Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  BIRN: Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave pr PS


 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: BIRN: Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave pr PS

  Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave n Shqipri

  Emri: 78A5867F-BC1C-4252-B36E-27448EAC8B46_w1023_r1_s.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 27.6 KB

  Materiali n vazhdim u prgatit pr Zrin e Ameriks nga gazetarja Klodiana Lala dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetaris Investigative, BIRN.

  Dhjetra prgjime dhe dokumente t siguruara nga BIRN prmes dy hetimeve n Prokurorin e Krimeve t Rnda hedhin drit mbi prfshirjen e krimit t organizuar n episode t blerjes s votave n Durrs, Kavaj, Lezh dhe Dibr, ndrkoh q Shqipria po shkon drejt nj procesi t ri zgjedhor.

  N katin e tret t Prokuroris s Krimeve t Rnda, zyrat e prokurorve q drejtojn hetimet e dosjeve 339 dhe 339/1 jan t mbushura dng me dokumente. Flett e fashikujve gjenden t shprndara mbi tavolina dhe dysheme, ndrkoh q nj seri kutish kartoni t mbushura me CD presin radhn pr t’u zbardhur.

  Mbi njrn prej kutive dallon shnimi me shkrim dore “korrupsion dhe blerje votash; 42 CD”.

  Nj kat m posht, katr oficer t policis gjyqsore transkriptojn prgjime q datojn nga viti 2016. Nuk ka ende nj bilanc t qart, por mbeten ende dhjetra CD me prgjime t patranskriptuara.

  Dosja hetimore 339 zuri fill n vitin 2016 me prgjimin e antarve t nj organizate t krimit t organizuar me baz n Shijak dhe me fije t shprndara n t dy skajet e Shqipris, t prfshir n trafikun e heroins dhe t kokains.

  Bisedat telefonike me grupin “Avdyli” e zgjeruan rrethin e hetimeve edhe te nj numr zyrtarsh dhe dy ish-deputet t Partis Socialiste, t cilt akuzohen pr korrupsion dhe falsifikime me tokat.

  E ndar m vete n vitin 2017, nga dosja 339/1 sht zbuluar vetm “maja e ajsbergut”.

  Por t dhnat e siguruara nga BIRN hedhin drit mbi episode t dyshuara t prfshirjes s krimit t organizuar n zgjedhjet parlamentare t vitit 2017 n Durrs, Kavaj dhe Lezh, ndrkoh q Shqipria po shkon drejt nj procesi t ri elektoral pa kryer ende nj reform t thell zgjedhore.

  Dokumente hetimore dhe prgjime t siguruara nga BIRN ngrejn dyshime se antart e grupit Avdyli u prfshin n blerje votash n ndihm t kryetarit t bashkis s Durrsit, Vangjush Dako gjat zgjedhjeve parlamentare t 25 qershorit 2017.

  Bisedat telefonike tregojn gjithashtu nj marrdhnie t shtrir n koh mes Dakos dhe vllezrve Avdyli, kontributi i t cilve n zgjedhje duket se sht shprblyer me akses pran disa institucioneve kye n Durrs.

  Prfshirja e grupit “Avdyli” n shit-blerje votash nuk sht nj rast i izoluar. Nj hetim i dyt i Prokuroris s Krimeve t Rnda, i nisur pas kallzimit t Partis Demokratike pr manipulimin e zgjedhjeve t 11 shtatorit 2016 n Dibr ekspozon gjithashtu persona me precedent si dhe aparatin shtetror lokal n orientimin apo manipulimin e vots.

  Rekrutimi i personazheve t krimit t organizuar pr mbushjen e hambarit t votave fajsohet si nj ndr arsyet kryesore pr rrnimin e besimit pr zgjedhje t lira n Shqipri.

  Opozita akuzon kryeministrin Rama se e ka kthyer bashkpunimin me krimin n nj strategji pr mbajtjen e pushtetit, ndrkoh q Partia Socialiste dhe kryeministri i kan mohuar akuzat dhe i cilsojn ato alibi pr humbjen e zgjedhjeve.

  Megjithat, ekspert t zgjedhjeve u bien kmbanave t alarmit se roli i grupeve kriminale n disa zona periferike sht tanim edhe m i madh se ai i partive politike.

  Prokuroria e Krimeve t Rnda ka konfirmuar vazhdimin e hetimeve pr prfshirjen e dyshuar t Avdylajve n zgjedhje apo n korrupsion me sektor t ndryshm t administrats. Ndrsa dy prokurort e shtjes, Vladimir Mara dhe Dritan Preni refuzuan t komentonin mbi ecurin e hetimeve.

  N tetor 2018, prokuroria deklaroi se po hetonte edhe veprimtarin e kryebashkiakut t Durrsit, Vangjush Dako-por pa specifikuar konkretisht se pr far. Dako nuk i ka mohuar bisedat telefonike me vllezrit Avdyli dhe i ka paraqitur komunikimet me ta si t barabarta me qytetart e tjer q e mbshtesin n zgjedhje.

  I kontaktuar nga BIRN, Dako refuzoi t komentonte mbi marrdhniet e shtrira n koh me vllezrit Avdyli, mbi ’mnyr ishte ndihmuar prej tyre n zgjedhje apo nse n kmbim, u kishte ofruar atyre zgjidhje t problemeve.

  “Un nuk jam marr asnjher n pyetje nga Prokuroria,” tha ai.


  Vota, dreka dhe trafik influence


  Prpara se t shfaqte interes pr kryebashkiakun Dako dhe procesin zgjedhor n qarkun e Durrsit, Astrit Avdyli, 45 vjeari nga Shijaku q akuzohet nga Prokuroria e Krimeve t Rnda si kreu i grupit t organizuar n trafikun e drogs, kishte probleme t tjera.

  I dnuar me 16 vjet burg pr nj vrasje t ndodhur n vitin 1997, Avdyli ndrmori nj betej ligjore 10 vjeare pr lirim t parakohshm nga burgu i Shnkollit-dhe n fund e fitoi.

  Dokumentet gjyqsore tregojn se Astrit Avdyli u lirua pas 13 vitesh burg, pasi siguroi m par nj raport mjeksor q e diagnostikonte at me “depresion endogjen me tentativa vetvrasse". Ai doli nga burgu m 2 mars 2016, pasi Gjykata e Lart urdhroi lirimin e tij me argumentin se “qndrimi n burg i rrezikonte jetn”.

  T dhnat e siguruara nga BIRN tregojn se vetm pak koh pas lirimit nga burgu, Avdyli u vendos nn hetim pr prfshirje n trafikun e drograve t forta.

  Pr dy vjet e gjysm, Prokuroria e Krimeve t Rnda kreu me qindra or prgjime dhe ndrroi tre grupe prokurorsh, derisa n tetor 2018 ngriti akuza pr 44 persona t akuzuar pr trafik ndrkombtar droge, korrupsion, ushtrim ndikimi t paligjshm apo falsifikime masive me pronat.

  “Veprimtaria kriminale ishte me qendr dhe pik grumbullimi n qytetin e Shijakut, me referent kryesor vllezrit Avdyli…strumbullar t furnizimit me drogra t forta, kryesisht heroin dhe kokain n t gjith territorin kombtar,” thuhet n krkesn e prokurorve Dritan Preni dhe Vladimir Mara.

  Por ekskluziviteti i gjithpranuar n trafikun e drogs nuk ishte i vetmi aktivitet i kryer nga Avdulajt.

  Prgjimet e siguruara nga BIRN, t cilat jan pjes e dosjes ende nn hetim 339/1, tregojn se Altin Avdyli, i njohur si Nija, ka pasur komunikime t vazhdueshme telefonike me kryebashkiakun Vangjush Dako nga janari 2017 deri n shkurt t vitit 2018. Prgjimet tregojn gjithashtu se dy vllezrit Astrit dhe Altin Avdyli kan drekuar t paktn dy her me Dakon n fillim t vitit 2017.

  Lidhja e kryebashkiakut me Avdylajt kulmoi megjithat n prag t zgjedhjeve t 25 qershorit 2017, ku nj bised e publikuar tashm nga media, tregon prfshirjen e grupit t Shijakut n procesin zgjedhor.

  Mbrmjen e 24 qershorit, Altin Avdyli sht prgjuar teksa komunikon me nj person t panjohur, i cili i premton 6 vota dhe i krkon q “t’i thot Vangjushit q t’u jap ndonj lek q t votojn”.

  Dy dit pas zgjedhjeve, m 27 qershor 2017, Dako sht prgjuar srish teksa flet n telefon me Altin Avdylin dhe krkon t takohet me t vllan, Astritin. Sipas transkriptit t zbardhur, Dako thot “doja ta takojsha, ta falenderojsha, ta pyesja nj ik…”.

  Nj prokuror n dijeni t hetimit, q foli me BIRN n kushtet e anonimatit tha se kreu i dyshuar i bands, Astrit Avdyli komunikonte me kryebashkiakun Dako jo me telefonin e tij, por prmes personave t tjer. Prokurori i tha BIRN se rrjedhja n media e lajmit se kryebashkiaku Dako ishte prgjuar n nntor 2017 e dmtoi hetimin. Por komunikimet u ndrpren vetm prkohsisht.

  “Mund t them q jan me dhjetra telefonata t prgjuara,” tha prokurori. “Kryesisht flisnin pr takime t ndrsjella, pr t drekuar apo darkuar. Komunikonin edhe pr probleme t tjera, krkonin zgjidhje t problemeve t prditshme,” shtoi ai.

  Prgjimet e siguruara nga BIRN tregojn se Dako ishte zyrtari m i lart, por jo i vetmi q kultivoi raporte t ndrsjellta me vllezrit Avdyli.

  Nj numr zyrtarsh lokal n institucione kye si inspektor t INUK, drejtues n bashki, punonjs t Siguris Portuale apo madje edhe t universitetit “Aleksandr Moisiu” n Durrs jan prgjuar gjat komunikimeve me vllezrit Avdyli n fillim t vitit 2018, ndrkoh q kta t fundit krkonin favore t llojeve t ndryshme.

  Dokumentet tregojn gjithashtu se vllezrit Avdyli kan komentuar apo ndjekur me interes zgjedhjet pr presidentin e Federats Shqiptare t Futbollit, ndonse nga bisedat nuk del qart se kush ishte kandidati i preferuar.

  Bashkia e Durrsit rezulton t jet vetm njra prej zonave t influencs s grupit t dyshuar kriminal, ndrsa t dhnat hetimore tregojn se ata jan prfshir edhe n Kavaj. Ndrsa n Lezh, prgjimet tregojn se vllai i ish-deputetit socialist Arben Ndoka flet gjithashtu pr blerje votash.

  “…Nga prgjimet e telefonave celular n prdorim t shtetasit Gjevi Ndoka evidentohet se ky shtetas n bashkpunim me persona t tjer, si para dhe gjat fushats zgjedhore sht prfshir n mnyr aktive duke ofruar dhe dhn t holla (para) zgjedhsve pr t votuar kandidatt pr deputet nn sigln e Partis Socialiste, t dhna kto q dalin nga prgjimet,” shkruhet n dosjen hetimore.

  Megjithat, jo t gjitha transaksionet pr votat kan shkuar fjoll.

  Nj telefonat e prgjuar dy dit pas zgjedhjeve, t cilt hetuesit e shtjes e identifikojn n zonn e Kavajs- por q BIRN nuk arriti ta verifikonte n mnyr t pavarur, tregon jo vetm fenomenin e blerjes s vots, por edhe fotografimin e saj dhe presionin pr t kthyer parat mbrapsht.

  “sht filmue ajo pun, le tashi. T m jap lekt mbrapsht Miri, ka mbaruar ai muhabet,” thot njri prej biseduesve. “Ne i japim lekt me mbaru ato pun e halle q keni, jo me dhan lek e mos me dhan votn,” shtohet aty, duke krkuar q lekt t kthehen urgjentisht mbrapsht.


  Makineria e Dibrs

  Prej zgjedhjeve parlamentare t vitit 2013, akuzat pr lidhje t politiks me krimin dhe prfshirjen e grupeve kriminale n zgjedhje kan qen pjes dominante e debatit politik n Shqipri.

  Partia Demokratike n opozit i intensifikoi akuzat n zgjedhjet vendore t vitit 2015 dhe veanrisht gjat fushats pr zgjedhjet e 25 qershorit 2017-kur Partia Socialiste mori e vetme mandatin pr t qeverisur vendin.

  Aludimet pr blerje t vots u reflektuan edhe n raportin e fundit t OSBE/ODIHR-it.

  “T dyja kto parti [Partia Demokratike dhe Lvizja Socialiste pr Integrim] treguan disa raste konkrete, por n munges t provave t mjaftueshme konkluduese, nuk paraqitn ndonj ankim ligjor kundr rezultateve. Megjithat, ato iu prmbajtn deklarats s tyre t palkundur se shkalla e blerjes s vots ishte e lidhur me sasi t mdha parash t vna n dispozicion nga kultivimi kriminal i drogs,” shkruhet n raport.

  Nj hetim i dyt i Prokuroris s Krimeve t Rnda, i nisur gjithashtu n vitin 2016 pas nj kallzimi t Partis Demokratike pr manipulim zgjedhjesh n Dibr ngre dyshime pr prfshirjen e zyrtarve lokal dhe personave me precedent n shit-blerje t vots, premtime pr vende pune dhe n disa raste, edhe prmes kanosjes.

  Procedimi me nr:184/2016 lidhet me zgjedhjet e kryera m 11 shtator 2016 n Dibr pr t zgjedhur pasardhsin e Shukri Xhelilit-i shkarkuar pasi u kap mat n nj video-regjistrim ndrsa krkonte favore seksuale n kmbim t nj vendi pune.

  Por zgjedhjet e reja, t cilat nxorrn fitues mjekun socialist Muharrem Rama u prbaltn nga akuzat pr shit-blerje t vots dhe prfshirje t personazheve me t kaluar t errt n zgjedhje.

  N prag t zgjedhjeve, Partia Demokratike dorzoi nj kallzim penal ndaj nj morie drejtuesish lokal t policis, drejtoris s Arsimit, OSHEE-s, Tatimeve si dhe denoncoi publikisht Ymer Laln, nj personazh kontrovers me lidhje t forta n zon.

  Por dy vjet e gjysm pas ktij kallzimi, shtja me nr: 184/2016 kaloi gjithashtu npr duart e disa prokurorve dhe nuk sht finalizuar ende.

  Ish-prokurori Gentian Trenova, i cili mori i pari n dor kallzimin e Partis Demokratike kujton pr BIRN se menjher pas kallzimit u vendosn nn prgjim rreth 20 numra telefoni.

  “Prgjat ditve 8, 9 dhe 10 shtator u prgjuan me dhjetra telefonata, ku ndr t tjera flitej pr blerjen e vots,” tha Trenova, i cili shtoi se mes bisedave t prgjuara ndodheshin edhe zyrtar t lart t Partis Socialiste.

  Trenova u largua nga shtja, pasi u transferua nga Krimet e Rnda n Prokurorin e Apelit t Tirans. shtja ndodhet aktualisht mbi tavolinn e puns s prokurorit Klodian Braho.

  BIRN msoi se Prokuroria e Krimeve t Rnda ka marr nn hetim drejtues t policis n Dibr dhe Bulqiz si dhe zyrtar t drejtoris Arsimore apo t Tatimeve, t cilt dyshohet se jan prfshir n mnyr t paligjshme n proces zgjedhor, se kan premtuar vende pune n kmbim t vots.

  Megjithat, njsoj si n dosjen me nr.339/1, edhe hetimi pr manipulimin e votave n Dibr pengohet nga prgjimet voluminoze, pasi rreth 60 CD vazhdojn t presin radhn pr t’u zbardhur.

  Minimi i zgjedhjeve

  Prfshirja e “individve t fort” n zgjedhjet shqiptare nuk sht nj fenomen i ri. Q pas rnies s regjimit komunist dhe hapjes s vendit ndaj zgjedhjeve pluraliste, partit politike kan krkuar her pas her edhe “muskujt” n garat kundr kundrshtarve.

  Megjithat, ekspert dhe monitorues t sistemit zgjedhor n Shqipri shprehen t shqetsuar pr prhapjen e fenomenit pas zgjedhjeve t vitit 2013 si dhe sofistikimin e mnyrs sesi krimi i organizuar dikton n zgjedhje.

  Afrim Krasniqi, drejtor i Institutit t Studimeve Politike i tha BIRN se monitoruan kt aspekt n zgjedhjet e vitit 2017 dhe rezultoi se n disa zona specifike, roli i grupeve kriminale n fushat ishte edhe m i madh se ai i partive politike.

  Krasniqi rendit Dibrn, Elbasanin, Shkodrn, Durrsin, Kavajn dhe Lezhn si zona m problematike.

  “Fillimisht patm sponsorizim t bots s krimit ndaj politikanve lokal q duan t merren me politik, m pas kaluam n kandidim t vet elementve kriminal n zgjedhje. N fazn e tret kemi t dy fenomenet, sponsorizim dhe kandidim,“ tha Krasniqi pr BIRN.

  Ndrsa Dritan Taulla, zv.kryetar i Shoqats KRIIK argumenton se forcimi i lidhjeve politike ka ardhur me evoluimin e aktivitetit kriminal dhe fuqizimin ekonomik t individve t implikuar n krime.

  “Kan evoluar edhe format e mbshtetjes ndaj politiks, derisa n vitin 2013 pati nj numr t konsiderueshm personash me precedent penal n funksione publike (prfshi parlamentin), ’ka shpuri n nevojn emergjente pr dekriminalizim,” tha Taulla.

  Ekspertt Krasniqi dhe Taulla rendisin nj mori formash t prfshirjes s krimit t organizuar n zgjedhje, q lidhen kryesisht me prcaktimin e komisionerve, financimin e kandidatve t caktuar, prfshirjen direkte n tregtimin e vots apo intimidimin e zgjedhsve apo komisionerve t partive kundrshtare.

  “N kmbim ata fitojn “imunitet politik” apo prfitime ekonomike prmes pjesmarrjes s tendera publik,” tha Krasniqi.

  Prfshirja e krimit t organizuar n zgjedhje fajsohet edhe pr humbjen e moralitetit dhe t integritetit politik n Shqipri. Ekspertt kujtojn prgjimet e publikuara t kryebashkiakut Dako dhe reagimin e ktij t fundit, si anashkalim t moralitetit politik, t llogaridhnies dhe prgjegjsis.

  “Pr m tepr, mungesa e nj reagimi publik nga partia n emr t s cils kryebashkiaku Dako sht zgjedhur, sugjeron se kjo nuk sht thjesht nj qasje personale e tij,” tha Dritan Taulla pr BIRN.

  Krasniqi bie dakord, ndrsa shton se lidhjet mes krimit dhe politiks kan dmtuar shtetin dhe integritetin e tij.

  “Ata kan krijuar iden prgjithshme se n demokraci gjithcka sht n shitje. Sot sht krijuar ideja se askush nuk mund t fitoj n zgjedhje nse nuk merr mbshtetjen e grupeve t tilla,” prfundoi Krasniqi.

  Zeri i Amerikes / BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: BIRN: Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave pr PS

  Dokumente nga prgjimet

  Emri: FC49532E-93FD-4BB7-9024-6735739ED858_w1023_s.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 32.6 KB

  Emri: EACF920F-43B5-4669-BB00-9A6AB0C8B10C_w1597_n_s.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 44.4 KB

  Emri: 164BE652-08E3-4449-A79B-9B5AD94918C7_w1597_n_s.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 24.7 KB

  Emri: 3C5E9FBF-53F6-4EDF-9AF0-4C3BDBA1DF0B_w1597_n_s.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 33.3 KB

  Emri: 679A4E31-7CDC-4FD6-98B0-038913474368_w1597_n_s.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 23.4 KB

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: BIRN: Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave pr PS

  Dosja 339/ Sekretet e mazhorancs n qindra CD

  Emri: pergjime-dako.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 23.4 KB

  Nga Basir ollaku

  Qindra CD t pazbardhura t 339 jan sekretet e mazhorancs dhe pushtetit, q ruhen nga Donika Prela dhe Arta Marku. Kjo sht superdosja elektorale ku pushteti dhe bandat kan punuar s bashku dhe m pas kan ndar njlloj bashk pushtetin e fituar.

  Dosja e nxeht ruhet nga zonjat e Prokuroris t cilat garojn dhe pr vendet e njra-tjetrs, n fshehtsi. N dosjen 339 t jan qindra CD prgjimesh, ende t pazbardhura, q kan mkate tronditse pr qeverin. Ndaj duhet t qndrojn n detyra eprorsh njerzit e bindur, si kasaforta t mosshprthimit t hetimit.

  Kush i financon prokurort, gjykatsit, trupn drejtuese t sistemit, n promovim karriere n kt koh t mbrapsht, kur zhurma t mbyt pr reformn, e heshtja bn hatan nn dor?!

  Dyshimet serioze vshtir t’i shoqrosh me prova bisedash, premtimesh, pagesash, shkresash, por ama sjelljet n hetime prokurorie dhe vendime gjykatash, jan m tepr bindse se hamendsimet.

  Po prse?!

  Emrimi i njanshm, jokonsensual i Arta Markut, sipas Kushtetuts, i prkohshm, e pr pak jav u b vite, shprndarja internuese e Prokurorve t Krimeve t Rnda t dosjes “Shullazi” e “Tahiri”, mbarimi i atyre t “Dajtit”, shprblimi i Donika Prels nga Durrsi ditn e vjedhjes s posts sekrete t prokuroris, me emrim n krye t Prokuroris pr Krimeve t Rnda, e mjaft vendime haptazi t paligjshme, kan futur drejtsin n rrug t verbr.

  Dosja 339, sht nj investim partnersh m s shumti, me fashikuj t pafund prgjimesh, pr blerjen masive t votave n t gjith qarqet e Shqipris.

  Ajo zbardhi skemn kriminale t bashkpunimit t qeveris, eksponentve t lart politik dhe publik. N t kemi, kryebashkiak, si Gjushi me shoqni, prefekt, disa ministra, plot deputet, shum zyrtar t lart, t cilt hapur drekojn, kuvendojn, shkmbejn para dhe ndere pr tendera, pun publike, para publike, me organizata kriminale, t trafikut t drogave t shtrenjta si heroin, kokain.

  E gjith sasia e prfitimeve t paligjshme shkonte tek Edi Rama, arkitekti i rritjes s numrave n Parlament dhe ndenjsve npr Bashki, me ortakri me bandat. Me gjith konspiracioinin, mbylljen hermetike t Prokuroris, pr t mos dal sheshit zullumet e frikshme t ksaj dosje, Zri i Ameriks dhe BIRN publikuan materiale shokuese. Fajtort nuk shkuan as n burg, as askund, por qndrojn ende n pushtet.

  E nisn me dosjen Shullazi, duke larguar mbi 10 Prokuror t Krimeve t Rnda, pjes e rndsishme hetimi edhe n 339-n. Vijuan me lehtsira befasuese pr Dritan Dajtin. Kulmon me komedin me bosin Klement Balilin. Donika Prela bri rrmujn e paprecedent n Krimet e Rnda, duke degraduar deri n sherr fizik. Arta Marku nisi procedimin disiplinor dhe transferimin, ku nuk mungonin Besim Hajdarmataj dhe Olsian ela, dy ish-drejtues t Krimeve t Rnda. Gjykata Administrative vendosi kundr Doniks dhe Arts, duke vendosur se zonjat drejtuese kan vepruar paligjshmrisht.

  Srish halli kthehet te 339, Kodi i Kuq pr mazhorancn dhe kryeminsitrin. Vangjush Dako del zbuluar n ortakri me bandat, deputett drejtues n burgje dhe terren elektoral dalin hapur n aktivitet kriminal, n favor t plackitjeve t votave. Donika dhe Arta nuk e arrestojn dot Dakon, nuk munden ta bjn nga frika e Rams dhe t tjerve. Po tani kush sponsorizon?

  Dosja 339 sht hapur politik dhe krim. Bandat n Durrs, Lezh, Dibr, Vlor, Kuks, Shkodr, n mbi 9 qarqe kan punuar pr llogari t Rilindjes. Vangjushi, Ahmetaj, Gjiknuri, Tahiri, Sejdini, jan kryesisht m t dyshuarit pr mbajtjen e fijeve lidhse, t cilat kulmojn tek shef Edi.

  Fatmir Xhafa provoi t dilte nga laku dhe t arrestonte Dakon, por Donika dhe Arta nuk iu bindn. Sandr Lleshi as n ndrr nuk mendon t sillet njlloj. Ai mjaftohet me rregullat e qarkullimit rrugor dhe rregulloret, ose kundragaz pr gazetart. N kt dosje gjenden t dhna thuajse kinematografike pr banda politiko-kriminale, t vjeljes s gjobave, pr ministra e politikan, t cilt nuk kan dorzuar taksat tek shefi.

  Por far po ndodh saktsisht?!

  Rama nuk sht vetm. Bandat e lna n qetsi, t patrazuara, mundet lehtsisht t ken br marrveshje me kryeministrin dhe t emrojn n detyra t rndsishme prokuror e gjyqtar, apo n pr shum KLPLGJ-ra dhe me marifete proceduriale paguajn karriket ku jan ulur.

  T lir apo npr qeli, t fortt e krimit, pasi kan arkivuar telashet e prfshirjes s Rams n kt skem pushteti, pr llogari t tyre bjn do biznes. N episode frike e trembje nga daljet e t fshehtave, Rama kanos butsisht si n lutje, duke thn se jan drguar mesazhe nga burgu, nga “qeveria tjetr”.

  Ndaj nse Donika dhe Arta japin koh, leje, mundsi pune dosjes 339, t veproj ligjrisht pr Gjushin, ministra e deputet, prefekt e zyrtar dhe pa harruar shef Edin, ather 339, sht vettingu i par serioz n drejtsi..
  Deri ather Gjushi mbetet si vetthot akullore, e Rama nj surrelas n pritje…

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: BIRN: Prgjimet zbulojn rolin e krimit t organizuar n blerjen e votave pr PS

  Ministri jashtm gjerman pr DW: T hetohen nga drejtsia votat e blera nga bandat e drogs

  Emri: 45989404_303.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 28.9 KB

  Pas deklaratave t para nga ndrkombtarve n lidhje me djegien e mandateve nga opozita, ata kan filluar t reflektojn dhe t kuptojn se ka ndodhur n t vertet me zgjedhjet e vitit 2017. Faktet e publikuara nga “Zri Ameriks”, nga RAI dhe mediat serioze gjermane, italiane, franceze, etj, po ndrgjegjsojn BE dhe n SHBA se duhet nj zgjidhje politike e krizs.

  Ministria e Jashtme gjermane thekson n nj deklarat tjetr t premten pr Deutsche Welle, se akuzat pr zgjedhjet duhet t trajtohen nga drejtsia dhe parlamenti.

  Pas deklarats s djeshme t Berlinit zyrtar pr “djegien e mandateve” nga deputett e opozits shqiptare, Deutsche Welle e pyeti Ministrin gjermane t Punve t Jashtme edhe pr protestat e opozits. Prgjigja e Ministris s Punve t Jashtme sht si m posht:

  “Akuzat q kan t bjn me mbarvajtjen e zgjedhjeve t mparshme duhet t trajtohen dhe t gjykohen nga organet e drejtsis dhe parlamenti. E drejta pr t demonstruar sht nj element i rndsishm i kushtetuts demokratike. Megjithat, dhuna, si e pam t shtunn e kaluar, sht e papranueshme. Ne u bjm thirrje t gjitha palve t prfshira q t ndihmojn q protestat e mtejshme t jen paqsore.”

  Deklarata zyrtare e ministris s Jashtme gjermane sht n t njjtn linj me qndrimin e mbajtur nga opozita n lidhje me blerjen e votave nga krimi i organizuar n pushtet. Opozita deklaroi se arsyeja prse nuk mund t qndroj m n Parlament dhe dogji mandatet sht blerja e votave e provuar nga hetimet dhe prgjimet e partnerve n katr qarqe t vendit.

  Dosja e njohur ndryshe me emrin “339”, pavarsisht presionit t mediave vendase dhe botrore dhe opozits, nuk hetohet nga Prokuroria.

  Pak dit m par ishte televizioni italian Rai 2 ai q n nj investigim t tijin n Shijak zbuloi se zgjedhjet n Shqipri jan bler me parat e drogs dhe krimit.

  Koha Jone

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •