Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Opozita pa deputet. Basha: Kym parlamentin e krimit

  Emri: 52684425_314178752824429_5864069602580889600_n.jpg

Shikime: 158

Madhsia: 61.3 KB

  TIRAN

  Pr m shum se tre or protest opozita e bashkuar dorzoi sot mandatet e deputetve dhe nga dita e sotme jan qytetar t lir. Me thirrje Rama ik, mandatet jan t qytetarve deputet t opozits iu drejtuan protestuesve fillimisht n sheshin para parlamentit. Do t ishte kryedemokrati Lulzim Basha i cili pas deklarats s tij do t spostonte turmn e protestuesvee drejt Kryesis s Kuvendit, ku edhe u dorzuan zyrtarisht mandatet e deputetve.  Protesta e sotme e opozits s bashkuar u zhvillua e qet e paqsore, pavarsisht masave t rrepta t policis s shtetit. Protestues dhe mbshtets t opozits u rreshtuan kordon para efektivve t policis pr t mos lejuar prplasjen mes protestuesve dhe policve, ndrsa n krah kishin lidhur nj shirit t bardh si simbol t paqes.

  Emri: WhatsApp-Image-2019-02-21-at-11.10.22.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 54.9 KB

  Emri: WhatsApp-Image-2019-02-21-at-11.10.20.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 56.2 KB


  Basha: I vum kyin parlamentit t krimit, jemi qytetar t thjesht

  Ora 13:00 Kreu i PD, Lulzim Basha ka folur para simpatizantve nga selia e PD pas protests s sotme tek Parlamenti dhe dorzimit t mandateve n Kryesin e Kuvendit s bashku me protestuesit. N selin blu ishte e pranishme edhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi.

  Gjat fjals s tij, Lulzim Basha tha se sot opozita dorzoi mandatet dhe i vuri kyi parlamentit t krimit duke u rreshtuar me krah qytetareve si njerz t thjesht.

  Misionar t shpress opozita parlamentare sot dorzoi mandatet dhe i vuri kuin parlamentit t krimit. Prej dits s sotme ne jemi qytetar t thjesht n krahun tuaj, me ju dhe pr ju. Nism sot nj rrugtim shprese q nuk do ndalet derisa t largojm kryehajdutin- tha Basha.

  Basha del nga Kryesia, dorzon mandatin e deputetit


  Ora 12:30 Kreu i PD, Luzlim Basha ka dorzuar mandatin e deputetit n Kryesin Kuvendit, ndrsa t njjtn gj pritet t bjn edhe deputett e tjer. Kujtojm se pas protests tek Parlamenti, Basha drejtoi protestuesit tek Kryesia e Kuvendit pr dorzimin e mandatit.

  Emri: basha-del-nga-kryesia.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 46.1 KB

  Basha sposton turmn te Kryesia: Pas meje, t dorzojm mandatet

  Ora 12:10 Gjat fjals s tij para protestuesve tek Parlamenti, kreu i PD Lulzim Basha i sht prgjigjur edhe ndrkombtareve.

  Basha krkoi nga ndrkombtart q t mos i krkojn atij at q nuk do pranojn pr popullin e tyre. Kryedemokrati u bri thirrje qytetarve q t shkojn s bashku n Kryesin e Kuvendit pr t dorzuar mandatet e deputetve.
  Basha: Rama para drejtsis. Policia mos ta lr t dal jasht

  Ora 12:00- Kryedemokrati Lulzim Basha iu ka dhn nj mesazh diplomatve e miqve t huaj t Shqipris se opozitart nuk jan popull i dhuns. Ai tha se pas dorheqjes kryeministri Edi Rama duhet t shkoj para drejtsis dhe i bri thirrje policis t mos e lr t dal jasht kufijve.

  Sot jam qytetar i Tirans n krahun tuaj dhe me ju deri n fitore. Zoti e ka nisur rrugtimin e pranvers hert dhe me ndihmn e Zotit shqiptart e bashkuar kan nisur rrugtimin e shpress. Ky rrugtim q nisi me bashkimin m t madh t shqiptarve n 29 vite liri dhe pluralizm do t vazhdoj pandrprer deri n largimin e qeveris s krimit, pr krimin dhe me krimin. Rama ik! Rama ik! Tju dgjoj bota, bri thirrje Basha. Ai deklaroi se ne krkojm pr Shqiprin ton at q na takon.

  Syt e bots, Europs, SHBA-ve jan sot tek ky shesh dhe nga ky shesh ju them ne krkojm pr shqiptart vlerat dhe parimet q keni pr popujt tuaj. lulzim basha do qndroj n krahun tuaj n kt betej. un besoj tek demorkacia europiane, besoj tek zgjedhjet e lira dhe t ndershme, tek shteti i s drejts. Un besoj tek ndarja dhe balancimi i pushteteve, un besoj tek liria, demokracia dhe tek mundsia pr do shqiptar. un e di q se njsoj si un, qytetari Lulzim Basha besojn t gjith qytetart ndershm t Shqipris. Dua tju them miqve tan: ne nuk jemi popull i dhuns. Ne nuk do t pranojm kurr m nj kryeministr bandit t kapur n flagranc duke vjedhur vullnetin e popullit n bashkpunim me mafiozt, trafikantt, bandat e krimit t organizuar, t kapur n flagranc duke vjedhur qindra miliona nga xhepat e shqiptarve q nuk paguajn dot bukn e gojs. Pr Edi Ramn, dorheqja sht vetm fillimi, ai do t shkoj para drejtsis. I bj thirrje policis s Shtetit t mos lejoj daljen jasht kufijve t t pandehurit Edi Rama, deklaroi Basha.
  Paloka: Sot sht fundi i Edi Rams

  11:42 Edi Paloka: Shum prej jush m prgzuan pr aktin q bra. Ajo nuk ishte hakmarrja e Paloks, por e shqiptarve pr gojn e qelbur e atij q urdhron dhun ndaj shqiptarve. T atij q urdhron varfrimin e popullit t vet. A mund t jet ai institucion i rrethuar me tela me gjemba. Ky simbol sht simbol i t persekutuartuarve. Sot kemi Rucin q mbyll Parlamentin, por edhe nj m t keq se ai q sht Edi Rama. Sot jemi ktu pr ti djegur atij mandatin. Sot sht fundi i Edi Rams. Rama ik


  Kryemadhi: Ska m kthim pas!

  Ora 11:35: Kryetarja e LSI-s Monika Kryemadhi ka dal para mijra protestuesve duke mbrojtur polict dhe duke akuzuar qeverin.
  Kryemadhi tha se polict jan njsoj si gjith shqiptart, ndrsa theksoi se mandatet e opozits nuk jan m fasad e narkoshtetit por t shqiptarve. Ajo deklaroi se nuk m kthim pas.

  Motra dhe vllezr, t dashur vllezrit tan polic q sot i kan vendosur prball prindrve t tyre e motrave t tyre. Ata polic q rrogat e tyre jan vetm 300 mij lek t vjetra sa kushton nj kollare e Edi Rams nuk mund t jen ushtruesit e dhuns. Ata polic q jan njsoj si gjith shqiptart, q paguajn faturn e energjis si ju m shtrenjt se ndonjher. Ata polic njsoj si ju kan hedhur letra pr legalizimet e shtpive t tyre dhe Edi Rama prdor uniformn pr ti krcnuar.
  Motra dhe vllezr sot mandatet tona nuk jan mandate t narkoshtetit, nuk jan m fasad e narkoshtetit. Sot mandatet tona jan t shqiptarve pavarsisht bindjeve. Sot mandatet tona jan pr tu kthyer edhe njher n 1990 pr t thirrur liri demokraci, deklaroi Kryemadhi.

  Dashamir Shehi: Ky zotria q duam t pzm sht e keqja m e madhe q na ka rn n 30 vjet. Nuk jemi mrekullia ne, nuk jemi pa huqe, por t keqe m t madhe se kjo nuk i kishte rn Shqipris. Ky njeri q bredh posht e prpjet Shqipris dhe hedh helm kundr shqiptarve dhe pretendon se do na bashkoj me Kosovn, ky do t ndaj edhe Shqiprin nse e lm. Por nuk do ta lm. sht rrug e gjat dhe e vshtir po nuk kemi rrug tjetr. Nuk na ka lan shteg tjetr prve protests s rrugs. Do t vij dita q do ti kthehemi asaj salle, por do ti kthehemi si burrat!

  Klevis Balliu: Fuqia sht e juaja. I themi ktij krimineli njzri: Rama ik. Sot sht koha juaj dhe merrni n dor fatet e vendit.

  Shptim Idrizi: Jam sot ktu pr ti thn dallkaukut t prparimit: hapi rrug shqiptarve, zgjedhjeve t lira sepse shqiptart do ta marrin vet fatin e tyre n dor. Nse detyrove 4 mij shqiptar t iknin nga Shqipria, sot ka ardhur koha t iksh ti. Shqiptart jan t gatshm si larguan komunizmin t t largojn dhe ty. Nuk mundet taksat e shqiptarve t shkojn tek duart e pes vetve. I them o ntdhejet e ntsh largohu ose shqiptart do t punojn qindshin.

  Jorida Tabaku n protest: Sot bhemi bashk pr t larguar kt shtet q ka kapur pr fyti t gjith. Sot bhemi bashk pr t shporrur kt qeveri dhe Ramn.

  Ervin Salianji: M dat 16 dgjuam zrin e qytetarve. Sot mandati im, mandati i Ervin Salianjit iu takon juve, fitore!

  Nora Malaj: Mandati im pr t gjitha grat dhe vajzat q e duan Shqiprin e lir.

  Luan Bai:
  Mandati im sht i juaji. T gjith bashk Rama ik!.

  Gent Strazimiri: Prshndetje njerz t lir. Si sot 28 vjet m par Gramoz Rui bri veprimin e par si ministr i brendshm i diktaturs. Sot pas 28 vitesh kryetari i parlamentit rrethon me tela me gjemba parlamentin sepse ka frik nga populli.

  Kejdi Mehmetaj: Mandati i deputetes nuk sht i imi, mandati sht i juaji, sht i t rinjve dhe t rejave t Shqipris. Ta bjm Shqiprin shtpine ton!

  Ndryshe nga protesta e kaluar policia ka forcuar radht e saj. Jan 7 kordon policsh para parlamentit. Msohet se efektivt e FNSH-ve jan vendosur pas tre kordonve s policis s rendit dhe 3 kordonve t forcave Shqiponja. Ndrkoh protestuesit jan mbledhur para parlamentit. Opozita e Bashkuar proteston srish sot, por tubimi do t mbahet para parlamentit.

  Gazetarja Dorjana Bezat raportoi pr BalkanWeb se 1200 forca policie do t jen n terren pr t ruajtur rendin dhe qetsin. Forcat e Ndrhyrjes s Shpejt do t jen n oborrin e parlamentit, ndrsa garda do t qndroj brenda parlamentit dhe n tarrac. Ndrkoh prreth parlamentit jan vendosur tela me gjemba. Protestuesit kan nisur thirrjet e tyre Rama ik duke iu rn vuvuzelave.

  Msohet se tashm sht formuar kordoni i policis prgjat parlamentit. Po kshtu sht bllokuar pedonalia pr kmbsort dhe qarkullimi n rrugn Xhorxh Bush.

  Nj tjetr detaj sht dhe saldimi i ders q lidh selin e PD-s me parlamentin. Gazetarja Klodiana Lala raportoi se ka supermasa t policis n do zon prreth parlamentit. Sipas saj, ka dhe hsum forca t hetimit t krimit, agjent t antiterrorit dhe efektiv civil q do t monitorojn protestn apo persona me rrezikshmri.

  Ditn e djeshme policia e Shtetit deklaroi se ka informacione pr nxitje t dhuns dhe organizime me natyr kriminale dhe se synohet hyrja me forc n salln e Parlamentit.

  Por policia ka paralajmruar se do prgjigjet me forcn e ligjit pr ata q kryejn akte t dhunshme e t paligjshme n protestn e nesrme t thirrur nga opozita.
  Basha dhe Kryemadhi ln selin, u bashkohen protestuesve

  Ora 10:35 Kreu i PD, Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi kan ln selin e partive t tyre dhe jan drejtuar pr n Kuvend pr tju bashkuar protestuesve.
  T rinjt e FRPD lule dhe qirinj para Kuvendit: Funerali qeveris!

  Ora 09:10-
  T rinjt e FRPD kan hedhur karafila para parlamentit dhe kan ndezur qirinjt, n shenj simbolike.

  T rinjt e FRPD shprehen se karafilat dhe qirnjt simbolizojn fundin e ksaj qeverin dhe po i bjn funeralin politik rilindjes.
  Ish kryeministri Sali Berisha mbrrin n selin e PD

  Ora 10:03 Ish kryeministri Sali Berisha ka mbrritur n selin e PD, por nuk ka dhn prononcim pr mediat.
  Policia kontroll automjeteve t nisura nga Lezha

  Ora 09:03- Msohet se nga Lezha, Kurbini dhe Mirdita si dhe njsite vendore prkatse jan me dhjetra automjete dhe autobus q jan nisur n drejtim t Tirans.

  Sipas disa protestuesve, automjetet po kontrollohen ne dalje t Lait nga policia por deri me tani nuk jan shnuar incidente.
  Kreu i PD Elbasan: Shum qytetar jan shantazhuar

  Ora 08: 40- Kryetari i degs s PD pr Elbasanin Eugen Isai ka thn se pjesmarrja e elbasanasve n protestn e sotme para Parlamentit do jet masive.

  Sipas tij t paktn 1500 persona jan nisur me mjete private dhe 3 autobuz. Eugen Isai tha se shumica e qytetarve q duan t jen pjes e protestn jan shantazhuar nga segmente t ndryshme t pushtetit.
  Isai u shpreh se elbasanasit nuk do dorzohen para asnj lloj presioni dhe do marrin pjes masivisht n do protest q ka pr qllim mbrojtjen e parimeve t liris, demokracis dhe shtetit ligjor.
  Nisen protestues nga Fieri

  Ora 8:05- Dhjetra autobus dhe mjete private jan nisur sot pr n kryeqytet ku do t mbahet protesta e opozits s bashkuar, e dyta brena pak ditsh.
  Gazetari Ervis Kui raportoi pr BalkanWeb se nga t gjitha njsit administrative jan nisur qytetar dhe mbshtets t Partis Demokratike.
  Kreu i PD-s s Fierit, tashm ish-deputet Luan Bai tha se protesta e sotme do t jet m masive se ajo e 16 shkurtit.
  Sot sht nj protest tjetr e fuqishme q vjen pas nj lvizjeje po aq t fort q bri PD. Protesta do t jet m masive se ajo e 16 shkurtit, deklaroi Bai.

  (m.k/d.d/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Faleminderit te gjithe atyre qytetareve qe dolen sot te protestojne paqesisht, pasi i dhane gjithe popullit shqiptar dhe mbare botes nje leksion te madh qytetarie. Na jepni edhe ne emigranteve shqiptare ne bote, qe nuk jetojme me ne Shqiperi, shprese. Shpresa nuk ka vdekur ne Shqiperi. Ka ende qytetare qe e cmojne dhe e mbrojne lirine e tyre, dhe nuk e shesin ate tek mafia qe ka shtene sot nen kontroll gjithe institucionet e atij shteti.

  Cfare kontrasti me protestat e opozitarit Edi Rama kur ishte ne opozite! Autobuzet me kriminele nga Greqia nuk u nisen ne Tirane kesaj rradhe per protestat. Dyert e kryeministrise nuk u shqyen me dhune e me force. Protestuesit nuk u ndersyen si qener para institucioneve teksa kreu i opozites jepte urdhera nga kullat e mafies. Asnje shqiptar nuk humbi jeten dhe asnje nenpunes i Gardes nuk u vu nen akuze vetem se kreu detyren e tij, mbrojtjen e institucioneve kushtetuese.

  Faleminderit edhe opozites se drejtuar nga Basha qe qendroi ne krye te protestes dhe dha shembullin e vete te qytetarise: heqjen dore nga marrja pjese e legjitizimi i Parlamentit te Krimit te Organizuar. Ata dhjetra deputete nga bota e krimit qe Rama beri si te tille per te fituar imunitetin e ligjit ne Shqiperi e ne bote, sot ndihen te frikesuar per fatin e tyre per here te pare ne keto 5 vjet. Kjo eshte beteja e shqiptareve sot:

  E ardhmja e atij vendi e atij populli, do te vendoset nga qytetaret e lire qe sot i gjen ne rruge ne ate proteste, apo nga krimi e korrupsioni qe kupole te veten ka Kuvendin e Shqiperise e Qeverine e Rames?

  Nje mesazh edhe per ata qytetare qe te shtyre nga frika e indiferentizmi nuk moren pjese ne protesten e opozites:

  Femijet tuaj jane duke e deshmuar historine qe po shkruhet sot, e nuk kane per te harruar zgjedhjen qe ju beni sot! Frika dhe indiferentizmi juaj vret te ardhmen e tyre!

  Zoti e bekofte nje ore e me pare popullin shqiptar qe te clirohet nje ore e me pare nga kjo e keqe e madhe qe e ka zene!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 22-02-2019 m 00:07

 7. #7
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,299
  Faleminderit
  175
  120 falenderime n 105 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Silence is golden.

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Cfare do te fitojne njerezit e thjeshte (populli) nga gjithe keto levizje pozite-opozite? A duhet te ndjeke populli poziten apo opoziten? A duhet t`i besoje mentalitetit te klases politike? Pa permendur qeverine per artikulimet kunder saj per shperdorim te buxhetit te shtetit dhe korrupsion (se keto i kemi degjuar shume), po permend vetem nje rast, ate te 230 milion dollareve te rruges se kombit, me fajtor liderin aktual te opozites, qe u mbyll nga gjykata per ceshtje "procedurale". C`te kerkosh me shume. Perfundimisht mendimi im: Te hetohen politikanet dhe te kthejne gjithe cfare i kane vjedhur ketij populli per 28 vjet dhe me pas mundesisht te largohen ne ndonje kontinent/vend tjeter (p.sh. Indonesi ose Oqeani). Me pas klasa politika te zgjidhet me ndershmeri 100%, nga nje grup njerezish te huaj dhe shqiptare te ndershem. Politikanet te hetohen me sistem se c`bejne deri ne shtepite e tyre (edhe pse cenohet privacia). Kaq ne vija te pergjithshme. Cdo marifet tjeter vazhdon te jete tallje me shqiptaret.
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-04-2017
  Postime
  4
  Faleminderit
  3
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Bo bo te gjithe militantet e PD ketu qekan mbledh lol

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Edi Rama foli, por nuk kupton se ka ndodhur

  Emri: rama-10.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 25.0 KB

  Edi Rama foli. Live afro 45 minuta. U rrfye se ka gabuar, por nuk tha se po iki pr t ofruar zgjidhje; edhe pr t, edhe pr PS, por natyrisht edhe pr opozitn. Mbi t gjitha pr vendin q, fatkeqsisht, po shkon me turravrap drejt prplasjes e destabilitetit.

  Gjat deklarats live nga zyra e Kryeministris, ra n sy fakti se Edi Rams i merrej fryma. Kemi par q kjo gj atij t’i ndodh shpesh sa her sht n ditt e tij m t kqija, kur ka kriza apo skandale q cnojn qeverisjen e tij.

  Me dorzimin e mandatve t deputetit nga opozita, parlamenti ka mbaruar s funksionuari. Kriza politike sht kthyer edhe institucionale. Pa opozit nuk mund te ket vend demokratik.

  Rama tha se sht i gatshm pr dialog, por mandati qeveriss nuk ndrpritet dhe se nuk ka zgjedhje t parakohshme parlamentare. “Kan interesa partiake q synojn prarjen e zgjedhjeve. Duhet t prpiqemi, t shohim sa m qart dhe t reflektojm sa m thell, duke nisur nga vetja pastaj duke par rreth e rrotull. Opozita ka konsumuar nj akt t panjohur t vendeve me zgjedhje q nga demokracit perndimore deri tek regjimet hibride. Po e nis nga vetja, jam zgjedhur kryeminisitr i Shqipris 2 her pas zgjedhjeve nn nj qeveri t prbashkt me opozitn ju dham t gjitha portofolet q krkoi”,- tha Rama.

  N vend q t ofronte zgjidhje, ai prdori sulmin ndaj PD dhe LSI. Pas ksaj konference shtypi t kreut t ekzekutivit duket fare mir se prplasja civile po vjen furishm.

  Ai duhej t dilte m i qet, m bashksfidues duke krkuar zgjidhjen e krizs, pasi ai mbetet vet kriza, sipas opozits. Nj politikan serioz duhet t vendos interesat e vendit mbi ato t partis s tij apo t karrikes personale.

  U prit nga t gjith se sonte ai do hapte udh, dhe se e nesrmja do ishte e qet duke u ulur pr zgjidhjen e krizs. Por jo! Ai zgjodhi udhn e keqe t nj viti t mbrapsht 1996 e ku m pas ’97-ta ishte viti i zi. Nuk duhet kurrsesi t prplasemi, pavarsisht se ajo po vjen furishm.

  Koha Jone

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Cfare do te fitojne njerezit e thjeshte (populli) nga gjithe keto levizje pozite-opozite? A duhet te ndjeke populli poziten apo opoziten? A duhet t`i besoje mentalitetit te klases politike? Pa permendur qeverine per artikulimet kunder saj per shperdorim te buxhetit te shtetit dhe korrupsion (se keto i kemi degjuar shume), po permend vetem nje rast, ate te 230 milion dollareve te rruges se kombit, me fajtor liderin aktual te opozites, qe u mbyll nga gjykata per ceshtje "procedurale". C`te kerkosh me shume. Perfundimisht mendimi im: Te hetohen politikanet dhe te kthejne gjithe cfare i kane vjedhur ketij populli per 28 vjet dhe me pas mundesisht te largohen ne ndonje kontinent/vend tjeter (p.sh. Indonesi ose Oqeani). Me pas klasa politika te zgjidhet me ndershmeri 100%, nga nje grup njerezish te huaj dhe shqiptare te ndershem. Politikanet te hetohen me sistem se c`bejne deri ne shtepite e tyre (edhe pse cenohet privacia). Kaq ne vija te pergjithshme. Cdo marifet tjeter vazhdon te jete tallje me shqiptaret.
  Lulzim Basha ishte minister i transporteve kur u ndertuar Rruga e Kombit.
  Lulzim Basha ishte minister i jashtem kur shqiptaret fituan liberalizimin e vizave me BE.
  Lulzim Basha ishte minister i rendit kur Rama dhe banditet e tij shqyen dyert e Kryeministrise e kerkuan te merrnin pushtetin me dhune.

  Asnje politikan apo karrierist ne keto 28 vjet ne Shqiperi, nuk ka nje rezume me arritje si keto te njeriut qe sot drejton opoziten. Ti mund te diskutosh e debatosh me apo pa te drejte se kostoja e Rruges se Kombit ishte e larte, apo se jane bere abuzime me fondet, por nuk mund te hedhesh poshte se kjo rruge, permiresoi jeten e gjithe qytetareve te vendit dhe shteteve fqinje. Ashtu sic nuk mund te mohosh faktin qe ate rruge do e marrin edhe brezat qe do te vine pas nesh. Krahasoje tani kete me lidershipin e Edi Rames, qe me nje te rene te lapsit si kryeminister i jep qindra miliona euro miqve te tij apo kompanive si CEZ, dhe nga ana tjeter shqiptaret e varfer jo vetem qe nuk perfitojne asgje nga keto vendime, por jane ata qe duhet te paguajne per vitet ne vazhdim koston e ketyre vendimeve te Rames. Dhe po te mbaronte me kaq do te ishte prape lule. Rama u ckermitet shqiptareve te varfer se nuk paguajne taksa sa duhet, cdo vit ua rrit taksat per te ushqyer oreksin e korrupsionit te tij, dhe i kercenon se po nuk i paguan, do t'i fusi ne burg!

  Gjeja tjeter qe ti e shume shqiptare nuk kuptoni eshte se politika dhe politikanet nuk prodhojne vlera. Qytetaret e atij vendi prodhojne, mbrojne e trashegojne vlerat. Politika vetem reflekton vlerat dhe anti-vlerat e asaj shoqerie. Ndryshimi nuk vjen me politiken dhe politikanin. Ndryshimi vjen nga qytetari. Edhe pse kane kaluar 28 vjet, shqiptaret ende nuk e kane kuptuar sic duhet qe jane sovrane ne vendin e tyre. Ata qytetare qe dolen e protestuan ne ate shesh jane ata qe e kane kuptuar kete gje. Mesazhi i tyre eshte i thjeshte dhe i qarte: Ky nuk eshte vendi i Edi Rames e 100 krimineleve qe ai ka mbledhur ne parlament. Ky eshte vendi im si qytetar i lire i ketij vendi. Une nuk jam sherbetor i Edi Rames apo kujtdo qe vjen neser ne pushtet. Une jam sovran ne kete vend. Dhe une do te protestoj sa here qe preken lirite dhe jeta ime.

  Protestat kesaj here nuk jane politike. Politika ne Shqiperi ka 5 vjet qe ka marre fund. Nuk mund te besh politike kur votat e shqiptareve mund te blihen te gjitha me thesin e eurove te mafiozeve me imunitet deputeti. Kjo eshte nje beteje per te rikthyer Shqiperine nga oligarkia e krimit ne demokraci. Kemi 5 vjet qe nuk jemi me demokraci, jemi oligarki. Ne demokraci vendos vota jote e lire si qytetar i atij vendi. Ne oligarki vendosin ata 100 mafiozet e vendit qe blejne votat e shqiptareve sa here qe mbahen zgjedhje. Kjo nuk eshte nje beteje per te sjelle Bashen e opoziten ne pushtet, kjo eshte nje beteje per te goditur mafien e instaluar ne vend, si nje parakusht per te bere te mundur mbajtjen e zgjedhjeve te lira e te ndershme. Pastaj ti e qytetaret e atij vendi vendosni t'ia votebesoni drejtimin e vendit kujtdo qe ju e shikoni te arsyeshme.

  Nese opozita dhe ata qytetaret ne ate shesh e humbin kete beteje, shpresa do te vdesi ne ate vend. Femijet tuaj do te largohen nga ai vend pa e kthyer kurre koken mbrapa. Kete e kane kuptuar jo vetem "demokratet" por e kane kuptuar edhe shume "socialiste" qe iu bashkuan asaj proteste qytetare.

  Albo

 12. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Ingenuous (08-03-2019)

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.

 14. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.
  O plako Basha eshte eksponent i kesaj politike 28-vjeare tranzitore qe per turpin tone ka mbrenda mekate, deshtime, e kusure mbrenda.
  Por organizime me hunj per mbledhsit e kanoeve per here te pare e degjoj.
  Aty kemi qene e do ishte e pamundur te kishte ndodh gjithe ky organizim pa rene ne sy.
  Nuk lexoj prej vitesh gazeta militantesh si Tema e RD, por me duket qe ky lloj diversioni nga keto lloj pahavuresh e ka burimin..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O plako Basha eshte eksponent i kesaj politike 28-vjeare tranzitore qe per turpin tone ka mbrenda mekate, deshtime, e kusure mbrenda.
  Por organizime me hunj per mbledhsit e kanoeve per here te pare e degjoj.
  Aty kemi qene e do ishte e pamundur te kishte ndodh gjithe ky organizim pa rene ne sy.
  Nuk lexoj prej vitesh gazeta militantesh si Tema e RD, por me duket qe ky lloj diversioni nga keto lloj pahavuresh e ka burimin..
  Po ta kisha lexuar ne gazete do kisha dyshuar por eshte ngjarje qe ma kane treguar te tjeret,dhe jo nje por tre-kater veta.
  Ne ate kohe "kunati i Lulit" ishte fjala e dites.

 16. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Lulzim Basha ishte minister i transporteve kur u ndertuar Rruga e Kombit.
  Lulzim Basha ishte minister i jashtem kur shqiptaret fituan liberalizimin e vizave me BE.
  Lulzim Basha ishte minister i rendit kur Rama dhe banditet e tij shqyen dyert e Kryeministrise e kerkuan te merrnin pushtetin me dhune.

  Asnje politikan apo karrierist ne keto 28 vjet ne Shqiperi, nuk ka nje rezume me arritje si keto te njeriut qe sot drejton opoziten. Ti mund te diskutosh e debatosh me apo pa te drejte se kostoja e Rruges se Kombit ishte e larte, apo se jane bere abuzime me fondet, por nuk mund te hedhesh poshte se kjo rruge, permiresoi jeten e gjithe qytetareve te vendit dhe shteteve fqinje. Ashtu sic nuk mund te mohosh faktin qe ate rruge do e marrin edhe brezat qe do te vine pas nesh. Krahasoje tani kete me lidershipin e Edi Rames, qe me nje te rene te lapsit si kryeminister i jep qindra miliona euro miqve te tij apo kompanive si CEZ, dhe nga ana tjeter shqiptaret e varfer jo vetem qe nuk perfitojne asgje nga keto vendime, por jane ata qe duhet te paguajne per vitet ne vazhdim koston e ketyre vendimeve te Rames. Dhe po te mbaronte me kaq do te ishte prape lule. Rama u ckermitet shqiptareve te varfer se nuk paguajne taksa sa duhet, cdo vit ua rrit taksat per te ushqyer oreksin e korrupsionit te tij, dhe i kercenon se po nuk i paguan, do t'i fusi ne burg!

  Gjeja tjeter qe ti e shume shqiptare nuk kuptoni eshte se politika dhe politikanet nuk prodhojne vlera. Qytetaret e atij vendi prodhojne, mbrojne e trashegojne vlerat. Politika vetem reflekton vlerat dhe anti-vlerat e asaj shoqerie. Ndryshimi nuk vjen me politiken dhe politikanin. Ndryshimi vjen nga qytetari. Edhe pse kane kaluar 28 vjet, shqiptaret ende nuk e kane kuptuar sic duhet qe jane sovrane ne vendin e tyre. Ata qytetare qe dolen e protestuan ne ate shesh jane ata qe e kane kuptuar kete gje. Mesazhi i tyre eshte i thjeshte dhe i qarte: Ky nuk eshte vendi i Edi Rames e 100 krimineleve qe ai ka mbledhur ne parlament. Ky eshte vendi im si qytetar i lire i ketij vendi. Une nuk jam sherbetor i Edi Rames apo kujtdo qe vjen neser ne pushtet. Une jam sovran ne kete vend. Dhe une do te protestoj sa here qe preken lirite dhe jeta ime.

  Protestat kesaj here nuk jane politike. Politika ne Shqiperi ka 5 vjet qe ka marre fund. Nuk mund te besh politike kur votat e shqiptareve mund te blihen te gjitha me thesin e eurove te mafiozeve me imunitet deputeti. Kjo eshte nje beteje per te rikthyer Shqiperine nga oligarkia e krimit ne demokraci. Kemi 5 vjet qe nuk jemi me demokraci, jemi oligarki. Ne demokraci vendos vota jote e lire si qytetar i atij vendi. Ne oligarki vendosin ata 100 mafiozet e vendit qe blejne votat e shqiptareve sa here qe mbahen zgjedhje. Kjo nuk eshte nje beteje per te sjelle Bashen e opoziten ne pushtet, kjo eshte nje beteje per te goditur mafien e instaluar ne vend, si nje parakusht per te bere te mundur mbajtjen e zgjedhjeve te lira e te ndershme. Pastaj ti e qytetaret e atij vendi vendosni t'ia votebesoni drejtimin e vendit kujtdo qe ju e shikoni te arsyeshme.

  Nese opozita dhe ata qytetaret ne ate shesh e humbin kete beteje, shpresa do te vdesi ne ate vend. Femijet tuaj do te largohen nga ai vend pa e kthyer kurre koken mbrapa. Kete e kane kuptuar jo vetem "demokratet" por e kane kuptuar edhe shume "socialiste" qe iu bashkuan asaj proteste qytetare.

  Albo
  Sa per sqarim. Une jam pro protestave qe mbahen, sepse keto jane katalizator i demokracise. Pra une e kuptoj kete levizje "nga poshte."Edhe pse demokracia eshte thjesht iluzion ne Shqiperi. Kjo sepse shqiptaret jane ne limitin ku ndahet varferia nga mjerimi, ne nje pjese te tyre te konsiderueshme. Nuk mund te kerkosh nga ky popull "demokraci". Kjo mund te ndodhe kur e ardhura minimale mujore per 1 person te jete te pakten 40,000 leke. Une fola per Bashen pasi bemat e ketyre 6 viteve shihen qarte. Fola pra per alternativen. Megjithe punet e bera, 240 milion dollare i jane marre shqiptareve te varfer. Nuk eshte justifikim puna e bere, per shperdorimet e pervehtesimet. Por, kjo eshte e zakonshme tani, e s`ka cudi. Dhe prandaj thashe gje gjithe klasa politike, duhet te dale ne pension, pasi te dorezoje c`ka vjedhur. Kjo eshte drejtesi. Gjithcka tjeter s`eshte gje vecse nderrimi i klases se hajduteve ne pushtet. Qe te ndryshoje populli duhet te permiresohet ne rradhe te pare gjendja ekonomike. Kur ke barkun bosh, mos kerko nderrim mentaliteti. PD+LSI, e ca te tjera, jane "krah qytetareve", me paret e tyre ne xhepa. Lufta eshte thjesht per qellimet e tyre pushtetare dhe monetare. Prandaj populli qe voton per nje cope buke, nuk mund te fajesohet. Ata qe votojne me mendimin se mund te ndryshohet dicka me kete klase politike (ku ben pjese edhe ti), jane thjesht te paditur, qe e meritojne fatin e tyre dhe tonin bashke. Vetem nje klase misionaresh politike mund te fillojne te ndryshoje dicka. Po, kjo s`mund te ndodhe pa hequr keta qe jane sot. Megjithate jam dakord me mendimin tend, qe e shprehe indirekt, se "cdo popull meriton qeverine qe ka". E meriton pra te jete populli me i varfer ne evrope, po se po, por edhe ne shumicen e vendeve te Afrikes. Sepse e thote nje politikan filosof qe s`me kujtohet emri. "Nje popull qe voton vazhdimisht, hajdute, drogmene, vrases, oligarke (ose dicka e perafert), NUK ESHTE VIKTIME, POR ESHTE BASHKEPUMETOR ME KRIMIN"
  ilia
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 23-02-2019 m 14:44
  Duaje te afermin tend si veten

 17. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Sa per sqarim. Une jam pro protestave qe mbahen, sepse keto jane katalizator i demokracise. Pra une e kuptoj kete levizje "nga poshte."Edhe pse demokracia eshte thjesht iluzion ne Shqiperi. Kjo sepse shqiptaret jane ne limitin ku ndahet varferia nga mjerimi, ne nje pjese te tyre te konsiderueshme. Nuk mund te kerkosh nga ky popull "demokraci". Kjo mund te ndodhe kur e ardhura minimale mujore per 1 person te jete te pakten 40,000 leke. Une fola per Bashen pasi bemat e ketyre 6 viteve shihen qarte. Fola pra per alternativen. Megjithe punet e bera, 240 milion dollare i jane marre shqiptareve te varfer. Nuk eshte justifikim puna e bere, per shperdorimet e pervehtesimet. Por, kjo eshte e zakonshme tani, e s`ka cudi. Dhe prandaj thashe gje gjithe klasa politike, duhet te dale ne pension, pasi te dorezoje c`ka vjedhur. Kjo eshte drejtesi. Gjithcka tjeter s`eshte gje vecse nderrimi i klases se hajduteve ne pushtet. Qe te ndryshoje populli duhet te permiresohet ne rradhe te pare gjendja ekonomike. Kur ke barkun bosh, mos kerko nderrim mentaliteti. PD+LSI, e ca te tjera, jane "krah qytetareve", me paret e tyre ne xhepa. Lufta eshte thjesht per qellimet e tyre pushtetare dhe monetare. Prandaj populli qe voton per nje cope buke, nuk mund te fajesohet. Ata qe votojne me mendimin se mund te ndryshohet dicka me kete klase politike (ku ben pjese edhe ti), jane thjesht te paditur, qe e meritojne fatin e tyre dhe tonin bashke. Vetem nje klase misionaresh politike mund te fillojne te ndryshoje dicka. Po, kjo s`mund te ndodhe pa hequr keta qe jane sot. Megjithate jam dakord me mendimin tend, qe e shprehe indirekt, se "cdo popull meriton qeverine qe ka". E meriton pra te jete populli me i varfer ne evrope, po se po, por edhe ne shumicen e vendeve te Afrikes. Sepse e thote nje politikan filosof qe s`me kujtohet emri. "Nje popull qe voton vazhdimisht, hajdute, drogmene, vrases, oligarke (ose dicka e perafert), NUK ESHTE VIKTIME, POR ESHTE BASHKEPUMETOR ME KRIMIN"
  ilia
  Bej pjese tek ata qe ka shume kohe pa votuar. Mirepo pyetja si dilet nga kjo situate ne kushtet aktuale?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #17
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,806
  Faleminderit
  200
  284 falenderime n 216 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Albo ka qene edhe kryetar bashkie ne Tirane,dhe e di se perse mbahet mend si kryetar bashkie,sepse organizoj grupe me "hunj" qe rifnin gabelet a te varferit sepse kerkonin kanoet neper plera. Dhe te gjithe kete e beri sepse kunati i kishte fituar tenderin per te mbledhur plerat.
  Mos i thuj ashtu Albos...

  ......

  Albo, esht e vertete qe Basha ka merita, edhe qe po paguan koston e betejes per dekrimilazimin....
  Por, por, asgje nuk e justifikon "tradhtine" e cadres...

  ......

  Sero i dogjen mandatet derrokratet?
  Bravo u qofte!!!

  Hajde ishalla u mushet menja edhe ktyne sucialistave te djegin mandatet!

  Qe keshtu bashke si jane te digjen e te pervlohen ne ferr...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 19. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Bej pjese tek ata qe ka shume kohe pa votuar. Mirepo pyetja si dilet nga kjo situate ne kushtet aktuale?
  Pyetja jote eshte shume me vend. Problemi me ata qe e "mbeshtesin protesten" me fjale e nuk dalin te protestojne, eshte se ata e presin qe ndryshimin t'ua sjelli politika, opozita, Basha, Filani, Fisteku, Amerika, Evropa, bota. Nuk e kuptojne qe Rama po u shkaterron jo vendin, po u shkaterron familjen.

  Ne proteste kish dale edhe nje socialist qe i dha voten Rames. Ka pune te mire ne Tirane. Ben nje jete me te mire se 90% e shqiptareve fale punes e te ardhurave. Kur nje tjeter socialist qe punon per te e pa ne proteste, e pyeti:

  - Te me kishin thene qe ti kishe dale te protestoje nuk do ta kisha besuar. Po tani qe te poqa vete ne proteste prape nuk nuk arrij ta besoj qe ti ke dale te protestosh.

  - Perse habitesh? - ia kthen socialisti.

  - Ti ke biznes, pune, jeton si mbret. Une e di shume mire qe ti je socialist.

  - Po, ashtu eshte.

  - Pse ke dale ne proteste atehere?

  - Te dy femijet e mi jane ne gjimnaz. As djali dhe as vajza nuk duan te vazhdojne shkollen ketu. Duan te ikin prej ketej sic po ikin gjithe shoket e shoqet e tyre.

  - Ti ke para t'iu japesh edhe shkolle jashte!

  - Nuk eshte puna tek paraja. Eshte puna se une e time shoqe do te ngelemi si qyqe ne Tirane. Nuk kane per tu kthyer me ne kete vend...

  Albo

 20. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Rruga e vetme, q shpton Shqiprin!

  Emri: koco-kokedhima.jpg

Shikime: 46

Madhsia: 23.2 KB

  Nga Koo Kokdhima


  Pavarsisht se prfaqsuesit e dy partive, PD-LSI, n KQZ i firmosn dhe i njohn rezultatet e zgjedhjeve t vitit 2017, pr t gjith ishte e qart se Edi Rama dhe Rilindja, edhe pse pa asnj program dhe madje pa asnj premtim, i kishte fituar ato m s shumti, si shprblim dhe pasoj e asaj q ndodhi n vitin 2016, me kanabizimin e vendit dhe lulzimin e trafikut t drogs, me kapjen e shtetit dhe t zgjedhjeve. Nse opozita parlamentare kt gj e deklaroi vetm pasi pa q Edi Rama nuk po i prmbahej marrveshjeve t fshehta me lidert e tyre, ZGJIDHJA, nprmjet thirrjes pr bojkot q gjat fushats elektorale, ishte e qart dhe e sigurt pr at q po ndodhte dhe pasojat q do t vinin nga nj qeverisje e dal nga votat e mbledhura, n bashkpunim me krimin.

  N tryezn e Frontit Opozitar, mbajtur m 18 tetor 2017, n fjaln time si kryetar i “Zgjidhja” u krkova Lulzim Bashs dhe Monika Kryemadhit, q vendi duhej t shkonte urgjentisht n zgjedhje t parakohshme pasi qeveria e drogs n vazhdim do t prodhonte vetm kriza dhe fuqizim t krimit n do fush, veanrisht n ekonomi. Krkova q ky Front Opozitar q vdiq po aq shpejt sa lindi, t rriste presionin nprmjet nisjes s nj lvizjeje popullore, pr t ndrprer qeverisjen e Edi Rams dhe pr futjen e vendit n zgjedhje t reja, por me nj kusht madhor: Krijimin e nj qeverie tranzitore q do t prgatiste nj reform zgjedhore gjithprfshirse prgjat vitit 2018, e cila do t lironte zgjedhjet nga kthetrat e partive dhe rrjedhimisht edhe nga bashkpunimi me krimin e organizuar.
  Krkova q ather at q artikulon sot Gjermania zyrtare, krijimin e nj dosjeje pr bmat kriminale dhe korruptive t Rams dhe t organizats q ai drejton n pushtet dhe vnien kshtu t tij, nn hetim.

  Nuk dgjuan dhe ja ku jemi sot pas kaq kohsh t humbura kot nga opozita parlamentare, e cila nuk e mbshteti at projekt t partis “Zgjidhja”, duke shpresuar n lojra dhe marrveshje t fshehta dhe t hapura me Edi Ramn, si ka ndodhur mes ktyre partive gjithmon.

  Vendi, parlamenti, sistemi, politika dhe ajo pak demokraci formale q kishim jan bllokuar dhe rrezikohet, q Shqipria t prfshihet n kolaps dhe konflikte t mdha sociale. Ne jemi deklaruar pro dhe e kemi prshndetur vendimin e partive opozitare parlamentare, pr t dorzuar n bllok mandatet-fasad. Por gjithashtu ne dim dhe duhet ta din t gjith shqiptart q n kt pik u arrit, vetm pasi u prishn zgjedhjet dhe lirit republikane u zvendsuan me marrveshjet e fshehta dhe t hapura t tri partive t vjetra.
  Gjithsesi kur t shkruhet historia politike e tranzicionit shqiptar post-diktatur, do t kemi nj bilanc pr at q i kan br n t vrtet t gjitha kto parti vendit dhe ardhmris s shqiptarve.

  Shqiptart, po veanrisht krert e opozits ish-parlamentare, e din se marrveshjet e fshehta tashm, nuk pranohen as nga militant e tyre m t thekur. Pra jemi n nj situat q Edi Rama, me ndihmn e disa segmentve ndrkombtar t politiks dhe diplomacis, pasi ka ngelur n arkun q ngriti vet, po bn gjithka q t prsris dika t ngjashme me “postadrn”.

  Pala tjetr nuk do duhej ta pranonte kt ofert, sepse jo vetm q nuk do zgjidhnin dot asgj, por revolta brenda forcave t tyre politike, do t’i onte n shkrirje e shprbrje.
  Sot jemi n nj pik q mund t konsiderohet, edhe si nj shans pr t’i dhn fund tranzicionit. Uji sht qelbur dhe turbulluar deri n at far feje, sa q e vetmja rrug q ka sht t rrjedh dhe t kthjellohet.

  Por si, cilat jan rrugt?

  Pas lvizjes s paprecedent t ish-partive parlamentare, situata sht kjo.
  Edi Rama nuk ka ndrmend t trhiqet nga rruga q ka zgjedhur vet dhe ne i themi: Zoti ta shtoft inatin!
  Nga ana tjetr, ish-opozita parlamentare, pas mbledhjes s kryesis s PD-s dhe Kshillit Drejtues Kombtar t LSI-s, ka shpalosur nj plan protestash afatgjata n do zon t vendit.
  Plani dhe retorika e tyre, prmblidhet vetm n pikat: “T largojm Ramn dhe t shkojm n zgjedhje t parakohshme me nj qeveri teknike”.

  T gjitha kto jan t drejta dhe t domosdoshme, por krejtsisht t pamjaftueshme.

  Duhet kuptuar se Shqipria sot nuk sht thjesht n nj kriz politike dhe parlamentare, por n nj bllokim dhe dshtim total t sistemit politik.
  Opozita ish-parlamentare ose ish-pushtetart q tani jan n opozit, duhet q n kto koh t tejkalojn veten si bashkfajtor n kt tranzicion kriminal. sht koha q t tregojn me vepra, se nuk synojn thjesht nj rotacion pushteti, nj marrveshje me Ramn dhe m gjer pr t siguruar imunitet penal pr lidershipin e tyre nga Reforma n Drejtsi pr krimet dhe korrupsionin q ata kan kryer gjat viteve q kan qeverisur. Duhet t punojm pr hapjen e nj epoke t re pr Shqiprin. E vrteta e hidhur sht se PD dhe LSI nuk jan t gatshme t ndahen nga kjo e kaluar. Sa koh q ato t prpiqen t ruajn kontrollin partiak mbi zgjedhjet, asnjher nuk do t’i ndihmojn dot kauzat e mdha t popullit shqiptar. Prkundrazi, ata, s bashku me Rilindjen. do t vazhdojn t mbajn n shtypje, varfri dhe keqqeverisje qytetart tan. Ne i ftojm t reagojn.

  Vendi sht n nj situat t jashtzakonshme dhe reflektimi i t gjith faktorve, duhet t jet i till.

  Hapi i par drejt ksaj sht nj projekt i qart pr nj qeveri tranzitore s cils i duhet dhn koh e mjaftueshme dhe mbshtetje e plot pr nj reform prfundimtare elektorale dhe kushtetuese, pr demokratizimin e zgjedhjeve dhe t partive politike shqiptare.
  Kjo qeveri nuk duhet t ket n gjirin e saj prfaqsues partish politike, por personalitete t spikatura t jets akademike dhe publike t vendit, figura me integritet t plot dhe ndershmri personale dhe profesionale t gjith-pranuar nga shqiptart. Vendi yn ka figura t lna mnjan nga politika e vjetr q jan t aft dhe t gatshm, pr t’u angazhuar n kt projekt historik pr rithemelimin e nj Republike ku elitat qarkullojn dhe prtrihen normalisht.
  Detyra themelore e ksaj qeverie, (edhe me nj asistenc t kualifikuar ndrkombtare) duhet t jet lirimi i vots, nprmjet ndryshimit total t Sistemit Zgjedhor, hapja e tregut pr forcat e reja dhe pr individt e pavarur, zhdukja e pabarazive dhe diskriminimit pr partit e reja; Garantimi i zgjedhjeve t ndershme ku vota t ket t njjtn pesh pr t gjith konkurentt, rikthimi i listave t hapura q populli t mund t zgjedhe drejtprdrejt prfaqsuesit e tij; Renditja e deputetve n propocional t bhet nga lista emrore e mazhoritarit sipas votave q prfiton do kandidat i cili ka konkuruar, por nuk ka fituar n mazhoritar; Depolitizimin e KQZ dhe komisioneve partiake, q menaxhojn procesin zgjedhor. Zgjedhjet duhet t administrohen nga nj administrat jopartiake e prbr nga punonjsit e bankave, notert, gjykatsit, prokurort, studentt e ekselencs s fakulteteve etj. Asnj person q ka qen komisioner dhe numrues i zgjedhjeve nga viti 1996 e deri sot nuk duhet t lejohet t prfshihet n administratn zgjedhore; Vendosjen e sistemit elektronik n votim dhe numrim, jo me teste dhe eksperimente, por njhersh n t gjith vendin. Nuk duhet lejuar m q t transportohen kuti t panumuruara pr n ZAZ. Votat duhet t numrohen n qendrat e votimit; Forcimin e ligjit pr financimin e partive dhe fushatave; Reformimin e plot t ligjit t partive, i cili duhet t’i detyroj forcat politike pr zbatimin e rregullave t brendshme demokratike, primareve, debatit, fraksioneve, standartet e partive moderne demokratike etj; Vendosjen e referendumeve lokale e kombtare si praktik normale pr shtje madhore q prekin drejtprdrejt interesat e qytetarve; Ndryshimet ligjore q do mundsojn president t zgjedhur nga populli dhe deputet pa asnj imunitet n ligje ose n Regulloret e Kuvendit; Vendosjen e dnimeve shum t forta n Kodin Penal pr veprat kriminale t shitjes, blerjes, falsifikimit, shantazhit, ofrimit ose premtimit t vendeve t puns n shtet, etj, n funksion t mbledhjes s vots dhe manipulimit t procesit zgjedhor.
  Kjo sht e vetmja rrug q Shqipria t dal nga kjo kriz dhe situat e rnd dhe komplekse.
  #ZgjidhjaPrShqiprin

  Panorama

 21. #20
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Protesta a opozits, Basha: Kym parlamentin e krimit, jemi n krah t qytetarve t thjesht!

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Pyetja jote eshte shume me vend. Problemi me ata qe e "mbeshtesin protesten" me fjale e nuk dalin te protestojne, eshte se ata e presin qe ndryshimin t'ua sjelli politika, opozita, Basha, Filani, Fisteku, Amerika, Evropa, bota. Nuk e kuptojne qe Rama po u shkaterron jo vendin, po u shkaterron familjen.

  Ne proteste kish dale edhe nje socialist qe i dha voten Rames. Ka pune te mire ne Tirane. Ben nje jete me te mire se 90% e shqiptareve fale punes e te ardhurave. Kur nje tjeter socialist qe punon per te e pa ne proteste, e pyeti:

  - Te me kishin thene qe ti kishe dale te protestoje nuk do ta kisha besuar. Po tani qe te poqa vete ne proteste prape nuk nuk arrij ta besoj qe ti ke dale te protestosh.

  - Perse habitesh? - ia kthen socialisti.

  - Ti ke biznes, pune, jeton si mbret. Une e di shume mire qe ti je socialist.

  - Po, ashtu eshte.

  - Pse ke dale ne proteste atehere?

  - Te dy femijet e mi jane ne gjimnaz. As djali dhe as vajza nuk duan te vazhdojne shkollen ketu. Duan te ikin prej ketej sic po ikin gjithe shoket e shoqet e tyre.

  - Ti ke para t'iu japesh edhe shkolle jashte!

  - Nuk eshte puna tek paraja. Eshte puna se une e time shoqe do te ngelemi si qyqe ne Tirane. Nuk kane per tu kthyer me ne kete vend...

  Albo
  Albo, te jete deri ketu ne kemi hyre ne evrope, por nuk jane te gjithe si ky socialisti qe i do femijet te lidhur pas vetes. Ka familje qe s`arrijne 3 vafte zoteri. Kudo ne evrope dhe amerike nuk rrojne bashke me femijet, apo jo? C`ka bere kjo klase politike per sa rrojne me 500 leke ne dite, jane 28 vjet, (pa leri ti keta socialistet biznesmene qe shkruan)!!!!!!! E di ti sa eshte pasuria e politikaneve (nga e majta ne te djathte????), shiko vetem pallatin e liderit te djathte qe perfitoi shperblimin prej 12 milion euro..., kur masa e familjeve s`arrijne dot muajin. Na qenkan vene ne krahe te qytetareve keta!!!!! Cfare hipokrizie thjesht per karriket dhe parate e tyre. Cfrytezojne naivitetin e njerezve qe i ndjekin. Po mire ja bejne ketij populli qe i voton
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 25-02-2019 m 05:10
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •