Emri:  stoku-i-emigranteve.jpg

Shikime: 117

Madhsia:  30.4 KB

Nuk jan vetm shqiptart q krkojn t jetojn jasht. Sipas t dhnave t publikuara nga portali Our World in Data jan rreth 57, 616 mij t huaj q jetojn n Shqipri, bazuar kjo n t dhnat e Banks Botrore. Prej tyre 13 mij jan t pajisur me leje pune.

Prej vitit 2010 numri i t huajve n Shqipri ka qen n rritje. N vitin 2010 sipas t dhnave t Banks Botrore kishte rreth 52,784 mij t huaj, ndrsa n 2015-n (viti i fundit me t dhna t prditsuara) numri i t huajve sht rritur me 10%.

Ndr arsyet kryesore t trheqjes s t huajve n Shqipri sht kosto e lir e jetess. Pr sa i prket lejeve t puns, italiant kan numrin m t lart. S fundi Shqipria po shndrrohet n nj destinacion t preferuar edhe pr studentt italian. Popullsia e dyt sht ajo turke, pasur m pas nga kinezt.

Edhe shqiptart e Kosovs prbjn nj prqindje t konsiderueshme t emigrantve n Shqipri. Megjithat numri i tyre n raport me vite m par sht m i ult. N vitin 2000, pr shkak se n Kosov vijonin trazirat e pas lufts pr shkputjen nga Serbia, shum shqiptar t Kosovs u strehuan n Shqipri. Prandaj viti 2000 shnon rekord t numrit t t huajve me rreth 77 mij t huaj.

N rajon Shqipria renditet ndr vendet me numr t ult emigrantsh. Numrin m t madhe e ka Serbia, me rreth 807 mij t huaj q jetojn atje. N Maqedoni jan rreth 130 mij dhe n Malin e Zi rreth 82 mij t huaj.

Bosnje Hercegovina ka numrin m t ult t huajve n rajon, ku sipas Banks Botrore n 2015-n ishin rreth 32 mij.

N bot rekordin pr numrin m t lart t t huajve e mbajn Shtetet e Bashkuara t Ameriks me 46.6 milion emigrant. Shtetet e Bashkuara t Ameriks kan ndjekur prej vitesh politika pr trheqjen e forcs puntore n vend, megjithat s fundmi presidenca e Donald Trump po i shtrngon ato. Nj nga premtimet elektorale t Trump ishte ndrtimi i nj muri n kufirin ndars me Meksikn pr t ndaluar emigracionin e paligjshm. Amerikano Latint kan prqindjen m t lart t emigrantve n SHBA.

N vend t dyt pr sa i prket numrit t emigrantve sht Gjermania. Nga t dhnat e Banks Botrore pr vitin 2015, numri i emigrantve atje ishte 12 milion. Qeveria gjermane vendosi q t kishte politika lehtsuese pr pranimin e emigrantve dhe refugjatve, veanrisht t atyre q iknin prej vendeve n konflikt. Gjithashtu popullsia gjermani po prjeton fenomenin e plakjes s popullsis dhe pr kt po ndjekin masa politika pr trheqjen e profesionistve, veanrisht t mjekve, infermierve dhe kujdestarve pr t moshuar dhe fmij. Shum mjek dhe infermier shqiptar jan rekrutuar pr t punuar n sistemin shndetsor gjerman.

Vendi i tret pr numrin m t madh t emigrantve sht Rusia me 11.6 milion emigrant, pasuar nga Arabia Saudite me 10.1 milion. Shteti arab prjetoi nj bum ekonomik n dekadat e fundit pr shkak t tregtis s nafts (arit t zi). Kompanit rekrutuese n mnyr t vazhdueshme krkojn burime njerzore pr t punuar n Arabin Saudite veanrisht n sektort e shrbimit.

Emri:  stoku-i-emigranteve.jpg

Shikime: 117

Madhsia:  30.4 KB

Burimi : monitor.al