Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Emri: Flamuri-i-Kosoves-dhe-Flamuri-i-Shqiperise.jpg

Shikime: 140

Madhsia: 37.6 KB

  Bashkimi i Kosovs me Shqiprin sht nj tem e nxeht pr t dyja vendet. Mendimet pr pro dhe kundr jan t dyzuara, ndaj edhe sondazhe t shumta po realizohen lidhur me kt tem.

  N rast t arritjes s nj marrveshjeje prfundimtare me Serbin dhe njohjes de juro dhe de facto nga kjo e fundit, shqiptart e Kosovs e mbshtesin iden e bashkimit me Shqiprin n masn 43%.

  Ky sht nj prej rezultateve t nj sondazhi t kryer nga Instituti Krkimor pr Zhvillimin dhe shtjet Europiane (Research Institute of Development and European Affairs). N funksion t sondazhit Zri i popullit rreth finales s madhe jan pyetur 1110 qytetar t Kosovs (90% shqiptar, 9% serb dhe 1% nga grupet e tjera etnike).

  N baz t gjetjeve t sondazhit, opinioni sht i ndar sa i prket bashkimit me Shqiprin: n prgjithsi, 43% prkrahin iden se Kosova duhet t krkoj bashkimin me Shqiprin n rast t njohjes de facto dhe de jure nga Serbia dhe 50% e refuzon kt ide. Megjithat, 49% n mesin e shqiptarve dhe 76% e serbve nuk pajtohen me opsionin q Kosova duhet t krkoj bashkimin me Shqiprin n rast t njohjes de facto dhe de jure nga Serbia.

  Panorama ndryshon kur ata pyeten n lidhje me vazhdimin e dialogut mes dy vendeve. Si shqiptart, edhe serbt pajtohen q dialogu ndrmjet Kosovs dhe Serbis duhet t vijoj. 62% e t gjith t anketuarve nuk pajtohen me ndrprerjen e dialogut ndrmjet Kosovs dhe Serbis.

  Dhe nse e sheh sipas kombsis, serbt e mbshtesin dialogun n nj prqindje m t vogl. 63% n mesin e shqiptarve dhe 54% n mesin e serbve nuk pajtohen ose disi nuk pajtohen me ndrprerjen e dialogut ndrmjet Kosovs dhe Serbis.

  Gjithashtu, ka nj ndarje t thell mes shqiptarve dhe serbve kur ata pyeten pr shtje t nxehta q lidhen me fazn prfundimtare t dialogut.

  Sipas sondazhit:
  Liqeni i Ujmanit duhet t mbetet brenda territorit t Kosovs pro jan 96% e shqiptarve dhe 5% e serbve t pyetur
  Trepa duhet t mbetet pjes e Kosovs pro jan 99% e shqiptarve dhe 9% e serbve t pyetur
  Lugina e Preshevs duhet ti bashkohet Kosovs pro jan 69% e shqiptarve dhe 0% e serbve t pyetur
  Lugina e Preshevs duhet t mbetet pjes e Serbis pro jan 13% e shqiptarve dhe 84% e serbve t pyetur
  Veriu i Kosovs (Zveani, pjes t Zubin Potokut dhe Leposaviit) nuk duhet ti bashkohen Serbis pro jan 91% e shqiptarve dhe 10% e serbve t pyetur.

  Koha Jone

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Emri: Flamuri-i-Kosoves-dhe-Flamuri-i-Shqiperise.jpg

Shikime: 140

Madhsia: 37.6 KB

  Bashkimi i Kosovs me Shqiprin sht nj tem e nxeht pr t dyja vendet. Mendimet pr pro dhe kundr jan t dyzuara, ndaj edhe sondazhe t shumta po realizohen lidhur me kt tem.

  N rast t arritjes s nj marrveshjeje prfundimtare me Serbin dhe njohjes de juro dhe de facto nga kjo e fundit, shqiptart e Kosovs e mbshtesin iden e bashkimit me Shqiprin n masn 43%.

  Ky sht nj prej rezultateve t nj sondazhi t kryer nga Instituti Krkimor pr Zhvillimin dhe shtjet Europiane (Research Institute of Development and European Affairs). N funksion t sondazhit Zri i popullit rreth finales s madhe jan pyetur 1110 qytetar t Kosovs (90% shqiptar, 9% serb dhe 1% nga grupet e tjera etnike).

  N baz t gjetjeve t sondazhit, opinioni sht i ndar sa i prket bashkimit me Shqiprin: n prgjithsi, 43% prkrahin iden se Kosova duhet t krkoj bashkimin me Shqiprin n rast t njohjes de facto dhe de jure nga Serbia dhe 50% e refuzon kt ide. Megjithat, 49% n mesin e shqiptarve dhe 76% e serbve nuk pajtohen me opsionin q Kosova duhet t krkoj bashkimin me Shqiprin n rast t njohjes de facto dhe de jure nga Serbia.

  Panorama ndryshon kur ata pyeten n lidhje me vazhdimin e dialogut mes dy vendeve. Si shqiptart, edhe serbt pajtohen q dialogu ndrmjet Kosovs dhe Serbis duhet t vijoj. 62% e t gjith t anketuarve nuk pajtohen me ndrprerjen e dialogut ndrmjet Kosovs dhe Serbis.

  Dhe nse e sheh sipas kombsis, serbt e mbshtesin dialogun n nj prqindje m t vogl. 63% n mesin e shqiptarve dhe 54% n mesin e serbve nuk pajtohen ose disi nuk pajtohen me ndrprerjen e dialogut ndrmjet Kosovs dhe Serbis.

  Gjithashtu, ka nj ndarje t thell mes shqiptarve dhe serbve kur ata pyeten pr shtje t nxehta q lidhen me fazn prfundimtare t dialogut.

  Sipas sondazhit:
  Liqeni i Ujmanit duhet t mbetet brenda territorit t Kosovs pro jan 96% e shqiptarve dhe 5% e serbve t pyetur
  Trepa duhet t mbetet pjes e Kosovs pro jan 99% e shqiptarve dhe 9% e serbve t pyetur
  Lugina e Preshevs duhet ti bashkohet Kosovs pro jan 69% e shqiptarve dhe 0% e serbve t pyetur
  Lugina e Preshevs duhet t mbetet pjes e Serbis pro jan 13% e shqiptarve dhe 84% e serbve t pyetur
  Veriu i Kosovs (Zveani, pjes t Zubin Potokut dhe Leposaviit) nuk duhet ti bashkohen Serbis pro jan 91% e shqiptarve dhe 10% e serbve t pyetur.

  Koha Jone
  Qenkan shtuar une e dija 20%.
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Bashkimi me Kosoven eshte dicka e natyrshme, dhe ka per te ndodhur. Sido qe te jete puna, sido qe ta marrim, aty ka per te perfunduar ceshtja, te bashkimi.
  Merre si te duash, si nga ana patriotike, si nga ana strategjike, si nga ana historike, si nga ana ekonomike vetem bashkim ka, ajo eshte zgjidhja. Jo flamuri blu me yje!
  Edhe pse mund te kete disa hezitime apo apo ngurrime persa i perket se kur eshte koha e duhur dhe nese duhet bere per ceshtje diplopatike,
  Nuk ka me arsye pse dy shtete te pavarura te pyesin te tjeret se si do qeverisen dhe cfare do vendosin.
  Nje dite te bukur me diell, mundesisht me 28 Nentor te behet nje referendum i bukur si ne Shqiperi dhe Kosove dhe vendos Sovrani.

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Eshte gje natyrshme ne kushte te natyrshme dhe te barabarta, populli eshte ne dite te hallit ne shqiperi te gjithe po ikin e politikanet merren me "bashkimin", sigurisht per te ndare me shume placke.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  751
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Bashkimi me Kosoven eshte dicka e natyrshme, dhe ka per te ndodhur. Sido qe te jete puna, sido qe ta marrim, aty ka per te perfunduar ceshtja, te bashkimi.
  Merre si te duash, si nga ana patriotike, si nga ana strategjike, si nga ana historike, si nga ana ekonomike vetem bashkim ka, ajo eshte zgjidhja. Jo flamuri blu me yje!
  Edhe pse mund te kete disa hezitime apo apo ngurrime persa i perket se kur eshte koha e duhur dhe nese duhet bere per ceshtje diplopatike,
  Nuk ka me arsye pse dy shtete te pavarura te pyesin te tjeret se si do qeverisen dhe cfare do vendosin.
  Nje dite te bukur me diell, mundesisht me 28 Nentor te behet nje referendum i bukur si ne Shqiperi dhe Kosove dhe vendos Sovrani.
  Sa ma e paster te jete Kosova etnikisht ,,,,,aq ma i besushem bahet bashkimi

  Neqoftese nuk do kemi korigjim kufijsh (apo ndarje teritoresh ) harrojeni bashkimin,,,,dhe kjo e dyta ka gjasa te ndodhe,,,,,,nje Qipro e dyte

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Sa ma e paster te jete Kosova etnikisht ,,,,,aq ma i besushem bahet bashkimi

  Neqoftese nuk do kemi korigjim kufijsh (apo ndarje teritoresh ) harrojeni bashkimin,,,,dhe kjo e dyta ka gjasa te ndodhe,,,,,,nje Qipro e dyte
  Ka marr fund puna. Do e bitis kt shtje Trumpi. Arsyeja e ndryshimit t kufijve pikrisht pr kt do bhet, pr t prfshir sa m shum popull shqiptar brenda kosovs, dhe ma m shum serb jasht saj. (por ndoshta nuk sht kjo arsyeja, nuk i kemi par hartat konkretisht)
  Jam i bindur q me apo pa ndryshim kufijsh, Serbia ka shum gjasa ta njoh pavarsin e Kosovs gjat presidencs s Trumpit. Nj lajm q "uditrisht" media shqiptare ose nuk e transmetoi q kur doli ose e transmetoi ashtu kalimthi, pasi dihet q sorosi i ka n xhep t dyja partit shqiptare, akoma edhe merkeli sht bushtra e sorosit.

  https://forum.shqipopedia.org/thread...ov%C3%ABs.374/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  751
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Sondazhi: 43% e qytetarve t Kosovs mbshtesin bashkimin me Shqiprin

  edhe Sorosin dikush e ka ne xhep,,,,,,,,natyrisht edhe Trumpin

  njohja e Kosoves si shtet i pavarun do bahet vetem atehere kur te zhduket cdo ndjenje etnike tek popullsia e saj,,,,,,,kur kultura dhe arti i saj popullor te shkrihet (integrohet) me popujt per rreth,,,,kur 43% te zbrese ne 5%

  Ate qe nuk beri TITO,(asimilimin ) ,,,,,,,,do ta bojne nderkombetaret me mjete dhe menyra te tjera (pa dhune dhe pa shperngulje),,,dmth,,,doren ne qafe e gishtin ne byce
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 12-04-2019 m 19:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •