Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pes mite t Rilindjes pr djegjen e mandateve

  Nga Andi Bushati

  Ashtu si n periudhn e protests studentore, shumics parlamentare edhe kt radh i ka vdekur arma e saj m e fort, propaganda. T prkundur nga siguria e liderit gallataxhi, se Luli po bn bllof dhe se doktoresha nuk jep konsensus pr djegjen e mandateve, socialistt jan kapur t paprgatitur nga akti i opozits. Prandaj me nxitim dhe nn efektin e ankthit, ata kan prpunuar nj sr tezash kundr largimit prfundimtar nga parlamenti, q vshtir se bindin dhe dik me logjik nn mesatare. Le ti marrim me radh ato

  Opozita e bn se i trembet reforms n drejtsi. Pra sipas ktij arsyetimi, lihet t kuptohet se Berisha dhe Basha po i vn flakn Shqipris pr arsyen e thjesht se tani pritet t filloj pun BKH dhe SPAK. Edhe sikur ta bnin kt nuk do ta kishin aspak gabim, me nj reform n drejtsi q nuk prodhoi asgj m shum se Arta Marku dhe Donika Prela. Por, gjithsesi sht absurde t mendosh se ata deputet q votuan pr ta shptuar Saimir Tahirin nga burgu, pas krkess s organit t akuzs pr ti hequr mandatin, sot t akuzojn ish t singjashmit e tyre se po i dorzojn mandatet pr t mos prfunduar n pranga. Ata kan treguar me shembullin e tyre se kujt i djeg miza, mbrohet pas mandatit.

  Opozita e bn se do t pengoj hapjen e negociatave. Kjo kng e vjetr pr t ciln sht akuzuar historikisht do pakic n kt vend tingllon groteske n gojn e atyre q e thon. Sepse gjasht muaj m par qen t njjtit q festuan hapjen e negociatave, madje u mburrn se kishin tashm edhe nj dat. Rama brtiti fitore, dekoroi edhe ambasadort q kishin kontribuar pr kt sukses dhe i etiketoi kazan t gjith ata q treguan t vrtetn, se jo vetm asgj nuk kishte mbaruar, por Tirana kishte rrezikuar n pranver t lihej edhe pas Maqedonis. Sot, q kjo gj mund t ndodhe realisht, ata anatemojn opozitn se po i pengon t arrijn dika q e kishin shpallur si sukses t prfunduar.

  Opozita e bn se do pushtet n tryez. N fakt PD dhe LSI po dshmojn se po ln pushtet. Socialistt vet e kan stigmatizuar shpesh Bashn se po prdor autoritetin e t qenit lideri i pakics, pr t shumfishuar bizneset e tij familjare, pr ti vn gjoba oligarkve, pr t br allishverishe si marveshja e 18 majit, nga e cila doli duke mbajtur disa drejtori t majme n xhep.

  Madje me sakrazmn e tij Rama ka shkuar deri aty sa shpesh ka ln t kuptohet se mes tij dhe shefit t pakics ka nj pakt dhe se ata, t dy s bashku, luajn nj loj rregullat e s cils publiku nuk i njeh. Duke djegur mandatet, duke goditur me molotov parlamentin dhe eki krpudhn e pushtetit, pra duke u radikalizuar, Basha po tregon se ka hequr dor edhe nga pushteti pr t br pakte okulte. Ai po dorzon, nuk po mer. Natyrisht pa dashur pushtet n tavolin, por dhe pa pranuar zgjedhje q i vendosin Avdylajt apo q prodhojn am n Dibr.

  Opozita e bn se do t pengoj investimet e huaja. Kt gomarllk me brir q e prforcoi edhe guvernatori i Banks s Shqipris edhe nj amerikan q flet shqip, nuk e beson dot askush. Sepse n pes vite Rilindja jo vetm q as ka imagjinuar t sjell ndonj investim t kategoris s TAP apo Devolli, por asaj iu kthye mbarpsht edhe Lasgushi i vllait Erdogan. Pasi investitirt serioz nuk shkelin ktu prej kohsh, jo se nuk ka stabilitet politik, po sepse nuk ka liri ekonomike. Me tenderat e letrave fallco dhe me milionat q Edi Rama shprndan pa gar pr oligarkt n kt vend nuk mund t shkel asnj investitor i denj pr kt emr.

  Opozita e bn se e ka dhunn n AND-n e saj. Ndonse n imagjinatn kolektive sht ngulitur jo pa t drejt konstatimi se e djathta berishiste sht m brutale sesa e majta, q ende vuan kompleksin e s shkuars komuniste dhe pr kt ruan nj qasje m tolerante, sot ekuacioni ka ndryshuar. Sot dhunn prpara se ta ushtroj shteti policor, shiku i Gazidedes, gardistt e Ndrea Prendit, e prdor pushteti i paras. Pikrisht ai q prish shtpit e banorve t unazs, q nxjerr ligje speciale pr shembjen e teatrit, q rrmben tokat e bregdetit n Jug, pr t prfituar m shum oligarkt. Sot dhuna ushtrohet nga lidhjet kriminale t qeveris q tregohet e but me Balilt, Avdylajt, Shullazt dhe e pamshirshme me ata q skan t paguajn faturn e energjis.

  Prandaj radikalizmi i djegjes s mandateve, ndonj xham i thyer apo ndonj gur mbi policin jan prgjigje aspak propocionale. Ato jan vetm reagime simbolike ndaj dhuns reale.

  Mjafton ti dgjosh tezat e msiprme pr t kuptuar se shumica parlamentare, e kapur gafil, nuk po gjen dot argumenta binds pr t fituar debatin publik. E mkuar pr nj koh t gjat me propagandn shabllone se ka prball nj djal q fle gjum dhe nj grua q nuk i dorzon mandatet e fituara me gjak, ajo sot ka mbetur pa tekts. Radikalizimi i Bashs dhe Kryemadhit ai vlejti edhe pr kt. Ia vlejti edhe pr t na treguar nj kryeministr t friksuar q deklaron: nuk dal m n debate televizive prball tyre. Ai qe i dobishn pr t nxjerr n pah, se kjo band q vjedh zgjedhjet pr t grabitur Shqiprin dhe rrjep Shqiprin pr rrmbyer zgjedhjet, tashm e ka humbur edhe atun e saj kryesore: t prodhoj alibi pr t mbrojtur vetveten.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Pes mite t Rilindjes pr djegjen e mandateve

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nga Andi Bushati

  Ashtu si n periudhn e protests studentore, shumics parlamentare edhe kt radh i ka vdekur arma e saj m e fort, propaganda. T prkundur nga siguria e liderit gallataxhi, se “Luli po bn bllof dhe se doktoresha nuk jep konsensus pr djegjen e mandateve”, socialistt jan kapur t paprgatitur nga akti i opozits. Prandaj me nxitim dhe nn efektin e ankthit, ata kan prpunuar nj sr tezash kundr largimit prfundimtar nga parlamenti, q vshtir se bindin dhe dik me logjik nn mesatare. Le ti marrim me radh ato…

  Opozita e bn se i trembet reforms n drejtsi. Pra sipas ktij arsyetimi, lihet t kuptohet se Berisha dhe Basha po i vn flakn Shqipris pr arsyen e thjesht se tani pritet t filloj pun BKH dhe SPAK. Edhe sikur t’a bnin kt nuk do t’a kishin aspak gabim, me nj reform n drejtsi q nuk prodhoi asgj m shum se Arta Marku dhe Donika Prela. Por, gjithsesi sht absurde t mendosh se ata deputet q votuan pr t’a shptuar Saimir Tahirin nga burgu, pas krkess s organit t akuzs pr ti hequr mandatin, sot t akuzojn ish t singjashmit e tyre se po i dorzojn mandatet pr t mos prfunduar n pranga. Ata kan treguar me shembullin e tyre se kujt i djeg miza, mbrohet pas mandatit.

  Opozita e bn se do t pengoj hapjen e negociatave. Kjo kng e vjetr pr t ciln sht akuzuar historikisht do pakic n kt vend tingllon groteske n gojn e atyre q e thon. Sepse gjasht muaj m par qen t njjtit q festuan hapjen e negociatave, madje u mburrn se kishin tashm edhe nj dat. Rama brtiti fitore, dekoroi edhe ambasadort q kishin kontribuar pr kt sukses dhe i etiketoi kazan t gjith ata q treguan t vrtetn, se jo vetm asgj nuk kishte mbaruar, por Tirana kishte rrezikuar n pranver t lihej edhe pas Maqedonis. Sot, q kjo gj mund t ndodhe realisht, ata anatemojn opozitn se po i pengon t arrijn dika q e kishin shpallur si sukses t prfunduar.

  Opozita e bn se do pushtet n tryez. N fakt PD dhe LSI po dshmojn se po ln pushtet. Socialistt vet e kan stigmatizuar shpesh Bashn se po prdor autoritetin e t qenit lideri i pakics, pr t shumfishuar bizneset e tij familjare, pr ti vn gjoba oligarkve, pr t br allishverishe si marveshja e 18 majit, nga e cila doli duke mbajtur disa drejtori t majme n xhep.

  Madje me sakrazmn e tij Rama ka shkuar deri aty sa shpesh ka ln t kuptohet se mes tij dhe shefit t pakics ka nj pakt dhe se ata, t dy s bashku, luajn nj loj rregullat e s cils publiku nuk i njeh. Duke djegur mandatet, duke goditur me molotov parlamentin dhe eki krpudhn e pushtetit, pra duke u radikalizuar, Basha po tregon se ka hequr dor edhe nga pushteti pr t br pakte okulte. Ai po dorzon, nuk po mer. Natyrisht pa dashur pushtet n tavolin, por dhe pa pranuar zgjedhje q i vendosin Avdylajt apo q prodhojn am n Dibr.

  Opozita e bn se do t pengoj investimet e huaja. Kt gomarllk me brir q e prforcoi edhe guvernatori i Banks s Shqipris edhe nj amerikan q flet shqip, nuk e beson dot askush. Sepse n pes vite Rilindja jo vetm q as ka imagjinuar t sjell ndonj investim t kategoris s TAP apo Devolli, por asaj iu kthye mbarpsht edhe Lasgushi i vllait Erdogan. Pasi investitirt serioz nuk shkelin ktu prej kohsh, jo se nuk ka stabilitet politik, po sepse nuk ka liri ekonomike. Me tenderat e letrave fallco dhe me milionat q Edi Rama shprndan pa gar pr oligarkt n kt vend nuk mund t shkel asnj investitor i denj pr kt emr.

  Opozita e bn se e ka dhunn n AND-n e saj. Ndonse n imagjinatn kolektive sht ngulitur jo pa t drejt konstatimi se e djathta berishiste sht m brutale sesa e majta, q ende vuan kompleksin e s shkuars komuniste dhe pr kt ruan nj qasje m tolerante, sot ekuacioni ka ndryshuar. Sot dhunn prpara se t’a ushtroj shteti policor, shiku i Gazidedes, gardistt e Ndrea Prendit, e prdor pushteti i paras. Pikrisht ai q prish shtpit e banorve t unazs, q nxjerr ligje speciale pr shembjen e teatrit, q rrmben tokat e bregdetit n Jug, pr t prfituar m shum oligarkt. Sot dhuna ushtrohet nga lidhjet kriminale t qeveris q tregohet e but me Balilt, Avdylajt, Shullazt dhe e pamshirshme me ata q s’kan t paguajn faturn e energjis.

  Prandaj radikalizmi i djegjes s mandateve, ndonj xham i thyer apo ndonj gur mbi policin jan prgjigje aspak propocionale. Ato jan vetm reagime simbolike ndaj dhuns reale.

  Mjafton t’i dgjosh tezat e msiprme pr t kuptuar se shumica parlamentare, e kapur gafil, nuk po gjen dot argumenta binds pr t fituar debatin publik. E mkuar pr nj koh t gjat me propagandn shabllone se ka prball nj djal q fle gjum dhe nj grua q nuk i dorzon mandatet e fituara me gjak, ajo sot ka mbetur pa tekts. Radikalizimi i Bashs dhe Kryemadhit ai vlejti edhe pr kt. I’a vlejti edhe pr t na treguar nj kryeministr t friksuar q deklaron: nuk dal m n debate televizive prball tyre. Ai qe i dobishn pr t nxjerr n pah, se “kjo band q vjedh zgjedhjet pr t grabitur Shqiprin dhe rrjep Shqiprin pr rrmbyer zgjedhjet”, tashm e ka humbur edhe atun e saj kryesore: t prodhoj alibi pr t mbrojtur vetveten.

  Lapsi.al
  Kryeministrit dhe riindjes i ka ngelur ora, se e mendojne popullin krejtesisht injorant. Nuk eshte keshtu, pasi ka ngritje njohuri dhe s`eshte e lehte t`a genjesh me. Rama kujton se duke akuzuar nate e dite opoziten do fitoje pike, por jo. Mbushja e shesheve ne mitingje kete tregon. Korrupsioni i llahtatshem dhe vjedhja eshte ne nje permase te paimagjinueshme dhe hapur fare. Pervec kesaj levizja e fundit e opozites tregon se lufta qe ben nuk eshte thjesht per pushtet. Patjeter cdo force politike kerkon pushtetin, por varet edhe se per cfare e kerkon. Lenja e mandateve tregon te kunderten e pushtetit. Populli ka llogjike, por fatkeqesisht nuk ka per cilen te votoje, prandaj eshte zgjeruar elektorati gri. Skandaloze eshte hedhja e tymueseve kimike nga policia, qe ka sjelle dentime te qytetareve, qe s`besoj te jene te standartit evropian. Asgje evropiane nuk ka kjo mazhorance dhe do shohim a do hapen negociatat apo jo. Shpresoj te hapen, por duket e larget shpresa. Cdo dite e me shume po vertetohen pretendimet e opozites, por vjedhje votash, buxheti, krim te organizuar, etj. Letrat kredenciale te mazhorances kane rene shume, megjithate zgjedhjet tregojne se c`ndodh. Duke u tmerruar nga krimi rilindas, them se shume nga elektorati gri do te votojne thjesht kunder se keqes rilindase, jo per bashen e berishen, duke i pare keto si te keqen me te vogel. Megjithate kryesorja eshte qe paret e popullit jane vjedhur nganje grusht oligarkesh dhe qeveria, prandaj s`ka shprese ne kete sistem, jo sikur 7 eurodeputete te vijne por edhe 777 nuk kane c`bejne dhe c`rregullojne, se ky vend ka rreshqitur tashme tatepjete. Sikur te marrim edhe rastin qe te vijne te tjere politikaane, mentaliteti i vjedhjes eshte tashme i ngulur. Nuk duhet pra te kujojme ne sharje enver hoxhen, se paku per moralin qe u perpoq te ngrinte, edhe pse sistemi ne fjale nuk lejonte.

  Pyet kedo, do thote po keto fjale. Politika pa moral, pushteti dhe parate ne 5 duar, tregojne qartazi rrokullimen qe ka marre vendi, vend qe konsiderohet gati i mallkuar ku te gjithe duan te ikin nga syte kembet. Se paku ne japim gjendjen reale, se si ndryshohet eshte e veshtire e nuk marr persiper te jap keshilla...
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 27-02-2019 m 07:55
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Pes mite t Rilindjes pr djegjen e mandateve

  Edi Rama u be sekseri i krimit ne politike qe kur ishte kryetar bashkie ne Tirane dhe parate e pista te trafikanteve te droges i ktheu ne pallate e beton ne Tirane. Njihej ne ate kohe si "Zoti 10%", ku ai donte ne xhep 10% te vleres se projektit qe te jepte lejen e ndertimit per pallatit, e nuk i behej aspak vone se ato ishin para droge apo armesh, apo prostitucioni.

  Kete zanat Edi Rama e perfeksionoi kur u be kryetar i PS dhe Kryeminister i vendit. Problemi qe u zgjidhi krimineleve e mafiozeve kur ishte kryetar bashkie ishte pastrimi i parave te tyre, por keta prape nuk e tregonin fytyren e tyre ne publik pasi i trembeshin ligjit brenda e jashte vendit. Edi Rama ua zgjidhi edhe kete problem krimineleve te vendit: i beri ata politikane, i futi ne partine e tij, perzuri "xhaketat e vjetra" dhe e mbushi partine me kriminele 24 karat. I duhen kriminelet e mafiozet partise pasi ata kane para. Ato para i duhen Edi Rames per te mbushur xhepat e tij, por edhe per te blere votat e shqiptareve ne zgjedhje. Ajo qe u quajt "Rilindje Socialiste" nuk ishte gje tjeter vecse instalimi i mafies ne pushtet. Kriminelet nuk fshihen me, ata u bene gati te gjithe deputete. Deputetet ne Shqiperi, si ne asnje vend tjeter te botes, kane "imunitet ndaj ligjit". Kur je deputet i nje vendi, nuk eshte e lehte edhe per vendet e huaja te te hetojne e hedhin prangat. Dhe per 5 vjet Rama e ktheu Shqiperine ne plantacionin dhe laboratorin e te gjitha drogave te botes.

  Cdo gje shkonte shume mire per Ramen dhe klientet e tij, derisa opozita i dogji mandatet. Djegia e mandateve e gjithe partive opozitare te parlamentit, eshte nje akt qe e izolon Ramen jo vetem ne raport me qytetaret e atij vendi qe vuajne pasojat e keqqeverisjes se tij cdo dite dhe i gjen ne rruge duke protestuar, por edhe ne raport me gjithe shtetet fqinje e partneret ne bote. Opozita tha me nje ze qe Rama eshte i kapur nga krimi, eshte sekseri i tyre. Te gjithe ju qe e mbeshtesni ate dhe e mbani ne pushtet me apo pa vetedije, jeni duke u vrare shpresen gjithe shqiptareve. Por as nderkombetaret nuk e trembin shume Edi Ramen, pasi tek e fundit cfare mund ti kerkojne, qe te japi doreheqjen?

  Sekseret krimit te organizuar i hyjne ne pune per aq kohe sa i zgjidhin problemet e tyre. Ata kriminelet e mafiozet qe Rama beri deputete, jane ata qe Rama u ka friken. Nese Rama bie nga pushteti e jep doreheqjen, ai nuk i hyn me ne pune krimit te organizuar. Renia e Rames sjell edhe renien e fasades se "reformes ne drejtesi". Rama nuk i mbron dot me kriminelet nga kercenimi i ligjit. Dosjet e pergjimeve qe jane mbushur plot ne prokurori ne vite, nuk do vazhdojne te mbledhin pluhur, ato do te hapen. Dhe ata kriminelet qe e kane mbeshtetur Ramen deri me sot, jane ata qe do t'i sjellin fundin Rames. Ketyre ua ka friken Edi Rama, pasi diten qe ai jep doreheqjen, eshte dita qe jeta e tij do te jete me e kercenuar.

  Te gjithe korrin ate qe mbjellin ne kete bote!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-02-2019 m 22:21

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Pes mite t Rilindjes pr djegjen e mandateve

  Luli me opoziten e beri punen e vet them une. Komplet PE doli kunder dhe as moren mundimin te analizojne hallet e shqiptareve, krimin, korrupsionin, blerjen e votave. A kemi ne fuqi te ecim pa evropen. Jo, se vdesim per buke. E atehere, c`vlejne protestat, sa u bene, u bene, tani lere s`ja vlen me. Mendoj te kthehen ne kuvend e te vazhdojne luften, ne radhe te pare per zhdukjen e mjerimit dhe varferise ekstreme. Aq sa munden te ndihmojne popullin ne hall. Them se s`ka rruge tjeter ne kete sistem ku jetojme. Nuk zgjidhet gje ne rruge dhe aq me teper ne perplasje me policine e garden. Sidoqofte opozita mori "lavderimin" qe nuk merr rroga. Me mire te merrnin rroga dhe te luftonin ne parlament (mendimi im). Megjithate thane se mund te vijne parlamentare te rinj. (k,flankeshtajn). Qe te mos i dale fjala mikut te rames, me mire te rikthehen ne parlament.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-02-2019 m 08:09
  Duaje te afermin tend si veten

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •