Numri i vetvrasjeve n Kosovs po mbett ende shqetsues.
Vetm brenda 11 muajve t vitit 2018 n Kosov jan njzet e dy persona t cilt kan kryer vetvrasje.
Sipas t dhnave t Policis s Kosovs, nj dukuri e till ka ardhur duke u ulur nga viti n vit, ndrsa gjat viti 2018 kan ndodhur 22 vetvrasje.

Duke u bazuar n statistikat e Policis s Kosovs n vitin 2016 jan evidentuar 37 vetvrasje dhe 229 tentim vetvrasjeje, n vitin 2015 jan evidentuar 60 vetvrasje dhe 219 tentim vetvrasjeje, n vitin 2014 jan evidentuar 77 vetvrasje dhe 261 tentim vetvrasjeje.

Ndrkoh sipas Organizats Botrore t Shndetsis rreth 800 mij njerz n vit vdesin nga vetvrasja, q i bie nj person do 40 sekonda. /Lajmi.net/