Meta nuk ka dekretuar shkarkimin e ministrit t Jashtm, Ditmir Bushati.

Nga ministrat e rinj, Meta dekretoi emrimin brenda pak orve vetm t atyre katr q jan pjes e Parlamentit. Bhet fjal pr dekretimin si zv/kryeministr t Erion Braces, dhe si ministra t Bledi Cucit, Eduard Shalsit dhe Elisa Spiropalit, pr t cilt Kreu i Shtetit duket se ka respektuar parimin se nse plotson kriteret pr t qen deputet mund t jesh edhe ministr.

Pr emrat e tjer t propozuar nga Rama, konkretisht Besa Shahinin si ministre e Arsimit, Gent Cakn si ministr i Jashtm, Anila Denaj si ministre e Financave, Belinda Balluku si ministre e Transportit dhe Energjis dhe Elva Margariti si ministre e Kulturs, Presidenti Meta msohet se ka nisur nj proces verifikimesh pr t cilat Kushtetuta i njeh 7 dit koh.

Ministrat e rinj pritet t miratohen nga Parlamenti me nisjen e sesionit t ri m 21 janahttp://dapalan.com/9U0z