Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  743
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  N Pritje t Sinodit t KOASH pr vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis

  N vazhdn e ngjarjeve t rndsishme me an t t cilave Komuniteti orthodox prkujtoj martirt, shnjtort dshmort od dit t vitit prkatsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund t vrehet vetm nj problem q shum kujt mund t mos i bjer n sy por q fakti prbn nj mangsi t madhe pr nj Kish Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop m (21/11/1923-1924) dat , e cila mund t quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
  Pavarsisht marrjes s Tomosit m 1937 nga i drguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jon si dat zyrtare, n fakt sht Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishs son Autoqefale Orthodokse t Shqipris.
  Sidoqoft prve prkthimeve ekselente t psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, prve fillimit t Predikimit n shqip n t gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur vem nj re e zez n horizontin e hapur t KOASH: vlersimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete t intelektualve shqiptar q ngritn lart dhe mbrojtn vlerat e krishtrimt n Shqipri.
  Pr kt qllim intelektualt orthodoks t Tirans dhe ish bashkthemeluesit e KOASHi drguan Fortlumturi s Tij Anastas nj letr q n korrik 2015, n t ciln theksohej q KOASH duhet t ngrinte nj Komision pr t vlersuar Fugurat q kan kontribuar n mbrojtjen, ruajtjen e krishtrimit orthooks dhe t trashgimis s orthodoksis shqiptare, por nuk muarn asnj prgjigje.
  Pr kt arsye nj nga bashkthemeluesit e Lidhjes s intelektualve Orthodoks, Prof, Pirro Prifti dha dorheqjen. Megjith prpjekjet e vazhdueshme dhe prplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues n Elbasan, i respektuari Asti me t cilin patm prplasjet m t ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, drguam dhe nj Promemorie KOASH-it pr kt Problem.
  Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 jav m von derguar Patriarkans s Kostandinopojs z.Bartholomeu, e prsritur disa her n facebook-un e intelektualve t Tirans, pati nj jehon t madhe n internet dhe at e kan par mbi 50.000 individ jo vetm orthodoks por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipris dhe jasht saj.
  M kritikt kan qn uditrisht disa minoritar grek ose m mir pseudo minoritar grek, qlimet e t cilve fatkeqsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve t prcaktimit t vlersimeve t Shnjtorve, martirve, hronjve, dshmrorve, kritere q sigurisht KOASH duhet ti respektoj por t prdoren po ashtu si i kan vendosur shnjtort e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha t tjera lindore t cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shnjtorve e martirve t prgjithshm Orthodokse, - kan vendosur dhe Heronjt , Martirt, Oshnart Dshmoret e vndeve t tyre prkatse, duke dshmuar se Orthodoksia, krahas qnies si nj Religjion gjithprfshirs q nuk njeh Etni dhe Rrac por Zotin Jezu Krisht, ka dhe ann e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thnien e Shn Palit se: Predikimi n gjuh t huaj n nj popull q nuk e njeh at gjuh sht njlloj si kumbimi i Kmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia n kt rast merr karakter thelbsor n prhapjen e doktrins s krishtere n gjuhn e mms.
  Pr kt qllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) sht Hyjnor.
  Idea jon ka qn dhe mbetet ne trrenin e respektimit e ligjeve shtetrore dhe Riligjioze dhe kryesisht n kto pika:
  1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
  - Ngritjen e nje Muzeumi te Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare, mbrojtjen e Krishtrimit Orthodox ne Shqipri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
  - Miratimin e Shnjtrimeve, Martirve, Dshmirve, Oshnarve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes s veprave t tyre para Sinodit:
  -GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishs Autoqefale Orthodokse t Shqiperise,
  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dshmor i KOASH,
  -KRISTOFOR KISSI- Dshmor i KOASH.
  -VISARION XHUVANI-Dshmor i KOASH,
  -PAPA KRISTO NEGOVANI Dshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO-Dshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Dshmor i KOASH
  -t tjer t propozuar nga KOASH
  E gjith kjo prpjekje bhet me qllim q krahas ringjalljes se Fes n Shqipri e pr pasoj dhe fes Orthodokse t shkatrruar pabesisht dhe qllimisht me dt. 5 shkurt 1967 t gjitha kishat dhe manastiret orthodose t asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia n Shqipri t ket edhe Heronjt e saj jo vetm brnda Shqipris por edhe jasht saj n t ciln jetojn shqiptar qofshin ata t krishter orthodoks, qofshin abrr t sllavizuar apo t greqizuar, qofshin ata qrbr dhe epirot t islamizuar.
  Ka ardhur koha q t gjith shqiptart brnda dhe jasht vndit, qofshin ata orthodoks, ateist, mysliman por edhe katolik e protestant, t dgjojn Predikimin ndaj Zotit n gjuhn Hyjnore shqipe apo arbr&arvanitase.
  T shohim vetm nj rast nga ana e Kishs Orthodokse Autoqefale e Shqipris: prse KOASH nuk e ka vlersuar deri tani kontributin e jashtzakonshm t Heroit Kombtar, Gjergj Kastrioti-Sknderbeu dhe ta vendos at jo vetm n Kalendarin Orthodoks, por edhe n ditt pr t prkujtuar do vit heroizmin e tij dhe t bashklufttarve t tij q dhan jetn pr t ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrin.
  Por kjo sht far pak n raport me at q ka dhn Heroi Kombtar jo vetm pr lirin e atdheut por e rndsishme pr komunitetin orthodoks sht vlersimi i ksaj figur nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si nj familje ortodokse, e cila s bashku me popullin e saj me princrit e asaj kohe luftuan kundr pushtuesit osman dhe u prpoqn fort pr t ruajtur atdheun dhe fen.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerson figurn e birit t saj, i cili luftoi me burrri me ushtart dhe me t gjith popullin e Arbris dhe t Epirit kundr pushtimit osman, banor q ishin me shumic drrmuese t ritit lindor, ka e konfirmojn arbresht e italis, arb-arvanitasit e Mores pra t Greqis s sotme, arbrit dhe shqiptart e Rumanis dhe t Ukrains t tr t ritit lindor orthodoks.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipris t hezitoj pr t vlersuar n rrug religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Roms, Heroin Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, babai i t cilit, Gjon Kastrioti, vllezrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, jan varrosur n Manastirin e Hilandarit n Malin Athos (Mali i At-it)?
  E vshtruar nga kjo pikpamje KOASH nuk ka br shum madje mund t themi se ka br pak pr Heroin ton Kombtar, i cili sht edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pr t tjer.
  Pr kt arsye, Promemoria drejtuar KOASH sht drguar pr t krijuar nj Komision i cili do t vlersoj figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por q kan dhn kontribut t jashtzakonshm n ruajtjen e Fes dhe t Atdheut. As m pak as m shum se kan br disa nga figurat e repektuara religjioze t fqinjve respektivisht greke dhe slave: t Shn Nektarit, Shn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
  Argumenti sht se secili respekton njeriun e tij dhe jo tua lr vetm t tjerve. N kt aspekt, shum vende t tjera t Lindjes dhe t Perndimit kan vlersuar figurat religjioze si nga ana shtetrore, pra si t themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, prsa i prket ans shpirtrore t t cilve u prkasin heronjt.
  Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin t ngrihet nj Komision pr t vlersuar dhe vendosur n Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishm e Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu, sepse figura e tij n mos sht totalisht e barabart me shenjtort, martirt, dshmort bizantin t orthodoksis, mendoj se ua kalon do njrit nga ata pr nga vepra e tij madhshtore dhe heroike.
  Vlersimin e tij e presim me padurim ndryshe do t vrtetohet thnie e Testamentit t Ri se: Heroi vlersohet gjithkund, prvese n vendin e tij, dhe ktu bhet fjal pr bashksin orthodokse t Shqipris.
  Ky Sinod i ardhshm do t jet besoj nj gur prove pr klerikt e sotm orthodokse r cilt krahas prkushtimit ndaj Zit duhet t jen dhe patriot, njlloj ashtu sic c jan simotrat dhe si vllezrit e tyre grek pr vndin e tyre, dhe sllave, apo koopt ,pr vndet e tyre respektive.
  I Prjetshm qoft Kujtimi i Heronjve tan orthodoks dhe veanrisht Figurave t Kryeheronjve shqiptar: Gjergj Kastrioti Sknderbeu dhe Fan Noli.
  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: N Pritje t Sinodit t KOASH pr vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis

  Mbase do ishte mire qe figurat kombetare si Fan Noli dhe Mihal Grameno te liheshin jashte ketij "pervetsimi" nga kisha ortodokse shqiptare. E kuptoj qe vleresimi i figurave te tilla e ben kishen e sotme ortodokse "me patriotike a me shqiptare....",por patriotizmi i vertete i nje feje shqiptare eshte "mos-perarja" sidomos per figurat kombetare,qe jane pjese e gjithe popullit shqiptar.

  Thene kete,eshte mire te vlersohet sidomos figura e Mihal Gramenos qe here pas here harrohet veprimtaria shume e madhe e tije,dhe nuk do ishte keq ti ngrihej nje bust madheshtor Fan Nolit ne oborrin e kishes ortodokse ne Tirane,jo per psalllmet fetare dhe veprat letrare te perkthyera e as per historine e skenderbeut (qe edhe sot ne Itali botohet e ribotohet) dhe veprat e tjera te shkruara...por vetem per ato "Rubairat" e Omar Kahjamit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •