Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 95
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  sht n nderin e ktij forumi ruajtja e temave t shkuara, t cilat, n mnyr t qart e t drejtprdrejt, hedhin drit mbi ngjarje dhe persona t ndryshm, duke gjurmzuar kshtu mendimet, prshtypjet, bindjet dhe bmat e protagonistve dhe opinionit publik shqiptar n nj sfond elektronik, i cili po i reziston mjaft mir kohs.

  Para 15 vitesh, n kt forum sht diskutuar gjersisht pr nj person, i cili n at periudh etiketohej si nj figur e errt, q po ndrmerrte nj mision t dyshimt n dm t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, t Kryepiskopit t saj dhe t shoqris shqiptare n trsi. Prezantohej me emrin At Foti Cici

  Jeta vrtetoi m s miri se, ato q u denoncuan n kt forum pr kt, me fakte e me dokumente, pjesa kryesore e t cilave u publikuan n shtypin e kohs nga autor jo anonim, por nga qytetar me emr e mbiemr, ishin t vrteta, prandaj dhe z. Fatmir Cici nuk guxoi kurr t'i drejtohej gjykats e t'i akuzonte ata pr shpifje, gj q nuk harronte t bnte npr forumet dhe blogjet e kohs. Ky person, i cili deri ather, pr t prmbushur misionin e tij t dyshimt, krkonte t fitonte publicitet dhe popullaritet, duke prdorur profile t ndryshme nga nj IP e vetme, por edhe duke shfrytzuar padijen e dy personave t tjer, t cilt i prdorte si mish pr top, duke i larguar kshtu nga rruga e Zotit dhe e ortodoksis. Jemi lutur gjithmon pr ta, sepse e dinim mir se ishin viktima t ktij njeriu, prandaj dhe jemi t gzuar q, tashm, i kan kthyer shpinn ktij manipuluesi antishqiptar e antiortodoks.

  Antiortodoksizmi i z. Fatmir Cici ndoshta nuk do t ishte kaq shqetsues pr nj pjes t shoqris shqiptare, qoft edhe pr nj pjes t vogl t saj, nse do t kufizohej n nj kuadr thjesht fetar nse nn kt mask nuk do t fshihej nj antishqiptarizm i thell, tashm i dokumentuar. Nuk sht rastsi q ky njeri u dbua prej t gjith shqiptarve. U dbua fillimisht edhe prej Dioqezs Shqiptare t Ameriks, drejtuesit e s cils ishin t part q e nxorn prjashta. Po ashtu, dshmit e t ndjerit Sejfi Protopapa dhe debatet e tij me kt person (t cilat jan ende n internet dhe n shtypin e kohs) dhe kushdo mund t'i lexoj e t kuptoj se sa i padshiruar sht ky njeri n gjirin e shqiptarizmit. N t njjtn mnyr u dbua edhe nga t gjitha Kishat Ortodokse, me t cilat erdhi n kontakt ose bashkpunoi pr nj far kohe. U dbua edhe nga OCA, pas nj vendimi zyrtar t ksaj Kishe (shih The Orthodox Church, NOV/DEC 2006, pg 10: DEPOSED
  CICI, The Rev. Foti, who was suspended, is deposed
  from all sacred functions of the Holy Priesthood and
  his name is removed from the ranks of clergy of
  the Orthodox Church in America by the Holy Synod
  of Bishops of the Orthodox Church in America/ October
  25, 2006.)

  Esht e qart se z. Fatmir Cici sht turpi i ortodoksis botrore. Gjithsesi, problemi i tij nuk sht vetm Kisha Orthodhokse e Shqipris, Kryepiskopi Anastas apo hierarkt dhe punonjsit e saj. Problemi i tij i vrtet sht mizantropia nga e cila sht pushtuar. Nuk le njeri pa shar, n kuptimin fizik dhe juridik. D.m.th. shan Kishn Orthodhokse, por edhe shqiptart. Vini re n postimet e tij n social media si shan myslimant n prgjithsi, jo individ t veant. Vini re si shan edhe bashkfshatart e tij kur bn fjal pr riparimin e atis s kishs s fshatit t tij, Nivic Bubar.

  Rishfaqet pas plot 15 vitesh heshtjeje t plot, t cilat jan vitet q nga momenti q Kisha Ortodokse n Amerik (OCA) e zhveshi nga prift e deri para pak kohsh, kur ky zotri paraqitet prsri si At Foti Cici, pa folur asnjher se ku shrben, kujt i shrben dhe kush e paguan.

  Ky shpifs i paguar, i cili sht m i urryer se nj vrass i paguar, akuzon gjith t tjert pr skandale seksuale, pr t kaluar imorale, etj., etj., n nj koh q ai vet ka dal nga burgjet e krimeve ordinere, pa guxuar ta pranoj kt fakt publikisht. Etika e postimeve t tij, e frymzuar dhe huazuar padyshim nga botimet pornografike, sht prov e dukshme patologjike e gjendjes n t ciln ndodhet shndeti i tij mendor. I vetmi ngushllim pr t mund t jet fakti se edhe t marrt mund t hyjn n histori. P.sh. Herostrati dogji Tempullin e Artemids n Efes (nj nga shtat mrekullit e bots) q ta shkruante historia. At q z. Fatmir Cici nuk ka kuptuar sht se t marrt mund t hyjn n histori, por nuk e bjn dot historin, as nuk e shkruajn dot at.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 01-03-2019 m 09:01

 2. Anetart m posht kan falenderuar GJIKSANA pr postimin:

  ilia spiro (01-03-2019)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fenomeni "Fatmir (Foti) Cici", n kuptimin e ekzistencs s nj organizmi t gjall shumqelizor, i cili eksitohet nga prania rreth tij e shoqris njerzore, e nj komuniteti apo e nj individi, q merr frym, jeton, vepron e prparon pa i marr leje atij (kto fjal jan n nj far mase perifrazim i nj thnieje t famshme t t ndjerit Sejfi Protopapa pr kt person), prbn rast t veant pr fushat e psikologjis dhe psikiatris. Rast t veant prbn edhe intensiteti i shprthimeve histerike dhe sasia e shkumzimeve t tij sa her q instinktet ziliqare, prej t cilave komandohet, e sinjalizojn se Kisha Orthodhokse e Shqipris, Kryepiskopi, hierarkia dhe antart e saj ecin prpara, pavarsisht sulmeve dhe shpifjeve, q dgjohen prej gojs s tij, por q n fakt burojn nga faktor t tjer, t ndryshm do her, por gjithmon po kaq keqdashs ndaj Kishs son. E themi dhe e rithemi se ky njeri, krejtsisht i pafaft e trsisht i paditur e i pashkolluar, por mbi t gjitha, i paralizuar deri n palc nga dembelizmi i tij legjendar i tipit stambolljan, e ka t pamundur t siguroj mbijetesn e vet n rrug t ndershme, aq m tepr t prparoj n dije, n virtyt e n jet shoqrore.

  Z. Fatmir Cici u prball me jetn e vrtet, me realitetin e ashpr t mbijetess, kur i mbaruan dhrahmit q merrte pr shum vite me radh nga Ministria e jashtme e Greqis, kur t gjith ata q e ndihmonin e kuptuan m n fund se lajkat dhe sahanlpirjet e tij ishin nj mashtrim. E vetmja mundsi reale q i mbetej ishte t kthehej n Shqipri e t ofronte edhe ai ndihmesn e tij n veprn e ringritjes s Kishs prej Kryepiskopit Anastas. Gjithsesi, kjo nuk mund t ishte nj zgjidhje pr t, sepse puna, pr m tepr vshtirsit e jashtzakonshme q ekzistonin ather Shqipri, ishin n antitez t plot me mnyrn e jetess dhe luksin q ai ndrronte.

  Instinkti i tij i mbijetess mbizotroi ndaj do lloji tjetr etike e morali njerzor, larg do parimi e virtyti t krishter, prtej traditave dhe zakoneve t vendit ku ishte rritur e edukuar, pse jo, edhe larg moralit t familjes nga rridhte. N mnyr q t hapte nj port t re mbijetese t rehatshme, shfrytzoi zrat, kritikat dhe paknaqsin q dgjoheshin e nj pjese t diaspors shqiptare n SHBA kundr zgjedhjes s nj shtetasi grek n drejtimin e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. “Papritur e papandehur”, nj dit t bukur e plot diell, e shpalli veten t persekutuar prej Kryepiskopit Anastas pr shkak t bindjeve t tij antigreke!!! Largimi i tij nga perspektiva e bashkpunimit me Kishn e Shqipris dhe orientimi prtej oqeanit me kt pretekst ishte qesharak edhe pr faktin se ishte vet Kryepiskopi Anastas q e drgoi n Angli pr t msuar anglisht, gj q i dha atij mundsin t shkonte fillimisht n SHBA e m pas n Kanada. Lojrat e tij me Dioqezn e atjeshme Shqiptare, me krert e nderuar t saj, me t ndjerin Sejfi Protopapa e plot t tjer, jan t njohura pr publikun. Si e tham edhe n postimin e par, diaspora shqiptare ishte e para q i tregoi rrugn ktij shpifsi e ngatrrestari t smur. T mos harrojm se n vitet kur ky njeri luftonte me trbim Kryepiskopin Anastas dhe Dioqezn Shqiptare t Ameriks, fundamentalizmi islamik po shtrinte kthetrat e tij n gjith Ballkanin postkomunist.

  Erdhi dita q mbijetesa e tij, sipas kritereve q ai vet kishte vendosur pr kushtet e jetess, nuk mund t sigurohej n mnyr tjetr, prvese t vishte raso. E vrteta sht se ky vendim nuk prbnte kurr prioritet pr jetn e tij, edhe pse kishte premtuar shum her, si p.sh. para profesorve t fakultetit teologjik n Athin pr t siguruar trajtim t veant gjat provimeve, prpara Kryepiskopit Anastas q t siguronte letra rekomandimi pr vazhdimin e dhnies s burss nga Ministria e Jashtme e Greqis etj. Rasoja q padenjsisht arriti t vishte, i rriti mjaft aksionet e veta n bursn e propagands antiortodokse n Shqipri. Duke u paraqitur si nj prift erudit e patriot i zjarrt, shtypi shqiptar i kohs, i financuar pa asnj dyshim nga prkrahsit e ksaj propagande, i dhan hapsir t mjaft ktij njeriu, i cili, n realitet, nuk sht n gjendje as t shkruaj sakt emrin e tij. Ndrkoh, me profile t shumfishta n internet, krijoi nj atmosfer terrori kundr atyre pak besimtarve q kishin mundsi n ato vite t kishin kompjuterin e tyre dhe nj lidhje interneti (n Shqipri operohej ende me lidhje dial up, me shpejtsi minimale, me shkputje t shpeshta e vonesa t mrzitshme). Shum shpejt, pas nj sensibilizimi t gjithanshm t besimtarve orthodhoks brenda dhe jasht vendit, ktij shpifsi dhe ngatrrestari iu dha nj prgjigje e fuqishme si n internet, ashtu edhe n shtypin shqiptar, jehona e s cils vazhdon t dgjohet deri sot, madje edhe n kt Forum. OCA e dboi nga radht e veta dhe ia hoqi rason, ndrsa shtypi shqiptar, ose m sakt ato gazeta q e kishin promovuar kt person n emr t lufts kundr Kryepiskopit Anastas, u turpruan prjet. “Heroi” i tyre u plasi para hunds si nj fllusk sapuni.

  Prpara se t kalojm tek arsyet e rishfaqjes s ktij personi, pas plot 15 vitesh inekzistence absolute, le t sqarojm me pak fjal gnjeshtrn dhe mashtrimin mbi t cilin u ndrtua “fenomeni Fatmir (Foti) Cici”. S pari, kalimi i kufirit me Greqin si refugjat dhe paraqitja e tij prpara autoriteteve policore me nj letrnjoftim me emrin “Foti” dhe jo Fatmir, si e kishte n t vrtet, si dhe me deklarimin se rridhte nga minoriteti grek. S dyti, fshehja e faktit se ishte nj ish i dnuar me pes muaj burg pr krime ordinere (plagosje personi me paramendim). S treti, prqasja me qarqe vorioepirote, para t cilave deklaroi se ishte nj ish i burgosur politik i regjimit komunist pr shkak t bindjeve fetare dhe dshirs q gjoja kishte shprehur pr t studiuar pr teologji. S katrti, parregullsia ligjore n pranimin e tij n fakultetin teologjik t Athins. Z. Fatmir Cici ka mbaruar shkolln e mesme bujqsore n Delvin, shkoll e cila, sipas ligjit t athershm, bazuar n kurrikuln e saj, lejonte vazhdimin e studimeve t larta vetm n degt veterinari dhe agronomi. Pr shkak t paqartsive q ekzistonin n at periudh (1991) dhe t mungess s korrespodencs zyrtare mes dy ministrive t arsimit, z. Fatmir Cici nuk paraqiti kurr nj dokument t till. Pra, diploma e tij, sht e pavlefshme. S pesti, diploma e siguruar prej tij n fakultetin teologjik t Athins sht siguruar n rrug t pandershme. Gjat gjith kohs ka krkuar trajtim t veant n provime, nuk ka marr kurr pjes n provime me shkrim pr gjoja vshtirsi n gjuhn greke, e mbi t gjitha, u ka krkuar profesorve ta ndihmojn t kaloj provimet sepse krkon t kthehet sa m par n Shqipri pr t ndihmuar Kryepiskopin Anastas.

  Kalojm tek arsyet e rishfaqjes s ktij personi, pas nj periudhe kaq t gjat. T theksojm se periudha n t ciln ky person nuk sht br i gjall sht mjaft e gjat (2004 – 2019). Mosha e tij gjat ksaj kohe sht luhatur nga 36 n 51 vje. Bhet fjal pr vitet m produktive t jets s nj njeriu dhe pr gati gjysmn e viteve t puns q duhen pr t fituar pension t plot. Vrtet, a ka njeri q t mendoj se patriotizmi dhe besimi i nj njeriu, i cili shkul faqet, brtet e ngjiret se sht gati t jap jetn pr to, por pr plot 15 vite nuk bhet i gjall, pastaj papritur shfaqet prsri si gjykats i t gjallve e t vdekurve?

  Prgjigjja sht shum e thjesht. Ky njeri mungoi pr nj koh kaq t gjat sepse askush nuk mund t’i ngarkonte misione si ato t mparshmet, pa pasur raso. Rasoja ishte dhe do t jet e vetmja vler e ktij njeriu, me an t s cils mund t siguroj treg pune dhe klientel. Ndrkoh, ne e dim tashm se ai sht zhveshur nga do detyr e funksion nga Kisha Orthodhokse. N momentin q jemi duke folur, nuk ekziston n asnj organik t asnj Kishe Orthodhokse n bot. Pra, nuk mund t ket raso. Nuk e dim nse ka xhybe, por raso nuk mund t ket. Deri tani, megjithse jan t shumt ata q e kan ftuar t thot se cils Kishe i prket, nuk guxon t prgjigjet. Personalisht, jam i bindur se rasoja e tij sht “virtuale”, imagjinare, ashtu si dhe emri q prdor (At Foti).

  Ky sht mashtrimi i radhs i ktij supermashtruesi dhe shpifsi me pages. Vetm se i ka br hesapet pa hanxhin. Kutrbimi i atyre q e kan ngarkuar me misionin e radhs sht tepr i rnd pr t mos u nuhatur dhe tepr afr pr t mos e kuptuar se cilt jan. Vetm se ksaj radhe, kocka q pret si shprblim, do t’i ngecet n gryk. Koht kan ndryshuar. Populli thot se kjo sht koha e maskarenjve, dhe kshtu mund t jet, por edhe ne prandaj jemi ktu: q t’u tregojm vendin maskarenjve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 02-03-2019 m 13:16

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fenomeni Fatmir (Foti) Cici do t kalonte, pa dyshimin m t vogl, pa u vn re nga askush sikur ky njeri t mos kishte veshur raso dhe t mos prdorej si marionet nga t tjer pikrisht pr hir t ksaj rasoje q mbante. Si njeri i paditur e i keqarsimuar, por edhe pr shkak t errsimit t logjiks nga etja pr t fituar sa m shpejt 30 asprat nga shitja e besimit, nuk mori parasysh asnjher lakuriqsin e veprimeve t tij n nj bot globale, ku shqiptart jan t kudondodhur, ku informacioni qarkullon me shpejtsin e drits e ku gnjeshtra, e cila n koh m t vjetra i kishte kmbt e shkurtra, sot nuk ka kmb fare. Zvarritet si gjarpri, t kafshon si gjarpri, por edhe i shtypet koka si gjarprit.

  E vetmja shpres q rishfaqja e z. Fatmir Cici, pas nj heshtjeje t thell 15-vjeare, t gzonte reputacionin e nj njeriu t ndershm, konsekuent e t panjoll, do t ishte ose nj goditje cerebrale n rang kombtar, nj humbje e kujtess kolektive. Por ja q, lavdi Zotit, kujtesa e shoqris shqiptare sht plotsisht e shndetshme dhe ne jemi n gjendje t'i kujtojm atij prapsit e t kaluars. Vrtet q n kto 15 vite ka dal nj brez i ri, i cili ndoshta nuk e ka dgjuar ndonjher kt emr, as bmat dhe veprimet e tij kundr Kishs son, por q i ka t gjitha mundsit t informohet, q fenomene t tilla, si fenomeni Fatmir (Foti) Cici t mos ngren kurr m kok. Njohja e t kaluars sht investimi m i mir pr t ardhmen. Ekziston nj shprehje, q thot se kush nuk njeh t kaluarn, sht i detyruar ta rijetoj at, e kjo nuk duhet t ndodh, nuk do ta lejojm q t ndodh.

  E veanta e fenomenit Fatmir Foti Cici sht se ky njeri, pr t br t besueshme shpifjet e tij kundr t tjerve, prpiqet t fsheh t kaluarn e vet me kaq gnjeshtra e deformime, saq mund t them me plot gojn se, nse ka nj njeri q duhet ta padis pr shpifje kt njeri, sht vet vetja e tij!!! Po sjell vetm nj shembull t vogl. N postimin tim t mparshm kam shkruar se ai ka kaluar kufirin me nj letrnjoftim me emrin “Foti”. N lidhje me kt, n faqen e tij n facebook (https://www.facebook.com/search/top/...epa=SEARCH_BOX), z. Fatmir Cici shkruan:

  ..emrin nuk e kam ndryshuar n Greqi, por n Shqipri, n vitin 1990, para pagzimit. Pr hir t historis, kshilli i fshatit (Nivic) m’a rrzoi dy her krkesn pr ndryshim emri (1989 & 1990), derisa i bra krkes Kshillit t Bashkuar t zons, si quhej atbot... Ndrsa prisja t merrja letrnjoftimin me emrin e krishter (bashkangjitur), i cili u lshua mbas disa muajsh nga vendimi i ndryshimit t emrit, me trazirat politike t fundvitit 1990 n Shqipri, vendosa t largohem pr n Greqi n fillim t janarit “nga mali”, pa pasaport, me t vetmin qllim pr t studiuar teologji, si e arrita.

  Dhe m posht:

  Prderisa u linda mbas ndalimit t fes, emrat tradicional n fshatin ton ishin ndaluar, gj q dshmohet edhe tek emrat e bashkmoshatarve t mi n Nivic. Vetm njri nga shokt e klass kishte emr ortodoks, i cili e kishte siguruar me ndrhyrje, sepse ishte i fundit dhe emri i gjyshit nuk ishte marr m par n familjen e tij. Kshtu m tha im at, kur e pyeta se pse...

  Urojm q nj dit Kisha jon t'i pranoj emrat shqiptar, si kan br kisha t tjera ortodokse, pr emrat n gjuht e tyre, pa qen e nevojshme t kalojm n labirinthe t tilla.


  Po mir, more z. Fatmir, prse e ndryshove emrin pikrisht n 24 janar t vitit 1990, kur zotrote kishe gati nj muaj q ndodheshe n Kampin e Refugjatve t Kallpaqit? Hajde po e pranojm q ti kishe ndrgjegje t theksuar ortodokse dhe doje me “patjetr” t vije n vend padrejtsin q t bri regjimi, duke mos i lejuar prindrit e tu t t vinin nj emr ortodoks. Pse nuk prite momentin e pagzimit pr ta br nj gj t till? Pse nuk bre si mijra ortodoks t tjer, q u pagzuan me emr t krishter, por mbajtn edhe emrin e tyre n dokumentet zyrtare (pr shum arsye). Hajde, e zm se edhe ktu ke t drejt. Por nuk po kuptojm kur ke t drejt, kur thua se duhej t liroheshe nga emri “Fatmir” n shenj proteste ndaj prdhuns s sistemit komunist, apo kur thua se Kisha jon duhet t'i pranoj emrat shqiptar, si kan br kisha t tjera ortodokse, pr emrat n gjuht e tyre?

  Nuk e di nse ky njeri ka ndonj njeri q i shkon pas vullnetarisht e pa ndonj interes, por nse ka, edhe vetm argumenti i msiprm arrin edhe tepron pr t’u prmendur nga kjo letargji e thell e pr t kuptuar se duhet t jet tepr truthar q t’i zr bes nj mashtruesi t till. Gjithsesi, aventura e Fatmir Cicit me emrin e tij nuk mbaron ktu. Kur OCA e dboi nga radht e saj, ai shfaqej n internet me emrin Fatmir Cici, pra me nj emr q, sipas atyre q shkruan n faqen e tij t facebook-ut, ai vet e kishte refuzuar si atavizm komunist. Para se t shkarkohej nga do detyr priftrore, n baz t karakterit t postimeve, shfaqej me t dy emrat (Fatmir dhe Foti). Gjithsesi, kur u bnte qejfin qarqeve terroriste islamike, prdorte vetm emrin Fatmir. A sht n gjendje ky njeri t shpjegoj se si ka mundsi q ka prdorur emrin Fatmir, t vetm apo t kombinuar, n nj koh q ai vet e ka refuzuar at me bindje t plot, si e pranon edhe vet?

  Tani edhe dika t fundit pr postimin e sotm. Ky mashtrues, n faqen e tij n facebook, u referohet akuzave, q gjoja i drejtojn klerik ortodoks t KOASH dhe njerz t saj, si p.sh. se sht me origjin myslimane apo ka ikur n Amerik me pasaport greke. Nj gj e till nuk mund t jet e vrtet, sepse klerik dhe teolog t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris e kan denoncuar hapur, me emr e mbiemr e me t dhna t sakta pr do veprim t tij antiortodoks e antishqiptar. Denoncimet e tyre jan edhe sot n arkivat e gazets NGJALLJA dhe n arkivat e shtypit shqiptar t asaj kohe. Material mjaft i besueshm gjendet edhe sot n kt forum, t cilit, pr faktet q sjell, nuk mund t’i hiqet asnj presje (https://www.forumishqiptar.com/threa...fera-shqiptare). Asnjher nuk jan shkruar gjra t paqena, sepse etika e ksaj Kishe dhe e besimtarve t saj nuk e lejon shpifjen. do gj q sht shkruar, shkruhet e do t shkruhet, ishte, sht dhe do t jet e gjithmon e dokumentuar, prandaj dhe e vrtet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 03-03-2019 m 12:00

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Krkoj ndjes nga lexuesit e ksaj teme, me lutjen se kush ka informacion nse ky njeri sht me raso kt moment dhe n ' Kish shrben, le t na informoj. Ai vet nuk prgjigjet n mesazhet q dhjetra vet i kan drejtuar n faqen e tij t facebook-ut. Dhe jo vetm q nuk u prgjigjet, por edhe i fshin ato.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 03-03-2019 m 12:11

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Sa her q nis t shkruaj dika pr z. Fatmir Cici, i cili quhet edhe Fotaq, po aq her m vjen ndot dhe pr t vjell, sepse nj njeri i till, q mohon dhe rimohon emrin e vet, fen, atdheun, baltn ku ka lindur, q shpif e sajon lloj-lloj akuzash edhe pr njerz q e kan prkrahur e ndihmuar n koh t vshtira, q u ngul thikn pas shpine shokve e miqve, q urren patologjikisht kdo q ecn prpara n jet, q lufton kdo q gzon respektin e shoqris, q anatematizon kdo q mund t vlej qoft edhe nj fije m shum se ai (n fakt, m shum se ai vlejn t gjith), duhet flakur n koshin e plehrave. Por ja q pikrisht ktu fillon problemi. Epidemit m t rrezikshme dhe ndotjet m t mdha t mjedisit fillojn pikrisht nga kazant e plehrave, atje ku pisllqet dhe flliqsirat organike q kemi flakur, dekompozohen, kthehen n kalbsira, duke u shndrruar n vatra t rrezikshme pr shndetin e njeriut dhe natyrn. sht ky mendim q m jep kurajn e duhur pr t vazhduar n rrugn e diskreditimit t tij t plot, me shpresn se, n kohn q jetojm, edhe plehrat mund t bhen t dobishme nse riciklohen. Pr pasoj, diskreditimi i tij nuk duhet par si nj gjest jomiqsor, por si nj kontribut dashamirs pr nj riciklim t suksesshm dhe kthim t shpejt t tij n gjirin e shoqris njerzore.

  Prderisa procesi i riciklimit t tij jo vetm q nuk ka prfunduar, por as nuk ka filluar ende, detyra ime sht t vazhdoj t paraqes fakte, argumente dhe dokumente, t cilat ai as q e merr guximin ti kundrshtoj e ti hedh posht, ashtu si nuk ka guxuar edhe n t kaluarn. N kto raste ai zgjedh heshtjen, si p.sh. n rastin kur ai nuk ka guxuar t thot nse sht dnuar apo me pes muaj heqje lirie pr plagosje personi me paramendim.

  N postimin e mparshm un pata burrrin t citoj drejtprdrejt e me besnikri t plot ato q ai vet ka shkruar pr historin e ndryshimit t emrit t vet n adresn q ai ka n facebook, madje dhash edhe linkun, n mnyr q kushdo q lexon at postim, t ket mundsin t krijoj nj ide objektivisht t qart pr ato q thuhen ktu me ndershmri dhe transparenc t plot. Kt do bj edhe tani. N t njjtn faqe t facebook-ut (https://www.facebook.com/search/top/...epa=SEARCH_BOX), z, Fatmir Cici, i cili msuam se quhet Fotaq, ka nj postim me titull SIMONIA N KOR: Shitblerja e hirit hyjnor, n t cilin akuzon Mitropolitin e Kors, Hirsi Joanin, se gjoja, kto 20 vitet e fundit, ka futur nj risi n jetn kishtare t ksaj Mitropolie, at t ankandit t ikonave, ku n 6 janar, t Kremten e Ujit t Bekuar, besimtart marrin ikona t kishs pr 40 dit rresht kundrejt nj pagese n t holla. Kt ai e quan simoni, duke e argumentuar pikrisht kshtu:

  Kjo risi me ikonat sht br tashm pjes e tradits ortodokse n Kor pr dy dhjetvjear. Nuk ka nevoj t jesh gjeni apo i shenjt, q t rroksh me mendje dika kaq flagrante: Kur dikush shet dhe blen hirin e Zotit, ai apo ajo kryen simoni!

  Dhe vazhdon m posht, duke na shpjeguar (si teolog i aft q sht!!!) se far sht simonia:

  Pr parantez, simonia nuk e mori emrin nga t pafet apo fet e tjera, por nga veprimet e nj besimtari t pagzuar, i krishteri Simon Magjistari, i cili iu ofroi para dy apostujve t Krishtit, Pjetrit dhe Joanit, q ti shisnin hirin e Shpirtit t Shenjt, n mnyr q ky pastaj ta shiste tek t tjert, duke iu vn duart mbi krye (Veprat e Apostujve 8:924).

  Sigurisht q ky njeri, si e kam shkruar edhe n postimet e mparshme, sht krejt analfabet. Nuk di t as t lexoj, por edhe sikur t arrij ndonjher t msoj t lexoj, ska pr t arritur kurr t kuptoj at q do t lexoj. Simon Magjistari nuk krkoi t blinte hirin e Shpirtit t Shenjt, por pushtetin, n mnyr q t jepte edhe ky Shpirt t Shenjt nprmjet vendosjes s duarve mbi kryet e dikujt (Vepr. 8.19). Ky pushtet ishte pushteti q kishin nxnsit e Krishtit, nxnsit e nxnsve, d.m.th. episkopt e athershm e deri tek episkopt e ditve t sotme. Me fjal t tjera, simonia sht hirotonisja e dikujt n klerik ose promovimi i nj kleriku n nj ofiq m t lart kishtar kundrejt nj pagese n para. Kto q shkruan ky njeri i paditur nuk kan asnj lidhje me simonin. Kan lidhje vetm me shpirtligsin e tij, me zilin patologjike q e ka pushtuar n trup e n shpirt dhe, padyshim, me shkalln e ult t intelektit.

  Kalojm tani tek helmi q derdh kundr Mitropolitit t Kors, Hirsi Joanit, se gjoja ankandi i ikonave sht nj risi e tij dhe jo nj tradit e vjetr, q vjen nga thellsia e shekujve deri n ditt e sotme. N fakt, tradita e ankandit t ikonave, pr arsye t ndryshme, ka qen dhe vazhdon t jet mjaft e prhapur n zonat lindore fqinje t ksaj Mitropolie, d.m.th. n zonn e Maqedonis Perndimore dhe n Thesali t Greqis, n viset e Manastirit (Bitolia) t Maqedonis s Veriut, n Bullgari, por edhe n zonn e Janins. E njjta tradit ka kaluar edhe n kishat shqiptare t Ameriks nprmjet emigrantve t par q shkuan atje n fund t shek. t 19-t e n fillimet e shekulli t 20-t, nj pjes e madhe e t cilve ishin me origjin nga Kora.

  Le t sjellim disa shembuj se si dhe ku zbatohet n Greqi tradita e ankandit. N fshatin Krane t Elasons (Thesali) t gjith besimtart e zons mblidhen pr t marr pjes n t kremten e Dritave, e cila fillon me Liturgjin Hyjnore t Shn Vasilit dhe me korin e grave, por edhe t t gjith besimtarve t tjer, q psalin prlshoren e dits. Pak para prlshmit t Liturgjis Hyjnore, sigurisht edhe para Ajazms s Madhe, prifti shfaqet prpara Ports s Bukur dhe prej andej nxjerr n ankand fillimisht kryqin, pastaj ikonn e Pagzimit t Krishtit, pastaj ikonn e shn Joan Pararendsit dhe, n vazhdim, dhjetra ikona t tjera shenjtorsh, duke zbatuar kshtu nj tradit q, sipas nj studiuesi t zons, ndoshta i ka rrnjt n periudhn e Bizantit. Kush dshiron t dij m shum, mund t hap linkun prkats (https://www.elassonanews.gr/%CF%84%C...%CE%AC-%CE%B5/). N lidhje me vjetrsin e ksaj tradite n Maqedonin Perndimore (Greqi) mund t shikoni ktu: https://www.pemptousia.gr/2016/01/it...on-theofanion/. N zonn e Grevenas ankandi i ikonave kryhet pas mbarimit t Liturgjis Hyjnore. Kush fiton ankandin, merr ikonn dhe t gjith s bashku shkojn prreth kishzave q rrethojn fshatin, duke knduar kalendat e Dritave (http://grevenamedia.gr/to-ethimo-ton...n-fotografies/). Me t njjtn mnyr e me po aq nderim ndaj tradits s vjetr realizohet ankandi i ikonave edhe n fshatin Mikrovalto t Kozanit (http://www.mikrovalto.gr/index.php?o...7-36&Itemid=98).

  Shembuj t till ka shum edhe nga historia e kohve m t vjetra. P.sh. n vitet e Ali Pashs, n zonn e Zagorit t Janins u krye nj ankand pr ikonn e shenjtorit q kremtonte dhe q ishte mbrojtsi i zons. Ngjarja bri buj t madhe, sepse fituesi i ankandit ishte nj kriminel, q quhej Jannis Rentzos, i cili kishte vrar 42 banor t zons, por q n at koh ishte i amnistuar dhe donte t tregonte se kishte filluar nj jet t re.

  Pra, q t mos zgjatemi shum, tradita e ankandit n Kor nuk sht gjetje apo risi e Hirsi Joanit. sht nj tradit shumshekullore, e cila jo vetm q nuk sht harruar, por edhe nderohet me madhshti t plot kudo e kurdoher, n forma e mnyra t ndryshme. Nuk ka arsye q t ndalohet, prkundrazi, ka shum arsye q t respektohet, ashtu si bn edhe Hirsi Joani. N nj rast, n Greqi, kur nj prift u prpoq q ta ndalonte kt tradit, besimtart reaguan, duke i thn se kjo sht nj tradit e vjetr, t ciln kshtu e gjetm dhe kshtu do tua lem fmijve tan.

  Kjo sht e vrteta e ankandit t ikonave, t paktin n aspektin historik. N aspektin shpirtror, kjo e vrtet bhet akoma m mbreslnse e m prekse, sepse dshmon pr vazhdimsin e shprehjes s dashuris dhe solidaritetit t besimtarve ortodoks t nj komuniteti t caktuar ndaj njerzve n nevoj. Parat q grumbullon Kisha jan para q shpenzohen, n radh t par, pr njerzit n nevoj. Por edhe kur nj pjes e tyre shpenzohen p.sh. pr riparime apo pr nevoja t ksaj natyre, prsri ato shkojn drejtprdrejt n familjet e puntoreve q kryejn kto punime. N aspektin teologjik, ankandi i ikonave nuk sht kritikuar kurr, sepse n thelb, nuk ka asnj ndryshim p.sh. nga qiriri q ndezin n kish besimtart, vlera e t cilit sht gjithmon m e vogl sesa ajo q ata hedhin n arkn e kishs.

  Dihet se historikisht, n t gjitha koht, vepra e predikimit t Ungjillit t Krishtit sht mbshtetur financiarisht nga besimtart. Madje edhe vet Krishti me nxnsit e vet ndihmoheshin ekonomikisht nga pasuesit e tyre. Lidhur me kto forma financimi, mund ti hidhni nj sy edhe nj shkrimi n faqen zyrtare t Mitropolis s Shenjt t Kors: https://www.mitropoliaeshenjtekorce....ve-si-nje.html. N aspektin moral, t hollat q besimtart e ksaj Mitropolie derdhin n arkn e Kishs me mnyra e forma t ndryshme (nj nga ato sht edhe ankandi i ikonave), depozitohen, ruhen dhe prdoren me transparenc t plot. Nuk lihet asnj shteg pr abuzim apo keqprdorim t tyre.

  Gjithsesi, kushdo q viziton Korn, kt kopsht me t vrtet t lulzuar e t perndibekuar t ortodoksis n Shqipri, me besimtar t zjarrt e t devotshm, besnik t tradits s mrekullueshme t t parve t tyre, me nj bari shpirtror t prkushtuar trsisht ndaj tyre, e kupton q n shikim t par se, ktu, hiri i Perndis derdhet pa kursim. Kishat e qytetit, t gjitha t mirmbajtura e me sendet e nevojshme, mbushen plot e prplot me besimtar t t gjitha moshave, mes t cilve edhe shum t rinj. Esht padyshim Mitropolia m e organizuar n Shqipri n t gjitha aspektet, q ka prqafuar me zell e prkushtim idet e veprs misionare t Kryepiskopit Anastas.

  Z. Fatmir Cici, i cili sapo na ka thn se emri i tij i vrtet sht Fotaq, e di shum mir kt, por ja q kocka q i kan hedhur, si i vetmi mjet mbijetese, e bn kt njeri t leh ashtu si e diktojn t tjert. Ky njeri, n gjysm e kusur shekulli ekzistence biologjike, q nuk ka arritur ende t nxjerr bukn e gojs me meritat e veta, q ka pritur gjithmon me gavet n dor ti hedhin ndonj lug orb pr t mbajtur frymn gjall, na dalka gjykats i nj komuniteti t tr, i nj komuniteti q ai, edhe sikur t zhytet n pshtymat e antarve t tij, duhet tua dij pr nder t madh e privilegj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 05-03-2019 m 12:04

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Postimi i djeshm zbuloi publikisht lakuriqsin e z. Fatmir Cici (i cili quhet edhe Fotaq), analfabetizmin e tij legjendar, paditurin dhe mungesn e theksuar t kulturs, cilsi kto q, t ndrthurura edhe me shpirtligsin, smirn dhe mizantropin q e karakterizojn, plotsojn me t dhna t mjaftueshme karteln e tij mjeksore, q i kemi hapur 15 vite m par n kt Forum. Sigurisht q postimi i djeshm ishte vetm nj pjes shum e vogl e atyre q do t vijojn. Gjithsesi, duhet t pranojm se ky njeri, edhe pse i zhytur n llumin e analfabetizmit e t ligsis, edhe pse nuk e ka kulturn e duhur pr t analizuar tekste si postimi n fjal, u detyrua t bj faqen sholl e t nxjerr n faqen e tij n facebook nj version t korrigjuar t postimit t mparshm (q e kishte titulluar SIMONI N KOR Shitblerja e hirit hyjnor, me nj titull t ri: SAKRILEGJI I ANKANDIT T IKONAVE. Jam n dijeni se dje kan shkuar me dhjetra mesazhe me komente ironike e batuta pikante n adresn e tij t facebook-ut (t cilat i fshin menjher). Me sa duket, besimtart ortodoks, t cilve nuk u mungon humori, sidomos atyre nga Kora, gjetn nj rast t mir pr tu argtuar me kt gaztor cirku.

  Si t mos qeshsh me kt njeri, kur ngul kmb me kompetenc t plot se ankandi i ikonave sht simoni, por sapo merr shuplakn e radhs, i ndrron emrin duke e quajtur sakrilegj?!!! Si mund t ndrrohen emrat kshtu? Ndoshta ngaq ia ka marr dorn ksaj pune. Si ndryshon edhe emrin e vet. N fillim Fatmir, pastaj Fotaq, pastaj Foti, pastaj Foti-Fatmir, pastaj vetm Fatmir, pastaj prap Foti dhe, tani s fundi, prsri Fotaq. Por nuk sht vetm ndrrimi i emrit. Jan edhe nuancat q i jep emrit sipas padronit q i shrben: Fotaq, Fotis, Fotios, Foti

  Deri tani e dinim mir se ky njeri i lpin mir sahant. Vini re tani se si e msuam t lpij edhe pshtymat e veta!

  N postimin e par akuzon Hirsi Joanin se sht ai q ka imponuar tek besimtart praktikn e ankandit t ikonave dhe se nuk ka qen kurr pjes e tradits ortodokse t Kors, fragment t cilin e kemi cituar tekstualisht edhe n postimin e djeshm:

  Kjo risi me ikonat sht br tashm pjes e tradits ortodokse n Kor pr dy dhjetvjear.

  N postimin e dyt e glltit t plot t gjith fjalin duke e zvendsuar me nj t re:

  N t kaluarn, parat q mblidheshin nga besimtart i jepeshin dhimojerondis, dhe jo Mitropolitit, si ndodh sot. Ato para prdoreshin pr bursa studimi dhe pr qllime bamirsie, pr t ndihmuar jetimt, etj.

  Po mir, ky Fotaqi nuk thoshte se sht risi e Hirsi Joanit ankandi i ikonave? Nuk shkruante se sht aplikuar n kta dy dhjetvjeart e fundit? I thoshte dhe i shkruante, por ja q fuqia e t vrtets dhe reagimet e opinionit ortodoks e detyruan ti glltis kto shpifje me nj frym. Fakti q nuk ka ende krkuar falje l pr t dshiruar, por gjithsesi, mund t konsiderohet si nj prpjekje fillestare, si hap i par i ktij njeriu drejt procesit t riciklimit t plehrave q prmenda n postimin e djeshm. Duhet t jemi t ndrgjegjshm se nuk sht pun e leht t shndrrosh nj plehr n send t dobishm, pavarsisht se nuk ka gj q nuk arrihet me pun e prpjekje t vazhdueshme e kmbngulse. Un dshiroj ta siguroj kt njeri se ka pr t glltitur shum e shum t tjera. Rruga q hapet prpara nuk ka kthim prapa. Nuk ka prehje, nuk ka paqe, nuk ka qetsi pa i shkuar asaj deri n fund.

  Vazhdojm prsri atje ku e lam. Duke dashur t anashkaloj me marifet glltitjet e shpifjeve t veta, t paktn t atyre shpifjeje q e kan shndrruar kto ditt e fundit n hero barsoletash, intensifikon ato shpifje q me t vrtet nuk meritojn prgjigje n nivel mediesh sociale (por q gjithsesi do t marrin prgjigjen e duhur shum shpejt ky sht nj premtim solemn nga ana ime), duke dashur t fsheh turpin prej zhburrrimit publik t tij n kt forum e n mjaft media t tjera. Madje pr t mbuluar disi lakuriqsin e injorancs s vet, t ciln trthorazi e ka pranuar edhe vet, prpiqet ti jap msime drejtshkrimi t gjuhs shqipe artikujshkruesve t faqes zyrtare t Mitropolis s Kors. Prpara se ta kshilloj t mos i futet ksaj rruge, se do ti nxjerr bojn pr do tekst q ka postuar ose do t postoj n t ardhmen, dua ta pyes se ku e ka msuar ai shqipen e pastr? N shkolln fillore t Nivic Bubarit? N stallat e Shkolls s Mesme Bujqsore Namik Delvina n Gjizarat kur milte lopt, apo kur mbillte domate n bahet e ksaj shkolle n Beqir Efend? Mos vall n burgjet e kriminelve ordiner, apo n pllajat e fshatit, kur ushqente blett me sheqer Maliqi? Mos vall n Greqi, kur bnte sikur nuk dinte asnj fjal shqip, apo n Amerik, kur bnte prkthyesin e greqishtes?

  Ndoshta sht momenti pr t kujtuar batutn e famshme t Brahushit:

  "Bishti i Qenit sht i shtrembr. At sado q ta trheqsh, prap i shtrembur do ngelet"!!

  Kush nuk e mban mend, ky sht linku:
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 06-03-2019 m 17:11

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Paniku q e ka mbrthyer z. Fatmir Cici (i cili ngul kmb se emrin e ka Fotaq) kto ditt e fundit bhet do dit e m i dukshm. Fakti q ortodokst e Shqipris jan vn srish n lvizje, si edhe 15 vite m par, por ksaj her t vendosur pr t’i dhn fund nj her e mir ktij fenomeni t prmuar antishqiptarizmi e antiortodoksizmi, “karriera” e t cilit ka kaluar npr gjirizet m t errta t errta t imoralitetit njerzor. Mjafton t prmendim se n moshn 20 vjeare, kur sapo kishte mbaruar Shkolln e Mesme Bujqsore n Delvin, tentoi t vriste bashkfshatarin e tij pr shkaqe banale. U dnua me pes muaj heqje lirie dhe vetm pr hir t moshs relativisht t re dhe disa lidhjeve t tjera, t cilave nuk sht momenti t prmend ktu, dnimi nuk ishte m i rnd, ashtu si edhe formulimi i akuzs (plagosje e leht me dashje) nuk pasqyronte me vrtetsi dhe besnikri instinktet vrastare t ktij keqbrsi. Gjithsesi, dnimi me pes muaj burg, pr kohn e athershme, ishte nj damk e rnd n gjirin e shoqris shqiptare, e cila ishte mjaft konservatore (n kuptimin e mir t fjals) dhe ruante me fanatizm etikn, parimet dhe vlerat e saj tradicionale.

  Si njeri q tregohej me gisht n fshatin e tij, ndryshe nga pjestart e tjer t familjes, t cilt ishin njerz t thjesht e puntor, pas daljes nga burgu u struk n vetmin e tij, diku n pllajat e malit t fshatit, mes koshereve t kooperativs, duke pritur ditn e hakmarrjes. Zhvillimet gjeopolitike t kohs, fillimi i shprbrjes s Kampit Socialist n Evropn Lindore, si edhe vdekja e diktatorit aushesku n Rumani, i dhan shpres se do t mund t gjente streh diku n Perndim, m konkretisht n Greqi, pr shkak t afrsis me fshatin dhe mundsis pr kalimin e kufirit n rrug toksore. Bleu nj fjalor greqisht – shqip t N. Gjinit (ishte nj fjalor i vogl, me ngjyr t kaltr, i vetmi i ktij lloji, sepse ekzistonte edhe nj tjetr, shum m voluminoz, i t njjtit autor, ngjyr bizele, por q nuk ndihmonte shum, sepse ishte shqip – greqisht) dhe filloi t mbllaiste fjalt e para n greqisht.

  Pas pak kohe u shkeln kufijt me Greqin n zonn e Sarands dhe kur e pa se nuk ekzistonte ndonj rrezik pr jetn, doli n Sajadh e prej andej n Filat, ku grumbulloheshin t gjith refugjatt q vinin nga Shqipria. Prej andej, pasi bhej nj identifikim paraprak, kushdo q deklaronte se ishte me origjin greke, shkonte n kampe q destinoheshin pr kt kategori popullsie, n t cilat kishte m shum liri lvizjeje, mundsi m t mdha pr pajisje me dokumente, por edhe pr t gjetur pun. Fakti q ky njeri ishte n Kallpaq, d.m.th. n nj kamp t destinuar vetm pr shqiptart q deklaronin se ishin me origjin greke, sht pranuar edhe nga ai vet. Nuk mund ta fsheh, sepse nuk ishte vetm. Ishte i shoqruar me disa t tjer, t cilve prpiqej or e ast t’u msonte greqishten, duke mbajtur gjithmon n dor at fjalorin vogl greqisht – shqip. Kur e pyesnin se ku e kishte msuar greqishten, thoshte se ia kishin msuar disa shok konviktor n Shkolln e Mesme Bujqsore t Delvins, t cilt ishin nga fshatrat e minoritetit grek. Nuk e di nse e ka msuar greqishten n kt mnyr. Di se, pr vitet q flasim, greqishten e msonte pr nj qllim t paramenduar.

  Nuk dua t prsris fakte, t cilat jan prshkruar n mnyr t hollsishme n kt forum para 15 vitesh dhe t cilat mund ti lexoni ktu (https://www.forumishqiptar.com/threa...fera-shqiptare) , por nuk mund t mos i komentoj kto fakte, t cilat mbeten deri n ditt e sotme t dyshimta. Jan pikrisht kto dyshime, t cilat mund t japin shpjegime t bindshme pr shkaqet se prse ky njeri lufton me mani ortodoksin shqiptare, ortodokst shqiptar, kudo ku ndodhen (p.sh. t parin shqiptar ortodoks q ka sulmuar ka qen At Artur Liolini, kt klerik t nderuar t Dioqezs Shqiptare t Ameriks, por edhe vllan e tij, Episkop Nikonin). Kush ka prjetuar nga afr zhvillimet politike t fundit t vitit 1990 dhe fillimet e vitit 1991, por sidomos ata q kan qen n shnjestr apo protagonist t ktyre zhvillimeve, mban mend shum mir se u prhap nj informacion, sipas t cilit Ramiz Alia prdori t burgosurit dhe ish t burgosurit ordiner q ditn e par q shqiptart filluan t kalojn masivisht kufirin shqiptaro-grek pr t krijuar episode dhe incidente, n mnyr q bota perndimore t mos i pranonte shqiptart n gjirin e saj. Kam qen vet dshmitar synor n nj episod t till, kur nj turm ish t burgosurish ordiner, q sapo kishin kaluar kufirin, krkonin nga autoritetet greke t’i onin brenda dits n Amerik, sepse nuk u plqente Greqia. N lidhje me shfrytzimin e ish t burgosurve ordiner nga Sigurimi Shqiptar, me qllim q t njollosnin pranin e shqiptarve antikomunist n Perndim, sht shkruar edhe n mediet shqiptare. Sigurisht q ish t burgosur t tjer ordiner jan prdorur edhe pr misione t tjera.

  Bindja ime personale sht se ish i burgosuri ordiner Fatmir Cici kishte si mision deprtimin n botn e ortodoksis, shkollimin fetar apo teologjik, afirmimin si personalitet n kt fush dhe pastaj denigrimin e Kishs Orthodhokse dhe krerve e punonjsve t saj n Shqipri e gjetk. N fakt, n gati 30 vite, nuk ka br asgj tjetr ve ksaj. Shau dhe shpifi sa mundi pr Kryepiskopin Anastas, pastaj pr at Artur Liolinin dhe episkop Nikonin, pastaj pr episkopt shqiptar, t cilt i etiketon si “mysliman”... Nuk ka mbetur personalitet ortodoks me origjin shqiptare apo me shrbes n Shqipri, nuk ka mbetur ndonj personalitet i till as n diaspor, kundr t cilit ky njeri t mos ket vjell vrer. Nse dikush krkon t prkufizoj me saktsi fjaln “mision”, ky sht shembulli m i mir pr ta ilustruar.

  Gjithsesi, misioni i tij nuk sht thjesht t shpif kundrejt nj pagese ndaj ortodoksis shqiptare, n Shqipri e n diaspor. As misioni i tij nuk mund t lidhet vetm me Sigurimin e Ramiz Alis. Pr shkaqe shum objektive, t cilat do t’i citoj s shpejti, nuk ekziston as dyshimi m i vogl se ky njeri u vu edhe n shrbim t SHIK-ut, i cili n vitet e para, sipas t gjitha raporteve t shrbimeve inteligjente perndimore (t publikuara npr libra, forume ndrkombtare e revista prestigjioze), kontrollohej nga islamistt e Al-Qaeda-s. Specialist e analist ndrkombtar, i mshojn faktit se lufta kundr rilindjes s ortodoksis n Shqipri synonte n dy drejtime, n pengimin e ringritjes s nj kishe kanonike me t vrtet autoqefale dhe n pengimin e prqafimit t mesazhit t saj nga besimtar q rridhnin nga familje me origjin joortodokse.

  Sulmet e vazhdueshme t tij ndaj Kryepiskopit Anastas deri para 15 vjetsh (deri sa besimtart ortodoks ia ndreqn mir kurrizin) synonin pa dyshimin m t vogl pengimin e veprs s ringritjes s Kishs son Orthodhokse, konsolidimin e saj nprmjet formimit t Sinodit dhe dorzimit t episkopve t rinj, por kryesish n pengimin e konsolidimit t autoqefalis s saj, q do t thoshte se Kisha e Orthodhokse e Shqipris do t mbetej prjetsisht peng n duart e atyre q e luftonin pr interesa mkatare. Vetm se, ata q e kishin zgjedhur pr nj mision t till, nuk e kishin marr vesh akoma se nj mi gjirizesh, sado dhmb dhe thonj t mpreht q t ket, nuk mund t brej nj shkmb gjigant. Me marrzit q thoshte ky njeri, por mbi t gjitha, me t kaluarn e tij t errt dhe me nj tashme akoma m t errt, i ktheu planet e tyre n pluhur e hi.

  Kshtu jan turpruar historikisht planet e Djallit kundr Krishtit dhe Kishs s tij. Si edhe n rastin e Juds, i cili e tradhtoi At, e dorzoi tek kryepriftrinjt dhe ata tek romakt, t cilt e mbrthyen n kryq. Kur Djalli mendoi se fitoi, Perndia e ngjalli s vdekurish dhe e ngriti me lavdi, n t djatht t Tij. Perndinjeriu Jisu Krisht duhej t vdiste, por vetm si njeri, sepse Perndia nuk vdes kurr. Vetm si njeri i vdekur mund t predikonte Ungjillin e Shptimit tek t vdekurit. Pra, Perndia shfrytzoi tradhtin e Juds pr t shptimin e t gjith njerzve, t gjallve e t vdekurve. Kshtu ndodhi edhe n rastin ton. Perndia diskreditoi t gjith ata q krkonin t mbysnin Kishn ton t rilindur nprmjet tradhtis s Fatmir Cicit.

  Lavdi, m ty, o Perndi, lavdi m ty!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 07-03-2019 m 10:13

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  N postimin e radhs kisha ndrmend t shtjelloja disa mendime n lidhje me shpifjet dhe keqinterpretimet e z. Fatmir Cici pr prdorimin e gjuhs greke n Kor e n Tiran. Me fjal t tjera doja t’i hiqja edhe ato pak pend q i kan mbetur (them “pend” pr delikates, pr t mos thn se do t’i hiqja ndonj gj tjetr – po qe se ka), por ja q jan disa gjra, q edhe pse i kam shpjeguar me kujdes, ndoshta nuk jan br shum t qarta.

  S pari, dua t siguroj edhe nj her t gjith lexuesit e ksaj teme se, pr sa i prket postimeve t mia, nuk do t gjejn asnj pavrtetsi, shpifje apo shtrembrime t s vrtets. Kjo pr sa u prket fakteve q sjell ktu. Pr sa u prket interpretimeve, ato kan t bjn me logjikn dhe kndvshtrimin e secilit. Gjithsesi, interpretimet e mia jan gjithmon t bazuara mbi kto fakte konkrete, fakte t cilat askush nuk mund t’i vej n dyshim, sepse jan t gjitha t dokumentuara e t renditura bukur n arkivin tim personal.

  N postimin e dats 2 mars, shkrova, ndr t tjera, se z. Fatmir Cici ka kaluar kufirin me nj letrnjoftim ku paraqitej me emrin “Foti”, ndrkoh q emrin e kishte “Fatmir”. T nesrmen, ai publikoi n facebook nj shkrim, ku tregonte historin e emrit si m posht:

  S dyti, emrin nuk e kam ndryshuar n Greqi, por n Shqipri, n vitin 1990, para pagzimit. Pr hir t historis, kshilli i fshatit (Nivic) m’a rrzoi dy her krkesn pr ndryshim emri (1989 & 1990), derisa i bra krkes Kshillit t Bashkuar t zons, si quhej atbot. Pr kt i jam mirnjohs njrit prej shokve t mi t rinis nga Shn Vasili, Edmond Mekshi, i cili ndrhyu tek nna e tij, e cila ishte kryetare e Kshillit t Bashkuar (Athina Mekshi).

  Ndrsa prisja t merrja letrnjoftimin me emrin e krishter (bashkangjitur), i cili u lshua mbas disa muajsh nga vendimi i ndryshimit t emrit, me trazirat politike t fundvitit 1990 n Shqipri, vendosa t largohem pr n Greqi n fillim t janarit “nga mali”, pa pasaport, me t vetmin qllim pr t studiuar teologji, si e arrita.

  Kt shkrim mund ta lexoni n faqen e tij t facebook-ut n adresn https://www.facebook.com/bibliotekao...947?__tn__=K-R

  N postimin e dats 3 mars, un e citova fjal pr fjal prgjigjen e tij, ashtu si po bj edhe tani, ku i bja nj pyetje fare t thjesht: Nse e kishte ndrruar emrin n mnyr t rregullt e ligjore, prse paraqitej kudo, n do tekst q shkruante, her me emrin Fatmir – Foti, her vetm me emrin Fatmir, emr me t cilin paraqitej p.sh. pas vendimit t Sinodit t Shenjt t Episkopve t Kishs Ortodokse n Amerik (OCA) t dats 25.10.2006. Nj njeri q e ka ndrruar emrin me dashje, pr arsyet e veta, t cilat gjithsesi duhen respektuar, prse duhet t paraqitet prsri me emrin e vjetr? Aq m tepr kur emri i vjetr prdoret n mnyr ekskluzive. Aq m tepr kur emri i vjetr nuk ekziston n asnj dokument zyrtar, sepse kushdo e di mir se qytetart shqiptar nuk mund t ken dy emra. Mund t’i hidhni nj sy edhe fotografive q ai ka publikuar me letrnjoftimin e janarit 1991 dhe me dy pasaporta shqiptare, t cilat kan vetm nj emr: Fotaq!!!! Nse do t ishte p.sh. shtetas brazilian, sigurisht q mund t kishte dy deri n dhjet emra, por deri tani nuk ka paraqitur ndonj dokument t till. Gjithsesi, jemi n pritje. Shtojm se vetm n nj rast mund t justifikohej prdorimi i dy emrave, kur emri i lindjes t ishte i ndryshm nga ai i pagzimit, por edhe n kt rast jo zyrtarisht, por vetm privatisht, si ndodh me mijra shqiptar, q jan pagzuar me nj emr tjetr nga ai i lindjes. N rastin konkret, ai e pranon vet q emrin “Fatmir” e ka ndrruar “Foti (Fotaq)” para pagzimit. Pra, nuk mund t prdorte vese nj emr, at t vrtetin, t cilin ne nuk e dim se cili sht, sepse nga ky falsifikator mund t pritet gjithka.

  Lojn e tij me emrat q ka prdorur her pas here u prpoqa t’i ilustroja edhe me t dhna, t cilat vite m par ekzistonin n internet dhe t cilat n arkivin tim ndodhen t printuara. Vura se ato nuk ekzistojn m. Ka kaluar shum koh qysh ather. Plot 15 vite! Ndoshta nuk ngula edhe un kaq shum kmb, por pr hir t s vrtets, nuk gjeta ndonj gj q t’ia vlente. U trishtova, sepse nuk do doja t paraqisja ktu dokumente t printuara, t cilat kushdo mund t thot se jan t sajuara nga dora ime. N nj moment, ndoshta Zotit i erdhi keq pr mua. U futa n arkivin e revists Cyrillic Manuscript Heritage, dhe n vol. 11, Maj 2002, fq. 7, pash nj fotografi me kt prshkrim:

  Fatmir Cici listens intently to Bishop Ware

  Linku: https://kb.osu.edu/bitstream/handle/...pdf?sequence=1
  Emri: Foti Cici.jpg

Shikime: 3176

Madhsia: 19.1 KBEmri: Foti Cici.jpg

Shikime: 3176

Madhsia: 19.1 KB

  Emri: Foti Cici.jpg

Shikime: 3176

Madhsia: 19.1 KB


  Ishte koha kur ky faqezi shkruante se ishte n Universitetin e Ohio-s, se jepte msim greqishten dhe se po prparonte n dije. Sigurisht q edhe andej e kan prcjell me shkelma, sepse u largua menjher pr n Kanada. Por nuk sht ky problemi. Si ka mundsi q ky njeri, i cili sjell fakte n faqen e tij t facebook-ut, se qysh prej janarit t vitit 1991 qarkullon zyrtarisht me emrin “Fotaq”, por n maj t vitit 2002 qarkullon n Ohio t Shteteve t Bashkuara t Ameriks me emrin Fatmir Cici? Ku e gjetn artikullshkruesit e revists n fjal kt emr?

  Ky njeri duhet t jap shpjegime. Jo vetm ndaj opinionit shqiptar, por edhe ndaj organeve t rendit t vendit ton, INTERPOL-it, FBI-s e do organi tjetr q merret me veprn penale t falsifikimi t dokumenteve zyrtare. Nga ana ime (dhe nga ana jon, sepse kjo nuk sht shtje personale), do t bjm t pamundurn q ky njeri t denoncohet tek organet kompetente. E paralajmroj kt njeri t mos trheq shkrimet e tij nga faqja e facebook-ut, sepse pasojat do t jen akoma m t rnda pr t. Do ta ket t kot, sepse ato ekzistojn n servert e ktij rrjeti social dhe drejtsia ka t drejt t prdor kto t dhna edhe kur jan fshir nga prdoruesi.

  Tani, si pr ta mbyllur me nj argument jo dhe kaq t pakndshm pr z. ...... Hajde dhe gjeja emrin e vrtet ktij njeriu! Fatmir? Foti? Fotaq? Nj Zot e di! Ajo q dihet me siguri sht se mbiemrin e ka Cici. Kt nuk e luan as topi i allamanit. T shikojm pak gabimet ortografike t ktij njohsi t madh t gjuhs shqipe n vetm dy paragraf t shkurtr, q i kemi marr me copy – paste nga faqja e tij n facebook dhe q i prdorm pak m sipr.

  1) m’a rrzoi – “ma” sht trajt e shkurtr. Prftohet nga “mua m + at e = ma”, ku “” dhe “e” shkrihen dhe bhen “a”. Kur kemi shkrirje dhe jo rnie t “” (si p.sh t’i them = t +i =t’i), nuk vendosim apostrof. Pra, shkruhet “ma rrzoi”.

  2) njrit prej shokve t mi t rinis nga Shn Vasili, Edmond Mekshi, i cili..... n kt rast, emri i prvem, “Edmon Mekshi”, duhet n dhanore, sepse i prgjigjet pyetjes “kujt”. Kujt? Edmond Mekshit. N kt rast, kur emri sht i shoqruar edhe me mbiemrin e vet familjar, nuk ndryshon emri, por mbiemri. Po t ishte vetm emri, ather do t bhej “Edmondit”. Esht gabim sintaksor.

  3) ndrhyu - duhet “ndrhyri”. Miri, at formn tnde prdore kur t vesh n fshat (po vajte ndonjher)!

  4) bashkangjitur – duhet “bashkngjitur”. Esht fjal e prbr (bashk + ngjitur) dhe jo “bashka + ngjitur”, sepse fjala “bashk”, sido q ta rrotullosh, nuk bhet kurr “bashka”.


  Ia bj kto vrejtje q ta paralajmroj t mos guxoj kurr m t korrigjoj t tjert, sepse nuk sht i zoti t shkruaj sakt as emrin e tij (ndoshta ngatrrohet ngaq ka shum emra). N do rast, shkrimet e tij i korrigjojn t tjer, njri ndr t cilt sht edhe nj njeri n rrethin e tij t ngusht familjar (por pa lidhje gjaku), me inicialet S.M.

  Kaq pr sot n lidhje me z. Cici. Emrin nuk po ia prmend m, se nuk e di si e ka.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 08-03-2019 m 10:40

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kur them se z, Cici nuk di t shkruaj mir as emrin e vet, nuk sht ekzagjerim. N t gjitha rastet n t shkuarn, edhe tani n faqen e facebook-ut, kur shkruan ose nnshkruan n cilsin e priftit, e shkruan pikrisht kshtu:

  At Foti Cici

  N do rast, klerikt e ksaj grade priftrore, vendosin para emrit t tyre fjaln "At" (trajta e shquar e t cilit sht "ati"). Nuk mund t shkurtohet n "at", sepse fjalt q shkurtohen a) duhet t jen t gjata, b) pas shkurtimit vendoset pik, c) nuk mund t shkurtosh vetm nj zanore, aq m tepr nj zanore shpesh t pazshme, si sht zanorja "".

  N gjuhn shqipe, fjala "at" do t thot "kal shale". Shumsi i saj sht "atllart" (nj lloj shumsi i pazakont, pa asnj dyshim i ndikuar nga turqishtja).

  Z. Cici mund t ket t drejt n kt rast vetm nse pranon se sht kal shale. Nse po, un trhiqem nga kjo vrejtje gramatikore dhe i krkoj ndjes me prulsi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 08-03-2019 m 13:24

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Nj tjetr dshmi e pamohueshme se z. Cici, i cili pretendon se qysh prej janarit t vitit 1991, mban vetm nj emr, Fotaq, ka qarkulluar n Amerik e Kanada me emrin Fatmir. N nj buletin lajmesh n Kanada, me sa duket i vitit 2002, ekziston ky lajm:

  A Toronto man was seriously hurt when his car rolled on Highway 401 near the Nith River in Oxford County. Fatmir Cici, 26, was airlifted to the London Health Sciences Centre.

  Prkthimi: Nj banues n Toronto u plagos rnd kur automjeti q drejtonte u prmbys pran Nith River n Oxford County. Fatmir Cici, 26 vje, u transportua n spitalin London Health Sciences Centre.

  Linku: http://www.canfirearms.ca/archives/t...99/v05n016.txt

  Mundsia q ky lajm t ket lidhje me kt njeri sht e madhe. Pr hir t s vrtets, duhet thn se n vitin 2002, Fatmir Cici ishte 34 vje dhe jo 26. Ekzistojn tre versione:

  1) Mosha t jet shkruar gabimisht nga personat q transmetuan lajmin.
  2) Ky njeri qarkullon me emr e mosh t falsifikuar.
  3) Personi t cilit i referohet lajmi t jet dikush tjetr, q jeton me t njjtin emr e mbiemr e n t njjtin qytet t Kanadas me kt trimin ton.

  Gjithsesi, n facebook nuk ekziston asnj prdorues me emrin Fatmir Cici.

  Secili mund t nxjerr konkluzionet e veta.

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Kto dit kam qen duke krkuar pikrisht kt adres, me kt email, sepse e kisha fotokopje n arkivin tim personal, por q pr ndoshta probleme t serverit t ibiblio.org, kto ishte e pamundur t hapej. Si mund ta lexoni edhe vet, bhet fjal pr nj email t z. Fatmir Cici, t cilit ia ka drguar profesorit t shquar amerikan Carl W. Conrad, i njohur kryesisht si studjues i gjuhs dhe letris greke dhe latine, por edhe si specialist i studimeve biblike. Si duket, profesori e bn forward kt email, ndoshta pr ta hequr qafe, sepse prmbajtja e tij tregon qart pr far analfabeti bhet fjal. Nuk kam ndrmend t rri e t shpjegoj marrzit q ka shkruar ktu ky injorant. Mendoni vetm se krkon t bj nj studim mbi fjalt "'psychi' dhe "pneuma" n gjuhn shqipe! E shumta q mund t bhet me kt tem, sht nj artikull i vogl n gazet. N mos gaboj, Mitropoliti i Kors, Hirsi Joani, ka shkruar dikur nj artikull t till n gazetn "Ngjallja". Por nuk sht ky problemi. Emri q prdor n kt email sht "Fatmir Cici". Kini pararysh se n kt koh ky ishte regjistruar si student n Universitetin e Ohio-s, madje edhe si asistent i greqishtes moderne, q do t thot se qarkullonte me dokumente me kt emr (ndrsa nj nga dy email-et e tij sht me emrin "foticici"). Ndrkoh, hidhini nj sy email-it t mposhtm, t cilin mund ta lexoni n kt adres elektronike:

  https://www.ibiblio.org/bgreek/test-...1-09/7028.html
  __________________________________________________ _______


  [b-greek] Translation Studies

  From: Carl W. Conrad (cwconrad@artsci.wustl.edu)
  Date: Thu Sep 06 2001 - 06:51:00 EDT
  •Next message: jwest@highland.net: "[b-greek] Re: Translation Studies"
  •Previous message: Steven R. Lo Vullo: "[b-greek] Re: Ginwskw/eidos"
  •Messages sorted by: [ date ] [ thread ] [ subject ] [ author ] [ attachment ]
  •Mail actions: [ respond to this message ] [ mail a new topic ]


  I am forwarding the following message from Fatmir Cici to the list in
  plain-text ASCII formatting in order not to delay its reaching
  list-members. You may want to reply directly to him off-list for some of
  these questions and I have already advised him that he might get more
  assistance from the B-Translation list. (cwc)

  =====================
  Date: Wed, 5 Sep 2001 20:42:28 -0700 (PDT)
  From: Fatmir Cici <foticici@yahoo.com>
  Subject: [b-greek] Translation Studies
  To: Biblical Greek <b-greek@franklin.oit.unc.edu>
  Cc: cici.1@osu.edu

  Cairete pantes!
  I have been your listener for one week and would like to ask you about
  translations studies of New Testament. I am starting graduate studies at
  the Ohio State University (Greek Studies) and am interested on doing a
  comparative research about the existing translations of NT into Albanian
  and Modern Greek.
  I studied theology in the University of Athens, Greece and have
  difficulties to start my project in America. In our university here do not
  exist any theological studies. But anyway I am interested in philology and
  I met a professor who does some biblical work and seems willing to hear my
  plans but I am confused for some reasons.
  Do I have to learn Hebrew before I start some Independent Studies in New
  Testament?
  And how 'textual criticism', to which I am not familiar, will rule my work?
  If I want to begine with "'psychi' and 'pneuma' in Albanian", what
  bibliography do you suggest that I should study? My question doesn't apply
  Albanian bibliogaraphy but the methodology of my research and about
  similiar work on the English translations of the same notions (psychi and
  pneuma), if it exists.

  I do apologize about my mistakes in English and will appreciate any help
  from the list.

  Fatmir Cici

  Ohio State University (Gradute student and teaching assistant of Modern
  Greek), cici.1@osu.edu

  _______________________________________________

  Ky njeri sht shum m errt nga 'mund t mendoj dikush. Esht shum i errt sepse ndrthur veset dhe instiktet m t kqia njerzore me vepra dhe akte penale dhe antiligjore. N nj koh q ai vet ka publikuar n faqen e tij t facebook-ut fotografi me tre dokumente t ndryshme (kart identiteti e vitit 1991, dy pasaporta shqiptare, ku njra ka edhe viz amerikane), t gjitha me emrin "Fotaq", ather regjistrimi i tij n Universitetin e Ohio-s me emrin "Fatmir" prbn vepr t rnd penale. Nse nuk sht kjo vepr penale, athere tri dokumentet e tjera, q ai vet ka paraqitur publikisht, prbjn nj vepr penale akoma m t rnd.

  N kohn q po shkruaj kto rreshta, kam komunikuar me disa t njohur t mi n SHBA, t cilt u treguan t gatshm t interesohen aty ku duhet dhe, nse dyshimet q shprehim ktu do t vrtetohen, z. Cici (Fatmir apo Fotaq - pak rndsi ka), pas atyre shqiptare, do t provoj edhe burgjet amerikane. Jam i sigurt se do t kaloj mir.

  Prve pasaportave shqiptare, ky zotria ka nxjerr n facebook edhe pasaportn e tij kanadeze. Por ndrsa t tjerat i ka fotografuar nga brenda, ksaj i ka treguar vetm kapakun. Po pres q t tregoj t dhnat e sakta. T mos guxoj t bj fotomontazhe apo lodra t ktij lloji, sepse e paralajmroj, jam tepr profesionist n kt drejtim. Gjithsesi, informacioni i vrtet pr kt njeri do t vij nga organet kompetente t antikrimit n SHBA e Kanada. Shpresojm se kjo do t ndodh s shpejti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 09-03-2019 m 21:02

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Duke marr shkas nga postimi i msiprm, ku "studenti" i Universitetit t Ohio-s Fatmir Cici (nuk e dim pse nuk quhet "Fotaq", si e ka emrin n pasaport),n email-in e tij, drguar prof. Carl W. Conrad, pranon me plot gojn se sht nj qenie e paditur, q ka zbritur n botn universitare me parashut dhe se niveli i tij i vrtet sht ai i nj lopari fshati. Fraza "And how 'textual criticism', to which I am not familiar, will rule my work?" (N 'mnyr "kriticizmi tekstual", me t cilin nuk jam i familjarizuar, mund t orientoj punn time?) tregon pik s pari at q them e strthem gjat gjith kohs, se ky njeri, duke marr parasysh arsimin e tij t mesm, nuk kishte t drejt t shkonte n asnj shkoll t lart n Shqipri dhe n gjith botn, prvese pr agronomi ose veterinari. Kjo pr sa i prket atyre q parashikonte dhe parashikon ligji pr arsimin e lart, e prforcuar edhe nga intelekti i ult i ktij individi.

  Kam prmendur ktu se z. Cici e ka fituar diplomn e teologjis n Universitetin e Athins n mnyr t pandershme. Problemi nuk sht vetm se sht futur n kt fakultet nga dritarja, pr shkak t ligjit, q e ndalonte t studionte n kto fusha shkencore, por se ka dal prej kndej nga llagmet e tij. Mnyra se si ky njeri lypte t kalonte provimet (t cilat i kam prshkruar n postime t msiprme, kan mbetur proverbiale tek brezat studentor, q e kan njohur nga afr.

  Fakulteti Teologjik i Athins, n vitet q ka “studiuar” z. Cici (n ato koh quhej “Fotios”) ishte ndoshta nj nga m t mirt n bot. Pothuajse t gjith profesort i prkisnin shkolls gjermane, me nj ndikim t madh t filozofis dhe teologjis s gjysms s par t shek. XX, q u lvrua kryesisht n Gjermani dhe ku faktori kryesor q binte n sy, ishte pikrisht “kriticizmi tekstual”. Madje, q t jemi t sinqert, puna q bhej n kt fakultet nuk tingllonte mir n disa qarqe kishtare, t cilt bnin fjal pr protestantizim t ktij fakulteti. Kritika e tyre mbshtetej pikrisht n lvrimin e tepruar, sipas tyre, t fryms kritike (n kuptimin e shqyrtimit me hollsi e me kritere t rrepta filologjike dhe historike) t teksteve biblike. Pavarsisht ktyre reagimeve, puna n fakultet vazhdonte t bazohej mbi kto kritere pr faktin se Kisha zyrtare nuk kishte asnj kompetenc mbi kt fakultet, si mund t kishte p.sh. n akademit kishtare, ku studentt e tyre destinoheshin t shrbenin pas mbarimit t studimeve n radht e Kishs s Greqis (nj pjes edhe n arsimin fillor).

  Q t bhet akoma m e kuptueshme kjo q po them, sqaroj se Fakultetet Teologjike n Greqi nuk jan thjesht shkolla t larta, por shkolla (fakultete) universitare. Ka edhe shum shkolla t tjera, t ashtuquajturat Fakultete t Larta Teknike, t cilat nuk prfshihen n sistemin universitar. Edhe pse n gjith kto vite sht br nj luft e madhe nga studentt e fakulteteve jouniversitare q t konsiderohen si universitare (ka politikan q, pr t fituar ndonj vot m tepr, u kan premtuar se do t’ua plotsojn kt krkes), bota perndimore sht e pozicionuar qart n diferencn midis arsimit universitar dhe atij teknik: universiteti bazohet n krkimin shkencor, ndrsa teknika n zbatimin e rezultateve krkimore q ofron universiteti. Pra, Fakulteti i Teologjis i Universitetit t Athins sht nj institucion krkimor shkencor, dhe m e pakta q mund t bj, sht lvrimi i kriticizmit tekstual, pa t cilin nuk mund t konceptohet.

  Dua t them se diploma universitare q disponon z. Cici (Fotios n kt rast) sht e nj niveli t till. Nse ka kurajn t publikoj listn e notave (d.m.th. msimet q ka kaluar pr t marr diplomn, se notat dihet q nuk ka pr t’i publikuar kurr), do t shikoni se t paktn 80% e msimeve jan pikrisht t ktij karakteri. Pr do libr t veant t teksteve biblike, t Dhiats s Vjetr e t Dhiats se Re, prve t ashtuquajturave “hyrje”, n t cilat studenti mson do pikpamje q sht shprehur npr shekuj e deri n ditt e sotme, jan edhe t ashtuquajturit “komentar”, d.m.th. interpretime historike dhe filologjike, ku edhe nj presje e vetme analizohet n mnyr shkencore. Kriticizmi tekstual arrin t dalloj do fjal apo fraz, q sht futur n koh m t reja se koha q sht shkruar origjinali. Mijra studiues, historian, paleograf, gjuhtar, etj., kan derdhur djers t pafund pr t zbuluar do gj q lidhet me evolucionin e ktyre teksteve. P.sh., disa ungjij, t cilt quhen apokrif, nuk njihen si autentik, sepse metoda e kriticizmit tekstual ka vrtetuar se jan shkruar dy, tre apo katr shekuj m von se koha q ka jetuar autori, q mban emrin e tyre.

  Besoj se shpjegimet e msiprme jan m se t qarta e t mjaftueshme pr t prligjur at q e thrras me z t lart, se z. Cici, i cili paraqitet me disa emra t ndryshm, por m e keqja sht se paraqitet edhe si klerik, sht nj analfabet me plot kuptimin e fjals, nj njeri i paditur e trsisht i pashkolluar. Mund t ket diplom universitare, por pa dyshimin m t vogl nuk ka arsimim universitar, madje as shkollim t mesm t prgjithshm. I vetmi shkollim q ka sht ai i mesm bujqsor, por edhe ai i cunguar pr shkak t intelektit t tij t ult.

  Kalojm tani tek akuzat q ka ngritur ky njeri kundr kryepiskopit, se gjoja ai i ka ndrprer bursn kur po studionte pr doktoratur (muzikologji) n Fakultetin e Filozofis s Athins. Kur thot kto, sigurisht q u drejtohet njerzve t nivelit t tij (nse ka t till), sepse kushdo tjetr e kupton se doktoratura nuk sht prani n bankat e shkolls, por aprovimi fillimisht i nj krkese nga organet prkatse t nj fakulteti pr studime t ktij niveli, aprovimi i tems s kandidatit, caktimi i nj komisioni mbikqyrs prej tre profesorsh, q kontrollon her pas here ecurin e tems dhe punn e br prej kandidatit, i cili gjen bibliografin e nevojshme, por mbi t gjitha, hedh n letr, sipas kritereve shkencore t prcaktuara qart nga metodologjia e nj studimi shkencor, ato q parashikon tema e zgjedhur me nj origjinalitet 80%. ’lidhje ka bursa n kt mes? Zakonisht, doktoraturat bhen nga njerz q jan n marrdhnie pune, prindr me fmije, njerz q bjn jetn e tyre. Prse ky njeri nuk e vazhdoi punn pr doktoraturn edhe pasi iu ndrpre bursa? far e pengonte t punonte si gjith t tjert? Edhe t punonte, edhe t shkruante. Doktoratura zgjat minimalisht plot tre vjet, por mund t vej edhe dhjet. Prse nuk i vazhdoi kto studime? Prgjigja sht shum e thjesht. Krkonte t jetonte qyl, me parat e t tjerve e jo t studionte. Gjithsesi, un deklaroj me fjaln e burrit dhe dorn n Ungjill se nuk ishte Kryepiskopi ai q i ndrpreu bursn. Edhe sikur t donte, nuk ia ndrpriste dot, sepse ata q e ndihmuan (i pari q e ndihmoi ishte ish dekani i Fakultetit Teologjik, q ka pr mbiemr emrin e nj kombi ballkanik, ishte kundrshtari m i madh i Kryepiskopit Anastas), e ndihmuan pikrisht q t’i kundrviheshin Kryepiskopit Anastas. Npunsi i Ministris s Jashtme Millonas, q aprovonte bursat, i cili vdiq n Letoni para disa vitesh nga nj infarkt kardiak, ishte ndrmjet dy zjarresh. Kishte dijeni pak a shum se kush ishte ky njeri, por u detyrua t’ia aprovonte bursn pr shkak t presioneve q i ushtruan njerz shum t fuqishm rreth tij. Bursa iu ndrpre ktij individi kur u mor vesh loja e dyfisht q bnte, e cila u zbulua papritur, por bindshm.

  Si mund ta kuptoni, askush nuk e dboi kt zotri as nga doktoratura dhe as nga Greqia. Madje, ai vet pranon se profesori q e ndiqte n doktoratur e ndihmoi t merrte viz amerikane. Pra nuk e dboi askush. Thjesht, ata q i kishin siguruar bursn, i than se nuk i zn m bes. Kaq e thjesht sht historia e gjoja persekutimit t tij nga Kryepiskopi Anastas. Gjithsesi, e zm se u dbua nga Greqia, si pretendon ai. Shkoi n Universitetin e Ohio-s, u regjistrua, madje merrte edhe rrog si asistent i greqishtes moderne (kt fakt e vrteton edhe i ndjeri Sejfi Protopapa). Pra, nuk i mungonte asnj gj. Ky individ nuk ka thn kurr se prse e braktisi kt universitet. Madje nuk ka thn as justifikimin m t thjesht q i vjen gojsh: “Ndrhyri Kryepiskopi Anastas q t m dbonin!!!!”. Nuk do shum mend q t kuptojm se ky njeri nuk sht n gjendje t kryej studime t ktij niveli. E prsris, jo vetm q nuk ka arsimin baz pr t studiuar, por as edhe shkalln minimale t intelektit, q krkohet pr kto studime. Ky individ nuk na ka thn se prse nuk arriti t mbaronte studimet pasuniversitare n Angli, t cilat nuk krkonin m shum se gjasht muaj, por u kthye prej andej si qen i rrahur, duke lypur bursa n Greqi me mnyra q njerz t tjer para meje i kan prshkruar me besnikri n kt forum para pesmbdhjet vitesh (https://www.forumishqiptar.com/threa...fera-shqiptare).

  Ky sht profili intelektual i ktij individi, i cili guxon t shpif pr kdo q ka prparuar n jet, q sht vn n shrbim t shoqris, t komunitetit, t njerzve prreth, q ofrojn shrbimet apo dijet e tyre n emr t nj ideali, t nj ideologjie, cilado qoft ajo. Ka edhe t tjer q e bjn kt, por jo t gjith maten me hijen e mngjesit si bn ky. Jo t gjith prpiqen t lartsojn veten e tyre duke ulur t tjert, sepse jo t gjith kan “privilegjin” t gatuajn n shpirtin e tyre veset dhe instinktet m t zeza njerzore, me nj doz kaq t fort halucinacionesh mkatare. Por mos mendoni vetm se sa qesharak sht ky njeri. Mendoni sa m qesharak mund t bhet ai q, pas gjith ktyre q kemi thn ktu, me prova t pakundrshtueshme, t mbroj kt njeri. Pr fati t mir, askush nuk do t donte t bhej kaq qesharak, prandaj dhe askush nuk e merr m mundimin t bj nj t till, madje as ai vet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 11-03-2019 m 08:35

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Fatmir Foti nuk duket njeri i keq apo thene me sakte gjithmone ka kerkuar driten Hyjnore! Ai si duket vuan nga ai lloj djalli qe e ka zakon ti ktheje gjerat permbys dhe te ngaterroje cdokend duke e share dhe duke shpifur. djaj te tille jane te rrezikshem, ata dikur goditen vete shoqerine Zotit, sherbetorit dhe gardianit te Zonjes se shenjte, zhduken Asrafelne dhe perdhunuan Ate!

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Z. Cici nuk ka guxuar ende t reagoj ndaj provave q kemi sjell ktu n lidhje me prdorimin prej tij t tre emrave t ndryshm, n kundrshtim flagrant me ligjet shqiptare dhe ato ndrkombtare. Vetm keqbrsit i ndryshojn emrat e tyre n kt mnyr e me kt intensitet. Falsifikimi i t dhnave personale prbn shkelje t rnd penale dhe dnohet rnd.

  Theksojm edhe nj her se, si e pohon edhe vet, madje edhe me pamje fotografike, qysh prej dats 26 janar 1991, i vetmi emr i tij i ligjshm sht "Fotaq". Prdorimi i do emri tjetr, por edhe i emrit t tij t vjetr, d.m.th. i emrit Fatmir, prbn shkelje ligjore, sepse ai emr sht fshir prgjithmon nga database e Regjistrit Kombtar t Gjendjes Civile.  Nuk mund t paraqitet as privatisht me dy emra njhersh, sepse emri i pagzimit prkon me at t Gjendjes Civile.

  Prdorimi ekskluziv i emrit "Fatmir", t cilin e ka zvendsuar ligjrisht me emrin "Fotaq", prbn shkelje t rnd penale, vrteton n mnyr t qart e t dukshme se n SHBA e Kanada qarkullon me dokumente t falsifikuara. Nuk mund t ket shpjegim tjetr, prandaj edhe ai nuk guxon t kthej prgjigje, si bri p.sh. kur dikush e akuzoi se kishte shkuar n Amerik me pasaport greke.

  Kuptohet q sht detyr e t gjith neve t denoncojm pran organeve kompetente n Shqipri, SHBA dhe Kanada veprime t tilla kriminale.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 12-03-2019 m 07:52

 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Ciarli, t gjith t ligjt, po t'u heqsh djallin q kan brenda, t mir bhen. Problemi sht kur vazhdojn t vuajn nga kta lloje djajsh.

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  N pritje t nj prgjigjeje nga ana e z. Cici pr sa i prket prdorimit t paligjshm t emrit "Fatmir" n dokumente zyrtare n SHBA e Kanada (q do t thot se ky njeri ka qarkulluar dhe qarkullon edhe sot me dokumente t falsifikuara), nj prgjigje q ua ka borxh t paktn atyre, prpara t cilve tregoi me prova (fotografike) se, prej janarit t vitit 1991 ka vetm nj emr, i cili sht "Fotaq", mendoj t vazhdojm prpjekjen q jemi duke br, pr t'i hequr maskn e shpifjes, mashtrimit e gnjeshtrs, me t ciln sht rishfaqur koht e fundit.

  Pr parantez, edhe pse nuk i njoh vetes ndonj zotsi t madhe n t shkruar, kur vendos t shkruaj, sidomos kur shkruaj pr t mbrojtur nj fakt, ide apo argument, nuk harroj t citoj fjal pr fjal (d.m.th. tekstualisht) faktet, idet dhe argumentet e atyre me t cilt debatoj. Kjo pr faktin se, ndryshe nga z.Cici, un jam tepr i familjarizuar me t ashtuquajturin “kriticizm tekstual”, prandaj dhe, n rreshtat q do t vijojn, ashtu si kam br edhe her t tjera, kt kam ndrmend t bj, t citoj, t interpretoj dhe t nxjerr konkluzione t drejta, t sakta e t sinqerta.
  Para pak minutash, i hodha nj sy nj shkrimi t z. Cici n web, n kujtim t arvanitasit t njohur Aristidh Kola (https://bizantin.wordpress.com/2017/...ristidh-kolja/). Si fillim, d.m.th. si pr t hapur oreksin, dua t’u kujtoj lexuesve t ksaj teme se kam theksuar disa her se, ky njeri, kur ishte n Greqi, e urrente n kulm gjuhn shqipe, prandaj dhe kush i fliste shqip, paralajmrohej q t mos vazhdonte, sepse, n t kundrt, shndrrohej n armik t tij personal. Tek shkrimi i lartprmendur, z. Cici shkruan:

  N fakt, e kisha takuar Hirsi Jeronimin n vitin 1994, tek zyrat e sinodit, kur bja nj emision t prjavshm shqip n radion kishtare. Qlloi q u futm n ashensor bashk dhe sapo m hodhi syt, ai m foli shqip menjher, por un nga hutimi dhe frika e athershme ia ktheva greqisht. Kisha humbur nj rast t lidhesha me Kryepeshkopin e sotm t Greqis, njhersh mik i Aristidh Koljes!

  Nuk arrij dot t kuptoj justifikimin e tij n shprehjen “nga hutimi dhe frika e athershme”. Pr far frike e ka fjaln ky njeri? Shqip nuk fliste n stacionin radiofonik t Kishs Greke? Pr kt pun nuk paguhej? A nuk ishte Jeronimi q i foli i pari shqip? Prse duhej t’ia kthente greqisht? M s paku, a nuk sht munges e plot mirsjelljeje? Sigurisht, por urrejtja e tij pr shqipen, jo si qllim n vetvete, por si mjet pr t’u diferencuar nga bashkkombsit e vet, t cilt i shihte si qenie inferiore, i tejkalonte edhe rregullat m elementare t mirsjelljes. N kt rast, dikush mund t pyes me t drejt: Si ka mundsi q t urrente gjuhn shqipe, por n t njjtn koh, t bnte emision n gjuhn shqipe? I prgjigjem me katr vargje t bejtexhiut t famshm, Hasan Ziko Kamberit, me nj parafrazim sa thoi i gishtit t vogl: Cicit, t'i rrfesh paran/ Ters e vrtit sherian/ Pr para se 'e shet t'an/ Ja di kimen paras..."... Z. Cici paguhej pr kt pun, prve lidhjeve q kishte krijuar dhe q shpresonte se, nprmjet tyre, do t siguronte mbijetesn n t ardhmen. Por nuk sht vetm kjo prgjigjja q mund t jepet pr kt rast.

  Ka rndsi t kihet parasysh se, fragmenti i cituar m lart, sht nj parantez, dhe nuk ka lidhje me ngjarjet, q u referohet dhe as me Aristidh Koln. Refuzimi i z. Cici pr t folur shqip me Kryepiskopin e sotm t Greqis ka ndodhur n vitin 1994, ndrsa njohja e tij me Aristidh Koln ndodhi pes vite m von. N vitin n fjal (1994), z. Cici quhej “Fotios Tsitsis” dhe ishte nj vorioepirot fanatik, n gjak dhe n bindje (t paktn kshtu deklaronte). Emisionet e tij n gjuhn shqipe, si e pohon edhe vet, u miratuan nga vet Kryespiskopi i athershm i Greqis, Kristodhulos, i cili akuzohet edhe sot nga kundrshtart e tij t paktn si nacionalist. M tej nuk mund t flas me kompetenc, sepse nuk e di se far ka biseduar z. Cici me t dhe si ia mbushi mendjen q t bnte emision n gjuhn shqipe. At q di me siguri sht se Kristodhulos nuk do ta lejonte kurr t kalonte caqet e bindjeve t veta, t njohura dhe t shpallura publikisht, t cilat i prmenden deri sot n Greqi, madje duke krijuar edhe nj atmosfer tejet t elektrizuar midis kundrshtarve dhe pasuesve t tij t shumt. Pr opinionin publik n Greqi, Kristodhulos mbetet nj pik e fuqishme referimi, prej nga ku burojn kritika t fuqishme kundr kryepiskopit t sotm, Jeronimit, arvanitasit q, n vitin 1994, n ashensorin e Kryepiskopats Greke, iu drejtua z. Cici n shqip, por q ky, nga hutimi dhe frika, iu prgjigj greqisht!!!!

  Vazhdojm m tej, me nj tjetr parantez t vogl, por jo t parndsishme. N po kt shkrim, z.Cici shkruan se n vitin 1998 ishte rikthyer n Greqi nga Anglia pas nj qndrimi prej dy vitesh n kt shtet. Mund t na thot ky zotri se far bri dhe me se u mor atje n kto dy vite? Si ka mundsi q nuk ka prmendur kurr asnj fakt apo detaj t ksaj periudhe relativisht t gjat kohore? Mund t ket shum arsye, por un di vetm njrn prej tyre. I vjen turp t pohoj se shkoi pr t marr master. Qndroi plot dy vjet pa hedhur asnj shkronj n letr. Jetoi n kurriz t t tjerve, duke ngrn e duke pir qyl. Kur e shikonte se i duheshin m shum para, bnte ndonj inkursion tek shqiptart e atjeshm, duke u hequr si nj intelektual q kishte nevoj pr ca t holla hua, sa t’i vinin gjoja eqet nga institucionet q e financonin. M vjen keq q nuk kam lejen t prmend emrin e nj shqiptari nga nj familje shum e njohur, q ra pre n Angli e ktij mashtruesi ordiner. I dha z. Cici si hua nj shum t konsiderueshme parash, t cilat nuk ia ktheu kurr.

  Pasi e hapm oreksin me kto dy paranteza, kalojm n pjatn kryesore. Pas kthimit nga Anglia, z. Cici u prball me problemin e tij t njohur, at t mbijetess. Kishte n xhep diplomn e teologjis, por kishte krijuar rreth vetes edhe nj klim mosbesimi tek ata pak profesor t teologjis, t cilt e kishin ndihmuar t merrte diplomn, por edhe t shkonte n Angli pr studime. Njri prej atyre, q e ndihmuan pa mas kt njeri, ishte nj profesor me inicialet J. P., mik i Kryepiskopit Anastas, por q m pas, pas shpifjeve t z. Cici, u tregua disi i ftoht n vazhdim. Kur e pa q u kthe nga Anglia me gisht n goj, pa diplom e pa katandi, i tundi gishtin, duke e quajtur dshtimin e tij t pafalshm. N fakt, ky profesor, shum dashamirs me t gjith, u rekomandonte t gjith studentve t shkonin n Angli nse donin t merrnin master, sepse krkonte shum pak koh. Kt ua thoshte atyre q krkonin t bnin karrier universitare, e cila kalonte detyrimisht edhe nga masteri, padyshim, m pas, edhe nga doktoratura. Prgjigja e z. Cici e armatosi: “Nuk munda! Kaq i kam mundsit!”.

  Edhe sikur t mos e pranonte hapur kt dshtim, t gjith e kishin kuptuar se niveli i tij intelektual nuk e lejonte ecurin e tij t mtejshme n “udhn e shkronjave”. E kshilluan t kthehej n Shqipri e t kontribuonte n veprn e Ringritjes s Kishs son. Disa t tjer e kishin kshilluar edhe m par, por z. Cici e kishte prgjigjen n maj t gjuhs: “Nuk m pranon Kryepiskopi Anastas sepse jam vorioepirot!”. Kshtu lindi ideja e gjoja lufts s Kryepiskopit kundr tij, i atij Kryepiskopi q i zgjati bursn pr t mbaruar studimet universitare n pothuajse dyfishin e kohs s lejuar, i atij Kryepiskopi q e drgoi n Angli pr t msuar anglishten, q i drgoi vllan me burs pr t studiuar edhe ai pr teologji... Mendoni sa bukshkal! Shpifi kundr Kryepiskopit vetm e vetm q t kishte nj justifikim pr t mos u kthyer n Shqipri. Shpifi kundr tij q t siguronte prkrahjen e disa profesorve t teologjis, me t vetmin qllim sigurimin e nj jetese t rehatshme e pa kokarje.

  Sa pr sqarim, profesort q e ndihmuan, nuk ishin antishqiptar. Ata nuk e ndihmuan z. Cici ngaq deklarohej vorioepirot. E ndihmuan sepse e konsideruan si nj njeri q diskriminohej pr shkak t identitetit t tij. T njjtt profesor kan ndihmuar t gjith studentt q erdhn m pas nga Shqipria, t cilt deklaroheshin shqiptar, flisnin shqip dhe ndiheshin shqiptar. Pra, n kuadrin e ksaj ndihme, e kshilluan z. Cici t studionte dika t leht, dika q t mos kishte lidhje me provime (n Fakultetin e teologjis s Athins, masteri p.sh. parashikonte provime pranimi, nj vit studime pasuniversitare pa mungesa e me provime t vshtira + pes tema shkencore + temn master). Ndrhyn q t bnte doktoratur n Fakultetin e Filozofis, n degn e muzikologjis, ku mund t ndrthurte njohurit q kishte n muzikn bizantine (ka diplom pr kt muzik) me ndonj element tjetr, sipas tems q do t zgjidhte. E theksoj se edhe ksaj here hyri nga dritarja, sepse nuk mund t pranohesh pr doktoratur pa pasur diplom master. N t njjtn koh, shfrytzuan t gjith autoritetin e tyre pr t detyruar npunsin e zyrs s bursave n MJ, S. Millonas, t’i jepte burs studimi.

  Pak a shum, pr vazhdimin kemi folur n postimet e mparshme. Tani jemi tek momenti q z. Cici fiton prkrahjen e disa profesorve grek, fiton pranimin si kandidat pr doktoratur dhe nj burs nga Ministria e Jashtme e Greqis, e t gjitha kto i fitoi sepse ishte nj vorioepirot i flakt, kaq i flakt, saq pr shkak t ktyre bindjeve, prndiqej nga Kryepiskopi Anastas, i cili, sipas tij, bashkpunonte vetm me shqiptar, madje me shqiptar mysliman!!! Kto bindje i shpaloste vetm n nj pjes t dits. Pjesn tjetr filloi ta shfrytzonte pr t ushtruar shqipen npr disa kafene t caktuara t Athins, t cilat frekuentoheshin pr or t tra nga shqiptar t ndryshm. Ishte nj rast i mir jo vetm pr t rifreskuar gjuhn shqipe, por edhe pr t’u afirmuar si nj element i ri e shpresdhns n gjirin e “shqiptarizms”. Gjat ksaj kohe tentoi t kontaktonte nga afr me arvanitasin Aristidh Kola, me t cilin, si shkruan, krijoi lidhje t ngushta. Z. Cici sapo kishte hapur nj port t re n jetn e tij. Duke qen i ndrgjegjshm se nuk mund t bnte prokopi me aftsit e veta, se nuk kishte as mundsin m t vogl q t afirmohej si intelektual, pavarsisht shanseve q i ishin ofruar deri ather, vendosi t afirmohej si pseudointelektual, me nj mbidoz patriotizmi primitiv. N fund t fundit, nuk ishte as i pari, as i fundit q po ndrmerrte nj hap t till. Pjesa m e madhe e mashtruesve botrisht, kan qen, jan dhe do t vazhdojn t jen njerz ordiner dhe analfabet.

  Si, prse, dhe deri n ’mas u shtjelluan marrdhniet mes tyre, do t bjm fjal n postimin e radhs, por prpara se ta mbyll kt postim, sepse u zgjat shum, dua t’i them z. Cici t mos fyej kujtimin e tij n nj mnyr kaq t trash e vulgare. Personalisht, nuk kam pasur ndonj respekt t veant pr Aristidh Koln, sepse nuk e kam njohur nga afr q t respektoj dika m tepr nga ato q ka shkruar n librat e tij. Aristidh Kola ishte ateist, q n librat e tij prfshihen edhe mjaft fyerje ndaj besimit ton. Gjithsesi, kjo nuk do t thot se nuk duhet respektuar. Prkundrazi, prulem me respekt ndaj prpjekjeve t tij pr t ruajtur historin, kulturn dhe traditat e arvanitasve, por distancohem nga pikpamjet e tij n lidhje me besimin ortodoks, i cili prbn element mjaft t rndsishm e t pamohueshm t identitetit t tyre kulturor, ashtu si distancohem plotsisht edhe nga qndrimi i tij pro diktaturs komuniste t Enver Hoxhs dhe Ramiz Alis.

  N shkrimin q po flasim, z. Cici e prmend mikun e tij si “Aristidh Kolja” dhe jo “Aristidh Kola”. Kt lajthitje trashanike, edhe pse nuk e shtjellon, e justifikon me kt batut t t ndjerit:

  Nj her e pyeta se a i plqente kur ia shkruanin mbiemrin shqip “Kola”, por ai ma ktheu: “Jo, se mbiemri im ka j-n”, ndrsa ngriti gishtin tregues n shenj grepi duke qeshur.

  Edhe pse kam plot pun t tjera, jam i detyruar t’i shpjegoj ktij analfabeti t gjuhs shqipe dhe greke s bashku, se “Kola”, i cili shfaqet si emr dhe si mbiemr familjar n t gjith Shqiprin, m shum n Veri, por edhe n Jug, madje un e kam hasur edhe n fshatrat e minoritetit grek (si emr dhe si mbiemr), vjen nga emri “Nikolla”. Sipas vendit dhe zons, ky emr merr mjaft forma: Nik, Niko, Kol, Kola, Koll... Tek arvanitasit, sa m shum q e humbasin shqipen e tyre, aq m shum kjo trajt e ktij emri shfaqet vetm si mbiemr familjar. Pr sa i prket shqiptimit, nse do ngjallnim arvanitasin e fundit, q fliste gjuhn e arvanitasit t par t vajtur n Greqin e sotme, ather ai do ta shqiptonte pikrisht “Kola” (si e shqiptojm edhe ne sot n shqip). Me kalimin e shekujve dhe modernizimin e mnyrs s jetess (gj q ndodh edhe me arbresht n Itali), arvanitasit e kan humbur gjuhn e tyre. Ata q kan mundur ta ruajn deri n nj far mase, kan humbur padyshim sistemin fonetik t gjuhs s t parve, duke e zvendsuar at me at t gjuhs greke. “Viktim” e ktij sistemi fonetik joautentik t gjuhs s von t arvanitasve ishte padyshim edhe Aristidh Kola.

  N greqisht, emri “Kola” shkruhet “Κόλλιας”, i cili shqiptohet “Kolias” dhe jo “Koljas”, gjithsesi jo “Kola” (dy “λλ’-t nuk kan asnj lidhje me diferencim n shqiptimi. Lexohen njsoj sikur t ishin nj). N sistemin fonetik t greqishtes, shkronja λ ka dy tinguj: |λ| dhe |λ|’, ku |λ| shqiptohet si “L” n shqip kur ndodhet prpara tingujve |i| dhe |e|, dhe si “L” e fort (jo tamam si “ll” e shqipes, por dika m e but) kur ndodhet prpara gjith tingujve t tjer. Sekreti n nj shqiptim sa m t sakt t emrit “Kola” n greqisht sht “i”-ja q pason, e cila e zbut tingullin pararends n “L”, prndryshe, do t shqiptohej prafrsisht “Kolla”. Ndrkoh, “i”-ja, e cila ka efekt zbuts, shqiptohet detyrimisht, n do rast t ngjashm, pa asnj prjashtim. Nuk ndodh p.sh. si n italisht, ku “i”-ja n emrin “Giuseppe” e shndrron tingullin “g” n “xh”, por vet nuk shqiptohet (Shqiptohet “Xhuzepe” dhe jo “Xhiusepe”). Ky shqiptim i detyruar i “i”-s n emrin “Kolias” sht shkaku q Aristidh Kola, i detyruar nga sistemi fonetik i greqishtes, duke mos dashur q emri i tij t shqiptohet “Kolla”, sepse kur e shihte t shkruar n shqip, detyrimisht ashtu i tingllonte, thoshte se duhet shqiptuar “Kolja” (faktikisht shqiptohet “Kolia”, ku “i” shqiptohet lehtas). Pr shkak t injorancs s tij, gjuhtari i famshm Fatmir Fotaq Cici e merr dhe e lakon n kt mnyr:

  Emrore: Kolja
  Gjinore: i Koljes
  Dhanore: Koljes
  Kallzore: Koljen
  Rrjedhore: prej Koljes

  Habitem se si shteti shqiptar, n vend q ta burgoste kt njeri pr vrasje t gjuhs shqipe, e burgosi pr nj krim shum t vogl se ky. Mendoni sikur t ishte gjall Fan Noli dhe t lexonte kto marrzi gjuhsore t ktij njeriu, q paraqitet si admirues i tij. Do ta kishte syrgjynosur kush e di se ku!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 13-03-2019 m 12:54

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Prpara se t vazhdojm me postimin e radhs, e ndiej pr detyr t prmend se, nj pjestar i familjes s Cicajve, mbushi kto dit 100 vje. Nga ana ime i uroj edhe 100 t tjera, por ... por ... sa m larg lopatave! Sa m larg! Nse dikujt do t’i duket pak i uditshm ky urimi im, i them q tani se nuk mund t jap m shum shpjegime. Respektoj sekretet e do familjeje dhe nuk kam ndrmend t jap hollsira t mtejshme dhe as t’i dekonspiroj ato.

  E kishim ln aty tek njohja e z. Cici me t ndjerin Aristidh Kola (nse ka ndonj analfabet tjetr si z. Cici, mund ta quaj edhe ai “Kolja”), avokatin arvanitas, i cili kishte si hob edhe historin. Ishte koha kur po nxirrte nga sirtari emrin Fatmir, me t cilin qarkullonte pasditeve n kafene t caktuara t Athins, q frekuentoheshin nga “arbrort”. Kuptohet q paraditeve vazhdonte t kalonte kohn n shoqrin e “joarbrorve”, sahant e t cilve vazhdonte t lpinte vullnetarisht, sepse e vrteta sht se askush e nuk kishte thirrur pr pjatalars.

  Sa m shum q afronte koha e diskreditimit t tij n mjediset intelektuale greke (si nj pasuniversitar krejt i paaft, q nuk ishte n gjendje jo vetm t prmbushte kriteret dhe krkesat e nivelit pasuniversitar, ku aspironte t diplomohej, por as t justifikonte diplomn universitare q kishte marr me lloj – lloj marifetesh t pandershme), aq m imperative bhej nevoja pr t gjetur alternativa t tjera pr sigurimin e mbijetess. Njohja me arvanitasin Aristidh Kola prfshihej n kt kuadr. Kush e njeh mir z. Cici, e di se gjysmn e jets s tij aktive ia ka kushtuar pikrisht gjurmimit t personaliteteve t ndryshme dhe kontaktimit me ta, ndrsa gjysmn tjetr parazitizmit mbi trupat e tyre deri n gjakpirje t plot.

  Sipas atyre q shkruan vet z. Cici (https://bizantin.wordpress.com/2017/...ristidh-kolja/), n nj prej takimeve t tyre, informoi mikun e tij se kishte ndrmend t organizonte ortodokst shqiptar n nj shoqat, me shpres pr t hapur nj kish pr ta n Athin. N t njjtn koh, i krkoi atij t prgatiste nj kumtes pr kontributin e arvanitasve n Kishn Ortodokse. Vlen t theksohet se, sipas Cicit (besoj se kshtu sht e vrteta), kt ide e kishte miratuar edhe kryepiskopi i athershm i Greqis, Kristodhulos.

  Prpara se t vazhdoj m tej, t sqaroj dika, q e quaj mjaft t rndsishme, sepse nga moskuptimi dhe padija e ksaj q do t them, jan shtrembruar, deformuar dhe keqinterpretuar deri edhe evenimente t rndsishme pr historin e Shqipris dhe kombit shqiptar. Tjetr gj sht t hapsh nj kish n diaspor, pr t mbledhur besimtart e nj kombsie q t meshohen n gjuhn e tyre dhe tjetr gj t themelosh nj Kish si institucion hyjnor, n nivelin e nj Kishe vendore, e cila mund t jet edhe autoqefale. Rasti i par krkon nj leje nga Kisha e shtetit ku jetojn bashkkombsit e diaspors, nj kish ekzistuese e komunitetit vends, q mund t huazohet pr disa or n jav, dhe nj prift q t meshoj. Mjaft kisha n Amerik dhe Evrop prdoren gjersisht n ditt e sotme nga besimtar t kombsive t ndryshme, q duan t meshojn n gjuhn e tyre *deri sa t ndrtojn nj kish t tyre). Z. Cici, kur ishte prift kanonik, prdorte n Kanada nj kish ukrainase. Rasti i dyt krkon t paktn tre episkop, juridiksion ekskluziv, grigj t konsiderueshme etj., etj, por mbi t gjitha, shpallje kanonike dhe njohje zyrtare nga t gjitha Kishat Orthodhokse t bots.

  Nuk ka dyshim q z. Cici e kishte fjaln pr hapjen e nj kishe, n kuptimin e nj ndrtese kulti, ku t meshohej n shqip me lejen e Kishs s Greqis. N kt rast, nuk do t kishte asgj t keqe, prandaj dhe Kryepiskopi Kristodhulos e prkrahu kt ide, ashtu si prkrahu, lejoi dhe mundsoi edhe emision n gjuhn shqipe n radion e Kishs s Greqis. Pr sa i prket shoqats q donte t themelonte, kjo nuk ka asnj lidhje me mision kishtar. Kisha ka mnyrn e vet t organizimit dhe struktura t posame, t cilat prcaktohen nga tradita dhe praktika e saj shekullore dhe rendi kanonik. Pr t folur n gjuhn e z. Cici, funksionimi i nj objekti kulti n gjuhn shqipe sht nj buli, ndrsa shoqata e shqiptarve ortodoks sht nj buli tjetr. Me pak, fjal, ky mashtrues ordiner krkonte t hante me dy buli njhersh, ku njrn do ta financonin “joarbrort” dhe tjetrn “arbrort”. Me shum m pak fjal, ky hams ekzotik krkonte sylesh q t’i milte, sylesh “pa dallim feje, krahine dhe ideje”.

  Pr fatin e tij t keq, shqiptart nuk jan dalluar kurr pr naivitet. Shqiptarit nuk ia hedh dot kollaj, edhe atij m t pashkolluarit. Kam hasur n jet shqiptar q nuk kishte br asnj shkoll fillore, q nuk e dinte se ’ishte aritmetika, por kur vinte puna q t shkonte t blinte dika, kusurin q i kthenin e llogariste deri n qindarkn e fundit, m mir se nj profesor matematike. Individ si ky zotria, ngatrrojn shpesh naivitetin me zemrgjersin dhe bujarin e shqiptarit, prandaj dhe sa her q bien pre e ktij iluzioni, po kaq her marrin edhe shuplakn e radhs, madje kaq t fort, sa u bjn syt xixa.

  N 6 shkurt t vitit 2000, n bashkpunim t plot me Aristidh Koln, z. Cici mblodhi n nj sall n Eksarkia (kjo lagje konsiderohet si strofka e terrorizmit ultramajtist, ku nuk shkel kmb polici) nj grup emigrantsh shqiptar, pr t shpallur “themelimin e kishs ortodokse shqiptare n Athin”. Pikrisht, ky sht togfjalshi q prdor nj far Kristo Zharkalliu, mik i Aristidh Kols, i cili prktheu edhe kumtesn e tij n kt takim “historik”. Personalisht nuk jam n gjendje t kuptoj asgj t sakt nga ky togfjalsh, sepse prdorimi i fjals “themelim” nnkupton me domosdo Kishn si institucion dhe jo si objekt kulti, ndrsa prdorimi i shkronjave t vogla n togfjalshin “kisha ortodokse shqiptare” nnkupton pa diskutim nj objekt kulti dhe jo Kishn si institucion hyjnor (http://www.gazetadita.al/arvanitasit...hen-ortodokse/). Nuk mund t’i v faj, sepse kto jan gjra jasht sfers s profesionit t tij, ashtu si pr shum t tjer, terminologjia e profesionit t tij sht e huaj pr ta. Thjesht po them se, prej fjalve t tij, nuk arrij t kuptoj se far krkonte pikrisht t arrinte z. Cici n kt takim.

  Ndoshta mund t kuptoj dika m shum nga reagimi i nj arvanitasi tjetr, i cili ishte i pranishm n kt takim. Quhet Jani Miha, asokohe profesor n Sholln e Lart Teknike t Halkids, por edhe studiues i historis dhe traditave t arvanitasve t Greqis. Gjithnj sipas prkthyesit, pasi dgjoi “prokllamatn” e z. Cici, ky reagoi mjaft ashpr, me kto fjal: Ktu ka emigrant t krishter dhe mysliman. Kujt i hyn n pun nj kish e re “ortodokse”, kur ekziston ajo autoqefale shqiptare? Pastaj, ajo q m brengos m shum sht se kush do ta financoj kt kish?”

  Duke analizuar me kujdes tre fjalit e arvanitasit Jani Miha, kuptojm tri gjra:

  1- Shoqata e shqiptarve ortodoks, q krkonte t krijonte z. Cici, nuk justifikonte prbrjen e tij heterogjene (t krishter dhe mysliman).

  2- Shqiptart kan kishn e tyre autoqefale. Sipas kanoneve t Kishs Orthodhokse Lindore, asnj kombsi tjetr nuk mund t krijoj struktura kishtare paralele brenda juridiksionit t nj Kishe tjetr autoqefale (n kt rast, n Greqi). Gjithsesi, mund t ket objekt kulti n gjuhn e vet, por brenda kuadrit t Kishs vendore. Shembuj strukturash paralele mund t ket p.sh. n Amerik (sepse nuk ka deri sot nj Kish Orthodhokse Autoqefale), por ato shkojn drejt zgjidhjes pas dialogut mes Kishave nga t cilat varen. Gjithsesi, kto anomali jan quajtur nj form herezie, por edhe si shkelje flagrante e kanoneve t shenjta.

  3) Problemi i financimit t ksaj kishe. Kush nuk e di se, pas ktyre iniciativave, q ndrmerren nga renegat si ky Fatmir Fotaq Cici, fshihen gjithmon interesa mkatare? Le t kujtojm se, n vitet q ky njeri frekuentonte ato kafenet e Athins, shtypi shqiptar informonte publikun se ish sigurimsat e Enver Hoxhs e kishin transferuar qendrn e veprimtaris s tyre n Athin dhe zhgrryheshin nga mngjesi n dark npr kafenet e saj, prej nga ku drejtonin, ndr t tjera, edhe luftn kundr Kishs son. Kush nuk e di se qendra t caktuara jasht Shqipris, financonin terrorizmin n Shqipri, pjes e t cilit ishte edhe terrorizimi i ortodoksve dhe ndalimi i zgjerimit t radhve t saj me besimtar t rinj?

  N qoft se kjo pika e fundit mund t’i duket ndokujt paksa e ekzagjeruar, le t pyes veten se, si ka mundsi q ky njeri, sulmon sistematikisht Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Primatin e saj, Hierarkt shqiptar, madje kta t fundit i quan “mysliman”, pr shkak t origjins s familjes s tyre?. ‘ndryshim ka urrejtja e ktij njeriu ndaj ktyre hierarkve nga ajo e Ajatollahut ndaj Salman Rushdie? Si ka mundsi q, ky ortodoks i kulluar, nuk shkel vetm nj nga porosit kryesore t Zotit q u dha nxnsve para se t ngjitej n qiell (Matth. 28.19), por edhe frytet e ktij misioni?

  T gjitha kto, t pranishmit n kt takim i kishin t qarta, por m t qarta i kishin arvanitasit, t cilt nuk kan lejuar asnj lloj propagande t coptoj hallkn kryesore t identitetit t tyre: ortodoksin. Arvanitasit nuk jan emigrant n Greqi. Kan shkuar atje n kuadrin e nj shteti t prbashkt, t Shtetit Bizantin, jetuan, punuan dhe luftuan n ato troje t paktn dy shekuj para pushtimit turk dhe rreth 5-6 shekuj para krijimit t shtetit grek. Jan pjes e pandashme e atij realiteti, jan nj nga elementt m t fuqishm shtetformues. Nuk prisnin kt leckaman truthar nga Nivic – Bubari, q t’i orientonte politikisht dhe kishtarisht. Prandaj dhe t part q iu hodhn n fyt ishin arvanitasit. M pas edhe gjith t tjert, t cilt ky njeri i quan me prmim “mysliman” dhe “komunist”. Kush ka jetuar me arvanitas, kush i njeh mir ata, e di se nuk jan nga ata q mund t kapen pr hunde. Aristidh Kola ishte nj arvanitas ateist, por edhe nj nga pak prjashtimet n gjirin e arvanitasve, prandaj dhe prkrahja e tij ndaj iniciativs mkatare t z. Cici nuk i doli pr mbar. Ishte ky vet q i rekomandoi t largohej nga Greqia, sepse e kuptoi se opinioni shqiptar aty, duke prfshir edhe arvanitasit, mund t shprthente akoma m rrezikshm kundr tij.

  Z. Cici nuk e nxinte m Greqia. Kt ia than t gjith. Loja e tij tashm ishte zbuluar. Ishte zbuluar pikspari loja e dyfisht mes “shqiptarsis dhe greksis”, ose mes dy bulive, ose e qengjit mes dy nnave. Pr fatin e tij t mir, Aristidh Kola e lidhi me Sejfi Protopapn, duke i hapur nj periudh t re mbijetese t rehatshme, d.m.th. parazitare. Do t kemi koh t flasim edhe pr kto gjra, por tani pr tani, meraku im sht se si mund ta prfshijm n historin e kombit shqiptar kt prpjekje patriotike t z. Cici pr themelimin e Kishs Shqiptare n Athin. Ndoshta duhet br ndonj prapje n Muzeun Historik Kombtar. I bj thirrje punonjsve t ktij muzeu t vendosin figurn e ktij patrioti t shquar tek mozaiku n fasadn e tij, diku n mes t atyre partizanve t Enver Hoxhs. N fund t fundit, e meriton!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 15-03-2019 m 12:47

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Lidhja e shqiptarve t krishter ortodoks “Shn Asti”, q “themeloi” z. Cici n Greqi, ishte nj nga mashtrimet e tij m t mdha, pre e t cilit ran edhe disa teolog dhe student t teologjis, t cilt ishin drguar pr studime n Athin e Selanik nga Kryepiskopi Anastas, me t vetmin qllim, q t ktheheshin pas mbarimit t studimeve n atdhe e t kontribuonin pr Kishn e tyre. Njri prej tyre ishte edhe vllai i z. Cici, Artemi, i cili quhej m par Artan (prmendjen e emrave t mparshm e kam msuar nga vet z. Cici, i cili nuk harron pr asnj ast t na kujtoj emrat q kishin para pagzimit episkopt e Kishs son, teologt e saj, klerikt...), edhe ky me shkoll t mesme bujqsore, q vazhdoi pr nj far kohe studimet e larta n kt profil, por q i braktisi shum shpejt pr t shkuar si emigrant n Greqi.

  Ishte pikrisht koha kur z. Cici tregoi papritur nj zell t papar sahanlpirs kundrejt Kryepiskopit Anastas. Nga vorioepirot i paepur u shndrrua n nj “Albanian Orthodox” t fanatizuar, q nuk donte gj tjetr vese t’i prkushtohej me trup e me shpirt Kishs Mm, madje prkushtim n katror, gj q mund t arrihej nse Kryepiskopi Anastas i drgonte edhe t vllan t studionte pr teologji, me premtimin se do t ktheheshin t dy prsri n atdhe pr t ndriuar bashkatdhetart si vllezrit shenjtor, Kirili dhe Metodi. Dshira e tij u plotsua, madje me t njjtn procedur t paligjshme pranimi si edhe n rastin e z. Fatmir Cici: diploma e shkolls s mesme e Artemit nuk e lejonte t vazhdonte studime t larta n asnj deg t asnj universiteti t bots (edhe t Shqipris) prvese degve agronomi-veterinari.

  Me t drejt mund t pyes dikush: prse duhet t merremi me vllan e z. Cici? Prse duhet t ndjekim shembullin e tij, q gjat gjith ktyre viteve na ka br biografit njsoj si klysht e Enverit? Sigurisht q as nuk jemi dhe as nuk mund t bhemi si ai surrat, por vllai i tij, Artemi, ishte ndr “themeluesit” e Lidhjes s ortodoksve shqiptar Shn Asti. Ishte njri ndr pes antart e kshillit drejtues t ksaj Lidhjeje dhe prfaqsuesi i saj pr Selanikun! Kishte edhe vuln e saj (n fakt, n gjuhn e popullit ato quhen “elsat e kashts”, sepse lidhja ishte thjesht nj bllof, q i rezistoi kohs shum m pak se vesa e mngjesit diellit prvlues). Mbi t gjitha, ishte bashkautor i sharjeve dhe fyerjeve ndaj Kryepiskopit Anastas, klerikve dhe teologve t Kishs son, prandaj dhe ne nuk mund t harrojm. Nuk na lejohet t harrojm. Dhe jo vetm q nuk mund t harrojm, por edhe atyre q gjithmon duhet t kujtojm, po u shtojm edhe disa informacione t tjera.

  Sot, Artem Cici i dikurshm sht shndrruar n at Artemios Tsitsis (π. Αρτέμιος Τσίτσης). Si mund ta konstatoni n likun e mposhtm, emri i babait nuk sht m Gligor, as Gole, por Grigoris (Γρηγόρης). Rroga q merr nuk sht ajo e nj emigranti, por e nj kleriku t Kishs greke, q me vendim qeverie (t botuar n gazetn qeveritare http://www.imth.gr/inst/imth/gallery...s-artemios.pdf), merr nj rrog e majme, pa zn n goj gjra t tjera, t cilat morali im nuk m lejon t’i prmend. Shtoj gjithashtu se Mitropoliti i Selanikut, q e bri prift dhe i dha rrogn e msiprme, konsiderohet si tepr nacionalist, shum m nacionalist nga i ndjeri Kryepiskopi Kristodhulos. Gjithsesi, bashk me konstatimin se vet jeta e bri t glltit t gjitha marrzit q thoshte dikur (n fakt nuk ishin vetm marrzi), i urojm gjith t mirat n veprn e nderuar q ka marr prsipr. Ndoshta, nj adres e tij q ka n facebook me emrin shqiptar, i mjafton pr t na mbushur mendjen ne t tjerve, por edhe pr t ngushlluar veten, se prve greksis q ka n nj an, n ann tjetr ka edhe shqiptarsin. Pra, mund t flej i qet!

  Meq ra fjala, jo vetm Artem Cici i dikurshm, por edhe ajka e “themeluesve” t Lidhjes e prmbushn 100% qllimin pr t cilin luftuan, d.m.th. t sistemoheshin mir e bukur n Greqi, Amerik, Kanada e gjetk, duke iu shmangur kshtu detyrimeve q kishin ndaj Kishs Mm e shoqris shqiptare n prgjithsi. Gjithsesi, qllimi i tyre, edhe pse tejet mkatar, ishte shum m fisnik se mjetet q prdorn. Kta njerz, me n krye (k tjetr?) supermashtruesin Fatmir Fotaq Cici, prdorn mjete nga m t flliqurat, duke bashkpunuar edhe me forcat m t errta, pr t justifikuar moskthimin e tyre n atdhe.

  Ksaj bande shpifsish e denigruesish me pages iu shtua (ndr pak t tjer) n Kanada edhe nj tjetr “patriot” i madh nga fshatrat e Myzeqes (n Forumin Shqiptar shkruante me pseudonimin “Sfurku”), i cili ishte drguar nga Akademia e Shn Vlashit (konkretisht prej at Luka Veronit dhe Kryepiskopit Anastas) n Angli, pr t msuar gjuhn angleze, por u mblsua kaq shum nga jeta perndimore, saq harroi t kthehej. Ia mbathi pr n Kanada, bashk me frymzuesin e tij, Fatmir Fotaq Cicin. Kjo ishte e etika e ksaj bande ordinersh (e kam fjaln gjithmon pr ajkn e “themeluesve”, d.m.th. pr mashtruesit dhe jo t mashtruarit), q pr shkak t origjins s tyre, ishin t pushtuar kaq fort nga kompleksi i inferioritetit, saq pr t shptuar prej tij, kaluan n skajin tjetr, at t kompleksit t superioritetit. Sigurisht q nj pjes e tyre u trhoqn nga kjo rrug pa krye, sepse e kuptuan se Lidhja e ortodoksve shqiptar “Shn Asti” n Greqi (dhe m von edhe n Kanada) ishte nj biznes personal i Cicajve, prej s cils prfituan kryesisht Cicajt.

  Pr ta br sa m t qart karakterin fitimkrkues t ktij biznesi, le t’u hedhim nj sy dy letrave, q Z. Cici u drgoi n t njjtn dit (27 tetor 1999) prkatsisht Kryepiskopit t Shqipris, Anastasit, dhe Kryepiskopit t Greqis, Kristodhulos, konkretisht dy fragmenteve t vogla, t shkputura prej tyre.


  Kryepiskopit Anastas:

  Lidhja ka pr qllim informimin dhe lehtsimin e procedurave prkatse pr ata emigrant shqiptar q dshirojn t hyjn n radht e katikumenve dhe, nse plotsojn premisat e domosdoshme, pr tu futur n misteret e kishs ortodokse, dhe pr do gj tjetr q i prket jets kishtare t emigrantve. Pr t arritur kt Lidhja krkon t bashkpunoj dhe t bashkveproj me Kishn Ortodokse t Shqipris dhe me Kishn e Greqis.

  Kryepiskopit Kristodhulos:

  Lidhja ka pr qllim informimin dhe lehtsimin e procedurave prkatse pr ata emigrant shqiptar q dshirojn t hyjn n radht e katikumenve dhe, nse plotsojn premisat e domosdoshme, pr tu futur n misteret e kishs ortodokse, dhe pr do gj tjetr q i prket jets kishtare t emigrantve. Pr t arritur kt, Lidhja krkon t bashkpunoj me Fortlumturin tuaj dhe hirsit e tyre, Mitropolitt e Kishs s Greqis dhe, po t paraqitet nevoja, edhe me Kryepiskopatn e Tirans dhe Mitropolit e tjera t Shenjta t Kishs Ortodokse t Shqipris.

  Vini re se teksti i t dy fragmenteve sht pothuajse i njjt. Ndryshon vetm fjalia e fundit. Kur i drejtohet Kryepiskopit Anastas, krkon bashkpunim dhe bashkveprim me Kishn e Shqipris dhe at t Greqis, ndrsa kur i drejtohet Kryepiskopit Kristodhulos, i krkon bashkpunim personal atij dhe Mitropolitve t tjer t Greqis, dhe vetm po t paraqitet nevoja, edhe me Kishn e Shqipris dhe Mitropolit e saj!!! Kjo sht teoria e dy bulive e z. Cici. E theksojm edhe nj her se t dy letrat jan drguar n t njjtn dit. Q t bhet m e kuptueshme, ajka e Lidhjes krkonte emrim me rrog nga Kisha Greke. Ky ishte edhe shkaku i themelimit t saj. Kryepiskopi Anastas nuk mund t jepte rroga t tilla, aq m tepr rroga t nivelit t Kishs s Greqis, t cilat paguhen nga shteti, me statusin e npunsit t administrats publike, prandaj edhe ky sahanlpirs i shkruan diku tjetr Kryepiskopit t Greqis se dshiron q kjo Lidhje t ushtroj veprimtarin e saj nn “mbrojtjen e tij” ekskluzive (υπό την σκέπη σας).

  Sigurisht q Kryepiskopi Anastas nuk mund t jepte miratimin pr nj gj t till. Nuk mund t ligjronte, para s gjithash, moskthimin e disa prej teologve t par, t cilt ishin drguar me t vetmin qllim q t shkolloheshin dhe t ktheheshin menjher pran Kishs s tyre, e cila kishte nevoja t mdha pr element t prgatitur. T mos harrojm se kta teolog (duke prfshir edhe z. Cici) e morn diplomn n saj t lidhjes s tyre me emrin e Kryepiskopit Anastas dhe nevojave dhe mirkuptimit t disa profesorve t degs s Pimantiks pr nevojat emergjente t Kishs s Shqipris. Njri prej ktij brezi t par teologsh (i cili nuk u przie me mashtruesin Fatmir Fotaq Cici) m ka thn pikrisht kshtu: “Brezi yn sht brezi i teologve me nj sy” (T mos harrojm se teologt q u kthyen vinin shpesh n Shqipri pr t ndihmuar Kishn Mm, prandaj dhe deri n nj far mase, ishin t justifikuar).

  Z. Cici u b bish kur u ndesh me realitetin e gjall e jo me at q kishte fantazuar n mendjen e tij t smur. Nuk mund t pranonte se i kishte shptuar zogu nga duart. Edhe ajo pak logjiks q kishte, i fluturoi nga zgavrat e shumta t mbshtjells s saj. Mori lapsin dhe shkroi nj letr, pr prmbajtjen e s cils do t flasim n postimin e radhs. At q mund t them kt moment sht se, nse drejtsia n Greqi do t merrej me kt letr, z. Cici do t mbyllej edhe nj her tjetr n nj ambient tepr familjar pr t. Q t kuptohemi, nuk do t mbyllej sepse drejtsia greke do t shprehej n favor t “grekut” Anastas. Do t mbyllej edhe sikur prokurori i shtjes t ishte miku i tij, avokati arvanitas Aristidh Kola. Ishte zemrgjersia e Kryepiskopit q e fali, sepse gjithmon duhet t prpiqemi t falim t tjert, aq m tepr t marrt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 19-03-2019 m 12:17

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Para pak minutash, n adresn e facebook-ut t shqiptarve ortodoks Albanian Orthodox People-Shqiptar Ortodoks (https://www.facebook.com/permalink.p...893&__tn__=K-R) u publikua shkrimi i mposhtm. Mendova se i shkonte prshtat shkrimeve t mia n kt forum, prandaj dhe e kopjova, por me detyrimin moral q t'i referohem burimit nga e kam marr. N t njjtn koh, i drgova edhe nj mesazh ksaj faqeje, ku e njoftoja se kam ndrmend ta publikoj t plot n kt forum. Nuk prita konfirmim, sepse faqja n fjal, nga vet emri (Albanian Orthodox People-Shqiptar Ortodoks), nuk i prket nj personi, por t gjith ortodoksve t Shqipris, pra edhe mua, sepse edhe un ktij komuniteti t madh kam nderin t'i prkas. Pra, me kt t drejt, po e publikoj t plot si m posht:


  * * * * * * * * * * * * * * *  SQARIM N NJ GJUH T THEJSHT E T KUPTUESHME PR NIVELIN INTELEKTUAL T Z. FOTAQ (FATMIR-FOTI) CICI

  N faqen e tij t facebook-ut, z. Cici, i cili e shoqron mbiemrin e tij edhe me nj nga emrat e msiprm ose nj kombinim t tyre (sipas rastit dhe interesit), ka br nj postim, t shoqruar edhe me nj foto t programit t meshave t parashenjtruara t Mitropolis s Shenjt t Kors, pr periudhn 13 mars - 19 prill, ku sipas tij, "ka zbuluar" se emri i at Kozma Sovjanit nuk ekziston, dhe kjo, sipas tij, edhe pse nuk e thot hapur, prligj marrzit q ka shkruar m par pr kt shtje. Ja edhe postimi i tij i plot, pa i hequr asnj presje:
  _________________________________

  Duke kujtuar "Prgnjeshtrimin" e At Kozma Sovjanit, t cilin e shtrnguan t betohet publikisht n Katedralen e Kors, madje than se e kan caktuar t meshoj n Mitropoli, po sjellim listn e klerikve n shrbesat e ktij muaji atje: 13 mars - 12 prill. Ku sht emri i Arkimandrit Kozmait, prifti me gradn m t lart n Mitropolin e Kors? Nuk ekziston...
  _________________________________

  Si kemi shpjeguar ktu, n faqen ton t facebook-ut, por si kuptohet qartsisht edhe nga sa vet at Kozma Sovjani ka deklaruar prpara besimtarve t Kors (me z e figur), prania e tij n Kor sht imponuar nga shkaqe personale familjare. Kemi shkruar ktu se ky at i nderuar nuk sht n organikn e Kishs son, pasi ka ardhur nga Mitropolia e Verias, Nauss dhe Kampanis (Kisha e Greqis), nga ku edhe paguhet. Sigurisht q nuk sht as n organikn e Mitropolis s Kors. Ai ka krkuar lejen e Mitropolitit t ksaj Mitropolie pr t meshuar, leje e cila edhe i sht dhn, sepse at Kozma Sovjani sht prift kanonik i Kishs Orthodhokse, dhe jo prift jallanxhi, si z. Cici. Duke pasur kt status aktual, sigurisht q nuk mund t prfshihet n kt program, por edhe n do program tjetr t jets adhurimtare t ksaj Mitropolie. Me fjal t tjera, at Kozma Sovjani ka bekimin dhe t drejtn t meshoj n kishat e ksaj Mitropolie, por jo detyrimin pr t br nj gj t till.

  Le t shpresojm se ky sqarim, i cili krkoi mjaft mund pr t'ia prshtatur krkesave intelektuale t z. Cici, sht nj prgjigje e plot dhe e argumentuar pr insinuatat q ngre n shkrimin e tij.

  Si mund t kuptohet leht, ne jemi n gjendje t'i prgjigjemi t gjitha pyetjeve q ai ngre, sepse nuk sht e vshtir t'i prgjigjesh nj shpifsi me pages. Nga ana e tij, prve panikut q e ka mbrthyer kto koht e fundit (dhe jo m kot), nuk guxon jo vetm t prgjigjet, por as t citoj dika nga shkrimet e shqiptarve ortodoks n rrjetet sociale ku diskreditohet hapur dhe me prova t pakundrshtueshme roli i tij i errt n luftn q i sht br dhe vazhdon t'i bhet ortodoksis shqiptare. Nse z. Cici sht kaq burr (q nuk sht) le t'u prgjigjet tri pyetjeve t mposhtme;

  1) A sht dnuar me 5 (pes) muaj heqje lirie n vitin 1988 nga gjykata e Sarands pr plagosje me paramendim?

  2) Si ka mundsi q, n Amerik dhe Kanada, sht prezantuar zyrtarisht me emrin Fatmir Cici, n nj koh q, qysh prej janarit 1991, si ka pohuar edhe vet (madje ka nxjerr n adresn e tij t facebook-ut edhe fotot prkatse t karts s identitetit t vitit 1991 dhe dy pasaportave shqiptare, njra prej t cilave me viz amerikane) i vetmi emr q ka sht Fotaq?

  3) Si ka mundsi q prezantohet si prift (at Foti Cici), n nj koh q sht dbuar nga radht e klerikve ortodoks me vendime t rregullta sinodike? A mund t na thot se n ciln Kish shrben aktualisht?

  Nse nuk ka mundsi t'u prgjigjet t tria ktyre pyetjeve, le t'u prgjigjet t paktn dyve prej tyre. Nse prsri nuk ka mundsi, le t'i prgjigjet njrs. Rndsi ka t tregohet burr, shqiptar ortodoks, si e mban veten. Ja sheshi, ja mejdani...
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-03-2019 m 08:54

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-03-2019
  Postime
  78

  Pr: Edhe nj her pr fenomenin "Fatmir (Foti) Cici"

  Pas postimit tim t djeshm n kt tem (Nr. #18), ku bra fjal pr mashtrimin m t madh t jets s tij, si ishte themelimi i Lidhjes s shqiptarve t krishter ortodoks n Greqi “Shn Asti”, (deri sa t vij dita t vrtetojm n kt forum se ka br edhe nj mashtrim tjetr, shum m t madh se ky), z. Cici u kujtua sot t postonte nj tekst t shkurtr me rastin e dhjetvjetorit t "themelimit" t ksaj Lidhjeje. Sigurisht q shkaku i vrtet i ktij postimi nuk sht prvjetori i dhjet, sepse ky prvjetor ishte n datn 6 shkurt dhe jo sot (ai e di kt, prandaj dhe shkruan se "Kt vit bhen njzet vjet nga prpjekja pr t hapur nj kish shqiptare n Athin, me Lidhjen Ortodokse t Shqiptarve n Greqi "Shn Asti" (1999)..". Shkaku i vrtet i ktij postimi sht t pengoj mitizimin, ose m sakt, diskreditimin e ksaj Lidhjeje nprmjet shkrimeve t mia n Forumin Shqiptar.

  Ndrkoh, un nuk kam ndrmend t trhiqem as nga mitizimi dhe as nga diskreditimi i ksaj prpjekjeje, t ciln e quajta nj biznes personal t Cicajve, me qllim emrimin e tyre n administratn publike t Shtetit Grek me rroga t majme e trajtim special, por edhe pr t'iu shmangur detyrimeve q kishin marr prsipr prpara Kishs son dhe Kryepiskopit Anastas pr t'u kthyer n Shqipri pas mbarimit t studimeve. Dua gjithashtu t'i bj t ditur z. Cici, se termi "themelim" n kt rast sht krejt abuziv, prandaj dhe un e vendos gjithmon n thonjza. N fakt sht THEMELIM, sepse at dit, pikrisht n 6 shkurt 1999, t pranishmit i dhan nj shuplak aq t fort z. Cici, saq i gjmojn vesht edhe sot e ksaj dite. E ashtuquajtura "Lidhje" ekzistoi vetm si nj prpjekje e shum pak vetave (shikoni edhe fotografit q ky vet ka publikuar n adresat q kam prmendur ktu, por edhe n faqen e facebook-ut t tij q t bindeni) pr t zhvatur ndonj cop kock, por q kur erdhi dita t prezantohet prpara shqiptarve, u shprb menjher, sikur t mos kishte ekzistuar kurr m par.

  Gjithsesi, n kt shkrim nuk kam ndrmend t zgjatem shum, sepse nuk po e quaj si postim t radhs, d.m.th. nuk e quaj si vazhdim t postimit t djeshm Nr. #18, me t cilin do merrem pas pak orsh. Dua vetm t prmend se n shkrimet origjinale, q Lidhja e Cicajve i ka drguar Kryepiskopit t athershm, i gjith teksti shkruhej n gjuhn greke, prve emrave t nnshkruesve, q ishin n gjuhn shqipe, d.m.th., t kryetarit dhe sekretarit t prgjithshm. P.sh.:

  O Πρόεδρος __________ Ο Γενικός Γραμματέας

  Foti Cici ______________ Gjergji Kureta
  Θεολόγος ............................Θεολόγος


  Kur i kam par pr her t par kto dokumente, nuk e fsheha admirimin tim pr kta djelmosha atdhetar, sepse m plqeu q po ruanin t pacenuar identitetin e tyre kombtar dhe familjar, q po mbanin emrat e tyre n gjuhn shqipe dhe nuk kishin frik t prballeshin me kdo e n do rast me kto emra. Nuk jam n gjendje t flas pr z. Kureta, sepse nuk ia kam dgjuar ndonjher zrin dhe as q e kam iden dhe as m intereson t di se ku sht e me se merret. Dua t pyes z. Cici, tani q vllai i vet, i cili dikur quhej Artem (Artan) Cici, "atbot" bashkthemelues i ksaj Lidhjeje dhe prfaqsues i saj pr qytetin e Selanikut, e ka ndryshuar emrin n Artemios Tsitsis (Αρτέμιος Τσίτσης), madje edhe atsin (nga Gligor n Grigoris-Γρηγόρης), a mendon se jan shkelur parimet e dikurshme t ksaj Lidhjeje? A distancohet ai nga ky veprim i vllait t vet? A mund t na tregoj z. Cici se si e ka emrin n diplomn e Teologjis s Athins, ose edhe n do dokument tjetr studentor? A mund t na tregoj z. Cici kartn e studentit, pr t ciln un e akuzoj me prgjegjsi ligjore, se ka shkuar n sekretarin e ktij fakulteti dhe ka korrigjuar me krkes t tij mnyrn e regjistrimit nga αλλοδαπός (i huaj) n ομογενής (grek bashkkombs)?


  Q t'i japim fund ksaj komedie me titull "Lidhja shqiptarve t krishter ortodoks 'Shn Asti' - me themelues patriotin Foti Cici", po i them edhe nj her ktij mashtruesi se Lidhja e tij ishte nj biznes familjar, e cila synonte n emrimin e tij n administratn publike t Shtetit Grek (si bri edhe vllai i vet dhe antar t tjer t saj), por edhe n zhvatjen e fondeve t shumta q Qeveria Greke u jepte n at periudh Organizatave Joqeveritare.

  Mos e kam gabim, mo Miri?
  Ndryshuar pr her t fundit nga GJIKSANA : 20-03-2019 m 12:12

 22. Anetart m posht kan falenderuar GJIKSANA pr postimin:

  arbereshi_niko (25-12-2020)

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •