj pag m lart mujore, si edhe buk gruri n tryezat e tyre. Diferenca e madhe n t gjitha drejtimet mes fshatit e qytetit n vitet e diktaturs ishte shkaku q do i ri i asaj kohe t ndrronte t vendosej n qytet. Nj film i viteve ’80 (s’ia mbaj mend titullin), me protagonist Timo Fllokon n rolin e Kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t qytetit bn fjal pikrisht pr kt dukuri, ku nj djal nga fshati prdor t gjitha mjetet e mundshme, madje nga m qesharaket, pr t’u punsuar n qytet e pr t marr pasaportizimin e ndrruar.

  Diskriminimi i fshatarve t shkret nga Enver Hoxha nuk kufizohej vetm n aspektin ekonomik. Qllimi i tij kryesor ishte q fshatart t mbeteshin n fshat prjetsisht e t mos u shkelte kurr kmba n qytet. Brezat e vjetr nuk prbnin asnj problem pr kt politik t tij. Ata kishin lindur n fshat dhe kishin zgjedhur fshatin pr t jetuar para se t vinin komunistt n pushtet. Ky ishte investimi i vetm n jetn e tyre. Problemi ishin brezat e rinj, q kishin lindur n kohn e kooperativs, pa asnj pron e pa asnj lek n xhep, por mbi t gjitha, pa asnj mundsi pr t jetuar jetn e tyre t paktn si moshatart e tyre n qytet. Mbrmjet muzikore n Vatrn e Kulturs ishin vetm nj tymnaj afatshkurtr, e cila nuk mund t mbulonte mjerimin dhe skterrn e tyre t prditshme. Ishte e sigurt se kta, sa m shum q do t kalonte koha, aq m shum do t prpiqeshin t gjenin mnyra dhe marifete pr t’u vendosur n qytet.

  Truri i smur i Enver Hoxhs kishte gjetur t paktn dy mnyra pr t mbajtur fshatart larg qytetit. Mnyra e par q m vjen n mendje sht edhe m qesharakja. E ka aktivizuar t paktn dy her, pasi m par kishte konstatuar se nj numr i caktuar qytetarsh me banim n fshat, kishin gjetur mnyrn t punsoheshin n ndrmarrje t ndryshme t qytetit. N t dyja kto rastet, Enveri doli dhe mbajti nga ato fjalimet e tij t famshme, pas t cilave fillonin fushatat e njohura. Tema e fjalimeve n fjal ishte “Lufta kundr burokracis” (rrnja e ksaj fjale vjen nga frngjishtja: buro = zyr, dhe lidhet me npuns zyre, q merren m shum me shkresurina, pa u sjell asnj dobi t interesuarve). N fakt, t vetmit “burokrat” q rezultonin pas analizave n organet dhe organizatat baz t Partis ishin ca zanatinj me banim n fshat, si marangoz, murator apo kpucar. Kta t mjer ishin n fokusin e “Lufts kundr burokracis” dhe jo ca agjitator komunist koktrash, q paguheshin nga gjaku i popullit vetm pr t thn dokrra dhe pallavra t marra. Gjat ktyre fushatave, kta zanatinj u dbuan nga ndrmarrjet shtetrore dhe u detyruan t ktheheshin pran kooperativave t fshatrave ku banonin.

  Mnyra e dyt q prdori Enveri pr t mbajtur fshatart larg qytetit, sidomos brezat e rinj, ishin shkollat bujqsore. N thelb, pr arsyen q do t prmend n vijim, kto shkolla ishin “nj kontrat ligjore” ndrmjet Enver Hoxhs dhe nxnsit nga fshati q regjistrohej n kt shkoll, se ky i fundit do t qndronte prjetsisht me banim dhe pun n fshatin e lindjes. Si dihet dhe si e kam prmendur edhe un mjaft her n shkrimet e ksaj teme, kto shkolla ofronin dije vetm pr bujqsi dhe blegtori, madje dije shum t pasura. Nga ata tjetr, ofronin dije mjaft t vobekta, ose edhe aspak n fushn e Gjuh Letrsis, Matematiks, Fiziks etj. Pr kt arsye, kushdo q mbaronte shkolla t ktij niveli, nuk kishte t drejt t vazhdonte studimet n asnj shkoll tjetr t lart, prvese pr agronomi dhe veterinari. Pak a shum, i njjti koncept ishte edhe pr shkollat e mesme profesionale, por ato funksiononin kryesisht pr nxnsit nga qyteti dhe t jepnin t drejtn t studioje n shkolla t mira, si p.sh. pr inxhinieri mekanike, inxhinieri ndrtimi etj.

  Programi i shkollave t mesme bujqsore, ndryshe nga ato t mesme t prgjithshme, nuk kishin asnj lidhje me at q quajm “arsim klasik”. Mes tyre kishte nj hendek t thell kulture, e cila ishte projektuar qllimisht prej vet Enver Hoxhs pr t diskriminuar fshatarsin kooperativiste pr arsyet q tham. T rinjt e shkolluar t asaj kohe ironizonin shokt e tyre, q vinin nga kto shkolla, me batuta t ndryshme. Shpesh her, kjo i bnte kta t fundit t ndiheshin inferior, gj q ishte pr t ardhur keq. Shembulli m klasik i ksaj kategorie individsh me kultur inferiore, por edhe me ndjesi t theksuar inferioriteti, sht ai i Miri Cicit.

  N jetn time kam njohur shum djem fshati, djem me t vrtet trima, q bn t pamundurn pr t’iu shmangur diskriminimit kulturor dhe padijes, q Enver Hoxha prpiqej t’u impononte Enveri brezave t rinj me banim n fshat. Rasti m heroik q njoh personalisht, sht ai i nj djali t thjesht, q bnte 2,5 or rrug me kmb q t vinte nga fshati n gjimnazin e qytetit m t afrt dhe po aq pr t’u kthyer prsri n shtpi. Vinte gjithmon n orar dhe asnjher me vones. Ky itinerar i prditshm, me kaq mund, lodhje, por edhe me shum vullnet, e bri kampion n vrapimet e gjata n olimpiadn e shkollave t mesme t rrethit, edhe pse nuk kishte ndonj preferenc t veant pr aktivitetet fizike. Mbi t gjitha, e bri kampion n zemrat e atyre nj e kan njohur pr dshirn e zjarrt pr dije dhe shkollim t vrtet. Kam njohur djem t tjer, q bheshin grup e vinin n gjimnazet e qytetit duke zn me qira ndonj bodrum n shtpi private, e q hanin do dit dy lek buk e nj lug marmelat fiku, se kaq i kishin mundsit familjet e tyre. Kam njohur gjithashtu edhe djem me shkoll t bujqsore, por q ishin lexues t rregullt n bibliotekn e qytetit, por edhe lexues t bibliotekave private, t cilat ishin burim i veant kulture me an t t ashtuquajturve libra t verdh, librat q komunistt i kishin ndaluar t qarkullonin pas Revolucionit Kulturor t vitit 1967. Dua t them se ekzistonte mundsia pr do t ri me banim n fshat q, nse dshironte, t kaprcente kufizimet arsimore t regjimit. Edhe sheshi, edhe mejdani ishin prpara tyre.

  Miri Cici nuk ka asnj lidhje me shembujt e lartprmendur. Miri Cici zgjodhi me vullnet e dshir t plot arsimimin bujqsor dhe perspektivn q ai ofronte pr t ardhmen, d.m.th. profilin bujqsi – blegtori. Nuk dua t them se kjo ishte gj e keqe, sepse do zgjedhje e vullnetshme duhet respektuar deri n fund. E keqe sht t prpiqesh t’i imponohesh opinionit publik se ti je dika tjetr, q nuk ka lidhje me at q ti vet ke zgjedhur. Pikrisht kt bn Miri Cici. Prpiqet t kaloj nga inferioriteti ku e ka zhytur padija e thell n superioritetin e dijes s atyre q i kan kushtuar jetn shkencave dhe fushave q u shrbejn.

  Gjendja n t ciln ndodhet Miri Cici pak koh pas daljes s tij nga burgu sht e natyrs patologjike. Si e kam prshkruar me hollsin m t vogl dhe me vrtetsi t paprgnjeshtrueshme, analfabetizmi dhe koktrashsia e ktij njeriu u bn kaq e dukshme n vitet q ai u prpoq t studionte n Greqi, Angli dhe SHBA, saq edhe ai vet sht i ndrgjegjshm pr kt, prandaj dhe asnjher nuk i ka mohuar faktet, q un kam sjell me kaq bujari n kt forum. Psikologt thon se kulmimi i ndjenjs s inferioritetit pjell t kundrtn e saj, ndjenjn e superioritetit. N kt rast, gjithnj sipas tyre, kemi t bjm me nj fenomen psikopatik, q mund ta quajm edhe delir. I smuri (Miri Cici) e sheh veten si n pasqyr, jo n prmasat e tij reale, por n ato q ai ndrron t ket. Pr kt arsye, zgjedh nj person, t cilit do t donte t’i ngjante n dije, n etik, n kultur, n prvoj, n detyr, kryesisht n reputacion, dhe fillon ta sulmoj me ashprsi publikisht, pr t’u treguar t tjerve se ky vet vlen m shum se ai. Personat q ai ka zgjedhur pr kt qllim jan pothuajse gjithmon brenda Kishs son Orthodhokse. I pari prej tyre sht Kryepiskopi Anastas. I dyti sht Mitropoliti i Kors, Hirsi Joani. Disi m pak jan mitropolitt e tjer me shtetsi shqiptare. T tjert, me sa duket, nuk ia mbushin mendjen, por kjo sht pun e tij dhe un nuk kam ndrmend ta qortoj pr kt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 12-10-2020 m 08:56

 5. #85
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,110

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ne kete diskurs te gjate akuzash pa dyshim te drejta, nuk e di nese per kete person mund te funksionoje modaliteti i "shkisherimit". Se kuptoj cfare duhet te beje tjeter nje person qe ta meritoje kete gje.
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #86

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  I shkishruar sht, i dbuar nga t gjitha Kishat. Kryesorja sht ta msojn t gjith se kush sht, sidomos brezat e rinj.

 7. #87

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Paradite antishqiptar, pasdite antigrek, gjith ditn sahanlpirs

  Q ta prkufizosh me saktsi Miri Cicin, nuk duhet t thuash far sht, por far nuk sht. Nuk mund t prshkruash dik se far sht, kur ky nuk ka asnj lloj integriteti dhe asnj fije personaliteti. Miri Cici sht nj mas amorfe prej mishi, e cila ka vrtet dy sy, por ato jan shum pak pr ta br njeri. Tre fjal m vijn ndrmend pr ta prshkruar sa m shkurt kt flliqsir organike mjedisndotse, tri fjal me prejardhje neolatine (dy prej t cilave t huazuara prej latinishtes nga greqishtja e vjetr), q kan deprtuar n gjuhn shqipe n koht moderne. Q t tria fillojn me pjeszn mohuese “a”:

  apolid, amoral, analfabet

  N postimin e sotm dua t ndalem kryesisht tek fjala e par (apolid), t ciln e kam prmendur edhe nj her tjetr n postime t mparshme, por pa i kushtuar rndsin dhe vmendjen q i takon. Pr amoralitetin dhe analfabetizmin (koktrashsin) e Miri Cicit kam folur shum m tepr (dhe kam pr t folur edhe n vazhdim shum m tepr se kaq), por tani e ka radhn apolidia e tij dhe un jam i vendosur q t’i jap hapsirn q meriton.

  Fjala “apolid”, e cila prdoret jo rrall n gjuht neolatine dhe pothuajse aspak n gjuhn e sotme greke, edhe pse origjina e ksaj fjale vjen pikrisht nga greqishtja e vjetr (άπολις = njeri q i sht hequr e drejta e qytetaris, e shtetsis, q i jan privuar t drejtat civile, i jashtligjshm, i paatdhe) duket sikur sht krijuar mijra vite m par qllimisht pr t prshkruar fenomenin Fatmir Fotaq Cici. Jo se edhe n t kaluarn nuk kan ekzistuar ekzemplar t till, por ky sht nj ndr mishrimet m t shpifura e m kutrbuese midis mijra ekzemplarve t tjer n vazhdn e gjat t shekujve.

  Apolidia e Miri Cicit u shfaq shum qart q n momentin e par, kur shkeli n tokn greke. Deklaroi se ishte vorioepirot grek, ndrroi emrin n letrnjoftim n datn 24 janar 1991, d.m.th. n kohn q kishte rreth njzet dit q ishte n kampin e refugjatve me origjin greke t Kallpaqit (dikush ia solli posarisht dhe urgjentisht n Greqi, pr t justifikuar t dhnat personale q kishte deklaruar n hotpostin e Policis Greke n Filat). Me emr e mbiemr grek dhe me procedura pranimi si grek i diaspors u regjistrua edhe n Fakultetin Teologjik t Athins. Nse ka ndonj kundrshtim, le ta publikoj diplomn e tij, si ka publikuar edhe dokumente t tjera. At q shum t tjer nuk e din, sht se Miri Cici, pak para se t largohej pr n Amerik, kishte br dokumentet n Policin e Janins pr t marr Kart si Bashkkombs Grek me dy letra rekomandimi, t cilat nuk po i prmend ktu pr shkaqe q Miri Cici, me pak prpjekje, mund ta kuptoj arsyen se pse jo. Nse ka ndonj kundrshtim, ai e di shum mir identitetin tim, mund t m padis n Greqi pr shpifje dhe un jam gati t pranoj dnimin e merituar. Nse ia mban magjja...

  Miri, nse ti nuk m njeh, ngaq jam anonim, si shkruan zotrote n facebook, organet e drejtsis t do vendi ku ti krkon t gjesh t drejtn, mund t evidentojn shum leht identitetin dhe vendndodhjen time. Ja sheshi, ja mejdani, Miri!

  Vazhdojm atje ku e lam. N kohn q Miri Cici po dorzonte dokumentet n fjal n Policin e Janins, n pritje pr t marr kartn e bashkkombsit, n t njjtn koh ndodhej n shoqrin e ateistit t trbuar Aristidh Kols (ose Koljes, si thot ky debil injorant), me ndihmn e t cilit do t themelonte nj shoqat fetare!!! Qllimi i vrtet i ksaj shoqate, si e kemi vrtetuar n postimet e msiprme prkatse (faqe 1-3, jan disa postime) ishte si t pranin arvanitasit e Greqis dhe ortodokst nga Shqipria q jetonin si emigrant n Greqi. Nuk ishte nj loj personale e Miri Cicit, sepse kjo i kalonte s teprmi mundsit dhe vizionin e tij, vizion i cili nuk i kaprcente kufijt e nj shporte me fiq e me ca kopan rrushi prsipr. At q mund ta quajm si vizion me t vrtet t tij ishte synimi pr t mbushur xhepat me nj rrog t majme nga administrata publike e Greqis dhe t ardhura t tjera q parashikoheshin nga financimi i organizatave joqeveritare. Kt e kuptuan menjher t gjith, prandaj dhe i dhan shkelmin vitheve po at dit, duke e degdisur shum larg, n ann tjetr t globit.

  Aktiviteti i Miri Cicit, i cili prpiqej t luante nj rol mjaft t dyshimt n gjirin e emigracionit shqiptar t Athins, zhvillohej kryesisht pasditeve. Paraditeve, Miri Cici shkonte dhe takonte Dekanin e Fakultetit Teologjik t Athins, z. Vulgaris, t cilit i qahej se Kryepiskopi Anastas refuzonte ta ndihmonte pr t vazhduar studimet pasuniversitare ngaq Miri ishte njeri Sebastianit! Profesor Vulgaris ishte njeri mjaft i zgjuar, por edhe mjaft dinamik. Nuk ishte nga ata q mund ta hanin sapunin pr djath. Madje ishte ky profesor q, kur Miri Cici u paraqit para tij pr t dhn provim “Hyrje n Dhiatn e Re” (nj lnd teorike mjaft e vshtir), gati sa nuk e nxori me shkelma nga zyra, duke i vn notn 4 e pa marr parasysh justifikimet e ktij bubarioti jargash. Mirpo, sado i zgjuar q mund t ishte profesor Vulgaris, nuk e kishte t leht t kuptonte procesin evolutiv t intrigs origjinare fshatareske, t pasuruar me element anadollak t otomanizmit e t kalitur me komponent agjitativ n farkn e burgjeve ordinere t komunizmit.

  E vrteta sht se profesor Vulgaris i zuri bes Miri Cicit, por jo pr arsyet q besonte Miri Cici. Pavarsisht se ’mund t mendohej n Shqipri, n nj vend evropian si Greqia nuk mbizotrojn mentalitetet q pretendonte Miri. Sebastiani ishte thjesht nj mitropolit i thjesht i mitropolis m t vogl n Greqi dhe nuk ishte e thn q t gjith t mendonin si ai. Problemi i profesor Vulgaris ishte tjetr. Ai nuk mund t pranonte q nj student i tij, cilido qoft, t pengohej t vazhdonte studimet pr shkak t bindjeve t tij politike. Por jo vetm kaq. Pr hir t s vrtets, n kuadr t divergjencave t kahershme mes profesorve t do universiteti t bots, marrdhniet mes profesor (Kryepiskop) Anastasit dhe profesor Vulgaris nuk kishin qen kurr t mira. Me sa di un, nuk kan pasur ndonj prplasje t drejtprdrejt, por n mjedise t tilla akademike, antipatit dhe simpatit jan gjithmon ant e s njjts medalje. Kt fakt shfrytzoi bubarioti dinak Miri Cici, pr t siguruar nj burs n Greqi, e cila do t’i siguronte nj jetes pa probleme pr disa vite t tjera.

  Edhe ksaj here, Miri Cici i kishte br hesapet pa hanxhin. N kohn q sapo kishte nxjerr lugn nga brezi pr t ngrn edhe pr ca vite akoma nga sahani i Ministris s Jashtme t Greqis, npunsi i athershm i Zyrs s Bursave, diplomati Spiros Millonakis (ndjes past, se vdiq para disa vitesh krejt papritur nga nj atak kardiak n Lituani), prpiqej me do mnyr q t pengonte vendimin q kishin marr eprort e tij pr t’i dhn burs vorioepirotit t flakt Fotios Tsitsis. Shkaku nuk ishin vetm reagimet q vinin nga Shqipria, por edhe nga prvoja personale q kishte pasur si diplomat n vende t ndryshme t bots s tret. Mbi t gjitha, ai ishte nj psikolog i mir, dhe nga kontaktet q kishte pasur me Mirin, ishte i bindur se ktij njeriu nuk duhej t’i jepej burs. Pr udi, ai e kishte prshkruar kt t fundit me t njjtn fjal q e kishin prshkruar t gjith grekt q e kishin njohur nga afr: κουτοπόνηρος, d.m.th. shejtan budalla.

  Problemi i t ndjerit Millonakis ishte se nuk ishte n gjendje t bindte profesor Vulgaris pr mosdhnien e burss ktij mashtruesi bubariot. Pr fat t mir, zgjidhja erdhi nga qielli (nprmjet toks). Nj dit t bukur, ose m sakt nj mngjes t bukur, pak or prpara se profesor Vulgaris t nisej me avion pr nj shtet n Lindje t Mesme, ku jepte edhe aty leksione, mori t gjith informacionin e nevojshm nga nj burim i besueshm. Sapo u kthye nga Lindja e Mesme, thirri Miri Cicin dhe e bri leck, duke i treguar portn, me rreptsin q vetm ai dinte t tregonte. Kjo ishte arsyeja q Miri Cici u shporr nga Greqia. Loja e tij e dyfisht u kuptua nga t gjith. Jam i bindur se loja e tij nuk ka qen kurr e pafajshme. Kam shkruar dyshimet (bindjet) e mia n postimet prkatse, dyshime t cilat vazhdoj t’i kem dhe do t’i kem sa t jet jeta, sepse i kam t bazuara n fakte e n bioma t fuqishme personale.

  Dua t theksoj edhe nj her at q them edhe n titull: Miri Cici nuk sht as shqiptar e as grek. Esht nj apolid i mjer, nj njeri pa atdhe, se nuk ka dhe q mund ta mbaj at. Pr fat t mir, Perndia i ka dhn aftsi t kufizuara mendore, se me ligsin e tij, sikur edhe pak zgjuarsi t kishte, do t kishte br dm t madh. Gjithsesi, problemi nuk sht vetm Miri Cici, por edhe vllai i tij, prifti i Selanikut Artemios Tsitsis. Pres prej tij q t ankohet pr emrin q i sht prmendur n deklaratn e paradokohshme pr shtyp t Kishs son. Le t ankohet, ashtu si ka br edhe para disa vitesh, kur ia prmendm emrin n nj nga shkrimet n gazetat shqiptare. E kshilloj q ankesn e tij ta drejtoj nprmjet Mitropolis s Selanikut, meqense asaj mitropolie i prket, n mnyr q t ket m shum efekt. Do bj t pamundurn q t paraqitem personalisht aty pr t dhn shpjegimet e nevojshme. Por jo vetm kaq. Nse ai nuk e bn kt hap, do ta bj un vet pr t. Ka plot vite q fshihet pas vllait t vet pr t luftuar Kishn Mm dhe njerzit e saj. Pres me padurim q t prfundojn kufizimet e COVID-19, q t shkoj vet n Selanik, se ca pun duhen br ball pr ball e jo me telefona e facebook-e. Kt ia premtoj si burrat!

  Cicaj! Spiunllqet tuaja nuk kalojn m!

  Shkrimi i sotm nuk ka mbaruar. Vazhdon me t dhna e dokumente t pakontestueshme, t cilat do t hedhin m shum drit mbi antishqiptarizmin dhe antihelenizmin e sahanlpirsit Miri Cici.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-10-2020 m 10:09

 8. #88
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Nj katundar anadollak n oborrin e elits intelektuale

  (Nga Niko Korari)

  Prpara gati dy dekadash, kur ditt e jets sime ishin trsisht t mbushura me veprimtari e probleme t nj jete t vshtir, e cila shtjellohej brenda nj mjedisi q e bnte at akoma m t vshtir, kur nuk po gjeja koh jo vetm pr t pir ndonj kafe me shok e miq, por as pr t prkdhelur fmijt e mi t vegjl, filluan t m vinin gjithnj e m tepr lajme se nj far Foti Cici nga kontinenti amerikan, nj “diamant” i vrtet i mendimtaris botrore, nj erudit me kultur t jashtzakonshme, po shkruante kundr meje n internet.

  Fillimisht u habita. Nuk arrija t kuptoja se si kishte mundsi q nj erudit kaq i madh t merrej me nj njeri kaq t vogl si puna ime. Un nuk isha pjes e ndonj debati apo forumi ndrkombtar, ku t hahesha me mendimtar t kalibrit si ky i amerikanit Foti Cici. Kt dyshim timin e ndava edhe me personat q m informuan, duke i mshuar n t njjtn koh ides se si ka mundsi q nj dijetar amerikan i ktyre prmasave, i cili jam i sigurt se as q e di se ku bie Shqipria, t merret me nj qytetar t rndomt ktij vendi, madje t nj skaji jo shum t rndsishm t tij.

  Nuk arrita t mbaroja fjalin, kur personat n fjal gati sa nuk m’u hodhn n gryk, duke m’i br argumentet q parashtroja cop-cop. Akademiku Foti Cici nuk ishte amerikan, por shqiptar, madje nj shqiptar q m njihte shum mir, me dhmb e dhmball. Kta njerz, t cilt ishin padyshim dashamirs ndaj meje, m kshilluan q t mos merresha me t, se mund ta psoja keq. Sipas tyre, me aq sa kishin dgjuar dhe lexuar n internet, intensiteti vdekjeprurs i valve q emetonte intelekti i fuqishm i ktij dijetari t shquar ishte kaq i madh, saq mund t m ekzekutonte n distanc n m pak se nj sekond. Pas ktij paralajmrimi, m lan vetm, t zhytur n nj frik t madhe dhe pasiguri pr jetn dhe t ardhmen time.

  Fillova t mendoja seriozisht si t’i shmangesha ktij rreziku q po m kanosej. Gjja e par q duhej t bja ishte t merrja vesh se kush ishte ky Foti Cici dhe se ku isha njohur me t. Njihja nj person me kt emr, por ai q njihja un nuk ishte as erudit, as dijetar e as mendimtar. Nuk mund t ishte i till, sepse e dija mir q n kafkn e tij, atje ku njerzit e tjer kan trurin, ai kishte vetm nj kokrr lajthie, madje edhe kjo e kalbur nga brenda. Asgj m shum. Pr t’u siguruar, mora n telefon njrin prej personave t lartprmendur dhe e pyeta se nga cili rreth i Shqipris ishte akademiku Foti Cici. M tha se ishte nga rrethi i Sarands. udi! Edhe ky q njihja un nga rrethi i Sarands ishte. E pyeta se nga cili vend i ktij rrethi ishte, dhe m tha se ishte nga Nivica e Sarands. udi! Edhe ky q njihja un nga nj fshat q quhej Nivic ishte, por ja q zona prreth kishte dy Nivica. E pyeta prsri se nga cila Nivic ishte konkretisht, dhe m tha se ishte nga Nivic-Bubari. Deri ktu n rregull. Megjithat, pyetja e fundit ishte ajo q do t kthjellonte prfundimisht paqartsin time. E pyeta nse bhej fjal pr t birin e Gligorit dhe Aleksandrs, dhe kur ma konfirmoi edhe kt, ather kuptova gjithka. Bhej me t vrtet fjal pr personin me emrin Foti Cici, t e njihja dhe m njihte, por me nj ndryshim t vogl: un e njihja shum m mir nga ’mund t njihte ai vet vetveten.

  Mora frym i lehtsuar, sepse isha tashm i sigurt se truri i tij, ose m sakt ajo kokrra e lajthis s kalbur, q shrbente si tru, nuk kishte fuqi jo t ekzekutonte dik n distanc, si ishte prhapur fjala, por as t lidhte ushkurin e benevrekve t t zotit, prandaj dhe i thash vetes: Niko, ia hodhe edhe ksaj radhe. Nse sht e shkruar t vdessh nga rrezatimi i fuqis s trurit t Foti Cicit, ke pr t thyer edhe rekordin e Mathusals.

  Ndrkoh, m duhej t zgjidhja edhe nj problem tjetr po aq t vshtir. Ky Foti Cici, q njihja un, t paktn deri n ditn e fundit q un kisha kontakt me t (direkt apo indirekt), ishte nj katundar i trash, nj analfabet me plot kuptimin e fjals, q nuk njihte as gjuhn e nns, pa le m ndonj gjuh t huaj. Nuk bhej fjal t kishte ndonj lloj dijeje n ndonj fush tjetr, sepse nuk mund t fitosh dije pa ndrmjetsimin e nj mekanizmi komunikativ, si sht gjuha. Thuhet se n t ardhmen, shkenctart do t jen n gjendje t injektojn dije n organizmin e njeriut nprmjet nj procesi shum t shkurtr prej disa sekondash. Uroj q Foti Cici jet gjall deri ather, sepse do t ket mundsin q t realizoj ambicien m t madhe t tij e t bhet nj njeri me t vrtet i ditur, madje pa u lodhur fare, por deri ather ka pr t mbetur nj cop gdhe, ashtu si sht edhe tani. T vetmet dije q un dija se i zotronte, edhe kto m shum t natyrs t natyrs empirike sesa teorike, kishin t bnin me mbjelljen e domateve, vjeljen e specave dhe mjeljen e lopve.

  Gjithsesi, q t jem i sinqert, m brente krimbi i dyshimit se mos gjat periudhs q un nuk kisha asnj lloj kontakti me t, brenda tij mund t ishte ngjallur ndonj zell i papar pr t studiuar, pasi m par t ishte zgjuar nga nj letargji e gjat ndonj talent i rrall, i fshehur kush e di se n cilin gjen t acidit t tij dezoksiribonukleik. Pr t’u siguruar, mora nj makin llogaritse dhe fillova t bja hesapet. Kisha prpara meje nj ekuacion shum t vshtir pr t zgjidhur, edhe pse t njohurat ishin shum dhe e panjohura (x) ishte vetm nj. Pra, dija se bhej fjal pr nj katundar analfabet, i cili n gati dy vjet duhej t shndrrohej n gjeni. D.m.th. ekuacioni shtrohej si m posht:

  ________________________________________katundar x 2vjet = gjeni

  Sipas prllogaritjeve t mia shum t sakta, i binte q, q t vrtetohej ky barazim (ekuacion), duhej q Foti Cici, n m pak se dy vjet, t prforconte njohurit e fillores, t thellonte njohurit e tetvjeares, t mbaronte arsimin e mesm me not maksimale, t kryente studime t larta n Harvard, Oksford dhe Sorbon, t fitonte gjasht tituj master dhe tri doktoratura, por nga llogarit e mia nuk rezultonte dika e till. Konkluzioni q nxora n kt rasti ishte se i vetmi prparim q mund t bnte Miri Cici gjat ksaj kohe kaq t kufizuar mund t ishte se, kur t’i vareshin qurrat, t mos i lpinte m me gjuh, si bnte deri ather, por t’i fshinte me mng. Versioni tjetr mund t ishte ndonj ndrhyrje e mbinatyrshme, si ajo e prralls me zann, e cila e shndrroi Hirushen me nj t prekur t shkopit magjik nga nj shrbtore leckamane n nj princesh me hijeshi marramendse, por kt nuk do ta besonte as ai vet.

  Kuptohet q prshkrimi im i deritanishm prmban doza t theksuara humori, por kjo nuk do t thot se nuk prmban doza po aq t fuqishme realizmi. N kohn pr t ciln bhet fjal, kishte njerz q besonin me t vrtet se Miri Cici (asokohe njihej si Foti Cici) ishte nj gjeni, dhe kjo pr tri arsye. Arsyeja e par ishte se Miri Cicin nuk e njihte askush. Ishte nj njeri anonim me plot kuptimin e fjals, mbi t cilin mund t ndrtoje fardo lloj legjende. Koha n t ciln ndrtohej kjo legjend ishte shum e turbullt. N ato vite, n Shqipri pothuajse nuk kishte internet. Aty ku kishte ishte i tipit “dial up”, tepr i ngadalt dhe me kosto t lart, sepse kohzgjatja matej me impulse. Rajone t tra nuk kishin lidhje telefonike, ndrsa pak shtpi npr qytete arrinin t vendosnin telefon, madje duke u paguar drejtorve t Telecom-it deri n 300 mij lek nn dor. Edhe n kto raste, telefoni duhej pr t komunikuar me njerzit e tyre n emigracion dhe jo pr internet, sepse interneti krkonte edhe kompjuter dhe kompjuteri krkonte njohuri, t cilat nuk ekzistonin.

  Ata q mund t’i nxirrnin bojn Mirit ishin bashkfshatart e tij, por si mund ta bnin ata n kto kushte? Pastaj, kush donte t dinte se far bnte nj njeri, q n syt e tyre nuk vlente as sa nj qindark e lekut? Para tetmbdhjet muajsh takova rastsisht nj bashkfshatar t tij n shtpin e nj mikut tim t mir. E pyeta me takt pr Cicajt. M tha se njihte shum mir Artanin (Artemin), se kishin qen bashk n shkolln e mesme bujqsore t fshatit. Pr Fatmirin as nuk dinte gj fare qkur ishin hapur kufijt. As nuk kishte dgjuar ndonjher ndonj gj pr t. Kur i thash se kishte mbaruar disa universitete dhe se ishte nj intelektual i shquar n Kanada, zgurdulloi syt dhe m pa vngr. Kujtoi se po tallesha me t dhe nuk ma vari m.

  Arsyen e dyt e kuptova edhe vet, ashtu si e kishin kuptuar edhe disa t tjer para meje ktu n Forumin Shqiptar. Miri Cici futej me emra dhe account t ndryshm, ku i thurte lavde vetvetes, me ndihmn edhe t nj hajduti kompjutersh t Akademis Teologjike t Durrsit, q i kishte shkuar pas n Kanada, me shpresn se Miri Cici do ta ndihmonte t hante me lug floriri.

  Arsyeja e tret sht shum m serioze. Nuk kam pasur dhe as kam as dyshimin m t vogl se ky qelbanik, bashk me disa t tjer, paguhet pr t luftuar Kishn ton, Kryepiskopin, klerin, teologt dhe besimtart e saj pr llogari t Turqis dhe radikalizmit islamik. Por pr kt do t flas m hollsisht n shkrimin e radhs.


  Si n t kaluarn, edhe tani, Miri Cici, ose ndryshe eruditi dhe akademiku i shquar Foti Cici, me origjin nga Nivic - Bubari i Sarands, sht shprehur se un i nxora bojn n ato vite me nxitjen e Kryepiskopit Anastas. D.m.th. mua m ngarkoi Kryepiskopi kt mision, prandaj dhe un veprova ashtu si veprova, sepse ndryshe nuk do ta bja! Po vazhdoj rrfimin tim, si e nisa n fillim, ksaj here pa asnj fije humori e pa asnj teprim.

  Esht e vrtet se miq t mi m kishin lajmruar n ato vite disa her se Foti Cici po shkruante kundr meje n internet, duke m drejtuar disa akuza n dukje t rrezikshme, por q un vet i kisha shndrruar bindshm n zero absolute n koh shum m t vshtira se koha n fjal. N kt kontekst, thniet e tij nuk m shkaktonin alarm, aq m tepr panik. Thjesht vrtetonin bindjen time se ky katundar koktrash ishte nj spiun i ndyr, nj provokator i vrtet dhe nj sahanlpirs i prmuar i neootomanizmit turk dhe terrorizmit islamik dhe asgj m shum. Nuk iu binda kurr ngasjes q t’i prgjigjesha ashtu si dija un pr shkaqe personale. Kjo gjendje vazhdoi deri sa nj dit m than se kishte shkruar kundr Kryepiskopit Anastas, t cilin e kishte krahasuar madje me djallin, dhe kt e kishte shkruar nga pozicioni i nj kleriku t Kishs Orthodhokse! Ather m hipi gjaku n kok. E ndieja se duhej br dika, sepse zullumet e tij ishin trashur shum.

  Si thash m lart, interneti i athershm ishte mjaft i kufizuar dhe n prgjithsi ishte dial up. Aty ku jetoja un nuk kishte ende as dial up. Kur krkoja ndonj informacion nga interneti, futesha me kodet e nj llogarie q kisha n Greqi nga nj telefon i dyt q kisha instaluar n shtpi pr kt qllim, por vetm pr pak minuta, sepse impulset me jasht ishin shum t shtrenjta. Pasi u interesova pr t pasur sa m shpejt nj lidhje interneti, nj njeriu im m ofroi kodet e nj biznesi, ku punonte. Bra veprimet e duhura dhe brenda pak minutash kisha nj lidhje goxha t mir pr kohn q flasim. U futa n Forumin Shqiptar, atje ku shkruante edhe Miri Cici, dhe fillova t shkruaj npr tema t ndryshme, q kishin hapur t tjert. Vura re se, brenda nj kohe t shkurtr, Mirit po i dridheshin leqet e kmbve. Mesazhet q po i drgoja privatisht n emalin e tij, ku i prshkruaja me hollsi ato q do t shkruaja n forum, i kishin dhn t kuptonte se po i vinte fundi. Dua t theksoj me shum sinqeritet se punn q kisha nisur nuk e dinte askush tjetr ve meje, aq m tepr Kryepiskopi, me t cilin nuk kisha komunikim t vazhdueshm pr shkak t largsis gjeografike q na ndante.

  Pas pak kohsh vendosa t hapja nj tem vetm pr Miri Cicin, ku me t dhnat dhe provat q do t publikoja, do t’ia nxirrja bojn njher e mir, si ia nxora. U futa n forum ku, pr fat, dikush tjetr, me emrin Agim Bardhi, kishte hapur si me porosi temn me titull “Foti Cici braktis delet e varfra shqiptare”. Vazhdimi dihet. Ky katundar me mask intelektuali u diskreditua kaq keq, saq u shporr jo vetm nga forumi, por edhe nga shtypi shqiptar, sepse t dhnat q un kisha publikuar ishin t tilla, saq as ata q e shfrytzonin, nuk donin t’i nxirrnin bojn vetes. Brenda pas ditve, Miri Cici u shndrrua nga nj “gjeni” n nj limon t shtrydhur, t flakur n nj kosh plehrash. U prpoq t shptonte nderin e tij duke m krcnuar se, nse guxoja, le t dilja hapur n shtypin shqiptar. Un dola edhe n shtypin shqiptar, me emr e mbiemr, me ndihmn e disa miqve t mi, kryesori prej t cilve ndrroi jet para pak kohsh.

  Ndrkoh, dua t prmend edhe nj detaj tjetr t ksaj historie, sepse dua t jem plotsisht i sinqert. Kur fillova t shkruaj t temn q prmenda m sipr, nuk kisha asnj dijeni se kush ishte Agim Bardhi, d.m.th. personi i vrtet q mbante kt pseudonim. N fakt, un e njihja shum mir kt person, por nuk e dija se fshihej ky nn kt pseudonim. Pas disa kohsh, kur komunikova me t si zakonisht, zbuluam papritur identitetin e njri tjetrit. Koh m von, identitetin ton e zbuloi edhe Miri Cici. Nuk e kam fjaln kaq shum pr veten time, sepse un kam shkruar kaq hapur, saq nuk ishte nevoja t fshihesha. Nuk sht faji im q Miri sht kaq koktrash, saq nuk arrinte t kuptonte se kush ia shkruante t gjitha kto, n nj koh q, prve Perndis n qiell, nuk mund t ishte askush tjetr ve meje.

  Prpara se t arrinte puna tek shkrimet e mia n gazetat shqiptare, por q gjithka q provonte se kush ishte ky njeri n t vrtet ekzistonte n Forumin Shqiptar, m mori n telefon personi me pseudonimin Agim Bardhi. M tha se Foti Cici kishte drguar nj email n adres t tij dhe timen njkohsisht. Un nuk kisha marr ndonj mesazh, sepse adresa q kisha deklaruar n forum nuk prdorej dhe ishte mbyllur. M tha se do t ma drgonte q ta lexoja. E lexova. Nuk kisha par ndonjher n jetn time gj m t ndyr se ai mesazh. Autori i emal-it identifikohej si nj organizat q quhej “Trekndshi Tiran - Athin - Vankuver”. Krkesa e tyre ishte q t mbyllnim menjher temn pr Miri Cici, prndryshe do t shpifnin se un abuzoja seksualisht me “Agim Bardhin”.

  Kuptohet q un nuk kisha ndrmend t trhiqesha nga tema, apo t pranoja t fshiheshin mesazhet e mia. T njjtin qndrim mbajti edhe personi tjetr, i cili u drgoi nj prgjigje me t vrtet fshikulluese. Pak koh m von, debati mes meje dhe Miri Cicit u zhvendos n nj forum tjetr, t cilin e zotronin mysliman, por q m duket se tani sht mbyllur. N nj mesazh t tij, duke mos qen n gjendje t prgjigjej ndryshe, kjo ndyrsir shkroi nj lajm t dits, q gjoja e kishte botuar gazeta “Mapo”, ku thuhej se un kisha prdhunuar nj nxns shkolle dhe se ndodhesha i arrestuar n rajonin e policis. Ishin ditt e para t shtatorit, ku si gjithmon hapeshin shkollat, por me nj prjashtim. At vit, nuk e mbaj mend shkakun, ishte marr vendim nga Ministria e Arsimit q shkollat t hapeshin me dy jav vones. Sigurisht kt nuk kishte si ta dinte Miri Cici, prandaj dhe u b qesharak. Vet ata islamikt e forumit e hoqn menjher, duke e konsideruar si nj shpifje, pr t ciln ata vet do t mbanin prgjegjsi nse do ta lejonin t prhapej. Nga ana tjetr, ishte shume e leht pr ta t konstatonin se kjo gazet nuk kishte botuar kurr ndonj lajm t till.

  Po i prmend kto, pr t kuptuar se ky njeri, n kohn q i shkruante kto, ishte nj klerik ortodoks. Nuk arrij ta kuptoj se sa tuhaf ishin ata q i besuan rason, pavarsisht se m pas, po ata ia hoqn. Kaq e vshtir ishte t kuptonin se kishin prpara syve nj katundar anadollak e me moral t ult, i cili nuk ishte i denj jo pr t qen nj klerik i Kishs Orthodhokse, por as kandillonaft?

  Po e mbyll shkrimin e sotm me at q Miri Cici e quajti “Trekndshi Tiran Athin Vankuver”. Dua t’i them atij se sado injorant q t jet, nuk mund t mos dalloj trekndshin nga katrkndshi, sepse n kt rast bhet fjal pr nj katrkndsh. Kndi i katrt sht Selaniku, te cilin e anashkalon qllimisht, ku vllai i tij sht kali i Trojs pr Mitropolin e Selanikut. Shpresoj se drejtuesit e ksaj Mitropolie ose do t vlersojn drejt provat q do t ken n dispozicion pr priftin e tyre Artemios Tsistis, ose duhet t justifikojn ndrhyrjet e tij antikanonike n dm t nj Kishe tjetr. Gjithsesi, skandalit zor se do t’i shmangen dhe jo pr fajin ton. Jam i sigurt se Cicajt e kuptojn mir kt q po them. N shkrimin e radhs do t prqendrohem akoma m shum n kt pik tejet delikate.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 10-12-2020 m 09:45

 9. #89
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Vllezrit Cici n dekadn e tret t misionit t tyre antiortodoks

  (Nga Niko Korari)

  Personalisht, nuk kam nevoj t rrmoj as n qiell e as n tok pr t’u bindur q Miri Cici (ashtu si edhe vllai dhe bashkpuntori i tij m t ngusht, pater Artemios Tsitsis) sht nj spiun i paguar, si nga SIGURIMI i Ramiz Alis, ashtu edhe nga SHIK-u i Gazidedes, pr t penguar ringritjen e Kishs Orthodhokse n Shqipri dhe prhapjen e besimit ortodoks prtej kufijve t tij tradicional, ashtu si e krkonte koha, historia, realiteti postkomunist dhe prirja e nj pjese t madhe t shoqris shqiptare. Gjithsesi, pak rndsi ka se cilat jan bindjet e mia personale, nse kto, n nj debat publik, nuk shoqrohen edhe me fakte t qarta e argumente logjike t qndrueshme.

  Me kt rast, dua t prmend disa fakte, t cilat kushdo q i lexon, mund t gjykoj vet e t nxjerr konkluzionet e veta, pa u ndikuar nga shkruesi i ktyre radhve. N postimin #32 t ksaj teme, GJIKSANA ka folur me mjaft hollsi e ka parashtruar argumente t shumta n lidhje me nj artikull q Miri Cici ka botuar n qershor 2001, n gazetn e diaspors shqiptare t Ameriks “Illyria” (13-15, 2001, Volume 11, # 1089), me titull “Prse ndalohet gjuha shqipe n kishn ortodokse t Sarands?”. Vlen t theksohet fakti q, n kt artikull, Miri Cici nuk ka prdorur emrin e vet, por pseudonimin “Sokrat Dhima”. Ky vet nuk e ka pranuar kurr se sht autori i ktij artikulli, por ja q dshmia e t ndjerit Sejfi Protopapa sht e padiskutueshme. Ai ka prshkruar me hollsi mnyrn se si u veprua n kt rast. Fillimisht u drgua nj far Toni nga Tirana n Sarand, pr t grumbulluar informacion. Shpenzimet e tij u mbuluan me ek n dollar prej Sejfiut, t cilin e mori Miri Cici dhe ia drgoi n Shqipri personit q kishte drguar pr t spiunuar komunitetin ortodoks t ktij qyteti. N vazhdim, u prpoq t formulonte nj far teksti n shqip, por duke mos qen n gjendje t shkruante (sepse nuk sht n gjendje t shkruaj as emrin e vet), tekstin ia redaktoi Sejfiu, duke i dhn formn e tij prfundimtare, me t ciln edhe pa dritn e botimit (Shih gazeta TEMA, 09.09.2003, si dhe postimin #59 t ksaj teme).

  N kt rast, pyetja q shtrohet nuk sht se prse Miri Cici e shkroi kt artikull me pseudonim, sepse arsyet dihen. E para, sht se nuk donte t konfrontohej me dy greqishtfolsit kryesor t kishs s Sarands, priftin dhe djalin e tij, psaltin, Leonidha Papa, shokun e vllait t vet, Artemit, kryetarin e sotm t OMONIA-s, t cilin Miri e njihte edhe personalisht q prej vitit 1991. Madje me ndihmn e ktij t fundit, Miri kishte siguruar at vrtetimin si grek i thekur nga Silogu Vorioepirot i Alikos, E dyta, nuk donte t shkaktonte reagime tek komuniteti ortodoks grek i Ameriks, mbi t gjitha tek ati i tij shpirtror, prifti grek Christos Christakis,i cili e kishte ndihmuar t vinte n Amerik, e kishte mbajtur dhe e mbante me buk e me para, sidomos pasi shqiptart e Nju Jorkut dhe Filadelfias e kishin przn me shkelma. Nuk donte t prishte marrdhniet me t edhe pr nj arsye tjetr shum serioze. At Christos ishte ai q do ta ndihmonte t bhej prift (si e ndihmoi). E treta, duke mos u konfrontuar hapur me priftin dhe psaltin e kishs s Sarands, ai mbronte n fakt vllan e vet, Artemin n Selanik, duke i dhn atij mundsin q t vepronte i qet e t integrohej trsisht n jetn kishtare t atij qyteti.

  Pra, pyetja nuk sht se prse prdori pseudonim, por prse duhej t shkruante kt artikull, n nj koh q nuk kishte ndrmend t cenonte asnj nga personazhet kryesor t ktij artikulli? Pr m tepr, prse duhej t shkruante nj artikull, pr t cilin ai vet nuk kishte asnj t dhn, prandaj dhe drgoi Tonin nga Tirana pr t grumbulluar informacion?

  Besoj se prgjigjja sht shum e thjesht. Miri Cici ishte n mision. Duhej t shkruante ato q i diktonin t tjert, ata q edhe e paguanin. Nga ana ime, jam i bindur se, nse do t ishte n dorn e Miri Cicit, ai nuk kishte pr t shkruar kurr kt artikull, prmbajtja e t cilit e mbante t mbrthyer prej fyti, mes dy zjarresh t mdhenj, ku lvizja m e vogl mund ta kthente n shkrumb e hi.

  Deri sa t arrinte t dorzohej prift, duhej t shkruante me pseudonim, q t mos binte n sy. Pas dorzimit, do t shkruante detyrimisht me emrin e vet, sepse ather mund t bnte m shum dm dhe t shkaktonte konfuzion n gjirin e Kishs Orthodhokse n Shqipri. Dhe ashtu ndodhi n t vrtet. Sapo veshi rason, Miri, i cili n at koh quhej father Foti Cici, shkroi me emrin e vet, ose m sakt, n shkrimet q t tjer ia drgonin t gatshme, vendoste emrin e vet. Islamist nga Shqipria, t prhapur gjithandej, prhapnin me marifet lajmin se nj “Fan Nol i ri” po luftonte nga Amerika pr t mbrojtur Kishn e Shqipris, q sipas tyre, e kishin “uzurpuar grekt!!!”. N kt klim terrori antiortdoks, shkrimet me emrin e tij ishin ato q i jepnin tonin lufts s egr t islamizmit radikal kundr Kishs son, ndrsa rasoja q mbante veshur ishte mjeti i vetm q i jepte atij “autoritetin” pr t’u shfaqur si nj figur madhore n gjirin e ortodoksis shqiptare.

  Kalojm tani n nj detaj tjetr, i cili hedh drit dhe plotson faktin e msiprm. Nse do pyesni Miri Cicin se cila ishte arsyeja q u largua nga Kanadaja n Australi, do t’ju thot se e bri pr shkaqe ekonomike. Esht me t vrtet pr t’u gajasur me kt prgjigje, por kt ka. Nuk ka tjetr.

  Kanadaja rreshtohet n nj ndr vendet me politikat m t fuqishme sociale n planet, madje shum m t mira se ato t Australis. Nuk sht as Somali, as Nigeri, as Pakistan e as Kore e Veriut, q qytetart e saj t shkojn e t krkojn nj fat m t mir npr kontinente t tjera. Megjithat, le ta zm pr nj ast se u largua pr n Australi pr shkaqe ekonomike. Pse u kthye prsri n Kanada? Prsri pr shkaqe ekonomike? Rastsisht vajtje-ardhjet e tij npr kto shtete diktoheshin nga riveshja dhe rizhveshja e rasos, sa her q Kishat lokale me t cilat ishte lidhur, e pranonin dhe pastaj e dbonin respektivisht, sapo merrej vesh se me far mashtruesi kishin t bnin?

  Qllimi i vetm i largimit t Miri Cicit nga Kanadaja pr n Australi ishte t mbulonte gjurmt e dbimit t tij pompoz nga radht e klerit t OCA n SHBA. Nuk e dim se n ’rrethana arriti t mashtronte Kishn e atjeshme t Antiokis dhe t vishte prsri rason, por dim se edhe prej andej u dbua me t njjtin pompozitet, si edhe n SHBA, kur u mor vesh e kaluara e tij e errt. Nga Australia u kthye prsri n Kanada, ku prsri me mashtrime dhe falsifikime, duke shfrytzuar kaosin dhe mungesn e nj komunikimi deri diku t justifikueshm midis dioqezave t s njjts Kishe npr kontinente t ndryshme, veshi prsri rason, edhe pse si nj prift i dors s dyt, n nj kishz mikroskopike siriane.

  Pr ata q i kan ngarkuar misionin, shtja e rasos s Mirit sht kusht i panegociueshm pr t vazhduar ta paguajn, sepse nuk u intereson ai si person, por petku q e mbulon. Pr Mirin, shtja e rasos sht burim jetese, madje i vetmi burim jetese. Ai nuk di t bj pun tjetr. Ato q thot, se gjoja punon si prkthyes npr rajone policore dhe gjykata, nuk mund t’i sigurojn jo bukn e gojs, por as uj pr t pir. Dshmia m e mir pr kt sht fakti se, q nga koha q sht dbuar prfundimisht edhe nga ajo kishza siriane, ai vazhdon t hiqet ende si prift, sigurisht pr t mos humbur tridhjet asprat, q padront e tij i kan ofruar gjith kto vite pr ta mbajtur gjall.

  N nj skaj tjetr t bots, n Selanik t Greqis, vllai i vet, Artemios Tsitsis, prift edhe ai, vazhdon t jet pjes e pandashme e t njjtit mision. Nuk ka arsye t dal hapur, sepse kshtu do t humbiste shum m tepr nga ato q fiton si nj qengj i urt. Do t humbiste nj pun t rehatshme, nj rrog t majme, nj pozit shoqrore t fituar nprmjet fisit t gruas, do t humbiste edhe familjen, sepse pjestart e saj nuk do t’ia falnin kurr nj sjellje si ajo e vllait t vet n Kanada. Ndrkoh, ne dim shum mir se ai luan rolin e kallauzit n t gjitha sulmet q vllai i tij, n rolin e tellallit, drejton kundr Kishs son, kundr Kryepiskopit Anastas dhe, koht e fundit, kryesisht kundr Mitropolitit t Kors, Hirsi Joanit. T gjitha shpifjet kundr ktij t fundit i grumbullon pater Artemios, nga njerz q ndajn t njjtat “ideale” me Cicajt n Shqipri, pr t’ia drguar m pas vllait t vet n Kanada. Nuk e di nse e ka kuptuar apo jo, por e siguroj se qetsis, me t ciln ka bashkjetuar gjith kto vite, po i vjen fundi. Erdhi koha t prballet me faktet, me t vrtetn, me opinionin publik t Selanikut dhe m gjer, me at t ortodoksve t Greqis.

  N mbyllje, do t doja t thosha se mua m plqen t flas shum pr ndrtesa, jo vetm ngaq jan pjes e ADN-s sime, por edhe se jan dika e dukshme dhe e prekshme, q flasin edhe pse s’kan goj e q thyejn turinj edhe pse s’kan grushte. Nj rast i till ishin p.sh. shkrimet e mia n kt tem pr “viln milionadollarshe” t Hirsi Joanit n nj fshat t Prmetit, t ilustruara me pamje satelitore e fotografike, shkrime t cilat diskredituan publikisht jo vetm Miri Cicin, por edhe ata q i ofruan qllimisht kt informacion shpifarak e keqdashs. N vazhdim, pa asnj vones, do t bj fjal pr nj ndrtes tjetr, at t Kishs s Burimit Jetdhns, pr t ciln Miri Cici thot se ka shum korrupsion. Do ta shohim edhe kt punn e korrupsionit, por paraprakisht dua t them se i vetmi korrupsion n kt rast jan shpifjet q nj person i njohur nga ne (ashtu si njihnim edhe ata q flisnin pr viln milionadollarshe), i cili sigurisht q nuk quhet Vasil Dishnica, i ka pshpritur n vesh pater Artemit disa shpifje, prgjigjen e t cilave e kan marr dhe do ta marrin n radh t par jo vetm prej meje, por nga t gjith besimtart e Kors.

  CICAJ! Qndroni n linj! Gjrat e bukura pasktaj vijn...
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 18-12-2020 m 05:56

 10. #90
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Shejtanllqet e shejtanbudallait anojn gjithmon nga budallallku


  (Nga Niko Korari)


  Diku nga prilli largt i vitit 1991, n Greqi, dgjova nj njeri t menur e me shum prvoj n marrdhniet me njerzit, ta emrtonte Miri Cicin me epitetin m t goditur q kam dgjuar ndonjher pr t: “shejtanbudalla”. Sigurisht q plot t tjer q e kan nga afr i kan ngjitur nj pafundsi epitetesh t tjera (“sahanlpirs”, ”koktrash”, ”katundar”, ”ngordhsir”, ”zvarranik”, ”cicmic”, ”flliqsir”, “kokpalar”, “analfabet” etj. etj. etj.), t gjitha t merituara, por epiteti n fjal sht ai q e prshkruan me nj realizm absolut, nga koka n kmb, me nj fjal t vetme. Sa her q e dgjoj, m sjell ndrmend vetm Miri Cicin dhe asknd tjetr, sepse vshtir se mund t hassh n jet ndonj tjetr, q ta meritoj kaq shum kt epitet. Madje, sa her q detyrohem t merrem me kt njeri, n mendjen time e imagjinoj gjithmon si ato lopt e kooperativs, me nj matrikull t varur si nj vath t madh n vesh, n t cilin sht gdhendur me shkronja t arta fjala “shejtanbudalla” (Kjo pr sa i prket njrit vesh, se n veshin tjetr matrikulli shkruan “katundar”).

  N shkrimin e sotm dua t ndalem konkretisht n njrn prej shejtanllqeve t tij t shumta, q ka postuar n facebook kto koht e fundit, t ciln e prmenda n postimin tim t msiprm dhe q lidhet me gjoja korrupsionin e Kishs s Burimit Jetdhns n Kor. Prpara se t shkoj aty, them t hap nj parantez t shkurtr, ku do t doja t prshkruaja me pak fjal sfondin e prgjithshm t taktiks s tij shumvjeare prej shejtanbudallai. Flas pr taktik dhe jo strategji, sepse dihet q strategjia e lufts s tij kundr Kishs son sht pjes e gjeopolitiks s Turqis dhe e islamizmit radikal n rajonin e Ballkanit pas mbarimit t Lufts s Ftoht. N Shqipri, materializimin e ksaj gjeopolitike e mori prsipr SHIK-u i Gazidedes, organizata t ndryshme terroriste islamike nga Lindja e Mesme q vepronin si institucione bamirse, disa politikan ish- komunist, si dhe disa spiun me origjin ortodokse, me nj t kaluar kriminale ose kriptokomuniste, kryesori ndr t cilt ishte ish- i burgosuri ordiner Fatmir Cici nga Nivic – Bubari i Sarands. Si e kemi thn mjaft her deri tani, n shnjestr t ksaj strategjie gjeopolitike t Turqis ishte ndalimi me do mjet i riorientimit t shqiptarve drejt Evrops dhe krishterimit, pengimi i ringritjes s Kishs Orthodhokse t Shqipris dhe integrimi i vendit n strukturat islamike, si ishte p.sh. Konferenca e Vendeve Islamike.

  Fatmir Cici nga Nivic - Bubari i Sarands mund t jet ndr t paktt sahanlpirs ortodoks, q vazhdojn t’i shrbejn me t njjtin zell interesave gjeopolitike t Turqis dhe Islamit radikal pr nj koh kaq t gjat. I vetmi ndryshim q vihet re n vrerin q vjell, sht nj ndryshim n taktikn q ndjek. Ka disa vite q nuk shan m Greqin, as grekt n prgjithsi. Vrtet q vazhdon t shaj Kryepiskopin Anastas, por tanim pr arsye personale dhe jo si grek!!! Ndryshe nga ’bnte vite m par, kur shante t gjith grekt deri n shtat breza, tani u hidhet n gryk t gjith atyre q komentojn postimet e tij n facebook duke shar grekt. Madje, para pak kohsh, pash edhe nj koment t tij, ku thot se t gjith shqiptart q punojn e jetojn n Greqi, bjn shum mir q marrin shtetsin greke!!! Kush i shkruan kto? Miri Cici, “grekofagu” i dikurshm, q shante grekt dhe Greqin nga mngjesi deri n dark?

  Kush e ka njohur nga afr kt zvarranik, e kupton se kujt i detyrohet ky ndryshim. N radh t par, i gjith fisi i Cicajve jeton n Greqi prej shum vitesh, me motra, vllezr, nipr e mbesa, pa harruar edhe at kunatin e tij ish-oficer, t cilin e ka prmendur edhe GJIKSANA n nj nga shkrimet e mparshme. T gjith kta kan marr shtetsi greke dhe jan integruar kaq shum me jetn atje, saq kan harruar edhe shqipen (prve “poetit”, i cili vazhdon t shkruaj vjersha n shqip). T mos harrojm se, mbi t gjith kta, qndron kanakari i fisit, Artemi, i cili jo vetm q jeton n Greqi, jo vetm q sht martuar me greke, jo vetm q ka marr shtetsi greke, por edhe i ka vn mbaresat e duhura emrit dhe mbiemrit me vendim administrativ (Artemios Tsitsis), njsoj si grekt etnik, n mnyr q rrogn q merr si npuns i Shtetit Grek ta meritoj deri n centin e fundit t vlers s saj.

  Miri Cici ka mbajtur dhe vazhdon t mbaj t njjtin qndrim zvarranik dhe sahanlpirs edhe pr sa i prket antarve t Sinodit t Kishs son. Shan dhe shpif vetm kundr hierarkve me origjin shqiptare, por nuk flet asnj fjal kundr atyre me origjin greke, sepse nuk guxon, pr arsyet q sapo prmenda. Dhe jo vetm pr antart e Sinodit t Kishs son me origjin greke, por edhe pr klerik grek, q vijn her pas here n Shqipri. Vetm nj her e shkeli, pa u menduar thell. Ishte rasti i klerikut grek Eleftherios Karakitsios, pr t cilin GJIKSANA ka shkruar me hollsi n postimet #45 dhe #58 t ksaj teme (Ia vlen t’i lexojn ata q nuk i kan lexuar, por edhe t’i rikujtojn ata q i kan lexuar). Miri, duke u nisur nga fakti q ky klerik vinte shpeshher n Shqipri, sidomos n zonn e Kors, ku duhet t ket padyshim edhe miq e t njohur, e akuzoi kt pr helenizim t Jugut t Shqipris. Sigurisht q kjo akuz nuk kishte asnj mundsi t ishte e vrtet, por Miri mendoi se kshtu mund t bnte ndonj nga ato insinuatat e tij prej shejtanbudallai n dm t Mitropolitit t Kors, Hirsi Joanit. Mirpo rezultoi se at Eleftherios Karakitsios ishte kock e fort. Gjja e par q bri, zuri pr fyti vllan e ktij shejtanbudallai, Artemiosin n Selanik, duke i krkuar q akuzat q i ishin drejtuar t hiqeshin menjher nga rrjetet sociale dhe t’i krkohej ndjes publikisht, prndryshe bashk do t takoheshin n salln e gjyqit. Nuk arriti t mbaronte fjaln dhe pater Artemios Tsitsis, i cili sht nj nga administratort e adress s facebook-ut, prej s cils luftohet besimi ortodoks n Shqipri, i fshiu mesazhet menjher, duke br pinned nj tjetr, me t cilin rehabilitohej plotsisht nderi dhe figura e klerikut t lartprmendur.

  Shejtanllqet e ktij shejtanbudallai gjysmak e analfabet bhen akoma m t neveritshme kur i thot mendja se mund t praj klerin apo besimtart e Kishs son me metoda anadollake, si n rastin e arkimandritit Kozma Sovjani, t cilin e merrte gjoja n mbrojtje si kundrvnie ndaj Hirsi Joanit. Ishte kaq e madhe neveria q ngjalli edhe tek vet arkimandriti, saq ky e ndjeu pr detyr t prononcohej publikisht prpara besimtarve t Kors, me z e me figur, duke i dhn prgjigjen e merituar e duke i grisur maskn ktij puthadori t terrorizmit islamik.

  Para pak ditsh, kur po i hidhja nj sy postimit t tij n facebook pr gjoja korrupsionin n Kishn e Burimit t Shenjt t Kors, m vajti buza vesh m vesh (Kjo m ndodh sa her q lexoj dika argtuese). Njoha menjher stilin vulgar t t shkruarit dhe argumentimet katundareske t ktij shejtanbudallai me damk. Sa pr dijeni, shkrimet e ktij analfabeti ndahen n tri lloje: n ato q ia shkruajn t tjert dhe ky thjesht v emrin e tij, n ato q skeletin e shkruan ky dhe dikush tjetr, q nuk sht njohs i tems, korrigjon vetm gjuhn (prandaj dhe marrzit q prmbajn jan pr t’i mbledhur me lopat), dhe n ato q ky i shkruan vet fund e krye. I ktij llojit t fundit sht edhe postimi n fjal, t cilin mund ta lexoni ktu: https://www.facebook.com/bibliotekao...77345609122141 . Mban vuln e prvojs s moshs fmijrore, kur mamaja e merrte prdore dhe zinte radh me or t tra pr t mbushur uj n burimin e fshatit, ku bashk me grat e tjera e kalonin kohn duke u marr me llogje e thashetheme.

  Si prmenda, ky postim sht vepr e duarve dhe mendjes s tij t smur dhe i askujt tjetr (prve ndonj informacioni t tipit t “vils milionadollarshe t Hirsi Joanit”). Sigurisht q nuk sht shkruar nga ndonj besimtar korar me emrin Vasil Dishnica, jo vetm se nuk ka ndonj korar me emr t till q t jetoj n Amerik, por edhe se nuk ka korar t vrtet, q t mos ket dijeni pr punn dhe kontributin e Hirsi Joanit n ringjalljen dhe fuqizimin e mtejshm t traditave ortodokse t Kors dhe t mos i jet mirnjohs pr prkushtimin e tij t plot dhe lvrimin e ktyre vlerave pr m shum se dy dekada.

  E vetmja e vrtet n kt email, q Miri Cici i ka drguar vetes, sht fakti q ai e ka honepsur tashm se nuk sht m klerik, por nj zotri, d.m.th. nj laik, nj mashkull i thjesht n mosh t pjekur. Pastaj fillojn gnjeshtrat njra pas tjetrs. Gnjen kur thot se quhet Foti. Emri i tij sht Fatmir. Kur kaloi kufirin, para tridhjet vitesh, e ndrroi n Fotaq, pasi pagoi npunsen e Gjendjes Civile t Kooperativs s Bashkuar n Piqeras, t cilin e mbajti pr aq koh sa jetoi n Greqi. Kur vajti n Amerik, e ndrroi prsri n “Fatmir”, emr t cilin e ka n dy pasaportat q zotron, kanadeze dhe australiane. Emrin “Foti” kishte t drejt ta prdorte vetm si emr priftror, pr sa koh ishte prift. Tani q sht thjesht nj laik, nuk e ka m kt t drejt, sepse ky emr nuk i prket m. Pra, nuk sht z. Foti, por ish- shtetasi shqiptar, z. Fatmir Cici, nga Nivic – Bubari i Sarands. Kuptohet q pak vet, miq t tij t ngusht, t zgjedhur kokrr m kokrr, ndr t cilt edhe un, i flasim me prkdheli “Miri Cici”.

  Pr sa i prket mbledhjes s Hirsi Joanit me besimtart, Miri Cici nuk dshmon vetm se sht gnjeshtar, por, si gjithmon, edhe i paditur. N radh t par, rendi i dits pr t gjith pjesmarrsit dihej q m par. Ata erdhn pr t dgjuar pr at q dinin dhe jo pr dika q nuk dinin. E dyta, problemet e Kishs s Krishter dhe prpjekjet pr zgjidhjen e tyre, pavarsisht natyrs s tyre, d.m.th. edhe kur flitet pr ndrtime objektesh kulti, si n kt rast, mbeten gjithmon biseda shpirtrore, t mbshtetura n Ungjill, n doktrinn e Etrve dhe n traditn kishtare vendse dhe mbarortodokse. Nuk mund t ndodh ndryshe. Gjithsesi, kjo sht nj shtje q do t’i rikthehem s shpejti, prandaj dhe nuk po zgjatem m tej.

  Miri Cici prmend diku edhe emrin e klerikut t Mitropolis s Kors, at Mishelit, pr t cilin thot se sht dnuar nga Mitropoliti ngaq nuk i plqenin padrejtsit dhe apelonte pr transparenc. udi! At Misheli vrtet q sht dnuar, por sht dnuar pr sjellje t pahijshme n kish ditn e s Premtes s Madhe. Kt e din t gjith korart, mjaft prej t cilve ishin t pranishm kur ndodhi ky incident. Madje nuk u dnua vetm ky, por edhe nj klerik tjetr, pr t cilin Miri Cici ka shkruar se sht dora e djatht e Mitropolitit! Mbaj mend se edhe her t tjera, sa her q ka folur pr klerik t Kors (jo pak her), po kaq her ka dal huq me gnjeshtrat q i kemi nxjerr n shesh me ndihmn e vet korarve, sepse ktyre u vjen ndot nga agaren dhe femohues si Miri Cici.

  N gnjeshtrn e radhs, Miri Cici thot se Hirsi Joani, ka trhequr ankimimin pr Kishn e vjetr t Shn Gjergjit pr shkak t miqsis dhe shprblimeve q ka marr nga Kryebashkiaku, i cili e prdor kt godin si Bashki t Kors!!! Kt marrzi nuk mund ta shkruante kurr nj korar, madje edhe mjaft ortodoks t Shqipris, q e njohin mir historin e t parve t tyre, sepse din shum mir q Kisha e vjetr e Shn Gjergjit nuk ekziston m prej shum dekadash. Esht shembur nga themelet nga padront e par t Miri Cicit (PPSH - SIGURIMI). Sot bhet fjal vetm pr truallin e ksaj kishe, nj pjes e t cilit sht marr dhe mbi t sht ndrtuar Kisha e Shn Gjergjit. Pjesa tjetr, n baz t ligjit n fuqi, nuk mund t’i rikthehej ish-pronarit, sepse investimi ndrtimor i pronarit t dyt (shtetit) e tejkalonte prqindjen e cakut t parashikuar, gj q e lejonte t vazhdonte ta mbante n pronsi. Prsri sipas ligjit, q nga momenti q kjo ndrtes ndryshonte destinacion dhe pronar (qoft edhe brenda institucioneve t ndryshme publike), ather i jepej prioritet pronarit t vjetr, n kt rast, Kishs. Kjo sht arsyeja q Mitropolia e Shenjt e Kors sht n gjyq me Bashkin e Kors. Procesi gjyqsor vonon pr shkak t kufizimeve t COVID-19, por kjo nuk do t thot se sht e largt dita kur gjykata do t vendos pr kt shtje. E drejta sht me Kishn dhe korart shpresojn se, me ndihmn e Zotit, do t dalin edhe ksaj here fitimtar.

  Gnjeshtra e fundit e Miri Cicit n kt email q ai i drejton vetvetes, sht fjalia e mposhtme lidhur me rikonstruksionin e Kishs s Burimit Jetdhns:
  “Po ben me shume se 6 muaj qe ka nisur rikonstruktimi dhe nuk kemi pare as edhe nje ndryshim ne strukturen e kishes”.

  E ke seriozisht, mo Miri nga Nivic – Bubari?
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 21-12-2020 m 12:04

 11. #91
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _______________________________NJE KORRIGJIM I VOGEL

  N paragrafin 12 t shkrimit t mspiprm (t tretin nga fundi), fraza "dhe mbi t sht ndrtuar Kisha e Shn Gjergjit" duhet korrigjuar si vijon: "dhe mbi t sht ndrtuar Kompleksi "Shn Gjergji".

  Ishte nj gabim nga ana ime, i cili mund t duket i vogl, por nse duam t jemi t sakt n do gj, kjo vlen edhe pr gjrat m t vogla.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 23-12-2020 m 04:46

 12. #92

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Jeni t lutur q fotot ti postoni n
  temn prkatse.
  Gjithsesi, komplimentet e mia pr materialin e postuar.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 13. #93
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Prshndetje t gjithve dhe gzuar festat e ktij fundviti!

  Duke pasur parasysh edhe kshilln e mikut ton t mir, Arbreshit Niko, vazhdimin e ndrhyrjes sime n kt tem t gjat, t hapur nga GJIKSANA, mund ta ndiqni n nj tem t posame n kt forum, me titull: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns".

  U lutem lexuesve t ksaj teme q temn e re ta konsiderojn edhe si tem t veant, por edhe si parantez dhe vazhdimsi t tems, n t ciln jemi (Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici").

  Kuptohet q postimet n kt tem do t vazhdojn si zakonisht edhe nga Gjiksana, i cili mezi pret t'i vij radha, por edhe nga un, sa her q t jet e nevojshme.

 14. #94
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,110

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Citim Postuar m par nga niko korcari Lexo Postimin
  Prshndetje t gjithve dhe gzuar festat e ktij fundviti!

  Duke pasur parasysh edhe kshilln e mikut ton t mir, Arbreshit Niko, vazhdimin e ndrhyrjes sime n kt tem t gjat, t hapur nga GJIKSANA, mund ta ndiqni n nj tem t posame n kt forum, me titull: Kor: Punimet pr rikonstruksionin e Kishs s "Burimit Jetdhns".

  U lutem lexuesve t ksaj teme q temn e re ta konsiderojn edhe si tem t veant, por edhe si parantez dhe vazhdimsi t tems, n t ciln jemi (Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici").

  Kuptohet q postimet n kt tem do t vazhdojn si zakonisht edhe nga Gjiksana, i cili mezi pret t'i vij radha, por edhe nga un, sa her q t jet e nevojshme.
  Nuk justifikohet asnje fjale e keqe ndaj prifterinjve, pale me ndaj Kryepiskopit. Mendoj se nje debat i sterzgjatur me kete cicin, nuk ka vlere, madje e ndihmon qe t`i jepet rendesi. Personalisht ne kete rast kam sugjeruar vetem nje opsion : "shkisherimin", se paku ne juridiksionin e KOASH-it, e megjithate nuk ia vlen te hyjme ne te tilla debate. Nuk praktikohet me, dakord, por nuk ka vlere me vazhdimi i debatit me nje person qe del kunder.
  Duaje te afermin tend si veten

 15. #95
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  49
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Nuk e v aspak n dyshim se, ato q shkruani, nxiten vetm nga dashamirsia. Cici nuk mund t “shkishrohet” nga askush, sepse nuk i prket asnj Kishe Ortodokse n bot, as si besimtar i thjesht dhe jo m si klerik. KOASH nuk mund t merret me dik, i cili nuk sht n juridiksionin e saj. Ka gjasa q ky njeri t mos jet fare shtetas shqiptar, por problemi nuk sht personi, por ata q e prdorin pr t shpifur kundr Kishs son. Kjo nuk sht dika q mund t lihet pas dore. Kur shqiptart e kan br pr her t fundit nj gabim t till, “hngrn” pesdhjet vjet diktatur dhe jan duke ngrn po aq vite “tranzicion”.

  Ju uroj nj vit t mbar!

 16. Anetart m posht kan falenderuar niko korcari pr postimin:

  ilia spiro (30-12-2020)

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •