Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  N Pritje t Sinodit t KOASH pr vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis

  N Pritje t Sinodit t KOASH pr
  vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis
  N vazhdn e ngjarjeve t rndsishme me an t t cilave Komuniteti orthodox prkujtoj martirt, shnjtort dshmort od dit t vitit prkatsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund t vrehet vetm nj problem q shum kujt mund t mos i bjer n sy por q fakti prbn nj mangsi t madhe pr nj Kish Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop m (21/11/1923-1924) dat , e cila mund t quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
  Pavarsisht marrjes s Tomosit m 1937 nga i drguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jon si dat zyrtare, n fakt sht Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishs son Autoqefale Orthodokse t Shqipris.
  Sidoqoft prve prkthimeve ekselente t psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, prve fillimit t Predikimit n shqip n t gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur vem nj re e zez n horizontin e hapur t KOASH: vlersimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete t intelektualve shqiptar q ngritn lart dhe mbrojtn vlerat e krishtrimt n Shqipri.
  Pr kt qllim intelektualt orthodoks t Tirans dhe ish bashkthemeluesit e KOASHi drguan Fortlumturi s Tij Anastas nj letr q n korrik 2015, n t ciln theksohej q KOASH duhet t ngrinte nj Komision pr t vlersuar Fugurat q kan kontribuar n mbrojtjen, ruajtjen e krishtrimit orthooks dhe t trashgimis s orthodoksis shqiptare, por nuk muarn asnj prgjigje.
  Pr kt arsye nj nga bashkthemeluesit e Lidhjes s intelektualve Orthodoks, Prof, Pirro Prifti dha dorheqjen. Megjith prpjekjet e vazhdueshme dhe prplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues n Elbasan, i respektuari Asti me t cilin patm prplasjet m t ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, drguam dhe nj Promemorie KOASH-it pr kt Problem.
  Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 jav m von derguar Patriarkans s Kostandinopojs z.Bartholomeu, e prsritur disa her n facebook-un e intelektualve t Tirans, pati nj jehon t madhe n internet dhe at e kan par mbi 50.000 individ jo vetm orthodoks por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipris dhe jasht saj.
  M kritikt kan qn uditrisht disa minoritar grek ose m mir pseudo minoritar grek, qlimet e t cilve fatkeqsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve t prcaktimit t vlersimeve t Shnjtorve, martirve, hronjve, dshmrorve, kritere q sigurisht KOASH duhet ti respektoj por t prdoren po ashtu si i kan vendosur shnjtort e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha t tjera lindore t cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shnjtorve e martirve t prgjithshm Orthodokse, - kan vendosur dhe Heronjt , Martirt, Oshnart Dshmoret e vndeve t tyre prkatse, duke dshmuar se Orthodoksia, krahas qnies si nj Religjion gjithprfshirs q nuk njeh Etni dhe Rrac por Zotin Jezu Krisht, ka dhe ann e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thnien e Shn Palit se: Predikimi n gjuh t huaj n nj popull q nuk e njeh at gjuh sht njlloj si kumbimi i Kmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia n kt rast merr karakter thelbsor n prhapjen e doktrins s krishtere n gjuhn e mms.
  Pr kt qllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) sht Hyjnor.
  Idea jon ka qn dhe mbetet ne trrenin e respektimit e ligjeve shtetrore dhe Riligjioze dhe kryesisht n kto pika:
  1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
  - Ngritjen e nje Muzeumi te Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare, mbrojtjen e Krishtrimit Orthodox ne Shqipri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
  - Miratimin e Shnjtrimeve, Martirve, Dshmirve, Oshnarve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes s veprave t tyre para Sinodit:
  -GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishs Autoqefale Orthodokse t Shqiperise,
  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dshmor i KOASH,
  -KRISTOFOR KISSI- Dshmor i KOASH.
  -VISARION XHUVANI-Dshmor i KOASH,
  -PAPA KRISTO NEGOVANI Dshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO-Dshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Dshmor i KOASH
  -t tjer t propozuar nga KOASH
  E gjith kjo prpjekje bhet me qllim q krahas ringjalljes se Fes n Shqipri e pr pasoj dhe fes Orthodokse t shkatrruar pabesisht dhe qllimisht me dt. 5 shkurt 1967 t gjitha kishat dhe manastiret orthodose t asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia n Shqipri t ket edhe Heronjt e saj jo vetm brnda Shqipris por edhe jasht saj n t ciln jetojn shqiptar qofshin ata t krishter orthodoks, qofshin abrr t sllavizuar apo t greqizuar, qofshin ata qrbr dhe epirot t islamizuar.
  Ka ardhur koha q t gjith shqiptart brnda dhe jasht vndit, qofshin ata orthodoks, ateist, mysliman por edhe katolik e protestant, t dgjojn Predikimin ndaj Zotit n gjuhn Hyjnore shqipe apo arbr&arvanitase.
  T shohim vetm nj rast nga ana e Kishs Orthodokse Autoqefale e Shqipris: prse KOASH nuk e ka vlersuar deri tani kontributin e jashtzakonshm t Heroit Kombtar, Gjergj Kastrioti-Sknderbeu dhe ta vendos at jo vetm n Kalendarin Orthodoks, por edhe n ditt pr t prkujtuar do vit heroizmin e tij dhe t bashklufttarve t tij q dhan jetn pr t ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrin.
  Por kjo sht far pak n raport me at q ka dhn Heroi Kombtar jo vetm pr lirin e atdheut por e rndsishme pr komunitetin orthodoks sht vlersimi i ksaj figur nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si nj familje ortodokse, e cila s bashku me popullin e saj me princrit e asaj kohe luftuan kundr pushtuesit osman dhe u prpoqn fort pr t ruajtur atdheun dhe fen.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerson figurn e birit t saj, i cili luftoi me burrri me ushtart dhe me t gjith popullin e Arbris dhe t Epirit kundr pushtimit osman, banor q ishin me shumic drrmuese t ritit lindor, ka e konfirmojn arbresht e italis, arb-arvanitasit e Mores pra t Greqis s sotme, arbrit dhe shqiptart e Rumanis dhe t Ukrains t tr t ritit lindor orthodoks.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipris t hezitoj pr t vlersuar n rrug religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Roms, Heroin Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, babai i t cilit, Gjon Kastrioti, vllezrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, jan varrosur n Manastirin e Hilandarit n Malin Athos (Mali i At-it)?
  E vshtruar nga kjo pikpamje KOASH nuk ka br shum madje mund t themi se ka br pak pr Heroin ton Kombtar, i cili sht edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pr t tjer.
  Pr kt arsye, Promemoria drejtuar KOASH sht drguar pr t krijuar nj Komision i cili do t vlersoj figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por q kan dhn kontribut t jashtzakonshm n ruajtjen e Fes dhe t Atdheut. As m pak as m shum se kan br disa nga figurat e repektuara religjioze t fqinjve respektivisht greke dhe slave: t Shn Nektarit, Shn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
  Argumenti sht se secili respekton njeriun e tij dhe jo tua lr vetm t tjerve. N kt aspekt, shum vende t tjera t Lindjes dhe t Perndimit kan vlersuar figurat religjioze si nga ana shtetrore, pra si t themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, prsa i prket ans shpirtrore t t cilve u prkasin heronjt.
  Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin t ngrihet nj Komision pr t vlersuar dhe vendosur n Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishm e Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu, sepse figura e tij n mos sht totalisht e barabart me shenjtort, martirt, dshmort bizantin t orthodoksis, mendoj se ua kalon do njrit nga ata pr nga vepra e tij madhshtore dhe heroike.
  Vlersimin e tij e presim me padurim ndryshe do t vrtetohet thnie e Testamentit t Ri se: Heroi vlersohet gjithkund, prvese n vendin e tij, dhe ktu bhet fjal pr bashksin orthodokse t Shqipris.
  Ky Sinod i ardhshm do t jet besoj nj gur prove pr klerikt e sotm orthodokse r cilt krahas prkushtimit ndaj Zit duhet t jen dhe patriot, njlloj ashtu sic c jan simotrat dhe si vllezrit e tyre grek pr vndin e tyre, dhe sllave, apo koopt ,pr vndet e tyre respektive.
  I Prjetshm qoft Kujtimi i Heronjve tan orthodoks dhe veanrisht Figurave t Kryeheronjve shqiptar: Gjergj Kastrioti Sknderbeu dhe Fan Noli.
  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,091
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: N Pritje t Sinodit t KOASH pr vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  N Pritje t Sinodit t KOASH pr
  vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis
  N vazhdn e ngjarjeve t rndsishme me an t t cilave Komuniteti orthodox prkujtoj martirt, shnjtort dshmort od dit t vitit prkatsisht sipas kalendarit lindr bizantin mund t vrehet vetm nj problem q shum kujt mund t mos i bjer n sy por q fakti prbn nj mangsi t madhe pr nj Kish Autoqefale e cila ka 96 vjet e krijua nga imzot Fan Noli i cili u zgjodh Kryepeshkop m (21/11/1923-1924) dat , e cila mund t quhet zyrtarisht si ditlindja e KOASH-it dhe dita e ndajes zyrtare nga kisha byzantine e greke.
  Pavarsisht marrjes s Tomosit m 1937 nga i drguari shqiptar Kryepeshkopi Kristofor Kissi e cila quhet sot nga Kisha jon si dat zyrtare, n fakt sht Fan Stilian Noli arkitekti dhe themeluesi i Kishs son Autoqefale Orthodokse t Shqipris.
  Sidoqoft prve prkthimeve ekselente t psalmeve fetare nga imzot Fan Noli, prve fillimit t Predikimit n shqip n t gjitha kishat tona orthodokse, ka mbetur vem nj re e zez n horizontin e hapur t KOASH: vlersimi i figurave religjioze Shqiptare dhe i kontribuesve celebritete t intelektualve shqiptar q ngritn lart dhe mbrojtn vlerat e krishtrimt n Shqipri.
  Pr kt qllim intelektualt orthodoks t Tirans dhe ish bashkthemeluesit e KOASHi drguan Fortlumturi s Tij Anastas nj letr q n korrik 2015, n t ciln theksohej q KOASH duhet t ngrinte nj Komision pr t vlersuar Fugurat q kan kontribuar n mbrojtjen, ruajtjen e krishtrimit orthooks dhe t trashgimis s orthodoksis shqiptare, por nuk muarn asnj prgjigje.
  Pr kt arsye nj nga bashkthemeluesit e Lidhjes s intelektualve Orthodoks, Prof, Pirro Prifti dha dorheqjen. Megjith prpjekjet e vazhdueshme dhe prplasjet me disa nga drejtuesit e KOASH , si i rspektuari Andoni si drejtues n Elbasan, i respektuari Asti me t cilin patm prplasjet m t ashpra intelektuale aq sa sot na ka mbyllur dhe facebook-un, drguam dhe nj Promemorie KOASH-it pr kt Problem.
  Kjo Promemorie e derguar me dt.25 tetor 2018 dhe 2 jav m von derguar Patriarkans s Kostandinopojs z.Bartholomeu, e prsritur disa her n facebook-un e intelektualve t Tirans, pati nj jehon t madhe n internet dhe at e kan par mbi 50.000 individ jo vetm orthodoks por edhe ateiste, katolike, myslimane dhe protestante te Shqipris dhe jasht saj.
  M kritikt kan qn uditrisht disa minoritar grek ose m mir pseudo minoritar grek, qlimet e t cilve fatkeqsisht dihen por kamuflohen me pretekstin e kritereve t prcaktimit t vlersimeve t Shnjtorve, martirve, hronjve, dshmrorve, kritere q sigurisht KOASH duhet ti respektoj por t prdoren po ashtu si i kan vendosur shnjtort e tyre kishat sllave dhe greke orthodokse dhe kisha t tjera lindore t cilat krahas res[ektit dhe nderimit ndaj Shnjtorve e martirve t prgjithshm Orthodokse, - kan vendosur dhe Heronjt , Martirt, Oshnart Dshmoret e vndeve t tyre prkatse, duke dshmuar se Orthodoksia, krahas qnies si nj Religjion gjithprfshirs q nuk njeh Etni dhe Rrac por Zotin Jezu Krisht, ka dhe ann e saj patriotike atdhetare duke konfirmuar thnien e Shn Palit se: Predikimi n gjuh t huaj n nj popull q nuk e njeh at gjuh sht njlloj si kumbimi i Kmbane bosh e pa kuptim. Pra etnia n kt rast merr karakter thelbsor n prhapjen e doktrins s krishtere n gjuhn e mms.
  Pr kt qllim Roli i Theofan Stilian Noli ( Mavromati) sht Hyjnor.
  Idea jon ka qn dhe mbetet ne trrenin e respektimit e ligjeve shtetrore dhe Riligjioze dhe kryesisht n kto pika:
  1. Ngritjen e nje Komision te posacem per te vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodox te Shqiperise. Vleresimi i figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise propozojme te behet me dy menyra:
  - Ngritjen e nje Muzeumi te “Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare”, mbrojtjen e Krishtrimit Orthodox ne Shqipri dhe ruajtjen e Traditave Orthodokse,
  - Miratimin e Shnjtrimeve, Martirve, Dshmirve, Oshnarve, dhe Vendosjen ne Kalendarin Orthodox te ketyre Figurave te ndritura te Orthodoksise se Shqiperise-Arberise dhe Epirit pas paraqitjes s veprave t tyre para Sinodit:
  -GJERGJ KASTRIOTI-Skenderbeu si Shenjtor -i Kishs Autoqefale Orthodokse t Shqiperise,
  -FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)-Dshmor i KOASH,
  -KRISTOFOR KISSI- Dshmor i KOASH.
  -VISARION XHUVANI-Dshmor i KOASH,
  -PAPA KRISTO NEGOVANI Dshmor i KOASH
  -MIHAL GRAMENO-Dshmor i KOASH
  -AT STATH MELANI -Dshmor i KOASH
  -t tjer t propozuar nga KOASH
  E gjith kjo prpjekje bhet me qllim q krahas ringjalljes se Fes n Shqipri e pr pasoj dhe fes Orthodokse t shkatrruar pabesisht dhe qllimisht me dt. 5 shkurt 1967 t gjitha kishat dhe manastiret orthodose t asaj kohe gjithsej rreth 600 ndertesa, orthodoksia n Shqipri t ket edhe Heronjt e saj jo vetm brnda Shqipris por edhe jasht saj n t ciln jetojn shqiptar qofshin ata t krishter orthodoks, qofshin abrr t sllavizuar apo t greqizuar, qofshin ata qrbr dhe epirot t islamizuar.
  Ka ardhur koha q t gjith shqiptart brnda dhe jasht vndit, qofshin ata orthodoks, ateist, mysliman por edhe katolik e protestant, t dgjojn Predikimin ndaj Zotit n gjuhn Hyjnore shqipe apo arbr&arvanitase.
  T shohim vetm nj rast nga ana e Kishs Orthodokse Autoqefale e Shqipris: prse KOASH nuk e ka vlersuar deri tani kontributin e jashtzakonshm t Heroit Kombtar, Gjergj Kastrioti-Sknderbeu dhe ta vendos at jo vetm n Kalendarin Orthodoks, por edhe n ditt pr t prkujtuar do vit heroizmin e tij dhe t bashklufttarve t tij q dhan jetn pr t ruajtur atdheun, dhe religjionin, lrin.
  Por kjo sht far pak n raport me at q ka dhn Heroi Kombtar jo vetm pr lirin e atdheut por e rndsishme pr komunitetin orthodoks sht vlersimi i ksaj figur nga KOASH sepse familja Kastrioti njihet si nj familje ortodokse, e cila s bashku me popullin e saj me princrit e asaj kohe luftuan kundr pushtuesit osman dhe u prpoqn fort pr t ruajtur atdheun dhe fen.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale nuk vlerson figurn e birit t saj, i cili luftoi me burrri me ushtart dhe me t gjith popullin e Arbris dhe t Epirit kundr pushtimit osman, banor q ishin me shumic drrmuese t ritit lindor, ka e konfirmojn arbresht e italis, arb-arvanitasit e Mores pra t Greqis s sotme, arbrit dhe shqiptart e Rumanis dhe t Ukrains t tr t ritit lindor orthodoks.
  Si ka mundsi q Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipris t hezitoj pr t vlersuar n rrug religjioze ashtu si veproi para 550 vitesh Papa i Roms, Heroin Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, babai i t cilit, Gjon Kastrioti, vllezrit Reposh dhe Kostandin Kastrioti, jan varrosur n Manastirin e Hilandarit n Malin Athos (Mali i At-it)?
  E vshtruar nga kjo pikpamje KOASH nuk ka br shum madje mund t themi se ka br pak pr Heroin ton Kombtar, i cili sht edhe i komunitetit orthodoks shqiptar por dhe pr t tjer.
  Pr kt arsye, Promemoria drejtuar KOASH sht drguar pr t krijuar nj Komision i cili do t vlersoj figurat e ndritura Religjioze shqiptare Klerikale dhe jo klerikale por q kan dhn kontribut t jashtzakonshm n ruajtjen e Fes dhe t Atdheut. As m pak as m shum se kan br disa nga figurat e repektuara religjioze t fqinjve respektivisht greke dhe slave: t Shn Nektarit, Shn Kozmait, At Paisit dhe Car Llazarit.
  Argumenti sht se secili respekton njeriun e tij dhe jo t’ua lr vetm t tjerve. N kt aspekt, shum vende t tjera t Lindjes dhe t Perndimit kan vlersuar figurat religjioze si nga ana shtetrore, pra si t themi laike, ashtu dhe nga ana religjioze, prsa i prket ans shpirtrore t t cilve u prkasin heronjt.
  Komuniteti orthdoks shqiptar, por dhe ai i huaj presin t ngrihet nj Komision pr t vlersuar dhe vendosur n Kalendarin Orthodoks emrin e lavdishm e Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu, sepse figura e tij n mos sht totalisht e barabart me shenjtort, martirt, dshmort bizantin t orthodoksis, mendoj se ua kalon do njrit nga ata pr nga vepra e tij madhshtore dhe heroike.
  Vlersimin e tij e presim me padurim ndryshe do t vrtetohet thnie e Testamentit t Ri se: “Heroi vlersohet gjithkund, prvese n vendin e tij“, dhe ktu bhet fjal pr bashksin orthodokse t Shqipris.
  Ky Sinod i ardhshm do t jet besoj nj gur prove pr klerikt e sotm orthodokse r cilt krahas prkushtimit ndaj Zit duhet t jen dhe patriot, njlloj ashtu sic c jan simotrat dhe si vllezrit e tyre grek pr vndin e tyre, dhe sllave, apo koopt ,pr vndet e tyre respektive.
  I Prjetshm qoft Kujtimi i Heronjve tan orthodoks dhe veanrisht Figurave t Kryeheronjve shqiptar: Gjergj Kastrioti –Sknderbeu dhe Fan Noli.
  priftipirro2017@gmail.com
  Zoteri i nderuar, ish nenkryetar i intelekltualeve ordhodhokse, (aktualisht perfaqesues i intelektualeve "ortodokse"). Ne listen tuaj te shenjterimit keni rradhitur disa figura, por vetem e para ka ndjeshmeri per t`u kaluar edhe pse ndofta nuk ka ardhur ende koha. Lista juaj permban edhe emrin e Kristofor Kissit, te parit Kryepiskop kanonik dhe kjo pranohet me kohe. Sa per te tjerat, duhen menduar mire, per qendrimin e tyre politik (aktiviteti ne revolucionin e 1924 fan noli), per te tjerat jane jashte llogjikes, ku ke perzier figura si stath melani, qe ka kapur armen, e di ti se priftit i ndalohet kjo, se ka vrare njerez, po keshtu mihal grameno ka vrare njerez, e te tjere qe historia eshte e turbullt ende. Ky qendrim me duket kundervenje me KOASH-in, pasi sa thashe jane diskutuar dhe eshte e qarte se nuk mund te pranohen. Nuk fiton pike me keto qendrime, perkundrazi paraqitesh si percares i Kishes, gje qe nuk falet i nderuar, bile edhe po te derdhesh gjak martiri. Kisha Orthodhokse nuk eshte OJF..
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 11-02-2019 m 09:52
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-02-2019
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: N Pritje t Sinodit t KOASH pr vlersimin e Figurave shqiptare t Orthodoksis

  Rendesi ka i Nderuar qe Sinodi i KOASH per te miratuar nje Komision i cili do te vletesoje si figurat qe kam permendur ashtu dhe te tjera. Ne jami te hapur. Qellimi eshte qe te njihen figurat shqiptare klerikale dhe jo klerikale te Komunitetit tone orthodoks.
  Sa per ate qe isha e qe jam, -une jam larguar vete per shkak te ngarkeses ne pune por jam i pranishem ne cdo eveniment orthodoks
  Respekte
  Prof. Pirro Prifti

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •