Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,442
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Reforma zgjedhore, Zri i Ameriks dhe telefonata me Shtpin e Bardh

  Nga Sonila Meo
  Q mos shushatemi prmes sharjeve me brezni n kuvend, akuzave ndaj Zrit t Ameriks, thirrjeve pr protesta e telefonatave nga Shtpia e Bardh:
  5 muajt e ardhshm jan vendimtar pr 4 vitet e ardhshme.
  Presim nj prgjigje pr eljen e negociatave t antarsimit n BE dhe votojm pr t zgjedhurit lokal (nuk prjashtohen as t prgjithshmet).
  Ndrkoh, q me kushtet aktuale t dy proceset paradoksalisht nuk varen prej nesh.
  Hapja e negociatave krkon prkim t prmbushjes s kritereve nga klasa politike me vullnetin e Brukselit pr zgjerim, ndrsa zgjedhjet kontrollohen nga kryetar, me lista t mbyllura, lidhje okulte me krimin, pa transparenc financimesh partish.
  Nj kriter, q i prsritet me do vajtje ne Bruksel klass politike shqiptare sht se negociatat nuk hapen pa nj reform t plot zgjedhore para zgjedhjeve t radhs.
  M konkretisht, Komisioni i Reforms Zgjedhore duhet t siguroj me legjislacion shkputjen e t zgjedhurve nga krimi i organizuar, t depolitizoj Komisionin Qendror t Zgjedhjeve dhe t gjitha komisionet e tjera zgjedhore, t krijoj nj komision t posam t monitorimit t zgjedhjeve.
  Edhe nse negociatat hapen, klasn politike n pushtet do duhet ta zgjedhim ne, e nse shkohet pa reform zgjedhore n zgjedhjet e ardhshme (lokale a t prgjithshme t parakohshme) ka shum mundsi vota jon mos vleje fare a m keq t blihet. Se edhe prgjimet e publikuara rishtaz, po dshmojn masakrn me votn n zgjedhjet e fundit.
  Dhe nje vot, q del nga dreka darka mes krimit dhe shtetit do mund te sjell n pushtet nj klas politike, q dshiron t sfidohet n mnyr inteligjente n parlament pr t mirn e popullit?
  Po ja u eln edhe negociatat, pr fardo arsyeje gjeopolitike (edhe n kurriz t territoreve t Kosovs) a ndoshta nga fati, do bjm mandej, t ushqehemi me kapitujt e negociatave? Turqia I ka hapur qysh n vitin e largt 2002 dhe pushteti n vend nuk sht br m demokratik.
  Tek ne historia prsritet e perpikt. Me kaq pervoj e dim se pa reform zgjedhore, drejtsie e pa nje orientim te qart n prmbushjen e kritereve pr negociata, vota jone sht nj zgjedhje pa zgjidhje. Kjo gj e mban peng shpresn e shqiptarve e jo shprehja demoralizuese ska alternativ.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,098
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Reforma zgjedhore, Zri i Ameriks dhe telefonata me Shtpin e Bardh

  Shqiperia i ka mbetur ne dere evropes qe s`e heq dot qafe. As kane per t`u celur negociatat me nje popull ku mbisundon kanuni ne male dhe ne fusha injoranca, ku vajza vritet sepse shkon ne klub!!!!!!!!!!!! Dhe ku nuk ka ligj por vepron farefisnia e nepotizmi i llahtarshem, ku i drejti tallet. Mos kujtoni se ja hidhni evropes sepse eshte dhelper plake, s`ja ha qeni shkopin. Ky popull pastaj ka nxjerre kete klase politikanesh hajdute dhe bandite, ..pra, evropa nuk e pranon kete vend ne gjirin e saj sepse jemi nja 200 vjet larg qyteterimit...., nese hyn uganda do hyjme dhe ne..., madje edhe me keq se atje ka nje fare shteti dhe kuptim te ligjit...., , po ndryshoi populli atehere po..
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 03-02-2019 m 16:32
  Duaje te afermin tend si veten

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •