Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Thai u trhoq, Tirana t hesht!

  Nga Artur Zheji

  Presidenti i Kosovs, Hashim Thai u trhoq menurisht nga projekti fillestar i shkmbimit t territoreve, si pjes e negociatave Kosov-Serbi.

  Ai tashm e ka lexuar mir dhe drejtprsdrejti mesazhin m t fundit amerikan pr kt shtje.

  M von do t dalin padyshim detajet e duhura, q do t knaqin kureshtjen e mediave, n lidhje me qndrimin amerikan, i cili, me sa duket, sht bashkrenduar me qndrimin e Berlinit, q ka qen kundra ksaj, q n krye t hers.

  N kt debat t fort gjeopolitik, pr parashtrimin fillestar, t mnyrs se si do t bhej nj marrveshje e qndrueshme paqeje ndrmjet dy shteteve, Kosov dhe Serbi, n Tiran doli m qart, qndrimi i ish Kryeministrit Berisha dhe qndrimi i Presidentit Meta.

  T cilt shprehn kundrshtin e tyre t vendosur q n krye t hers.

  Mirpo pr asknd nuk sht e qart deri n fund, nse kjo shtje sht mbyllur prfundimisht, sepse kundrshtia e Haradinajt dhe e Albin Kurtit n Kosov, sht thelbsore, por jo e mjaftueshme, prderisa gjrat t dalin hapur dhe n dritn e diellit.

  Edhe qndrimi amerikan n lidhje me kt, sht m shum i nnkuptuar se sa i artikuluar kthjelltsisht, por zbythja e Thait dhe belbzimi i Rams, jan domethns.

  Personalisht, nuk kam menduar deri tash, se kjo ka qen nj nism qllim keqe dhe e sponsorizuar nga Moska apo Beogradi, por ndoshta, n rastin m t mir, nj gabim trashanik n prllogaritje dhe nj nxitim pr t kapur trenin e historis.

  Deklarata e Presidentit serb Vui me rastin e vizits s Putinit n Beograd, pr rolin thelbsor rus n marrveshjen Beograd-Prishtin, ishte nj kamban e kumbueshme alarmi, q largoi do iluzion, se kjo marrveshje, do t ishte, thjesht nj marrveshje dypalshe.

  Ndoshta kjo prcaktoi nj qndrim m t vmendshm dhe t ndryshm amerikan, shprehimisht kundr shkmbimit t territoreve, q lexohet qartsisht n fjalt m t fundit t Hashim Thait, q u paraqit n mediat e Tirans, i zbehur dhe i pamotivuar pr t mbrojtur parashtrimin e tij fillestar, madje duke e mohuar krejtsisht at.

  Mbshtetja e Tirans ishte e fuqishme, por e trthort. Intervista e pakujdesshme e Gentian Caks te Baton Haxhiu, ku foli pr shkmbime territoresh dhe katapultimi i tij ministr i jashtm, duke shkarkuar Ditmir Bushatin, q ishte shprehur kundra ksaj, zbuluan bashkpunimin Thai-Rama.

  Rezistenca institucionale e Ilir Mets, si president, e vuri n fokus shtjen n fjal dhe zgjoi nj interes t pazakont, sidomos n lidhje me pa-natyrshmrin e shkarkimit t ish Ministrit Bushati. Dhe kshtu bomba gjeopolitike plasi hapur edhe n Tiran dhe pati nj debat t zjarrt dhe t prgjithshm.

  Tani gjrat jan m t qarta, por gjithmon larg t vrtetave prfundimtare, t cilat tani pr tani, nuk munden t ndikojn n t sotmen dhe t nesrmen e ksaj shtjeje. Vetm nse Ditmir Bushati vendos t flas, mund t hedh realisht drit, por kjo, me sa duket, nuk sht n natyrn e tij.

  Rama vizitoi me ngut dhe n mnyr informale Prishtinn, pr t kuptuar m shum se n far valleje gjeopolitike ishte futur apo e kishin futur, Hashimi dhe kshilltari i tyre i prbashkt, Baton Haxhiu. Pa dashur t paragjykojm, qllimin e mir, kjo marrveshje ju vdiq ndr duar dhe do shpres pr ta ringjallur, do t ishte tashm e dnueshme.

  Tirana zyrtare bn mir q hesht n kt fush. sht n nderin e shqiptarve dhe t vetin, q ta bj kt, tani e mbrapa. 360 grade
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Thai u trhoq, Tirana t hesht!

  NUK NA E KA FAJIN BOLTON!

  AUTOR: Dritan Kaba

  N analizn e br nga im Peka ka dika, me t ciln nuk bie dakord. Nuk sht faji i Bolton nse ndodh shkmbimi i territoreve, por i liderve “global”, n t dy ant e kufirit, Rama-Thai, t cilt po i shrbejn planit Vui-Soros. Ide e vjetr me skenar t ri. Ksaj ideje i ka shrbyer hapur fondacioni “Soros” me qendr n Beograd, me studimin e saj, ku jan rimarr tezat e Qosiit dhe jan risjell srish.

  Po ku qndron gabimi n kt analiz shum profesionale edhe atdhetare, pa dyshim. Pikerisht tek emri i ambasadorit Bolton. Ky sht i treti n rradh, n postin e kshilltarit t siguris. Nuk besoj se ai apo qoft edhe firma e lobimit t Lewandovskit t ket aq ndikim n amdinistratn amerikane per shtjet kruciale t politiks s jashtme t SHBA.

  Po ku qndron kleka e vrtet n planin e ogurzi t shkmbimit t territoreve?

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks q n vitet ’20 t shekullit t kaluar, pas prfundimit t Lufts s Par Botrore, q prkon edhe me shpalljen e SHBA, si lider botror dhe i angazhuar seriozisht n politikat ndrkombtare, mbshtesin parimin e vetvendosjes s kombeve. Pikrisht nga ky parim i skalitur dhe i patjetrsueshm n politikn e jashtme amerikane, nga Presidenti Wilson, prfitoi edhe Shqipria n konferencn e paqes n Paris m 28 qershor 1919, q solli edhe krijimin e shum shteteve t reja n Evrop, por edhe n bot. Rnia e Perandorive gjermane, austro-hungareze dhe osmane u shndrua n mitrn e krijimit t shum shteteve kombe n mbar globin. Kto shtete t reja patn prkrahjen e vendosur t Shteteve t Bashkuara. Pikrisht kjo e drejt e vetvendosjes sht n themelet e Kushtetuts dhe vet themelimit t SHBA. Pikrisht kt vler t saj SHBA mundn t’ja impononin edhe aleatve t tyre, n Luftn e Par Botrore, si Britania, Italia dhe Franca. Pa u zgjatur shum n historin e fillim shekullit t kaluar, po t njjtin qndrim mbajtn SHBA edhe pas Lufts s Dyt Botrore, ku srish u krijuan nj sr shtetesh t rinj. Po ashtu gjat viteve t lufts s ftoht kemi krijimin e shteteve t tjera, q u liruan nga zotrimet britanike edhe franceze. N disa raste pas nj lufte t prgjakshme lirimtare, por edhe me “bekimin” e zotruesve t dikurshm. N t gjitha rastet SHBA kan mbajtur t njjtin qndrim.

  Me prfundimin e Lufts s ftoht, n hartn politke t Evrops ndodhn srish ndryshime, por ksaj rradhe shum m t mdha. Lindn shtete t reja. bashkimi Sovjetik u shprb, po ashtu edhe Jugosllavia. Diku me luft dhe gjak, diku me paqe e marrveshje. U bashkuan dy Gjermanit. Bjellorusia, Moldavia apo ekia e Sllovakia, Lituania, Letonia dhe Estonia rregulluan kufijt me fqinjt dhe mes tyre. Po ashtu n kt fundshekulli u arritn marrveshje t mdha si ajo mes Palestins dhe Izraelit apo marrveshja pr Bosnjen. N t gjitha rastet parimi i vetvendosjes sht primari n politikn e jashtme t SHBA.

  Po far po ndodh sot me Kosovn? Duke e ditur shum mir kt parim t patjetrsueshm t SHBA, pupact e Sorosit, Rama-Thai-Vui me ndihmn si finaciare, por edhe politike t tij dhe t zyrtarve t sotm t BE, t cilt njhen botrisht si prkrahs t planeve t manjatit Soros, Nj nga kto sht edhe drejtuesja e politiks s jashtme n BE, Mogherini, por nuk ngelet pas as komisioneri i zgjerimit n BE, z. Hahn. Ata me vetdije kan bllokuar procesin e liberalizimit t vizave me Kosovn. Kjo do t ishte nj arritje e madhe, jo vetm por lvizjen e lir t njerzve, por sidomos n forcimin e marrdhnieve me t gjitha shtetet antare te Shengeni, ku bjn pjes edhe shtetet e BE, q nuk njohin Kosovn. Do ishte nj fitore e madhe politike pr Qeverin e Haradinajt, i cili sht deklaruar kundr marrveshjes s shkmbimit t territoreve me Serbin. Zyrtart e emruar t BE, me qllim t qart politik nuk ja dhan kt bonus Kryeministrit t Kosovs, megjithse ai dhe parlamenti firmosn marrveshjen e kufijve me Malin e Zi. Kjo ishte pengesa e vetme q paraqitej nga Mogherini dhe Hahn, por ky “bonus” nuk mund t’i jepet kundrshtarit real t planit Soros.

  Ecejaket e shpeshta t vers s shkuar t Aleksandr Sorosit ne trekendshin Beograd, Prishtin dhe Tiran, ishin m t shpeshta se edhe takimet e Thait me vet Ramn. Pikrisht n kt koh u publikua edhe studimi i Fondacionit Soros pr ndarjen e Kosovs. Mbshtetja shpin m shpin e tre pupacve n mbrojtje t njri-tjetrit, sa vjen e bhet edhe m solide. Pr t realizuar kt plan q nuk lindi nga hii, por ka koh q gatuhet n Bruksel dhe New York, lexo qart jo Washington, duhej edhe nj vegj ku t varej “palltoja’ e shkmbimit t territoreve. Duke e njohur shum mir qndrimin solid prej mse nj shekulli t SHBA mbi t drejtn e vetvendosjes u krkua q n bisedimet Beograd-Prishtin, t mos ishte vetm Brukseli, por edhe Washingtoni. Tashm dihet q zyrtarve t BE po ju mbaron emrimi. T dy zyrtarve po ju vjen skadenca. Dihet gjithashtu q Gjermania si edhe shtetet e tjera t BE nuk para i marrin seriozisht raportet e Brukselit. Kancelarja Merkel sht shprehur qart kundr ksaj marrveshjeje. Ajo nuk do e prfillte njmarrveshje me firmn e Mogherinit. Ashtu si bri edhe me raportin e saj pr hapjen e negociatave me qeverin e kriminalizuar t Rilindjes.

  T mos harrojm mbshtetjen q SHBA dhan pr marrveshjen e Presps, Dy shtete sovrane me shumicn e tyre t prfaqsuesve t zgjedhur i dhan votbesimin ndryshimit t emrit.

  Po kshtu edhe n letrn e Presidentit Trump drejtuar liderve t Kosovs, ku i jepet mbshtetje bisedimeve Serbi-Kosov thuhet qart, q SHBA mbshtesin nj marrveshje t mbshtetur nga t gjith faktort poltik t Kosovs. Parimi vetvendosjes edhe ktu sht i qart. Gjtihashtu mbshtetja q dha SHBA krijimit t ushtris s Kosovs, pavarsisht nga “tekat” e aleatve t tjer t NATO, tregon qart vendosmrin n parimin nj shekullor t politiks s jashtme t SHBA.

  Kshtu i dashur Cim Peka nuk na e ka fajin Bolton nse “lidert” tan duan t falin pjes nga trojet e Republiks s Kosovs, pr llogari t tjetrkujt.

  SHBA nuk jan xhandari i bots, por ato respektojn do vendim t vendeve sovrane.

  Jan shqiptart n t dy ant e kufirit q do vendosin pr t ardhmen e tyre.

  Nuk ka asnj Bolton dhe asnj Lewandovski, sa do q t lobojn apo t paguhen, q e shndrrojn kt parim t shenjt t politiks amerikane.

  E keqja Kosovs nuk i vjen nga Bolton, por nga That, Ramt e Batont shqiptar. Jan ata q mbshtesin dhe po e lobojn bashk me Vuit kt projekt t zi.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •