Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Opozita e bashkuar braktis Kuvendin: Rama ik! Krkojm qeveri t prkohshme e zgjedhje parlamentare

  -N mnyr unanime PD, LSI, LZHK, PR, PDK, PAA dhe PBDNJ kan vendosur t djegin mandatet e deputetve, duke krkuar nj qeveri tranzitore, e cila t zhvilloj zgjedhjet e parakohshme parlamentare, si dhe t integroj vendin n BE.

  Emri: protesta-5.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 44.0 KB

  -Kryeministri sht ende n koh q reagoj me menurin e nj politikani t prgjegjshm duke ofruar kompromisin q i krkon opozita pr nj qeveri tranzitore. sht ende n koh pr t br diferencn mes interesit t shtetit dhe interesit t pushtetit. Nse mes ktyre t dyjave vlerson m t rndsishme karrigen e tij, ather shum shpejt ajo do ti digjet bashk me mandatet e deputetve t opozits.

  Partit parlamentare t opozits kan marr dje nj vendim t paprecedent n historin e 30 viteve pluralizm n Shqipri. N mnyr unanime PD, LSI, LZHK, PR, PDK, PAA dhe PBDNJ kan vendosur t djegin mandatet e deputetve. Propozimi q u paraqit nga kreu i PD-s, Lulzim Basha ditn e diel, ka marr mbshtetje nga gjith Fronti Opozitar duke e kthyer djegien e mandateve n lvizjen m t fort politike n historin e parlamentarizmit shqiptar. Vendimi i zyrtarizuar n emr t partive kryesore nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi sht nj thyerje e gjith skemave politike dhe lufts opozitare q njihen deri m sot. Djegia e mandateve e gjith opozits n bllok, si nj gjest ekstrem, natyrshm q ka krijuar paqartsi te politika dhe n opinionin publik. Por edhe pse kemi t bjm me nj terren t panjohur m par n zhvillimet n Shqipri, nj lvizje e till e fort, sipas krerve t opozits sht e justifikuar me situatn n t ciln ndodhet vendi. Kreu i PD-s, Lulzim Basha e cilsoi djegien e mandateve si vendimin m t logjikshm q duhet marr n momentin ku Qeveria faktohet se vjedh zgjedhjet dhe kapet n flagranc me korrupsion. Protesta masive e 16 shkurtit, sipas kreut t PD-s, sht nj arsye m shum pr t shkuar drejt vendimeve ekstreme q do t detyrojn Edi Ramn t largohet. Ndrsa kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, pas mbledhjes s grupit parlamentar renditi t paktn 10 arsye madhore se prse deputett e opozits nuk kan arsye m t rrin n Kuvend. Duke nisur nga situata e rnd ekonomike, krimi, korrupsioni, vjedhja e votave dhe dshtimi me integrimin n BE, Kryemadhi u shpreh se e vetmja mnyr pr t kthyer n Shqipri shtetin ligjor sht detyrimi i Edi Rams t largohet. Dhe ikja e opozits nga Parlamenti shihet si e vetmja arm efikase q i heq legjitimitetin nj mazhorance t paligjshme, e cila si dokumentoi edhe Zri Ameriks PS-ja ka bler vota me bandat kriminale.

  Plani i djegies s mandateve sht nj lvizje e ekstreme q duket se do t prodhoj reagime t forta n Tiran, por edhe nga ndrkombtart. Megjithat, pas protestave t pafundme, zgjedhjeve t kontestuara, korrupsionit qeveritar t faktuar nga mediat ndrkombtare opozita nuk sheh mnyr tjetr reagimi ve vendimeve jo normale si djegia e mandateve. sht nj vendim i detyruar n kohn kur nj qeveri ka arritur jo vetm t vjedh zgjedhjet, t shnoj nivelet m t larta t korrupsionit dhe kapjes s shtetit, por edhe t devijoj reformn n drejtsi dhe uditrisht t arrij t manipuloj dhe shumicn e opinionit ndrkombtar. Realisht djegia e mandateve ka m shum vler se fardo bojkoti dhe proteste q mund t zhvillohet n institucione dhe n rrug. Formalisht dorzimi i mandateve t deputetve rrzon gjith sistemin mbi t cilin qndron mazhoranca dhe e bn t detyrueshme gjetjen e nj zgjidhje politike q jan; qeveri tranzitore dhe zgjedhje t parakohshme. Sigurisht, n pjes m t madhe t reagimeve q do vijn nga jasht djegia e mandateve nuk do mbshtetet. Por kjo sht e vetmja mnyr pr t ndrgjegjsuar ndrkombtart pr at q po ndodh n Shqipri. Kto vite kan treguar se do manovr tjetr e pjesshme vetm sa ka prkeqsuar situatn dhe ka forcuar pozitat e Edi Rams.

  N fund, sado kundrshtar q mund t ket dorzimi i mandateve shkak i ksaj situate sht personalisht Edi Rama dhe i takon atij ta zgjidh. Qndrimi q do t mbaj pas ktij vendimi t opozits do t tregoj prfundimisht dhe mnyrn sesi Edi Rama do t mbahet mend n politik. Reagimet e djeshme t krahasimit me Juventusin dhe disa skema pr zvendsim t mandateve me deputet nga listat q as jan votuar dhe as kan legjitimitet tregojn se ose nuk po e kupton seriozitetin e situats, ose pushteti ja ka erzuar arsyen. sht ende n koh q reagoj me menurin e nj politikani t prgjegjshm duke ofruar kompromisin q i krkon opozita. sht ende n koh pr t br diferencn mes interesit t shtetit dhe interesit t pushtetit. Nse mes ktyre t dyjave vlerson m t rndsishme karrigen e tij, ather shum shpejt ajo do ti digjet bashk me mandatet e deputetve t opozits.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Opozita e bashkuar braktis Kuvendin: Rama ik! Krkojm qeveri t prkohshme e zgjedhje parlamen

  Basha del n deklarat, ja far ndodhi n mbledhjen e kryesis, i prgjigjet edhe Ambasads s SHBA

  Emri: 238b6261-debc-403b-ab9b-2654de42be42.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 30.6 KB

  Partia Demokratike zhvilloi nj mbledhje me kryesin, ku u miratua djegia e mandateve me vot unanime nga t gjith deputett e ksaj force.

  “Djegia e mandateve nuk sht qllim n vetvete. Djegia e mandateve sht alternativa e fundit q i sht ln opozits q t arrij nj qllim madhor. T shemb nj qeveri t krimit, pr krimin dhe nga krimi, dhe ti japim shqiptareve nj qeveri t njerzve, pr njerzit dhe nga njerzit”, tha Basha n nj deklarat pr mediat.


  Sakaq ai i ka dhn prgjigje edhe reagimit t ambasads SHBA, ku kjo e fundit deklaroi m hert se largimi nga kuvendi minon parimet baz t demokracis.

  “Nuk komentoj kurr asnj deklarat t prfaqsive t huaja n Tiran por dua tua them qart dhe shkoqur se pr mua dhe PD nuk ka frymzim m t madh se SHBA dhe demokracia amerikane. N veanti veoj Presidentin Lincoln dhe dua ta citoj: Se ky komb nn zot do ket lindje t re, qeverisja e njerzve nga njerzit pr njerzit nuk do t zhduket nga ky dhe”, u shpreh kreu i selis blu.

  Deklarata pr mediat e Bashs:

  Mbledhja e Kryesis s PD sapo prfundoi. Me vot unanime u miratua vendimi i grupit parlamentar t PD pr djegien e mandateve t PD, vendim i cili do t’i prcillet pr vendimmarrje finale nesr Kshillit Kombtar t PD.

  Pyetje: Zoti Basha a keni ju nj qndrim lidhur me deklaratn e ambasads s SHBA?

  Lulzim Basha: Un nuk komentoj kurr asnj deklarat t prfaqsive t huaja n Tiran, por dua t’jua them fare qart: pr PD dhe pr mua, personalisht, nuk ka frymzim m t madh sesa SHBA dhe demokracia amerikane. N veanti, mes galeris s personaliteteve q kan dhn kaq shum n altarin e demokracis amerikane, veoj presidentin Lincoln. Dhe dua ta citoj, ndjes se citimi duhet br fjal pr fjal, po aq sa m kujtohet nga fjalimi i tij n Gettysburg.

  “That these dead shall not have died in vain. That this nation under God, shall kno a ne birth of Freedom and that Government of the people, by the people and for the people shall not perish from the face of Earth”.

  Tani, pr t gjith bashkqytetart e mi dhe bashkkombasit kudo q na ndjekin.

  Djegia e mandateve nuk sht qllim n vetvete. Djegia e mandateve sht rekursi i fundit q i sht ln opozits pr t arritur nj qllim madhor: q t shembim nj qeveri t krimit, pr krimin dhe nga krimi dhe t’i japim shqiptarve nj qeveri t njerzve, nga njerzit dhe pr njerzit. Pr kt, ne nuk po krkojm t marrim dika. Nuk po krkojm t marrim mandate me ndihmn e krimit t organizuar, si ka br Edi Rama dhe si sht vrtetuar edhe nga provat gjyqsore t publikuara nga Zri i Ameriks. Ne po japim. Dhe pr ta prkthyer tani thnien e Presidentit Lincoln, shpresoj q kjo sakrific nuk do t shkoj dm. Se ky komb nn Zot, do t ket nj lindje t re t Liris dhe Demokracis dhe se qeverisja e njerzve, nga njerzit dhe pr njerzit nuk do t zhduket nga faqja e dheut, nuk do t zhduket nga faqja e Shqipris.

  Zoti e bekoft Shqiprin!

  Zoti e bekoft Amerikn!

  Panorama

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •