Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 95
 1. #41

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ___________________Edhe nj her pr fenomenin Artem Cici (sot Αρτέμιος Τσίτσης)


  Sot, nxora edhe njher dosjen Cici nga arkivi im personal, pr t krkuar nj dokument, t cilin e kisha harruar jo pr sa i prket ekzistencs s tij, por pr sa i prket dobis q mund ti sjell tems q kam sjell ktu, n Forumin Shqiptar. Dokumenti sht i dats 14 shkurt 2005 dhe sht nnshkruar me emrin Artem Cici.

  N fakt, ky dokument sht nj faks, q mu drgua edhe me mua me faks para plot katrmbdhjet vitesh e dy muajsh, d.m.th. t njjtn dit q Artem Cici e drgoi nga Selaniku n faksin e Kryepiskopats Orthodhokse n Tiran. Asokohe (atbot - si thot gjuhtari i famshm Fatmir Fotaq Foti Cici), nuk i kushtova as vmendjen m t vogl pr arsyet q do t prmend n vijim.

  Sapo nxora nga dosja dokumentin n fjal, m ngriu gjaku. Pash vetm nj flet t bardh, ku e vetmja njoll e zez ishte firma me shkrim dore e Artemit. Pjesa tjetr, e shkruar n pc, ishte zhdukur, ose m sakt, n pamje t par dukej se ishte zhdukur. Kur e vura posht drits s nj abazhuri, pash se teksti lexohej pr bukuri. N fakt nuk sht nj tekst, por dy. I pari, ai q mban edhe emrin Artem Cici, sht shkruar n greqisht, madje n sistemin politonik (ναναι καλά το Πολυτονικό της Ματζέντα). I dyti sht nj prkthim i t parit n shqip. Kuptohet q, prkthimi sht i Cicajve, sepse vetm Cicajt mund t vn apostrof pr t ndar foljen regjistroj n dy pjes (regjistrohen).

  Me an t ksaj letre, Artem Cici i athershm ankohej tek Kryepiskopi dhe Mitropolitt e Kishs son se, n nj artikull n shtypin shqiptar q klerik dhe teolog zbulonin surratin e vrtet t Fatmir Fotaq Foti Cicit, atbot prift i OCA n Kanada (me sahanlpirje edhe tek dioqeza greke e Vankuverit), ishte prmendur edhe emri i tij, pr shkak t braktisjes s Kishs, e cila e kishte drguar pr studime n Selanik, me premtimin se do t kthehej prsri pran saj pr ti ofruar shrbimet e veta.

  Pr t qen i sinqert, kam qen ndoshta i vetmi q prmendja e emrit t Artemit n kt artikull nuk mu duk me vend. Si njeri q urrej biografit (kush m njeh nga afr e di mir se un nuk bj kurr biografi, d.m.th. nuk fajsoj asknd pr shkak t lidhjes s gjakut q mund t ket me nj kriminel, me nj keqbrs, me nj mashtrues etj.) nuk e prita mir kt pjes t artikullit. Sot, pas kaq e kaq vitesh, e pranoj se kam gabuar. Gabimi im ishte se un e shihja Artemin jo si nj protagonist n luftn q i bhej Kishs son nga sigurimsat, nga shikasit e Gazidedes, ateistt dhe islamistt, por si vllan e protagonistit t ksaj lufte, Fatmir Fotaq Foti Cici. Gabimi tjetr i imi ishte se, duke i njohur t dy vllezrit nga afr, isha i mendimit se Artemi ishte shum m pozitiv si njeri n krahasim me vllan e vet.

  Pas nj periudhe gati pesmbdhjetvjeare, pasi studiova me imtsi do t dhn, do detaj, prej do burimi t mundshm, arrita n konkluzionin se Artem Cici (sot patir Artemios Tsitsis) sht po aq i implikuar dhe po aq fajtor sa edhe vllai i vet (gjyshja ime thoshte n kto raste tale e quale, ndrsa gjyshi t gjith derrat nj turi kan).

  Kjo bindje mu prforcua akoma m shum sot, kur lexova letrn e lartprmendur, pjes t s cils riprodhoj m posht me besnikri absolute, n shqip e n greqisht (me prjashtim t sistemit politonik, t cilin nuk jam n gjendje ta riprodhoj, sepse nuk i kam njohurit e duhura).

  Greqisht:
  Το ότι πήρα Ελληνίδα σύζυγο, σπούδασα θεολογία και ότι είμαι κάτοχος της ψαλτικής τέχνης πιστεύω ότι με τη βοήθεια του Θεού είναι προσόντα για μια πιο ουσιαστική διακονία στην Εκκλησία.

  Πάντοτε με προσευχή αγωνίστηκα να είμαι προσεκτικός προς όλα τα εκκλησιαστικά πρόσωπα και αυτό φαίνεται να μην γίνεται σεβαστό από τους συντάκτες του κειμένου.

  Παρακαλώ πολύ να μην με οδηγείται σε πειρασμό παραβαίνοντας την εντολή του Χριστού. Οι Πατέρες με έμφαση τονίζουν ότι οι ποιμένες οφείλουν να αγκαλιάζουν όλους τους ανθρώπους.

  Με πολύ σεβασμό και βαθύτατη εκτίμηση
  Artem Cici  Shqip:
  N qoft se u martova me bashkshorte greke, nse studiova teologji dhe nse jam njohs i artit t muziks kishtare, besoj se me ndihmn e Perndis, t gjitha kto jan cilsi pr nj shrbes m thelbsore n Kish.

  Gjithmon u prpoqa me lutje t jem i kujdesshm ndaj gjith personave kishtar, por shoh se kjo nuk respektohet nga autort e tekstit.

  Ju lutem shum mos m shtyni n ngasje duke shkelur porosin e Krishtit. Etrit theksojn me forc se barinjt duhet t prqafojn t gjith njerzit.


  (Theksoj edhe nj her se, gabimet drejtshkrimore n t dyja tekstet jan t vet personit dhe jo t miat)

  Tani q, pas kaq vitesh, rilexoj kt letr, nuk mund tia fal vetes qndrimin tim kaq t but ndaj ktij njeriu, i cili jo vetm fyen hierarkin e Kishs son, jo vetm q shet dngla duke dhn leksione shenjtrie, por mbi t gjitha, nuk distancohet nga flliqsirat e vllait t vet. Un i jap sot fjaln se do t m gjej prball gjithnj e m shum. Nuk e di se far parashikon ligji n Greqi pr kt rast, por do t bj sht e mundur q diploma e teologjis q ka marr n mnyr t padrejt, pr shkak t diploms s shkolls s mesme, q nuk i jepte t drejtn t studionte n shkolla t larta t ktij profili, ti hiqet sa m shpejt. Do t bj do gj q kalon nga dora ime. Kjo sht e sigurt!

  M posht po publikoj dy fotografi nga shkrimi i lartprmendur, n t cilin duket qart firma e Artem Cicit, i cili n nj tekst greqisht, madje n sistemin politonik, emrin e tij e shkruan shqip. Jo se ka ndonj gj t keqe, por nse e krahasojm me mnyrn se si e ka shndrruar sot (Αρτέμιος Τσίτσης), do t na ndihmoj t gjithve pr t kuptuar karakterin e vrtet t vllezrve Cici. Posht faksit kam vn nj sfond t verdh, n mnyr q t ndrioj m shum tekstin e zbehur t faksit n fjal. Fotografit jan nxjerr me dy aparat celularsh t ndryshm. E dyta ka nj prpunim t vogl, ku me nj program t posam, i sht dhn kontrast fjalve t zbehta, pr t kuptuar se teksti mund t sillet n gjendjen e mparshme pa asnj problem (edhe pse lexohet pr bukuri edhe n gjendjen q sht).

  Emri: ARTEMI 1.jpg

Shikime: 464

Madhsia: 23.9 KB


  Emri: ARTEMI 2.jpg

Shikime: 441

Madhsia: 39.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 11-04-2019 m 07:45

 2. #42

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Harrova t shkruaj se, n fotografit e msiprme, ajo q duket posht sfondit t verdh (mbi t cilin sht faksi i Artem Cicit drejtuar hierarkis s Kishs son), sht dosja e z. Fatmir Foti Cici, e cila prmban lloj-lloj dokumentesh e t dhna t tjera shum t vlefshme, t cilat, deri tani, nuk e kan par ende dritn e publicitetit. Ngjyra q kam zgjedhur pr kt dosje nuk sht e rastsishme. Nuk e di se far u sjell ndrmend t tjerve kjo ngjyr, por un personalisht e zgjodha ndr shum t tjera, sepse m kujton ngjyrn e letrs s ambalazhit t makaronave t kohs s Enverit, pr pasoj, edhe sigurimsat dhe spiunt vullnetar t sistemit t tij t flliqur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 11-04-2019 m 10:35

 3. #43

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _________________Bma gjuhsore t kooperativistit Fatmir Fotaq Foti Cici

  'sht e vrteta, t dielat ia kam kushtuar gjithmon Zotit, familjes sime dhe mendimeve dhe gjrave pozitive. Kjo sht arsyeja q, kt dit, kujdesem q edhe plehrat e shtpis t'i kem hedhur n kazant e Bashkis nj dit prpara, ose t'i l pr t hnn. Sot po bj nj prjashtim, i nxitur nga dshira e mir pr t vn n dukje nj gabim trashanik t “gjuhtarit” dhe “albanologut” t famshm Fatmir Fotaq Foti Cici. Nuk kisha ndrmend ta korrigjoja, por shoh se, pr fat t keq, ka edhe ndonj tjetr q bie pre e mendjes s sakatosur t ktij analfabeti klasik.

  N tekstet me prmbajtje fetare q poston (pr fat t mir jan prkthime dhe jo pjell e padijes s tij) bn gafa shum serioze, me t cilat nuk mund t merrem n trsin e tyre, sepse jan kaq t shumta, saq edhe me google translate t’i prkthente, m t pakta do t ishin. Ajo q m shqetsoi ksaj here sht prmendja e oshnares Maria Egjiptianes si “Shn Maria e Egjiptit”. Nuk arrij dot ta kuptoj se prse ky njeri, prderisa nuk e ka iden e ktyre punve, nuk hap kalendarin ortodoks t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe t kopjoj prej andej formn e sakt t ktyre emrave.

  Sinqerisht, e kam shum t vshtir t’i jap t kuptoj ktij njeriu koncepte gjuhsore, t cilat mund t jen t thjeshta edhe pr nxnsit e shkollave fillore, por jo pr kt injorant absolut, me nj shkall kaq t ult intelekti. Madje, kam prshtypjen se m kollaj mund t kuptoj shqipen nj indigjen i sapozbuluar n thellsi t Amazons, se sa ky indigjen nga Nivic-Bubari i Sarands. Gjithsesi, po e bj nj prpjekje. Nse e korrigjon, do t thot q dika ka kuptuar. Nse jo, do t thot q kaq e ka, nuk ha m pyk (d.m.th. ka djegur guarnicionin).

  N sinaksart e dy vendeve t sotme me traditn m t lasht t krishter (Greqia dhe Italia), por mbi t gjitha, n gjuht e vjetra t ktyre dy vendeve dhe n gjuht e sotme t tyre (greqishte e vjetr – latinisht, greqishte moderne – italisht), emri i ksaj shenjtoreje – oshnareje prmendet prkatsisht n formn Οσία Μαρία η Αιγυπτία dhe Santa Maria Egiziaca (Egjiptike). N shqip, nse do t ishim besnik dhe fanatik t trajtave gjuhsore t emrave t prvem, sidomos t ndajshtimeve dhe prcaktorve t tyre, forma m e drejt do t ishte: Shn Mari Egjiptiania dhe jo Shn Maria Egjiptiane. Devijimet q vrehen n kto forma nuk jan pa rndsi, por t paktn nuk jan t forms analfabetike, q prdor z. Cici. E keqja sht se emri Maria ka disa forma n trajtn e pashquar (Mari, Marie, Maria) dhe nuk ka nj standard t vetm, prve rastit kur i referohemi shn Maris (Mris), nns s Zotit. Kjo shumllojshmri formash kalon her pas here edhe tek emrat e shenjtoreve n shkrime t ndryshme dhe autor t ndryshm.

  N rastin n fjal, prcaktori Egjiptiane tregon thjesht origjinn kombtare dhe vendore t shenjtores. Q ta kuptoj z. Cici, po i sjell nj shembull me emrin e vet, n t tre format e mundshme:

  1) Fatmir Cici Shqiptari
  2) Shqiptari Fatmir Cici
  3) Fatmir Cici nga Shqipria

  Prve ktyre formave, nuk mund t ekzistoj asnj form tjetr, q t doj t tregoj origjin kombtare apo vendore. Do t ishte qesharake, p.sh. t shtonim si variant t katrt “Fatmir Cici i Shqipris”. Do t qeshnin edhe pulat. Kjo pr sa i prket gjuhs shqipe, por edhe t gjitha gjuhve t tjera. Esht e vrtet se n anglisht prdoret edhe trajta “Saint Mary of Egypt”, por jo si form e gjuhs s drejt kishtare, e cila sht “Maria Aegyptiaca”. N kt trajt sht edhe n alamy.com, andej nga rrmben ikonat z. Cici n mnyrn dhe formatin q kam prmendur pak m lart (n postimin # 40).

  N t njjtin shkrim, pas nj shikimi t shpejt, tek fraza “dhe bri q pr ne t lindin frutet e pendimit”, m ra n sy fjala “frutet”. Un di q n gjuhn shqipe, kjo fjal ka dy variante: frut (shumsi: frutat) dhe fryt (shumsi: frytet). Ka edhe nj sinonim t tyre, q sht “pem”. Varianti q prdor z. Cici nuk ekziston. Ndoshta kujton kohn kur punonte n kooperativ e merrej me shartime, se nuk ka shpjegim tjetr. D.m.th. mori frutat, i shartoi me frytet dhe nxori varietetin q e quajti “frute”!!! Habitem vrtet se si ky njeri nuk arriti t msonte as nga Shukrija dhe Drania qoft edhe nj shqipe elementare! Habitem!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 14-04-2019 m 09:52

 4. #44

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ______Cicaj! Po vjen dita t korrni ato ka mbollt dhe t hani ato ka vollt!

  Si kam paralajmruar n kt forum, shtjes s vllezrve Cicaj do t'i shkohet deri n fund. Nuk ka kthim pas, nuk ka kompromis, nuk ka armpushim. Deri n kt ast, pas nj muaji e gjysm nga dita e hapjes s ksaj teme, pas 43 postimesh e gati 3.250 leximesh, t gjith e din se gjith sa jan shkruar e do t shkruhen ktu, nuk jan vese e vrteta dhe vetm e vrteta. Kjo dshmohet edhe nga mungesa e kurajs s dy t akuzuarve pr t hedhur posht qoft edhe nj presje t vetme nga kto postime. I vetmi reagim i hapur sht ai i vllait t madh, z. Fatmir Fotaq Foti Cici, i cili, n pamundsi pr t dhn qoft edhe nj prgjigje t vetme pr pyetjet q i kemi drejtuar ktu publikisht, shkruan, si akt hakmarrjeje, shpifje t ndryshme, por q nuk kan asnj baz e q kan marr prgjigjen e duhur, n kohn e duhur e me mnyrn e duhur.

  Fillimisht, kur nisa t shkruaj kt tem, kam qen mjaft i prmbajtur dhe n mdyshje t madhe pr sa i prket bindjes sime pr prfshirjen e vllait t vogl, Artemit, n pisllqet morale dhe shkarjet mendore t Fatmir Fotaq Foti Cicit. Tashm, nuk kam as dyshimin m t vogl. At Artem Cici (π. Αρτέμιος Τσίτσης) sht po aq i implikuar n kt mesele, sa edhe i vllai i vet, madje edhe m shum. Si e kam thn edhe ktu, duke i njohur t dy vllezrit nga afr, i madhi nuk nxitet n veprimet e tij vetm nga ligsia dhe smira q e ka pushtuar, por edhe nga marrzia. Prkundrazi, veprimet e at Artemit jan t kontrolluara prej tij, pra, jan t ndrgjegjshme.

  Prova vendimtare, q i vuri kapakun bashkfajsis s ktij t fundit n pisllqet e z. Fatmir Fotaq Foti Cici ishte ndrhyrja tek vllai i vet pr t hequr nga shkrimet e tij emrin e priftit grek patir Eleftherios, n nj koh q kishte deklaruar shum her m par se nuk mbante asnj lloj kontakti me t vllain. Sigurisht q kjo ndrhyrje nuk u b pr t shfajsuar nga shpifjet patir Eleftherios Karakitsios, por pr t ruajtur at rrogn e majme n Greqi dhe... dhe... dhe... e di vet ai ' tjetr. I kam shkruar para disa kohsh pr kardasht e Selanikut. Ata nuk tallen me kto gjra.

  Pas informacioneve t fundit q sapo mora, vendosa q t'i prmbahesha menjher premtimit q kisha br ktu publikisht, duke filluar menjher nj val shkrimesh n mediet e Selanikut. Pr sot, bra sefte me nj postim t par n faqen e facebook-ut t Mitropolis s Selanikut, me titull: Η αληθινή ιστορία του ιερέα σας, π. Αρτεμίου Τσίτση (Historia e vrtet e priftit tuaj, at Artemios Tsitsis). Por mos kujtoni se sht ndonj gj e madhe. Kambanat jo vetm q nuk kan filluar t bien, por kandillonafti ende nuk sht uar nga krevati q t'u bjer. Kjo nuk sht asgj prpara asaj q po vjen. Ky sht edhe linku i postimit tim n faqen e facebook-ut t Mitropolis s Selanikut:

  https://www.facebook.com/imthessalon...17563528265655

  At Artemi, prgatitu mir pr furtunn q po vjen. Shko tek ati yt shpirtror dhe i thuaj se kto q shkruajm jan ndrhyrje t qoftlargut, q t shtie n ngasje kto dit t shenjta. Kto thot edhe vllai yt. Por mos harro! Ne jemi ndeshur gjith kto vite jo vetm me Djallin e vrtet, at t smirs s smur e t shpifjes, por edhe me rrezikun pr jetn ton e t familjeve tona nga shpifjet tuaja.

  Duke prfunduar (pr momentin), po jap edhe linkun e letrs q patir Eleftherios Karakitsios i drgon vllait tnd, letr e cila, s bashku me krkesn tnde kmbngulse, oi n heqjen e shkrimeve kundr ktij prifti (http://www.pelasgoskoritsas.gr/2019/...-facebook.html). Kt e bt vetm nga frika, sepse edhe ti, edhe ai vllai yt, njihni vetm nj gjuh. E di q shpresoni shum t'u shptoni paq pasojave t pisllqeve tuaja. Edhe pse ty ta uroj me gjith zemr, nuk do ta kesh t leht t'u shmangesh. Nuk kam ndrmend t zvendsoj drejtsin e Perndis, por nuk kam as t drejtn ta injoroj at.

  (P.S.: Pr arsye teknike, me letrn e patir Eleftherios drejtuar z. Fatmir Fotaq Foti Cici do t merrem n postimin e radhs)
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 15-04-2019 m 11:09

 5. #45

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _____________________Vllezrit Cicaj – “Trimat” e Nivic Bubarit!!!


  sht vrtet dora e Zotit q do dit e m tepr, diskrediton plotsisht vllezrit Cicaj prpara opinionit shqiptar dhe grek, me fakte dhe jo me shpifje, me z e figur dhe jo me halucinacione mkatare, si po bjn ata pr gati erek shekulli.

  Shikojini t gjith kta patriot t mdhenj, themeluesit e Lidhjes s Shqiptarve Ortodoks n Greqi “Shn Asti”, q nuk po ln sahan pa lpir, pa dashur t’ia din se kujt i prkasin. Puthador t paskrupullt, zvarranik mes shqiptarsis e greksis, t pabes n do rast, gati pr t’i nguluar thikn pas shpine atij q paguan m pak pr llogari t atij q paguan m shum.

  Loja e tyre mes shqiptarsis e greksis m kujton ca familje fshatare komuniste n fillim t viteve ’90, kur antart e saj mblidheshin prreth vatrs tradicionale dhe babai, me mash n dor, duke trazuar zjarrin n oxhak, ndante rolet pr do pjestar t familjes. Djalin e madh e urdhronte t shtrngonte fort tesern e Partis s Puns. Djalin e dyt e kshillonte t antarsohej me Partin Demokratike, kurse djalin e vogl e ruante pr Partin Republikane. T njjtn gj bnte edhe me dhndurt. N kt mnyr, sofra mbetej dhe vazhdon t mbetet gjithmon plot.

  Vllezrit Cici jan mishrimi m i mir i ksaj taktike, t ciln e prsosn edhe m tej. Jo vetm q morn role t ndryshme, por edhe i alternuan mes tyre, duke e kthyer mashtrimin n art t vrtet.

  I pari, Fatmiri, pasi ndrroi emrin n Fotaq, e nisi karriern si vorioepirot, dhe po e mbyll at si shqiptaromadh. I dyti, Artani, e Nisi karriern si shqiptaromadh dhe po e prfundon si grekomadh.

  I pari e nisi me emrin Fatmir, e vazhdoi me Fotaq, e kulmoi me Φώτιος dhe po e prfundon edhe nj her si Fatmir. I dyti e nisi me Artan, e ktheu n Artem, e lartsoi n Αρτέμη dhe e kulmoi n Αρτέμιος.

  Koha e vrtetoi m s miri se kta dy vllezr me gavet n dor e garuzhde n brez, nuk jan patriot. Prkundrazi, jan apolid. Nuk kan asnj fije burrrie. Prkundrazi, jan burracak. Glltitja prej tyre e t vjellave q kishin lshuar kundr priftit grek patir Eleftherios sht prova m e kapshme e akuzave q po u drejtoj. Si ka mundsi q “patrioti” i madh Fatmir Fotaq Foti Cici, i cili ka akuzuar publikisht n dy shkrime n facebook kt prift grek pr helenizim t Jugut, e zhduk fare njrin prej shkrimeve, ndrsa tjetrin e ndryshon, duke hequr emrin e tij prej andej. Madje, prova m e madhe e burracakris s tij sht jo vetm heqja e emrit nga shkrimi i dyt, por edhe vendosja e ktij shkrimi n krye t postimeve (pinned), pr t treguar se sa klysh i bindur sht ndaj atij q i tregon shkopin.

  Parashtroj n vazhdim prkthimin e letrs q patir Eleftherios Karakitsios i drgon z. Fatmir Cici, me t cilin e detyron t glltit si sheqerka t shijshme fyerjet n adres t tij (ndrsa origjinalin n greqisht mund ta shikoni ktu: http://www.pelasgoskoritsas.gr/2019/...acebook.html):


  Republika Greke
  Shoqata Jofitimprurse “Miqt e Kulturs”
  Nr. 1687 Prot.

  Selanik, 10-04-2019
  Foti Grigor Cicit, Kanada – Amerik
  _________________________________
  Tema: Prgjigje artikullit denigrues, n faqen e tij t facebook-ut, kundr p. Eleftherios Karakitsios.

  I dashur vlla m Krishtin. Me hidhrim t madh u informuam pr publikimin tuaj t lartprmendur. Do t ishte gj e leht pr ne rrzimi nj pr nj i pavrtetsive q prmendni dhe q gjoja kan lidhje me ne. Themi se sht e leht, sepse disponojm t gjitha provat, q i shndrrojn argumentet tuaja t paktn n shpifje, duke nnkuptuar ktu t edhe t gjitha pasojat e mundshme.

  Aktualisht nuk jemi duke e br kt, por prpara ditve t Shenjta t Pashks, ju ftojm n pajtim, duke ju dhn mundsin t pendoheni e t korrigjoheni.

  Pranimi i gabimeve nga ana juaj dhe publikimi i ksaj prgjigjeje son n t njjtat pika referimi t internetit, do t ndikonte pozitivisht n kt drejtim.

  Shpresojm dhe lutemi q reagimi i drejt i yni, njkohsisht edhe i but, t mos konsiderohet si shenj dobsie. Mosaprovimi juaj pr sa m sipr do t shkaktoj vetvetiu edhe shkallzimin e reagimeve tona.

  Ngjallje t gzuar!


  ___________________________Pr Kshillin drejtues
  _______Kryetari_____________________________________Sekretari
  p. Eleftherios Karakitsios___________________________ Haralambos Kamplies
  Protopresviter-profesor, Dr. i Teol. __________________Ekonomist – Universiteti i Maqedonis

  Dikush q nuk di m shum hollsi se kaq, mund t habitet se si ka mundsi q trimi me emrin Fatmir Fotaq Foti Cici, e vuri bishtin n shal sapo mori nj letr, madje t shkruar n nj ton shum t moderuar e t kulturuar, glltiti me nj frym e pa asnj pik uj akuzat q vet kishte formuluar?

  Prgjigjja sht e thjesht: nuk ka njerz m BURRACAK se kta pinjoll t Cicajve!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 17-04-2019 m 13:46

 6. #46

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _______________Ignorantus, ignoranta, ignorantum (Molier, "I smuri pr mend")

  Fatmir Fotaq Foti cici, ky ekzemplar i rrall i padituris proverbiale, me kultur banale e intelekt fshataresk, pasi studioi me kujdes faqen e facebook-ut t Mitropolis s Kors, doli n konkluzionin se, prderisa emri i murgut Vasil Skordileva prmendej si "at Vasili", sipas tij ky na qenka prift!!!

  Ashtu si disa her t tjera n t kaluarn e afrt, edhe ksaj her jam i detyruar t'i shpjegoj ksaj qenieje pakqelizore t paditur, q pretendon se, ndr t tjera, sht edhe teolog, disa gjra elementare pr besimin ton, t cilat i prkasin m shum aspektit praktik t jets kishtare se sa atij teologjik. Problemi nuk sht se m duhet t shpjegoj, por kujt po i shpjegoj dhe se n ' mnyr t'ia shpjegoj q ta kuptoj.

  N praktikn ortodokse, emri "at", i vetm ose si prcaktor i nj emri t prvem, nuk tregon n asnj mnyr nj rang t caktuar n hierarkin kishtare dhe nuk presupozon n asnj mnyr dorzim paraprak n asnj shkall priftrore. "Etr" jan quajtur n t gjitha koht t gjith murgjit pa prjashtim. Pjesa drmuese e t ashtuquajturve "Etr t Shkrettirs", t cilt madje nuk kishin ndonj veshje t veant, apo t ndryshme nga laikt, nuk ishin dorzuar n asnj shkall priftrie. N qoft se kta murgj t thjesht nuk quhen "etr", si u drejtohemi atyre? Nse z. Fatmir Fotaq Cici sheh nj grup murgjish t till, si do t'u drejtohet? "Mir se rrini, burra"? Apo mos ndoshta "Tungjatjeta, zotrinj"? Nuk sht pr t'u habitur, por nga nj injorant i till do gj mund t pritet.

  Duke e njohur mir intelektin e ktij njeriu, nuk jam i bindur nse shpjegimet e msiprme, jan t mjaftueshme pr t kuptuar kto q po i them. Kjo sht tragjedia e t gjith atyre, q jan prpjekur pr vite me radh pr t ngritur kt njeri n shkalln m t lart intelektuale t lejuar prej kapacitetit t tij, d.m.th. tre hallka m posht se Homo Sapiens. Pra, po i sjell disa shembuj t tjer, me shpresn se mund t prekin qoft edhe nj fije zonn intelektuale, ku teorikisht veprojn reflekset e kushtzuara.

  Fakti q emri "at", n jetn kishtare, prdoret edhe pr murgjit e thjesht, q nuk jan dorzuar n asnj shkall priftrie, vrtetohet edhe nga nj argument tjetr. Dihet se n Kishn Orthodhokse, ashtu si edhe n at Katolike, grat murgesha e kan t ndaluar t dorzohen n fardo shkall priftrie. E megjithat, ato thirren "nna", ashtu si murgjit e po t njjts shkall thirren "etr". Kemi edhe libr (si sht "Jerondikoni" pr etrit e gjinis mashkullore), q quhet "Miterikoni", pr murgeshat, q thirren "nna" (rrnja e fjals "miterikon" sht "mitera" = nn). Nn Tereza sht nj shembull i ksaj q po them. Pra, kuptohet leht prej kujtdo, prve z. Cici, niveli intelektual i t cilit sht posht nivelit t detit, se at Vasil Skordileva nuk sht prift, por si murg, ka t drejtn t quhet "at", ashtu si edhe ne t tjert kemi detyrimin ta quajm "at".

  Meq ra fjala pr at Vasil Skordilevn, cilatdo qofshin shkaqet e kalimit t tij nga priftria n monakizm t thjesht, po i them sahanlpirsit Fatmir Cici se respektoj njmij her m shum nj prift q pranon n heshtje e me prulsi barrn e prgjegjsis morale t veprimeve t tij dhe vendimin e Mitropolitit pr t, se sa psikoptallqet, spiunllqet dhe zvarritjet e ktij pseudokleriku, q sht dbuar t paktn dy her me shkelma nga dy Kisha Ortodokse t ndryshme, ndrsa tani prezantohet si prift, por pa thn asnj fjal se ku shrben.

  O Miri, pse nuk bn ndonj xhiro andej nga Kora, meqense po interesohesh kaq shum pr hallet e ksaj Mitropolie (me sa duket, Mitropolive t tjera ua paske zgjidhur hallet n heshtje). Mbase t merr Perndia edhe ato pak qeliza t trurit q t kan mbetur, q t marrsh edhe prgjigjen e besimtarve t saj nga afr. Po erdhe, merr edhe ca bebelina me vete, se do t t duhen. Ata t presin!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 18-04-2019 m 18:26

 7. #47

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  dsfgdsfghdsf[/b]
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zerva : 23-04-2019 m 03:17
  Gramozi

 8. #48

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Si nj qen q kthehet n t vjellat e tij, i marri prsrit marrzin e vet” (Prov. 26:11)


  Nuk mund t ndodhte ndryshe. Prderisa edhe qeni, edhe i marri kthehen, i pari tek t vjellat e tij, i dyti tek marrzia e vet, edhe z. Fatmir Fotaq Cici, si mishrim besnik dhe shartim i t dy ktyre, bn t pamundurn pr t vrtetuar katriprisht kt proverb biblik, t shkruar mijra vite m par, por q cicmic si ky e mbajn gjithmon n aktualitet.

  Rrall mund t has dikush n jet nj qenie kaq t vajtueshme (pr t mos thn “t pshtir”), q t ndrthur n mnyr kaq “harmonike” zilin, smirn dhe mizantropin me servilizmin, sahanlpirjen dhe puthadorjen, por edhe me paditurin, injorancn dhe urrejtjen verbimtare pr kdo dhe pr do gj q lidhet me aspektet pozitive t jets dhe njerz t shquar e t nderuar. N gjuhn e popullit, t etiks, por edhe t teologjis, ky kombinim i rrall vesesh dhe huqesh negative, pa marr parasysh ktu defektet mendore, t cilat jan t pavullnetshme, quhet “ligsi”.

  Njerz t till, me vese t skajshme dhe instinkte barbare, karakter t dobt dhe servilizm anadollak, przgjidhen me prparsi nga shrbime sekrete, grupime keqbrse apo organizata terroriste, pr t’u prdorur fillimisht si bomba tymuese propagandistike, pastaj si arm kimike helmuese, pastaj si mekanizm shfarosjeje masive (jo vetm n kuptimin figurativ t fjals).

  Si e kam theksuar edhe her t tjera, bota e krimit, e shantazhit politik dhe e terrorizmit, prve cilsive t msiprme, t cilat z. Cici i zotron n cilsi tepr t lart, krkon edhe intelekt, improvizim dhe shkathtsi mendore, pr t’iu prshtatur situatave t ndryshme e pr t’iu shmangur dekonspirimit. Dihet q cilsi t tilla tek ky njeri nuk ekzistojn, por ekziston surrogati i tyre, rasoja, e cila nuk gjendet leht tek ata q e kan, sepse jo t gjith jan t gatshm ta shesin at pr tridhjet aspra, si bn z. Cici.

  Problemi i rasos s s z. Cici sht mjaft i ndrlikuar dhe i diskutueshm. Dihet q ai sht prjashtuar dy her nga radht e klerikve t Kishs Ortodokse. Hern e par nga Orthodox Church in America dhe hern e dyt nga nj Kish tjetr, n nj kontinent tjetr, por q nuk dua ta diskutoj tani, sepse gjrat duhen marr me radh e n kohn e duhur. E veshi edhe nj her tjetr m pas, por u largua si hajduti n errsir, pa dhn asnj shpjegim (ose m sakt, duke gnjyer pundhnsit e radhs). Megjithse sht pyetur disa her nga ana jon se n ciln Kish shrben, nga paguhet dhe cila sht grigja e tij, nuk ka guxuar deri sot t jap asnj prgjigje. Nse do t ishte prift, si pretendon, prse duhet t fsheh faktin se ku shrben? Si ka mundsi q, kto dit t shenjta, kur nuk ka klerik apo besimtar q t mos ket publikuar fotografi nga pjesmarrja e tij n Epitaf apo n shrbesn e Ngjalljes, z. Cici publikon fotografi t viteve kur ishte prift kanonik n Kanada, d.m.th. fotografi para 25 vjetsh?

  Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se z. Cici sht n nj mision t ri, ndoshta pr llogari t nj pundhnsi t ri, por gjithmon pr prfitime materiale. Kush mendon se z. Cici punon falas, pa interes, vetm pr gjoja bindjet e tij, as q e ka iden se pr ’njeri bhet fjal. Le t’i hedh nj sy nj shkrimi t tij n facebbok me titull “Mbi informatort” (https://www.facebook.com/search/top/...epa=SEARCH_BOX), pr t kuptuar dika m tepr. Po shpjegoj ndrkoh se ai, q z. Cici e quan informator, n fakt sht nj pundhns aspirant, i cili ka dgjuar q z. Cici merr prsipr detyra t tilla t flliqura, por q nuk e di se ai nuk punon badjava. Kjo sht arsyeja q ai e dekonspiron publikisht, duke i tundur gishtin, si pr t’i thn se hers tjetr duhet t zgjidh qesen prpara se t krkoj shrbimet e tij.

  N emr t ktyre interesave, z. Cici nuk heziton t t puth n faqe nj t Enjte t Madhe, njsoj si Juda (m besoni, nuk sht figurative kjo q them, sepse ka ndodhur me t vrtet me kt njeri), pasi m par t ka tradhtuar e t ka spiunuar tek armiqt m t egr t besimit, pasi t ka shar e ka shpifur kundr teje, me shpresn se, sipas mendjes s tij t smur, duke t zhdukur ty, ka zhdukur nj penges m shum n rrugn e tij drejt “suksesit”.

  Nse do t m krkohej t prshkruaja kt njeri me pes fjal, do t prdorja pikrisht kto:

  Smirzi, faqezi, famzi, punzi, ditzi.

  P.S. Shkrimi i sotm sht thjesht nj mesazh rikthimi pas ditve t shenjta t Pashks, por edhe nj mesazh i fort vendosmrie se ksaj shtjeje do t’i shkohet deri n fund. Kemi thn shum pak nga ato q kemi ndrmend t themi dhe kemi br shum m pak nga ato q jemi t vendosur t bjm.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-05-2019 m 06:13

 9. #49

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Miri, kta jan besimtar korar, q protestojn kundr Mitropolitit t Kors.

  Skedart e Bashkngjitur 174951

 10. #50

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kurse ktu, Miri, je ti, pasi veshe rason fshehurazi, pr t disajtn her. Ktu je n rolin e kandillonaftit. udi e madhe, o Miri, ti, nj teolog o famshm, si je katandisur kshtu, t shtrosh tapete n nj kish mikroskopike siriane! Ku e lam' e ku na mbeti, o Miri, vaj vatani e mjer' mileti...


 11. #51

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Emri: EPITAFI-KOR.jpg

Shikime: 320

Madhsia: 82.6 KB Miri, kta jan besimtar korar, q protestojn kundr Mitropolitit t Kors.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-05-2019 m 16:37

 12. #52

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ____________Vetm keqbrsit dhe spiunt e ndrrojn emrin m shum se nj her

  Problemi i ndrrimit t shpesht e t pajustifikuar t emrit prej z. Cici, edhe pse sht prmendur ktu edhe m par, nuk duhet kaluar n heshtje. Gazetart, q merren me keqbrsit ordiner, por sidomos specialistt e fushs s spiunazhit, e din mir se ndrrimi i herpashershm i emrit, madje n mnyr t fsheht, prbn nj mjet t domosdoshm e mjaft t nevojshm pr ushtrimin e veprimtaris s tyre t nndheshme, nj mjet t dobishm kamuflazhi gjat zvarritjeve t tyre npr llagmet dhe gjirizet e bots s krimit.

  Cils prej dy kategorive t msiprme i prket z. Cici, asaj t keqbrsve, apo t spiunve? Le t’i marrim gjrat me radh. Dihet prej vitesh se z. Fatmir Cici, i biri i Gligorit dhe i Aleksandrs, sht dnuar si keqbrs n baz t vendimit nr. 64, dat 09/09/1988 pr plagosje me dashje dhe, n baz t nenit 93/1 t Kodit Penal, sht dnuar me 5 (pes) vite heqje lirie. Dnimi do t ishte shum m i madh nse nj person i afrt familjar, me detyr t rndsishme n aparatin propagandistik t diktaturs komuniste, nuk do t ndrhynte pr t zbutur dnimin. Pra, z. Cici sht keqbrs dhe kjo nuk ngre as dyshimin m t vogl. Esht keqbrs me firm e me vul.

  Po spiun, a sht z. Cici? Le t flasim me dorn n zemr. Pa u hapur dosjet e Sigurimit t Shtetit, nuk mund t flasim me fakte t kapshme. Por jo vetm kaq. Dosjet m t rrezikshme nuk jan ato t Sigurimit, por ato t SHIK-ut t Gazidedes, pr hapjen e t cilave askush nuk bn fjal. Gjithsesi, spiunllku i dikujt tregohet nga vet faktet dhe veprimet e t dyshuarit. Kur flasim pr spiun, nuk e kemi fjaln pr agjentt e kundrzbulimit, t ashtuquajturit “heronj t heshtur”, t cilt prpiqeshin t bnin punn e tyre pa zhurm e pa rn n sy. E kemi fjaln pr “heronj llafazan”, t kategoris AGBV, q ofronin shrbimet e tyre vullnetarisht, q lehnin si ata qent e zgjebosur, pr t lpir pastaj si shprblim ndonj cop kock.

  Z. Cici nuk mund t przgjidhej kurr si “hero i heshtur”. Me gjith antipatin q mund t kem pr spiunt n prgjithsi, m duhet t pranoj se agjentt e kundrzbulimit ishin njerz inteligjent, t shkatht, t zhdrvjellt e t bess. Z. Cici nuk zotron asnj nga kto cilsi. Megjithat, nuk dua t them se nuk ka qen i prshtatshm pr spiun, sepse AGBV-t kishin pikrisht cilsit q zotron edhe z. Cici. Kemi shkruar n kt forum se, n muajt e fundit t regjimit komunist, Ramiz Alia prdori pr interesat e regjimit njerz t till, llafazan, burracak, smirzinj e t pamoralshm. Pr hir t s vrtets, duhet thn se, n shoqrin e kohs, njerz t till ishin t pakt, prandaj dhe kishte dhn urdhr q t przgjidheshin npr burgje, nga radht e kriminelve ordiner.

  Nuk prjashtohet aspak mundsia q z. Cici t ket marr si detyr “infiltrimin” e tij n radht e Kishs Ortodokse, pr ta “sabotuar” at nga brenda (jam duke prdorur qllimisht terma t propagands komuniste). Po prmend ktu nj fraz t tij n facebook, ku thot: ... vendosa t largohem pr n Greqi n fillim t janarit “nga mali”, pa pasaport, me t vetmin qllim pr t studiuar teologji, si e arrita!!! Ka ndonj shqiptar, q ka jetuar nga afr frymn e kohs, q ka ditur mundsit e kohs dhe informacionin q t lejonte koha, q t nisej nga Shqipria pr n Greqi, pr t studiuar pr teologji?!!! Dinte ky bubariot i pagdhendur e i padal, se ’ishte teologjia, aq m tepr, t gjente mundsin t realizonte qllimin e tij? Thjesht, ndiqte direktivat e atyre q e drguan.

  Prpara se t merrte kontaktet e para me qarqe voriepirote greke, duke qen pr gati 20 dit n Kampin e Strehimit t Shqiptarve me origjin greke n Kallpaq (midis Kakavies dhe Janins), n Shqipri i firmoset karta e re e identitetit me emrin Fotaq. Me kt emr t ri fringo u prezantua prpara ktyre qarqeve si ish- i burgosur politik, me origjin t kulluar helene. Me kt emr, por akoma m t greqizuar u pagzua (Fotis) dhe me emrin e greqizuar t pagzimit, dhe me nj mbiemr po aq t greqizuar (Tsitsis) studioi pr teologji n Athin. Nse ka ndonj kundrshtim, le ta nxjerr diplomn n facebook, q ta shohim t gjith, si ka nxjerr edhe disa dokumente t tjera.

  Nuk po sjell m shum detaje kt moment, jo vetm ngaq do t’u rikthehem ktyre edhe n t ardhmen, por edhe sepse dua t ezaurojm problemin e prdorimit t shum emrave prej ktij keqbrsi dhe, sipas t gjitha gjasave, edhe spiuni me pages. Pra, n Shqipri ishte me emrin Fatmir Cici. Kur shkon n Greqi, nga Kampi i Vorioepirotve t Kallpaqit, krkon q t’i sjellin nga Shqipria letrnjoftim me emrin Fotaq. Pagzohet me emrin Fotis, prdor mbiemrin Tsitsis pr disa vite me radh. Shkon pr dy vite n Angli, dhe kur kthehet prej andej prsri n Greqi, prdor dy emra njhersh: paradite, n shoqrin e grekve, “Fotis Tsitsis”, ndrsa pasdite “Foti Cici”. Kur mbrrin n Amerik, emri q ka n pasaport dhe n vizn amerikane sht “Fotaq”, por n marrdhnie me t tjert prdor fillimisht emrin “Foti”, dhe dalngadal edhe “Fatmir”. Ky fakt shkaktoi madje edhe habin e t ndjerit Sejfi Protopapa, i cili nuk arrinte dot t shpjegonte se prse duhet t ket dy emra. N Ohio fillon t eklipsoj plotsisht emrin “Foti” dhe prdor vetm emrin “Fatmir”.

  Rikujtoj edhe nj her se, sipas pohimeve t vet z. Cici, krkesn pr t ndrruar emrin nga Fatmir n Fotaq e ka depozituar pran Kshillit t Fshatit Nivic dhe Kshillit t Bashkuar t Zons prpara se t hapeshin kufijt me Greqin. Pra, nuk e detyroi njeri ta bnte. Arsyeja ishte se ndihej tepr ortodoks, prandaj dhe krkonte me domosdo q kt identitet ta pasqyronte edhe n dokumentet e tij identifikuese. Deri ktu nuk ka asgj t keqe, pavarsisht se koha q zgjodhi pr ta br ngjall mjaft dyshime, por ajo q e bn t pabesueshm rrfimin e tij sht fakti se, sapo u largua nga Greqia pr n SHBA, u kujdes q t ndryshonte edhe nj her emrin nga Fotaq n Fatmir, duke mohuar hapur emrin e pagzimit, edhe pse e mbajti si emr t dyt, sespe nuk mund t bnte ndryshe.

  Un nuk mund ta di se me far mjetesh arriti z. Cici t ndryshonte edhe nj her tjetr emrin e vet. Dy jan rrugt q t bnte nj gj t till, ose t ket falsifikuar dokumentet, ose t ket paguar nj shum rreth 400-500 dollar n gjykatn e zons ku jetonte, me kusht q t ishte rezident i ligjshm n SHBA. Gjithsesi, problemi nuk sht mjeti q prdori, por qllimi. Esht n gjendje z. Cici t na thot arsyen? Sigurisht q jo, sepse nuk mund t ket kurr nj argument t pafajshm, q t justifikoj kt veprim anormal n dukje, por q n t vrtet mund t fsheh mkate t rnda.

  Pavarsisht se z. Cici e ka fshehur deri sot faktin e ndryshimit t emrit t tij n Amerik, d.m.th. nga Fotaq n Fatmir, ne e dinim mir kt gj. Duke ditur ndrkoh edhe shkalln e ult t intelektit t tij, nxitm nj provokim t vogl. Z. Cici u akuzua sikur kishte ikur n Amerik me pasaport greke. Duke kujtuar se po na zinte mat, publikoi menjher foto nga letrnjoftimi dhe dy pasaportat q kishte prdorur pr qndrim n Greqi dhe vajtje n Amerik, q t tria kto me emrin Fotaq. Kaq na mjaftoi. Miu ishte kapur n grack vetm me nj cop t vogl sapuni, t cilin e hngri pr djath.

  Personalisht, kam qeshur me lot kur vreja se sa tuhaf e i trash sht ky njeri, q nuk arrinte t kuptonte se, duke na treguar hapur fotografit me t dhnat personale t letrnjoftimit dhe dy pasaportave shqiptare, e n t njjtn koh, duke fshehur brendin e pasaports s tij kanadeze (ka publikuar vetm kapakun), ishte njsoj si t na thoshte se ka dika pr t fshehur dhe t ciln nuk guxon ta pohoj.

  Fotografia m posht sht nj fotokopje nga leja e tij e qndrimit n Kanada, pr periudhn 06 janar 2004 – 06 janar 2005, ku emri i tij sht FATMIR FOTAQ CICI. Z. Cici e di mir se ku e kam gjetur kt dokument, por nse mendon se sht i falsifikuar, mund t dal n facebook t m akuzoj si falsifikator, se ia ndreq mir kurrizin un. E di vet ai! N vend q t bj kt, i rekomandoj t pranoj publikisht se sht prdorur gjat gjith ktyre viteve nga shrbime, grupime dhe interesa antishqiptare e antiortodokse. Vetm kshtu mund t lehtsoj sadopak vetveten dhe t zbus zemratn e Zotit pr mkatet q ka kryer kundr Kishs s Tij n Shqipri. AMIN!  Emri: Canadian Card.jpg

Shikime: 336

Madhsia: 36.5 KB

 13. #53

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Miri! Ke ca koh q po llap se po akuzohesh nga njerz anonim e brokulla t tjera si kto. Nse nuk t ka ln kaq shum kujtesa, si t ka ln p.sh. mendja, t njjtat gjra shkruaje edhe para pesembdhjet vitesh. Fryheshe si gjel ktu n forum, se kush ishte burr, le t t dilte ball pr ball n shtypin shqiptar, q t na tregoje qejfin. T dolm ball pr ball, edhe n shtypin shqiptar, edhe n mjete t tjera informative, me emr e mbiemr, por ti u zhduke pa ln gjurm. Mbushe poturet dhe u siktirise (si thon n fshatin tnd) nga faqja e dheut. I njjti fat t pret edhe tani. Do ftohesh s shpejti (nse nuk je ftuar ende) t mbrosh veten prball akuzave tona, por edhe t vrtetosh akuzat q na ke drejtuar. Do kesh privilegjin jo vetm t msosh emrat tan, por edhe t na kesh ball pr ball, t na shikosh n sy. Pr sa m takon, nse ke ndonj nxitim t madh, jam gati t ta prish mostrn q sot, me emr e mbiemr. E jo vetm kaq. M jep adresn e kishs ku shrben, se vij aty ku je menjher.

 14. #54

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________Zhburrrimi i nj burracaku, q nuk ka qen ndonjher burr

  Q z. Cici nuk ka qen ndonjher burr, kt e din m mir nga t gjith bashkfshatart e tij nga Nivic-Bubari, t cilt qeshin nn buz kur kujtojn ca histori pikante nga jeta e tij e hershme. E din edhe msuesit e Shkolls s Mesme Bujqsore “Namik Delvina” n Delvin, por e din akoma m mir shokt e konviktit t ksaj shkolle, t cilt, me shum pshtirosje, na postojn her pas here histori t pshtira nga jeta e pshtir e nj njeriu po kaq t pshtir.

  Nuk e di se sa i pshtir mund t jet pr ata q nuk e njohin mir, por di me siguri se n mjediset e tij m t afrta, si sht familja e tij dhe fshati ku ka lindur dhe ku sht burrruar (???), pshtirosja q ka shkaktuar prania e tij fizike n kto mjedise, ka qen e padiskutueshme. Po e theksoj edhe nj her: ky njeri ka shkaktuar pshtirosje jo vetm n nj rreth m t gjer shoqror, por edhe n gjirin e familjes.

  Un nuk e di se cila ka qen arsyeja q z. Cici shihej vngr nga pjestart shumt t familjes s vet, t nj familjeje tradicionale fshati, dhe as m intereson ta di. At q un di, por pa dashur ta di, sht fakti se tentativa pr vrasje ndaj bashkfshatarit t tyre, pr t ciln u dnua vetm z. Fatmir Cici (n at periudh kishte vetm nj emr) nuk kishte vetm nj autor. Kishte m shum se nj, madje me t njjtin mbiemr me at t z. Cici.

  Esht fakt i pamohueshm se z. Fatmir Cici u prdor si mish pr top nga njerzit e tij m t afrt. Jo m kot ai urren Shqiprin, urren fshatin e tij, bashkfshatart, por mbi t gjith, mjedisin familjar. Kjo sht arsyeja q ai nuk ka shkelur n vendlindje pr gati tri dekada. Erdhi vetm kur iu desh t lpinte Kryepiskopin Anastas q t’i drgonte t vllan pr studime n Selanik, Artanin (sot Αρτέμιος Τσίτσης), me t vetmin njeri t familjes, q ruan marrdhnie gjaku dhe partneriteti.

  N kndvshtrimin psikologjik, duke pasur parasysh kt fakt t dhimbshm t jets s z. Fatmir Fotaq Foti Cici, mund t shpjegohen shum gjra. Traumat fmijrore, t cilat arritn kulmin me burgosjen e tij pr krime ordinere, kultivuan n shpirtin e tij ndjenjn pr hakmarrje. N raste t tilla, hakmarrsi rreket t vrtetoj me t gjitha mnyrat se vlen shum m tepr se mimi prej nj grushti qindarkash q i kan ngjitur n lule t ballit njerzit e tij m t afrt.

  Me fjal t tjera, problemi i vrtet i z. Cici nuk sht as Kryepiskopi Anastas, as Mitropoliti i Kors, as personalitetet e tjera, kundr t cilve leh her pas here. Problemi i tij mbetet prbuzja, me t ciln sht prballur n vitet e fmijris brenda gjirit t familjes. Me lehjet e tij mendon se u prgjigjet familjarve dhe bashkfshatarve t vet, duke pretenduar se vlen t paktn po aq, sa edhe ata, t cilve u kundrvihet. Kjo sht smundja e vrtet e z. Cici. Mjerisht, kt dobsi t z. Cici e kan shfrytzuar mjeshtrisht shrbime sekrete dhe organizata terroriste, t cilat e prdorin si altoparlant pr qllimet e tyre.

  Pr sa m takon, dua t’i them z. Cici se jam nj ndr bamirsit e tij t vrtet e t sinqert. Duke e zhburrruar publikisht, duke e br t glltis pa pushim t vjellat q lshon gjithandej, duke e diskredituar prpara opinionit shqiptar, duke e dekonspiruar prpara padronve q e shfrytzojn pr disa qindarka t qelbura, n fakt po e liroj nga nj gjendje asfiksie shpirtrore. Po e nxjerr n drit dhe po e ndihmoj t integrohet n shoqrin njerzore me vlerat dhe mundsit e tij t vrteta, jo me halucinacionet q ushqen pr vetveten.

  Z. Cici duhet t kuptoj p.sh se nuk sht nevoja t jemi t gjith si Kryepiskopi Anastas. do njeri ka vendin e vet, sipas dhuntive t veta. Ashtu si ndodh n Kish. P.sh., z. Cici mund t mos jet i denj pr klerik, por mund t psal pr bukuri n kishn e fshatit. Mund t mos jet i aft pr teolog, por mund t shrbej shum mir si kandillonaft. Kjo jo vetm q nuk ka pr t’ia ulur vlerat, por do ta lartsoj at n syt e t tjerve. Pra, z. Cici ka nevoj pr ridimensionim t vetvetes. Q t arrij kt, duhet t kaloj n procesin q grekt e lasht e quanin “vetnjohje” (γνώθι σαυτόν), d.m.th. ndrgjegjsimi i gjithsecilit pr nivelin real t aftsive dhe mundsive q zotron, dhe q shqiptart e lasht e prmblidhnin n proverbin “shtri kmbt sa ke jorganin”.

  Kur z. Cici u dbua me ceremoni nga OCA, un i kam drguar me shum dashamirsi nj email, me an t t cilit i uroja suksese n jetn jashtkishtare, madje edhe duke i sugjeruar t krijonte familje t vetn, sa s’ishte von. Z. Cici nuk m dgjoi. Hodhi n koshin e plehrave vitet m produktive t jets, vetm e vetm q t rikthehej si qen i rrahur pr t’u shrbyer me zell sahanlpirs “shokve t armve”, q kan t njjtin nivel shkollimi me t, t njjtn shkall intelekti, por m shum dinakri. Ata han mishin, kurse ktij i hedhin ndonj kock q u mbetet n pjat.

  M ka ardhur me t vrtet keq kur e kam par n videon e mposhtme t shtronte tapete n nj kish arabe, pak m t madhe se salloni i shtpis sime. E ndjeva veten t fyer pr llogari t tij. Pavarsisht se kush sht z. Cici, pavarsisht paudhsive t mdha q bart n shpirt, askush nuk do t dshironte ta shihte n kt gjendje, pa personalitet e pa dinjitet. Le t shpresojm se do ta gjej rrugn e duhur dhe se do t bhet i dobishm, n radh t par pr veten, pastaj, po teproi, edhe pr komunitetin ku jeton.

  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 14-05-2019 m 08:18

 15. #55

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  _________________________Fatmir Fotaq Cici n misionin m t ndyr t jets s tij t pavler

  Besoj se, deri tani, kemi thn mjaft gjra, t gjitha t dokumentuara e t argumentuara me objektivizm e profesionalizm, prej t cilave rezulton qart se z. Fatmir Fotaq Cici, t cilin e hasim her si t burgosur ordiner e her si ish- t burgosur ordiner, her si shovinist grek e her si “shqiptaromadh”, her si spiun t Sigurimit e her si spiun t SHIK-ut t Gazidedes, her si klerik e her si pseudoklerik, n bashkpunim t ngusht me vllan e vet, patir Artemios Tsitsis, ndodhet n nj mision t prhershm antiortodoks e antishqiptar.

  sht thn n kt forum edhe para pesmbdhjet vitesh, sht prsritur edhe tani, se ky njeri sht i paprshtatshm jo vetm pr pun t mira e t dobishme, por deri n nj far mase edhe pr spiunllqe t tipit AGBV, pr shkak t shkalls s ult t intelektit dhe paaftsis fizike e mendore. E vetmja “vler” e vrtet e tij, ka qen rasoja, q ka mbajtur pr disa koh si prift kanonik i Kishs Orthodhokse, deri n tetor 2006, kur u dbua zyrtarisht prej OCA si i padenj pr t qen klerik.

  Z. Fatmir Fotaq Cici nuk mund t kuptohet pa raso, sepse nuk do t kishte asnj vler pa t. T gjith padront e tij, duke filluar nga Sigurimi i Shtetit t Ramiz Alis e deri n ata t sotmit, pr t cilt do t flasim n vazhdim, i kan krkuar dhevazhdojn t’i krkojn vetm nj gj: t jet me raso. Vitet e heshtjes s thell t z. Cici, pas dbimit prej radhve t klerikve kanonik t Kishs Orthodhokse, kan qen vitet kur ky njeri ishte pa raso. Kto vite kan qen padyshim edhe vite t nj zie t vrtet urie, ku u detyrua t punonte deri edhe si security n Australi.

  Meq ra fjala, z. Fatmir Fotaq Cici e ka fshehur me kujdes kt pjes t jets s tij, sepse vajtja e tij n Australi kishte nj qllim t veant: t arrinte t pranohej edhe nj her si klerik i Kishs Orthodhokse, sepse vetm kshtu mund t merreshin seriozisht ato q do t shkruante npr mediet sociale kundr Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe shqiptarve n prgjithsi.

  E vrteta sht se z. Cici (Fatmir Fotaq) arriti t vishte rason pr her t dyt, n kushte dhe rrethana t paqarta, sepse Mitroipoliti sirian i Kryedioqezs Orthodhokse t Antiokis pr Australin, Zelandn e Re dhe Filipinet q e pranoi (Paul Saliba) n janar 2013, nuk jeton m (+2017). Esht po aq e vrtet se z. Cici u dbua gjithashtu me ceremoni nga kjo Kish n 29 prill 2014, si mashtrues dhe falsifikator, duke ngjallur dyshime serioze jo vetm pr ann morale t ksaj shkeljeje, por edhe qllimet e vrteta t kmbnguljes s tij pr t’u prezantuar si klerik kanonik i Kishs Orthodhokse.

  Papritur, pas disa kohsh, z. Cici rishfaqet pr her t tret si klerik n Kishn Siriane t Kanadas. N dukje, pr dik q nuk e njeh mir situatn kishtare ndrortodokse dhe lojrat politike q luhen n kurriz t saj, mund t duket e habitshme se si ky njeri, u pranua prsri si klerik n nj Kish, q e kishte dbuar zyrtarisht prej radhve t saj. Si fillim, t theksojm se z. Cici ka shrbyer pr nj far periudhe n nj kish t vogl misionare siriane me adres: Holy Nativity Orthodox Church 4828 216A Street, Langley, British Columbia V3A 2N5. Madje jo si prift i par, por si ndihms, n disa raste edhe si kandillonaft apo tapetshtrues (si duket edhe n videot e dy postimeve t msiprme. Me fjal t tjera, siriant nuk i ofruan z. Cici ndonj post kishtar, por mundsin pr t mbajtur raso, fakt ky me nj nj domethnie t thell.

  Kalojm tani n thelbin e misionit antishqiptar e antiortodoks t z. Cici dhe padront q e paguajn, duke paraqitur pr kt edhe prova t pakundrshtueshme, ashtu si kemi br do her ktu, n kt forum, prova t cilat i kan mbyllur gojn ktij sahanlpirsi t flliqur, i cili nuk guxon t’i prgjigjet asnjrs prej pyetjeve q kemi ngritur, sepse thjesht nuk guxon.

  Po bj ktu nj parantez t shkurtr historike e gjeopolitike, pr t kuptuar m mir rolin e flliqur t z. Cici, t ktij shpifsi me pages e spiuni t rndomt n luftn q i bhet Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe demokracis shqiptare. Pas rrzimit t Murit t Berlinit dhe shembjes s Bllokut Komunist Lindor, shrbimet sekrete t ktyre vendeve vendosn t pengonin me do mjet rivendosjen e institucioneve t vrteta demokratike n kto vende, por sidomos ringjalljen e Kishave Ortodokse n dimensionet e tyre tradicionale. Rehabilitimi i plot i rolit drejtues t ish-KGB-s n zhvillimet politike n Rusi, por edhe ringjallja e Lufts s Ftoht n bot solln zhvillime t reja. Putin, ish-shefi i KGB-s dhe Presidenti i Rusis krkon t manipuloj ortodoksin botrore dhe t shpall Moskn si Romn e Tret, si t vetmen qendr t Kishs Orthodhokse Lindore. Kjo sht arsyeja q ish-shefi i KGB-s Putin ushtroi gjith pushtetin e tij pr t penguar Kishn e Rusis, t Antiokis (Siris), t Bullgaris dhe Gjeorgjis t marrin pjes n Sinodin e Shenjt t Madh, q u mbajt n Kret n qershor 2016.

  Pr shkaqe q dihen tashm, Kisha Ortodokse e Siris (Patrikana e Antiokis) mban lidhje t ngushta me Rusin pr shkak t ndrhyrjes ushtarake t ksaj t fundit n mbrojtje t Asadit dhe kundr ISIS. Ky fakt nuk prbn ndonj sekret, ashtu si nuk sht sekret fakti q mungesa e Patrikans s Antiokis n Sinodin e Krets u imponua nga vet Putin. N nj shkall m t gjer, kjo luft konsiderohet sot si nj luft mes bots tradicionale demokratike dhe sistemeve neototalitare, kryesisht mes SHBA dhe Rusis, por edhe m gjer. Aspekte t ksaj lufte shihen qartazi edhe n Shqipri. N parlamentin shqiptar, debatet politike lidhur me kt tem, madje edhe shkmbime akuzash, jan gati t prditshme.

  Teorikisht, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris ndodhet n nj faz kalimtare. Pr shkaqe q merren lehtsisht me mend, pritet nj ndryshim n kreun e saj, si ka deklaruar publikisht edhe vet Kryepiskopi i saj, Imzot Anastasi, para disa kohsh. Pikrisht n kt pik kmbngulin t gjith ata, q shpresojn n nj ndrrim t kursit tradicional t ortodoksis shqiptare, me presione e shpifje t ndryshme, sepse e din mjaft mir se Kryepiskopi i radhs i Kishs son do t jet nj besnik i vrtet dhe mbrojts i tradits shumshekullore ortodokse t ktij vendi.

  N Ballkan, fryma e ksaj lufte t ftoht sht mjaft e dukshme n qytetin e Selanikut, ku jan vendosur nj numr mjaft i madh greksh me origjin nga Rusia. Po ashtu, nj ndr miqt m t afrt t Putin, rusopondi Ivan Savidhis, nj ndr njerzit m t pasur t planetit (sipas revists “Forbes”), njkohsisht pronar i Klubit t Futbollit PAOK t Selanikut (sivjet kampion dhe fitues i Kups s Greqis), luan hapur n favor t prqasjes s Greqis me Rusin dhe shkputjes s saj nga bota perndimore dhe influenca amerikane. Njerzit e tij akuzojn Patrikann Ekumenike si vegl t amerikanve. Llumi i politiks greke, si sht partia e Agimit t Art, e ka shndrruar presidentin Putin n simbol t Greqis, ndrsa Rusin n mbrojtsen e vrtet t t gjith grekve!!! Theksoj se, para pak kohsh, pati nj prplasje serioze mes diplomacis greke dhe asaj ruse. Ministria e jashtme e Greqis dboi disa diplomat rus me akuzn se kishin deprtuar n qarqet kishtare ortodokse greke t Selanikut dhe Malit t Shenjt me metoda t dyshimta e pr qllime po aq t dyshimta.

  Sipas informacioneve q zotrojm, patir Artemios Tsitsis, vllai i z. Fatmir Fotaq Cici, i cili shrben si klerik n Mitropolin e Selanikut, sht i prfshir n kt klim proruse me t dyja duart, me nxitjen e mjedisit familiar t priftreshs s vet. Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se t dy vllezrit, secili sipas mnyrs s tij, jan t prfshir n prpjekjet e ish-KGB-s ruse pr t kontrolluar Kishat Ortodokse t Ballkanit. Z. Cici ka udhtuar t paktn dy her nga Kanadaja pr t vizituar Selanikun pr kt qllim. Aq i prkushtuar ishte ndaj ktij misioni, saq nuk mori as mundimin t bnte disa kilometra m shum pr ardhur n vendlindje e pr t takuar t afrmit e vet!

  N mbyllje, po sjell edhe nj prov mjaft t rndsishme, q vrteton kto q themi m lart. N videon e moshtme, n sekondat e para t saj, prifti i kishsz siriane (q shrbente deri ather z. Fatmir Fotaq Cici) u thot besimtarve se father Foti do mungoj pak jav, sepse ka ndrmend t shkoj n Shqipri pr t takuar ... (ktu e ndrpret fjaln, por kuptohet q donte t thoshte pr t takuar t afrmit e vet). Q nga ajo dit, z. Fatmir Fotaq Cici nuk sht br m i gjall. Ai nuk ekziston n asnj organik t asnj Kishe Orthodhokse n bot. N faqet e tij t facebook-ut nuk thot asnj fjal se ku gjendet dhe se ku shrben. Nuk ka asnj fotografi nga jeta e tij si klerik???, madje as tani pr Pashk, ku nuk ka mbetur as besimtar i thjesht pa postuar fotografi nga shrbesa e Ngjalljes, aq m tepr klerik.

  Ku sht z. Cici? Prse ngurron t shfaqet hapur? Prse nuk sht br m i gjall q prej korrikut 2017? sht e vrtet q, pr nj periudh, fshihej n Selanik? Esht e vrtet q ka shkuar disa her n Mosk, n shoqrin e nj kleriku rus? Kto jan pyetjet q z. Cici duhet t’u prgjigjet. Kto sa pr fillim, se pastaj ka edhe shum t tjera. Shpresoj se organet kompetente t Shtetit Shqiptar do ta shohin me prparsi rolin e tij t errt n dm t Shqipris dhe Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, si bashkpuntor i Sigurimit t Ramiz Alis, t SHIK-ut t Gazidedes, t qarqeve shoviniste greke, por edhe t strukturave pansllaviste t KGB-s, pavarsisht emrtimeve t sotme.

  Mbi t gjitha, z. Cici duhet t prgjigjet se prse i gnjeu priftrinjt sirian, se gjoja do t shkonte disa jav n Shqipri (si shihet edhe n videon e mposhtme), n nj koh q dihet se ai nuk ka shkelur pr m shum se njzet vite ktu? Nse ka ndonj prgjigje, ne ktu jemi. Nse nuk ka, do t’ia japim ne, si kemi br gjith kto vite, si do bjm, po t jet nevoja, edhe me cicmic t tjer si puna e ktij.  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-05-2019 m 10:21

 16. #56

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fatmir Fotaq Cici - pjella e komunizmit, shrbtori i shovinizmit, sahanlpirsi i islamizmit, tellalli i pansllavizmit


  Pas disa orsh, tema jon, me titull “Edhe nj her pr fenomenin Fatmir (Foti) Cici”, ktu, n Forumin Shqiptar (forumishqiptar.com), do t arrij numrin e pes mij leximeve. Nse shohim thjesht shifrat, besoj se nuk ka ndonj rndsi t madhe. Nse, pas ktyre shifrave, shohim njerz t thjesht, besimtar ortodoks dhe shqiptar t mir e t ndershm, q duan t informohen me fakte e argumente t pamohueshme pr lojrat e ndyra q shrbime sekrete t huaja, organizata terroriste dhe interesa antishqiptare luajn n kurriz t tyre, ather dobia q kan sjell kto shkrime sht m se e qart.

  Mund t duket e uditshme, por edhe pse kam kaq koh q flas pr Fatmir Fotaq Cicin, i vetmi njeri q nuk m intereson sht Fatmir Fotaq Cici. Madje jo vetm q nuk m intereson, por edhe m shkakton t vjella sa her q merrem me t. Kam pasur fatkeqsin ta njoh nga afr (nga shum afr), t vrojtoj pr vite me radh sjelljen e tij vulgare, t habitem me padijen e tij legjendare, t indinjohem nga smira e tij barbare, t urrej mashtrimet e tij tinzare, por mbi t gjitha, t flliqem nga spiunllqet e tij vrastare.

  N thelb, objekti i shkrimeve t mia nuk sht Fatmir Fotaq Cici, por ata q fshihen pas tij. Diskreditimi i i tij, edhe pse sht arritur trsisht, n t gjitha dimensionet, nuk sht qllim n vetvete. Qllimi i vrtet i ktyre shkrimeve sht mbrojtja e Kishs son Orthodhokse, e tradits son shekullore, e vendit ku kemi lindur e jemi rritur, e kujtimit dhe nderimit t t parve tan.

  Personalisht, duke zbuluar lakuriqsin e ktij krimineli ordiner, t ksaj qenieje t paditur e t ktij zvarraniku t urryer, kam edhe nj arsye m tepr pr t vazhduar me ngulm, durim e objektivizm detyrn time ndaj Kishs, besimit ton dhe nderimit t t parve. Jam tepr i ndjeshm ndaj edukimit t fmijve dhe brezit t ri n prgjithsi. Jam nga ata q prulen me respekt ndaj mnyrs tradicionale t edukimit, por edhe nga ata q vuajn n shpirt kur shikojn mjaft t rinj t brezave t sotm t enden n udhkryqet e padijes, t keqarsimimit dhe t mungess s vlerave dhe parimeve t vrteta morale, me t vetmen shpres pr t ecur prpara prkushtimin e tyre ndaj partive politike q alternohen n pushtet.

  Ky model i gabuar sht pikrisht ai q Fatmir Fotaq Cici e ka prqafuar ndr t part. sht modeli q mbshteti kryesisht Sigurimi i Shtetit, i cili prdori njerz t till, pa vlera morale e injorant n dije, pr t sunduar mbi inteligjencien e asaj kohe, e cila ishte e prirur drejt s vrtets, drejt bindjeve demokratike dhe meritokracis. Z, Fatmir Fotaq Cici sht ekzemplari m reprezentativ i ksaj kaste spiunsh injorant t diktaturs, t cilt njiheshin si AGBV (Antar t Grupit t Bashkpunimit Vullnetar). Ishin njerzit m t urryer t shoqris, sepse gdhiheshin posht dritareve tona pr t na prgjuar bisedat e pr t na denoncuar tek “organet e pushtetit popullor”. U bn dy her m t urryer kur u bashkuan me SHIK-un e Gazidedes, pr t na terrorizuar me t gjitha mjetet e pr t na detyruar t hiqnim dor nga besimi i t parve e t’i nnshtroheshim terrorizmit islamik.

  “Karriera” e z. Fatmir Fotaq Cici sht nj zvarritje n llagmet m t ndyra t imoralitetit njerzor. Kalimi nga burgjet ordinere n zyrn e t plotfuqishmit t zons, pastaj n silogt vorioepirot dhe deklaratat pr t ngritur flamurin e Vorio Epirit n Gjirokastr, pastaj n xhamit e Gazidedes, pastaj n zyrat e KGB-s n Mosk...

  Nse kto akuza (t cilat nuk jan akuza, sepse i kam argumentuar me hollsi e me prova ktu n Forum) nuk qndrojn, z. Cici nuk i mbetet tjetr vese t publikoj diplomn e teologjis n Greqi (pjesn e emrit, atsis dhe mbiemrit), emrin dhe mbiemrin n pasaportn kanadeze dhe, s fundi, t thot se n ciln Kishn shrben aktualisht, meqense pretendon se sht prift. Sigurisht q nuk ka pr t br asgj nga kto, sepse sht njsoj si t pranoj me gojn e vet t gjitha kto q kam shkruar pr t. Por edhe duke mos dhn asnj prgjigje, prsri ai i pranon kto n heshtje, sepse nuk ka rrug tjetr. Ky njeri sht zn pr fyti, sht zhburrruar prgjithmon dhe sht hedhur n shportn e plehrave si nj flliqsir, q nuk ka pasur dhe nuk ka pr t pasur kurr asnj vler.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-05-2019 m 09:37

 17. #57

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ______________________________ Fatmir Fotaq Cici i ka vn sqepit buqic


  Fatmir Fotaq Cici, ky hazrxhevap i rrjeteve sociale, q deri para pak kohsh nuk linte prgjigje pa dhn sa her q zihej n goj emri i tij, koht e fundit e ka mbyllur sqepin me buqic. Nuk cicron m, si cicronte. E ka humbur si Xhaferi simiten. Nuk e kupton nga i vijn shuplakat. Njra m fort se tjetra. Sa merr veten nga njra, i vjen tjetra. Lojrave q ka br deri tani n dm t Kishs son Orthodhokse Autoqefale dhe atdheut ton po u vjen fundi. Fatmir Fotaq Cici do t thirret t jap llogari!

  Ja dhe nj diagram i shkurtr i veprave mkatare t ktij keqbrsi ordiner dhe spiuni ndrkombtar:

  1. N vitin 1988, n moshn 20 vjeare, dnohet me pes muaj burg pr tentativ pr vrasje.

  2. Dnimi sht minimal, sepse gjat ksaj kohe, rekrutohet si agjent AGBV prej Sigurimit t Shtetit.

  3. N prag t prmbysjes s diktaturs komuniste, ngarkohet me detyr t pengoj me do kusht ringritjen e Kishs Orthodhokse, n bashkpunim me disa agjent t tjer, me t cilt ruan lidhje t ngushta deri sot.

  4. N kohn q hapen kufijt me Greqin, kalon n Filat, ku deklarohet si vorioepirot, me emrin Foti Cici, n nj koh q emri i tij i vrtet ishte Fotaq. N cilsin e vorioepirotit, vendoset n kampin e shqiptarve me origjin greke n Kallpaq, ku takohet me krer t organizatave voriepirote, t cilt e ndihmojn t regjistrohet n fakultetin e teologjis n Athin. Prpara tyre u paraqit si i burgosur politik i regjimit komunist. Nj nga klithmat e tij m t njohura, ka qen deklarimi solemn se do t ngrinte flamurin e Vorio Epirit n Gjirokastr.

  5. Gjat ksaj kohe, porosit tek padront e tij n Shqipri nj letrnjoftim t ri, me emrin Fotaq, me dat lshimi 26 janar 1991, d.m.th. shum dit m pas se deklarimi i tij n hotspot –in grek t Filatit, sipas t cilit emri i tij ishte Foti.

  6. Pasi filloi studimet n Athin, lidhet me prfaqsues t organizatave terroriste islamike n Shqipri, t cilt e nxitin t luftoj hapur Kishn Orthodhokse dhe Kryepiskopin Anastas.

  7. Pas nj karriere disavjeare si vorioepirot, prpiqet t krijoj nj shoqat gjoja shqiptare ortodokse n Athin, me t vetmin qllim t zhvat fonde nga Shteti Grek si organizat joqeveritare, por mbi t gjitha, t praj arvanitasit e Athins dhe t’i kthej ata n islamist. Loja e tij u kuptua shpejt, prandaj dhe u detyrua t largohej menjher pr n SHBA.

  8. N SHBA afrohet me lloj njerzish e kombesh. Ndrron edhe nj her emrin n Fatmir, pr t’u hequr si shqiptar, n nj koh q ati i tij shpirtror sht grek, i cili edhe e mbante me buk.

  9. Pas dshtimeve t njpasnjshme pr t marr qoft edhe nj diplom t vetme (ajo q ka sht e falsifikuar dhe e pavlefshme n t gjitha mnyrat e mundshme), shkon n Kanada, gjoja pr t ndihmuar shqiptart ortodoks e pr t’i mbledhur ata n nj kish t tyre. Pas pak muajsh, shqiptart e kuptuan lojn e tij t ndyr dhe e przun me shkelma. Me shkelma e przun edhe grekt e Vankuverit, prpara t cilve hiqej si vorioepirot.

  10. Kisha Ortodokse n Amerik (OCA), pasi studioi me kujdes dshmi dhe prova t patundshme kundr ktij pseudokleriku supermashtrues, e dboi edhe ajo me shkelma me nj vendim t posam, duke e ndaluar prgjithmon rikthimin e tij n radht e klerit ortodoks (25.10.2006).

  11. Prej andej, shkon n Australi, ku me mashtrime t ndryshme, vishet prsri prift n Kishn Arabe Siriane, por kur i zbulohen mashtrimet, drgohet edhe nj her andej nga erdhi (29 prill 2014).

  12. Kthehet prsri n Kanada, vishet prsri prift, padyshim me lloj –lloj mashtrimesh, duke shrbyer n nj kishz t vogl siriane si prift i tret i saj. Esht pr t’u habitur, sepse kjo sht nj kish kaq e vogl, saq nuk mund t siguroj t ardhura as pr nj prift, aq m tepr pr dy edhe pr tre t tjer.

  13. uditrisht, si mund ta shikoni edhe n videon pak m sipr (postimi 55), n korrik t vitit 2017 u tha priftrinjve sirian t ksaj kishze se do t mungonte pr pak jav, sepse do t shkonte t takonte t afrmit e tij n Shqipri. Q nga ajo dit, ai nuk sht br m i gjall. Shkruan n adresn e tij t facebook-ut me emrin at Foti Cici, por ne e dim shum mir se ai nuk sht m prift.

  14. Dim gjithashtu se, nprmjet disa priftrinjve sirian, z. Cici ka kontaktuar me shrbimet sekrete ruse, t cilat e kan ngarkuar me misionin e denigrimit t pasardhsit t Kryepiskopit Anastas, me qllim shndrrimin e Kishs son Orthodhokse n nj vegl t pansllavizmit rus. Ky sht misioni i tij i radhs. N fakt, spiuni ndrkombtar Fatmir Fotaq Cici nuk sht prift dhe nuk ka grigj. Kjo sht arsyeja q nuk guxon t thot se n ciln Kish shrben dhe as t publikoj qoft edhe nj fotografi t vetme p.sh. nga pashka e sivjetme. Ky korb i zi, q deri para pak kohsh kakariste dit e nat, tani e ka mbyllur sqepin me buqic. Plcet nga marazi, sepse t gjith e kan marr vesh tashm se kush sht me t vrtet ky njeri, far shkalle intelekti ka, cili sht shkollimi i tij, cili sht morali i tij e, mbi t gjitha, cilat jan bmat e tij n pesdhjet vitet e nj jete pa kurrfar vlere.


  _____________________________ Emri: Sqepi.jpg

Shikime: 316

Madhsia: 28.0 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 22-05-2019 m 12:05

 18. #58

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________ Burracakria e Fatmir Fotaq Cicit – rrugtim mes amoralitetit dhe imoralitetit


  Jeta e pavler e Fatmir Fotaq Cicit, si nj gjarprim tinzar n llagmet m t skterrshme t amoralitetit dhe imoralitetit njerzor, ka pasur si vendnisje t par burracakrin e tij tashm t njohur pr t gjith dhe pr t ciln kemi br mjaft her fjal deri tani.

  Burracakria e tij arriti kulmin kur, para pak kohsh, n dy postime t tij n facebook, akuzoi drejtprdrejt nj klerik nga Selaniku, t quajtur patir Eleftherios Karakitsios, se po vizitonte her pas here Shqiprin e Jugut, me qllim helenizimin e saj. Nuk e dim nse kto akuza bazoheshin n prova reale apo ishin shpifje. Nse Fatmir Fotaq Cici dispononte me t vrtet prova dhe dshmi t tilla, rruga m e sigurt pr t zgjidhur kt problem ishte denoncimi i tij n organet prkatse.

  Edhe pse, un vet, nuk kam ndonj dijeni pr veprimet e ktij kleriku nga Greqia dhe as e kam takuar ndonjher nga afr, jam i sigurt se ato q ka shkruar Fatmir Fotaq Cici kundr tij jan shpifje. Arsyeja sht e thjesht. Meqense ky klerik ka vizituar disa her Korn, Fatmir Fotaq Cici, i cili urren patologjikisht Korn, korart, por sidomos Mitropolin e tyre, e cila ka qen dhe mbetet lavdia e ortodoksis n Shqipri, mendoi se, duke shpifur kundr klerikut grek, do t inkriminonte edhe kta.

  Ksaj here, ashtu si edhe shum her t tjera, pr shkak t shkalls shum t ult t intelektit t tij, Fatmir Fotaq Cici doli huq. Patir Eleftherios u informua brenda pak orsh pr kto shpifje n facebook. U informua gjithashtu se, personi q e furnizonte me t dhna t tilla ishte vllai i Fatmir Fotaq Cicit, klerik n Selanik, i cili quhet patir Artemios Tsitsis. Shkoi menjher dhe e takoi, pasi i tundi edhe ktij dhmbt, e bri me dije se nuk kishte ndrmend t rrinte duarkryq dhe se do t ndiqte t gjitha rrugt ligjore pr t ulur n bankn e t akuzuarve at shpifs t prmuar. Fatmir Fotaq Cici, i cili ka kujtime t hidhura nga burgjet ordinere, mendoi t ndrronte pllak. Nprmjet t vllait, i krkoi ndjes patir Eleftheriosit, me premtimin se jo vetm nuk do t shpifte m, por edhe se do t glltiste si karamele t gjitha sa kishte shkruar m par kundr tij.

  Brenda disa minutash, njri prej dy shkrimeve n fjal u zhduk prgjithmon nga faqja e facebook-ut, ndrsa tjetri u zbukurua, u livanis dhe u vendos n krye t postimeve (pinned), pr t’i treguar patir Eleftheriosit se kishte vn mend dhe se nuk do ta prsriste m. N kt mnyr, mbrojti veten nga nj riburgosje e mundshme n Kanada, por edhe vllan e vet, me t cilin bashkpunon ngusht gjith kto vite. Vetm se, dashur padashur, zbuloi nj sekret, q dy vllezrit Cici mundoheshin ta mbanin t fsheht. Vllai i vogl, patir Artemios Tsitsis, kishte vite q ngulte kmb se nuk kishte asnj lidhje me t vllan, Fatmir-Fotaqin. Me kt justifikim, i shmangej do prgjegjsie morale, q buronte nga lidhja e gjakut me t, duke u shmangur me marifet sa her q i krkohej t mbante qndrim.

  Zbythja e Fatmir Fotaq Cicit prpara krcnimeve t patir Eleftheriosit nuk zbuloi vetm bashkpunimin e tij n shpifje me vllan e vet, Artemiosin, por edhe burracakrin qesharake t ktij shpifsi me pages. Nse me t vrtet kishte prova se prifti grek punonte pr helenizimin e Shqipris s Jugut, pr ’arsye i trhoqi shkrimet e tij? A mund t trhiqet kshtu nj patriot i vrtet nga detyra e tij pr t mbrojtur atdheun? Nse jo, ather prse nuk e pranon hapur se ato q shkruante ishin shpifje?

  Si gjithmon, si burracak q sht, nuk guxon t jap asnj prgjigje pr pyetjet e shumta q i kemi drejtuar. Prkundrazi, sqepit, me t cilin cicronte deri para pak kohsh, i ka vn buqic. Ndoshta nuk e ka kuptuar akoma se, s shpejti, do t’ia hapim ne sqepin dhe do ta bjm t cicroj me zor. Vetm se ksaj here, do t cicroj vetm n kafaz.

  M posht po publikojm letrn q patir Eleftherios Karakitsios i drgoi Fatmir Fotaq Cicit, e cila, s bashku me mesazhin privat, q iu prcoll nprmjet vllait t vet, Artemiosit, e detyruan t lpinte aty ku pak m par kishte pshtyr. Prkthimi i plot i letrs sht n postimin #45.

  Emri: Scan0016.jpg

Shikime: 307

Madhsia: 76.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 29-05-2019 m 15:29

 19. #59

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ziliqari, smirziu dhe mosmirnjohsi Fatmir Fotaq Cici nxjerr thikn kundr bamirsit t vet


  N kt shkrim, dua t ndalem veanrisht n nj nga surratet m t flliqura t Fatmir Fotaq Cicit, at t mosmirnjohjes, e cila, s bashku me zilin dhe smirn q e kan pushtuar n trup e n shpirt, plotson m s miri karakterin e tij prej mizantropi t pashrueshm. Thon se mosmirnjohja sht m e keqe se t gjitha veset e tjera. N lidhje me kt, edhe pse n mjaft shkrime t ksaj teme kam prshkruar mjaft her mosmirnjohjen e ktij njeriu ndaj bamirsve t shumt q e kan ndihmuar n jet, ksaj here do t doja t'ia lija fjaln nj njeriu t ndershm e bujar, q nuk jeton m, por q n fund t jets pati fatkeqsin t njoh Fatmir Fotaq cicin nga afr, ta ndihmoj at n shum drejtime, por q mori si shprblim fyerje t rnda nga goja e ndyr e nj rrugai ordiner.

  E kam fjaln pr t ndjerin Sejfi Protopapa (1923-2014), i cili ishte nj antikomunist i zellshshm, i larguar nga Shqipria n vitin 1944 pr t'i shptuar thonjve t diktaturs komuniste. Sejfiu ishte nj njeri patrot, i ndershm dhe i shkolluar. Edhe pse me origjin muslimane, ishte dashamirs ndaj Kishs Ortodokse. Ruante lidhje miqsore me drejtuesit e Dioqezs Shqiptare n Boston dhe merrte pjes n shrbesat q kryheshin n objektet e kultit t ksaj dioqeze. Nga ana tjetr, si barts i bindjeve dhe pasioneve politike t fillimeve t shekullit t kaluar e duke mos njohur nga afr realitetin postkomunist shqiptar, u prpoq t pengonte ringritjen e Kishs Orthodhokse n Shqipri nn drejtimin e Kryeopiskopit Anastas. Kam prshtypjen se veprimet e tij n kt rast, edhe pse krejt t gabuara dhe t dmshme pr Kishn ton, nuk vinin nga keqdashja, por nga mentaliteti i nj t kaluare t largt dhe mosnjohja e realitetit modern n Shqipri.

  Shkrimi q vijon sht nj artikull i t ndjerit n gazetn TEMA, dat 09.09.2003:

  ________________________________

  Kleriku dhe njeriu

  Nga Sejfi Protopapa

  At Foti Cici, me banes n Kanada, kto koht e fundit ka filluar nj fushat personale me artikuj t ndryshm n gazetat shqiptare. Si duket, At Fotit i plqen t paraqitet si autoritet serioz pr shtjet ortodokse t shqiptarve. Ai insiston q mendimet e tij jan t vlefshme dhe pr kt arsye, kushdo q trajton problemet e ortodoksis shqiptare, duhet t konsultoj At Fotin. Ndr t tjera ai krkon q statuti i Kishs, i aprovuar nga Patrikana e Stambollit m 1937, duhet ndryshuar dhe sugjeron q Sinodi i Shenjt n Shqipri ta ndyshoj at statut. Un nuk kam asnj prirje, as edhe dshir, t bj debat me At Foti Cicin. Mjafton t them se sht shum e qart pr t gjith se sot pr sot, pr jetn, krizn dhe fatin e Kishs Autoqefale Ortodokse n Shqipri, vendimet bhen vetm e vetm nga peshkopi grek Anastasios Janullatos, uzurpatori i asaj Kishe. Nga burime jo zyrtare un jam informuar se peshkopi Ilia Katre nga SHBA do t shkoj n Shqipri pr nj qendrim dy vjear n shrbim t peshkopit Janullatos. Un e them me siguri se fardo plani q t ket ndrmend peshkopi Janullatos, ato plane nuk prmbajn pjesmarrjen e At Foti Cicit. Arsyetimi im sht shum i thjesht: Sipas vet At Fotit, kur ai ishte z.Foti Cicij student n Universitetin e Athins, peshkopi Janullatos ia preu bursn e qeveris greke duke ndrhyr tek miqt e tij n at qeveri. N fakt, si konsekuenc, ish z.Foti Cici vendosi t largohet nga Athina dhe t rivendoset n USA. Pr arsyet q vetm At Foti i di, ish z.Foti Cici, nga ndonj her ish z.Fatmir Cici, vet zgjodhi t m kontaktoj mua pr ardhjen e tij n Amerik. Un pranova ta ndihmoj me gjith mundsit e mia. Un po i paraqes lexuesit kto shnime pr At Fotin, sepse n nj artikullin e tij ai e fillon me kt fraz: "Zoti Sejfi Protopapa sht br i njohur tek ne ortodokst si..." (Koha Jon, 18 korrik 2003). Pr t qen i sakt, m posht po riprodhoj nj shkmbim, n e-mail, me At Fotin, n kto koht e fundit.
  Foti Cici i prgjigjet Sejfi Protopaps, 06.08.2003

  Hiq dor nga kto meselera, Sejfi, se do t diskreditohesh fare n syt e shqiptarve. I ke trokitur vdekjes dhe n vend q t reflektosh pr gafat q ke br, vazhdon me t njjtat mnyra, me hilera e dredhira, pa pik burrrie. Plus ktyre, ti je i pabes dhe si i till nuk meriton vmendje nga ne. Ti edhe gruas tnde ia ke me hile, e jo me mua q u prpoqe t m bje vegl tnden dhe m denigrove e m katandise keq n 2000-in. E kisha fajin un q besova tek mendja jote e prishur. T fala m von, se kshtu duhej br, dhe erdha n Boston, ndrsa ti m hngre n bes dhe nxore fytyrn tnde t vrtet. T dhash prap nj rast vjet, q t t tregoja vendin q t takon n ortodoksin shqiptare, dhe prap u tregove si je, n nj koh q do t prmirsohej shum profili yt me ka t krkuam. Ne nuk kishim aq nevoj pr parat e tua, sepse un i kisha marr masat dhe ashtu doli. Pra, ti je njsoj i papenduar, ashtu si Janullatosi, dhe m i pandreqshm. Ta dish se ato q kam shkruar nuk jan asgj. N qoft se vazhdon t flassh mbrapa krahve t mi, si ke br tek disa persona t njohur tek t dy ne, dhe sidomos n qoft se nuk heq dor por vazhdon t futsh hundt atje ku s't takon, do ta psosh; do t turprohesh n pleqri. Po ta them kt, se ende kam nj fije dashamirsie ndaj teje. Merre si t duash. Un t kam dal borxhit. Rri urt, Sejfi Protopapa!

  Foti Cici.  Sejfi Protopapa i prgjigjet At Foti Cicit


  Ti ke zgjedhur t m ofendosh mua n nj mnyr q duket sikur ti po bn nj dfrim. Un po shnoj m posht disa fakte t thjeshta q kan t bjn me takimin ton kalimtar.

  1.Ti m kontaktove mua nga Athina. Un nuk t kontaktova ty.

  2.Ti m drgove me fax nj shumic shkrimesh dhe rekomandimesh. Un i kam n dosje ato.

  3.Ti erdhe nga Athina n New York pa m lajmruar mua.

  4.N New York ti qndrove n nj apartament vetm me nj dhom ku banonin dy shqiptar zemrgjer.

  5.Prej asaj adrese, ti m lajmrove mua mbrritjen dhe kushtet e jetess. Menjher un t drgova 1000 USD, pr t mbuluar shpenzimet e astit.

  6.Ti erdhe n Boston me kt njohuri midis nesh: (a) Un t thash se nuk isha n lidhje me At Artur Liolinin, i cili do t ishte zyrtari kryesor pr t ndihmuar hyrjen tnde n shrbim t Kishs Ortodokse Shqiptare n Amerik. (b) Prndryshe, un do t ndihmoja me sa kisha mundsi.

  7.sht kredi pr ty q m ktheve $700, duke thn se $300, ishin mjaft tani pr tani. Un kam firmn tnde n ekun tim.

  8.Po ashtu un kam firmn tnde n nj ek tjetr pr $150, q ti i drgove Tonit pr shpenzimet q ai bri duke udhtuar nga Tirana n Sarand pr t vrtetuar situatn kishtare n Sarand. Ti prdore emrin Fatmir n mesazhin e-mail q i drgove Tonit.

  9.Ndrsa ishe ktu dhe banoje n shtpin time, ti provove t banoje n Manastirin Ortodoks q ndodhet n qytetin Jamaica Plain. Banimi n at Manastir t lejonte ty ti thoje At Arturit se ku banoje. Prndryshe, do t duhej ta mashtroje At Arturin. Por ti nuk duroje dot mizerjen e manastirit dhe pas pak orsh erdhe prsri n shtpin time. Ne vendosm q ti t mos i tregosh At Arturit as miqsin ton as edhe faktin se ti banoje n shtpin time pr t mbrojtur lidhjet q ti mund t zhvilloje me Kancelarin e Kishs Ortodokse Shqiptare n Amerik.

  10.Ti m the se t kishin abuzuar si At Arturi ashtu edhe shqiptart e Kishs Ortodokse n New York si edhe shqiptart e Kishs Ortodokse ne Philadelphia. Kurse shqiptart e Kishs Ortodokse n Worcester t kishin trajtuar mir.

  11.Kur humbe shpresn t lidheshe me shqiptart ortodoks ktu n USA, ti u largove nga shtpia ime dhe shkove t jetosh n shtpin e At Christos n Veri t shtetit New York, si miku i tij njohur, ndrsa ishit t dy n Londr. Shpresa jon ishte q ai si prift i Kishs Greke do t kishte mundsi t t mbante n shtpin e tij dhe ndofta t t fuste n shrbimin fetar.

  12.Ti u largove nga At Christos (me sa kuptova un prej teje ai nuk t trajtoi mir) dhe shkove n Ohio University si student dhe si ndihms msues me rrog.

  13.M von, nga Ohio, ti ndihmove nj prift ortodoks shqiptar n Toronto, Kanada. M pas ti vet dole si nj prift ortodoks n Peshkopatn Kanadeze q drejtohet nga peshkopi Serafim.

  14.Nga Kanadaja, trthorazi, ti m krkove ndihm financiare pr punt e tua kishtare. Pr arsye personale, un nuk t ndihmova. sht e mundur q pr kt refuzim ti vendose t m ofendosh mua n mnyr vulgare dhe t mendur.

  At Foti, ti abuzon traditn shqiptare dhe m ofendon mua n familje. Gruaja ime e vlerson mikpritjen shqiptare. Ajo u kujdes pr ushqimin tnd dhe pr banesn tnde.

  Ti m ke krcnuar mua n mesazhin tnd. Un t kujtoj ty se un jam veteran i Lufts Civile n Shqipri. Po ashtu t njoftoj se un jam shum krenar t kem marr pjes me Ballin Kombtar n at luft civile. Historia m mbshtet mua, por ajo nuk ngjall shokt e miqt e ekzekutuar dhe nuk zbut vuajtjet e familjes si edhe t t gjith shqiptarve.

  T uroj do sukses pr t ndihmuar besimin ortodoks t shqiptarve n Kanada.

  Sejfi Protopapa  Replika e At Foti Cicit

  Edhe njqind vjet t tjera t rrosh, ti i till do t mbetesh!

  Duke u nisur nga kjo fyerje dhe kthesa kundr meje e priftit ortodoks, mu kujtua se inati i par i ish z.Foti Cici doli kur un drgova me email, gabimisht dhe pa qllim, shkrimin origjinal t shkruar nga ish z.Foti Cici s bashku me formatin e atij shkrimi, t gjysmuar dhe pastruar nga mua, pa asnj shtes, n lidhje me situatn kishtare n Sarand. N fakt, ish z.Foti Cici ishte shum i knaqur me prpunimin tim dhe e botoi at format t paprekur me pseudonimin Sokrat Dhima. sht e qart se gabimi im cnonte egon e ish z.Foti Cici si autori origjinal i artikullit t botuar megjithse emri im nuk pasqyronte gjkundi. Un i sugjeroj lexuesit se n kt rast ish z.Foti Cici ka t drejt t inatoset me mua por un gjej vshtirsi t kuptoj q ai t mos pranonte ndjesn time dhe, prkundrazi, t shpreh pjesn e keqe t shpirtit t tij. Me kt paraqitje un shpresoj t ndihmoj lexuesin q t ket njohuri edhe pr kto pjes prbrse t At Foti Cicit.  do koment tjetr do t ishte i teprt. Ky sht Fatmir Fotaq Cici!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 01-06-2019 m 07:51

 20. #60

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________________“Shn Asti i Kanadas” – mashtrimi i radhs i Cicajve

  Nuk ka pasur asnj sekond n jetn aktive t bubariotit Fatmir Fotaq Cici, ku t mos ket mbizotruar mashtrimi dhe gnjeshtra. Gjithsesi, nuk sht ky i vetmi ves i tij, madje nuk sht as m domethnsi, sepse, si kemi prmendur shum her ktu, sht zilia dhe smira e tij e pashrueshme q e bren nga brenda si krimbi molln dhe q e drejton do dit e m shum n akte dhe veprime gjithnj e m dshpruese.

  Mashtrimi sht mjeti q ai e njeh m mir, pa dashur t them se sht ekspert n kt fush. Duket sikur ka nj kontradikt ktu, por shpjegimi q mund t jap sht shum i thjesht. Q ditn q shkeli n Greqi e deri sot, viktimat e mashtrimit t tij kan qen gjithmon njerz t Kishs, njerz q kan treguar gjithmon mirkuptim ndaj njerzve t panjohur, q vinin nga nj vend i panjohur e q, pr hir t dashuris pr Krishtin, kan u kan ofruar ktyre ndihm me shum bujari e zemrgjersi. N ato vite, kta njerz e kan pasur gjithmon t vshtir t paragjykonin apo t vinin n dyshim ndershmrin e shqiptarve, q vinin nga nj diktatur e egr e q deklaronin lloj – lloj prrallash me mbret, si ato q thoshte Fatmir Fotaq Cici. Si mund t mos i ofronin ndihm nj njeriu, q deklaronte se ishte mbyllur n burgjet e regjimit komunist pr shkak t bindjeve t tij fetare? Si mund t mos i besonte p.sh. Kryepiskopi Anastas, kur ky mashtrues, bashk me vllan e vet, betoheshin me dorn n Ungjill se, nse do t ndihmoheshin materialisht, me bursa studimi dhe viza pr jasht shtetit, do t ktheheshin menjher pr t ndihmuar Kishn Mm?

  Personalisht, besoj se nj nga viktimat m t mdha t mashtruesit Fatmir Fotaq Cici ka qen dhe mbetet nj hierark i nderuar i Patrikans Ekumenike, Mitropolit titullar dhe teolog i shquar, Kallistos Were. Ktij njeriu, ashtu si edhe shum t tjerve n koh t ndryshme, Fatmir Fotaq Cici iu ngjit si amakzi pas kpucs, duke i zhvatur burime financiare pr t jetuar dhe (gjoja) studiuar n Angli dhe SHBA. Pasi dshtoi me turp t plot pr t marr jo thjesht diplom, por edhe nj shnim t rndomt bakalli pr ndjekje leksionesh n t dyja kto vende, Fatmir Fotaq Cici vendos t luaj kartn e krijimit t Lidhjes s Shn Astit n Kanada, ashtu si kishte br edhe n Athin n vitin 2000. Me sa duket, nuk kishte vn mend nga diskreditimi q kishte psuar prej shqiptarve t Greqis, as prej zemrimit t arvanitasve t Athins, t cilt e morn me shkelma pr vithesh kur dgjuan marrzit q nxirrte nga goja.

  Ideja pr t tentuar edhe n Kanada krijimin e biznesit t njohur tashm, me emrin Lidhja Ortodokse “Shn Asti” nuk lindi rastsisht. Ndodhej n t njjtn situat, si edhe n Athin, kur burimet monetare qyl kishin shteruar, kur zgavra trunore nuk ishte n gjendje t hidhte asnj fjali t sakt n letr dhe kur mjedisi universitar e kishte kuptuar se kishte t bnte me nj analfabet koktrash, q nuk dinte as shkrim e kndim, pa le m t merrej edhe me studime shkencore. Ashtu si edhe n t gjitha institucionet arsimore ku kishte shkelur, duke llogaritur edhe shkolln fillore t Nivic - Bubarit, edhe nga Universiteti i Ohaios doli ashtu si hyri: gdhe, trung, dhog! Kur ky fakt u b m se i qart pr t gjith, Fatmir Fotaq Cicit nuk i mbetej gj tjetr, vese t mblidhte edhe nj her tjetr rreckat e t krkonte viktimn e radhs me mashtrimin e radhs.

  N SHBA Fatmir Fotaq Cici u ndrgjegjsua prfundimisht se nuk ishte n gjendje t gjendje t bnte asnj lloj karriere si intelektual, i veshur me kostum e kollare e me dosje nn sqetull. N fakt, kjo ishte ndrra e tij e vrtet. Un, q e njoh me dhmb e dhmball, e kuptoj dhimbjen q ndjeu kur mori vendimin m t vshtir t jets s tij: t trhiqej nga kjo ndrr e t hidhte nj raso mbi vete, sa pr t ngrn nj cop buk. Rastisi q n Ohaio u njoh me nj prift nga Shqipria (jo dhe shum kanonik), q quhej Nikolla Kavaja, i cili jetonte n Kanada. N bised me t, vendosi q t’i shkonte pas, gjoja pr ta ndihmuar q t mblidhte emigrantt shqiptar n nj kish t tyre.

  Si prift, Nikolla Kavaja mund t kishte shum probleme me kanonet e shenjta (kishte nj martes t dyt me nj shtetase t huaj, q nuk i prkiste besimit ortodoks), por me Fatmir Fotaq Cicin u soll mjaft mir. E priti dhe e strehoi n shtpin e vet me t gjitha t mirat. E mori n pun si kandillonaft dhe i siguroi mbijetesn. Si gjithmon, ky bukshkal nuk e harroi zakonin e vet. Nxori thikn dhe ia nguli pas shpine ktij burri t moshuar, q n at koh i kishte kaluar t shtatdhjetat. Edhe pse, fillimisht, u shpreh me fjalt m pozitive pr t, n vazhdim shpifi kaq sa mundi kundr tij tek Kryepiskopi Serafim. Me at pamjen e tij prej shejtan-budallai e me zrin e holl si ato nuset e qmotshme, i bindi t gjith se ishte nj teolog i shumditur, nj shqiptar me reputacion t madh, q me nj t tundur t gishtit do t’i mblidhte t gjith shqiptart e Kanadas rreth vetes si mizat n koshere. Kryepiskopi Serafim, i ndikuar edhe nga prifti grek i Nju Jorkut dhe atit shpirtror t Fatmir Fotaq Cicit, Fr. Christos Christakis (shih foton m posht), vendosi ta hirotoniste fillimisht si dhjakon, dhe pak dit m pas, si prift (10 janar, 02 shkurt 2003).

  Kuptohet q biznesi i ri, q sapo kishte filluar, krkonte edhe nj emr. E quajti edhe kt “Shn Asti”, si biznesi i dshtuar i Athins, pr t cilin kemi folur gjat. Por ky nuk sht vetm biznesi i radhs, me mashtrimin e radhs, por edhe sakrilegji i radhs. Shn Asti, ky dshmor i madh i Kishs son, nuk mund t bekoj gnjeshtrn dhe mashtrimin, por as bartsit e saj, prandaj dhe Fatmir Fotaq Cici mori shum shpejt shuplakn e radhs. Mbi t gjitha, me Shpirtin e Shenjt nuk mund t tallet askush. Priftria sht dhurat e Perndis pr njerz t devotshm, q duan t’i shrbejn Zotit dhe Kishs, dhe jo ferexhe pr njerz pervers e maskarenj t paskrupullt.

  Majtas ati shpirtror i Fatmir Fotaq Cicit, n qendr kryepiskopi Serafim, djathtas
  teologu i shquar dhe albanologu me fam botrore, bubarioti Fatmir Fotaq Cici


  Emri: Hirotonisje.jpg

Shikime: 224

Madhsia: 46.2 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 25-06-2019 m 14:30

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •