Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  172
  117 falenderime n 104 postime

  Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin  Top Story, emisioni investigativo-politik n Top Channel ka sjell mbrm n vmendjen e publikut arsimin q kan deputett, ministrat dhe ish ministrat shqiptar.


  Duke analizuar me kujdes CV-t dhe karriern e figurave kryesore t politiks, Top Story tregoi se disa prej tyre nuk kan pasur diplom universiteti n kohn kur jan br deputet. Madje disa, kan gnjyer pr llojin e studimeve q kan mbaruar.

  Lefter Koka, ish kryetar bashkie i Durrsit, ish ministr i Mjedisit dhe deputet n parlament q nga viti 2009, sht br deputet pa arsim t lart.
  Nj rast tjetr q mori n konsiderat emisioni Top Story, sht ai i z. Niko Peleshi. Ish zv. Kryeministrit dhe ish Ministrit t Bujqsis n qeverin Rama, t cilit iu deshn 13 vjet q t mbaronte universitetin.

  Nj rast i ngjashm sht edhe ai u deputetit socialist Rrahman Rrahja, i cili ka mbaruar universitetin 27 vite pas shkolls s mesme. Top Story zbuloi sesi deputet qe mbarojn kurse t rndomta jasht Shqipris, i vendosin m pas n CV sikur kan mbaruar studime t larta.

  Sadri Abazi sht nj i till, i cili kursin e shoferve n Gjenev, e ka paraqitur sikur t ket mbaruar nj universitet. Top Story u ndal edhe n rastin skandaleve t doktoraturave plagjiatur.

  Taulant Balla, deputet dhe Kryetar i Grupit Negociator t Kuvendit n Parlamentin Europian rezulton q doktoraturn e tij nuk e ka origjinale. Sipas dokumenteve ekskluzive, dokumentari tregoi se si i gjith kapitulli 5-t i ksaj doktorature sht plagjiatur.

  Balla e ka vjedhur at informacion, nga nj punim shkencor i Qendrs Pr Krkime Politike Europiane n Bruksel. Material i botuar n vitin 2009 dhe e mbrojtur me t drejtat e autorit. Emisioni Top Story do t vijoj t denoncoj do shkelje, q prek direkt ose indirekt jetn e qytetarve shqiptar.

  Top Channel
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin

  Tani,kjo shkolla e larte eshte bere nje pisllik qe po qelb do gje,eshte bere qe edhe nje punonjes i thjeshte i shtetit duhet te beje nja dy tre universitete e tre kater mastera nga frika se mos humbi vendin e punes. Jemi bere qe jemi shteti me arsimim e tituj me teper se do vend i botes....
  Nje mesues filloreje ose edhe nje deputet munden te jene edhe me shkolle te mesme,nuk ka se perse te kerkohet shkolla e larte (le me doktoraturat) per profesione te thjeshta.

  Pastaj duhet te meret populli me Ballen nga Librazhdi qe eshte bere doktor shkencash apo me Llallen qe nuk kishte mbaruar shkollen e mesme.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Tani,kjo shkolla e larte eshte bere nje pisllik qe po qelb do gje,eshte bere qe edhe nje punonjes i thjeshte i shtetit duhet te beje nja dy tre universitete e tre kater mastera nga frika se mos humbi vendin e punes. Jemi bere qe jemi shteti me arsimim e tituj me teper se do vend i botes....
  Nje mesues filloreje ose edhe nje deputet munden te jene edhe me shkolle te mesme,nuk ka se perse te kerkohet shkolla e larte (le me doktoraturat) per profesione te thjeshta.

  Pastaj duhet te meret populli me Ballen nga Librazhdi qe eshte bere doktor shkencash apo me Llallen qe nuk kishte mbaruar shkollen e mesme.
  Diploma eshte bere si mall tregu. Paguan kuoten vjetore (kush i ka mundesite) dhe mbaroi puna.

  Dhe ne qe kemi studiuar jashte skualifikohemi nga aplikimi per poste te caktuara sepse studentet ne Shqiperi kane edhe nga 2-3 mastera dhe une vetem nje!!!

  Dikur kisha dyshime por sot jam gjithmone e me teper i bindur, se diploma eshte kryesisht nje mjet fitimprures per te zhvatur te rinjte..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Diploma eshte bere si mall tregu. Paguan kuoten vjetore (kush i ka mundesite) dhe mbaroi puna.

  Dhe ne qe kemi studiuar jashte skualifikohemi nga aplikimi per poste te caktuara sepse studentet ne Shqiperi kane edhe nga 2-3 mastera dhe une vetem nje!!!

  Dikur kisha dyshime por sot jam gjithmone e me teper i bindur, se diploma eshte kryesisht nje mjet fitimprures per te zhvatur te rinjte..
  Po i detyrojne te gjithe te rinjte qe te mbarojne shkollen e larte per te pasur nje shprese per pune ne shtet. Kur shume profesione edhe ne shtet nuk kane nevoje per arsim a mastera kot. Eshte kthyer industri me vete qe ka sjellur vetem korrupsion dhe ka fshire komplet meritokracine si te studimit dhe si te punes.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po i detyrojne te gjithe te rinjte qe te mbarojne shkollen e larte per te pasur nje shprese per pune ne shtet. Kur shume profesione edhe ne shtet nuk kane nevoje per arsim a mastera kot. Eshte kthyer industri me vete qe ka sjellur vetem korrupsion dhe ka fshire komplet meritokracine si te studimit dhe si te punes.
  Tregon nivelin e ulet tonin.
  Ne vend qe industria e dijes te maksimalizonte fitimin ne menyre legjitime nepermjet leximit te librave, sot kjo industri zhvillohet duke shitur lienca masteri por duke anashkaluar librin!!!

  Pasurimi i shpejte, eshte semundja me e madhe shqiptare e 27 viteve te fundit...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 24-01-2019 m 16:39
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Pr: Deputet e ministra t pa shkoll, Top Story tregoi rastet e atyre q kan gnjyer pr arsimin

  Me dhimbsen ata pak intelektuale qe kane ngelur ne Shqiperi qe u duhet te perballen me fytyrat e zorraxhinjve te tille perdite.

  Zorraxhiu ngelet zorraxhi edhe kur ka miliona ne banke.
  Zorraxhiu nuk behet dot fisnik pasi nuk del dot jashte zorres se tij.
  Zorraxhiu eshte i lumtur per aq kohe sa ai ushqen zorren e tij.

  Shqiperine e mori zorraxhiu e po e ha. Intelektual mos rri po duku, intelektual!

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •