Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  771
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Osmant mbeten pushtues dhe jo clirimtar (Prgjigje Historianes serbe Olga Zirojevic)

  Osmant mbeten pushtues dhe jo clirimtar
  (Prgjigje Historianes serbe Olga Zirojevic)


  N prpjeket e disa historianve serb e kosovar pr t zbutur e pse jo, edhe pr t deformuar t vrtetn e ngajrjeve historike t cilat pr 450 vite rrnuan tevat e Arbris dhe t Epirit q sot quhen Shqipri dhe Kosov prfshi edhe treva t tjera shqipfolse t banuara dikur pr mijra vjet nga popullata q flet gjuh e sotme shqipe n Maqedoni, Greqi, Mal i Zi, Serbi, Italia jugore, Kroaci, -nuk mungojn frazat dhe debatet fajsuese pr t nxjerr Perandorin e athershme Osmane q sot quhet TurqiA, si nj Perandori e mir dhe lirimtare.
  Nj nga t shumtt historian q lavdrojn Perandorin osmane dhe e quajn kt Perandori si lirimtare t popujve t Ballkanit sht edhe Historiania serbe Olga Zirojevic.
  N nj intervist t dhn port paraqitur n Facebook nga z. Ubejd Gashi n 27 dhetor ora 8.57 p.m, me nj video n t ciln Dr. Olga Zirojevic, Historiane serbe, osmanologe, turkologe.
  Tregon sipas saj:: `..se si nga shkenctart e vrtet e dgjon se si edhe vet populli serb i ka pritur Turqit si lirimtar nga zullumi i Prijsve t tyre feudal. Njejt sikurse spanjollt q i kan pritur Arabt si lirimtar nga Gott.`..
  Hsitoria nuk sht ashtu si e prshkruan Doktoresha e shkencave serbe znj. Olga Zirojevi. Nse serbt sipas historis e paskan pritur ushtrin osmane si lirimtare sepse i paska liruar nga vojvot dhe bojart q i mbysnin me takes, dhe se osmnt u a hoqn taksat serbve jo mysliman, kjo historiane nuk thot se, pr t hequr taksat edhe popullata serbe do t jepte dika q n at koh nuk ishte e vogl: konvertimi n fe, ose taksa t larta dhe marrje peng e njerzve.
  E njtja gj ndodhi n tokn e Arbris dhe Epirit pas vdekjes s Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, pasi Arbria e athershme u pushtua plotsisht nga Osmant n vitin 1479 me pushtimin e qytetit t fundit arbr Shkodra, banort e t cilit pas nj marveshje me Venedikasit u larguan pa u masakruar (ashtu si ndodhi me Lezhjant dhe qytetet e tjera) pr n Vendeik dhe Raguza.
  T paktn me sa dim ata u integruan me Serbt e katolicizuar q u quajtn kroat dhe ndihmuan n formimin e Mbretris s Kroacis katolike.
  N kundrshtim me historiann serbe e cila i quan osmant lirimtar t Ballkanit ashtu si u quajtn arabt t cilt shptuan spanjollt nga Gott (sips Dr. Olga Zirojevic), ajo dhe disa historian shqiptar dhe kosova, le t hapin qitapet e Historis dhe le t shohin Fermanin (Dekretin) e Sulltan Mehmetit t II (Fatihut), i cili urdhron q t `mos lihet gur mbi gur n trojet e Arbris dhe t prishen deri n rrz t gjitha kshtjellat. Banort le t ndrtojn shtpit jasht kshtjellave (kalave)..``.

  Egrsin dhe masakrat e osmanve dhe Sulltan Mehmet Fatihut mbi popullsin e Arbris dhe Epirit mund t gjndet edhe n t dhnat e historianve osman q shoqronin ushtrin osmane n Arbri e tregon edhe Historiani Dhosi Liperi (vdekur me 1968), i cili thot:
  ` historianet turq Ibn Kemali, Hoxha Sadedini, Idris Bitlisi, Tursuni, te cilet pershkruajne hollesisht pushtimin e Lezhes me 1478, nuk e permendin cvarrimin e varrit te Gjergj Kastrotit``.
  T tjera dshmi t mbeldhura nga studiuesi Dhosi Liperi, t shkruara n librin e tij ``lufta shqiptaro-turke ne shek XV``(Tirane 1968), ne Mat, Zadrime,Kruje e Mirdite, osmanet nuk e gjeten asnjehere varrin e Skenderbeut` (Mitologjia Sknderjane, 579 faqe e vitit 1968).
  Osmanet mbeten pushtues dhe gjakatare ndaj Arberise dhe Epirit.
  Ata vrane perdhunnan dhe debuan popullaten e Arberise njelloj si Milloshevici.
  Ata sollen popullate tjeter ne Arberi dhe Epir e cila u bashkua me popullaten qe mbeti kryesisht malesore.
  Popullata e larguar e Arberise u be faktor kyc ne formimin e shteteve si Greqia Italia Kroacia dhe Rumania.
  Nje pjese e popullates arberise i u bashkua kishes sllave duke lene atdheun per fene duke formuar Malin e Zi, Serbine me shkiet, Maqedonine - jo bullgare, dhe arberit katolike ndihmuan ne formimin e Kroacise.
  Aq e egr ka qn mizoria e e ushtris osmane sa q nga Arbria dhe Epiri, toka t cilat mund t prfshijn rreth 140.000 km2 nga Bosnja n More (Peloponez), jan vrar nga Osmant rreth 150.000 Arbr&Epirot, jan larguar rreth 500.000 njerz, jan konvertuar n Islam pjesa tjetr ose jan kthyer n sllav e bizantin (romanoi e grek) rreth 500.000 t tjer gjat shekujve XV-XVIII, u shkatrruan me themel t gjitha qytetet e Arbris dhe Epirit dhe t gjitha fshatrat fushore dhe kodrinore. Sipas Neritan Ceks Durrsi nga nj qyteti madh, n fillim shek XX ishte katandisur n nj fshat i vogl.
  Gjat shek. XV-XVII solln bujkrobr nga Abhazia, erkezia, Anadolli, nga krahina t Persis t cilt populluan fushat e Arbris dhe Epirit .
  Dihet sipas Historianit shkodran Hamdi Bushati n librin e tij `Shkodra dhe Motet`, prmnd se. popullata myslimane e qytetit t Shkodrs sht e ardhur kryesisht nga Persia, Abhazia, Anadolli, t paktn deri n shek XIX. T gjitha zonat fushore e pak kodrinore t zbrazura nga bendalinjt u banuan nga bujkrobr t ardhur nga periferia e perandoris Osmane me besimin islam si: Fush Kosova,Fush Kora, Fush Shkodra, Fushe Dibra, Fush Tirana, Janina, Fush Vlora e Myzeqeja (ato pjes q nuk ishin keneta).
  M von zbritn malsort n kto qytetete taashm t banuara nga bujkrobr t huaj dhe banr arbr t konvertuar n islam.
  Shkatrrimi i Fes dhe largimi i banorve, kthimi i tyre n Islam, ardhja e bujkrobrve nga Anadollia, lnia e etnis pr t ruajtur fen, shkaktuan nj ngatrres t madhe dhe nj pshtjellim n popullatat e athershme ballkanike nga pushtimi Osman aq sa dhe Historian t nderuar gabojn kur e prmndin kt periudhe si t qet apo osmant i quajn si `lirimtar`.
  Gjat fund viteve1500 Programi FIDE i Paps s Roms aktivizoj kristianizmin katolik n trojet arbrore duke drguar misionar katolike sipas udhrave franceskan dhe jezuit pr t rimkmbur Kristianizmin por duke katolicizuar vndin.
  Ky program dha efekt m shum n veri t Arbris, kurse ne jug n t ciln Porta e Shnjt e Kostandinopojs akoma kishte ndikimin orthodox nuk pati sukses, sepse edhe ajo drgoi Shn Kozmain pr t ruajtur Orthodoksin dhe pr t penguar islamizmin njlloj si Kisha Katolike n Veri.
  Kisha Katolike drgoi n veri t Arbrsie banor katolik t ardhur nga Libani, Maoku, Iraku, Tunizia, t cilt ri-formuan komunitetin katolik n Shkodr, Lezhe, Tuz, dhe zona t vecanta n Kosov, malsort e Alpeve e mirpritn kt krkes pr ri-kristianizim, por shumica nuk u konvertua qoft pr t ruajtur pronat qoft pr t mos shkuar ushtar apo pr tu marr djemt pengje.
  N jug dhe n Shqiprin e mesme, zbritn vllaht t cilt e dinin arbrishten dhe epirotishtn dhe krijuan lidhje t forta me shqiptart mysiman dhe t krishter orthodoks q kishin mbetur.
  Si pasoj e ksaj przjerjeje popullate, lindi emri shqiptar kryesisht tek popullata shqipfolse (arbrishtfolse), dhe n vitin1703 n Kuvendin e Arbrit q u mbajt n Gomsiqe t Lezhs u prmnd pr her t par fjala shqiptar.
  Sipas mendimit tim kjo fjal (t ciln e kam spjeguar edhe n shkrimet e mparshme) lindi pr her t par nga konfrontimi i shkieve kundr arbrve t islamizuar dhe t ardhurve nga anadolli.
  Nse ata u quajtn shkie si rrjedhoj e fjal schizma pra ndarje, shkiet i quajtn ardhacakt dhe vndalinjt e islamizuar me nofkn shkeptare nga fjala shkep ose shqep, duke i vn prapashtesn `tare, pra duke i ofenduar si t `t shqepur t larguar nga feja e t parve`, q m von u fol si shqiptar.
  Edhe sot e ksaj dite serbt e prdorin fjaln shiptar si fjal ofenduese.
  Ti kthehemi tems. Perandoria osmane me kalimin e viteve ndoqi politikn e `kulait dhe t krbait ndaj popullats edhe duke i marr dhe br funksionar t lart n Perandorin osmane, qoft t islamizuarit qoft edhe ndonj t krishter vetm e vetm pr t mbajtur n qetsi kt krahin kryengritse.
  Madje ka marr aq shum bij dhe bija t Arbrsi dhe Epirit saq edhe n Turqin e sotme sipas nj gjenerali turk i cili thot se 3 n pes ushtarak turq kan origjin shqiptare.
  Kjo prplasje e ashpr midis Arbris dhe Epirit kundr Perandoris Osmane , prplasje q zgjati nj shekull q nga viti 1389 me luftn e Kosovs ku morn pjes t gith fisnikt e krishter shqiptar e deri n 1479 kur ra Shkodra, shkaktoi tragjedin m t madhe t popullats s asaj kohe q fliste gjuhn q flassim sot, dhe megjithse popullsia e Arbris dhe Epirit duhet t ket qn nga popullsit m t mdha n Ballkan (Emrin Ballkan ja vun Eurpiant perndimor sepse deri n shek e XIX quhej Gadishulli Ilirik), ajo nuk u shua por vuajti shum.
  Aq sa dhe sot e ksaj dite t larguarit e asaj kohe strniprit e tyrre prbjn n Itali rreth 800.000 banor q flasin arbrishten e lasht por ne shqiptarve na quajn si `Gjaku in i shprishur`, kurse n Greqi mendohet se jan rreth 3-4 milion arvantitas t cilve Greqia u ka mohuar gjuhn.
  Madje gjat ktyre 4 shekujve u formuan komunistete dhe popullata t reja si pasoj e dbimit dhe genocidit t Perandoris osmane.
  Shkurtimisht mund t prmndim se nga arbrit e larguar orthodoks dhe katolik, si dhe epirott orthodoks u ndihmuan t formohen kto shtete:

  Sllave serb +arbr orthodokse = Serbia me shkie
  Sllav serb+arbr orthodox = Malcia = Mali i Zi
  Sllav katolik+ arbr katolik = Kroacia
  Arbr Orthodoks+ sllav bullgar = Maqedoni
  Vllah+Moldav+Rumun+ Arbr Orthodoks = Rumania
  Bizanin+ arber orthodokse&Epirot (Arvanitas) = Greqia
  Italian+Arbr Orthodoks (unit) = italia (Kujtoni Kryeministrin e par italian- Crispi)
  Arbr t mbetur+ osman dhe bujkrobr t huaj (mysliman+ katolik+ orthodoks) = Shqiptar.
  Arbr t slamizuar+ osman+ sllav = Bosnja

  N pfundim mund t`i themi Dr. Olgs s Perandoria Osmane nuk sht sjell si lirimtare as n Serbi dhe aq m pak as n Shqipri, por e la popullatn e re shqiptare pa arsimim, pa shtet, pa ushtri, pa kryeqytet, dhe n varfri t thell.
  Nse Historiant Osmanofil i quajn kto elemente si lirim, dhe pushtuesit si lirimtar athere mund t themi q kta tipa historiansh ose duhet t jen thellsisht injorant ose shum t djallzuar, dhe japin deklarata e bjn emisione pr t shtrembruar t vrtetn.
  Un nuk mund t jem me ta.
  Kto prfundime le t shrbejn pr t treguar t vrtetn historike, sepse sot kur shtetet dhe popullatat si n Ballkan dhe gjetke jan t konsoliduara, Historia le t mbetet Histori dhe nuk duhet t krijoj prarje brnda vndit ashtu dhe n Diaspor, por duke ditr t vrtetn, edhe fqinjt tan do t kuptojn se c`ka ndodhur, dhe se, megjithse jemi shtete t ndryshme ADN-ja ballkanike mbetet pothuajse e njjt pr t gjith popujt e Ballkanit.
  Ashtu sikundr Prindrit biologjik t cilt i rrin larg fmijve t tyre pr shkaqe t ndryshme, kta fmij do t quajn Prind at q kujdeset dhe i rrit, por Prindi biologjik rri dhe sheh nga larg dhe shqetsohet kur dikush u fsheh identitetin.

  Referencat

  Hamdi Bushati - `Shkodra dhe Motet` 1998
  Dhosi Liperi - (Mitologjia Sknderjane, 579 faqe e vitit 1968)
  Marin Barleti - ``Rrethimi i Shkodrs`` 1504
  Historia e Shqipris 1974 vol iI  priftipirro2017@gmail.com

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  favam (13-01-2019)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Osmant mbeten pushtues dhe jo clirimtar (Prgjigje Historianes serbe Olga Zirojevic)

  Nje diskutim interesant mbase do ishte se pse per Perandorine Osmane,sidomos shekullin e fundit,tokat shqiptarte ose me sakt Shqiperia e sotme mbeti nje vend jo strategjik.

  Mbase eshte nga te paktat vende ku nuk u be nje rruge,nje port apo nje hekurudhe.Mbeti thjeshte nje periferi e izoluar mbase me varferine me te madhe ne Ballkan...

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e ximiabedini
  Antarsuar
  30-09-2012
  Mosha
  34
  Postime
  27
  Faleminderit
  18
  8 falenderime n 7 postime

  Pr: Osmant mbeten pushtues dhe jo clirimtar (Prgjigje Historianes serbe Olga Zirojevic)

  paskeni mbet shkret
  athu axha darius a eshte gjall
  Prderisa sht dikush n Qiell q m mbron...Nuk ka askush n Tok q m mposht...[/FONT]

 5. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Osmant mbeten pushtues dhe jo clirimtar (Prgjigje Historianes serbe Olga Zirojevic)

  Citim Postuar m par nga ximiabedini Lexo Postimin
  paskeni mbet shkret
  athu axha darius a eshte gjall
  Ju harapet e Mahmutit keni ngel shkret prej turqelive, o Xim kauli!!
  Shko e falu bythperpjete harapit ne xhami tashi....
  Jarigas

 6. Anetart m posht kan falenderuar jarigas pr postimin:

  favam (14-01-2019)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •