Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-02-2019
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  11 vjet Shtet i Kosovs dhe mundsia pr Shqiprin e Madhe  Postuar: 19/02/2019 - 07:13

  N 17 shkurt t 2008, Kosova deklaroi n mnyr t njanshme Pavarsin e saj nga Serbia. Kjo ngjarje ishte nj fitore e madhe pr shqiptart e Kosovs, luftrat e t cilve nuk pushuan kurr ndr vite derisa me ndihmn e SHBA dhe NATO-s, s bashku me UK, arritn n kt ngjarje t madhe pavarsisht shum viktimave, raprezaljeve nga ana e ushtris serbe. Njohja zyrtare si shtet sovran i Kosovs m 17 shkurt 2008, u b pas njohjes diplomatike e zyrtare t fituar dhe t pranuar nga 113 shtete antare t OKB.

  Sidoqoft, Serbia nuk e njohu dhe nuk e njeh akoma pavarsin dhe shtetin sovran t Kosovs me gjith Marrveshjen e Brukselit t vitit 2013 pr t pranuar institucionet e reja n Kosov. Megjithse Serbia e njeh administrimin e territorit t Kosovs nga ana e qeveris s zgjedhur kosovare, ajo vazhdon ta pretendoj Shtetin e Kosovs si `Krahin Autonome t Kosovs dhe Metohis`.

  Shqipria si vendi am i shqiptarve kudo q ndodhen e ka prkrahur fuqimisht Kosovn e pavarur dhe sovrane dhe ka dhn ndihmesn e saj n do rast duke respektuar ligjet ndrkombtare n fuqi n sinkronizim t plot me vullnetin e SHBA dhe t BE. dokush q sht shqiptar i vrtet e sheh me gzim dhe shpres q m n fund shqiptart e Kosovs t ndar nga trungu i territoreve shqiptare me dhun zyrtarisht nga Marrveshja e Ambasadorve m 1913 jetojn t lir dhe t pavarura nga pushtimi 100 vjear serb i cili solli shum fatkeqsi, pabarazi, krime dhe nj urrejtje midis popujve, e cila nuk u shua as kur propaganda e rreme Jugosllavis komuniste predikonte t ashtuquajturn `bratsvo jedinstvo`.

  Gjithmon shqiptart e Shqipris dshirojn q s bashku me shqiptart e Kosovs t integrohen n BE dhe t ken liri hyrje e dalje n do vend t BE, gj t ciln, shqiptart e Kosovs nuk e kan. Por shum shpejt do ta ken edhe at nse BE do t kuptoj se faktori shqiptar sht nj nga faktort m t rndsishm n Ballkan qoft prsa i prket Paqes, qoft prsa i prket respektimit reciprok ndaj popujve dhe historis s shqiptarve n Ballkan q dikur quheshin Arbr dhe Epirot.

  Prplasja gjeopolike midis Rusis dhe SHBA dhe midis Rusis dhe BE prsa i prket Ballkanit do t jet n favorin e SHBA sepse SHBA sht i vetmi shtet q krkon nj Faktor t fort shqiptar n Ballkan. Dhe kshtu mendohet t realizohet.

  Aspiratat e Shqipris pr tu integruar n BE dhe s bashku me t edhe Kosova, do t na japin mundsin pr nj bashkim t ardhshm jo vetm virtual t faktorit shqiptar n Ballkan por edhe real, sepse dihet nj Federat Shqiptaro-Kosovare do t jet nj mjedis nprmjet t cilit paqja n Ballkan sht e siguruar; sidoqoft nuk prjashtohen edhe mundsi t tjera q mund t propozohen nga BE si nj Konfederat perndimore Ballkanike s bashku m Maqedonin e Veriut, Kroacin, Malin e zi dhe ndonj tjetr, por e rndsishme sht bashkimi i trojeve shqiptare t coptuara 100 e ca vite m par.

  E rndsishme pr do mundsi do t jet bashkpunimi i ngusht me SHBA.

  Bashkimi dhe integrimi i t dy vendeve n nj, do t ket prparsi sepse dihet q vendet e vogla kan mundsi t pakta punsimi dhe rritjeje ekonomike. Pavarsisht se Shqipria ka nj rritje ekonomike t mir kto tre vitet e fundit afr 4.2%, largimi i rinis pr n BE ashtu si po ndodh edhe n vendet e tjera t vogla t Ballkanit si n Kosov, Maqedoni, Kroaci, Mal i Zi, madje dhe n vendet q jan n BE si Bullgaria dhe Rumania- t krijojn iden se brja e nj tregu t madh pakson emigracionin, statistikat n Kosov tregojn shifra jo shum optimiste, por afrimi me Shqiprin pavarsisht disa ideve t uditshme nga disa politikan kosovar madje dhe shqiptar, t cilat shprehen me devizn: `secili t shfrytzoj dynymin e vet`, tregon se egoizmi, pasurimi i shpejt dhe i paligjshm, dshira pr pushtet tek disa politikan shqiptar dhe kosovar qenka mbi bashkimin e Kombit. Kjo sht e rrezikshme po t kesh parasysh dhe cic-micet religjioze n komunitete t ndryshme, t cilat mund t eliminohen nprmjet nj arsimimi t mir t popullsis shqiptare t Kosovs dhe t Shqipris.

  Madje edhe emri Kosov mund t ndryshohet n emrin e saj fillestar Dardani, ide t ciln e ka shprehur dhe Ibrahim Rugova. Problemi tjetr i madh sidomos n Kosov, ai i religjionit islam me an t t cilt vendet e lindjes si Turqia dhe Arabia Saudite e krkojn Kosovn t mbetet n lindje nj lloj si statusi vzhgues n Konferencn islamike, mund t jet i rrezikshm pr popullsin. Mendoj se e vetmja mnyr pr tu shkputur nga nj e kaluar jo e mir sht arsimim laik i popullsis s Kosovs. Dihet q lirimi i Kosovs nga serbt nuk ka prfunduar plotsisht po t shohim Preshevn, Bujanovcin dhe sigurisht Metohin ose Dukagjinin e djeshm. Shpresojm q integrimi dhe zbutja e mllefeve dhe armiqsis shekullore midis sllavve orthodoks dhe shqiptarve mysliman t Kosovs dhe Metohis, me kalimin e brezave do t afroj kto komunitete dhe popullata t cilat pr shum s dy shekuj kan jetuar n armiqsi, madje njihet historia q nga koha e Gjeto Basho Mujit dhe Halilit, ngjarje q kan ndodhur nga shek i XVI.

  Po t shohim shkurtimisht historin e Kosovs, duket qart lidhja e ngusht me truallin am Shqiprin apo Arbrin e dikurshme para pushtimit Osman. Dihet q emri Kosov u vendos pas lufts s vitit 1389 n t ciln koalicioni orthodoks i serbve, bullgarve dhe Princave shqiptar t famshm si Gjon (Pal) Kastrioti gjyshi i Gjergj Kastriotit, Theodhori i I Muzaka, Mhill Nikoll Kopiliqi, Dhimitr Jonima, Lek Dukagjini dhe Gjergji iI Strazimir Balsha, u prplas n luftn me osmanet e Sulltan Bajazitit. Lufta humbi, por edhe osmant pr disa vite nuk arritn t merrnin vetn nga ajo fitore n t ciln u vra dhe Sulltan Bajaziti.

  Pr shkak t shkrimeve cirilike serbe ata e `ndrkombtarizuan` fjaln Kosovo polje (fusha e mllenjave) pr t kujtuar vendin ku u vra Car Llazari. Perndimi dhe Perandoria osmane e njohu kt vend me kt emr, kshtu q emri Dardani humbi gradualisht me humbjen e lufts s fundit dhe me dyndjen sllave. N fakt prdorimi i emrit Provinca (Krahina) e Kosovs u zyrtarizua nga Serbia n vitin 1864. Emri Dardani ka egzistuar q n Kohn e luftrave t Trojs para q nga viti 1200 p.e.s dhe Dardani i Madh ndihmoi edhe n krijimin e qytetit t Trojs s bashku me Herkuli. Kjo fjal vazhdoi t egzistoj tek popullata ilire madje edhe pas pushtimit romak n vitin 165 p.e.s.

  Sllavt u dyndn nga shek i 4 e.s., deri n shek 6-7 e.s, dhe n fillim erdhn bullgart (vollgart- ose sllavt e Vollgs) dhe n vitin 850 e.s., imentuan kulturn bizantin dhe absorbuan pjesrisht popullatat ilire t Dardanis dhe t Arbris dhe Epirit.

  N shek 12 e.s., Stefan Nemanja, nj arbr i sllavizuar sundoi Provincn e Dardanis q sot quhej Kosov, dhe Stefan Dushani bri kryeqytet Prizrenin duke krijuar Perandorin Serbe q qndroi prreth nj shekulli e pak, ku dhe u themelua shtpia princrore e Brankovicve, deri n 1371.

  Deri n vitin 1455 arbrit e Kosovs dhe t Veriut t Shqipris s sotme, krijuan Principatn e Dukagjinve dhe t Kastriotve t cilt luftuan kundr osmanve. Pastaj nga viti 1455-deri m 1912, Kosova mbeti pjes e Perandoris Osmane, si pjes e vilajetit t Rumelis dhe prfshinte territorin e Kosovs s sotme, sektort e Sanxhakut, Malin e Zi dhe Kuksin, deri n lindje prfshi Shkupin si Kryeqytet t ktij vilajeti.

  Popullata sipas historianit Frederick Anscombe ishte heterogjene, por n kohn e sundimit turk nj pjes e madhe e popullats u islamizua, nj pjes sidomos n fushat e Kosovs erdhn bujkrobr nga Anadolli, nj pjes emigroi n Itali, dhe nj pjes u sllavizuan pr shkak t nj Udhri t Sulltan Mehmetitit t II, q pronat e Kishave orthodokse nuk do t preken nse do t paguajn harain prkats dhe nse do t lejojn ushtrin osmane t kaloj aty nse e sheh t nevojshme. Ata u quajtn shkie.

  N 1766 osmant anulluan dhe prishn Patriarkann othodokse t Pejs duke vendosur kufizim ndaj popullats jo islame. Kjo shkaktoi islamizimin e madh t arbrve t asaj kohe, t cilt gradualisht u quajtn shqiptar, emr t cilin e morn edhe arbrit shqipfols t krishter katolike dhe ata q mbetn orthdoks. N kt mnyr shqiptart pranuan sovranitetin e osmanve dhe shum shqiptar morn tituj dhe funksione n Perandorin osmane n t ciln drejtuan rreth 37 vezir e kryevezir dhe pashallar.

  Shek i XIX zgjoi nacionalizmin sidomos pas Lidhjes s Prizrenit armiqsia serbo-shqiptare u acarua shum kur Traktati i Shn Stefanit i a kalonte Kosovn dhe krahinat shqiptare t tjera prreth, nn sundimin serb, n nj koh kur popullata shqiptare ishte njlloj sa popullata serbe sipas censusit t asaj kohe t viteve 1867.

  N 1912 konflikti kundr Perandoris Osmane dhe kundr serbve u ashprsua, madje nj pjes e lufttarve shqiptar krcnuan turqit e rinj q do t marshonin deri n Selanik q t rivendosnin Sulltan Abdyl-Hamitin prsri nse nuk krijohej nj shtet shqiptar jasht Serbis.

  Sidoqoft shpallja e Pavarsis nga ismil Bej Qemali, pjesmarrja e gati 20 prfaqsuesve nga Kosova e Metohija n Vlor precipitoi ngjarjet dhe n 1913 Konferenca e Ambasadorve n Londr vendosi definitivisht ndarjen e Kosovs nga Shqipria dhe kalimin e saj nn Mbretrin e Serbis.

  Filluan masakrat kundr shqiptarve dhe ngjarjet e lufts s par botrore u vran shum shqiptar t Kosovs dhe u larguan me mijra shqiptar pr n Turqi rreth 240.000 shqiptar deri n fillimin e lufts s dyt botrore.

  Pas vitit 1945, Jugosllavia prfshiu si Krahin Autonome - Kosovn dhe Metohin, dhe i vendosi nj flamur si ai shqiptar por me yllin me pes cepa anash.

  Me kalimin e viteve, Politika e Titos zbuti qndrimin ndaj shqiptarve, ndoshta edhe nga premtimi i mbajtur ne Konferencn e Avnoi dhe n bised me Enver Hoxhn m 1946, t cilit i tha pak a shum se nuk mund ta bashkoj Shqiprin me Kosovn se nuk na len serbt por do tu jap autonomi t zgjeruar Dhe kshtu ndodhi.

  N 1974 Kosovs i u dha Autonomi e zgjeruar, iu dha nj nn President dhe antarsim n drejtimin kolektiv t Jugosllavis, u hap Universiteti n Prishtin. N 1981 u ashprsua konflikti prsri pas vdekjes s Titos, n t cilt shqiptart krkonin Republike t shtat, dhe zbatimin e t drejtave dhe lirive t njeriut, por politikisht z. Mahmut Bakalli tha q:... le t bashkohet Shqipria me ne n nj Republik t shtat dhe jo t bashkohemi ne me Shqiprin... Kryengritja u shtyp me ashprsi.

  N 1989 Milloshevii me rastin e 600 vjetorit t betejs s Fush Kosovs, reduktoi statusin e Krahins Autonome t Kosov Metohis duke shkaktuar kshtu rritjen e revolts dhe fillimin e lufts shqiptar t Kosovs kundr serbve. Prishja e Jugosllavis nxiti nacionalizmin kudo, edhe n Kosov.

  N Korrik 1990 shqiptart e Kosovs proklamuan Republikn e Kosovs dhe Ibrahim Rugova m 1992 u zgjodh President.

  N 1996 u formua Ushtria lirimtare e Kosovs dhe vazhdoi lufta n Kosov e cila rezultoi me Masakrn e Raak-ut n 1998. N Mars u mbajt Konferenca e Rambujes dhe Marrveshja e saj e cila krkoi rikthimin e Autonomis s Kosovs dhe vendosjen e NATO-s n Kosov.

  Midis 24 Marsit 1999- deri n 10 Qershor 1999 NATO ndrhyri pr shkak se Milloshevii bri raprezalje t madhe n Kosov duke larguar nga Kosova rreth 400.000 shqiptar t cilt bujtn n Shqipri. Rezoluta 1244 siguroi Kosovs autonomin.

  N 2006 Rezoluta e Kshillit t Sigurimit 1244 dhe bisedimet e drejtuara nga Matii Ahtisaari progresuan.

  N shkurt 2007 Ahtisaari propozoi Draftin pr nj Pavarsi t Mbikqyrur t Kosovs.

  N 17 shkurt 2008 Kosova deklaroi Pavarsin nga Serbia.. N 4 Nntor 2018, 113 shtete njohin Pavarsin e Kosovs.

  Republika e Kosovs shum shpejt u njoh dhe u b antare e FMN, dhe Banks Botrore.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo.

  Mos njohja nga ana e Serbis ka krijuar precedent n ardhmrin e Kosovs pikrisht edhe nga skepticizmi i BE dhe i Rusis, por prkrahja e fuqishme nga ana e SHBA, po ndihmon Kosovn t ece prpara, duke pritur edhe heqjen e vizave dhe zgjidhjen e problemeve me an t kompromiseve dhe bashkpunimit t fort me faktorin ndrkombtar dhe sidomos me SHBA dhe BE.

  Shqipria gzohet dhe inkurajon Kosovn dhe do t jet prkrahsja me e fuqishme e saj duke ditur se shqiptart e Kosovs dhe kudo q jan n trojet prreth Shqipris mm, presin q t integrohen n BE por edhe t shpresojn q t bashkohen n ato forma q do t pranohen nga SHBA dhe BE.

  Nga Pirro PRIFTI

  /Agjensia e Lajmeve Sot News/

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro2019 pr postimin:

  bili99 (19-02-2019)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •