Emri:  edi-rama-del-nga-selia-e-partise-socialiste-ps_0-1068x842.jpg

Shikime: 63

Madhsia:  52.1 KB

Gazetari Hamdi Jupe sht nj socialist i vjetr, ose si thon 24-karatsh. Ka qen gazetar n Zri Popullit. Nj socialist i thjesht q akoma jeton me divanet e kohs s Enverit, skrupuloz n mendime dhe n parime krejtsisht t majta. Njeri pa kompromis me t keqen dhe vizionar pr t majtn.

S fundit ai nuk ka heshtur dhe ka reaguar pr mnyrn e qeverisjes dhe drejtimit t PS nga Edi Rama.

NGA: HAMDI JUPE

Protesta e opozits mbushi bulevardin Dshmort e Kombit me njerz. Nuk ishin par aq shum protestues prej shum vitesh n shesh. Na nxori mallin e protestave t mome. E pash n televizor dhe u knaqa. Protesta zgjati pr pes or, si asnjher tjetr m par. Ajo u transmetua n t gjitha televizionet e bots. I pash vet n disa prej tyre. Na nxin faqen televizionet e huaja. Por fajin pr kt e ka Arta Dade, q ka kritikuar qeverin n nj artikull a intervist n nj gazet t Tirans.

Protestuesit sulmuan selin e qeveris. N at seli sht zyra e kryeministrit. Ajo zyr sht e mbushur me pikturat e Edit. Atje ka edhe nj fush basketbolli, enkas pr t luajtur kryeministri. Atje, edhe fasada e ndrtess gati njqind- vjeare kryeministrore, sht ndryshuar, sipas shijes s kryeministrit aktual. N oborrin e kryeministris, ishte vendosur edhe nj kpurdh prej imentoje (e paharruar qoft!) Domosdo, kpurdha sht simboli yn kombtar! Thon se kpurdha ishte vendosur atje, me qllim q t trhiqte sulmet e opozits mbi vete dhe kshtu, t shptonte zyra kryeministrore, e kthyer n studio piktori. Dhe opozita ra n kurth. Fajin pr kt e ka Arta Dade.

Po si nuk u kujtua kryeministri t vinte edhe nj monument t preshit atje, te dera e kryeministris, ashtu, prej allie dhe t lyer me boj preshi, se preshi na mban gjalle tre muaj t vitit, ather kur nuk ka perime t tjera t freskta? Ky do t ishte nj kontribut i shquar n fushn e zhvillimit intensiv t bujqsis socialiste. Kshtu do ti mbyllej goja edhe Arta Dades dhe nuk do ta kritikonte m qeverin.

Ndrkoh q po organizohej protesta n Tiran, kryeministri kishte organizuar n Vlor antimitingun e popullit t qytetit t pavarsis. Kishte lezet: miting n Tiran, antimiting n Vlor. T dya, live n televizor. Na nxorri mallin e antimitingjeve, kur u rrzua monumenti i shokut Enver. T tilla mitingje/antimitingje, populli yn kishte par vetm ather. Edi Rama ather ishte n miting n Tiran, jo n antimiting, si tani n Vlor.

Kryeministri deshi t tregoj se sa shum e do populli at dhe qeverin e tij. Mirse erdhe Edi Djali, se neve na mori malli! Ai mund ta bnte mitingun atje nje dit para ose nj dit pas, por jo, duhej br pikrisht at dit dhe at or q kishte miting opozita. Por fajin pr ket e ka Arta Dade. E ka thn edhe kryetarja e sotme e gruas socialiste n Facebook.

Pensionet pr kt vit do t rritej 2,5 prqind. Kaq ka thn opozita (se qeveria nuk e ka dhn akoma sihariqin) Pensionet do t rriten nj muaj para zgjedhjeve lokale t qershorit, me qllim q pensionistt t mos harrojn t mirn q po u bn qeveria. (t mos harrojn, gjithashtu, gjelin e vitit t ri) Se ata dreqr pensionist, jan nja gjashtqind e pesdhjet mij tani dhe ata t hedhin n er n votime. Dhe pr kt, fajin e ka Arta Dade.

N rrethin e Sarands prodhuesit e agrumeve kt vit doln me kpuc t kuqe. Ata nuk e shitn dot prodhimin e mandarins, prodhimi mbeti atje dhe u kalb. Pr tu qar hallin. Ata nuk din gj tjetr, vese t punojn. Ndrsa tregun duhet ta gjej Ministria e Bujqsis, q paguhet pr at pun. Prodhimi sht shum m i madh se nevojat e vendit. Por shteti u zhduk, nuk ndihmoi pr t gjetur tregje. Dhe kshtu, rreth dhjet milion Euro prodhim i mandarinave vajti dm. Ather fermert u nisn pr n miting n Tiran kundr qeveris. Edhe fajin pr kt e ka Arta Dade.

Prodhuesit e mollve n Peshkopi dhe n Kore ankohen se nuk e shesin dot molln. Prodhimi ka qen i mbar, por mimet e shitjes jan prtok. Dyqanet gjithandej jan t mbushura me moll, me mime qesharake. E gjitha kjo, bie mbi fermert q vitin tjetr do t braktisin tokn, duke na e ln barkun that, sepse bujqsia nuk po u jep gj. Po ka edhe m keq, fshatart po i presin mollt pr dru zjarri. Dhe pastaj nisen pr protest n Tiran. Dhe fajin pr kt e ka Arta Dade.

Studentt doln n shesh n bulevard pr nj muaj rresht. Ata e tundn qeverin nga themelet. Sepse studentt, edhe pr t marr nj vrtetim n universitete, duhet t paguanin para, megjithse e kishin paguar m pare taksn e shkolls. Kryeministri u zgjua nga gjumi i pataksur nga kto q po dgjonte. Nnt pika kan studentt? Nntmbdhjet do tu japim ne. Po ku ishte qeveria deri ather? A kishte apo nuk kishte qeveri ky vend, q i plasi papritur bomba n duar? Por fajin pr kt e ka Arta Dade.

Ministrja e Arsimit kishte mbaruar shkolln e lart me not mesatare 5,9 dhe kishte rritur njohurit shkencore te Universiteti Kristal. Fmijn e saj e kishte uar n universitet jasht vendit, sepse nuk bjn kto universitetet tona. Megjithat, ajo qndronte ministre arsimi, derisa i than studentt ik, ik, ik! Ti Halim q sdi kndim, je adapt pr arsim. Kt poezi Noli e ka shkruar pr qeverin e kohs s Zogut, po ja q ka vler aktuale. Po si nuk vajtn studentt m par n protest atje, te Ministria e Arsimit, xhanm? Ku flinin gjum studentt deri ather! Po fajin e ka Arta Dade.

Parlamenti shqiptar prej 28 vitesh ka 140 deputet. Kaq kishte kur populli shqiptar ishte katr milion, n vitin 1991, kaq ka edhe sot, kur populli sht 2,8 milion. Kta deputet marrin rroga dhe trajtime t majme. Ata nuk bjn asnj pun, ata vetm ngrejn kartonin nj her n jav, si tu thot partia. Askush nuk i njeh tre erek t tyre, prve grave/burrave t vet. Ata jan anonim, nuk din t flasin. Kjo ndodh sepse n vitin X, Berisha dhe Rama u mblodhn kok m kok dhe vendosn t ndryshojn Kushtetutn, duke ia hequr popullit t drejtn e zgjedhjes s prfaqsuesve t tij dhe duke ia dhn at Berishs dhe Rams. Dhe kshtu, na vijn n Parlament deputet merhum, t nxjerr nga xhepi i kryetarit t partis, pr arsye q i di vetm kryetari. Por fajin pr kt e ka Arta Dade.

Kryeministri shkarkoi shtat ministra menjher, megjithse ata nuk kishin nj vit e gjysm n detyr. Askush nuk u pyet pr kt nga forumet e partis (mavro forume!) Vetm Edi vendosi. Dhe far vuri n vend t atyre q hoqi? Vuri ca njerz anonim dhe nj ministr t jashtm po aq anonim, shokun e Batonit. Ah, po, m falni, vuri edhe Braen zvends/kryeministr. Por nuk sqaroi se prse e shkarkoi zvends /kryeministren q e mori nga Shkodra nj vit m par, megjithse nuk e njihte askush. Nuk sqaroi as at se prse e shkarkoi ministrin e punve t jashtme. dhe vuri nj kalama n vend t tij. Prish bucela, bj kanae. Ska gj, se pas nj viti, do ti heq edhe kta ministra q vuri tani dhe do ver ca t tjer, po aq anonim. Por fajin pr kt prap do ta ket Arta Dade q boton intervist.

Kryeministri vete u bn dhurat nga nj shtpi familjeve t vobekta, atje n fshatin e humbur, t Republiks s Edit, i shoqruar kudo nga ministrja e shndetsis. Kur pyetet kryeministri se ku i gjen parat q bn kto bamirsira, ai thot se ua merr miqve t tij bisnesmen. Mirpo kto n italisht quhen tangente, domethn korrupsion. Me fjal t tjera, un t jap tenderin, ti m jep ca para q t bj ca bamirsira, si bnte Nn Tereza. Dhe kto pastaj dalin n televizionin ER TV, te rubrika Shqipria q duam q ti shikoj gjith bota. Turp! Qeveria ka fond rezerv t miratuar nga Parlamenti pr kso rastesh. Ato nuk jan dhurata t kryeministrit, jan kontribut i shoqris pr njerzit n nevoj. Por ti bjm Arta Dades q jep intervista kundr qeveris?

Tre tendera, me dyzet milion Euro, u dhan pr t ndrtuar Unazn e Re. Kryeministri i kishte propaganduar vet kto rrug t reja t qeveris s tij me t madhe. Mirpo na doln ca probleme me tenderat. Fillimisht nj tender, pastaj tjetri, pastaj edhe projekti i t tretit. Pra, nusja ishte nj ik me barr. E pranoi vet ministrja e re, e cila tha sa mund t rishikohet projekti i unazs. Por ajo nuk tha se kush sht ai q e bri me barr projektin. Pra, nuk e ka fajin uni i Fariut q ngriu e mbiu n protest me banort e atjeshm. Kushedi se far do dal akoma. Rruga te Unaza e re ka mbetur cop cop, sepse ashtu filloi, po cop cop. Kushedi se kur do t mbyllen tani ato rrug. Unaza e Re kutrbon er t qelbur korrupsioni q tutje. Por fajin pr kt e ka Arta Dade.

Kryeministri mbledh forumet e partis n orarin zyrtar t puns n shtet. Gati 250 antare t Asambles Kombtare t Partis (asambleist, ose: shto miell e shto uj) ln punn e shtetit pr t ciln marrin rrogn atje ku punojn dhe vijn n Tiran, po me makinat e shteit, pr t br mbledhjen e partis. As Enver Hoxha q e kishte partin shtet, nuk i bnte mbledhjet n orar t puns. Por Edi e bn. sht i zoti Edi. Edhe pr kt e ka fajin Arta Dade.

Ka ardhur koha q n Partin Socialiste t mendohet pr nj kryeministr t ri. T mendohet, thash. Ka nj prvoj n kt drejtim. Gjat qeverisjes tet-vjeare 1997 2005, Partia Socialiste ndrrroi gjasht her kryeministrin: Fino, Nano, Majko, Meta, Meta, Nano. T gjith ishin socialist. (Ather ishte ministre edhe shoqja Arta) Dhe n fund t mandatit n vitin 2005, rritja ekonomike n vend ishte 6 prqind. Mos vall duhet msuar nga kjo prvoj? Prvoj socialiste sht. Po t duan, le t pyesin Arta Daden pr kt.

T shkoj Edi t pushoj ca koh n viln e tij n Surrel, pse t mos shkoj? T bj atje piktura dhe ekspozita. T luaj atje bashketboll dhe t mbjell edhe nj kpurdh betoni te shtpia e tij. Le q, atje kpurdhat mbijn vet, nuk ka nevoj ti mbjellsh. Kshtu do t freskohet nga ajri i pastr dhe do ti vij mendja n vend Edit. Ktu sht Shqiperia. Edhe partin atje e ka. Arta Dade do ishte shum e lumtur me kt. Ah, Arta, Arta, na bre!

Pas ktij shkrimi, kryeministri mund t m fus edhe mua te mediat e kazanit. Ska gj. Un dhe Arta nuk mrzitemi. Pensionin nuk na e heq dot kryeministri. Kryeministri neve vetm t na haj at q sthuhet me goj. Vetm se hern tjetr, mund t jemi edhe ne n protestn e opozits n bulevard.
Doni m pr Arta Daden?

(Botuar ne gazetn Panorama, dat 25 shkurt 2019)