Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 62 prej 62
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  61
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  __________________Shqiptart e Kanadas shkelmojn me neveri perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit

  Vetm pak koh pas dorzimit t tij n prift, Fatmir Fotaq Cici u kthye n hero barsoletash gazmore edhe n Kanada. Shqiptart e atjeshm argaliseshin me mnyrn se si ky cicmic rrekej t shmbllente n pamje e n t folur si Fan Noli. Pjesa drmuese e tyre sapo kishte ardhur n Kanada dhe ndodhej n proces legalizimi pr leje qndrimi. Disa prej tyre ishin madje edhe nga zona e Sarands dhe e njihnin nga afr kt cicmic. N postimet e forumeve t kohs, kta t fundit shprehen me mjaft ironi pr t gjith ata, q mendonin vrtet se ky prift bubariot me nivel kopshti pa drek, analfabet n dije e i pagdhendur n sjellje, mund t krahasohej n ndonj aspekt me Fan Nolin e madh. Besoj se kta djem kishin shum t drejt pr komentet e tyre ironike, por nuk kishin aspak t drejt kur mendonin se kishte ne t vrtet zra, q pohonin nj t till. N fakt, si u vrtetua m von, ishte vet Fatmir Fotaq Cici ai q shkruante n mediet elektronike t kohs me emra t ndryshm, duke mburrur e lavdruar vetveten si ato grat llafazane, q prisnin radhn t mbushnin gjymat n burimin e fshatit.

  ’sht e vrteta, prifti i mparshm shqiptar, Nikolla Kavaja, gzonte nj far respekti tek shqiptart ortodoks, nj pjes t t cilve kishte arritur t’i sillte n kishn ku meshonte. Sipas Fatmir Fotaq Cicit, nse do t bhej ky vet prift, brenda nj kohe t shkurtr kisha jo vetm q do t mbushej, por me t ardhurat e shumta, do t mund t blihej nj kish e re pr kt komunitet. Kt gj ia fryu n vesh edhe Serafimit t Kanadas, i cili fillimisht i zuri bes fjalve t tij. Kjo ishte arsyeja q vendosi t largonte priftin ekzistues, Nikolla Kavajn, dhe ta zvendsonte me kt mashtrues t rndomt e kriminel ordiner, i cili hiqej si figur e shquar dhe erudit i madh.

  Nuk kaloi shum koh dhe Episkopi Serafim e kuptoi gabimin q kishte br, duke br prift kt pjell analfabetike, kt dshtak t paaft e t padenj pr t’i shrbyer ortodoksis. Jo vetm q kuptoi gabimin, por edhe u pendua kur pa q edhe ata besimtar q kishte mbledhur Nikolla Kavaja, u larguan prgjithmon npr kisha t tjera, kryesisht n kishat greke t Torontos dhe Montrealit.

  Nuk kishin kaluar as dy muaj nga momenti kur Fatmir Fotaq Cici kishte marr prsipr grumbullimin e ortodoksve shqiptar n nj kish ku t meshohej n gjuhn e tyre, kur Episkopi Serafim, duke par nga afr gjendjen e vajtueshme q ishte krijuar pas largimit t Nikolla Kavajs, u detyrua t ndrhynte personalisht pr t kontaktuar me t larguarit e pr t’i bindur t ktheheshin n kishn, q drejtonte prifti i ri, me emrin Fatmir Fotaq Cici. Sigurisht q prpjekjet e Serafimit nuk mund t sillnin asnj fryt. Zhgnjimi i shqiptarve pr shkak t ktij prifti dordolec, q ai vet e kishte hirotonisur, ishte kaq i madh, saq nuk bhej fjal pr rikthim.

  N kto kushte, pasi i kujtoi premtimet pompoze q i kishte br para se ta hirotoniste, Serafimi i tha priftit nga Nivic-Bubari se n vazhdim do t meshonte vetm nj her n muaj, ngaq kisha ku meshonte jo vetm q nuk kishte pothuajse fare besimtar, por edhe se kishte krijuar nj imazh shum t keq n syt e t krishterve t tjer, por edhe t autoriteteve kanadeze. N fakt, prifti i padenj Fatmir Fotaq Cici, i biri i Gligorit dhe i Aleksandrs, i dnuar me burgim n Shqipri pr vrasje t mbetur n tentativ, nuk mund t mos kujtonte zanatin e tij t vjetr, at t keqbrsit. Duke e ditur se po i vinte fundi, filloi t jepte kundrejt nj pagese t majme dshmi t rreme pr t gjith ata shqiptar, q krkonin t legalizoheshin n Kanada. Po ashtu, edhe pisllqe me certifikata martesash dhe zgjidhjesh t tyre. N rastet kur personi i interesuar pr t pasur nj vrtetim nga nj kish ortodokse guxonte ta krkonte at tek prifti Miri Cici, me ndrmjetsimin e nj personi t tret, mjer ai! Anatemat, sharjet dhe mallkimet n dialektin bubariot binin si rrufe mbi t.

  “Shn Asti i Kanadas”, ashtu si edhe ai i Athins, ishte nj biznes, q duhej t sillte fitime. Kushdo q krkonte qoft edhe shrbimin m t vogl duhej t paguante. Kishte disa shqiptar fukarenj, q nuk kishin buk t hanin (sepse nuk ishin rregulluar ende me pun e shtpi) q krkonin ndonj dshmi pr pun vullnetare n kish, me qllim q t plotsonin dokumentacionin pr leje qndrimi n Kanada. Kur shkonin dhe i qanin hallin ktij pseudoprifti zemrgur, ai u krkonte hapur para t thata, si gjoja kuot vjetore pr antarsim n kishn e Shn Astit. Kur ata i luteshin me lot n sy se nuk mund t paguanin nj kuot vjetore, por vetm mujore, sepse nuk kishin asnj t ardhur, ky maskara pervers i dbonte me nj pusull ku shkruhej: Antarsia n Kishn e Shn Astit sht vjetore, paguhet me ek dhe drgohet n adresn postare t Kishs, e cila shkruhet n krye t letrs. Emri n ek duhet shkruar vetm shqip: Kisha Ortodokse Shqiptare e Shn Astit.

  Prball perversiteteve t shmtuara t ktij pseudoprifti pervers, shqiptart e ndershm t Montrealit (prej t cilve kam nderin t jem pinjoll) dhe Torontos reaguan ashpr. I vun hun menjher dhe e degdisn shum larg, n shoqrin e saskuave. Atje pati aventura t tjera, shum m zbavitse se kto t msiprmet. Emri i tij prmendet edhe sot si “papa Foti i famshm”. Apo jo, mo Miri?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 19-07-2019 m 11:29

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  61
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  ___________________ Perversitetet e Fatmir Fotaq Cicit n komunitetin grek t Surrey-t n British Columbia

  Pas dshtimit t plot t priftit jallanxhi (pseudopriftit) Fatmir Fotaq Cicit t rikthente n kish t gjith ata ortodoks shqiptar, t cilt me shum mund i kishte afruar prifti i mparshm, Nikolla Kavaja, pozita e tij kundrejt Episkopit Serafim ishte vshtirsuar mjaft. Sigurisht q problemi kryesor pr t vazhdonte t mbetej mbijetesa, sepse n SHBA dhe Kanada nuk t paguan as shteti, as Kisha. Nse nuk je i aft t grumbullosh besimtar rreth vetes, t fitosh besimin dhe respektin e tyre, do t thot se nuk je i aft pr t qen prift. Pr personin n fjal, epiteti “i paaft” sht m e pakta q mund t thuhet, sepse m shum se i paaft, ai sht dhe mbetet i padenj pr t qen prift i Kishs Orthodhokse. Kjo sht nj shtje, q un e di shum mir, ashtu si edhe ai vet e di q un e di. Prej meje nuk ka mundur t fshihet kurr, sepse un kam qen, jam dhe do t jem pr t si shpata e Damokleut, si shkopi q bn sus ata qent tinzar, q zabrahanisin npr rrug e q gjuajn rastin pr kafshuar kalimtart.

  Kur Miri Cici e kuptoi se po i sosej uji i gamiles, mbi t ciln kishte hipur, kontaktoi menjher me mitropolitin e Kishs Greke t Torontos, Sotirios, i cili kishte qen mik me Mitropolitin e Konics, Sebastianosin. Iu prezantua si djal shpirtror i ktij t fundit, prandaj dhe Sotiriosi u prek dhe vendosi ta ndihmonte menjher. E caktoi si prift t prhershm n kishn e shenjt t Konstandinit dhe Elens n Surrey, qytet n British Columbia. Atje do t kishte t sigurt nj rrog t mir dhe nj mjedis shum miqsor, aq m tepr kur ky u prezantua si nj grek nga Vorio Epiri, q e kishin shtypur shqiptart mysliman pr shkak t origjins s tij t kulluar greke.

  Nga ana tjetr, duhej t ruante edhe marrdhnie korrekte me Episkopin Serafim, t OCA, sepse organikisht i prkiste asaj Kishe dhe, nse do t shkputej prej saj me ndonj veprim jokanonik, nuk do t mundte t shrbente as n Kishn Greke. N takimin q pati me me Serafimin, e siguroi at se po shkonte n Kishn Greke prkohsisht, me qllim q t sillte pran OCA t gjith shqiptart , q frekuentonin kishat greke t Vankuverit. Kam prshtypjen se Serafimi u mashtrua edhe nj her tjetr prej ktij sharlatani pervers. Por mund ta kem edhe gabim, sepse mund ta ket par si nj rast t mir pr ta hequr qafe kt prift jallanxhi, kryedembel e t paaft pr t trhequr rreth vetes besimtart nga Shqipria, n nj koh q priftrinj t tjer t OCA, q shrbenin n t njjtn zon, kishin arritur jo vetm q t sillnin n kish bashkkombsit e tyre, por edhe t pagzonin mysliman dhe ifut, t ardhur nga Irani! Nga ana tjetr, shptonte edhe shpenzimet e teprta, ai ato q ishin br pr t mbshtetur gjoja iniciativat e ktij teologu t shquar, q i kishin kushtuar si frngu puln.

  Kuptohet q grekt e Surrey-t nuk ishin indigjen t rndomt, q mund t’u shisje rruaza plastike me flori, apo t hanin sapunin pr djath. Shum shpejt ata e kuptuan se sa i vlente lkura ktij lopari nga Nivic-Bubari, i cili pretendonte t’u msonte ortodoksin antarve t nj komuniteti, jeta dhe identiteti i t cilve vrtitej pa pushim rreth besimit t t parve. Koktrashsia e tij fillimisht u trajtua me mirkuptim dhe zemrgjersi, sepse gjithmon e n do koh, njerzit e zgjuar tregohen zemrgjer me koktrasht. N fund t fundit, koktrashsia nuk sht zgjedhje, por identitet. Koktrashsia sht e lindur, jo e kultivuar. Koktrashsia sht pengesa m e madhe n rrugn e dijes, sepse nuk e lejon vullnetin e lir t fuqizoj trurin dhe t gdhend mendjen. Koktrashsia sht pjes e subkoshiencs, t ciln ndrgjegjja nuk arrin as ta lexoj, aq m tepr ta kontrolloj e ta nnshtroj. N kt pik dua t them dika pozitive dhe ngushlluese pr Fatmir Fotaq Cicin, madje me sinqeritetin m t madh. Dshmoj me dorn n Ungjill se ky njeri ka br prpjekje kolosale pr t kaluar provimet, kudo ku ka qen. Pr nj provim fare t thjesht mund t lexonte edhe pesmbdhjet or n dit pr nj muaj t tr, n kohn q shokt e tij mjaftoheshin n nj studim prej pak orsh dy dyt para t njjtit provim. Pra, un nuk e akuzoj Fatmir Fotaq Cicin se sht koktrash me dashje, as se nuk ka br prpjekje pr t’u liruar prej saj. Prkundrazi, e mirkuptoj dhe i shpreh solidaritetin tim pr gjendjen n t ciln ndodhet. Un e kam akuzuar dhe vazhdoj ta akuzoj vetm pr flliqsirat, q rrjedhin prej shpirtit t tij, pr t cilat nuk ka br as prpjekjen m t vogl pr t’u liruar. Prkundrazi, i ka prdorur si kundrpesh, pr t balancuar koktrashsin e tij legjendare kundrejt t gjith atyre, q kan ecur n jet me aftsit e tyre, pa shkelur mbi kufomat e t tjerve.

  Konflikti i Fatmir Fotaq Cicit me antart e komunitetit grek t Surrey-t filloi pr shkak t ndrtess t marr me qira, n t ciln strehohej kisha e Shn Konstandinit dhe Helens. N fakt ishte nj sall, e cila, kur u mor me qira, u tha se do t prdorej pr veprimtarit kulturore t komunitetit, dhe t dielave do t kthehej n kish. Ditt e tjera, ikonat do t mbuloheshin me takt, n mnyr q veprimtarit e radhs t mos prbnin fyerje pr besimin ortodoks t vet antarve t ktij komuniteti. Madje, n kontratn e qiras, prmendej fjala “HALL – sall” dhe jo “kish”. Prdorimi i ksaj salle pr veprimtari t ndryshme ishte edhe burimi i t ardhurave pr mbajtjen edhe t kishs.

  Me kalimin e kohs, situata u acarua s teprmi. Pr shkaqe q un nuk arrij dot t’i kuptoj, burrat iu shmangn konfliktimit t drejtprdrejt me “Papa Fotin e famshm”, si e quanin antart e ktij komuniteti. Kryesisht, iniciativa mbeti n duart e grave, t cilat krkuan ta dbonin me shkelma, madje tentuan ta vinin n jet kt ide t tyre, por u penguan nga m gjakftohtt. U njoftua Mitropoliti Sotirios, i cili erdhi n Surrey, por duke marr fillimisht ann e “papa Fotit t famshm”. Pas pak kohsh, komuniteti falimentoi financiarisht. Sotoriosi u detyrua ta largonte nga Kisha Greke e Kanadas, me justifikimin se ky prift ishte thjesht i huazuar nga OCA dhe jo pjes organike e Kishs Greke t Kanadas. Mbi t gjitha, ai e kuptoi se papa Foti i famshm, prvese koktrash e analfabet, ishte edhe kusar. Ai kishte grabitur me marifet t gjitha mjetet financiare q zotronte komuniteti. N postimin e radhs do t paraqes dshmi t shkruara t asaj kohe, t cilat do t’i prkthej n shqip pr lexuesit e ksaj teme.
  Papa Foti i famshm me Mitropolitin Grek t Torontos ________________________ Papa Foti i famshn duke lpir kazant e grekve

  Emri: Sotirios.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 21.6 KB ______________________-- Emri: Sotirios 1.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 34.2 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-07-2019 m 13:24

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •