Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  773

  Studente kthehuni ne Auditore-mos u manipuloni

  Studentė kthehuni nė Auditore- mos u manipuloni

  Duke qėnė se djallėzia nuk ka kufi, kjo mund tė shihet qartė se si tentakulat e Politikanėve tė korruptuar janė kapur pas rinisė studentore duke i mikluar dhe duke i nxitur studentėt tė bėjnė atė qė nuk mund ta bėjnė dot me votė: rrėzimin e pushtetit nėpėrmjet njė pseudo kauze e cila edhe nėpėrmjet mediave kėrkohet tė realizohet.
  Kjo pseudo kauzė e pjekur nė zjarrin e antiligit, pėrpiqet tė mashtrojė sa mė shumė studentė tė cilėt sipas kuzhinjerėve tė opozitės duhet tė ddalin , tė protestojnė dhe tė largojnė Ramėn dhe Pushtetin e fituar me votė.
  Kjo Pseudo Kauzė nuk ka lidhje fare me Universitetet, por ėshtė njė zhurmues i mirė pėr tė fshehur klithmat e atyre qė do tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr zullumet e tė kaluarės dhe tė sė tashmės tė pas 1990.
  Shumė studentė nuk e kuptojnė se pas frazave tė bukra tė rritjes sė Buxhetit, tė uljes sė Tarifave , tė rregullimit tė Bordeve, tė cilat janė lehtėsisht tė rregullueshme dhe tė amenduara nga qeveria, qėndrojnė ujqit e vjetėr tė antiligjit tė cilėt e lanė Shqipėrinė nė 20 e ca vjet nė tranzicion, ish-at e PPSH tė cilėt zbatuan Katovicėn duke arritur deri nė `97, kur shkatėrruan shtetin pėr tė treguar se kapitalizmi nuk ėshtė mė i mirė se socializmi qė ishte para `90; studentėt nuk e kuptojnė se strategjia e kėtyre ish-ave tė cilėt qėndruan nė pushtet pėr njė kohė tė gjatė, ishte:
  -shmangia e shtresės intelektuale nga drejtimi i pushtetit
  -vendosja e militantėve partiakė jo-profesionistė nė drejtimin e shtetit
  -vendosja e tė ashtuquajturve `intelektualė katundarė` nė drejtimin e vėndit
  -shkatėrrimi i vėndit nėpėrmjet shpresės sė rreme tė ēekut tė bardhė,
  - vazhdimi i konfliktit politik me tė gjitha mjetet me qėllim qė Shqipėria tė qėndrojė vazhdimisht e destabilizuar- kjo e fundit porosi e qarqeve politike fqinjė.
  Pengimi i Integrimit tė Shqipėrisė nė BE nėpėrmjet mbajtjes sė Shqipėrisė nė konflikt dhe tė destabilizuar - gjithashtu porosi e qarqeve politike ekstremiste fqinjė
  Sfondi politik qė po i jepet protestės sė studentėve , tregon qartė se politikanėt e korruptuar tė Opozitės por edhe individė tė veēantė tė Pozitės , nuk e kanė fare ndėrmėnd qė tė rregullojnė sistemin e Arsimit tė Lartė, sepse kuptohet : si mundet qė po kėta politikanė qė dėmtuan rėndė Arėsimin e Lartė duke hapur pa kriter shkollat e Larta Private vetėm e vetėm pėr tė xhvatur para nga familjet e studentėve, -sot u qajnė hallin pėr tarifat e larta nė publik??!!
  Njė pyetje tė thjeshtė tė nderuar student protestues: Po studentėt e universiteteve tė mbetura private pėrse nuk bėjnė zė, nė njė kohė kur ata i paguajnė kėto tarifa nja 5-10 herė mė shtrenjtė se ju qė po protestoni?
  Njė pyetje tjetėr pėr ju studentė qė po ju tėrheqin pėr hunde politikanėt e korruptuar:
  Nuk e kuptoni se duke lėnė pas dore shkollėn duke u marrė me protesta ju nuk mund tė kaloni dhe tė merrni vitin pėr shkak se nuk po e harxhoni kohėn pėr tė studjuar?
  Njė pyetje tė tretė tė nderuar studentė: derisa qeveria ju plotėsoi shumicėn dėrrmuese tė kėrkesave me pėrjashtim tė rritjes sė buxhetit, i cili nuk mund tė rritet pėr kėtė vit por qė vetė pjesa e Buxhetit pėr Arsimin mund tė modifikohet- pėrse nuk e zhvilloni kėtė kėrkesė nėpėrmjet kėshillave studentore?
  Bota studentore Perėndimore drejtohet nėpėrmjet Kėshillave studentore dhe Bordeve tė Universiteteve.
  Asnjė Universitet Perndimor nė Botė nuk drejtohet nga njė person ashtu si kėrkojnė Opozitarėt tanė tė nderuar, sepse ashtu ka korrupsion tė madh- por drejtohen me borde.
  Dhe unė shpresoj qė dhe Spitalet rajonale dhe QSU, tė drejtohen me Borde dhe jo me Drejtorė.Bordi- ky ėshtė ilaēi mė i mirė kundėr shpėrdorimit tė fondeve nė Universitete e Spitale.

  Pėrse ju tė nderuar studentė rrini rrugėve pėr tė protestuar sepse u manipulon Opozita duke ju kėrkuar djallėzisht heqjen e Ligjit, kur ky ligj ėshtė bėrė sipas Ligjeve tė Universiteteve Perėndimore por, nėpėrmjet Kėshillave studentore mund tė kėrkoni :
  - Fondeve pėr laboratoret
  - Fondeve pėr Praktikat profesionale
  - Fondeve pėr kėrkimin shkencor
  - Fondeve pėr ngrohje dhe pėr Kampuset
  Pėrse ju tė nderuar studentė nėpėrmjet Kėshillave studentore, nuk kėrkoni standartizimin e Programeve mėsimore dhe ngritjen e komisioneve pėrkatėse pėr kėtė qėllim por rrini rrugėve duke u manipuluar nga Opozita?
  Gjėndja e Universiteteve Publike nuk ėshtė e mirė pėr arėsye qė ju nuk i kuptoni se sa djallėzisht ėshtė luajtur pėr tė manaxhuar kėto universitete.
  Dhe Problemet akute tė Universiteteve qėndrojnė nė diku tė tjetėr, tė cilat kanė shkaktuar uljen e cilėsisė sė mėsim dhėnies, dhe kėto janė:
  -Pa-aftėsia e Drejtorisė sė Arsimit tė Lartė, Drejtori e cila e ka shkaktuar kėtė konfuzion nėpėrmjet Udhėzimeve konfliktuoze,
  -Zgjedhjet e Drejtuesve nė Universitete bėhen jo tė rregullta me kėto udhėzime tė dala nga MASR, sepse ato duhen bėrė me Komision tė veēantė dhe me Dosje, duke pėrfshire dhe punėn dhe Etikėn e Pedagogėve qė do tė propozohen,
  -Rrogat e Pedagogėve janė tė vogla gjė qė ndihmon rrushfetin dhe korrupsionin,
  -Fondet e caktuara pėr Universitetet Publike duhet tė rigrupohen nė zėra tė vecantė dhe tė rinj
  -Duhet njė Reformė nė Financat e Arsimit tėė Lartė, sepse tashmė Financat e Arsimit tė Lartė keqpėrdoren
  -Duhen ndare sipas Ligjit- Fakultetet nga Shkollat e Larta Profesionale
  Nuk mund tė anashkalohet qė fondet e caktuara pėr pagesėn e Pedagogėve vonohen, nuk jepen duke shkelur madje dhe Kodin e Punės, si nė rastet kur pedagogėt punojnė tė shtunave dhe tė djelave por nuk marrin pagesėn e ditės sė pushimit.
  Nė pėrfundim mund tė themi se vazhdimi i Protestės jo vetėm ėshtė absurd , i pakuptimtė dhe aspak nė dobinė e Studentėve, por Protesta nėse vazhdon ajo nuk mund tė jetė aspak studentore por politike; sepse mbrapa kėsaj Proteste (pėrfaqėsuesit e tė cilės janė anonime si hajdutėt), qėndrojnė vetė tė korruptuarit dhe ata qė nuk e duan zbatimin e Ligjit.
  Pa dyshim qė refuzimi i dialogut, ėshtė pjesė e lojės nė tė cilėn Studentėt kurrsesi nuk duhen pėrfshirė.
  Studentėt kanė mission tjetėr: atė tė Diplomimit dhe tė daljes nė tregun e punės . Kjo do tė jetė zgjidhja mė e mire:
  Studentė tė Nderuar - Shkoni nė Auditore tė Filloni Mėsimin.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,495

  Pėr: Studente kthehuni ne Auditore-mos u manipuloni

  Eshte e fresket skena e Rames neper universitete ku ne prani te shume pedagogeve puthadores qe i shau dhe fyhu Live, iu pergjerohej studenteve per dialog.
  Te njejtin qellim ka edhe « analiza » e rradhes e shokut Pirro, si gjithmone ne sikron me marrezite e shokut Rama!
  Bravo Pirro, uroj ta kesh marre edhe ti sufllaqen..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647

  Pėr: Studente kthehuni ne Auditore-mos u manipuloni

  Studentet duhet te ngrihen per te larguar Sorosin, qe mban ne kembe Edi Ramen. Me Sorosin demokracia shqiptare ka marre funde, vendi u perfshi ne katastrofen e korrupsionit masiv. Nje mjedis i tille nuk ka kushte qe studentet te thurin endern e tyre per te jetuar si qytetare te lire e te dnershem ne atedheun e vet.
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •