Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 95
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________Shqiptart e Kanadas shkelmojn me neveri perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit

  Vetm pak koh pas dorzimit t tij n prift, Fatmir Fotaq Cici u kthye n hero barsoletash gazmore edhe n Kanada. Shqiptart e atjeshm argaliseshin me mnyrn se si ky cicmic rrekej t shmbllente n pamje e n t folur si Fan Noli. Pjesa drmuese e tyre sapo kishte ardhur n Kanada dhe ndodhej n proces legalizimi pr leje qndrimi. Disa prej tyre ishin madje edhe nga zona e Sarands dhe e njihnin nga afr kt cicmic. N postimet e forumeve t kohs, kta t fundit shprehen me mjaft ironi pr t gjith ata, q mendonin vrtet se ky prift bubariot me nivel kopshti pa drek, analfabet n dije e i pagdhendur n sjellje, mund t krahasohej n ndonj aspekt me Fan Nolin e madh. Besoj se kta djem kishin shum t drejt pr komentet e tyre ironike, por nuk kishin aspak t drejt kur mendonin se kishte ne t vrtet zra, q pohonin nj t till. N fakt, si u vrtetua m von, ishte vet Fatmir Fotaq Cici ai q shkruante n mediet elektronike t kohs me emra t ndryshm, duke mburrur e lavdruar vetveten si ato grat llafazane, q prisnin radhn t mbushnin gjymat n burimin e fshatit.

  ’sht e vrteta, prifti i mparshm shqiptar, Nikolla Kavaja, gzonte nj far respekti tek shqiptart ortodoks, nj pjes t t cilve kishte arritur t’i sillte n kishn ku meshonte. Sipas Fatmir Fotaq Cicit, nse do t bhej ky vet prift, brenda nj kohe t shkurtr kisha jo vetm q do t mbushej, por me t ardhurat e shumta, do t mund t blihej nj kish e re pr kt komunitet. Kt gj ia fryu n vesh edhe Serafimit t Kanadas, i cili fillimisht i zuri bes fjalve t tij. Kjo ishte arsyeja q vendosi t largonte priftin ekzistues, Nikolla Kavajn, dhe ta zvendsonte me kt mashtrues t rndomt e kriminel ordiner, i cili hiqej si figur e shquar dhe erudit i madh.

  Nuk kaloi shum koh dhe Episkopi Serafim e kuptoi gabimin q kishte br, duke br prift kt pjell analfabetike, kt dshtak t paaft e t padenj pr t’i shrbyer ortodoksis. Jo vetm q kuptoi gabimin, por edhe u pendua kur pa q edhe ata besimtar q kishte mbledhur Nikolla Kavaja, u larguan prgjithmon npr kisha t tjera, kryesisht n kishat greke t Torontos dhe Montrealit.

  Nuk kishin kaluar as dy muaj nga momenti kur Fatmir Fotaq Cici kishte marr prsipr grumbullimin e ortodoksve shqiptar n nj kish ku t meshohej n gjuhn e tyre, kur Episkopi Serafim, duke par nga afr gjendjen e vajtueshme q ishte krijuar pas largimit t Nikolla Kavajs, u detyrua t ndrhynte personalisht pr t kontaktuar me t larguarit e pr t’i bindur t ktheheshin n kishn, q drejtonte prifti i ri, me emrin Fatmir Fotaq Cici. Sigurisht q prpjekjet e Serafimit nuk mund t sillnin asnj fryt. Zhgnjimi i shqiptarve pr shkak t ktij prifti dordolec, q ai vet e kishte hirotonisur, ishte kaq i madh, saq nuk bhej fjal pr rikthim.

  N kto kushte, pasi i kujtoi premtimet pompoze q i kishte br para se ta hirotoniste, Serafimi i tha priftit nga Nivic-Bubari se n vazhdim do t meshonte vetm nj her n muaj, ngaq kisha ku meshonte jo vetm q nuk kishte pothuajse fare besimtar, por edhe se kishte krijuar nj imazh shum t keq n syt e t krishterve t tjer, por edhe t autoriteteve kanadeze. N fakt, prifti i padenj Fatmir Fotaq Cici, i biri i Gligorit dhe i Aleksandrs, i dnuar me burgim n Shqipri pr vrasje t mbetur n tentativ, nuk mund t mos kujtonte zanatin e tij t vjetr, at t keqbrsit. Duke e ditur se po i vinte fundi, filloi t jepte kundrejt nj pagese t majme dshmi t rreme pr t gjith ata shqiptar, q krkonin t legalizoheshin n Kanada. Po ashtu, edhe pisllqe me certifikata martesash dhe zgjidhjesh t tyre. N rastet kur personi i interesuar pr t pasur nj vrtetim nga nj kish ortodokse guxonte ta krkonte at tek prifti Miri Cici, me ndrmjetsimin e nj personi t tret, mjer ai! Anatemat, sharjet dhe mallkimet n dialektin bubariot binin si rrufe mbi t.

  “Shn Asti i Kanadas”, ashtu si edhe ai i Athins, ishte nj biznes, q duhej t sillte fitime. Kushdo q krkonte qoft edhe shrbimin m t vogl duhej t paguante. Kishte disa shqiptar fukarenj, q nuk kishin buk t hanin (sepse nuk ishin rregulluar ende me pun e shtpi) q krkonin ndonj dshmi pr pun vullnetare n kish, me qllim q t plotsonin dokumentacionin pr leje qndrimi n Kanada. Kur shkonin dhe i qanin hallin ktij pseudoprifti zemrgur, ai u krkonte hapur para t thata, si gjoja kuot vjetore pr antarsim n kishn e Shn Astit. Kur ata i luteshin me lot n sy se nuk mund t paguanin nj kuot vjetore, por vetm mujore, sepse nuk kishin asnj t ardhur, ky maskara pervers i dbonte me nj pusull ku shkruhej: Antarsia n Kishn e Shn Astit sht vjetore, paguhet me ek dhe drgohet n adresn postare t Kishs, e cila shkruhet n krye t letrs. Emri n ek duhet shkruar vetm shqip: Kisha Ortodokse Shqiptare e Shn Astit.

  Prball perversiteteve t shmtuara t ktij pseudoprifti pervers, shqiptart e ndershm t Montrealit (prej t cilve kam nderin t jem pinjoll) dhe Torontos reaguan ashpr. I vun hun menjher dhe e degdisn shum larg, n shoqrin e saskuave. Atje pati aventura t tjera, shum m zbavitse se kto t msiprmet. Emri i tij prmendet edhe sot si “papa Foti i famshm”. Apo jo, mo Miri?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 19-07-2019 m 11:29

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ___________________ Perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit n komunitetin grek t Surrey-t n British Columbia

  Pas dshtimit t plot t priftit jallanxhi (pseudopriftit) Fatmir Fotaq Cicit t rikthente n kish t gjith ata ortodoks shqiptar, t cilt me shum mund i kishte afruar prifti i mparshm, Nikolla Kavaja, pozita e tij kundrejt Episkopit Serafim ishte vshtirsuar mjaft. Sigurisht q problemi kryesor pr t vazhdonte t mbetej mbijetesa, sepse n SHBA dhe Kanada nuk t paguan as shteti, as Kisha. Nse nuk je i aft t grumbullosh besimtar rreth vetes, t fitosh besimin dhe respektin e tyre, do t thot se nuk je i aft pr t qen prift. Pr personin n fjal, epiteti “i paaft” sht m e pakta q mund t thuhet, sepse m shum se i paaft, ai sht dhe mbetet i padenj pr t qen prift i Kishs Orthodhokse. Kjo sht nj shtje, q un e di shum mir, ashtu si edhe ai vet e di q un e di. Prej meje nuk ka mundur t fshihet kurr, sepse un kam qen, jam dhe do t jem pr t si shpata e Damokleut, si shkopi q bn sus ata qent tinzar, q zabrahanisin npr rrug e q gjuajn rastin pr kafshuar kalimtart.

  Kur Miri Cici e kuptoi se po i sosej uji i gamiles, mbi t ciln kishte hipur, kontaktoi menjher me mitropolitin e Kishs Greke t Torontos, Sotirios, i cili kishte qen mik me Mitropolitin e Konics, Sebastianosin. Iu prezantua si djal shpirtror i ktij t fundit, prandaj dhe Sotiriosi u prek dhe vendosi ta ndihmonte menjher. E caktoi si prift t prhershm n kishn e shenjt t Konstandinit dhe Elens n Surrey, qytet n British Columbia. Atje do t kishte t sigurt nj rrog t mir dhe nj mjedis shum miqsor, aq m tepr kur ky u prezantua si nj grek nga Vorio Epiri, q e kishin shtypur shqiptart mysliman pr shkak t origjins s tij t kulluar greke.

  Nga ana tjetr, duhej t ruante edhe marrdhnie korrekte me Episkopin Serafim, t OCA, sepse organikisht i prkiste asaj Kishe dhe, nse do t shkputej prej saj me ndonj veprim jokanonik, nuk do t mundte t shrbente as n Kishn Greke. N takimin q pati me me Serafimin, e siguroi at se po shkonte n Kishn Greke prkohsisht, me qllim q t sillte pran OCA t gjith shqiptart , q frekuentonin kishat greke t Vankuverit. Kam prshtypjen se Serafimi u mashtrua edhe nj her tjetr prej ktij sharlatani pervers. Por mund ta kem edhe gabim, sepse mund ta ket par si nj rast t mir pr ta hequr qafe kt prift jallanxhi, kryedembel e t paaft pr t trhequr rreth vetes besimtart nga Shqipria, n nj koh q priftrinj t tjer t OCA, q shrbenin n t njjtn zon, kishin arritur jo vetm q t sillnin n kish bashkkombsit e tyre, por edhe t pagzonin mysliman dhe ifut, t ardhur nga Irani! Nga ana tjetr, shptonte edhe shpenzimet e teprta, ai ato q ishin br pr t mbshtetur gjoja iniciativat e ktij teologu t shquar, q i kishin kushtuar si frngu puln.

  Kuptohet q grekt e Surrey-t nuk ishin indigjen t rndomt, q mund t’u shisje rruaza plastike me flori, apo t hanin sapunin pr djath. Shum shpejt ata e kuptuan se sa i vlente lkura ktij lopari nga Nivic-Bubari, i cili pretendonte t’u msonte ortodoksin antarve t nj komuniteti, jeta dhe identiteti i t cilve vrtitej pa pushim rreth besimit t t parve. Koktrashsia e tij fillimisht u trajtua me mirkuptim dhe zemrgjersi, sepse gjithmon e n do koh, njerzit e zgjuar tregohen zemrgjer me koktrasht. N fund t fundit, koktrashsia nuk sht zgjedhje, por identitet. Koktrashsia sht e lindur, jo e kultivuar. Koktrashsia sht pengesa m e madhe n rrugn e dijes, sepse nuk e lejon vullnetin e lir t fuqizoj trurin dhe t gdhend mendjen. Koktrashsia sht pjes e subkoshiencs, t ciln ndrgjegjja nuk arrin as ta lexoj, aq m tepr ta kontrolloj e ta nnshtroj. N kt pik dua t them dika pozitive dhe ngushlluese pr Fatmir Fotaq Cicin, madje me sinqeritetin m t madh. Dshmoj me dorn n Ungjill se ky njeri ka br prpjekje kolosale pr t kaluar provimet, kudo ku ka qen. Pr nj provim fare t thjesht mund t lexonte edhe pesmbdhjet or n dit pr nj muaj t tr, n kohn q shokt e tij mjaftoheshin n nj studim prej pak orsh dy dyt para t njjtit provim. Pra, un nuk e akuzoj Fatmir Fotaq Cicin se sht koktrash me dashje, as se nuk ka br prpjekje pr t’u liruar prej saj. Prkundrazi, e mirkuptoj dhe i shpreh solidaritetin tim pr gjendjen n t ciln ndodhet. Un e kam akuzuar dhe vazhdoj ta akuzoj vetm pr flliqsirat, q rrjedhin prej shpirtit t tij, pr t cilat nuk ka br as prpjekjen m t vogl pr t’u liruar. Prkundrazi, i ka prdorur si kundrpesh, pr t balancuar koktrashsin e tij legjendare kundrejt t gjith atyre, q kan ecur n jet me aftsit e tyre, pa shkelur mbi kufomat e t tjerve.

  Konflikti i Fatmir Fotaq Cicit me antart e komunitetit grek t Surrey-t filloi pr shkak t ndrtess t marr me qira, n t ciln strehohej kisha e Shn Konstandinit dhe Helens. N fakt ishte nj sall, e cila, kur u mor me qira, u tha se do t prdorej pr veprimtarit kulturore t komunitetit, dhe t dielave do t kthehej n kish. Ditt e tjera, ikonat do t mbuloheshin me takt, n mnyr q veprimtarit e radhs t mos prbnin fyerje pr besimin ortodoks t vet antarve t ktij komuniteti. Madje, n kontratn e qiras, prmendej fjala “HALL – sall” dhe jo “kish”. Prdorimi i ksaj salle pr veprimtari t ndryshme ishte edhe burimi i t ardhurave pr mbajtjen edhe t kishs.

  Me kalimin e kohs, situata u acarua s teprmi. Pr shkaqe q un nuk arrij dot t’i kuptoj, burrat iu shmangn konfliktimit t drejtprdrejt me “Papa Fotin e famshm”, si e quanin antart e ktij komuniteti. Kryesisht, iniciativa mbeti n duart e grave, t cilat krkuan ta dbonin me shkelma, madje tentuan ta vinin n jet kt ide t tyre, por u penguan nga m gjakftohtt. U njoftua Mitropoliti Sotirios, i cili erdhi n Surrey, por duke marr fillimisht ann e “papa Fotit t famshm”. Pas pak kohsh, komuniteti falimentoi financiarisht. Sotoriosi u detyrua ta largonte nga Kisha Greke e Kanadas, me justifikimin se ky prift ishte thjesht i huazuar nga OCA dhe jo pjes organike e Kishs Greke t Kanadas. Mbi t gjitha, ai e kuptoi se papa Foti i famshm, prvese koktrash e analfabet, ishte edhe kusar. Ai kishte grabitur me marifet t gjitha mjetet financiare q zotronte komuniteti. N postimin e radhs do t paraqes dshmi t shkruara t asaj kohe, t cilat do t’i prkthej n shqip pr lexuesit e ksaj teme.
  Papa Foti i famshm me Mitropolitin Grek t Torontos ________________________ Papa Foti i famshn duke lpir kazant e grekve

  Emri: Sotirios.jpg

Shikime: 311

Madhsia: 21.6 KB ______________________-- Emri: Sotirios 1.jpg

Shikime: 301

Madhsia: 34.2 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-07-2019 m 13:24

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ______________________Zuzart nuk kan as fe e as atdhe

  do dit q kalon vrteton gjithnj e m tepr se flliqsia e vllezrve Cicaj nuk ka fund. T merresh pr ta sht me t vrtet dika shum e vshtir sepse kutrbimi i mkateve t tyre nuk prballohet as me mask kundrgazi. Fillimisht, si e kam prmendur n postime t mparshme, kisha prshtypjen e gabuar se n gjirin e familjes s Cicajve t Nivic-Bubarit nuk mund t kishte nj ekzemplar kaq t ngjashm me Fatmir Fotaq Foti Cicin. Me kalimin e viteve, u binda se edhe vllai i tij, Artan Artem Artemi Artemis Cici-Tsitsis sht po kaq zvarranik e po kaq i prmuar sa edhe ky.

  N postimet #22, #27, #28, #39, #41, #42, #44 dhe #45 kam sjell mjaft t dhna pr kt prift jallanxhi t Selanikut, i cili, pasi mbaroi shkolln e mesme bujqsore n fshatin e vet, e nisi karriern e tij t shndritshme si refugjat n Greqi. N vazhdim, pas nj vizite n Tiran me vllan e vet, u takua me Kryepiskopin Anastas, t cilit i krkoi me ngulm t ndihmohej pr t studiuar pr teologji, sepse digjej nga dshira q kishte n “kraharuar” pr t’u blatuar n altarin e ortodoksis shqiptare. Pas nj periudhe t shkurtr n Akademin Teologjike t Shn Vlashit, u drgua me burs t Ministris s Jashtme t Greqis n Selanik, me premtimin solemn se do t kthehej n atdhe, pr t’i shrbyer Kishs mm.

  Kur po afrohej dita q t mbante premtimin q kishte dhn, ky, vllai i vet dhe disa bukshkal t tjer, menduan nj mnyr krejt origjinale pr t’i shrbyer sa m mir Shqipris dhe Kishs s saj Ortodokse: t mos ktheheshin kurr m atje.! Sigurisht q gjrat nuk jan kaq t thjeshta, prandaj dhe, pavarsisht toneve humoristike, t gjitha kto ngjarje, krejtsisht mkatare, i kam shtjelluar me hollsi n kt tem t forumit, ndrsa n veanti pr Artan Artem -etj. etj.- Cicin, kam shkruar n postimet e siprprmendura.

  Padyshim q pika kulmore e poshtrsis s ktij t fundit sht letra q i drgoi kryepiskopit Anastas dhe mitropolitve t kohs, me an t s cils shprehte shqetsimet e tij prej “jerondi” pr padrejtsit q po i bnte Kisha jon ksaj figure t ndritur (02.02.2005). Por ajo ka ishte m mbreslnse, ishte fakti se ky atdhetar i kulluar nnshkruante me dorn e vet n emrin “Artem Cici” n gjuhn shqipe, me ato shkronja t bukura, q vetm Dhaskal Todhri mund t’i shkruante (lidhur me kt, mund t shikoni postimin # 41). E vrteta sht se un e admirova asokohe, sepse nuk isha n dijeni t disa veprimeve t tij t mparshme dhe rolin e flliqur q kishte luajtur n biznesin e dshtuar t gjoja Lidhjes Ortodokse t Shn Astit (loj e pastr e ish- Sigurimit t Shtetit dhe islamistve t Gazides). Pr mua nuk ka rndsi se far kombi prket dikush. Rndsi ka far vlerash morale ka dhe sa i prkushtuar sht ndaj parimeve dhe vlerave morale kristiane dhe atyre q pranohen botrisht nga t gjitha fet dhe t gjitha kulturat, kryesisht nga bota perndimore. P.sh, kam njohur shum shqiptar q jan m t mir se shum grek, ashtu si kam njohur edhe shum grek q jan m t mir se shum amerikan.

  Fytyra e tij e vrtet u zbulua fillimisht me krijimin artificialisht t nj klime, e cila gjoja nuk e lejonte t kthehej n Shqipri. Q t mos zgjatem shum, sepse kto fakte i kam prmendur n postime t mparshme, surrati i i tij i vrtet u zbulua plotsisht kur n shkurt t vitit 2013, me vendim t posam t Bashkis s Selanikut, shqiptari kulluar Artan – Artem Cici krkoi me ligj vendosjen e mbaresave greke emrit dhe mbiemrit t tij, “bazuar n dokumente mbshtetse”, duke e shndrruar n Αρτέμιος Τσίτσης (Artemios Tsitsis). Vrtet, a ka mundsi q ky njeri t na tregoj prmbajtjen e ktyre dokumenteve mbshtetse si dhe arsyetimin mbi t cilin e bazoi kt krkes? Sigurisht q jo, sepse kjo far nuk guxon kurr t prballet me dritn dhe t vrtetn e Perndis. Pak dit m pas, Gazeta Qeveritare e Shtetit Grek publikonte nj ligj t posam, me an t t cilit e prfshinte n listn e npunsve publik me nj rrog t majme mujore!!!

  T kalojm tani tek lajmi i fundit pr t. Para pak kohsh, n datn 6 tetor 2019, Vatra Epirotase e Selanikut (e themeluar n vitin 1940 nga nj profesor i Universitetit t Selanikut, q ishte nga Hllomoja e Pogonit t Gjirokastrs) organizoi nj prkujtimore pr shpirtrat e t afrmve t epirotve q jetojn n Selanik. Si thuhet edhe n lajmin prkats, ceremonin prkatse e drejtoi “bashkatdhetari i fortprndershm Artemios Tsitsis” (https://www.facebook.com/athina.toto...26429894398581). udi e madhe me kta njerz! Kur na doli epirot ky bubariot? Shqiptar nuk e deklaronte veten? Pr Shqiprin nuk luftoi bashk me vllan e vet npr shtigjet e Greqis, SHBA-s, Kanadas, Anglis, Australis...?

  O Miri, ke ndonj llaf pr t thn pr vllan tnd, para se t prgojosh t tjert? Mir bri q u kthye n epirot? Po pr cilsin e predikimit t vllait (https://www.facebook.com/athina.toto...type=3&theater) ke ndonj kshill pr t dhn, se ti je specialist pr kto. Ti i luan predikimet n maj t gishtave. Un pr vete shkrimet e tua lexoj q t arsimohem n besimin ortodoks (aq sa mundem sigurisht). Nuk mund t bhemi t gjith t shumditur si jeni ju, dy vllezrit e shquar!!!
  _____________________________________________

  Pater Artemios Tsitsis me bashkatdhetart e tij epirot

  Emri: artemios 2.jpg

Shikime: 238

Madhsia: 35.9 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 21-01-2020 m 10:42

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Hidhe vallen "burrrore", dridh shamin nusrore

  Krcen Miri nga sevdaja,
  me poture t mdhaja,
  i ka sjell nga Kanadaja.

  Krcen Miri si ari,
  me kullaro ngjyr flori,
  e ka bler n Australi.

  Krcen Miri si nj dre,
  belkputuri pa atdhe,
  dredh shamin si nuse e re.

  Krcen Miri nga belaja,
  qesh me t gjith dynjaja,
  pas i vjen basmataja.


  Emri: KERCIMTARI.jpg

Shikime: 143

Madhsia: 48.4 KB

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Marr nga faqja zyrtare e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris
  https://orthodoxalbania.org/2020/202...i-fatmir-cici/
  __________________________________________________ _______________________________  Mashtrimet e klerikut t zhveshur Foti (Fatmir) Cici

  Pr shkak se Foti Cici, njher moti klerik orthodhoks n Kanada dhe tashm prej kohsh i shkarkuar dhe i zhveshur nga priftria, ka rifilluar nj fushat t paskrupull sulmesh dhe shpifjesh ndaj klerikve, teologve dhe besimtarve orthodhoks brenda dhe jasht Shqipris, ndjehemi t detyruar t sqarojm besimtart dhe opinionin e gjer publik se kush sht me t vrtet ky pseudoklerik. Gjithashtu, po publikojm pr her t par dokumente zyrtare q demaskojn katriprisht kt njeri t mbrapsht e mashtrues.

  M posht, po paraqesim sipas radhs kohore historikun e marrdhnieve q Foti Cici ka pasur me Kishn Orthodhokse, si dhe metodat mashtruese e t gabuara q ai ka prdorur q n krye t hers vetm pr t nxjerr prfitim vetjak. Foti (Fatmir) Cici, i lindur n Nivic-Bubar t Sarands, ka mbajtur kurdoher t fsheht dhe n heshtje krimin e plagosjes me dashje q ka kryer ndaj bashkfshatarit t tij dhe pr t cilin Gjykata e Rrethit Sarand e ka shpallur fajtor me vendimin nr. 64, dat 9/09/1988, duke e dnuar me 5 muaj heqje lirie. Nse Kisha Orthodhokse do t ishte njohur n koh me kt fakt qllimisht t fshehur, karriera e tij kishtare do kishte prfunduar q n hapat e par t saj. Kjo e vrtet u zbulua vite m von, kur personi n fjal u ekspozua dendur n hapsirat mediatike. (Shih Vendimin e Gjykats, foto nr. 1).

  N fillim t viteve ’90, Foti Cici (pr sqarim, emri i tij i mparshm ishte Fatmir, t cilin e ndrroi ligjrisht n Fotaq, ndrkoh q paraqitet me formn Foti), largohet si emigrant n Greqi, ku deklaron se sht minoritar me origjin greke dhe lidhet me Mitropolitin e Konics, Sebastianos. Edhe deklaratn e tij pr origjinn greke, Foti sht prpjekur ta mbaj po ashtu t mbuluar, por e vrteta nuk fshihet n mjegull. Kshtu, doli n drit dokumenti, q vrtetonte mohimin e origjins s tij shqiptare, ndrsa deklaronte at greke. (Shih bashkngjitur dokumentin nr. 2). Duke u hequr si mbshtets i ideve t Sebastianosit, ia doli t prfitonte prej tij nj burs studimi pr teologji n Universitetin e Athins. Studimet n kt universitet Foti i prfundoi pas 7 vjetsh, duke tejkaluar periudhn normale katrvjeare studimore.

  Gjat qndrimit n Athin, Foti shfaqi menjher natyrn e tij ngatrrestare dhe intrigante. Me gnjeshtra prpiqej t paraqiste lart e posht nj realitet t shtrembruar, duke manipuluar njerz dhe institucione, mbi punn vrtet t vshtir q kryhej n Shqipri pr ringritjen e Kishs Orthodhokse nga mosqenia. E megjithat, kjo gj nuk i siguroi vazhdimsin e burss pr studime t mtejshme. Duke mos ia arritur qllimit, largohet n Angli pr t studiuar gjuh angleze me burs afatshkurtr. Qndrimin pr pak koh ia doli ta zgjas pr dy vjet, pasi kishte arritur t prfitoj nj burs nga qarqe t tjera kishtare, q kishin rn pre e metodave t tij manipuluese. N Angli, studimet e tij nuk prfunduan kurr.

  N kohn q vjen m pas, Foti kthehet prsri n Greqi me pretekstin e vazhdimit t studimeve t tjera, por si u kuptua se qllimi i tij ishte vetm prfitimi vetjak, kjo mbshtetje iu ndrpre. N vend q t kthehej n vendin e tij pr t ndihmuar n rrugtimin e mundimshm t ringritjes s Kishs Orthodhokse pas prmbysjes s regjimit ateist, sikundr vepruan shum student t tjer t drguar pr studime e kualifikime jasht vendit nga Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, Foti, me pretekstin e studimeve, gjen mnyrn dhe largohet pr n ShBA.

  T njjtn rrug ndoqi edhe i vllai, Artem (Artan) Cici. Si siguroi burs studimi dhe prfundoi studimet pr teologji n Greqi, edhe ai nuk u kthye m n vendlindje q t shrbente pran Kishs Orthodhokse t Shqipris, q e kishte drguar. Zgjodhi t qndroj dhe t jetoj n Greqi, ku u martua me nj shtetase greke edhe m von u dorzua prift mes mijra priftrinjve q ka Greqia, ndrkoh q vendi yn kishte nevoja t mdha pr klerik. Pr m tepr, n vitin 2013, ai ndryshon emrin nga Artemi Cici n Artemios Cicis dhe regjistrohet n Regjistrin e Gjendjes Civile t Bashkis s Selanikut, me nr. 38 t Njsin Bashkiake t Triandris, dhe nr. 236964 t gjendjes familjare.

  N ShBA, Foti kishte vn objektiv t shtinte n dor klerikt vllezr Arthur dhe Nikon Liolinin dhe, prmes metodave dredharake, t fitonte simpatin dhe prkrahjen e tyre, duke iu shfaqur si patriot e puntor i Kishs. S’vonoi gjat dhe natyra e tij intriguese, prfituese dhe mosmirnjohse doli n pah. I demaskuar, Foti hidhet publikisht kundra vllezrve Liolini dhe klerikve t tjer orthodhoks t diaspors shqiptare n ShBA, si ishin edhe vllezrit Katre. Pr m keq, ai kafshon edhe dorn e atij q e ushqente atkoh dhe e mbante me para, Sejfi Protopaps, i cili edhe e demaskon publikisht (shih Gazeta “Tema”, dt. 9 shtator 2003). N kt mnyr, mbyllet me turp aventura “patriotike” e Foti Cicit n ShBA, nga ku u dbua pa nder prej diaspors s atjeshme shqiptare.

  Gjat ksaj kohe, Foti Cici nisi nj fushat t gjer sulmesh n media me kritika t sajuara, trillime dhe sharje ndaj Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe klerikve, teologve dhe besimtarve t ndershm e t urt q shrbenin me prkushtim n Kishn Orthodhokse n Shqipri dhe n Kishn shqiptare n Amerik. Mllefi i mbledhur ndr vite, prhapej si helm prmes mediave t ndryshme, q tek Foti pan fillimisht personin q krijonte lajm dhe interes mediatik. Vese shpejt nisn t distancohen prej tij, pas prgnjeshtrimeve t kryera nga Kisha Orthodhokse dhe reagimit me forc t klerikve e besimtarve orthodhoks n mbar Shqiprin dhe n diasporn shqiptare, t cilt nxorn n shesh falsifikimet e s vrtets dhe qllimet e mbrapshta t Fotit.

  Megjithat, duke pasur nj diplom pr teologji dhe duke u fshehur pas gnjeshtrs dhe maskimit t fakteve, Foti me marifete t kqija arrin t dorzohet dhjak dhe prift n harkun kohor t nj muaji (janar dhe shkurt 2003) n Kanada nga Kisha Orthodhokse e Ameriks (OCA). Por, si prher, format dhe metodat e tij t pasinqerta u kuptuan n pak koh. Interesi i tij nuk ishte puna dhe shrbimi ndaj besimtarve dhe aq m pak ndaj diaspors shqiptare, pasi edhe n Kanada u vu pr dy vjet n shrbim t diaspors greke. Njhersh, vazhdonte zakonin e vjetr t shpifjeve dhe megalomanive. Sjellja e tij e pahijshme, e pandershme dhe trsisht e papranueshme pr nj klerik, i detyroi autoritetet e atjeshme kishtare t merrnin vendim pr pezullimin e tij nga priftria m 2 shtator 2005 si dhe pr shkarkimin n mnyr prfundimtare si prift dhe zbritjen e tij n rangun e laikut me vendim t Sinodit t Shenjt t Episkopve t Kishs Orthodhokse n Amerik, dt. 25 tetor 2006. (The Orthodox Church, Nov/Dec 2005 fq. 27 dhe 2006, fq. 10. Shih foto nr. 3 & 4). Kjo goditje e fort bri q pr m shum se nj dekad Foti t “urtsohej”, duke u kufizuar n publikimin e pak shnimeve, q askush nuk i ndiqte n faqen e tij n internet (edhe kjo e hapur enkas me nj emr grack pr t mashtruar t paditurit q krkonin informacione mbi Orthodhoksin). Madje, edhe pseudonimet e shumta nuk i sillnin efektin e dshiruar t vetlavdrimit.

  Brenda ksaj kohe, Foti po planifikonte lvizjen e radhs. Ai rishfaqet papritur me titullin kishtar “At”, pra si klerik prift, duke e prdorur arbitrarisht, pa dhn pr kt kurrfar sqarimi. Nisin srish sulmet me shpifje t shmtuara kundr Kishs Orthodhokse dhe hierarkve t saj. Besimtar t shumt reaguan prsri me guxim pr t dshmuar t vrtetn dhe pr t treguar fytyrn e vrtet t ktij shpifsi. Madje, mungesa e plot e etiks n tekstet e tij linte hapsir dyshimi pr rregullim t shndetit mendor.

  N vijim, Foti gjen mnyrn pr t’u hedhur n skajin tjetr t globit, duke iu qasur Kishs Orthodhokse t Antiokis q vepron n Australi. Kta nuk kishin asnj dijeni pr t kaluarn e tij dhe zhveshjen nga priftria. Viktim t mashtrimeve t tij, ata e pranojn n 21 janar 2013 pr t kryer shrbesat fetare pr nevojat e komunitetit t tyre. Por edhe ktu i doli gnjeshtra n shesh. Si triumfoi e vrteta, Mitropoliti Paul Saliba, q e kishte pranuar n padije nj vit m par, e largoi vrullshm nga juridiksioni i tij kishtar n 29 prill 2014, duke e ndaluar t ket fardolloj lidhjeje me klerin dhe kishn. Kjo gj konfirmohet edhe nga prgjigjja zyrtare e Mitropolitit t sotm, hirsi Vasilit, q mban datn 29 shkurt 2019. (Shih foto nr. 5)

  I dbuar nga Australia, Foti kthehet prsri n Kanada. Duke mos e harruar zakonin e vjetr, ai prdor mnyra e mjete t ndryshme pr t fshehur qllimet dhe groposur gjurmt e s shkuars. Me kt mnyr arrin t deprtoj dhe t pranohet nga Kisha Orthodhokse e Antiokis q vepron n Kanada. Edhe ktu gnjeshtra nuk e oi larg, sepse si thot proverbi “Gnjeshtra bn vegshin, por nuk ia v kapakun”. Si msoi t vrtetn, Kryepiskopi i Kishs s Antiokis, Nju Jorkut dhe gjith Ameriks s Veriut, Hirsia e tij Josifi, prmes shkress me dt. 27 qershor 2019 drguar Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, shprehu keqardhje q kishte lejuar nj person t till gnjeshtrmadh dhe antikanonik t shrbente n enorin e tij. Njhersh, njoftonte se ky ishte dbuar dhe nuk bnte m pjes n kishn e tyre. (Shih foto nr. 6)

  Prsri pa rason e klerikut, prsri pa kish, i demaskuar n mnyr t prsritur, i larguar dhe i refuzuar nga t gjith orthodhokst, shqiptar dhe t huaj, me t cilt erdhi n kontakt, Foti mbeti n qiell t hapur. E, mesa duket, kjo e bri edhe m delirant, i rriti dozat e prartjeve dhe shpifjeve imagjinare. Sulmonte e prbaltte tanim jo vetm Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, por kdo q i duket sikur i “zinte udhn”. Goditjet e tij prqendrohen veanrisht ndaj episkopve shqiptar, qoft n Shqipri qoft n diaspor, pr t cilt thurte gjra t paqena e t bazuara vetm n gnjeshtra. Prve 8 peshkopve, 8 priftrinjve, 4 dhjakve, 2 murgeshave, 7 teologve, si edhe shum bashkpuntorve t tjer t Kishs, gjuha e tij e artur ka vjell vrer edhe ndaj antarve t ndershm t familjeve t tyre, njerz t sakrifics q e kan vn veten n shrbim t Kishs dhe t vendit t tyre.

  Edhe pse ka marr prgjigje n mnyr t prsritur nga brenda dhe jasht Kishs, edhe pse vazhdimisht sht zbuluar fytyra dhe qllimi i tij i vrtet, ai prsri nuk ndalon me t pavrtetat, shpifjet dhe fyerjet e ulta, shmblltyr e vet jets s tij. sht e ditur tashm nga t gjith se ai nuk sht klerik i asnj Kishe Orthodhokse n bot. Titullin “At”, q ai e prdor lart e posht si kamuflim, sht vetm nj rreck e grisur, nn t ciln fshihet karakteri i zhubravitur i tij. “Ai sht mendjemadh dhe nuk di asgj, por vuan nga smundje shtjesh dhe ngrniesh me fjal, prej t cilave del smir, grindje, sharje, mendime t liga, fjalime t kota njerzish t prishur nga mendja dhe t privuar nga e vrteta, sepse pandehin se besimi i mir [n Perndin] sht [mjet] pr fitim. Largohuni nga t tillt”. (1 Tim. 6.4-5).

  Kjo kronologji e Fatmir Foti Cicit kishte pr qllim t dshmonte me fjal t arsyeshme dhe fakte t pakundrshtueshme vetm t vrtetn dhe t demaskonte haptazi gnjeshtrat dhe mashtrimet e njpasnjshme t ktij njeriu t mbrapsht, i cili asnjher nuk pati dinjitetin dhe kurajn t krkoj ndjes publike pr gabimet dhe lajthitjet e tij. I trbuar nga smira dhe i lodhur nga dshtimet vetjake, krkon t fajsoj kdo, prve vetes.

  Gjat gjith ktyre viteve, Fatmir Foti Cici nuk ka mundur t justifikoj asnjher me argumente bindse prfshirjen e tij totale n fushatat e tij t njpasnjshme t shpifjeve dhe t fyerjeve kundr Kishs son Orthodhokse, kreut dhe funksionarve t saj, t cilat krkojn jo vetm prkushtim total pr sa i prket kohs, infrastruktur dhe mjete teknike, por edhe burime t fuqishme financiare. Dim se ai, prej shum vitesh, nuk sht n organikn e asnj Kishe Orthodhokse dhe nuk paguhet si klerik. Si e pohon edhe vet, t vetmet t ardhura financiare q disponon, vijn nga vetpunsimi i tij si prkthyes npr spitale apo rajone policore, gj q nuk i garanton as pun t qndrueshme dhe as t ardhura t mjaftueshme, t paktn jo aq sa t prligjin kostot e veprimtaris s tij t shfrenuar dhe helmuese n mjetet sociale dhe mediet elektronike.

  Kisha jon Orthodhokse i shrben gjithmon t vrtets dhe ka pr detyr ta shpall kurdoher at, t mbroj besimtart nga kurthet e gnjeshtrs dhe t informoj pandrprer opinionin e gjer publik, brenda dhe jasht vendit, pr rrezikun q sjellin shrbtor t till t s keqes, duke krkuar t nxisin prarje dhe ndasi brenda Kishs, trupit t Krishtit, dhe duke e prdorur tymnajn e gnjeshtrs si mjet pr prfitime vetjake. Me pjesmarrje t prhershme n prpjekjet pr drejtsi, Kisha jon vazhdon t ftoj t gjith ata q i shrbejn t vrtets q t veprojn ndaj dukurive t gnjeshtrs.

  Zyra e Shtypit e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris
  22. 08. 2020
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 23-08-2020 m 03:04

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Gjasht basmata pr Fatmir Cicin

  Miri, si e ke ndier veten sot? N kngn q t kam ngritur me goxha lezet fola vetm pr nj basmata, por ty t erdhn gjasht njhersh! Bhem merak pr shndetin tnd, se e di q organizmi yt (jo edhe aq burrror), nuk mund t prballoj leht nj breshri t till goditjesh. Nga ana ime (jan dshmitar mijra lexues t ksaj teme), jam prpjekur q frekuenca e shuplakave, q t kam dhn turinjve gjat gjith ksaj kohe, t jet sa m e ult. Kshtu dalim t gjith t fituar. Edhe ti ke koh t kujdesesh pr shndetin, edhe un t argtohem me mnyrn time me nj leshko, si puna jote, por edhe lexuesit e shumt t ksaj teme shmangin t vjellat q u shkakton kutrbimi i bmave t nj miu gjirizesh, si zotrote.

  Pr mendimin tim, t gjashta basmatat jan shum t rndsishme pr ata q nuk e din se kush je ti dhe kush fshihet pas teje. Esht akoma m i rndsishm fakti q kto basmata publikohen zyrtarisht nga nj institucion si Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris dhe jo nga persona anonim. Pr mendimin tim personal, akoma m i rndsishm sht fakti q n kt deklarat shtypi prfshihet edhe vllai yt, ai q dikur drgonte ankesa me shkrim, me firmn e tij t bukur “Artem Cici”. Jam shum kureshtar t shoh se si do reagoj ksaj here. Nuk besoj t drgoj prsri ndonj letr tjetr, ksaj here me emrin Artemios Tsitis! Ndoshta mund t ankohet tek Mitropoliti i Selanikut dhe t’i thot q disa armiq t helenizmit n Shqipri shkruajn kundr tij ngaq u deklarua publikisht, me vul e me firm, si vorioepirot autentik. Esht edhe ky nj variant, Miri! Pr sahanlpirsit si puna juaj, justifikime dhe argumente t tilla jan oksigjeni q ku lejon t ekzistoni biologjikisht, t hani e t pini n kurriz t syleshve q ju zn bes. Pr fatin tuaj t mir, sylesh t till ka ende gjithandej.

  Basmatat q shoqrojn deklaratn pr shtyp t Kishs son Orthodhokse nuk jan t gjitha t njohura. Katr prej tyre i kam publikuar edhe un, ktu, n kt tem, njrn prej tyre si sfond (e mban mend, mo Miri?). Dy t tjerat m lan pa mend. Nuk kisha asnj dijeni pr to. M ra qielli n kok. Edhe pse e di mir q ky jallanxhi derbeder sht kaq i ndyr e kaq djallzor, sa t tallet e t prdhos n kt mnyr me besimin ton t shenjt, gjithmon kam pasur prshtypjen se edhe persekutort m t egr t krishterimit kan pasur n jetn e tyre aste vetprmbajtjeje dhe pendimi pr krimet q kan br. Si kam shkruar me dhjetra her n kt tem, isha i sigurt se flliqsira q quhet Fatmir Cici nuk bn pjes n organikn e asnj Kishe Orthodhokse t bots, por nuk e dija q, prej momentit q kjo flliqsir sht shkelmuar zyrtarisht, madje me kaq shum neveri, edhe nga Kisha e Antiokis, t vazhdonte t hiqej kaq paturpsisht si prift kanonik.

  Papritur, teksa isha i pushtuar nga kto mendime, vendosa t’i bj nj telefonat Niko Korarit, personit q i ka jerr maskn publikisht n kt forum, me fakte t pamohueshme, priftit t athershm, sharlatanit Foti Cici. Shkrimet e tij u bn shkas q OCA t’i hiqte rason ktij qafiri njher e prgjithmon, shtypi shqiptar t mos merrej m me kt qurrash rural, ndrsa shrbimet sekrete antiortodokse dhe organizatat islamike ta flaknin (qoft edhe prkohsisht) si limon t shtrydhur. I krkova Nikos t shkruante disa rreshta n lidhje me kto zbulime t fundit dhe t’i komentonte me mnyrn e tij. U tregua i gatshm t kontribuonte n kt drejtim, por n t njjtn koh shfaqi edhe trishtimin e tij n lidhje me nj aspekt tjetr t nj propagande, e cila duket sikur vjen nga gjirizi i Fatmir Cicit, por q n realitet prhapet nga njerz, q shfaqen si antar t zellshm Kishs Orthodhokse. E pyeta pr far e kishte fjaln konkretisht dje m tha tekstualisht: E kam fjaln pr propagandn e gjoja pushtimit t Kishs son nga myslimant. E kam fjaln pr shpifje t ulta q drejtohen kryesisht kundr Mitropolitit t Kors, Hirsi Joanit. Kto teori dhe shpifje nuk vijn nga Fatmir Cici. Thjesht trumbetohen prej tij. Krimineli m i keq nuk sht ai q t ekzekuton fizikisht, por ai q frymzon dhe orienton moralisht dorn vrastare.

  Kuptohet q edhe un u trishtova thell nga kto q m tha. Sigurisht q nuk m tha vetm kto. M tha edhe shum tjera, mes tyre edhe historin e shpifjes s ndyr, sipas s cils Hirsi Joani na paska nj vil n nj fshat t Prmetit, me vler mbi 1,2 milion euro (sipas vlersimeve m fundit, m shume se 2 milion euro), vler t ciln, sipas tyre, e ka siguruar me abuzime ekonomike. Kt shpifje e ka ricikluar edhe nj her n faqen e tij t facebook-ut edhe flliqsira Fatmir Cici. M premtoi se, n lidhje me kt, do t bnte nj shkrim me fakte bindse dhe t pamohueshme (pr vrtetsin e fakteve nuk ia kam aspak frikn), n mnyr q ata q i kan thn kto gjra t pendohen (nse i kan thn pa dashje), ose t’i glltisin (nse i kan thn me dashje).

  N pritje t shkrimit t premtuar prej mikut tim, Niko Korarit, po bj upload basmatan e fundit (t gjashtn) t deklarats pr shtyp t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris n lidhje me mashtruesin dhe kriminelin ordiner Fatmir Cici, ish- bletrritsin me origjin nga Nivic – Bubari i Sarands.

  Emri: ANTIOCHIA.jpg

Shikime: 142

Madhsia: 46.5 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 23-08-2020 m 06:12

 7. #67
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit

  (Nga Niko Korari)

  N radh t par dua t falnderoj Gjiksann pr ftesn q m bri pr t dhn edhe un ndihmesn time n nj tem, me t ciln, para shum vitesh, jam marr gjersisht, pa m detyruar kush, pa ma ngarkuar kush, me t vetmin qllim t mbroja Kishn time, Kishn e t parve t mi, por edhe Kryepiskopin tim, nga sulmet e nj bande jeniersh sahanlpirsish e renegatsh me origjin ortodokse, q ishin vn n shrbim t segmenteve terroriste islamike t Al Qaeda-s b Shqipri. Kur t jem ndonjher m i ngeshm do t sjell ktu n forum literaturn e pafund ekzistuese n lidhje me prmasat e vrteta t veprimtaris s terrorizmit islamik n Shqipri, prgjithsisht literatur t kohve t fundit, e cila nuk sht br ende e njohur n mediet shqiptare. Jo pr ndonj gj, por pr t kuptuar interesat gjeopolitike q shoqruan kt periudh t errt jetn e shqiptarve dhe mjetet q terrorizmi islamik ndrkombtar vuri n dispozicion pr t penguar dinamikn e pazakont t ringritjes s Kishs Orthodhokse t Shqipris dhe prhapjen e Ungjillit t Krishtit n do cep t vendit.

  Pr t kuptuar seriozitetin e nj politike t till, si dhe arsyet e terrorit t pashembullt antiortodoks, duhet t kemi parasysh se motivet e vrteta t tyre nuk kishin asnj baz fetare. Feja ishte mjeti dhe jo qllimi final, pavarsisht se pa konflikt fetar, pa nnshtrimin e ortodoksis, ky qllim nuk mund t arrihej kurr. Me fjal t tjera, qllimi ishte i natyrs gjeopolitike, ndrsa mjeti ishte i natyrs fetare.

  Prderisa bhet fjal pr gjeopolitik, ather lojtart nuk mund t jen as persona dhe as organizata. Jan m s paku shtete t veanta e, m s shumti, koalicione apo aleanca shtetesh. Pas rnies s sistemit komunist, shoqria shqiptare ishte e orientuar totalisht drejt Perndimit, d.m.th. politikisht dhe ideologjikisht drejt kapitalizmit (tregut t lir), ndrsa fetarisht drejt krishterimit. Nuk sht nevoja t hapim literatur pr ta ilustruar, sepse jan vite q i kemi jetuar nga afr dhe kemi qen, dashur padashur, pjesmarrs aktiv t ktyre zhvillimeve. Shumica drmuese e t rinjve, pavarsisht origjins fetare, varnin n gjoks kryqe t krishter, shumica t br vet, metalik ose pessy glass (nj t till kishte edhe im vlla, q e kishte punuar vet).

  Pr t qen t sinqert moralisht dhe objektiv historikisht, nuk bhej fjal pr nj rini fetarisht t ndrgjegjsuar, sepse nuk mund t jesh i till pa disa premisa t caktuara, si sht p.sh. edukimi fetar brenda n familje, kontakti me tekstet e shenjta, pjesmarrja e organizuar n shrbesa adhurimtare, etj. Gjithsesi, ishte nj tregues, q prshkruante me mjaft qartsi prirjen e shoqris shqiptare (trendin, si e quajn ca t supershkolluar) dhe orientimin e brezit t ri drejt nj bote t caktuar. Si e prmenda m lart, ky brez t rinjsh nuk ishte fetarisht i ndrgjegjsuar dhe s’mund t ndodhte ndryshe. Ndrkoh, ishin krejtsisht t liruar nga barra e rnd e trashgimis fetare, d.m.th. nuk kishin asnj presion nga mjedisi shoqror dhe familjar pr t ndjekur fen e t parve. N kushtet e athershme, e vetmja shtres popullsie, q ishte e orientuar pr t’i kthyer shpinn fes s vet, ishte nj numr i madh shqiptarsh me origjin myslimane. Pr shkaqe q mund t shpjegohen fare leht, t part prej tyre ishin t rinjt q jetonin n qytete t mdha, t cilt, n vitet ’80 nuk mund t’i dalloje n asnj gj nga bashkmoshatart e tyre t krishter. T dytt ishin ata me origjin bektashiane, sepse bektashinjt kishin prejardhje kriptokristiane dhe, historikisht, kan qen gjithmon miqsor ndaj t krishterve. T trett ishin t rinjt e atyre krahinave jugore, t part e t cilve ishin islamizuar von, n vitet e Ali Pash Tepelens.

  T shpjegojm tani se prse myslimant ishin kaq shum t prir pr t braktisur fen islame e pr t prqafuar krishterimin e, mbi t gjitha, far ishte ajo q u dha atyre lirin pr t br nj gj t till. Kur flasim pr mysliman, kemi m shum parasysh popullsin vendase t krishter, e cila n vitet 1650 – 1750, prqafoi masivisht fen islame, pr shkaqe t ndryshme, t cilat nuk kam koh t’i prmend ktu t gjitha. Gjithsesi mund t prmend varsin e pazgjidhshme q u krijua mes tyre dhe pronarve t mdhenj t tokave (ifligarve), t cilt e kishin prqafuar Islamin shum koh m par, qkur ishin spahinj, d.m.th. t krishter, q kishin bler t drejtn pr t shfrytzuar tokat e buks, duke marr si argat bashkfshatart e tyre. N rast lufte, spahinjt ishin t detyruar t merrnin argatt si ushtar e t luftonin pr interesat e sulltanit sa her q ai i krkonte. Pas nj fare kohe, spahinjt u detyruan t konvertoheshin n mysliman nse dshironin t ruanin pronsin e tyre mbi tokn. M pas, t njjtn rrug ndoqn edhe argatt e tyre, t cilt u kthyen edhe ata n mysliman. Me ardhjen e komunistve n fuqi, me kryerjen e reforms agrare, shpronsimin e ifligarve dhe largimin e tyre nga funksionet shtetrore, argatt e dikurshm pren do lidhje me ish-padront. Pas rnies s komunizmit, ishin t lir t zgjidhnin vet rrugn e tyre drejt s ardhmes, prfshir ktu edhe besimin fetar.

  Shpeshher kam dgjuar ortodoks, q nuk u vjen mir kur shohin t pagzohet ndonj person me origjin myslimane. Ca t tjer q thon se pagzohen vetm pr interes. N ato vite thuhej se pagzoheshin pr viza, pr ndonj pako ushqimesh nga greku etj. Nuk e prjashtoj q mund t jet pasur edhe raste t tilla, por mund t prmend edhe un raste po aq banale nga ortodoks, madje edhe nga minoritar. P.sh., kunati i nj shoku tim, minoritar, q jetonte n Spata t Athins, e kishte pagzuar vajzn tri her, pr t prfituar ndonj kryq floriri apo ndonj dhurat tjetr. Personalisht, besoj me gjith shpirt se shum mysliman gjetn momentin historik t riktheheshin n fen e t parve. Pr breza t tr e kan ndier barrn e rnd t tradhtis s fes t t parve n periudhn e islamizimeve masive. Kt ndjesi e kan pasur gjithmon. Sa her q nnave t ktyre zonave u vdisnin fmijt, fmijs q pasonte u vinin emr t krishter, dhe, mrekullisht, ai jetonte. Ktu pran meje jeton nj person i till, me origjin myslimane, por me emr t krishter (Lefter).

  Besoj se kam shkruar mjaft pr sot, por dikush mund t pyes: ’lidhje ka titulli i ktij shkrimi (“Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit) me sa jan thn deri tani? Ka, madje shum. Thjesht nuk mund t thuhen t gjitha n nj shkrim. Atyre q u djeg kjo histori, e kuptojn mir se ku dua t dal, edhe pse nuk kam dal akoma, por do t doja ta mbyllja kt shkrim me at prirjen e rinis s viteve ’80 pr t prqafuar krishterimin, edhe pse nuk mund t’i quajm fetarisht t ndrgjegjsuar. N kt kategori t rinjsh t atyre viteve nuk prjashtoj asknd, madje as veten time. Q t jem fare i sakt, njoh vetm nj prjashtim, nj djalosh nga Tirana, i cili arriti n ato vite t bhej jo vetm nj besimtar i zjarrt i ortodoksis, por edhe t pagzohej n fshehtsi, n nj klim t tmerrshme prndjekjeje e terrori, me rrezik jetn e vet dhe t antarve t tjer t familjes s vet. Dhe jo vetm kaq. Shum m tepr se kaq. Quhej Fatmir Pelushi, Mitropoliti i sotm i Kors, Hirsi Joani.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 25-08-2020 m 13:09

 8. #68
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (2)

  (Nga Niko Korari)

  N postimin e djeshm, edhe pse nuk dhash shum hollsi, n tri paragraft e par, prmenda interesa t caktuara gjeopolitike jasht vendit, t cilat tentuan t pengonin me do kusht e me do mjet ringritjen s Kishs son Orthodhokse, t largonin nga drejtimi i saj Kryepiskopin ton Anastas dhe t ndalnin lvrimin e veprs s saj misionare n gjith territorin shqiptar. E lash trajtimin e ksaj shtjeje pr shkrimin e radhs qllimisht, pr t’i dhn rndsin e duhur, at q meriton me t vrtet, sepse nuk mund t kuptohet historia e vrtet e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris s periudhs paskomuniste dhe as t konceptohet n tr madhshtin e tij kontributi i Kryepiskopit Anastas n kt drejtim pa marr n konsiderat kt faktor, i cili ndikoi negativisht n ecurin e saj pr vite me radh (dhe fatkeqsisht vazhdon t ndikoj deri n ditt e sotme).

  Pas shprbrjes s Bashkimit Sovjetik dhe krijimit t nj sre shtetesh t pavarura q vijuan, harta gjeopolitike botrore psoi ndryshime t konsiderueshme. Shtete si Letonia, Lituania e Estonia prqafuan menjher idealet perndimore, duke u integruar dalngadal n strukturat euroatlantike. Sot, kto shtete e kan lidhur fatin e tyre njher e prgjithmon me Bashkimin Evropian. Gjeorgjia dhe Ukraina, republika me popullsi t dendur t krishter nuk e kan gjetur ende rrugn e tyre, por gjithsesi vazhdojn t aspirojn pr nj lidhje m t qndrueshme me Perndimin. Pika e referimit pr ish- republikat e lartprmendura t BRSS-s ishte e vetmja superfuqi e athershme, Shtetet e Bashkuara t Ameriks, por edhe Komuniteti Evropian, si nj far demokracie dhe mirqenieje ekonomike.

  Zhdukja e prkohshme e Rusis nga harta gjeopolitike e kohs ngjalli orekset e Turqis, e cila u shfaq si nj fuqi e rndsishme periferike, me synimin q t kontrollonte ish- republikat aziatike me popullsi myslimane, si jan Azerbajxhani, Turkmenistani, Uzbekistani, Taxhikistani, me t cilat kan edhe lidhje gjaku. ndrra e Turqis pr ringjalljen e Perandoris Otomane nuk fillon me islamistin Erdogan, si mund t mendojn disa. Literatura e kohs shprehet qart pr kt q po them. Thjesht, qemalistt e konceptonin kt vizion jo si prpjekje pr zgjerim t territorit t Shtetit Turk, si e koncepton sot Erdogani, por si prpjekje pr krijim dhe kontroll t plot zonash influence, t paktn n fazn e par t materializimit t tij. Kjo pr sa i prket territoreve n Lindje t Turqis. N Perndim, zonat q Turqia u prpoq t vinte nn kontroll ishte Shqipria, Bosnja dhe myslimant shqiptar t Kosovs dhe t Maqedonis s Veriut.

  Kush nuk e mban mend fjalimin e fundit t rndsishm t Ramiz Alis si president i Shqipris, n t cilin u detyrua t shpallte fundin e diktaturs komuniste, foli pr rehabilitimin e marrdhnieve me Amerikn dhe Perndimin n prgjithsi. Ndr t tjera, foli edhe pr Turqin, madje me fjal tepr t nxehta, duke i mshuar fort nj fakti t padgjuar ndonjher, se me Turqin kemi lidhje t vjetra gjaku!!! What? I shkau goja apo mos e lexoi gabim letrn q kishte prpara? Jo! Nuk ishte gabim. Ishte nj nnshtrim i plot i kllirs komuniste, e cila i jepte alibi t plot Turqis pr t futur hundt n zhvillimet politike dhe shoqrore t Shqipris postkomuniste me t drejtn e “bashkkombsit”.

  Ishte pikrisht koha, kur Kryepiskopi Anastas, i cili ishte zgjedhur nga Patrikana Ekumenike si Eksark pr Shqiprin, me qllim q t ndihmonte n ringritjen kanonike Kishs Orthodhokse t ktushme, prpiqej t vinte n Shqipri. Pas shum prpjekjesh, kur arriti t vinte, pas pak kohsh, Shqipria u integrua n mnyr t befasishme dhe pa asnj kshillim me Parlamentin, n Konferencn e Vendeve Islamike. Filloi nj terror i pashoq kundr Kishs son. Kushtetuta e re parashikonte largimin e tij nga Shqipria. N t njjtn koh, organizata terroriste islamike nga m t rrezikshmet n bot u instaluan n t gjith territorin shqiptar. Ardhja e vet Osama Bin Ladenit n Shqipri nuk konsiderohet m si nj legjend. Dokumente t deklasifikuara t shrbimeve t ndryshme inteligjente perndimore kan sjell mjaft detaje t pranis s tij n Shqiprin e Mesme dhe t Veriut. Po ashtu, terrorist t shumkrkuar nga Interpoli u pajisn me pasaporta shqiptare. Dua t prmend ktu edhe nj kuran n gjuhn shqipe, q e kam prpara kt moment, ku si parathnie ka nj tekst n nj shqipe t shmtuar, n t cilin thuhet se trekndshi islamik Shqipri – Bosnj – Kosov do t shpoj si thik zemrn e Evrops s krishter.

  Fushata antiortodokse n Shqipri nuk i kushtohet askujt tjetr ve ndrhyrjes tinzare t diplomacis turke dhe t shrbimeve sekrete MIT. Nuk po i referohem literaturs, se krkon shum koh. Po sjell vetm dy fakte t thjeshta, t cilat i prmend me gojn e tij, protagonisti kryesor i kohs, Sali Berisha. Shum koh m pas, Berisha ka pranuar n disa intervista televizive, se shefin e SHIK-ut t athershm, Bashkim Gazidedes, e ka takuar pr her t par pasi e kishte emruar ky vet n kt post kaq t rndsishm. M falni, por dini ju ndonj rast tjetr, q Sali Berisha t emronte dik n administratn publike, qoft edhe n poste m pak t rndsishme, pa e njohur personalisht? Fakti i dyt rezulton nga nj intervist n nj gazet greke e Berishs, n kohn kur ky u zgjodh pr her t par si kryeministr pas largimit t Fatos Nanos. Ndr t tjera, n kt intervist ai pohon me gojn e tij se acarimi i marrdhnieve me Greqin n vitet 1993-1997 i kushtohet dezinformimit t tij prej nj faktori, t cilin nuk deshi ta prmendte. T njjtn deklarat e ka br m pas edhe n mediet shqiptare.

  Nuk ekziston as dyshimi m i vogl se Berisha e ka fjaln pr ndrhyrje t Turqis n politikn e jashtme t Shqipris me mjete t fuqishme dezinformuese. Esht fakt se pas vitit 1997, por sidomos pas rikthimit t tij n pushtet si kryeministr, Sali Berisha nuk u soll m kurr n t njjtn mnyre as me Greqin e as me Kishn Orthodhokse. Edhe tani q flasim, qndrimi i tij sht i tepr korrekt. Nga ana tjetr, dihet se Bashkim Gazidede ishte njeriu i turqve. Ata e vendosn n krye t SHIK-ut, ata e udhzonin, ata e strehuan pas vitit 1997 pr disa vite n Turqi. Raporte t deklasifikuara t dy shrbimeve inteligjente evropiane prmendin se Gazidede, gjat qndrimit t tij n Turqi, bashkpunonte si me MIT-in turk, ashtu edhe me organizata terroriste t Lindjes s Mesme. Shtoj ktu se neni i kushtetuts q parashikonte largimin e Kryepiskopit Anastas nga Shqipria ishte formuluar nga diplomacia turke.

  Cila ishte prmbajtja e dezinformimit t Qeveris Shqiptare nga ana e turqve, pr t cilin e ka fjaln Berisha? Ishte, padyshim, rreziku q gjoja i vinte Shqipris nga Greqia dhe q kjo e fundit, nprmjet konvertimit t shqiptarve mysliman n ortodoks, do aneksonte n vazhdim jo vetm Epirin e Veriut, por edhe pjes t tjera t territorit shqiptar. N kt kontekst, Turqia e nxiti Shqiprin jo vetm t antarsohej n Konferencn e Vendeve Islamike, jo vetm t shkatrronte Kishn Orthodhokse dhe t dbonte Kryepiskopin e saj, por edhe t pranonte n tokn e saj organizata terroriste islamike, t cilat do t garantonin trsin toksore t saj! Kush nuk e beson kt, mund t lexoj artikuj t shumt t nj gazetari t njohur, dikur mik i ngusht i dhe kshilltar i Berishs, sot kundrshtar i tij dhe i mik i Edi Rams, pr kontaktet q ai ka pasur n Turqi me krer t terrorizmit ndrkombtar islamik. Turqia jo vetm ather, por edhe sot, ka vn n shrbim t saj organizata terroriste islamike n Siri dhe Libi, ndrsa pr nj koh t gjat mbrojti dhe vazhdon t mbroj dhe t armatos edhe kt moment ISIS n Idlib t Siris.

  Propaganda islamike n Shqipri dhe terrori islamik q prfshiu gjith vendin kishte nj qllim t vetm, t pengonte orientimin e popullsis me origjin myslimane drejt Kishs Orthodhokse (kryesisht). Argumentet propagandistike q shoqruan kt terror ishin rreziku i coptimit t Shqipris nga Greqia, humbja e identitetit kombtar, suprimimi i identitetit kulturor, etj. Papritur, autor me prirje t qarta islamistike brenda Shqipris dhe nga diaspora hodhn n tryez nj teori t uditshme, sipas s cils islamizimi i shqiptarve n vitet e pushtimit turk shptoi shqiptart nga asimilimi i tyre prej serbve dhe grekve nprmjet Kishs Orthodhokse!!! T gjitha kto financoheshin dhe financohen ende nga fondet e Ministris s Jashtme t Turqis.

  Esht momenti t bjm nj pushim t vogl, sepse kemi ende shum gjra pr t thn. Nuk do doja t kaloj drejt e n tem, pa thn gjra, t cilat do t sqarojn njher e mir situatn e do t vn me shpatulla pr muri t gjith ata q fshihen pas shpifjes s prmuar n lidhje me gjoja “viln miliona dollarshe t Hirsi Joanit”, shpifs t cilt i njoh me emr, me mbiemr e me do hollsi tjetr. Mos kujtoni se e kam fjaln pr Miri Cicin. Jo! Nse gjith kt struktur shpifse do ta krahasoja me organin trets t nj njeriu, do t thosha se tjetr person sht orba e prishur, tjetr goja q kaprdin kt orb, tjetr stomaku q prodhon gazrat e shkaktuara, tjetr organi i jashtqitjes. Miri Cici sht kutrbimi i gazrave q liron organi i jashtqitjes n mjedisin prreth. Pr kt jam i sigurt. Nuk jam shum i sigurt nse zhurma q prodhojn kto gazra gjat daljes sht vllai i tij.

  Vazhdojm....

 9. #69
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (3)

  (Nga Niko Korari)

  Aspekti m i ndyr i terrorit islamik, n prpjekjet e tij pr t penguar zgjerimin e radhve t Kishs Orthodhokse me antar me origjin myslimane, ishte lufta psikologjike ndaj t gjith ktyre, q guxonin t pagzoheshin vet, ose t pagzonin fmijt e tyre. far nuk kan dgjuar nj pjes e mir e atyre t shkretve. Se jan tradhtar, se po shesin Shqiprin tek Greku, se po shkelin mbi kockat e etrve t tyre etj. etj. Njoh familje me origjin myslimane q jan prar pr kt shkak, sepse persona t afrm t tyre, ekstremist t propagands islamike, kan ushtruar terror pr t’i penguar q t bjn nj gj t till. Shum her, ne ortodokst tradicional t Shqipris, mendojm se jemi heronjt kryesor t rezistencs ndaj terrorizmit islamik. Personalisht, jam nga ata q, me t drejt, mund t krenohem, madje edhe t mburrem, se kam rrezikuar jetn time dhe t familjes time n kt betej t shoqris shqiptare. Por nuk do t ish aspak i sinqert nse nuk do t pranoja se nj numr mjaft i madh personash dhe familjesh me origjin myslimane, direkt apo indirekt, kan mbrojtur ne, kan mbrojtur Kishn ton, kan mbrojtur edhe Kryepiskopin Anastas. T mos harrojm se n referendumin e vitit 1994, kta njerz votuan masivisht kundr Kushtetuts q parashikonte largimin e Kryepiskopit Anastas. Nuk mjaftonte vetm vota e ortodoksve pr ta arritur kt. Sigurisht q JO-ja ndaj ksaj projekt-kushtetute nuk i kushtohej Partis Socialiste. Ishte nj JO e fuqishme kundr islamizimit t vendit dhe pro orientimit perndimor t shqiptarve.

  Pr t kuptuar presionin q terrorizmi islamik ndrkombtar ushtronte tek t ashtuquajturit “mysliman”, po bj ktu nj parantez t shkurtr,. Para disa vitesh humba celularin. Ishte nj dit q ia kisha shum nevojn dhe m duhej t blija urgjentisht nj tjetr. Kaq shum nxitoja, saq nuk munda t prisja t nxirrja nj kart t re SIM me t njjtin numr telefoni, sepse procedurat n rastin tim krkonin shum dit, prandaj dhe u pajisa me nj numr t ri. Mora nj shok dhe shkova n nj dyqan q shiste celular. Dija q kto dyqane i zotrojn kryesisht ca persona me pantallona deri n krci dhe me mjekr me nj stil t uditshm, t gjith frekuentues t xhamive t qytetit. Ky nuk ishte i till. Ishte i veshur si evropian dhe i rruar me kujdes. Pasi zgjodha telefonin, m pyeti se ku punoja. I thash se punoj n Kishn Orthodhokse. M pyeti pr shkollimin dhe i thash at q kisha pr t’i thn. Papritur, surrati i tij ndrroi ngjyr. Me ato q m tha npr dhmb, kuptova se diku donte t dilte. Sa koh ke q ke ndrruar fen?- m pyeti. A mund t m thuash pak emrat e prindrve t tu? E kuptova ku e kishte fjaln. I thash emrat e prindrve t mi. I thash edhe emrat e gjyshrve dhe gjysheve nga t dyja ant, madje edhe t strgjyshrve e strgjysheve. E pash q i mbeti pshtyma n gryk. Pr t shptuar nga situata, m tha se nuk donte t m fyente, por se e kishte inatin me ca mysliman, q kan ndrruar fen pr interesa personale. Ksaj here ishte radha ime dhe n asnj mnyr nuk doja t humbisja revanshin. Zotri, i thash, edhe pse kto q m pyete jan shum personale dhe un, n vendin tnd, nuk do ta bja, sapo m dhe t drejtn t t drejtoj edhe un t njjtn pyetje. Sa breza keni q jeni mysliman? E nisi nga djali, nga vetja, tek gjyshi, tek strgjyshi... Diku atje e ndrpreva duke i thn: Boll deri ktu, se po vazhdove m tej, fillojn t krishtert. Qeshi. M dha telefonin, hapi nj sirtar dhe nxori nj karrikues amerikan origjinal, m dha edhe nj pal kufje t mira, m dha edhe dftes me garanci njvjeare. U ndam miqsisht, edhe pse nuk mund t hiqja nga mendja prpjekjen e tij pr t m demoralizuar, madje edhe pr t m fyer, nse do t isha nj i krishter me origjin myslimane, i pagzuar kto vitet e fundit.

  Format e ndryshme t dhuns s ushtruar ndaj qytetarve shqiptar me origjin myslimane, q guxonin t pagzoheshin t krishter dhe t antarsoheshin n Kishn Orthodhokse sht njra an e medaljes. Ana tjetr e saj sht po kaq t shmtuar sa edhe kjo, pr t mos thn edhe m e shmtuar, e cila dshmon se propaganda fundamentaliste islamike punoi pa dyshimin m t vogl edhe tek ortodokst. U prpoq t fuste nj klim mosbesimi, madje edhe prmimi ndaj t pagzuarve me origjin myslimane. Ekziston nj shprehje e shmtuar, e cila sigurisht q nuk vjen nga e kaluara. Esht sajes e kohve t fundit, q thot se “myslimant q pagzohen t krishter nuk i z vaji”. Pjesa drmuese e atyre q e thon nuk e din prse e thon, ose m sakt, nuk e thon pr t prmbushur ndonj mision dhe as e kan iden se, sa her q e thon, ojn uj n mullirin e terrorizmit islamik.

  Kush mendon se propaganda islamike nuk mund t shkonte m tej se kaq, sht i zhytur n terrin e padijes, ashtu si isha i zhytur edhe un, kur shum vite m par, mendoja dhe besoja se politikat fundamentaliste t terrorizmit islamik n Shqipri nuk kan asnj shans prball dinamiks s prhapjes s Ungjillit n gjith Shqiprin dhe fryms properndimore, pr t ciln besoja se e kishte shndrruar Shqiprin n nj monopol t saj. D.m.th. besoja se m e shumta q mund t bnte propaganda islamike ishte t ndalonte deri n nj far mase krishterizimin masiv t shqiptarve, kryesisht n zonat e Shqipris s Mesme dhe asaj Veriperndimore. Kto besoja deri sa nj dit t bukur, para plot njzet vitesh, teksa kisha nxjerr makinn dhe isha nisur pr n Athin, bie celulari. Drejtori i nj institucioni arsimor t Kishs son m tha se donte t m takonte pr nj shtje shum serioze. I thash se isha nisur pr Athin dhe se do ta takoja sapo t kthehesha prej andej. M tha se nuk priste puna. U detyrova t kthehesha nga rruga dhe t shkoja ta takoja menjher.

  Drejtori n fjal ishte shum i shqetsuar. Kur m tha se far kishte ndodhur, un u shqetsova m shum se ai. Njri prej nxnsve t ktij institucioni arsimor kishtar mbante lidhje t ngushta me nj institucion fetar islamik t nj qyteze n Shqiprin e Jugut, t cilin deri n vitin 1998 e drejtonin disa fundamentalist nga Algjeria (t cilt u dbuan m pas nga Qeveria e Fatos Nanos, ashtu shum t tjer t ktij lloji). E keqja ishte se prve ktyre lidhjeve, ky nxns ushtronte hapur propagand islamike n gjirin e ktij institucioni, duke debatuar me shokt e vet lidhur me doktrinn e krishter, t ciln e interpretonte me argumente fundamentaliste islamike. Krkova ta takoja menjher kt djal. E nxora nga msimi dhe fola me t vetm dy minuta. E kuptova se ato q m tha drejtori ishin 100% t vrteta. Mora makinn dhe, n vend q t nisesha pr Athin, u ktheva mbrapsht duke prshkuar m shum se pesdhjet kilometra pr t kontaktuar me familjen e tij. Kur arrita takova t atin, t cilit i thash gjith t vrtetn, ashtu si e dija edhe un. Pr pak sa nuk i ra t fikt. Nuk kishte as iden m t vogl pr kt gj. Edhe pse ishte nj burr i pjekur e mjaft inteligjent e i shkolluar, nuk e mbajti dot veten. Filloi t qante aq sa un e kisha t pamundur ta ngushlloja. Nuk kundrshtoi pr asnj ast vrtetsin e atyre q i thash, sepse ndr t tjera, personi q po i sillte kt informacion (d.m.th. un) nuk ishte nj njeri dosido. Ishte kushriri i tij i par (djali i dajs).

  Q nga i ast fillova t rishikoja pikpamjet e mia n lidhje me realitetin fetar shqiptar. Situata nuk ishte ajo q mendoja. Rastet ekstreme t konvertimit t qytetarve shqiptar me origjin ortodokse, t cilat kishin br buj n opinionin shqiptar pr shkak t finalizimit tragjik t tyre, nuk ishin prjashtime. Fillova t interesohem pr raste t tjera t ngjashme. Nj njeriu im m foli pr nj shokun e tij student, i cili ishte nga Saranda, madje prindrit e tij ishin t dy minoritar, i cili ishte ngatrruar me islamist. Ata e kishin ndihmuar t hapte nj dyqan me kompjuter, ku n ato vite mblidheshin plot djem t vegjl e t rinj, q luanin lojra elektronike n rrjet. Krkova prej tij t’i rrinte sa m afr e t prpiqej ta largonte nga ai ambient. N fakt, i riu nga Saranda ishte nj djal shum i mir dhe mjaft inteligjent dhe do t ishte mkat q jeta e tij t merrte nj drejtim t till. Vite m pas u gzova pa mas kur m than se, prfundimisht, ai ishte distancuar prej tyre dhe se kishte filluar nj jet t re.

  Faktet q mblodha n vazhdim, prve prvojs dhe biomave t mia personale pr periudhn e dhjet viteve t fundit t regjimit komunist, m bindn plotsisht se ortodokst e Shqipris (aq m tepr besimtart e komuniteteve t tjera), sidomos pjesa m dinamike e tyre, d.m.th. rinia, nuk ishin fetarisht t ndrgjegjsuar. Fetarisht t ndrgjegjsuar nuk ishte e thn q t ishin as prindrit e tyre. Nuk dua t flas m tepr pr kt gj, por nuk mund t harroj se dy politikan shqiptar me origjin t “kulluar” ortodokse, q mbahen edhe sot si ajka e inteligjencies s ktij vendi, n situata t vshtira, jan pozicionuar hapur kundr kryepiskopit Anastas dhe Greqis dhe n favor t Turqis. I pari sht personi q, me dosjen e projekt-kushtetuts n sqetull, nen i s cils parashikonte dbimin e Kryepiskopit nga Shqipria, prpiqej t’u mbushte mendjen kolegve t tij n parlament se sa e mir, sa demokratike ishte kjo dhe sa shpejt duhej votuar. Tjetri, pr nj periudh edhe ky politikan (prvese intelektual q i di t gjitha), t cilin para pak kohsh e dgjova t shpjegonte n TV se n fshatin e tij, n koh t vjetra, flitej greqishtja e lasht, n ato vite shkruante artikuj me karakter gjeopolitik, ku e konsideronte Turqin si garanci pr ruajtjen integritetit territorial t Shqipris nga “shovinizmi grek”!!!

  Dua t them se shqiptart me origjin ortodokse nuk kishin br ndonj vaksin, qe t mos lejonte ndonjrin prej tyre t vihej n shrbim t islamizmit fundamentalist, ashtu si edhe ata me origjin myslimane nuk kishin br ndonj vaksin, q t mos i lejonte t ktheheshin n t krishter. Pas rnies s komunizmit, gjithka ishte zgjedhje, vetm zgjedhje. Kushdo ishte i lir t zgjidhte (ose edhe t mos zgjidhte) identitetin e tij fetar dhe orientimin shpirtror. Theksoj edhe nj her se, n kto q sapo prmenda, nuk e kam fjaln pr Mitropolitin e sotm t Kors, Hirsi Joanin. Ai e kishte zgjedhur rrugn e tij shum vite m par, ather kur nuk ekzistonin as viza pr jasht shtetit, as t drejta studimi, as... as... as... Ekzistonte vetm dhun, terror dhe krba. Kush bnte n at periudh zgjedhje t tilla ishte absolutisht i ndrgjegjsuar fetarisht. Pr m tepr, dshmonte se rruga q kishte marr nuk kishte kthim prapa dhe se jeta q kishte zgjedhur nuk kishte nevoj as pr vila, as pr lukse dhe as komforte. N lidhje me kt t fundit, dua t theksoj t njjtn gj edhe pr Hirsi Andonin dhe Hirsi Nikolln, t dy me prejardhje nga familje myslimane, por q qndrojn denjsisht n fronet e tyre n Mitropolit prkatse dhe n Sinodin e Shenjt t Kishs son.

  Kur dgjova pr her t par se Hirsi Joani paska nj vil diku n Prmet, me nj vler q i tejkalonte 1,2 milion dollart (sot e kan rritur vlern n mbi dy milion dollar), nuk u binda, edhe pse Hirsin nuk e njihja nga afr. I vetmi kontakt q kisha me t ishte nj prshndetjeje e thjesht nga afr, kur e sillte rasti. M shkoi mendja menjher tek propaganda islamike dhe tek interesa t tjera t natyrs ekonomike, t cilat, sa m shum q kalonte koha, kaq m shum i shikoja fare qart. Shikoja fare qart edhe personat q fshiheshin pas tyre. Por edhe sikur t mos isha n gjendje t’i dalloja, para katr vitesh e dy muajsh, kta u shfaqn para meje vullnetarisht, madje n mnyr shum t zhurmshme. U gzova shum kur m ndodhi kjo. U gzova, sepse dyshimet e mia ishin vrtetuar plotsisht, se nuk i kisha ngrn hakn kujt me kto dyshime, por edhe se tashm do t dinim si t mbronim Kishn ton nga kta njerz t mbrapsht me qllime t mbrapshta.

  Vazhdojm...
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 31-08-2020 m 08:50

 10. #70
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #71
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ky sht linku nga Google Maps (N postimin lart serveri nuk e pranonte, me gjith prpjekjet e mia):

  https://www.google.it/maps/@40.41113.../data=!3m1!1e3
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 01-09-2020 m 05:39

 12. #72
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (5)

  (Nga Niko Korari)

  M vjen keq q pamjet satelitore t msiprme nuk jan kaq t pastra, sa t pasqyrojn n gjith flliqsin e tyre shpifjet e disa personave shum t errt n lidhje me t ashtuquajturn “vil prej miliona dollarsh” q Hirsi Joani paska ndrtuar n kt cep t harruar e t braktisur t globit, ku gati – gati nuk shkel kmb njeriu. Gjithsesi, dua t siguroj lexuesit e ksaj teme se paqartsia e ktyre imazheve nuk sht pr faj t Hirsi Joanit. Nuk i ka dhn ai urdhr CIA-s amerikane pr t kamufluar detajet e ksaj vile nga hapsira, as ka ndrhyr tek Google Company q t bj t njjtn gj.

  Si kam shkruar n nj nga postimet e msiprme, kt muhabetin e vils e kam dgjuar shum vite m par. Madje nga i njjti person kam dgjuar gjithashtu q Hirsi Joani shfrytzon qndrimin e tij n kt vil pr gjueti kafshsh t egra. D.m.th. Hirsi Joani na paska edhe ifte!!! Nuk e besova, pavarsisht se ai ngulte kmb. Pr fat t mir, n at koh, atij i duhej patjetr besimi im, si nj mjet q (si mendonte ai) do ta ndihmonte t afirmohej aty ku ai kishte qllim t afirmohej. Pas disa javsh vjen e m takon prsri, duke m sjell prova pr ato q thoshte. Sigurisht q prova q m solli nuk kishte t bnte me thelbin e shtjes, d.m.th. me prova q vrtetonin ekzistencn e vils s Hirsi Joanit, por me prova, q vrtetonin se t paktn dy personat q e qarkullonin kt informacion, ishin njerz t Kishs, njerz q paguheshin prej saj. Nuk ka rndsi t them ktu nse ndonjri prej tyre kishte raso, apo sa prej tyre kishin raso. Ajo q m interesonte mua ishte se bhej fjal pr dika shum, shum, shum serioze. Ishte dika q gjithmon ia kam pasur frikn pr Kishn ton...

  Meq e solli fjala, “viln” e famshme t Hirsi Joanit e pash pr her t par pranvern e viti t kaluar. Qllimi i vajtjes sime n at zon ishte krejt tjetr, por rastisi q u ngjita deri lart dhe, detyrimisht, e sodita edhe nga afr. Pr t qen i sinqert, kisha vite q nuk kisha dgjuar thashetheme t tilla, prandaj dhe nuk mendova se do t duhej t bja ndonj fotografi pr t’iu prgjigjur ktyre shpifsve me fakte, ashtu si po bj tani. Vrtet nuk bra fotografi, por u gajasa me gjith shpirt! Madje krkova me ngulm q t m jepej e drejta t negocioja shitjen e ksaj vile t famshme n e mimit q thuhej, t hiqnim mnjan shpenzimet pr ndrtimin e saj dhe, pjesn e mbetur, ta ndanim t gjith bashk. Kshtu, do t bheshim t gjith t pasur.

  Para njzet ditsh, kur u informova se kta shpifs kishin ricikluar nprmjet laikut Miri Cici t njjtn shpifje, vendosa t shkoja vet e t bja disa fotografi shum domethnse, t cilat po i publikoj m posht, n t cilat arrihet t duken qart t gjitha ato detaje, q sateliti nuk arrin t’i shoh e q nxjerrin t vrtetn n shesh t mejdanit, duke zbuluar prpara t gjithve pafytyrsin e shpifsve.

  Shtpiza e Hirsi Joanit sht nj ndrtes prdhese, me nj siprfaqe prej 48 metrash katror, 12 m gjatsi dhe 4 m gjersi. Prbhet nga nj dhom gjumi, banj dhe kuzhin. Asgj m shum. Esht n maj t nj kodre, me nj pamje shum t bukur, por pr hir t s vrtets, m duhet t them se kodrn nuk e ka krijuar Hirsi Joani. Aty ka qen shtpia e prindrve shum prpara se t lindte Hirsia. Kam prshtypjen se kjo kodr duhet t ket qen ktu qysh kur Zoti krijoi botn. Nse dikush ka ndonj informacion tjetr n lidhje me origjinn e saj gjeologjike, jam gati ta dgjoj.

  Tri fotot e para jan t pamjes ballore t ksaj shtpize, q sheh nga Jugu.
  Tri fotot e tjera jan t pamjes ansore, q sheh nga Perndimi.

  Emri: GIMP-4.jpg

Shikime: 126

Madhsia: 83.6 KB

  Emri: GIMP-5.jpg

Shikime: 126

Madhsia: 81.1 KB

  Emri: GIMP-6.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 82.1 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 01-09-2020 m 07:58

 13. #73
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (6)

  (Nga Niko Korari)

  Emri: GIMP-7.jpg

Shikime: 123

Madhsia: 82.3 KB

  Emri: GIMP-8.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 96.9 KB

  Emri: GIMP-9.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 73.7 KB

  Vazhdojm... Nuk kemi mbaruar!
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 01-09-2020 m 07:42

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Niko, un po pres radhn t shkruaj, por si po e shoh, vshtir...
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 02-09-2020 m 06:42

 15. #75
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit

  (Nga Niko Korari)

  Pas postimit tim t djeshm, n t ciln e vrteta pr “viln” e Hirsi Joanit ndrioi si drita e diellit n skterrn e zez, telefoni im gati sa nuk u a nga telefonatat q m vinin pa pushim (Sa pr dijeni, numri im i telefonit vazhdon t jet ai me ca pesa n fillim e nj n fund). Nj pjes e mir e atyre q m telefonuan, m prgzuan q, m n fund, dikush merr guximin t flas, q tenton t shtrydh nj iban t keq, i cili i ka shkaktuar kaq shum dhimbje Kishs son. Telefonata q m bri m shum prshtypje ishte prej dikujt, i cili krkoi t m informonte se ata q prhapin shpifje t tilla kundr Hirsi Joanit nuk jan vetm dy persona (t cilt un i prmenda shkarazi n postimin tim nr 5), por tre, madje i treti qndron m lart se kta n shkall “hierarkie”, moshe dhe detyre. Duke vazhduar m tej rrfimin e tij, m tha se, para pak kohs, i binte numrit t tij t celularit pr nj problem personal, por ai i dilte vazhdimisht i mbyllur.

  Pasi e falnderova pr ato q m tha, i shpjegova se nuk kam folur pr dy persona, por t paktn pr dy. I lexova fragmentin n fjal [t paktn dy personat q e qarkullonin kt informacion, ishin njerz t Kishs, njerz q paguheshin prej saj], duke e sqaruar ndrkaq se ato q kam prmendur n kt rast, nuk jan fjal t miat, por t personit q m informoi pr her t par pr kto shpifje. Informacioni im nuk kufizohet as n dy, as n tre persona. Jan m tepr. Ata q qndrojn menjher pas tyre, edhe pse brenda territorit shqiptar, nuk jetojn n t njjtn hapsir gjeografike me personat n fjal. Sigurisht q as kta t fundit nuk jan n krye t kupols. Kush ka ndjekur serialin italian “La piovra”, e kupton se ’dua t them.

  Pavarsisht se kto q prmenda m sipr jan me t vrtet shum t rndsishme (prandaj dhe kam ndrmend t’u rikthehem her pas here), besoj se shum m t rndsishme jan ato madhsi gjeopolitike, t cilat formojn kuadrin e prgjithshm t realitetit shqiptar, teksa brenda ktij t fundit, shtjellohet edhe realiteti yn kishtar. N kt kontekst, e rndsishme nuk sht vetm t dal e vrteta pr “viln” e Hirsi Joanit, por edhe t msojm shkaqet q prodhuan kt shpifje, bashk me identitetin e shpifsve dhe qllimet e tyre t vrteta.

  Duke e mbyllur pr sot, dua t’u kujtoj disave se Sinodi IV Ekumenik (Kalcedon, 451 pas Krishtit) miratoi 30 kanone mjaft rndsishme pr normalizimin e jets kishtare t t gjith Kishave t Krishtera n t gjith botn. Po sjell ktu pr ta vetm nj kanon, t 18-in, t cilin e kam prkthyer edhe n shqip, se nuk dua t’i lodh me prkthime. Kan shum gjra t tjera pr t menduar dhe po aq pr t’u shqetsuar. Kush nuk ka nevoj pr prkthim, aq m mir. Mund ta lexoj n origjinal.

  Κανών ΙΗ'
  Το της συνωμοσίας, ή φατρίας, έγκλημα και παρά των έξω νόμων πάντη κεκώλυται, πολλώ δη μάλλον εν τη του Θεού εκκλησία τούτο γίνεσθαι απαγορεύειν προσήκει. Ει τινες τοίνυν κληρικοί, ή μονάζοντες, ευρεθείεν συνομνύμενοι, ή φατριάζοντες, ή κατασκευάς τυρεύοντες επισκόποις, ή συγκληρικοίς, εκπιπτέτωσαν πάντη του οικείου βαθμού.

  Kanoni 18
  Krimi i prbetimit apo i grupazhit, i cili ndalohet edhe n legjislacionin civil, aq m tepr duhet t ndalohet n Kishn e Perndis. Nse ndonj klerik apo murg, gjendet i ngatrruar n ndonj prbetim a grupazh, apo duke thurur intriga kundr ndonj episkopi apo bashkkleriku, duhet t'i hiqet patjetr grada q ka.

  Vazhdojm....
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 02-09-2020 m 06:47

 16. #76
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (8)

  (Nga Niko Korari)


  N kohn q po prktheja Kanonin e 18-t t Sinodit IV Ekumenik, m erdhi ndrmend edhe sfondi historik i gjysm s shekullit t 5-t pas Krishtit kur u mblodh ky Sinod, por mbi t gjitha, pasojat q shkaktuan n gjirin e Kishs s Krishter dukurit e prmendura n kanonin n fjal, d.m.th. prbetimi (komploti) dhe grupazhi nga nj ose m shkum klerik kundr nj kleriku tjetr, sidomos kur ky tjetri sht episkop. Pr fat t keq, pas Sinodit IV, Kisha e athershme u pra n Prokalcedonas dhe Antikalcedonas, d.m.th. n Kisha lokale q pranuan vendimet e ktij Sinodi dhe n ato q nuk i pranuan. Ato q nuk i pranuan, pas pak kohsh, ran pre n duart e Arabve. Popujt e viseve t ktyre Kishave u islamizuan n nj mas t madhe dhe u asimiluan n t gjitha aspektet, at antropologjik, fetar e kulturor. Bhet fjal pr nj hapsir t gjer territoriale, e cila prkon pak a shum me Egjiptin e sotm, atdheun e Etrve dhe shenjtorve t mdhenj t Krishterimit, djepin e asketizmit, lavdin e krishterimit. Kto, pra, ishin pasojat q i shkaktuan Kishs s Krishter dukuri prarse si prbetimi dhe grupazhi, t cilat ishin n themel t herezis q e ndau at n dy pjes (ndarja mes Kishs Ortodokse dhe asaj Katolike ndodhi gjasht shekuj m von). T mos harrojm ndrkoh se shenjtor t mdhenj, si Athanasi i Madh, Joan Gojarti e sa e sa t tjer jan terrorizuar pikrisht nga grupe t tilla t strukturuara kriminale.

  Kto q po shkruaj nuk jan t miat. I kam nga historia. Nuk e njoh t gjith historin, por me aq sa e njoh, nuk di t ket ekzistuar ndonjher prbetim a grupazh n historin e krishterimit, madje as herezi, ku argumenti i akuzs ndaj kundrshtarve t ket qen feja e mparshme e prindrve t tyre!!! Madje as feja e mparshme e tyre. Dshmort e par t krishterimit, jo pak, por miliona e miliona, shum t njohur e, shum m tepr, t panjohur, ishin me origjin hebraike dhe pagane. Besimi m i pastr dhe m i thell n historin e Kishs s Krishter sht ai, q ka ardhur si pasoj e ngadhnjimit t besimit t krishter mbi besimin e vjetr. Shembulli m ideal i ksaj q them sht ungjillzuesi dhe ndriuesi i kombeve, apostull Pavli. Sinqerisht, nuk arrij dot t kuptoj se, si ka mundsi q, njerz brenda Kishs son, t luftojn Hirsi Joanin me nj argument t till q, prvese amoral, sht edhe tejet trashanik.

  Prse sht trashanik? Po e shpjegoj menjher. Ndoshta nj pjes e lexuesve s ksaj teme nuk e din se nj mysliman nuk mund t hiqet kurr si i krishter, aq m tepr t lexoj Simbolin e Besimit (Besoren), sidomos t marr pjes n Kungatn Hyjnore. Nuk mund ta bj kt n asnj rast. E ndalon feja e tyre, ashtu si ndalon edhe konvertimin e nj myslimani n nj fe tjetr. Para gjashtmbdhjet vitesh, kur po shkruaja n kt forum pr Miri Cicin, gjat kohs q ky, edhe pse pr nj koh shum t shkurtr, ishte prift kanonik, shkrimet e mia po nxirrnin pr her t par n drit surratin e vrtet t ktij mashtruesi analfabet. Vetm se, t dhnat q po zbuloja, ishin si me pikatore, n nj koh q trsia e tyre ishte n dijenin time t plot vite prpara. Madje, n kohn q po shkruaja, kisha prpara edhe dshmin zyrtare t penalitetit, e cila vrtetonte pr periudhn q ky kishte kaluar n burgjet e Shqipris si keqbrs ordiner. Nga ana tjetr, i drgoja vazhdimisht mesazhe n email-in e tij, ku do dit e m tepr, ai kuptonte se un dija gjithka, por nuk arrinte t kuptonte se prse un nuk ia nxirrja menjher n forum e do gj t merrte fund njher e mir. E kuptoja se si ai, ashtu edhe ata pak debil q kishte rreth vetes, ishin terrorizuar deri aty sa s’mbante m uj pilafi. Me sa duket, n nj moment, u mblodhn kok m kok dhe, pasi shfrytzuan t gjith fuqin e inteligjencs s tyre, doln n prfundimin se un isha nj mysliman, q po i bka presion ksaj figure t shquar t ortodoksis dhe shqiptarizms. Madje, disa nga shkrimet e mia u hoqn nga forumi, sepse kta ishin ankuar tek administratort se nj terrorist islamik po terrorizonte ajkn e ortodoksis, Miri Cicin!!!!

  ’sht e vrteta, administratort e forumit u mashtruan deri n nj far mase nga kta debil, sepse n shkrimet e deriathershme, un nuk kisha deklaruar se isha ortodoks. Mbaja vrtet nj paansi, nj neutralitet ideologjik do t thosha, por kjo nuk do t thoshte se isha islamik. Esht e vrtet q Miri Cici me dy – tre tuhaf q i mbanin ann u terrorizuan prej meje, por kjo nuk do t thoshte se un isha terrorist, aq m tepr terrorist islamik. Kur e pash q kta, pas do shkrimi tim, m suleshin me akuza, si p.sh. se doja t vrisja kt kanakar t shqiptarizms dhe ortodoksis botrore, pa thn ndonj fjal tjetr, shkrova Simbolin e Besimit: Besoj n nj Perndi, at t trfuqishm... Pas ktij mesazhi, ata jo vetm q nuk guxuan t m akuzonin si islamik, por edhe u shfarosn nga Forumi njher e mir, sikur t mos kishin ekzistuar kurr m par.

  Prse e prmenda kt histori? Sepse dua t them se edhe Miri Cici, q sht bagti e bujqsi, nj cop gdhe, e dinte se nj mysliman nuk do t thoshte, as nuk do t shkruante kurr Besoren ortodokse. As nj besimtar ortodoks, pavarsisht prejardhjes s tij, nuk mund t quhet mysliman kur bn t njjtn gj, aq m tepr nj klerik, aq m tepr nj Episkop. Kaq thjesht! Prderisa kt gj e dinte edhe Miri Cici, kta t tjert, pr t cilt e di mir se jan m t zgjuar e m t shkolluar nga ky, nuk e din? E din pa dyshimin m t vogl, por nuk u intereson e vrteta. U intereson vetm shpifja, ashtu si n rastin e “vils” prej miliona dollarsh t Hirsi Joanit, sepse vetm me shpifje shpresojn t prmbushin qllimet e tyre t mbrapshta. Ktu lind prsri nj pyetje tjetr. Prderisa Miri Cici e dinte qysh ather kt gj, prse sht duke folur prsri pr mysliman brenda Kishs son? Sepse i shrben pikrisht ktij grupi, q ndr t tjera, ka prhapur edhe shpifjen e “vils” n fjal. A jam n gjendje un t vrtetoj kt lidhje? Sigurisht, prandaj dhe jam ktu, pr t vrtetuar katriprisht kt dhe shum t tjera si kto.

  Vazhdojm...

 17. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Sos gomari q na ngordhi, po s'na len rehat as mizat...

 18. #78
  Korcari Maska e niko korcari
  Antarsuar
  14-04-2004
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  50
  Postime
  93

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  “Vila” prej miliona dollarsh e Hirsi Joanit (9)

  (Nga Niko Korari)

  N gazetn e djeshme italiane “La Reppublica” lexova nj artikull mjaft interesant me titull: Papa: “Thashethemet m t kqija se Covid, jan fjalt e Djallit” (Il Papa: "Le chiacchiere peggio del Covid, sono le parole del Diavolo"). Mendova se i prshtaten deri n nj far mase nntems q kam hapur ktu. Them “deri n nj far mase”, sepse n prgjithsi, predikimi i Paps s Roms gjat shrbess, q katolikt e quajn “Angelus” (Esht nj lutje, n kujtim t misterit t Trupzimit t Zotit, e cila e ka marr emrin nga fjala fillestare e tekstit q lexohet n kt rast: Angelus Domini nuntiavit Mariae), u referohet m shum thashethemeve, t cilat, si thuhet n shqip, e bjn mizn buall. Nj rast i till sht padyshim ai q m detyroi t hap kt nntem, kur disa individ brenda Kishs, nj shtpiz t vogl fshati n nj vend t pabanueshm, pa vlern m t vogl monetare n treg (vlera e vrtet e saj sht nostalgjia e t zotve pr shtpin prindrore dhe asgj m shum), e shndrruan n nj vil madhshtore, me nj kosto prej miliona dollarsh!!!

  N kndvshtrimin shpirtror, fjalt e Paps nuk thon ndonj gj t re, ndonj gj q nuk e kemi dgjuar m par. Prkundrazi, n Kishn Ortodokse, tema t tilla shpirtrore dhe edukative jan lvruar gjithmon nga Etrit e Kishs, nga predikimet e etrve tan shpirtror, nga botimet e shumta q qarkullojn, etj. etj. Ajo q, pr mendimin tim, ngjall interes pr fjalt e Paps, sht fakti se problemi i thashethemeve sht nj problem akut jo vetm pr shoqri t prapambetura e kriptokomuniste, si sht shoqria shqiptare, por edhe pr shoqrit perndimore, t cilat jan shum m t emancipuara se kjo e jona. Por le t lexojm m mir disa fragmente nga kjo gazet, pr t kuptuar edhe shqetsimin e Papa Franeskos:

  __________________________

  Thashethemet bllokojn zemrn e komunitetit. Thashethemexhiu i madh sht Djalli, q flet gjithmon keq pr t tjert. Sepse ai sht nj gnjeshtar, q krkon t prish unitetin e Kishs, duke larguar vllezrit e duke penguar prbashksin. Le t prpiqemi t mos merremi me thashetheme. Thashethemet jan nj murtaj m e keqe se Covid. Le t prpiqemi t mos merremi m me thashetheme.

  Thashethemet dmtojn unitetin e Kishs, e privojn nga t qent komunitet. Djalli krkon t prish unitetin e Kishs duke prdorur nj binom (mashtrim dhe thashetheme), i cili, pr fat t keq, rezulton shum her mjaft joshs pr t gjith, prfshir ktu edhe t krishtert. Ju lutem, le t bjm nj prpjekje pr t mos u marr me thashetheme.


  N fund, gazeta komenton se fjalt e Paps nuk jan vetm nj kshill pr delet e grigjs, por edhe pr barinjt e saj.
  _________________________

  Dhe tani, nj koment t vogl nga ana ime. Djalli nuk lufton vetm Kishn Orthodokse dhe as vetm antart e saj. Djalli lufton njeriun n prgjithsi, kudo ku ai ndodhet, pa dallim feje, kombi, ngjyre... Thjesht, besoj se n Kishn Orthodhokse ka m shum arsye pr shpalosur t gjith arsenalin e mjeteve q disponon.

  Vazhdojm, edhe pse ksaj here mund t marr fjaln Gjiksana, i cili m thot se ka dika pr t shkruar, por kuptohet q un ktu jam dhe nuk kam mbaruar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niko korcari : 07-09-2020 m 09:26

 19. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Element shtes q vrtetojn koktrashsin legjendare t laikut Miri Cici

  Si m kan informuar, ish- prifti i dikurshm, Foti Cici, sot laiku Fatmir Cici, i Gligorit dhe i Aleksandrs, lindur dhe rritur n Nivic – Bubar t Sarands, me arsim t mesm bujqsor t rregullt, por me nj diplom teologjie t paligjshme (sepse, sipas ligjeve n fuqi, sht e pavlefshme), sht hedhur prpjet nga publikimi n faqen zyrtare t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris i nj deklarate pr shtyp t saj, e cila vrteton me fakte e dokumente se kush sht n realitet Fatmir Cici, d.m.th. sa i vlen me t vrtet lkura ksaj dhie t zgjebosur, por q i plqen kaq shum t mbaj bishtin prpjet.

  Me sa duket nga reagimet e tij, nj nga detajet e ksaj deklarate, q i ka djegur m shum, sht ai q bn fjal pr kohzgjatjen e tepruar t viteve t studimit n Fakultetin Teologjik t Universitetit t Athins (nga 4 n 7 vite). Ky sht nj fakt i pamohueshm, t cilin edhe vet Miri e pranon, pavarsisht se e justifikon me mnyrn e tij, gj q do ta komentoj n nj moment. Pra, jam i sigurt se t gjith pa prjashtim jan dakord n kt pik me deklaratn pr shtyp t KOASH. T gjith, prve meje. Un nuk jam dakord. Nuk jam dakord jo me faktin si fakt, por me brendin e tij m t thell. Nse themi se Miri Cici e mori diplomn e teologjis brenda shtat vitesh, n vend q ta merrte pr katr, sht njsoj si t’i ngrem atij nj lapidar gjigant, sepse n thelb pranojm q ai e mori diplomn, d.m.th. ai zotron dijet q parashikon marrja e diploms, qoft edhe brenda dyfishit t kohs minimale t parashikuar. Por ja q e vrteta nuk sht aspak ashtu. Nse u hidhni nj sy postimeve #11 dhe #12 (faqja 1) t ksaj teme, do t bindeni pr kt q them (Si mund ta lexoni vet n kto postime, ai ka kaluar nj numr shum t madh msimesh n Fakultetin Teologjik t Athins, q lidhen me kriticizmin tekstual, por kur shkon n Universitetin Shtetror t Ohaios, pranon me gojn e vet se as q e ka iden se far sht kriticizmi tekstual!).

  Si un tani, ashtu edhe Niko Korari n postimet e para 16 viteve, kemi theksuar se diploma e Miri Cicit ka dy pika t dobta. E para, ky person nuk kishte t drejt t studionte n asnj fakultet tjetr, prvese pr agronomi dhe veterinari. Natyra e shkollave t mesme bujqsore t kohs ishte e till, q njohurit q ofronte ishin 100% t orientuara n kto dy deg. Nuk ekziston asnj rast q nj nxns q ka mbaruar arsimin mesm bujqsor, t ket shkuar pr studime n shkolla t larta n profile t tjera. Ndalohej dhe ndalohet me ligj! Sot, n Shqipri, nuk ka m shkolla me programe t tilla. Arsimi i Mesm i t gjitha profileve, ofron dije pr t gjitha degt e universitetit. Megjithat, t gjith ata q dshirojn t ndjekin studimet jasht shtetit, jan t detyruar t marrin nj vrtetim nga Ministria e Arsimit t Shqipris, ku t thuhet shprehimisht se shkolla e mesme q kan mbaruar, i lejon ata t vazhdojn studimet n t gjitha universitetet e Shqipris. Nga ky ligj un njoh vetm dy prjashtime, Miri Cicin dhe vllan e vet, Artemios Tsitsis (pr kt t fundit do kisha br nja dy veprime n Greqi, por ja q koronavirusi na ka mbyllur brenda. Megjithat, nja dy mesazhe drejtuar Ministris s Arsimit t Greqis dhe fakulteteve teologjike t Athins dhe Selanikut mund t’i bj edhe nga shtpia. Madje e quaj t pafalshme q nuk e kam br deri tani).

  Pika e dyt e dobt e diploms s Miri Cicit sht se ajo sht prftuar n mnyr t pandershme. Me kt rast, dua t prmend vetm tre raste, tre raste kuptimplote, tre provime q ai ka dhn n Fakultetin Teologjik, pr t kuptuar se si ky supermashtrues sht br me diplom universitare. Pra, n vazhdim, do bj fjal pr provimin e par q ka dhn Miri n Athin, pr provimin e par q ka kaluar dhe pr provimin e fundit q un kam dijeni se si e ka kaluar. E theksoj, jo t fundit q ai ka dhn n kt fakultet, por t fundit q un kam dijeni se si e ka kaluar. Sipas rendit kronologjik, msimet jan prkatsisht Gjuha e Dhiats s Re, Hyrje n Dhiatn e Vjetr, Dogmatik.


  Provimi i par q ka dhn Miri Cici ishte Gjuha e Dhiats s Re, nj lnd teorike mjaft e thjesht, mjaft e dobishme, por edhe mjaft trheqse. Nuk ofronte njohuri t mirfillta gjuhsore, por t dhna historike mbi prhapjen e greqishtes s vjetr n periudhn helenistike, q njihet me emrin koine dhe fillon me Aleksandrin e Madh. Autori i librit ishte edhe profesori i lnds, nj arvanitas zemrbardh, nj i krishter i vrtet, por edhe nj filolog e teolog mjaft i aft. Quhej Lukas Filis. Ishte i njjti profesor q jepte edhe greqishten e vjetr, d.m.th. atikishten, gjuhn e filozofve t lasht grek. Miri kishte lexuar rreth nj muaj pr kt lnd shum or n dit. Kt e kam theksuar edhe n postime t mparshme. Kush akuzon Miri Cicin se nuk ka br prpjekje pr t’u shkolluar, se nuk ka lexuar dit e nat n sezone provimesh, ka t bj me mua. Problemi i tij nuk sht se nuk ka lexuar, por se sht koktrash. Provimi jepej me shkrim, por studentve q vinin nga vende t huaja, q ende nuk e njihnin mir greqishten, u bhej nj favor i madh. E jepnin provimin me goj. Kt provim kaq t thjesht, n nj atmosfer kaq miqsore, me nj profesor kaq zemrbardhe e kaq t predispozuar pr ta ndihmuar, Miri nuk e kaloi dot. Profesori bri ’ishte e mundur, por ja q Miri nuk ishte n gjendje t’i prgjigjej qoft edhe nj pyetjeje t vetme, qoft edhe pjesrisht. N vazhdim, u fut edhe disa her t tjera, por prsri rezultati ishte i njjti. Si prfundim, pas shum kohsh e pas shum prpjekjesh, provimin m t thjesht n fakultet, arriti ta kalonte duke e vn kt profesor t mir n nj pozit shum t vshtir. Miri arriti deri atje sa i tha se edhe ky vet ishte nj arvanitas nga Himara (Nivic – Bubari) dhe se arvanitasit duhet ta ndihmojn njri-tjetrin.

  Provimi i par q ka kaluar Miri ishte Hyrje n Dhiatn e Vjetr. Profesorin e lnds studentt e thrrisnin me prkdheli “Nikollaq”. Bashkshortja ishte edhe ajo profesoresh tek e njjta katedr. Miri u fut n provim vet i dyt. Gjn e par q bri, i tha profesorit se ishte nga Vorio Epiri dhe se haste mjaft vshtirsi n gjuhn greke (argument i cili qndronte). Profesori u gzua shum q n fakultet kishin ardhur student edhe nga nj vend si Shqipria, q njihej pr ateizmin agresiv t saj dhe shkeljet e do t drejte njerzore. Madje jo vetm q u gzua, por edhe u entuziazmua. Ky entuziazm nuk iu shua edhe kur Miri Cici nuk iu prgjigj asnj pyetjeje. Rndsi kishte q prgjigjej edhe pr llogari t tij shoku q kishte n krah. Kur profesori e vlersoi me notn 8, fluturoi nga gzimi. N dark, n salln e ngrnies s konviktit ku jetonte, prball Ambasads Amerikane n Athin, Rruga Kartali 7, dha nj recital humoristik njsoj si ata palaot e cirkut prpara fmijve t kopshtit. Drejtori i konviktit (ishte konvikt privat) e pyeti se si kishte kaluar n provim dhe Miri, n kulmin e qejfit q m n fund kishte kaluar provimin e par, filloi t prshkruante me gojn vesh m vesh mnyrn se si ishte zhvilluar provimi. Fjalt q pasojn jan t tij, pa asnj shtes, pa asnj ekzagjerim: “Ha, ha, ha..., un nuk fola fare, se nuk dija asnj nga pyetjet q m bri. Profesori pyeste mua, shoku im n krah prgjigjej, por mua m thoshte bravo! Ha, ha, ha, ha...”. Konviktort e tjer u shkuln gazit, sepse Miri e prshkruante mjaft bukur kt sken. Her pas here mbushnin gotat me uj dhe i rrkllenin me nj frym, se gati sa s’po mbyteshin nga ushqimi q u mbetej n gryk nga t qeshurit.

  Provimi i fundit, pr t cilin un kam dijeni se si e ka kaluar Miri Cici (dhe jo i fundit q ai ka dhn) ishte dogmatika. Profesori quhej Ksiκsakis. Ishte nj zotri i vrtet, me pamje aristokrate, sa sjellshm aq edhe korrekt me studentt. Nuk e jepte notn leht dhe msimi i tij ishte shum i vshtir. Para se t jepte kt provim, Miri Cici kishte shkuar n Shqipri pr t “ndihmuar” Kishn Mm. Ishte takuar me Kryepiskopin Anastas, ishte prpjekur t hiqej pr nj periudh t shkurtr si prkthyes n Durrs, kishte rregulluar burs pr t vllan, Artemios Tsitsis, dhe ishte kthyer prsri n Athin q t vazhdonte “studimet”. N zyrn e profesor Ksiksakit ishin rreth pes student t tjer t huaj, kryesisht nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme. Pyetjet i drejtoheshin me radh do studenti dhe ai prgjigjej me goj, n prani t t gjithve. Fillimisht Miri nuk e hapi gojn fare, si gjithmon. Mirpo presioni q ushtronte prania e studentve t tjer ishte mjaft i madh, sepse t gjith prgjigjeshin, kurse ky jo, n nj koh q duhej patjetr ta kalonte provimin, sepse humbiste bursn q merrte nga MPJ e Greqis. Pr kt arsye, ishte i detyruar t thoshte dika, q t justifikonte nj rivendikim t mundshm note kaluese. E keqja ishte se nuk dinte far t thoshte, prandaj dhe nga goja e tij doln disa gjepura, disa brokulla, q sado i sjellshm q t ishe, nuk mund t rrije pa qeshur. Studentt e tjer kishin ulur kokn me takt, kishin vn prpara fytyrs ca flet formati q t mbulonin t qeshurat, edhe pse supet q u tundeshin sa majtas e djathtas, i tradhtonin ata pr gazin q kishte shprthyer gjithandej e q prpiqeshin ta mbanin me zor nga mirsjellja. Miri e vuri re kt gj. Pr t dal nga situata, filloi edhe ky t qeshte si idiot. Ather t qeshurat e t tjerve shprthyen akoma m shum, madje hapur fare. I vetmi q nuk qeshte ishte profesor Ksiksakis. Nxori bllokun me shnime dhe filloi t thoshte notn e gjithsecilit. Kur erdhi radha e nots s Mirit, ky u ngrit n kmb shum i shqetsuar dhe iu afrua profesorit me kurriz nga shokt dhe duke u prpjekur q t mos e dgjonin t tjert, po i pshpriste n vesh. Ndrkoh, ambienti ishte mjaft i vogl (zyr ishte, jo klas), prandaj dhe t gjitha ato q tha i dgjuan t gjith. Miri Cici i pshpriti se sapo ishte kthyer nga Shqipria, ku kishte ofruar ndihmn e tij pr Kishn mm, prandaj dhe nuk kishte shum koh pr t lexuar. I tha gjithashtu se po prgatitej t bhej murg. N fund i tha edhe se kishte t fala nga Kryepiskopi Anastas dhe se ky po i lutej q ta ndihmonte pr t kaluar kt provim n emr t nevojave madhore q kishte Kisha e Shqipris pr teolog. Profesor Ksiksakis u vu n nj pozicion jashtzakonisht t vshtir. U pa se ishte n nj dilem t madhe dhe kuptohet se pr far arsye. Pasi u mendua thell, i vuri nj pes dhe nuk ia vari m. Studentt e tjer u inatosn keq. Nuk ishte hera e par q ndodheshin prpara nj skene t till. Miri Cici, edhe pse nuk prgjigjej kurr, kishte kaluar provime q kta, edhe pse ishin prgjigjur, kishin mbetur. Vendosn t shkonin tek Dekani i Fakultetit dhe t ankoheshin pr racizm ndaj tyre. Argumenti i tyre ishte se Miri Cici (Fotios quhej asokohe) i kalonte provimet ngaq ishte grek nga Vorio Epiri dhe jo ngaq meritonte t kalonte.

  Sinqerisht q un nuk e di se far bn ata studentt e huaj n vazhdim. Di vetm q, vite m pas, kur Kryepiskopi Anastas u informua pr kt gj, u mrzit shum. Madje kur qlloi q shkoi n Athin, thirri t gjith studentt q studionin atje pr teologji, duke krkuar prej tyre q t mos prdornin kurr emrin e tij n raste si ky me Miri Cicin.

  Kjo sht mnyra, me t ciln Miri Cici ka marr diplomn e teologjis. Ky sht formimi dhe shkollimi i tij i vrtet. Kjo sht arsyeja se pse nuk ka arritur kurr m t marr ndonj diplom tjetr, pavarsisht se u pranua pr studime pasuniversitare n Athin, Angli dhe Ohaio (SHBA).
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-09-2020 m 11:13

 20. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Koktrashsia – aleati m i ngusht i analfabetizmit t Miri Cicit

  Tri rastet e tre provimeve t ndryshme q prshkrova n shkrimin e msiprm, tregojn qart nivelin e vrtet arsimor, etikn, por edhe koktrashsin legjendare t laikut Miri Cici. Po e prsris edhe n her se, fakti q Miri Cici mori diplomn e teologjis pas shtat vitesh, n nj koh q duhej ta merrte pr katr, nuk do t thot se ky arriti q pas shtat vitesh t dilte nj teolog i prgatitur, ashtu si e prshkruante diploma. N asnj mnyr! Thjesht, Miri Cici arriti pas shtat vitesh t merrte nj cop letr bakalli me metoda e mashtrime prej mafiozi shqiptar, e cila nuk kishte, nuk ka dhe nuk mund t ket asnj vler, prandaj dhe, n asnj moment t jets s vet, nuk i ka shrbyer dhe nuk ka pr t’i shrbyer deri sa t dal n pension. E vetmja diplom e vlefshme q zotron Miri Cici, e cila i prshtatet plotsisht si nivelit arsimor, ashtu edhe etiks s tij, sht Dshmia e Penalitetit, e cila vrteton se ka br pes muaj burg si keqbrs ordiner. Me kt diplom ka ngrn buk deri tani, me kt edhe do t vazhdoj t haj! Mos u b merak, Mirush! Kt diplom nuk ta mohon njeri. Esht e jotja. Ke derdhur gjak pr t ta fituar (T kuptohemi, jo gjakun tnd, por kjo nuk ka rndsi).

  Me sa m than (sepse, sinqerisht, un as q a kam marr mundimin t lexoj ato q shkruan n fb), Miri Cici sht hedhur prpjet kur ka lexuar n deklaratn pr shtyp t Kishs Orthodhokse, ku ndr t tjera, i thuhet se e ka mbaruar fakultetin pas shtat vitesh. Nuk e ka mohuar si fakt, por e ka justifikuar me pretendimin se, n kto shtat vite, ka marr dy shkolla njhersh!!! Vrtet, mo, Miri? Me k kujton se flet? Me Dranen apo me Shukrien? Apo me t dyja bashk?

  Jan kto mashtrime prej idioti, t ktij palaoje cirku, q kujton se shoqria shqiptare prbhet vetm nga njerz si dy tuhafet e siprprmendura, mashtrime t cilat m detyrojn ta montoj deri n vidhn e fundit e ta shes pr skrap tek arixhinjt pr njzet lek t vjetra kilogramin.

  Pr t par se sa qndron ky pretendim i tij, le t’i referohemi s pari legjislacionit q sht n fuqi n Greqi. N momentin q nj student shkon e regjistrohet n nj fakultet fardo, i krkohet t bj nj “Deklarat me Prgjegjsi t Ligjit 105”, ku nnshkruan se nuk sht i regjistruar n asnj fakultet tjetr brenda Greqis. Legjislacioni grek ndalon n mnyr kategorike q nj person t studioj njhersh n dy shkolla t larta. Ndrkoh, do person q studion n nj fakultet grek, sht i lir t shkoj n kinema, n kafene, apo n ndonj kurs gjuhe t huaj, kurs muzike etj., pa asnj pasoj ligjore. Ajo “shkolla” e dyt e Mirit sht pikrisht nj kurs i till muzike bizantine (pavarsisht emrtimit n letra), i cili frekuentohet nga njerz t do moshe, t cilt duan t nxjerrin ndonj t ardhur si psalt n kishat e famullive ku jetojn. Kurse t tilla ka pothuajse n do Mitropoli t Greqis. Nuk t ofron asnj t drejt dhe as t ngre nivelin arsimor n nj shkall m t lart nga ajo q kishe para se t mbaroje kt. Nse je regjistruar atje me diplom shkolle t mesme, edhe pas mbarimit t ktij kursi, me arsim t mesm do t mbetesh. Kjo sht me pak fjal “shkolla” e dyt e Miri Cicit!!!

  Gjithsesi, le ta zm pr nj ast se kjo ishte nj shkoll e dyt. far e pengonte Miri Cicin q t mbaronte njher teologjin, pastaj t vazhdonte edhe studimet e tij t famshme pr muzik bizantine? Prse i duhej patjetr t ishte n dy shkolla njhersh? Pr nj arsye shum t thjesht. Duke mos mundur t kalonte provimet n teologji, humbiste bursn. Zyra e Bursave n katin e pest t Ministris s Jashtme, (Rruga Akadhimias 3) konkretisht z. Kheliotis, dhe pas tij nj zonj tjetr mjaft e rrept, i krkonin me ngulm t sillte vrtetim nga Fakulteti Teologjik me numrin e caktuar t msimeve q ishte i detyruar t kalonte. Ku ta gjente Miri nj vrtetim t till? Ather filloi lojn e tij t njohur me Kishn e Shqipris. Kam dhn hollsi edhe un, por edhe Niko Korari n postimet e vjetra, se si ia arriti q me ndihmn e saj t shtynte edhe bursn, edhe t rregullonte t vllan n Selanik. “Studimet” e tij n muzikn bizantine ishin ferexheja, q mbulonte dshtimin e tij n fakultetin teologjik dhe justifikonte prpara Ministris s Jashtme t Greqis shtyrjen e burss. Kjo sht e vrteta e “shkollimit t dyfisht” t Miri Cicit. Nj fakultet q zgjati shtat vite, me nj diplom teologjie t marr me lloj-lloj pisllqesh, dhe nj kurs pr muzik bizantine, q nxirrte psalt pr kishat e lagjeve dhe fshatrave t Greqis.

  Por mos kujtoni se kjo historia e dy-shkollimit shtatvjear t Miri Cicit mbaron ktu. Kam ende edhe disa gjra t tjera pr t shtuar. T gjith teologt e Shqipris e din mir se kt lloj shkollimi (Teologji + muzik bizantine) nuk e ka br vetm Miri. E kan br edhe t tjer. Un njoh personalisht nj rast t till, ku personi i drguar nga Kisha e Shqipris pr studime teologjike n Athin ka mbaruar brenda katr vitesh edhe fakultetin teologjik, edhe kt shkolln tjetr t muziks bizantine, t njjtn q ka mbaruar edhe Miri Cici. E theksoj: brenda katr vitesh! Apo jo, mo Miri? Nuk jam shum i sigurt dhe nuk ngul kmb, por m duket se edhe vllai i tij, Artemios Tsitsis, ka br t njjtn gj.

  Po shpjegoj tani pr lexuesit e ksaj teme (t cilt po arrijn numrin 15.000) edhe nj detaj t fundit, q t bhet akoma m e kuptueshme se shtat vitet e studimeve t Miri Cicit n Athin ishin produkt i koktrashsis s tij legjendare dhe asgj m shum. Si t gjitha universitetet n t gjith botn e qytetruar, edhe Universiteti Kapodistrik i Athins, n kuadrin e vet administrimit, kishte rregulloren e vet t brendshme. Njri prej ktyre rregullave i lejonte studentt q, n nj vit akademik, t kalonin 50% m shum provime se numri q rezultonte nga totali i msimeve pjestuar pr katr vitet e studimeve. D.m.th., n periudhn q Miri Cici bnte sikur studionte n Fakultetin Teologjik t Athins, totali i msimeve pr katr vite ishte 48, pr nj vit ishte 12, por brenda vitit, nj studenti i lejohej t kalonte edhe 6 m shum, pra, 18. N dy vite mund t kalonte 36 msime, dhe pr dy vite t tjera mbeteshin 12 msime. Pra nse dikush ishte i zoti t lexonte m shum, e mbaronte fakultetin pr m pak se tri vite, edhe pse pr t marr diplomn duhej t priste deri sa t mbusheshin plot katr vite nga data e regjistrimit n kt fakultet, e cila ishte edhe periudha minimale, gjat s cils nj student mund t prfundonte zyrtarisht studimet e veta.

  O Miri! E mban mend q nj i njohuri yt u zhduk papritur e papandyer nga fakulteti, ndrsa ti u bre shum merak, se mos e kishin rrmbyer jashttoksort? E? N fakt u bre kot merak, se fal teje dhe ca plehrave t tjera si puna jote, ishte n mbikqyrje t plot t islamistve t Gazidedes. Nuk e kishin rrmbyer jashttoksort, Miri! Thjesht, shfrytzoi kt rregull t Fakultetit dhe i mbaroi provimet pr dy vite e gjysm, prandaj dhe t la pendt kaq shpejt. Nejse! Ky sht nj kapitull tjetr, t cilin, i lutem Zotit, ta zgjidhim ball pr ball, ose tek pr tek, si thon andej nga vendlindja ime.

  Dua t them se, nse Miri Cici ishte kaq erudit, sa ’krkon t hiqet, mund t mbaronte n m pak se katr vjet edhe teologjin, edhe kursin e muziks bizantine. Por ai nuk e bnte dot kt sepse nuk ka as kapacitetet m minimale intelektuale. Nga ana tjetr, ai nuk mund ta pranoj nj gj t till, sepse q t luaj rolin e pasardhsit t Fan Nolit, si ia krkon misioni, duhet t shfaqet si erudit i madh, por edhe si klerik me raso. Si e kan kuptuar t gjith tashm, fal edhe Deklarats pr Shtyp t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, e cila paraqiti dokumentet e duhura, q vrtetojn se ky karagjoz nuk ka raso, Miri Cici prpiqet t shptoj t paktn famn e eruditit, q ai vet e ka prhapur pr vite me radh nprmjet profileve t tij t shumfishta n mediet sociale. Por ja q i ka br hesapet pa hanxhin. N shkrimin e radhs do t sjell plot t dhna t tjera pr koktrashsin e njeriut m koktrash q kam njohur n jetn time.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 13-09-2020 m 14:31

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •