Tashm duket se palt politike po shkojn n prplasje finale ditn e enjte. PD vendosi t dorzoj mandatet e deputetit dhe pasdite edhe LSI. Kryeministri deklaron se nuk jep dorheqjen dhe se do t shkoj deri n 2021-in si kryeministr. Por parlamenti nuk funksionon m pas dorzimit t mandatve nga opozita, pavarsisht se far thot qeveria dhe PS-ja. Nuk ka m parlament, ndonse kryeministri mund t ket bler apo blej ndonj deputet t opozits. Politikisht ka rn parlamenti q sot.

PD dhe LSI nuk do ken mandate, nuk e njohin parlamentin dhe qeverin. Por sipas burimeve nga selit blu dhe t LSI, t mos shpresoj kryeministri se do t jet m pas dits s enjte pasi do ta rrzojn me popullin q kt her nuk do jet protest e len n dor t lir, si ndodhi t shtunn. Do jet demonstrat e udhhequr nga PD-LSI e partit e tjera t opozits dhe do jet fatale pr qeverin. Nuk do kursehet m asgj ditn e enjte. Demonstratat e Parisit do jen lule n krahasim me at q do t ndodh ditn e enjte para kryeministris dhe te parlamenti.

Kryeministria nuk do ket fatin e s shtuns, por m keq, ndrsa salla e parlamentit do jet aren, ku as Garda me gjith forcat speciale nuk e shptojn qeverin. Opozita do t bj thirrje pr futjen e popullit n parlament.

Kjo thuhet n dy selit e PD dhe LSI. Lulzim Basha tha se Edi Rama do trhiqet zvarr, kurse Luan Rama, nj prej ikonave t LSI, ka deklaruar se asgj nuk e shpton m kryeministrin e krimit. Petrit Vasili mbetet m radikal pr t enjten.

Edi Rama ka nj zgjidhje; dorheqje dhe krjimin e nj qeveri tranzitore pr zgjedhje e cila duhet t drejtohet nga nj i majt, por q palt t jen dakort pr emrin.

boldnews.al