Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Opozita pa deputetë. Basha: Kyçëm parlamentin e krimit

    Emri:  52684425_314178752824429_5864069602580889600_n.jpg

Shikime: 877

Madhësia:  61.3 KB

    TIRANË

    Për më shumë se tre orë protestë opozita e bashkuar dorëzoi sot mandatet e deputetëve dhe nga dita e sotme janë qytetarë të lirë. Me thirrje Rama ik, mandatet janë të qytetarëve deputetë të opozitës iu drejtuan protestuesve fillimisht në sheshin para parlamentit. Do të ishte kryedemokrati Lulzim Basha i cili pas deklaratës së tij do të spostonte turmën e protestuesvee drejt Kryesisë së Kuvendit, ku edhe u dorëzuan zyrtarisht mandatet e deputetëve.



    Protesta e sotme e opozitës së bashkuar u zhvillua e qetë e paqësore, pavarësisht masave të rrepta të policisë së shtetit. Protestues dhe mbështetës të opozitës u rreshtuan kordon para efektivëve të policisë për të mos lejuar përplasjen mes protestuesve dhe policëve, ndërsa në krah kishin lidhur një shirit të bardhë si simbol të paqes.

    Emri:  WhatsApp-Image-2019-02-21-at-11.10.22.jpg

Shikime: 874

Madhësia:  54.9 KB

    Emri:  WhatsApp-Image-2019-02-21-at-11.10.20.jpg

Shikime: 936

Madhësia:  56.2 KB


    Basha: I vumë kyçin parlamentit të krimit, jemi qytetarë të thjeshtë

    Ora 13:00 Kreu i PD, Lulzim Basha ka folur para simpatizantëve nga selia e PD pas protestës së sotme tek Parlamenti dhe dorëzimit të mandateve në Kryesinë e Kuvendit së bashku me protestuesit. Në selinë blu ishte e pranishme edhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi.

    Gjatë fjalës së tij, Lulzim Basha tha se sot opozita dorëzoi mandatet dhe i vuri kyçi parlamentit të krimit duke u rreshtuar me krah qytetareve si njerëz të thjeshtë.

    “Misionarë të shpresës opozita parlamentare sot dorëzoi mandatet dhe i vuri kuçin parlamentit të krimit. Prej ditës së sotme ne jemi qytetarë të thjeshtë në krahun tuaj, me ju dhe për ju. Nisëm sot një rrugëtim shprese që nuk do ndalet derisa të largojmë kryehajdutin”- tha Basha.

    Basha del nga Kryesia, dorëzon mandatin e deputetit


    Ora 12:30 Kreu i PD, Luzlim Basha ka dorëzuar mandatin e deputetit në Kryesinë Kuvendit, ndërsa të njëjtën gjë pritet të bëjnë edhe deputetët e tjerë. Kujtojmë se pas protestës tek Parlamenti, Basha drejtoi protestuesit tek Kryesia e Kuvendit për dorëzimin e mandatit.

    Emri:  basha-del-nga-kryesia.jpg

Shikime: 439

Madhësia:  46.1 KB

    Basha sposton turmën te Kryesia: Pas meje, të dorëzojmë mandatet

    Ora 12:10– Gjatë fjalës së tij para protestuesve tek Parlamenti, kreu i PD Lulzim Basha i është përgjigjur edhe ndërkombëtareve.

    Basha kërkoi nga ndërkombëtarët që të mos i kërkojnë atij atë që nuk do pranojnë për popullin e tyre. Kryedemokrati u bëri thirrje qytetarëve që të shkojnë së bashku në Kryesinë e Kuvendit për të dorëzuar mandatet e deputetëve.
    Basha: Rama para drejtësisë. Policia mos ta lërë të dalë jashtë

    Ora 12:00- Kryedemokrati Lulzim Basha iu ka dhënë një mesazh diplomatëve e miqve të huaj të Shqipërisë se opozitarët nuk janë popull i dhunës. Ai tha se pas dorëheqjes kryeministri Edi Rama duhet të shkojë para drejtësisë dhe i bëri thirrje policisë të mos e lërë të dalë jashtë kufijve.

    “Sot jam qytetar i Tiranës në krahun tuaj dhe me ju deri në fitore. Zoti e ka nisur rrugëtimin e pranverës herët dhe me ndihmën e Zotit shqiptarët e bashkuar kanë nisur rrugëtimin e shpresës. Ky rrugëtim që nisi me bashkimin më të madh të shqiptarëve në 29 vite liri dhe pluralizëm do të vazhdojë pandërprerë deri në largimin e qeverisë së krimit, për krimin dhe me krimin. Rama ik! Rama ik! T’ju dëgjojë bota”, bëri thirrje Basha. Ai deklaroi se ‘ne kërkojmë për Shqipërinë tonë atë që na takon’.

    “Sytë e botës, Europës, SHBA-ve janë sot tek ky shesh dhe nga ky shesh ju them ne kërkojmë për shqiptarët vlerat dhe parimet që keni për popujt tuaj. lulzim basha do qëndrojë në krahun tuaj në këtë betejë. unë besoj tek demorkacia europiane, besoj tek zgjedhjet e lira dhe të ndershme, tek shteti i së drejtës. Unë besoj tek ndarja dhe balancimi i pushteteve, unë besoj tek liria, demokracia dhe tek mundësia për çdo shqiptar. unë e di që se njësoj si unë, qytetari Lulzim Basha besojnë të gjithë qytetarët ndershëm të Shqipërisë. Dua t’ju them miqve tanë: ne nuk jemi popull i dhunës. Ne nuk do të pranojmë kurrë më një kryeministër bandit të kapur në flagrancë duke vjedhur vullnetin e popullit në bashkëpunim me mafiozët, trafikantët, bandat e krimit të organizuar, të kapur në flagrancë duke vjedhur qindra miliona nga xhepat e shqiptarëve që nuk paguajnë dot bukën e gojës. Për Edi Ramën, dorëheqja është vetëm fillimi, ai do të shkojë para drejtësisë. I bëj thirrje policisë së Shtetit të mos lejojë daljen jashtë kufijve të të pandehurit Edi Rama”, deklaroi Basha.
    Paloka: Sot është fundi i Edi Ramës

    11:42 Edi Paloka: Shumë prej jush më përgëzuan për aktin që bëra. Ajo nuk ishte hakmarrja e Palokës, por e shqiptarëve për gojën e qelbur e atij që urdhëron dhunë ndaj shqiptarëve. Të atij që urdhëron varfërimin e popullit të vet. A mund të jetë ai institucion i rrethuar me tela me gjemba. Ky simbol është simbol i të persekutuartuarëve. Sot kemi Rucin që mbyll Parlamentin, por edhe një më të keq se ai që është Edi Rama. Sot jemi këtu për t’i djegur atij mandatin. Sot është fundi i Edi Ramës. Rama ik


    Kryemadhi: S’ka më kthim pas!

    Ora 11:35: Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dalë para mijëra protestuesve duke mbrojtur policët dhe duke akuzuar qeverinë.
    Kryemadhi tha se policët janë njësoj si gjithë shqiptarët, ndërsa theksoi se mandatet e opozitës nuk janë më fasadë e narkoshtetit por të shqiptarëve. Ajo deklaroi se nuk më kthim pas.

    “Motra dhe vëllezër, të dashur vëllezërit tanë policë që sot i kanë vendosur përballë prindërve të tyre e motrave të tyre. Ata policë që rrogat e tyre janë vetëm 300 mijë lekë të vjetra sa kushton një kollare e Edi Ramës nuk mund të jenë ushtruesit e dhunës. Ata policë që janë njësoj si gjithë shqiptarët, që paguajnë faturën e energjisë si ju më shtrenjtë se ndonjëherë. Ata policë njësoj si ju kanë hedhur letra për legalizimet e shtëpive të tyre dhe Edi Rama përdor uniformën për t’i kërcënuar.
    Motra dhe vëllezër sot mandatet tona nuk janë mandate të narkoshtetit, nuk janë më fasadë e narkoshtetit. Sot mandatet tona janë të shqiptarëve pavarësisht bindjeve. Sot mandatet tona janë për t’u kthyer edhe njëherë në 1990 për të thirrur ‘liri demokraci’”, deklaroi Kryemadhi.

    Dashamir Shehi: Ky zotëria që duam të pëzëmë është e keqja më e madhe që na ka rënë në 30 vjet. Nuk jemi mrekullia ne, nuk jemi pa huqe, por të keqe më të madhe se kjo nuk i kishte rënë Shqipërisë. Ky njeri që bredh poshtë e përpjetë Shqipërisë dhe hedh helm kundër shqiptarëve dhe pretendon se do na bashkojë me Kosovën, ky do të ndajë edhe Shqipërinë nëse e lëmë. Por nuk do ta lëmë. Është rrugë e gjatë dhe e vështirë po nuk kemi rrugë tjetër. Nuk na ka lanë shteg tjetër përveç protestës së rrugës. Do të vijë dita që do t’i kthehemi asaj salle, por do t’i kthehemi si burrat!

    Klevis Balliu: Fuqia është e juaja. I themi këtij krimineli njëzëri: Rama ik. Sot është koha juaj dhe merrni në dorë fatet e vendit.

    Shpëtim Idrizi: Jam sot këtu për ti thënë dallkaukut të përparimit: hapi rrugë shqiptarëve, zgjedhjeve të lira sepse shqiptarët do ta marrin vetë fatin e tyre në dorë. Nëse detyrove 4 mijë shqiptarë të iknin nga Shqipëria, sot ka ardhur koha të ikësh ti. Shqiptarët janë të gatshëm siç larguan komunizmin të të largojnë dhe ty. Nuk mundet taksat e shqiptarëve të shkojnë tek duart e pesë vetëve. I them o nëtëdhejetë e nëtshë largohu ose shqiptarët do të punojnë qindëshin.

    Jorida Tabaku në protestë: Sot bëhemi bashkë për të larguar këtë shtet që ka kapur për fyti të gjithë. Sot bëhemi bashkë për të shporrur këtë qeveri dhe Ramën.

    Ervin Salianji: Më datë 16 dëgjuam zërin e qytetarëve. Sot mandati im, mandati i Ervin Salianjit iu takon juve, fitore!

    Nora Malaj: Mandati im për të gjitha gratë dhe vajzat që e duan Shqipërinë e lirë.

    Luan Baçi:
    Mandati im është i juaji. Të gjithë bashkë “Rama ik!”.

    Gent Strazimiri: Përshëndetje njerëz të lirë. Si sot 28 vjet më parë Gramoz Ruçi bëri veprimin e parë si ministër i brendshëm i diktaturës. Sot pas 28 vitesh kryetari i parlamentit rrethon me tela me gjemba parlamentin sepse ka frikë nga populli.

    Kejdi Mehmetaj: Mandati i deputetes nuk është i imi, mandati është i juaji, është i të rinjve dhe të rejave të Shqipërisë. Ta bëjmë Shqipërinë shtëpine tonë!

    Ndryshe nga protesta e kaluar policia ka forcuar radhët e saj. Janë 7 kordonë policësh para parlamentit. Mësohet se efektivët e FNSH-ve janë vendosur pas tre kordonëve së policisë së rendit dhe 3 kordonëve të forcave Shqiponja. Ndërkohë protestuesit janë mbledhur para parlamentit. Opozita e Bashkuar proteston sërish sot, por tubimi do të mbahet para parlamentit.

    Gazetarja Dorjana Bezat raportoi për “BalkanWeb” se 1200 forca policie do të jenë në terren për të ruajtur rendin dhe qetësinë. Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë do të jenë në oborrin e parlamentit, ndërsa garda do të qëndrojë brenda parlamentit dhe në tarracë. Ndërkohë përreth parlamentit janë vendosur tela me gjemba. Protestuesit kanë nisur thirrjet e tyre “Rama ik” duke iu rënë vuvuzelave.

    Mësohet se tashmë është formuar kordoni i policisë përgjatë parlamentit. Po kështu është bllokuar pedonalia për këmbësorët dhe qarkullimi në rrugën “Xhorxh Bush”.

    Një tjetër detaj është dhe saldimi i derës që lidh selinë e PD-së me parlamentin. Gazetarja Klodiana Lala raportoi se ka supermasa të policisë në çdo zonë përreth parlamentit. Sipas saj, ka dhe hsumë forca të hetimit të krimit, agjentë të antiterrorit dhe efektivë civilë që do të monitorojnë protestën apo persona me rrezikshmëri.

    Ditën e djeshme policia e Shtetit deklaroi se ka informacione për nxitje të dhunës dhe organizime me natyrë kriminale dhe se synohet hyrja me forcë në sallën e Parlamentit.

    Por policia ka paralajmëruar se do përgjigjet me forcën e ligjit për ata që kryejnë akte të dhunshme e të paligjshme në protestën e nesërme të thirrur nga opozita.
    Basha dhe Kryemadhi lënë selinë, u bashkohen protestuesve

    Ora 10:35– Kreu i PD, Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi kanë lënë selinë e partive të tyre dhe janë drejtuar për në Kuvend për t’ju bashkuar protestuesve.
    Të rinjtë e FRPD lule dhe qirinj para Kuvendit: Funerali qeverisë!

    Ora 09:10-
    Të rinjtë e FRPD kanë hedhur karafila para parlamentit dhe kanë ndezur qirinjtë, në shenjë simbolike.

    Të rinjtë e FRPD shprehen se karafilat dhe qirnjtë simbolizojnë fundin e kësaj qeverinë dhe po i bëjnë funeralin politik rilindjes.
    Ish kryeministri Sali Berisha mbërrin në selinë e PD

    Ora 10:03– Ish kryeministri Sali Berisha ka mbërritur në selinë e PD, por nuk ka dhënë prononcim për mediat.
    Policia kontroll automjeteve të nisura nga Lezha

    Ora 09:03- Mësohet se nga Lezha, Kurbini dhe Mirdita si dhe njësite vendore përkatëse janë me dhjetëra automjete dhe autobusë që janë nisur në drejtim të Tiranës.

    Sipas disa protestuesve, automjetet po kontrollohen ne dalje të Laçit nga policia por deri me tani nuk janë shënuar incidente.
    Kreu i PD Elbasan: Shumë qytetarë janë shantazhuar

    Ora 08: 40- Kryetari i degës së PD për Elbasanin Eugen Isai ka thënë se pjesëmarrja e elbasanasve në protestën e sotme para Parlamentit do jetë masive.

    Sipas tij të paktën 1500 persona janë nisur me mjete private dhe 3 autobuzë. Eugen Isai tha se shumica e qytetarëve që duan të jenë pjesë e protestën janë shantazhuar nga segmente të ndryshme të pushtetit.
    Isai u shpreh se elbasanasit nuk do dorëzohen para asnjë lloj presioni dhe do marrin pjesë masivisht në çdo protestë që ka për qëllim mbrojtjen e parimeve të lirisë, demokracisë dhe shtetit ligjor.
    Nisen protestues nga Fieri

    Ora 8:05- Dhjetëra autobusë dhe mjete private janë nisur sot për në kryeqytet ku do të mbahet protesta e opozitës së bashkuar, e dyta brena pak ditësh.
    Gazetari Ervis Kuçi raportoi për “BalkanWeb” se nga të gjitha njësitë administrative janë nisur qytetarë dhe mbështetës të Partisë Demokratike.
    Kreu i PD-së së Fierit, tashmë ish-deputet Luan Baçi tha se protesta e sotme do të jetë më masive se ajo e 16 shkurtit.
    “Sot është një protestë tjetër e fuqishme që vjen pas një lëvizjeje po aq të fortë që bëri PD. Protesta do të jetë më masive se ajo e 16 shkurtit”, deklaroi Baçi.

    (m.k/d.d/BalkanWeb)

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!


  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Faleminderit te gjithe atyre qytetareve qe dolen sot te protestojne paqesisht, pasi i dhane gjithe popullit shqiptar dhe mbare botes nje leksion te madh qytetarie. Na jepni edhe ne emigranteve shqiptare ne bote, qe nuk jetojme me ne Shqiperi, shprese. Shpresa nuk ka vdekur ne Shqiperi. Ka ende qytetare qe e cmojne dhe e mbrojne lirine e tyre, dhe nuk e shesin ate tek mafia qe ka shtene sot nen kontroll gjithe institucionet e atij shteti.

    Cfare kontrasti me protestat e opozitarit Edi Rama kur ishte ne opozite! Autobuzet me kriminele nga Greqia nuk u nisen ne Tirane kesaj rradhe per protestat. Dyert e kryeministrise nuk u shqyen me dhune e me force. Protestuesit nuk u ndersyen si qener para institucioneve teksa kreu i opozites jepte urdhera nga kullat e mafies. Asnje shqiptar nuk humbi jeten dhe asnje nenpunes i Gardes nuk u vu nen akuze vetem se kreu detyren e tij, mbrojtjen e institucioneve kushtetuese.

    Faleminderit edhe opozites se drejtuar nga Basha qe qendroi ne krye te protestes dhe dha shembullin e vete te qytetarise: heqjen dore nga marrja pjese e legjitizimi i Parlamentit te Krimit te Organizuar. Ata dhjetra deputete nga bota e krimit qe Rama beri si te tille per te fituar imunitetin e ligjit ne Shqiperi e ne bote, sot ndihen te frikesuar per fatin e tyre per here te pare ne keto 5 vjet. Kjo eshte beteja e shqiptareve sot:

    E ardhmja e atij vendi e atij populli, do te vendoset nga qytetaret e lire qe sot i gjen ne rruge ne ate proteste, apo nga krimi e korrupsioni qe kupole te veten ka Kuvendin e Shqiperise e Qeverine e Rames?

    Nje mesazh edhe per ata qytetare qe te shtyre nga frika e indiferentizmi nuk moren pjese ne protesten e opozites:

    Femijet tuaj jane duke e deshmuar historine qe po shkruhet sot, e nuk kane per te harruar zgjedhjen qe ju beni sot! Frika dhe indiferentizmi juaj vret te ardhmen e tyre!

    Zoti e bekofte nje ore e me pare popullin shqiptar qe te clirohet nje ore e me pare nga kjo e keqe e madhe qe e ka zene!

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 22-02-2019 më 00:07

  7. #7
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!


  8. #8
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Cfare do te fitojne njerezit e thjeshte (populli) nga gjithe keto levizje pozite-opozite? A duhet te ndjeke populli poziten apo opoziten? A duhet t`i besoje mentalitetit te klases politike? Pa permendur qeverine per artikulimet kunder saj per shperdorim te buxhetit te shtetit dhe korrupsion (se keto i kemi degjuar shume), po permend vetem nje rast, ate te 230 milion dollareve te rruges se kombit, me fajtor liderin aktual te opozites, qe u mbyll nga gjykata per ceshtje "procedurale". C`te kerkosh me shume. Perfundimisht mendimi im: Te hetohen politikanet dhe te kthejne gjithe cfare i kane vjedhur ketij populli per 28 vjet dhe me pas mundesisht te largohen ne ndonje kontinent/vend tjeter (p.sh. Indonesi ose Oqeani). Me pas klasa politika te zgjidhet me ndershmeri 100%, nga nje grup njerezish te huaj dhe shqiptare te ndershem. Politikanet te hetohen me sistem se c`bejne deri ne shtepite e tyre (edhe pse cenohet privacia). Kaq ne vija te pergjithshme. Cdo marifet tjeter vazhdon te jete tallje me shqiptaret.
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #9
    Admin
    i/e ftuar

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Bo bo te gjithe militantet e PD ketu qekan mbledh lol

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Edi Rama foli, por nuk kupton se çka ndodhur

    Emri:  rama-10.jpg

Shikime: 1038

Madhësia:  25.0 KB

    Edi Rama foli. Live afro 45 minuta. U rrëfye se ka gabuar, por nuk tha se po iki për të ofruar zgjidhje; edhe për të, edhe për PS, por natyrisht edhe për opozitën. Mbi të gjitha për vendin që, fatkeqsisht, po shkon me turravrap drejt përplasjes e destabilitetit.

    Gjatë deklaratës live nga zyra e Kryeministrisë, ra në sy fakti se Edi Ramës i merrej fryma. Kemi parë që kjo gjë atij t’i ndodhë shpesh sa herë është në ditët e tij më të këqija, kur ka kriza apo skandale që cënojnë qeverisjen e tij.

    Me dorëzimin e mandatëve të deputetit nga opozita, parlamenti ka mbaruar së funksionuari. Kriza politike është kthyer edhe institucionale. Pa opozitë nuk mund te ketë vend demokratik.

    Rama tha se është i gatshëm për dialog, por mandati qeverisës nuk ndërpritet dhe se nuk ka zgjedhje të parakohshme parlamentare. “Kanë interesa partiake që synojnë përçarjen e zgjedhjeve. Duhet të përpiqemi, të shohim sa më qartë dhe të reflektojmë sa më thellë, duke nisur nga vetja pastaj duke parë rreth e rrotull. Opozita ka konsumuar një akt të panjohur të vendeve me zgjedhje që nga demokracitë perëndimore deri tek regjimet hibride. Po e nis nga vetja, jam zgjedhur kryeminisitër i Shqipërisë 2 herë pas zgjedhjeve nën një qeveri të përbashkët me opozitën ju dhamë të gjitha portofolet që kërkoi”,- tha Rama.

    Në vend që të ofronte zgjidhje, ai përdori sulmin ndaj PD dhe LSI. Pas kësaj konference shtypi të kreut të ekzekutivit duket fare mirë se përplasja civile po vjen furishëm.

    Ai duhej të dilte më i qetë, më bashkësfidues duke kërkuar zgjidhjen e krizës, pasi ai mbetet vetë kriza, sipas opozitës. Një politikan serioz duhet të vendos interesat e vendit mbi ato të partisë së tij apo të karrikes personale.

    U prit nga të gjithë se sonte ai do hapte udhë, dhe se e nesërmja do ishte e qetë duke u ulur për zgjidhjen e krizës. Por jo! Ai zgjodhi udhën e keqe të një viti të mbrapshtë 1996 e ku më pas ’97-ta ishte viti i zi. Nuk duhet kurrsesi të përplasemi, pavarësisht se ajo po vjen furishëm.

    Koha Jone

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Cfare do te fitojne njerezit e thjeshte (populli) nga gjithe keto levizje pozite-opozite? A duhet te ndjeke populli poziten apo opoziten? A duhet t`i besoje mentalitetit te klases politike? Pa permendur qeverine per artikulimet kunder saj per shperdorim te buxhetit te shtetit dhe korrupsion (se keto i kemi degjuar shume), po permend vetem nje rast, ate te 230 milion dollareve te rruges se kombit, me fajtor liderin aktual te opozites, qe u mbyll nga gjykata per ceshtje "procedurale". C`te kerkosh me shume. Perfundimisht mendimi im: Te hetohen politikanet dhe te kthejne gjithe cfare i kane vjedhur ketij populli per 28 vjet dhe me pas mundesisht te largohen ne ndonje kontinent/vend tjeter (p.sh. Indonesi ose Oqeani). Me pas klasa politika te zgjidhet me ndershmeri 100%, nga nje grup njerezish te huaj dhe shqiptare te ndershem. Politikanet te hetohen me sistem se c`bejne deri ne shtepite e tyre (edhe pse cenohet privacia). Kaq ne vija te pergjithshme. Cdo marifet tjeter vazhdon te jete tallje me shqiptaret.
    Lulzim Basha ishte minister i transporteve kur u ndertuar Rruga e Kombit.
    Lulzim Basha ishte minister i jashtem kur shqiptaret fituan liberalizimin e vizave me BE.
    Lulzim Basha ishte minister i rendit kur Rama dhe banditet e tij shqyen dyert e Kryeministrise e kerkuan te merrnin pushtetin me dhune.

    Asnje politikan apo karrierist ne keto 28 vjet ne Shqiperi, nuk ka nje rezume me arritje si keto te njeriut qe sot drejton opoziten. Ti mund te diskutosh e debatosh me apo pa te drejte se kostoja e Rruges se Kombit ishte e larte, apo se jane bere abuzime me fondet, por nuk mund te hedhesh poshte se kjo rruge, permiresoi jeten e gjithe qytetareve te vendit dhe shteteve fqinje. Ashtu sic nuk mund te mohosh faktin qe ate rruge do e marrin edhe brezat qe do te vine pas nesh. Krahasoje tani kete me lidershipin e Edi Rames, qe me nje te rene te lapsit si kryeminister i jep qindra miliona euro miqve te tij apo kompanive si CEZ, dhe nga ana tjeter shqiptaret e varfer jo vetem qe nuk perfitojne asgje nga keto vendime, por jane ata qe duhet te paguajne per vitet ne vazhdim koston e ketyre vendimeve te Rames. Dhe po te mbaronte me kaq do te ishte prape lule. Rama u ckermitet shqiptareve te varfer se nuk paguajne taksa sa duhet, cdo vit ua rrit taksat per te ushqyer oreksin e korrupsionit te tij, dhe i kercenon se po nuk i paguan, do t'i fusi ne burg!

    Gjeja tjeter qe ti e shume shqiptare nuk kuptoni eshte se politika dhe politikanet nuk prodhojne vlera. Qytetaret e atij vendi prodhojne, mbrojne e trashegojne vlerat. Politika vetem reflekton vlerat dhe anti-vlerat e asaj shoqerie. Ndryshimi nuk vjen me politiken dhe politikanin. Ndryshimi vjen nga qytetari. Edhe pse kane kaluar 28 vjet, shqiptaret ende nuk e kane kuptuar sic duhet qe jane sovrane ne vendin e tyre. Ata qytetare qe dolen e protestuan ne ate shesh jane ata qe e kane kuptuar kete gje. Mesazhi i tyre eshte i thjeshte dhe i qarte: Ky nuk eshte vendi i Edi Rames e 100 krimineleve qe ai ka mbledhur ne parlament. Ky eshte vendi im si qytetar i lire i ketij vendi. Une nuk jam sherbetor i Edi Rames apo kujtdo qe vjen neser ne pushtet. Une jam sovran ne kete vend. Dhe une do te protestoj sa here qe preken lirite dhe jeta ime.

    Protestat kesaj here nuk jane politike. Politika ne Shqiperi ka 5 vjet qe ka marre fund. Nuk mund te besh politike kur votat e shqiptareve mund te blihen te gjitha me thesin e eurove te mafiozeve me imunitet deputeti. Kjo eshte nje beteje per te rikthyer Shqiperine nga oligarkia e krimit ne demokraci. Kemi 5 vjet qe nuk jemi me demokraci, jemi oligarki. Ne demokraci vendos vota jote e lire si qytetar i atij vendi. Ne oligarki vendosin ata 100 mafiozet e vendit qe blejne votat e shqiptareve sa here qe mbahen zgjedhje. Kjo nuk eshte nje beteje per te sjelle Bashen e opoziten ne pushtet, kjo eshte nje beteje per te goditur mafien e instaluar ne vend, si nje parakusht per te bere te mundur mbajtjen e zgjedhjeve te lira e te ndershme. Pastaj ti e qytetaret e atij vendi vendosni t'ia votebesoni drejtimin e vendit kujtdo qe ju e shikoni te arsyeshme.

    Nese opozita dhe ata qytetaret ne ate shesh e humbin kete beteje, shpresa do te vdesi ne ate vend. Femijet tuaj do te largohen nga ai vend pa e kthyer kurre koken mbrapa. Kete e kane kuptuar jo vetem "demokratet" por e kane kuptuar edhe shume "socialiste" qe iu bashkuan asaj proteste qytetare.

    Albo

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Ingenuous (08-03-2019)

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoçet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.

  14. #13
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoçet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.
    O plako Basha eshte eksponent i kesaj politike 28-vjeçare tranzitore qe per turpin tone ka mbrenda mekate, deshtime, e kusure mbrenda.
    Por organizime me hunj per mbledhsit e kanoçeve per here te pare e degjoj.
    Aty kemi qene e do ishte e pamundur te kishte ndodh gjithe ky organizim pa rene ne sy.
    Nuk lexoj prej vitesh gazeta militantesh si Tema e RD, por me duket qe ky lloj diversioni nga keto lloj pahçavuresh e ka burimin..
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    O plako Basha eshte eksponent i kesaj politike 28-vjeçare tranzitore qe per turpin tone ka mbrenda mekate, deshtime, e kusure mbrenda.
    Por organizime me hunj per mbledhsit e kanoçeve per here te pare e degjoj.
    Aty kemi qene e do ishte e pamundur te kishte ndodh gjithe ky organizim pa rene ne sy.
    Nuk lexoj prej vitesh gazeta militantesh si Tema e RD, por me duket qe ky lloj diversioni nga keto lloj pahçavuresh e ka burimin..
    Po ta kisha lexuar ne gazete do kisha dyshuar por eshte ngjarje qe ma kane treguar te tjeret,dhe jo nje por tre-kater veta.
    Ne ate kohe "kunati i Lulit" ishte fjala e dites.

  16. #15
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Lulzim Basha ishte minister i transporteve kur u ndertuar Rruga e Kombit.
    Lulzim Basha ishte minister i jashtem kur shqiptaret fituan liberalizimin e vizave me BE.
    Lulzim Basha ishte minister i rendit kur Rama dhe banditet e tij shqyen dyert e Kryeministrise e kerkuan te merrnin pushtetin me dhune.

    Asnje politikan apo karrierist ne keto 28 vjet ne Shqiperi, nuk ka nje rezume me arritje si keto te njeriut qe sot drejton opoziten. Ti mund te diskutosh e debatosh me apo pa te drejte se kostoja e Rruges se Kombit ishte e larte, apo se jane bere abuzime me fondet, por nuk mund te hedhesh poshte se kjo rruge, permiresoi jeten e gjithe qytetareve te vendit dhe shteteve fqinje. Ashtu sic nuk mund te mohosh faktin qe ate rruge do e marrin edhe brezat qe do te vine pas nesh. Krahasoje tani kete me lidershipin e Edi Rames, qe me nje te rene te lapsit si kryeminister i jep qindra miliona euro miqve te tij apo kompanive si CEZ, dhe nga ana tjeter shqiptaret e varfer jo vetem qe nuk perfitojne asgje nga keto vendime, por jane ata qe duhet te paguajne per vitet ne vazhdim koston e ketyre vendimeve te Rames. Dhe po te mbaronte me kaq do te ishte prape lule. Rama u ckermitet shqiptareve te varfer se nuk paguajne taksa sa duhet, cdo vit ua rrit taksat per te ushqyer oreksin e korrupsionit te tij, dhe i kercenon se po nuk i paguan, do t'i fusi ne burg!

    Gjeja tjeter qe ti e shume shqiptare nuk kuptoni eshte se politika dhe politikanet nuk prodhojne vlera. Qytetaret e atij vendi prodhojne, mbrojne e trashegojne vlerat. Politika vetem reflekton vlerat dhe anti-vlerat e asaj shoqerie. Ndryshimi nuk vjen me politiken dhe politikanin. Ndryshimi vjen nga qytetari. Edhe pse kane kaluar 28 vjet, shqiptaret ende nuk e kane kuptuar sic duhet qe jane sovrane ne vendin e tyre. Ata qytetare qe dolen e protestuan ne ate shesh jane ata qe e kane kuptuar kete gje. Mesazhi i tyre eshte i thjeshte dhe i qarte: Ky nuk eshte vendi i Edi Rames e 100 krimineleve qe ai ka mbledhur ne parlament. Ky eshte vendi im si qytetar i lire i ketij vendi. Une nuk jam sherbetor i Edi Rames apo kujtdo qe vjen neser ne pushtet. Une jam sovran ne kete vend. Dhe une do te protestoj sa here qe preken lirite dhe jeta ime.

    Protestat kesaj here nuk jane politike. Politika ne Shqiperi ka 5 vjet qe ka marre fund. Nuk mund te besh politike kur votat e shqiptareve mund te blihen te gjitha me thesin e eurove te mafiozeve me imunitet deputeti. Kjo eshte nje beteje per te rikthyer Shqiperine nga oligarkia e krimit ne demokraci. Kemi 5 vjet qe nuk jemi me demokraci, jemi oligarki. Ne demokraci vendos vota jote e lire si qytetar i atij vendi. Ne oligarki vendosin ata 100 mafiozet e vendit qe blejne votat e shqiptareve sa here qe mbahen zgjedhje. Kjo nuk eshte nje beteje per te sjelle Bashen e opoziten ne pushtet, kjo eshte nje beteje per te goditur mafien e instaluar ne vend, si nje parakusht per te bere te mundur mbajtjen e zgjedhjeve te lira e te ndershme. Pastaj ti e qytetaret e atij vendi vendosni t'ia votebesoni drejtimin e vendit kujtdo qe ju e shikoni te arsyeshme.

    Nese opozita dhe ata qytetaret ne ate shesh e humbin kete beteje, shpresa do te vdesi ne ate vend. Femijet tuaj do te largohen nga ai vend pa e kthyer kurre koken mbrapa. Kete e kane kuptuar jo vetem "demokratet" por e kane kuptuar edhe shume "socialiste" qe iu bashkuan asaj proteste qytetare.

    Albo
    Sa per sqarim. Une jam pro protestave qe mbahen, sepse keto jane katalizator i demokracise. Pra une e kuptoj kete levizje "nga poshte."Edhe pse demokracia eshte thjesht iluzion ne Shqiperi. Kjo sepse shqiptaret jane ne limitin ku ndahet varferia nga mjerimi, ne nje pjese te tyre te konsiderueshme. Nuk mund te kerkosh nga ky popull "demokraci". Kjo mund te ndodhe kur e ardhura minimale mujore per 1 person te jete te pakten 40,000 leke. Une fola per Bashen pasi bemat e ketyre 6 viteve shihen qarte. Fola pra per alternativen. Megjithe punet e bera, 240 milion dollare i jane marre shqiptareve te varfer. Nuk eshte justifikim puna e bere, per shperdorimet e pervehtesimet. Por, kjo eshte e zakonshme tani, e s`ka cudi. Dhe prandaj thashe gje gjithe klasa politike, duhet te dale ne pension, pasi te dorezoje c`ka vjedhur. Kjo eshte drejtesi. Gjithcka tjeter s`eshte gje vecse nderrimi i klases se hajduteve ne pushtet. Qe te ndryshoje populli duhet te permiresohet ne rradhe te pare gjendja ekonomike. Kur ke barkun bosh, mos kerko nderrim mentaliteti. PD+LSI, e ca te tjera, jane "krah qytetareve", me paret e tyre ne xhepa. Lufta eshte thjesht per qellimet e tyre pushtetare dhe monetare. Prandaj populli qe voton per nje cope buke, nuk mund te fajesohet. Ata qe votojne me mendimin se mund te ndryshohet dicka me kete klase politike (ku ben pjese edhe ti), jane thjesht te paditur, qe e meritojne fatin e tyre dhe tonin bashke. Vetem nje klase misionaresh politike mund te fillojne te ndryshoje dicka. Po, kjo s`mund te ndodhe pa hequr keta qe jane sot. Megjithate jam dakord me mendimin tend, qe e shprehe indirekt, se "cdo popull meriton qeverine qe ka". E meriton pra te jete populli me i varfer ne evrope, po se po, por edhe ne shumicen e vendeve te Afrikes. Sepse e thote nje politikan filosof qe s`me kujtohet emri. "Nje popull qe voton vazhdimisht, hajdute, drogmene, vrases, oligarke (ose dicka e perafert), NUK ESHTE VIKTIME, POR ESHTE BASHKEPUMETOR ME KRIMIN"
    ilia
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 23-02-2019 më 14:44
    Duaje te afermin tend si veten

  17. #16
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anëtarësuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Sa per sqarim. Une jam pro protestave qe mbahen, sepse keto jane katalizator i demokracise. Pra une e kuptoj kete levizje "nga poshte."Edhe pse demokracia eshte thjesht iluzion ne Shqiperi. Kjo sepse shqiptaret jane ne limitin ku ndahet varferia nga mjerimi, ne nje pjese te tyre te konsiderueshme. Nuk mund te kerkosh nga ky popull "demokraci". Kjo mund te ndodhe kur e ardhura minimale mujore per 1 person te jete te pakten 40,000 leke. Une fola per Bashen pasi bemat e ketyre 6 viteve shihen qarte. Fola pra per alternativen. Megjithe punet e bera, 240 milion dollare i jane marre shqiptareve te varfer. Nuk eshte justifikim puna e bere, per shperdorimet e pervehtesimet. Por, kjo eshte e zakonshme tani, e s`ka cudi. Dhe prandaj thashe gje gjithe klasa politike, duhet te dale ne pension, pasi te dorezoje c`ka vjedhur. Kjo eshte drejtesi. Gjithcka tjeter s`eshte gje vecse nderrimi i klases se hajduteve ne pushtet. Qe te ndryshoje populli duhet te permiresohet ne rradhe te pare gjendja ekonomike. Kur ke barkun bosh, mos kerko nderrim mentaliteti. PD+LSI, e ca te tjera, jane "krah qytetareve", me paret e tyre ne xhepa. Lufta eshte thjesht per qellimet e tyre pushtetare dhe monetare. Prandaj populli qe voton per nje cope buke, nuk mund te fajesohet. Ata qe votojne me mendimin se mund te ndryshohet dicka me kete klase politike (ku ben pjese edhe ti), jane thjesht te paditur, qe e meritojne fatin e tyre dhe tonin bashke. Vetem nje klase misionaresh politike mund te fillojne te ndryshoje dicka. Po, kjo s`mund te ndodhe pa hequr keta qe jane sot. Megjithate jam dakord me mendimin tend, qe e shprehe indirekt, se "cdo popull meriton qeverine qe ka". E meriton pra te jete populli me i varfer ne evrope, po se po, por edhe ne shumicen e vendeve te Afrikes. Sepse e thote nje politikan filosof qe s`me kujtohet emri. "Nje popull qe voton vazhdimisht, hajdute, drogmene, vrases, oligarke (ose dicka e perafert), NUK ESHTE VIKTIME, POR ESHTE BASHKEPUMETOR ME KRIMIN"
    ilia
    Bej pjese tek ata qe ka shume kohe pa votuar. Mirepo pyetja si dilet nga kjo situate ne kushtet aktuale?
    Trimi mirë me shokë shumë!!!!!!

  18. #17
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoçet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.
    Mos i thuj ashtu Albos...

    ......

    Albo, esht e vertete qe Basha ka merita, edhe qe po paguan koston e betejes per dekrimilazimin....
    Por, por, asgje nuk e justifikon "tradhtine" e cadres...

    ......

    Sero i dogjen mandatet derrokratet?
    Bravo u qofte!!!

    Hajde ishalla u mushet menja edhe ktyne sucialistave te djegin mandatet!

    Qe keshtu bashke si jane te digjen e te pervlohen ne ferr...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  19. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
    Bej pjese tek ata qe ka shume kohe pa votuar. Mirepo pyetja si dilet nga kjo situate ne kushtet aktuale?
    Pyetja jote eshte shume me vend. Problemi me ata qe e "mbeshtesin protesten" me fjale e nuk dalin te protestojne, eshte se ata e presin qe ndryshimin t'ua sjelli politika, opozita, Basha, Filani, Fisteku, Amerika, Evropa, bota. Nuk e kuptojne qe Rama po u shkaterron jo vendin, po u shkaterron familjen.

    Ne proteste kish dale edhe nje socialist qe i dha voten Rames. Ka pune te mire ne Tirane. Ben nje jete me te mire se 90% e shqiptareve fale punes e te ardhurave. Kur nje tjeter socialist qe punon per te e pa ne proteste, e pyeti:

    - Te me kishin thene qe ti kishe dale te protestoje nuk do ta kisha besuar. Po tani qe te poqa vete ne proteste prape nuk nuk arrij ta besoj qe ti ke dale te protestosh.

    - Perse habitesh? - ia kthen socialisti.

    - Ti ke biznes, pune, jeton si mbret. Une e di shume mire qe ti je socialist.

    - Po, ashtu eshte.

    - Pse ke dale ne proteste atehere?

    - Te dy femijet e mi jane ne gjimnaz. As djali dhe as vajza nuk duan te vazhdojne shkollen ketu. Duan te ikin prej ketej sic po ikin gjithe shoket e shoqet e tyre.

    - Ti ke para t'iu japesh edhe shkolle jashte!

    - Nuk eshte puna tek paraja. Eshte puna se une e time shoqe do te ngelemi si qyqe ne Tirane. Nuk kane per tu kthyer me ne kete vend...

    Albo

  20. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Rruga e vetme, që shpëton Shqipërinë!

    Emri:  koco-kokedhima.jpg

Shikime: 898

Madhësia:  23.2 KB

    Nga Koço Kokëdhima


    Pavarësisht se përfaqësuesit e dy partive, PD-LSI, në KQZ i firmosën dhe i njohën rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2017, për të gjithë ishte e qartë se Edi Rama dhe Rilindja, edhe pse pa asnjë program dhe madje pa asnjë premtim, i kishte fituar ato më së shumti, si shpërblim dhe pasojë e asaj që ndodhi në vitin 2016, me kanabizimin e vendit dhe lulëzimin e trafikut të drogës, me kapjen e shtetit dhe të zgjedhjeve. Nëse opozita parlamentare këtë gjë e deklaroi vetëm pasi pa që Edi Rama nuk po i përmbahej marrëveshjeve të fshehta me liderët e tyre, ZGJIDHJA, nëpërmjet thirrjes për bojkot që gjatë fushatës elektorale, ishte e qartë dhe e sigurt për atë që po ndodhte dhe pasojat që do të vinin nga një qeverisje e dalë nga votat e mbledhura, në bashkëpunim me krimin.

    Në tryezën e Frontit Opozitar, mbajtur më 18 tetor 2017, në fjalën time si kryetar i “Zgjidhja” u kërkova Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, që vendi duhej të shkonte urgjentisht në zgjedhje të parakohshme pasi qeveria e drogës në vazhdim do të prodhonte vetëm kriza dhe fuqizim të krimit në çdo fushë, veçanërisht në ekonomi. Kërkova që ky Front Opozitar që vdiq po aq shpejt sa lindi, të rriste presionin nëpërmjet nisjes së një lëvizjeje popullore, për të ndërprerë qeverisjen e Edi Ramës dhe për futjen e vendit në zgjedhje të reja, por me një kusht madhor: Krijimin e një qeverie tranzitore që do të përgatiste një reformë zgjedhore gjithëpërfshirëse përgjatë vitit 2018, e cila do të çlironte zgjedhjet nga kthetrat e partive dhe rrjedhimisht edhe nga bashkëpunimi me krimin e organizuar.
    Kërkova që atëherë atë që artikulon sot Gjermania zyrtare, krijimin e një dosjeje për bëmat kriminale dhe korruptive të Ramës dhe të organizatës që ai drejton në pushtet dhe vënien kështu të tij, nën hetim.

    Nuk dëgjuan dhe ja ku jemi sot pas kaq kohësh të humbura kot nga opozita parlamentare, e cila nuk e mbështeti atë projekt të partisë “Zgjidhja”, duke shpresuar në lojëra dhe marrëveshje të fshehta dhe të hapura me Edi Ramën, siç ka ndodhur mes këtyre partive gjithmonë.

    Vendi, parlamenti, sistemi, politika dhe ajo pak demokraci formale që kishim janë bllokuar dhe rrezikohet, që Shqipëria të përfshihet në kolaps dhe konflikte të mëdha sociale. Ne jemi deklaruar pro dhe e kemi përshëndetur vendimin e partive opozitare parlamentare, për të dorëzuar në bllok mandatet-fasadë. Por gjithashtu ne dimë dhe duhet ta dinë të gjithë shqiptarët që në këtë pikë u arrit, vetëm pasi u prishën zgjedhjet dhe liritë republikane u zëvendësuan me marrëveshjet e fshehta dhe të hapura të tri partive të vjetra.
    Gjithsesi kur të shkruhet historia politike e tranzicionit shqiptar post-diktaturë, do të kemi një bilanc për atë që i kanë bërë në të vërtetë të gjitha këto parti vendit dhe ardhmërisë së shqiptarëve.

    Shqiptarët, po veçanërisht krerët e opozitës ish-parlamentare, e dinë se marrëveshjet e fshehta tashmë, nuk pranohen as nga militantë e tyre më të thekur. Pra jemi në një situatë që Edi Rama, me ndihmën e disa segmentëve ndërkombëtarë të politikës dhe diplomacisë, pasi ka ngelur në çarkun që ngriti vetë, po bën gjithçka që të përsërisë diçka të ngjashme me “postçadrën”.

    Pala tjetër nuk do duhej ta pranonte këtë ofertë, sepse jo vetëm që nuk do zgjidhnin dot asgjë, por revolta brenda forcave të tyre politike, do t’i çonte në shkrirje e shpërbërje.
    Sot jemi në një pikë që mund të konsiderohet, edhe si një shans për t’i dhënë fund tranzicionit. Uji është qelbur dhe turbulluar deri në atë farë feje, sa që e vetmja rrugë që ka është të rrjedhë dhe të kthjellohet.

    Por si, cilat janë rrugët?

    Pas lëvizjes së paprecedentë të ish-partive parlamentare, situata është kjo.
    Edi Rama nuk ka ndërmend të tërhiqet nga rruga që ka zgjedhur vetë dhe ne i themi: Zoti ta shtoftë inatin!
    Nga ana tjetër, ish-opozita parlamentare, pas mbledhjes së kryesisë së PD-së dhe Këshillit Drejtues Kombëtar të LSI-së, ka shpalosur një plan protestash afatgjata në çdo zonë të vendit.
    Plani dhe retorika e tyre, përmblidhet vetëm në pikat: “Të largojmë Ramën dhe të shkojmë në zgjedhje të parakohshme me një qeveri teknike”.

    Të gjitha këto janë të drejta dhe të domosdoshme, por krejtësisht të pamjaftueshme.

    Duhet kuptuar se Shqipëria sot nuk është thjesht në një krizë politike dhe parlamentare, por në një bllokim dhe dështim total të sistemit politik.
    Opozita ish-parlamentare ose ish-pushtetarët që tani janë në opozitë, duhet që në këto kohë të tejkalojnë veten si bashkëfajtorë në këtë tranzicion kriminal. Është koha që të tregojnë me vepra, se nuk synojnë thjesht një rotacion pushteti, një marrëveshje me Ramën dhe më gjerë për të siguruar imunitet penal për lidershipin e tyre nga Reforma në Drejtësi për krimet dhe korrupsionin që ata kanë kryer gjatë viteve që kanë qeverisur. Duhet të punojmë për hapjen e një epoke të re për Shqipërinë. E vërteta e hidhur është se PD dhe LSI nuk janë të gatshme të ndahen nga kjo e kaluar. Sa kohë që ato të përpiqen të ruajnë kontrollin partiak mbi zgjedhjet, asnjëherë nuk do t’i ndihmojnë dot kauzat e mëdha të popullit shqiptar. Përkundrazi, ata, së bashku me Rilindjen. do të vazhdojnë të mbajnë në shtypje, varfëri dhe keqqeverisje qytetarët tanë. Ne i ftojmë të reagojnë.

    Vendi është në një situatë të jashtëzakonshme dhe reflektimi i të gjithë faktorëve, duhet të jetë i tillë.

    Hapi i parë drejt kësaj është një projekt i qartë për një qeveri tranzitore së cilës i duhet dhënë kohë e mjaftueshme dhe mbështetje e plotë për një reformë përfundimtare elektorale dhe kushtetuese, për demokratizimin e zgjedhjeve dhe të partive politike shqiptare.
    Kjo qeveri nuk duhet të ketë në gjirin e saj përfaqësues partish politike, por personalitete të spikatura të jetës akademike dhe publike të vendit, figura me integritet të plotë dhe ndershmëri personale dhe profesionale të gjithë-pranuar nga shqiptarët. Vendi ynë ka figura të lëna mënjanë nga politika e vjetër që janë të aftë dhe të gatshëm, për t’u angazhuar në këtë projekt historik për rithemelimin e një Republike ku elitat qarkullojnë dhe përtërihen normalisht.
    Detyra themelore e kësaj qeverie, (edhe me një asistencë të kualifikuar ndërkombëtare) duhet të jetë çlirimi i votës, nëpërmjet ndryshimit total të Sistemit Zgjedhor, hapja e tregut për forcat e reja dhe për individët e pavarur, zhdukja e pabarazive dhe diskriminimit për partitë e reja; Garantimi i zgjedhjeve të ndershme ku vota të ketë të njëjtën peshë për të gjithë konkurentët, rikthimi i listave të hapura që populli të mund të zgjedhe drejtpërdrejt përfaqësuesit e tij; Renditja e deputetëve në propocional të bëhet nga lista emërore e mazhoritarit sipas votave që përfiton çdo kandidat i cili ka konkuruar, por nuk ka fituar në mazhoritar; Depolitizimin e KQZ dhe komisioneve partiake, që menaxhojnë procesin zgjedhor. Zgjedhjet duhet të administrohen nga një administratë jopartiake e përbërë nga punonjësit e bankave, noterët, gjykatësit, prokurorët, studentët e ekselencës së fakulteteve etj. Asnjë person që ka qenë komisioner dhe numërues i zgjedhjeve nga viti 1996 e deri sot nuk duhet të lejohet të përfshihet në administratën zgjedhore; Vendosjen e sistemit elektronik në votim dhe numërim, jo me teste dhe eksperimente, por njëherësh në të gjithë vendin. Nuk duhet lejuar më që të transportohen kuti të panumuruara për në ZAZ. Votat duhet të numërohen në qendrat e votimit; Forcimin e ligjit për financimin e partive dhe fushatave; Reformimin e plotë të ligjit të partive, i cili duhet t’i detyrojë forcat politike për zbatimin e rregullave të brendshme demokratike, primareve, debatit, fraksioneve, standartet e partive moderne demokratike etj; Vendosjen e referendumeve lokale e kombëtare si praktikë normale për çështje madhore që prekin drejtpërdrejt interesat e qytetarëve; Ndryshimet ligjore që do mundësojnë president të zgjedhur nga populli dhe deputetë pa asnjë imunitet në ligje ose në Regulloret e Kuvendit; Vendosjen e dënimeve shumë të forta në Kodin Penal për veprat kriminale të shitjes, blerjes, falsifikimit, shantazhit, ofrimit ose premtimit të vendeve të punës në shtet, etj, në funksion të mbledhjes së votës dhe manipulimit të procesit zgjedhor.
    Kjo është e vetmja rrugë që Shqipëria të dalë nga kjo krizë dhe situatë e rëndë dhe komplekse.
    #ZgjidhjaPërShqipërinë

    Panorama

  21. #20
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Protesta a opozitës, Basha: Kyçëm parlamentin e krimit, jemi në krah të qytetarëve të thjeshtë!

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pyetja jote eshte shume me vend. Problemi me ata qe e "mbeshtesin protesten" me fjale e nuk dalin te protestojne, eshte se ata e presin qe ndryshimin t'ua sjelli politika, opozita, Basha, Filani, Fisteku, Amerika, Evropa, bota. Nuk e kuptojne qe Rama po u shkaterron jo vendin, po u shkaterron familjen.

    Ne proteste kish dale edhe nje socialist qe i dha voten Rames. Ka pune te mire ne Tirane. Ben nje jete me te mire se 90% e shqiptareve fale punes e te ardhurave. Kur nje tjeter socialist qe punon per te e pa ne proteste, e pyeti:

    - Te me kishin thene qe ti kishe dale te protestoje nuk do ta kisha besuar. Po tani qe te poqa vete ne proteste prape nuk nuk arrij ta besoj qe ti ke dale te protestosh.

    - Perse habitesh? - ia kthen socialisti.

    - Ti ke biznes, pune, jeton si mbret. Une e di shume mire qe ti je socialist.

    - Po, ashtu eshte.

    - Pse ke dale ne proteste atehere?

    - Te dy femijet e mi jane ne gjimnaz. As djali dhe as vajza nuk duan te vazhdojne shkollen ketu. Duan te ikin prej ketej sic po ikin gjithe shoket e shoqet e tyre.

    - Ti ke para t'iu japesh edhe shkolle jashte!

    - Nuk eshte puna tek paraja. Eshte puna se une e time shoqe do te ngelemi si qyqe ne Tirane. Nuk kane per tu kthyer me ne kete vend...

    Albo
    Albo, te jete deri ketu ne kemi hyre ne evrope, por nuk jane te gjithe si ky socialisti qe i do femijet te lidhur pas vetes. Ka familje qe s`arrijne 3 vafte zoteri. Kudo ne evrope dhe amerike nuk rrojne bashke me femijet, apo jo? C`ka bere kjo klase politike per sa rrojne me 500 leke ne dite, jane 28 vjet, (pa leri ti keta socialistet biznesmene qe shkruan)!!!!!!! E di ti sa eshte pasuria e politikaneve (nga e majta ne te djathte????), shiko vetem pallatin e liderit te djathte qe perfitoi shperblimin prej 12 milion euro..., kur masa e familjeve s`arrijne dot muajin. Na qenkan vene ne krahe te qytetareve keta!!!!! Cfare hipokrizie thjesht per karriket dhe parate e tyre. Cfrytezojne naivitetin e njerezve qe i ndjekin. Po mire ja bejne ketij populli qe i voton
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 25-02-2019 më 05:10
    Duaje te afermin tend si veten

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •