Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Fatos Lubonja

  Kur kam rreshtuar pr her t par shkaqet se pse ndrkombtart e mbshtesin Reformn n Drejtsi, q dukshm i shrbente kapjes s Drejtsis nga Rama, n fund t rreshtit vendosa edhe iden se nj nga shkaqet mund t ishte korruptimi i tyre. Asokohe, jo vetm shkruesit n shrbim t Rams gati sa nuk m nxorn syt si mund t guxoj ky t thot se ambasadori amerikan apo ambasadorja e BE-s mund t jet t korruptuar!-, por thuajse askush nuk e mori seriozisht kt argument. N fakt, kaq i fort ka mbetur besimi i shqiptarve te pastrtia morale dhe qllimet e mira t ndrkombtarve, saq duket se sht m mir t mos hedhsh dyshime mbi ta edhe sikur t kesh prova sepse ka t vrteta q prderisa askush nuk i beson, m mir t mos i thuash fare, se t kthehen kundr. Lidhur me thnien e s vrtets n botn e gnjeshtrave e shtirjes, ehovi ka nj tregim t mrekullueshm t titulluar Salla Nr.6.

  Mirpo, sa m shum shoh t bien argumentet q kam rreshtuar n krye pr t justifikuar gabimet e ndrkombtarve, t tilla si interesat gjeostrategjike, qenia t porsaardhur e disave prej ambasadorve kombinuar me vshtirsin e njohjes s realitetit shqiptar apo keqkuptimin e t majtve evropian, q pandehin se rilindsit jan socialist etj. si kta aq m shum n renditjen time merr pesh argumenti i korruptimit soft apo hard t ndrkombtarve.

  Sot po rimarr edhe njher guximin tua sjell shqiptarve argumentin e korruptimit t euroburokratve t BE-s. Jam i pajisur kt her edhe me rezultatet e nj krkimi t Transparency International, t pasqyruara gjer n numrin e dhjetorit t revists italiane Millenium (Botim i s prditshmes Il Fatto quotidiano), ku bien n sy titujt : Juncker dhe sistemi q na grabit do vit 1000 miliard, Euroburokrat q po vrasin Evropn.

  far thuhet aty? Sipas investigimit t Transparency International, 50% e ishkomisionerve europian q u larguan nga skena politike n zgjedhjet e vitit 2014 po punojn tani pr grupe ekonomike, q jan n konflikt interesi me detyrn q ata kan pasur si komisioner. Po t njjtn gj po bjn edhe 30% e 171 ish-parlamentarve, t cilve iu desh t gjejn nj pun pas ktyre zgjedhjeve. I njjti fenomen prfshin edhe qindra ish-zyrtar t BE-s, q sipas Peter Gomez, kryeredaktori i Millenium- shpjegon se pse me kalimin e viteve besimi n vendimet e marra nga Europa ka psuar rnie vertikale.

  Rasti m sensacional,- shkruan Sofje Basso n Millenium, sht ai i Jos Manuel Barroso, paraardhsi i Jean Claude Juncker n krye t Komisionit. Ky njeri, vetm 20 muaj pas prfundimit t mandatit t tij, pranoi t bhej president (joekzekutiv) i filiales europiane t Goldman Sachs dhe befas u pa n vitin 2017, n rolin e lobistit t ksaj banke n takim me nnkryetarin e Komisionit, Jyrki Katanen. Ishte nj episod ky q, gjith sipas revists, e trboi Kelly OReilli, Ombutsmenin Europian.

  Por kjo nuk sht asgj n krahasim me far ka kombinuar Neelie Kroes, ish-komisionere pr Konkurrencn dhe Axhendn Dixhitale. Sot ajo sht konsulente e Banc of America. Ndrkaq, Bahamas Leaks (rrjedhjet e informacionit nga Bahamaja) kan zbuluar se Kroes ka pasur interesa t padeklaruara (n kundrshtim me rregullat) n nj kompani energjetike t regjistruar n offshore. Edhe Jonathan Hill, ish-komisioner pr Stabilitetin Financiar n ekzekutivin e Juncker-it ka ndryshuar zanat. Q prej disa muajsh, pas votimit t Brexit, baroni anglez ka marr pozita n disa shumkombshe, ndr to ajo e konsulencs pr kompanin UBS, q ofron shrbime financiare (mes t tjerash pr t menaxhuar daljen e Mbretris s Bashkuar nga BE-ja) dhe n kompanin audituese Deloitte.

  Duke shfletuar Millenium msojm gjithashtu se nj koalicion i 200 OJQ-ve t ndryshme, Aleanca pr lobimin e transparencs, duke investiguar karriern e shum zyrtarve t BE-s, ka zbuluar se nga viti 2008 deri m sot, katr drejtues t Stabilitetit Financiar jan punsuar m pas nga kompanit q ata kan pasur detyr ti kontrollonin, kurse rreth 1000 ekspert t EMA-s, (Agjencia Europiane e Barnave), kan interesa t drejtprdrejta ose t trthorta n industrit farmaceutike q duhej t kontrollonin. Por nuk mjafton kaq. Nga 33 lobist t regjistruar n dhjet kompanit m t mdha t prodhimit t armve, nj e treta rezulton se ka punuar m par pr nj institucion t BE-s.

  sht e qart se punsimi i tyre n kto kompani nnkupton shprblimin pr favoret q kta u kan kryer kur kan qen n zyrat e BE-s, ose favoret q mund tu kryejn duke pasur lidhje me kto zyra. Kto korruptime soft vshtir se i kap ligji, por pyetja q shtrohet sht nse kto jan n prputhje me demokracin dhe moralin e politikanit. Prgjigjen e ka dhn prej vitesh politologu dhe sociologu amerikan Colin Crouch, i cili epokn q po kalon Perndimi nn shenjn e neoliberizmit dhe globalizmit nuk e quan demokraci, por postdemokraci, q do t thot se vendimmarrjet e politikanve perndimor sot nuk merren n emr t interesave t popullit, por gjithnj e m shum n emr t interesave t lobeve t fuqishme ekonomiko-financiare. Q do t thot se politikant e zgjedhur nga populli nga shrbtor t interesit publik jan kthyer gjithnj e m shum n menaxher interesash t ktyre lobeve.

  Rezultati sht humbja e besimit t njerzve tek establishmenti evropian, ku prfshihen si kastat q drejtojn politikat nacionale, ashtu edhe prfaqsuesit e tyre n Komisionin Europian, n BE e n Parlamentin Europian. Kjo shpjegon rritjen e papar t lvizjeve antievropianiste nacionaliste n shum vende evropiane, q krkojn braktisjen e projektit aq shpresdhns t Europs s Bashkuar.

  Por le t kthehemi te konteksti shqiptar. Gjykoj se pa marr n konsiderat rezultatet e krkimit t Transparecy Internatioal apo t Aleanca pr lobimin e transparencs, nuk mund t shpjegojm mbshtetjen e paturpshme q euroburokratt e Brukselit dhe ndonj ambasador si ai i SHBA-ve i kan dhn e japin qeveris Rama, megjithse kjo e ka uar nivelin e korrupsionit dhe t bashkpunimit me krimin n nivele t papara ndonjher n dy dekadat e fundit. Duke pasur parasysh kto rezultate dramatike, q flasin pr paprgjegjshmrin e euroburokratve ndaj fateve t projektit europian dhe t gjith atyre q shpresojn n t, m duket gjithnj e m e besueshme teza q narkoshteti shqiptar, pr t marr mbshtetje dhe legjitimitetin e BE-s, vepron me euroburokratt si nj kompani interesi q bn lobim pran tyre.

  /Shkruar pr Panorama
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Lind pyetja ; sikur nderkombetaret te ishin te pa korruptuar (te ndershem ) do ndryshonte ndonje gje per Shqiperine e sotme?

  Sikur te kesh klasen politike normale,me nje minimum ndershmerie a dinjiteti,te huajt apo nderkombetaret edhe sikur te jene te korruptuar apo te pa korruptuar ne thelb nuk ndryshon asgje.
  Eshte e vertete qe Bota apo Europa kane nje pjese te mire te administrates-politikes te korruptuar,por ajo qe ndryshon nga Shqiperia,qe dallon Shqiperine nga vendet e tjera perendimore eshte se ne Bote a Europe ka nje pjese te kesaj administrate-politike te pakorruptuar.Nje pjese e vogel a e madhe qe eshte e pakorruptuar varet nga shteti,por eshte nje pjese e pakorruptuar qe egziston. Ne Shqiperi kjo pjese e pa korruptuar nuk egziston as edhe si individualitet e jo me si pjese a segment,sepse do gje nuk mundet te behet pa dhe jashte korrupsionit.

  Megjithe respektin per Lubonjen,kesaj redhe ja ka futur kot.Duket sikur po shfaqson zgjedhjen e Ilir Metes si president me korrupsionin boteror.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  O plako tu ka bo ky Ilir Meta si burri nones. Pike reference per gjithka )

  Dakort perpara sesa te shajme nderkombetaret, fajin/zgjidhjen duhet ta kerkojme tek vetja.
  Sikunder eshte fakt qe ketu nderkombetaret kane mbeshtet politikane hajdut, qe si rrjedhoje jane me kollaj te shantazhueshem per kompromise e pazare.

  Dhe hajrin ketyre hajduteve mund t’ja kene pa disa nderkombetare te korruptuar, kurse demin neve!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O plako tu ka bo ky Ilir Meta si burri nones. Pike reference per gjithka )

  Dakort perpara sesa te shajme nderkombetaret, fajin/zgjidhjen duhet ta kerkojme tek vetja.
  Sikunder eshte fakt qe ketu nderkombetaret kane mbeshtet politikane hajdut, qe si rrjedhoje jane me kollaj te shantazhueshem per kompromise e pazare.

  Dhe hajrin ketyre hajduteve mund t’ja kene pa disa nderkombetare te korruptuar, kurse demin neve!!!
  E vertet qe mbase mu me osht bo si burri nones,por ty ta kan bo president, Berisha me Ramen.... dhe me duket se po te pelqen...

  Dhe natyrisht fajin e kan kombetaret e korruptuar qe Berisha, Meta, Ramen bejne pazare edhe per presidentin tend e te Lubonjes...Prandaj eshte problem kot dhe pa kuptim.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Mesa di une president e ka bo Rama (sot i konvenon Berishes, neser Rames, pasneser asnjerit, se fundja ne politike jemi).

  Me te thene te drejten kam shume shume vite pa votu asnjerin nga keto qe permende ti, keshtu qe s'ka si te me pelqeje Meta.

  Ok nqs do zgjidhja midis bllokut 700mije euro te Metes dhe lotit 30milion euro te unazes te Rames, pare edhe nga shifrat, Meta do ishte shume me pak i demshem. Dhe ky eshte problemi i sotshem, qe kerkojme riciklimet e politikaneve, ngaqe hajdutlliku Rames i ka kalu do kufi.  Megjithate s'eshte kjo tema.

  Nderkombetaret per arsye shume te dyshimta (mbase per te njejtet pazare si te ketyre politikaneve tane) kane mbeshtetur politikane, qe ja kemi pa hajrin.

  Sikunder po ja shohim dite per dite hajrin reformes ne drejtesi te mbeshtetur ne veanti nga Lu dhe Vllahutin!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Me sa di dhe une,deri me sot,nuk ka asnje nga PD qe te jete kundra Metes si president !
  Pra jane te gjithe dakort me Meten si president,se perndryshe nuk mundet te shpegohet ndryshe dhe ndejtja ne ader dy muaj,ku praktikisht zgjedhja e Metes president ishte pika e pare e pazarit.

  Une e kuptoj kundershtimin qe keni kunder Lu-se (sepse ishte i pari qe te pakten foli kunder korrupsionit),por nuk kuptoj gjithe kete mllef per te huajt.....kur: Kryministin e ke psikopat, president ke nje hajdut te super sprovuar,kur ne opozite ke nje kriminel te vjeter dhe nje gjysem budalla te ri qe vetem di te vjedhi... Dhe prap vahdoni me budalliqet qe fajin e kane te huajt.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Ne politike interesat ndryshojne me nderrime mandatesh dhe jo vetem.. Besoj kaq gje s’pret te ta them une.
  Meta-president ishte pazar LSI-PS i kohes, qe mbas ndryshimeve te konjukturave s’esshte me sot.. Fundja kerkesen per president Meta ja beri dhe Berishes dikur, por ai zgjodhi Nishanin..

  Sa per korrupsionin ka fol gjate edhe Vllahutin, nderkohe qe metrin katror te viles qe kushtonte 3 e oj 13!!!
  Dhe pastaj qershia mbi torte, Donald Lu ne sallen e kongreseve duke duartrokit fjalimet e ministrit kampion Tahiri, per arritjen mbreslenese kundra kanabisit.

  Apo droga nuk ka lidhje me korrupsionin???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Kur ja beri Berishes perpara se Berisha ta shpetonte nga burgu apo mbrapa 21 janarit.... Se o e ka mbrojtur Berisha Meten o ska njeri tjeter ne Shqiperi. Pa pazarin e shokut Gramoz me Berishen,Meta nuk mund te ishte sot kurre president.

  Megjithate e di se ku qendron problemi i vertete,tek kjo mungesa e memorjes qe i falim do gje edhe hajdutit edhe kriminelit. Jemi bere popull pa memorje,dhe imagjino qe ka njerez qe ankohen se po harrohen krimet e komunizmit,kur ne kemi krime te pak viteve me pare dhe duam ti harrojme ose edhe me keq qe ti anashkalojme si te parendesishme. Eshte tmerr qe te justifikosh nje hajdut-president me interesa politike kot. Nje triumf i Berishimit,qe eshte bere model jo vetem justifikimi por edhe mendimi ne praktike.

  Ka si nuk ka droga lidhje me korrupsionin,pyete Lulin,Nishanin,shokun Sali per Lazaratin. Apo edhe Lazarati ka te beje me Lun e ndrime mandatesh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 05-02-2019 m 20:35

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Kur ja beri Berishes perpara se Berisha ta shpetonte nga burgu apo mbrapa 21 janarit.... Se o e ka mbrojtur Berisha Meten o ska njeri tjeter ne Shqiperi. Pa pazarin e shokut Gramoz me Berishen,Meta nuk mund te ishte sot kurre president.

  Megjithate e di se ku qendron problemi i vertete,tek kjo mungesa e memorjes qe i falim do gje edhe hajdutit edhe kriminelit. Jemi bere popull pa memorje,dhe imagjino qe ka njerez qe ankohen se po harrohen krimet e komunizmit,kur ne kemi krime te pak viteve me pare dhe duam ti harrojme ose edhe me keq qe ti anashkalojme si te parendesishme. Eshte tmerr qe te justifikosh nje hajdut-president me interesa politike kot. Nje triumf i Berishimit,qe eshte bere model jo vetem justifikimi por edhe mendimi ne praktike.

  Ka si nuk ka droga lidhje me korrupsionin,pyete Lulin,Nishanin,shokun Sali per Lazaratin. Apo edhe Lazarati ka te beje me Lun e ndrime mandatesh.
  Meqe jemi te nderkombetaret edhe me pak mungese memorje, po ti rikujtoj fjalet e shokut Lu:
  Ne i njofim, ne i kemi evidentuar, ne i dijme, dhe ne do i tregojme me emra rastet e korrupsionit ne Shqiperi!

  Dhe gjate mandatit 3 vjear te tij, u vodh serveri tatimeve, u zbulua laborator kokaine, u vodhen miliona euro ne rinas, u grabiten dosjet e prokuroreve te Durresit, rane avione me droge, iu dhuruan qindra milion euro ne shendetesi nje shitesi cigaresh ne Berat, u zgjodh nje prokurore e perkohshme e pergjithshme ne menyre anti-kushtetuese etj etj

  Te gjitha keto ndodhi, bere ne mes te dites, para syve te organeve ligjzbatuese, pa i hyre askujt asnje gjemb ne kembe, nderkohe qe messiah LU njelloj si Llalla parashikonte sezon peshkimi do 2-3 muaj!!!

  Pastaj kur i erdhi koha te ndronte mandatin, Lu-ja qe kishte fol i pari me sinqeritet per korrupsionin, i futi dhe nje mufke per Berishen se e kishte dash reformen ne drejtesi me shume se kushdo!
  Nuk e kuptoj perse e beri kete deklarate, per mungese memorje, apo sepse akuzat qe Berisha bllokonte reformen i anashkaloi si te parendesishme???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Meqe jemi te nderkombetaret edhe me pak mungese memorje, po ti rikujtoj fjalet e shokut Lu:
  Ne i njofim, ne i kemi evidentuar, ne i dijme, dhe ne do i tregojme me emra rastet e korrupsionit ne Shqiperi!

  Dhe gjate mandatit 3 vjear te tij, u vodh serveri tatimeve, u zbulua laborator kokaine, u vodhen miliona euro ne rinas, u grabiten dosjet e prokuroreve te Durresit, rane avione me droge, iu dhuruan qindra milion euro ne shendetesi nje shitesi cigaresh ne Berat, u zgjodh nje prokurore e perkohshme e pergjithshme ne menyre anti-kushtetuese etj etj

  Te gjitha keto ndodhi, bere ne mes te dites, para syve te organeve ligjzbatuese, pa i hyre askujt asnje gjemb ne kembe, nderkohe qe messiah LU njelloj si Llalla parashikonte sezon peshkimi do 2-3 muaj!!!

  Pastaj kur i erdhi koha te ndronte mandatin, Lu-ja qe kishte fol i pari me sinqeritet per korrupsionin, i futi dhe nje mufke per Berishen se e kishte dash reformen ne drejtesi me shume se kushdo!
  Nuk e kuptoj perse e beri kete deklarate, per mungese memorje, apo sepse akuzat qe Berisha bllokonte reformen i anashkaloi si te parendesishme???
  Meqe jemi tek Lu.ja,gjate mandatit te tije PD dhe Berisha i nxorren kunder prokurorin e pergjithshem,bashke me kryetarin e parlamentit shokun Meta.

  Gjithe keto ngjarje nuk duhet ti hetonte Luja,por duhet ti hetonte prokurori i PD Llalla. Se pse nuk i hetoj Llalla kerkoja Metes dhe Berishes,nuk mundet ti kerkohet Lus dhe Vllahutinit.

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,452
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Edhe njher pr ndrkombtart e korruptuar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Meqe jemi tek Lu.ja,gjate mandatit te tije PD dhe Berisha i nxorren kunder prokurorin e pergjithshem,bashke me kryetarin e parlamentit shokun Meta.

  Gjithe keto ngjarje nuk duhet ti hetonte Luja,por duhet ti hetonte prokurori i PD Llalla. Se pse nuk i hetoj Llalla kerkoja Metes dhe Berishes,nuk mundet ti kerkohet Lus dhe Vllahutinit.
  Si do i hetonte Llalla kur ishte me te njejten linje peshkimi bashke me Lu-ne?!
  Keto ngjarje i heton vetem shoqja Marku. E pe sa bukur i hapen dosje asaj gazetares qe nxorri pergjimet e Dakos me kriminele duke ble vota???
  Ec ketu i thane, si ke kurajo i nxjerr te palarat rilindjes..
  Se jo per gje por prokurorja e pergjithshme e perkohshme e pranuar dhe nga LU, me votat e marra nga Avdylajt dhe Habilajt u be prokurore...

  PS:Sa per rifreskim memorja e thash kete te Arta Markut..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •