Active-Matrix
Matrica aktive ėshtė njė teknologji e pėrdorur nė ekranet LCD, siē janė ekranet e laptopėve dhe monitorėt e sheshtė. Pėrdor njė matricė tė transistorėve tė hollė tė filmit (TFT) dhe kondensatorėve pėr tė kontrolluar imazhin e prodhuar nga ekrani. Ndriēimi i ēdo pixel kontrollohet duke modifikuar ngarkesėn elektrike tė kondensatorėve pėrkatės. Ngjyra e secilit piksel kontrollohet duke ndryshuar ngarkesėn e kondensatorėve individualė qė lėshojnė dritėn e kuqe, jeshile dhe blu (RGB).

Termi "matricė aktive" i referohet natyrės aktive tė kondensatorėve nė ekran. Ndryshe nga njė ekran me matricė pasive, e cila duhet tė ngarkojė rreshta tė plota telash pėr tė ndryshuar pixels individuale, njė ekran me matrice aktive mund tė kontrollojė ēdo piksel direkt. Kjo rezulton nė njė kohė shumė tė shpejtė pėrgjigjeje, qė do tė thotė se pikselet mund tė ndryshojnė gjendjen shumė mė shpejt. Nė terma praktikė, njė monitor me matrice aktive mund tė shfaqė lėvizje dhe imazhe tė lėvizshme mė qartė se sa njė ekran me matrice pasive. Kalimi i shpejtė i TFT-ve gjithashtu parandalon "ghosting" tė kursorit qė ėshtė i zakonshėm nė ekranet matricė pasive.

Meqenėse teknologjia e matricės aktive siguron kontroll individual tė secilit piksel, ekranet e matricave aktive zakonisht shfaqin mė shumė shkėlqim dhe ngjyrė nė tė gjithė ekranin sesa ekranet matricė pasive. Pėr shkak tė avantazheve tė shumėfishta tė teknologjisė sė matricės aktive, shumica e monitorėve kompjuterikė, ekraneve tė laptopėve dhe televizorėve LCD pėrdorin ekranet me matrice aktive.

Credit : https://www.1337day.ooo/2018/12/acti...efinition.html